Karas Ukrainoje: sekmadienio įvykių suvestinė iki 22 val.

Publikuota: 2022-04-03
Rodrigo Abd („AP Photo“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Rodrigo Abd („AP Photo“ / „Scanpix“) nuotr.

VŽ du kartus per dieną – 16 val. ir 22 val. – pateikia naujausių įvykių Ukrainoje apžvalgą, reakcijas į juos pasaulyje ir Lietuvoje.

Išsamiau su sekmadienio įvykiais galima susipažinti šioje naujienų juostoje.  

2022-04-03 Suvestinė iki 22 val.

Sukrečiantys vaizdai iš Bučos. Pasaulį šokiravo sekmadienio popietę pasirodžiusios nuotraukos iš Kyjivo priemiesčio Bučos, kurio kontrolę neseniai susigrąžino ukrainiečių pajėgos. Aptiktos masinės kapavietės su žmonių palaikais. Civilių aukų skaičius gali siekti kelis šimtus. Pasaulio lyderiai pasmerkė šias civilių žudynes.

JAV ruošia daugiau sankcijų. JAV Valstybės departamento atstovas Nedas Price'as pareiškė, kad JAV reaguos į sekmadienį atskleistus šiurpius Rusijos veiksmus Bučoje. Labai greitai Rusija sulauks daugiau sankcijų, o spaudimas Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui didės.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

V. Zelenskis: Rusijos pajėgos vykdo genocidą. Rusijos pajėgos Ukrainoje vykdo genocidą, duodamas interviu CBS laidai „Face the Nation“ sakė Ukrainos vadovas Volodymyras Zelenskis. Interviu bus  transliuojamas JAV.

Raketomis atakavo Mykolajivą. Rusų okupantai sekmadienį sudavė kelis raketinius smūgius į Ukrainos pietinį Mykolajivo miestą. Vienas žmogus žuvo, 14 civilių gyventojų buvo sužeista.

Grįžta ginti šalies. Nuo Rusijos invazijos pradžios vasario 24 d. apie 537.000 tautiečių grįžo į Ukrainą, rodo Ukrainos vidaus reikalų ministerijos duomenys.

Černihivas beveik visas sugriautas. Černichivo meras Vladyslavas Atroshenko sekmadienį teigė, kad beveik 70% Šiaurinėje Ukrainos dalyje esančio miesto yra sugriauta.

Siekia išlaisvinti pagrobtus merus. Iki šios dienos į nelaisvę pateko 11 Kyjivo, Chersono, Charkivo, Zaporožios, Nikolajevo ir Donecko sričių vietos bendruomenių vadovų. Motyjino kaimo vadovę Olgą Suchenko ir jos vyrą Rusijos kariai nužudė.

NATO: Rusija tik imituoja atitraukianti pajėgas. Jensas Stoltenbergas, NATO generalinis sekretorius, pažymi, kad Rusija greičiausiai tęs šiurpias atakas.

2022-04-03 Suvestinė iki 16 val.

Susigrąžino Pripetės kontrolę. Ukrainos pajėgos susigrąžino Pripetės – miesto vaiduoklio šalia Černobylio atominės elektrinės – kontrolę, sekmadienį pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Rusija vykdo genocidą. Kyjivo meras Vitalijus Klyčko pareiškė esąs sukrėstas „žiaurių karo nusikaltimų“, kuriuos rusų pajėgos vykdė Ukrainos sostinės Bučos priemiestyje. Kyjivo meras paragino visą pasaulį ir ypač Vokietiją nedelsiant nutraukti dujų importą iš Rusijos.

11-a Ukrainos merų – nelaisvėje. Rusijos pajėgos nelaisvėje laiko 11-os Ukrainos miestų merų, o vieną merą sulaikymo metu nužudė, sekmadienį pranešė Iryna Vereščuk, Ukrainos vicepremjerė.

Tęsiama evakuacija iš Mariupolio. Iryna Vereščuk, Ukrainos vicepremjerė, teigia, kad sekmadienį vėl bus bandoma evakuoti žmones iš apgulto Mariupolio. 

Per anksti aukščiausio lygio susitikimui. Nors dar vakar Ukrainos derybininkai teigė, kad derybos pasistūmėjo pakankamai toli, kad prezidentų Volodymyro Zelenskio ir Vladimiro Putino susitikimas taptų įmanomas, šiandien Rusijos vyriausiasis derybininkas Vladimiras Medinsky pareiškė, kad taip nėra.

Protestai Rusijoje. Rusijos policija per šeštadienį vykusius protestus prieš Maskvos invaziją į Ukrainą sulaikė 211 žmonių, pranešė sulaikymus per protestus stebinti nevyriausybinė organizacija.

Smūgis Odesai. Sekmadienio rytą strategiškai svarbiame mieste Juodosios jūros pakrantėje nugriaudėjo smarkūs sprogimai. Sekmadienio rytą virš miesto matėsi juodi dūmų pliūpsniai, griaudėjo sprogimai, degė degalų sandėlis.

Žuvo lietuvių režisierius. Ukrainoje, Rusijos apsiaustame Mariupolyje, žuvo 45 m. režisierius Mantas Kvedaravičius.

2022-04-02 Suvestinė iki 22 val.

Atkovotas Kyjivo regionas. Ukrainos pajėgos atkovojo ir dabar kontroliuoja Irpeną, Bučą, Hostomelį ir visą Kyjivo regioną, pranešė Hanna Maliar, Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja.

Karo kaina – 10 mlrd. USD / mėn. Ukrainos Finansų ministerijos skaičiavimais, valstybė per mėnesį karinėms operacijoms išleidžia apie 10 mlrd. USD.

Intensyviausi mūšiai. Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, šiuo metu nuožmiausi mūšiai vyksta nuo Iziumo iki Charkivo, o Rusijos kariai bando prasiveržti į Donbasą.

Į Sumus įsiveržė daug karių. Iš Rusijos įsivežusios pajėgos kuria koridorių iš Kijevo besitraukiantiems kariams.

Smūgis Rusijai Sumuose. Ukrainos kariuomenė sudavė galingą smūgį Rusijos pajėgoms Sumų regione, sakė Oleksijus Arestovyčius, Ukrainos prezidento vyresnysis patarėjas. Pasak jo, ateinančiomis dienomis kovų intensyvumas nemažės Ukrainos rytuose, netoli Mariupolio, ir šalies pietuose. Ir kad mūšiai nebus lengvi.

Nepavyko įgyvendinti Krymo scenarijaus. Jau pirmosiomis karo dienomis rusų kariai užėmė keletą Chersono srities miestų. Jie planavo ten pakartoti Krymo scenarijų, bet jiems nepavyko. Užimto rajono gyventojai ir toliau priešinasi okupantams.

Deportacijos iš Mariupolio. Vadimas Bojčenka, beveik visiškai sunaikinto Ukrainos uostamiesčio Mariupolio meras, šeštadienį teigė, kad iš miesto į Rusijos teritoriją deportuota jau 40.000 gyventojų.

Evakuota 4.217 žmonių. Iš viso šeštadienį humanitariniais koridoriais evakuota daugiau nei 4.000 žmonių, pranešė Iryna Vereščuk, Ukrainos vicepremjerė. Iš Mariupolio ir Berdiansko Zaporižę pasiekė 1.263 žmonės, dar 300 yra pakeliui.

V. Putinas situaciją vertina realistiškiau. Tokią nuomonę išsakė Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras. Pasak jo, tai gali būti susiję su puolimu Donbase ir noru užimti šį regioną bet kokia kaina.

Protestai Rusijoje. Rusijos policija per šeštadienį vykusius protestus prieš Maskvos invaziją į Ukrainą sulaikė daugiau kaip 170 asmenų.

Protestas Kirgizijoje. Nedidelė taiki akcija šeštadienį vyko ir Biškeke, ten milicija sulaikė apie 20 aktyvistų.

Pažeminta Europa. Jei Ukraina neapgins savo laisvės, suvereniteto, prie normalaus gyvenimo nebus grįžta, nes Europa pasirodys silpna, šeštadienį pareiškė Mateuszas Morawieckis, Lenkijos ministras pirmininkas. Jis taip pat pabrėžė, kad Rusijai reikia pritaikyti naujų sankcijų. Plačiau skaitykite čia.

Prahoje – speciali gatvė Rusijos ambasadai. „Ukrainos herojų g. 36 – toks oficialus Mordoro ambasados adresas Prahoje“, – pranešė Ukrainos ambasadorius Čekijoje. Plačiau skaitykite čia.

2022-04-02 Suvestinė iki 16 val.

Infografika. Nuo invazijos pradžios vasario pabaigoje iki balandžio 1-osios Rusijos pajėgos Ukrainoje neteko beveik 18.000 karių bei 4.504 vnt. karinės technikos. Plačiau skaitykite čia.

Iš Mariupolio evakuota virš 3.000 civilių. Jie autobusais išvažiavo į Ukrainos vyriausybės kontroliuojamą Zaporožės miestą vėlų penktadienio vakarą. Ukrainos valdžia teigia, kad daugiau nei 100.000 civilių vis dar tebėra įstrigę šiame mieste.

Šeštadienį bus atidaryti 7 humanitariniai koridoriai. Vienas iš jų bus skirtas ir Mariupoliui. Žmonės galės vykti savo transportu ar tam skirtais autobusais, informavo Iryna Vereščuk, Ukrainos ministro pirmininko pavaduotoja. Čia vyksta ir Raudonasis Kryžius.

Rusijos pajėgos „sparčiai traukiasi“ iš Ukrainos šiaurinių sričių. „Rusams sparčiai traukiantis iš Kyjivo ir Černihivo sričių, visiškai aišku, kad Rusijos prioritetu tampa kitokia taktika: susitelkti į rytus ir pietus“, – sakoma per socialinius tinklus paskelbtoje Michailo Podoliako, Ukrainos prezidento patarėjo, žinutėje.

Nebus daroma jokių teritorinių nuolaidų. Interviu JAV televizijos kanalui „FoxNews“ sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir atmetė bet kokią galimybę perleisti kai kurias Ukrainos teritorijas Rusijai.

Rusijos kariai paliko Hostomelį. Iš palydovinių nuotraukų matyti, kad Rusijos kariai pasitraukė iš Antonovo karinio oro uosto Hostomelyje, kuris yra 29 km nuo Kyjivo ir yra ypač svarbus strategiškai.

Černobylio AE – vėliavos pakėlimo ceremonija. Šeštadienį 11 val. vietos (ir Lietuvos) laiku Černobylio atominėje elektrinėje (AE) buvo iškelta Ukrainos vėliava, o personalas sugiedojo šalies himną. Apie pranešta elektrinės feisbuko paskyroje.

Ukrainoje apsilankiusi EP pirmininkė išreiškė savo paramą. Europos Parlamento (EP) pirmininkė Roberta Metsola pažadėjo, kad po karo Europa padės atstatyti Ukrainos miestus. Be to, ji pabrėžė, kad bus remiamos Ukrainos pastangos pradėti stojimo į Europos Sąjungą procesą.

Italija gali būti vienas iš Ukrainos neutralumo statuso garantų. Tai pasakė Italijos užsienio reikalų ministras Luigi Di Maio.

Karių perdislokavimas Rusijos okupuotoje Padniestrėje. Šioje Moldovos vyriausybės nekontroliuojamoje teritorijoje vyksta Rusijos karių perdislokavimo procesas, kas gali kelti papildomą grėsmę Ukrainai. Moldovos prezidentė yra pasisakiusi, kad šalis laikysis neutralumo ir neprisidės prie tarptautinių sankcijų Rusijai.

JAV patvirtino papildomą karinę pagalbą Ukrainai už 300 mln. USD. Naujasis paketas pateikiamas Ukrainai prašant pažangesnės JAV ir Europos šalių ginkluotės, tačiau JAV neįgyvendins kai kurių didžiausių prašymų, tokių kaip orlaivių suteikimas.

Kinija neigia mėginanti apeiti Rusijai įvestas sankcijas. Kinija šeštadienį pareiškė nesiimanti jokių priemonių apeiti Rusijai įvestas Vakarų sankcijas, kai buvo perspėta, jog bet kokie mėginimai padėti Maskvos karui prieš Ukrainą gali pakenkti ekonominiams ryšiams su Bendrija. Plačiau skaitykite ČIA.

Bulgarija išsiunčia šnipinėjimu įtariamą Rusijos diplomatą. Bulgarijos užsienio reikalų ministerija penktadienį pranešė išsiunčianti dar vieną šnipinėjimu įtariamą Rusijos diplomatą. Dviem savaitėmis anksčiau ši Balkanų šalis nepageidaujamais asmenimis paskelbė 10 Rusijos diplomatų.

Dvi Lietuvos medikų grupės į karo niokojamą Ukrainą turėtų išvykti balandžio viduryje. „Pradėsime nuo jau sukomplektuotų ir pilnai parengtų dviejų misijų. Artimu metu bus prašoma į dar tris ligonines kitose apskrityse“, – informavo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Daugiau apie tai skaitykite ČIA.

Lietuvoje – vokiška gynybos sistema. Vokietija stiprina NATO priešakinių pajėgų bataliono Rukloje pajėgumą – šią savaitę Lietuvoje dislokuota jos kariuomenės trumpojo nuotolio savaeigė oro gynybos sistema „Ozelot“. Plačiau skaitykite čia.

2022-04-01 Suvestinė iki 22 val.

Raudonajam Kryžiui nepavyko surengti evakuacijos iš Mariupolio. „Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto komanda, penktadienį vykusi į Mariupolį, kad padėtų saugiai evakuoti civilius gyventojus, turėjo grįžti į Zaporižią po to, kai dėl esamų sąlygų buvo neįmanoma tęsti evakuacijos“, – informavo Tarptautinis Raudonasis Kryžiaus komitetas. Naujas bandymas planuojamas šeštadienį.

Intensyvūs mūšiai į šiaurę nuo Kyjivo. Vitalijus Klyčko, Kyjivo meras, pranešė, kad į šiaurę nuo Kyjivo užvirė dideli susirėmimai tarp Ukrainos ir Rusijos pajėgų. Meras taip pat pabrėžė, kad rizika nukentėti Kyjive ir toliau išlieka didelė, todėl norinčius grįžti paragino dar neskubėti.

Odesos regionui smogta raketomis. Trys raketos „Iskander“, paleistos iš Rusijos aneksuoto Krymo pusiasalio, pataikė į gyvenvietę Odesos regione, pranešė regiono karinės administracijos vadovas Makyimas Marčenka. Jis pridūrė, kad yra aukų.

Bučia išlaisvinta. Pasak Bučios mero Anatolijaus Fedoruko, Ukrainos kariai ketvirtadienį atsikovojo prie Kyjivo esančią Bučią.

Ukraina susigrąžino 86 į Rusijos nelaisvę patekusius karius. „Apsikeitimas ką tik įvyko – 86 Ukrainos kariai, įskaitant 15 moterų, jau yra saugūs“, – per platformą „Telegram“ paskelbtoje vaizdo žinutėje sakė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio biuro vadovo pavaduotojas Kyrylas Tymošenka.

Į nelaisvę galėjo pakliūti apie 200 Černobylio AE sargybinių. Slavutyčiaus miesto, kuriame gyvena dauguma Černobylio atominės elektrinės darbuotojų, meras sako, kad apie 200 Ukrainos nacionalinės gvardijos narių, kurie buvo įstrigę elektrinėje, kol ją kontroliavo Rusija, greičiausiai pateko į rusų karių nelaisvę, kai šie atsitraukė.

R. T. Erdoganas pasikalbėjo su V. Putinu. Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, kalbėdamasis su Vladimiru Putinu telefonu, pasakė, kad norėtų surengti jo ir Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio susitikimą, pranešė Turkijos prezidentūra.

Kompanijoms, tęsiančioms veiklą Rusijoje, – 50% didesni mokesčiai. Ukrainos parlamentas priėmė įstatymo projektą dėl 1,5 koeficiento įvedimo pelno, aplinkosaugos, nuomos ir nekilnojamojo turto mokesčių tarifams, Ukrainoje apmokestinant tarptautines bendroves, kurių padaliniai toliau veikia Rusijoje.

ES paragino Kiniją padėti nutraukti karą. Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen vaizdo ryšiu penktadienį kalbėjosi su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu ir šalies premjeru Li Keqiangu. ES vadovai paragino Kiniją pasinaudoti savo įtaka Rusijai ir padėti nutraukti karą.

Planuoja dujų jungtį. Italijos ministras pirmininkas Mario Draghi pareiškė, kad su Ispanijos kolega aptarė idėją nutiesti dujotiekį į Ispaniją, kaip dalį planų, kuriais siekiama sumažinti Europos energetinę priklausomybę nuo Rusijos.

Lietuva perdavė Ukrainai 10 mln. Eur vertės karinės paramos. „Pagal Valstybės gynimo tarybos sprendimą Ukrainai perduota dar 10 mln. Eur vertės karinės paramos. Negaliu atskleisti, kas perduota, bet kariškai vertinant tai irgi rimta“, – pranešė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Tiria galimą prekybą vaikais iš Ukrainos. Lietuvos generalinė prokurorė Nida Grunskienė penktadienį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimos prekybos vaikais, susijusios su 43 vaikų iš Ukrainos atvežimu į Lietuvą.

2022-04-01 Suvestinė iki 16 val.

Apie 2.000 žmonių evakuojami iš Mariupolio. Penktadienį pasirodė pranešimų, kad maždaug 2.000 civilių iš Mariupolio yra evakuojami. Skelbiama, kad prie 42 autobusų prisijungė keletas privačių automobilių.

Derybos tarp Ukrainos ir Rusijos atstovų atnaujintos nuotoliniu būdu. Rusijos ir Ukrainos derybininkai tęsia pokalbius nuotoliniu būdu, ieškodami išeities sustabdyti nuo vasario 24 dienos prasidėjusį Rusijos karą Ukrainoje.

Kiek anksčiau Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas teigė, kad ataka Belgorode gali apsunkinti abiejų šalių derybas.

Ukrainos pajėgos skelbia atsikovojusios 11 miestelių aplink Chersoną. Prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Oleksijus Arestovičius penktadienį pranešė, kad šalies kariuomenė atsikovojo iš Rusijos 11 miestelių ir kaimų aplink Chersono miestą. Chersonas išlieka kol kas vienintelis didelis Ukrainos miestas, patekęs Rusijos kontrolėn dar ankstyvoje karo stadijoje, o paskutiniu metu būta pranešimų, kad Ukrainos pajėgos miesto apylinkėse vyksta susirėmimai.

„Gazprom“ teigia toliau pumpuojantis dujas klientams Europoje. Rusijos valstybės valdoma dujų kompanija „Gazprom“ teigia toliau siunčianti dujas klientams Europoje per Ukrainos dujotiekius.

Kompanija teigia, kad užsakymų apimtis balandžio pirmai dienai siekia 108,4 milijono kubinių metrų, kas yra nežymiai mažiau už vakarykštį 109,5 milijono kubinių metrų, eksportuotų ketvirtadienį, rašo „Al Jazeera“.

Estijoje uždraudžiama Rusijos kapitalo „Yandex“ veikla. Estijos vyriausybė patvirtino nacionalines sankcijas Rusijos kapitalo bendrovei „Yandex“ – jos tiesioginė ar netiesioginė veikla Estijoje uždraudžiama nuo balandžio 11 dienos.

Komentuodama tokį sprendimą premjerė Kaja Kallas pabrėžė, jog jis priimtas Estijos nacionalinio saugumo užtikrinimo tikslais.

Luhansko regionas itin intensyviai bombarduotas. Virtinė miestų rytiniame Ukrainos Luhansko regione buvo stipriai apšaudyti praėjusią naktį. Bombos krito Severodonecke, Rubižnėje, Lysyčianske, Kreminoje, Ivanivkoje ir Siarhy Haidajoje.

„Du žmonės žuvo Severodonecke. Gyventojai Lysyčianske ir Toškivkoje buvo sužeisti, 4 buvo išgelbėti. Nebėra vandens tiekimo Rubižnėje, Popasnoje, Severodonecke, dalyje Hirskės ir Lysyčiansko“, – Ukrainos kariuomenės atstovą citavo CNN.

Rusija kaltina Ukrainą užpuolus naftos saugyklą Rusijos Belgorodo mieste. Viačeslavas Gladkovas, Rusijos Belgorodo miesto srities gubernatorius, apkaltino Ukrainos karinius sraigtasparnius atakavus mieste esančią naftos saugyklą.

Kaip praneša BBC, jo teigimu, du žmonės buvo sužeisti, o ugniagesiams kovojant su gaisru buvo evakuoti aplinkinių gatvių gyventojai. Po smūgio užsiliepsnojo 8 kuro saugyklos.

Australija siųs Ukrainai šarvuočių. Penktadienį Scottas Morrisonas, Australijos ministras pirmininkas, pranešė, kad gavusi prezidento Volodymyro Zelenskio prašymą Australija siųs Ukrainai vietoje pagamintų šarvuočių. Jis nenurodė, kada ir kiek transporto priemonių, vadinamų „Bushmaster“, bus išsiųsta į Ukrainą.

„Mes siunčiame ne tik savo maldas, bet ir ginklus, amuniciją, humanitarinę pagalbą, siunčiame visa tai ir šarvuočius. Mes taip pat siųsime savo šarvuotus automobilius, savo „Bushmaster“. Juos ten skraidinsime savo C-17 lėktuvais“, – S. Morrisoną citavo CNN.

Ukraina kaltina Rusijos pajėga konfiskavus 14 tonų humanitarinės pagalbos. Pasak Irynos Vereščuk, Ukrainos vicepremjerės, ketvirtadienį Rusijos pajėgos konfiskavo 14 tonų humanitarinės pagalbos iš 12 autobusų, vykusių į Melitopolį, pietų Ukrainoje. „Deramės dėl to, kad autobusai būtų grąžinti, o Melitopolio gyventojai galėtų evakuotis šiais autobusais“, – I. Vereščuk citavo CNN.

JK žvalgyba mano, kad Rusija perkelia dalį savo pajėgų iš Sakartvelo. Ketvirtadienį Jungtinės Karalystės (JK) karinė žvalgyba pranešė, kad Rusija perkelia dalį savo pajėgų iš Sakartvelo, kad sustiprintų savo invaziją į Ukrainą. „Nuo 1.200 iki 2.000 šių Rusijos karių pertvarkoma į taktines grupes. Labai mažai tikėtina, kad Rusija planavo tokiu būdu generuoti pastiprinimą, ir tai rodo netikėtus nuostolius, kuriuos ji patyrė per invaziją“, – naujausią JK gynybos ministerijos atnaujintą žvalgybos informaciją citavo CNN.

Rusų kariai paliko Černobylio atominę elektrinę. Po kelias savaites trukusios okupacijos Rusijos kariai paliko Ukrainos Černobylio atominę elektrinę, ketvirtadienį pranešė Kyjivo pareigūnai. „Černobylio atominės elektrinės teritorijoje nebėra pašalinių žmonių“, – socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė Ukrainos valstybinė agentūra, atsakinga už Černobylio atskirties zoną.

2022-03-31 Suvestinė iki 22 val.

Donecko separatistai formuoja Mariupolio miesto meriją. Apsišaukėliškos Donecko Liaudies respublikos lyderis Denisas Pušilinas paskelbė, kad pradedama formuoti Mariupolio miesto merija, Rusijos pajėgoms toliau intensyviai puolant šį Ukrainos uostamiestį. „Vietinė Donecko liaudies respublikos administracija pradedama formuoti Mariupolyje“, – D. Pušiliną citavo valstybinė naujienų agentūra TASS.

„Moody's“ atšaukė Rusijos reitingus. Tarptautinė reitingų agentūra „Moody's Investors Service“ atšaukė Rusijos valstybei bei jos beveik 20 federaliniių subjektų suteiktus kredito reitingus. Visų šių emitentų reitingai jų atšaukimo metu buvo Ca lygio su neigiama perspektyva. Šio mėnesio pradžioje „Moody's“, reaguodama į karą Ukrainą, neribotam laikui sustabdė veiklą Rusijoje.

Rusijos pajėgos Ukrainoje apšaudė humanitarinę koloną. Rusijos pajėgos Ukrainoje apšaudė autobusų koloną, vežusią civilius humanitarinės pagalbos darbuotojus, ketvirtadienį pranešė naujienų agentūra „Unian“, remdamasi ukrainiečių parlamento žmogaus teisių ombudsmenės informacija.

Incidentas įvyko prie šiaurinio Černihivo miesto, savo „Facebook“ pranešime nurodė ombudsmenė Liudmyla Denisova. Jos duomenimis, per apšaudymą vienas žmogus žuvo, dar keturi buvo sunkiai sužeisti.

Danija siunčia 800 karių į Latviją. Danija gegužę pasiųs 800 karių į Latviją, atsakydama į NATO prašymą padėti sustiprinti Aljanso rytinį sparną, ketvirtadienį pranešė danų premjerė. „Dabar gavome NATO oficialų prašymą dislokuoti batalioną Latvijoje“, – per vizitą šioje šalyje ketvirtadienį sakė danų premjerė Mette Frederiksen.

JAV ketina atverti strateginį naftos rezervą. Baltųjų Rūmų ketvirtadienį išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad kiek vėliau šiandien JAV prezidentas Joe Bidenas ketina paskelbti apie naujas priemones naftos kainų infliacijai švelninti.

J. Bidenas turėtų paskelbti apie planą atverti JAV strateginio naftos rezervo išteklius ir kasdien į rinką paduoti po 1 mln. barelių naftos artimiausiu pusės metų laikotarpiu. Plačiau apie tai galima perskaityti čia.

JAV įvedė sankcijų Rusijos technologijų įmonėms. Jungtinės Valstijos ketvirtadienį paskelbė sankcijas kelioms Rusijos technologijų įmonėms, įskaitant didžiausią šalyje lustų gamintoją, skirdamos dar vieną ekonominę bausmę už Maskvos invaziją į Ukrainą. Plačiau apie tai skaitykite čia.

V. Putino populiarumas išaugo. Nuo karinių veiksmų Ukrainoje pradžios Vladimiro Putino populiarumas išaugo – daugiau nei 80% respondentų palaiko Rusijos prezidento veiksmus, pranešė Levados centras, nepriklausoma sociologinių tyrimų grupė.

Pirmoji nuo karo Ukrainoje pradžios vasario 24 dieną atlikta Levados centro apklausa parodė, kad net 83% rusų pritaria V. Putino veiksmams, nors vasario pradžioje tokių buvo 71%. VŽ apie tai išsamiau rašė čia.

„Orlen Lietuva“ pasiruošusi atsisakyti rusiškos naftos. 

Michalas Rudnickis, Lenkijos naftos koncerno „Orlen“ valdomos Lietuvos naftos importo ir perdirbimo bendrovės „Orlen Lietuva“ vadovas, patvirtino, kad įmonė yra pasiruošusi atsisakyti rusiškos naftos, kuri iki šiol sudarė didžiąją dalį jos perdirbamos žaliavos. Išsamiau apie tai rašoma čia.

Didžiausia pasaulyje lizinguotoja reikalauja 3,5 mlrd. USD už lėktuvus. Didžiausia pasaulyje orlaivių lizingo kompanija „AerCap“ pareikalavo iš Rusijos 3,5 mlrd. USD už lėktuvus, kuriuos ji pasisavino dėl tarptautinių sankcijų, įvestų po invazijos į Ukrainą, skelbia  „Financial Times“.

Daugiau informacijos galima rasti čia.

Rusija legalizavo šešėlinę kontrabandą. Rusijos vyriausybė legalizavo vadinamąjį „pilkąjį“ importą – leido į šalį įvežti produkciją be jų prekių ženklų savininkų sutikimo, skelbia Vokietijos visuomeninė transliuotoja „Deutsche Welle“, remdamasi Rusijos naujienų agentūra „Interfax“.

Iki šiol tokį importą draudė Rusijos civilinis kodeksas – jo atitinkamas straipsnis numatė, kad produkciją į Rusija gali tiekti tik pats jos prekės ženklo savininkas, arba tai gali būti daroma tik su jo sutikimu, tai yra „pilkasis“ importas Rusijoje buvo laikomas užslėpta kontrabanda. Plačiau apie tai rašoma čia.

Rusija mokėjimus už dujas kreipia į „Gazprombank“. Rusijos planas keisti atsiskaitymų už dujas valiutą, regis, bus vykdomas šalies viduje. Europos dujų pirkėjų bus prašoma pervesti mokėjimus pirma į „Gazprombank“, kur jie bus iškeičiami į rublius ir pervedami „Gazprom“. Anot pastarųjų, Rusija neplanuoja keisti valiutos sutartyse dėl dujų tiekimo, tačiau sieks, kad galutinis mokėjimas būtų atliekamas rubliais.

Išsamiau skaitykite čia.

2022-03-31 Suvestinė iki 16 val. 

Paliaubos Mariupolyje. Rusijos gynybos ministerija paskelbė laikinas paliaubas apgultame Mariupolyje, kad būtų galima evakuoti civilius gyventojus. Kyjivas pasiuntė 45 autobusus evakuoti civilių iš uostamiesčio.

Derybos tęsis penktadienį. Balandžio 1 d. bus tęsiamos Rusijos ir Ukrainos taikos derybos, jos vyks nuotoliniu būdu, sako Kyjivo derybinės grupės vadovas Davidas Arachamija.

„Nieko konkretaus“. Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, teigė, kad derybos su Rusija vyksta, tačiau tai „tik žodžiai, nieko konkretaus“. Jo teigimu, „tariamas Rusijos karių atitraukimas“ iš Kyjivo ir Černihivo yra ne atsitraukimas, o Ukrainos kariuomenės darbo rezultatas.

Dalis karių pasitraukė iš Černobylio. Pasak aukšto rango JAV gynybos pareigūno, dalis Rusijos pajėgų pasitraukė iš Černobylio atominės elektrinės teritorijos. Plačiau skaitykite čia.

Įspėjama dėl kovų Kyjive. JK gynybos ministerija taip pat įspėja, kad artimiausiomis dienomis Kyjivo priemiesčiuose greičiausiai vyks „smarkios kovos“, nes Rusijos kariai išlaiko pozicijas į rytus ir vakarus nuo sostinės, nors „ribotas skaičius“ dalinių pasitraukė.

Ukraina nurodė reikiamus ginklus. Ukraina pateikė Kongresui ginklų, reikalingų gynybai nuo Rusijos, sąrašą. Sąraše yra žvalgybiniai bepiločiai orlaiviai, taktiniai radarai, radioelektroninės kovos sistemos su bepiločiais orlaiviais ir koviniai lėktuvai, ypač „Su-25“. Į sąrašą taip pat įtrauktos artilerijos sistemos, raketos žemė-oras, prieštankinės raketos „Javelin“, priešlaivinės raketos ir optinio stebėjimo įranga.

Apšaudymai Donbase. Ukrainos rytuose esančių sričių karinių administracijų vadovai pranešė apie suintensyvintą apšaudymą, Rusijos kariuomenei stiprinant karinius veiksmus Donbaso regione.

Išlaisvintos 5 gyvenvietės. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro desantininkai praneša, kad kartu su kitais Zaporožės regiono gynybos pajėgų daliniais iš Rusijos pajėgų iškart išlaisvino penkias regiono gyvenvietes.

Išgabenti į Rusiją. Liudmyla Denysova, Ukrainos parlamento žmogaus teisių komisarė sako, kad į Rusiją prievarta išvežta apie 400.000 ukrainiečių.  

Žuvo 148 vaikai. Taip pat L. Denysova paskelbė, kad nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios jau žuvo mažiausiai 148 vaikai, o dar 232 buvo sužeisti.

Atšaukė Ukrainos ambasadorius. V. Zelenskis atšaukė šalies ambasadorius Sakartvele ir Maroke, teigdamas, jog jie nepadarė pakankamai, kad įtikintų šias šalis paremti Kyjivą ir nubausti Rusiją už invaziją.

Baltarusijoje pergrupuojami rusų daliniai. Baltarusijoje pastebėtas Rusijos karinės technikos judėjimas, tikriausiai skirtas daliniams pergrupuoti, taip pat sudaryti rezervą Ukrainoje veikiančių karių, ginkluotės ir technikos nuostoliams papildyti, sakoma Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo pareiškime.

Rusų netektys. Ukraina skelbia, kad nuo invazijos pradžios Rusija prarado 17.500 karių, taip pat neteko 614 tankų, 1.735 šarvuotų kovos mašinų, 311 artilerijos sistemų, 135 lėktuvų ir 131 sraigtasparnio ir kt.

[infogram id="bc2e8ea2-cf41-4476-a97a-34feb539909a" prefix="nu9" format="interactive" title="Rusijos koviniai nuostoliai Ukrainoje 2022 03 31"]

Rublio kursas atsistatė. Rusijos rublio kursas, smarkiai kritęs dėl pasaulinių sankcijų, vėl pasiekė maždaug prieš karą buvusį lygį – 85 rubliai už JAV dolerį. Kovo 7-ąją, JAV paskelbus apie Rusijos naftos ir dujų importo draudimą, jis buvo nukritęs iki 150 rublių už dolerį.

Trauksis ekonomikos. Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) pareiškė, kad Rusijos ekonomika šiais metais susitrauks 10%, o Ukrainos bendrasis vidaus produktas dėl Rusijos invazijos sumažės net 20%. Plačiau apie prognozę skaitykite čia.

Australijoje apmokestins rusišką importą. Australijos Užsienio reikalų ir prekybos departamentas paskelbė, kad šalis taikys papildomą 35% tarifą visam importui iš Rusijos ir Baltarusijos.    

Vokietijos „Gazprom“ kratos. Europos Sąjungos (ES) antimonopolinės tarnybos atliko kratas Rusijos dujų monopolininko „Gazprom“ patronuojamosiose įmonėse Vokietijoje. Plačiau skaitykite čia.

Vokietija apie saugumo garantą Ukrainai. Vokietija yra pasirengusi suteikti saugumo garantijas Ukrainai, sako Annalena Berbock, Vokietijos užsienio reikalų ministrė. JK ir JAV saugumo garantijų suteikimo galimybę atmeta. 

Japonija liks rusiškos naftos ir dujų projekte. Japonija neketina pasitraukti iš bendro su Rusija naftos ir dujų projekto, nors ir prisijungė prie griežtų sankcijų Maskvai dėl jos invazijos į Ukrainą, pareiškė Fumio Kishida, ministras pirmininkas. Pasak premjero, projektas padeda Japonijai užtikrinti „ilgalaikį, nebrangų ir stabilų suskystintųjų gamtinių dujų tiekimą“.

JK apie V. Putino patarėjus. Vladimiro Putino, Rusijos prezidento, patarėjai bijo pasakyti jam tiesą apie jo „žlungančią“ karo Ukrainoje strategiją, teigia Britanijos pagrindinės komunikacijos žvalgybos agentūros vadovas. Plačiau skaitykite čia

G. Nausėda apie sankcijas. Sankcijos Ukrainoje kariaujančiai Rusijai turi būti griežtinamos kuo anksčiau, nesitikint Kremliaus „sąmonės prašviesėjimo“, sako Gitanas Nausėda, Lietuvos prezidentas. Plačiau apie tai galima perskaityti čia.

2022-03-30 Suvestinė iki 22 val.

Tęsia aktyvų puolimą. Rusijos kariuomenė tęsė plataus masto ginkluotą agresiją prieš Ukrainą, o Ukrainos pajėgos toliau vykdo gynybos operaciją rytų, pietryčių ir šiaurės rytų kryptimis, pranešė Ukrainos gynybos ministerija

Jos teigimu, Rusijos kariai „patyrė didelių nuostolių“ ir greičiausiai „laikinai atsisakė Kyjivo blokavimo užduoties“. Rusijos kariuomenė persigrupavo ir sutelkė dėmesį į „puolamąsias operacijas rytinėje zonoje ir į kariuomenės logistinio aprūpinimo sistemos Donecko ir Tavrijos srityse stiprinimą“, sakoma ministerijos pranešime.

Žuvo 200–300 civilių. Kovose, siekiant išlaisvinti Irpinę nuo Rusijos pajėgų, žuvo apie 200–300 civilių gyventojų, praneša Oleksandras Markušynas, miesto meras. Jis sakė, kad žuvo apie 50 ukrainiečių kariškių, o kai kurie kūnai vis dar įstrigę po griuvėsiais.

Nubaudė už kolaboravimą. Ukraina oficialiai pareiškė pirmą kaltinimą pagal naujai priimtą įstatymą dėl kolaboravimo su Rusijos pajėgomis, už kurį gali grėsti iki 12 metų laisvės atėmimo bausmė.

Generalinė prokuratūra pranešė, kad kaltinimai pareikšti rytinio Kramatorsko miesto gyventojui, platformoje „TikTok“ paskelbusiam vaizdo įrašą, „kuriame neigė Rusijos agresiją prieš Ukrainą ir viešai ragino piliečius palaikyti neteisėtus šalies agresorės sprendimus ir veiksmus“.

Referendumas tik taikos sąlygomis. Michailo Podoliakas, Ukrainos prezidento patarėjas, informavo, kad Ukraina organizuotų referendumą dėl derybų sutarties priėmimo tik tokiu atveju, jei Rusija iš Ukrainos išvestų visas savo ginkluotąsias pajėgas.

Iš Ukrainos pabėgo 2 mln. vaikų. Jungtinių Tautų Vaikų fondas (UNICEF) pranešė, kad iš Ukrainos jau pabėgo maždaug 2 mln. vaikų. Jie sudaro pusę visų karo pabėgėlių. Daugiau kaip 1,1 mln. vaikų atvyko vien į Lenkiją, šimtai tūkstančių – į Rumuniją, Moldovą, Vengriją, Slovakiją ir Čekiją.

Maskva ir Pekinas stiprina santykius. Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras, per pirmą savo vizitą Kinijoje nuo karo prieš Ukrainą pradžios pareiškė, kad Maskva ir Pekinas rodo kelią į teisingesnę pasaulio tvarką. O Wang Yi, jo kolega iš Kinijos, po susitikimo kalbėjo, kad Maskva ir Pekinas yra „labiau pasiryžę“ plėtoti dvišalius ryšius ir stiprinti bendradarbiavimą.

Jie abu taip pat pasmerkė tai, ką pavadino neteisėtomis ir neproduktyviomis Vakarų sankcijomis, įvestomis Maskvai dėl jos veiksmų Ukrainoje, sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime. Plačiau skaitykite čia.

Baltarusija suteikia oro erdvę Rusijai. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas teigia, kad Baltarusija, nors ir deklaruoja, kad tiesiogiai prie karo neprisideda, bet suteikia oro erdvę ir teritoriją, iš kurios Rusija galėtų atakuoti Ukrainą. Jų teigimu, Baltarusija taip pat leidžia Rusijai pasinaudoti jos teritorijoje esančiu medicinos įstaigų tinklu. 

JAV: V. Putinas nežino situacijos. JAV žvalgybos pareigūnai padarė išvadą, kad Vladimiras Putinas, Rusijos vadovas, yra klaidinamas savo patarėjų apie rusų pajėgų veiksmus Ukrainoje, nurodė vienas amerikiečių pareigūnas. Plačiau skaitykite čia

Už dujas rubliais laipsniškai. Kremlius pareiškė, kad Rusija, prieš savaitę paskelbusi, kad nuo šiol mokėjimus už gamtines dujas priims tik rubliais, neketina nedelsdama įvesti tokio reikalavimo. Plačiau skaitykite čia.

Naudojo uždraustas minas. Žmogaus teisių stebėjimo organizacijos „Human Rights Watch“ duomenimis, Ukrainoje kovojančios Rusijos pajėgos Charkivo regione naudojo uždraustas prieštankines minas.

V. Putino reitingas auga. Rusijos Jurijaus Levados analitinio centro duomenimis, Vladiminą Putiną, Rusijos vadovą, palankiai vertina 83% žmonių, kai vasarį jo reitingas buvo 71%. Centro analizė taip pat rodo, kad dabar vadovu pasitiki 44% rusų, t. y. 10 proc. p. daugiau nei prieš karą. 

Sankcijos paveiks „Rusal“. Rusijos aliuminio milžinė „Rusal“ pranešė apie didžiulį pelną 2021 metais, tačiau perspėjo, kad bendrovei gresia su tiekimu susijusios rizikos, kurias kelia dėl Maskvos invazijos į Ukrainą Vakarų šalių įvestos sankcijos. Išsamiau skaitykite čia.

JAV skirs 500 mln. USD. Joe Bidenas, JAV prezidentas, pokalbio telefonu metu pažadėjo Volodymyrui Zelenskiui, Ukrainos prezidentui, kad jo šalis suteiks 500 mln. USD „tiesioginę biudžetinę pagalbą“ Ukrainai, kuri skirta atlyginimų mokėjimui. Išsamiau skaitykite čia.

Naujos sankcijos iš JK. Jungtinė Karalystė (JK) paskelbė naujas sankcijas, kuriomis siekiama „užkirsti kelią rusų oligarchams naudotis JK aviacijos ir jūrų techninėmis paslaugomis“. Teisės aktais bus uždrausta atlikti orlaivių ar laivų, priklausančių Rusijos oligarchams, kuriems taikomos sankcijos, ar jų įmonėms, techninę priežiūrą.

Slovakija išsiunčia diplomatų.  Slovakija paskelbė nusprendusi išsiųsti 35 Rusijos diplomatus, remdamasis žvalgybos tarnybų pateikta informacija.

Vokietija – Ukrainos saugumo garantas. Olafas Scholzas, Vokietijos kancleris, patikino Volodymyrą Zelenskį, Ukrainos prezidentą, kad Vokietija yra pasirengusi būti Ukrainos saugumo garantu. Ar saugumo garanto vaidmuo apimtų ir karinę dalį, nepranešama.

Kainos toliau augs. Christine Lagarde, Europos Centrinio Banko (ECB) vadovė, perspėjo, kad dėl užsitęsusio konflikto Ukrainoje energijos kainos ir europiečių pragyvenimo išlaidos toliau augs. Išsamiau skaitykite čia.

Vilniuje protestas prieš karą Ukrainoje. Apie du šimtus žmonių Vilniuje prie Vyriausybės protestavo prieš karą Ukrainoje, raginami nutraukti ekonominius santykius su šalimis agresorėmis Rusija ir Baltarusija.

2022-03-30 Suvestinė iki 16 val.

Nemato realaus Rusijos karių atsitraukimo. Rusija perkėlė nedidelę savo pajėgų prie Kyjivo dalį, bet neatsitraukia ir galbūt rengiasi vykdyti „didelį puolimą“ kitur Ukrainoje, teigia Pentagonas. Ukrainos kariuomenės generalinis štabas taip pat mano, kad Rusijos kalbos apie žadamą puolimo ties Kyjivu ir Černihivu sumažinimą yra skirtos suklaidinti Ukrainą. 

Smogė Raudonojo Kryžiaus pastatui. Rusijos pajėgų aviacija ir artilerija smogė Raudonojo Kryžiaus pastatui apsuptame ir smarkiai sugriautame Mariupolio uostamiestyje, trečiadienį pranešė Kyjivas. Kol kas nepatvirtinta, ar per šią ataką kas nors žuvo arba buvo sužeistas.

Iš gimdymo namų Mariupolyje – prievartinė evakuacija į Rusiją. „Daugiau kaip 70 žmonių – moterys ir medicinos personalas – buvo jėga išgabenti okupantų iš 2-ųjų gimdymo namų Kairiojo kranto rajone“, – nurodė miesto merija platformoje „Telegram“ paskelbtame pranešime.

Atakas prieš Mariupolį baigs, kai ukrainiečiai pasiduos. Vladimiras Putinas, Rusijos vadovas, Emmanueliui Macronui, Prancūzijos prezidentui, pasakė, kad Mariupolio apšaudymas baigsis tik tada, kai pasiduos Ukrainos kariuomenė, sakoma Kremliaus pranešime. 

Černihivas buvo apšaudomas visą naktį. Ukrainos pareigūnai pranešė, kad Rusijos pajėgos bombardavo šiaurinį Černihivo miestą visą naktį, nors Maskva anksčiau tvirtino, kad „radikaliai“ mažina karinę veiklą šiame regione.

Kremlius proveržio derybose neįžvelgia. „Negalime konstatuoti, kad esama kažko daug žadančio, kažkokių proveržių“, – žurnalistams sakė Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, komentuodamas Stambule vykusių Maskvos ir Kyjivo delegacijų derybas.   

Užblokuota mažiausiai 100 užsienio prekybos laivų. Ukrainos uostuose užblokuota mažiausiai 100 užsienio prekybos laivų ir daugiau kaip 1.000 jūrininkų – šių laivų įgulų narių, jiems pradeda trūkti maisto atsargų, skelbia Tarptautinė jūrų organizacija, kuri yra Jungtinių Tautų padalinys ir reguliuoja tarptautinę prekybinę laivybą.

Smogta kariniam aerodromui Ukrainos vakaruose. Rusijos pajėgos antradienį smogė kariniam aerodromui Ukrainos vakaruose ir sunaikino degalų atsargas, pranešė Starokostiantynivo miesto, kuriame yra šis aerodromas, meras.

Iš Ukrainos pasitraukė per 4 mln. žmonių. Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra UNHCR teigia, kad Ukrainą paliko jau 4,02 mln. karo pabėgėlių nuo Rusijos invazijos pradžios.

Po kibernetinės atakos „Rosaviacija“ bando surasti 65 TB ištrintų duomenų. Pasak pranešimų, strateginė Rusijos aviacijos agentūra prarado visus savo serveriuose laikytus duomenis, pereina prie popierinės dokumentacijos. Plačiau skaitykite čia.

Vokietija ruošiasi dujų tiekimo nutraukimui. Trečiadienį Vokietijos ekonomikos ministerija paskelbė apie galimus dujų tiekimo sutrikimus, jei Rusija nuspręstų ketvirtadienį nebetiekti dujų, jei už jas nebus mokama rubliais. Vyriausybė paskelbė aktyvuojanti pirmą tokios situacijos suvaldymo plano fazę. Plačiau skaitykite čia

Iki metų pabaigos Lenkija sieks atsisakyti rusiškos naftos. Taip trečiadienį pareiškė šalies ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis. Jis pažymėjo taip pat besitikintis, kad gegužę bus sumažintas ir dujų importas.

„Hesburger“ žada pasitraukti iki vasaros pabaigos. Kritikos dėl Rusijoje ir Baltarusijoje tęsiamos veiklos sulaukiantis Suomijos kapitalo greitojo maisto restoranų tinklas „Hesburger“ pranešė planuojantis visas savo užkandines šiose valstybėse uždaryti iki artėjančios vasaros pabaigos.

„Girteka“ atskirs veiklą Rusijoje nuo grupės. Nuo grupės atskirta įmonė veiks kitu pavadinimu ir keis veiklos geografiją. Taip pat „Girteka“ nurodė, kad atskirta įmonė Rusijoje išsaugos dabartinius akcininkus, nors nebebus valdoma visą transporto grupę kuruojančios UAB „Girteka Holding“. Plačiau skaitykite čia.

Pentagonas į Lietuvą perkelia 200 jūrų pėstininkų. Perkeliami jūrų pėstininkai priklauso Čeri Pointe Šiaurės Karolinoje įsikūrusiai JAV jūrų pėstininkų korpuso 28-ajai oro kontrolės grupei, pranešė Jungtinių Valstijų gynybos departamento atstovas Johnas Kirby.

Pagalbai ukrainiečiams – 10 mln. Eur. Nuo karo į Lietuvą pasitraukusių ukrainiečių pagalbai maistu, taip pat būstą jiems suteikusių asmenų kompensacijoms Lietuvos ministrų kabinetas trečiadienį numatė beveik 10 mln. Eur.

Patvirtintas Lietuvai priešiškų valstybių ir teritorijų sąrašas. Jame – Rusija, Baltarusija, Krymas, Padniestrės, Abchazijos ir Pietų Osetijos teritorijos. Remiantis šiuo sąrašu, iš Lietuvoje skelbiamų viešųjų pirkimų konkursų bus galima pašalinti su šiomis valstybėmis ir teritorijomis susijusias įmones arba nutraukti su jomis jau sudarytas sutartis.

Lietuvoje – 37.300 karo pabėgėlių. Lietuvoje registruota 37.300 karo pabėgėlių iš Ukrainos, 15.900 iš jų – nepilnamečiai, rodo trečiadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys.

2022-03-29 Suvestinė iki 16 val.

Derybos Turkijoje. Ukrainiečių ambasada Ankaroje praneša, kad derybų raundas tarp Ukrainos ir Rusios atstovų baigėsi. Jis truko apie keturias valandas. Mychailo Podoliakas, Ukrainos prezidento patarėjas, pranešė, kad didžiausias dėmesys skirtas saugumo garantijoms Ukrainai ir ugnies nutraukimui. Norima sudaryti tarptautinę sutartį, pagal kurią kitos šalys turėtų tapti Ukrainos saugumo garantu.

Mažins puolimą Kyjivo ir Černihivo link. Aleksandras Fominas, Rusijos gynybos viceministras, teigė, kad Rusija ketina „radikaliai sumažinti karinę veiklą Kyjivo ir Černihivo kryptimis“. Tokiu žingsniu neva siekiama sustiprinti pasitikėjimą tarp šalių, ieškant kompromiso taikos procese. Plačiau skaitykite čia.

Smūgis Mykolajive. Po Rusijos pajėgų oro smūgio į Mykolajivo administracijos pastatą 3 žmonės žuvo, dar 22 buvo sužeisti. 

Naudojo uždraustus ginklus. Ukraina teigia turinti įrodymų, kad Rusijos pajėgos panaudojo uždraustas kasetines bombas dviejuose pietiniuose šalies regionuose, pirmadienį pareiškė generalinė prokurorė Iryna Venediktova.

Atidaro humanitarinius koridorius. Ukraina pranešė, kad vėl atidaro humanitarinius koridorius civiliams evakuoti iš karo nuniokotų regionų, po to, kai išvakarėse Kyjivas pareiškė laikinai stabdantis procesą dėl galimų Rusijos pajėgų „provokacijų“.

Raketos Dnipro srityje. Rusijos pajėgos raketomis atakavo Dniepropetrovsko sritį, pranešė regiono karinės administracijos vadovas Valentinas Rezničenka. Novomoskovskio rajone raketa pataikė į žemės ūkio įmonę – apgadinta įranga, sužeistas vienas žmogus. Pavlograde nukentėjo viadukas. Eismas kelyje buvo sustabdytas.

Bomborduoja degalų saugyklas. Ukrainos ginkluotosios pajėgos perėjo į kontratakas atskiromis kryptimis. Ukrainos aviacija taip pat sudavė smūgių Rusijos pajėgų karinei technikai ir gyvajai jėgai, rašoma kovo 29 d. ryto Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo pranešime.

BVP krito trečdaliu. Ukrainos vyriausybės vadovas Denysas Šmyhalis antradienį pareiškė, jog šalies ekonomika dėl Rusijos invazijos susitraukė mažiausiai 35%.

Traukiasi „Decathlon“. Prancūzijos sporto ir laisvalaikio prekių prekybos tinklas „Decathlon“ pranešė, kad nutarė stabdyti savo parduotuvių veiklą Rusijoje. Pasak įmonės, toks spendimas priimtas įvertinus dramatišką situaciją Ukrainoje, laikantis tarptautinių sankcijų bei atsižvelgus į vis sudėtingesnes tiekimo sąlygas šalyje.

Atideda karinę tarnybą IT specialistams. Rusija laikinai atleido jaunus informacinių technologijų sektoriaus darbuotojus nuo karinės tarnybos, kai po Maskvos invazijos į Ukrainą iš šalies pasitraukė daug programuotojų. 

Kaip dujas pardavinėti už rublius. „Gazprom“ ir Rusijos centrinis bankas turi iki ketvirtadienio parengti priemonių planą, kaip, Vladimiro Putino pageidavimu, „nedraugiškų šalių pirkėjai“ turėtų atsiskaityti už gamtines dujas rubliais. Plačiau skaitykite čia

Sulaikyta superjachta JK. Jungtinė Karalystė išdavė arešto orderį sulaikyti pirmajai superjachtai britų vandenyse. Plačiau skaitykite čia.

Aptars Ukrainos branduolinę saugą. Rafaelis Grossi, Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovas, atvyko į Ukrainą „aptarti šios šalies branduolinių objektų saugos ir saugumo“.

Plės sankcijas. JAV, jau įvedusios sankcijas Rusijos gynybos pramonei, svarsto galimybę taikyti jas ir kitiems sektoriams, susijusiems su Maskvos sukeltu karu Ukrainoje, pranešė vienas Iždo departamento pareigūnas. Plačiau skaitykite čia

Ragina nebeišduoti „auksinių“ pasų. EK Bendrijos šalims rekomendavo ne tik visiškai atsisakyti „auksinių“ pasų išdavimo schemos, bet ir iš sankcionuojamų rusų oligarchų atimti jau išduotus „auksinius“ pasus ir leidimus gyventi Bendrijoje. Plačiau skaitykite čia

Išsiunčia keturis diplomatus. Rusija paskelbė iš šalies išsiunčianti keturis Lietuvos diplomatus, taip atsakydama į analogišką Vilniaus kovo mėnesį priimtą sprendimą. Plačiau skaitykite čia.

Įšaldyta su Rusija ir Baltarusija susijusio turto. Dėl Lietuvoje taikomų Europos Sąjungos finansinių sankcijų, susijusių su Rusija, daugėja įšaldyto turto – bendra įšaldytų lėšų suma siekia apie 13,9 mln. Eur: daugiau nei 10,8 mln. Eur, beveik 3,4 mln. USD ir per 645.000 RUB. Plačiau skaitykite čia

Rezervų ukrainiečių apgyvendinimui Lietuvoje dar yra. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) bei „Stiprūs kartu“ duomenimis, iš viso dar yra per 20.000 neužimtų vietų, kurios galės būti skirtos ukrainiečiams apgyvendinti. Plačiau skaitykite čia

Lietuvoje – 36.300 pabėgėlių. Lietuvoje registruota 36.300 karo pabėgėlių iš Ukrainos, 15.500 iš jų – nepilnamečiai.

2022-03-28 Suvestinė iki 23 val.

Neatiduos teritorijų Rusijai. Aleksandras Rodnjanskis, Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas, pabrėžė, kad Ukraina „neatiduos jokių teritorijų“ Rusijai.

„Akivaizdu, kad jie negali tokio karo vykdyti metų metus, jų moralė kritusi ir jie negali palaikyti logistikos grandinių, ar apsirūpinti reikmenimis“, – sakė patarėjas.

Nepajudėjo Kyjivo link. JAV gynybos pareigūnas informavo žurnalistus, kad Rusijos pajėgų padėtis Mariupolyje, Černihive, Mykolajive ir Charkive „nepasikeitė“. Mariupolyje Rusijos pajėgos toliau naudoja „tolimojo nuotolio puolimą“. Pareigūnas pažymėjo, kad nuo invazijos pradžios Rusijos pajėgos Ukrainoje atliko daugiau kaip 1.370 raketų paleidimų.

Atkovojo Irpinę. Ukrainos pajėgos atkovojo Irpinės teritoriją iš Rusijos karių, sako Oleksandras Markušynas, miesto meras.

Atkovojo ir Trostjanecą. Pasak JAV gynybos pareigūno, Ukrainos pajėgos atkovojo Trostjaneco miestą netoli Sumų rytų Ukrainoje ir stengiasi išstumti Rusijos pajėgas iš Chersono pietuose.

Taip pat teigė, kad JAV gynybos pareigūnai negali nepriklausomai patvirtinti Ukrainos teiginio, kad šalies pajėgos iš rusų atkovojo Irpino miestą į šiaurės vakarus nuo Kijevo.

Pristatė pagalbą į Charkivą. Kaip teigiama Osnat Lubrani, Jungtinių Tautų (JT) humanitarinės pagalbos koordinatorės Ukrainoje, pranešime, JT ir jų partneriai saugiai pristatė maisto davinius, medicinos reikmenis ir namų apyvokos daiktus į Charkivą.

Čečėnų lyderis Mariupolyje. Ramzanas Kadyrovas, Čečėnijos respublikos lyderis, atvyko į Rusijos pajėgų apsiaustą Ukrainos pietrytinį Mariupolio uostamiestį pakelti savo regiono karių kovinės dvasios, pranešė rusų žiniasklaida.

Renka civilių pasų duomenis. Pasak Mychailo Podoliako, Ukrainos prezidento patarėjo, pietiniuose Ukrainos regionuose rusų kariai, dalindami Rusijos rublius, renka ukrainiečių pasų duomenis. Jo teigimu, šie duomenys vėliau bus naudojami „fiktyvių rezerendumų“ organizavimui.

Įtaria apnuodijimą. „The Wall Street Journal“ praneša, kad Ukrainos taikos derybininkai ir Romanas Abramovičius, Rusijos oligarchas, po susitikimo Kyjive šį mėnesį patyrė apnuodijimo simptomus.

Vėliau R. Abramovičiaus atstovas spaudai patvirtino, kad Rusijos oligarchas, kaip įtariama, buvo apnuodytas anksčiau šį mėnesį po susitikimo su Ukrainos derybininkais aptarti taikos galimybę. Jis negalėjo atsakyti, kas išpuolio organizatorius ir koks buvo jo tikslas. Ukrainos derybininkų grupė nurodė tiesiog tęsianti savo darbą ir plačiau įvykio nekomentavo, o JAV žvalgybos pareigūnas sakė, kad grupė susirgo dėl aplinkos veiksnių, bet ne apnuodijimo.

Pataikė į naftos saugyklą. Per Rusijos raketų ataką Ukrainos teritorijoje pataikyta į naftos saugyklą Rivnės regione.

Sieks uždrausti prorusiškas partijas. Ukrainos Aukščiausioji Rada įregistravo įstatymo projektą, kuriuo siekiama uždrausti prorusiškas partijas šalyje.

Moka atlyginimus ir pensijas. Serhijus Marčenka, Ukrainos finansų ministras, teigia, kad, nepaisant karo, atlyginimai ir pensijos yra mokami, o kiekvienam žmogui, kuris dėl karo neteko darbo, skiria 200 USD išmokas.

Sėja Ukrainoje prasidėjo be trikdžių. Sėjos sezonas Ukrainoje jau prasidėjo ir nėra jokių kliūčių jam įgyvendinti, sako Mykola Solskis, agrarinės politikos ir maisto ministras. Plačiau skaitykite čia.

Rusija pagyrė Serbiją. Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras, pagyrė Serbiją už tai, kad ji atsisako imtis sankcijų prieš Maskvą dėl jos agresijos Ukrainoje, pareiškęs, jog ši Balkanų valstybė priėmė „protingą sprendimą“.

Iš naujo vertina tikslus. JAV gynybos pareigūnas teigė, kad lieka neaišku, kodėl Rusijos pajėgos dabar teikia pirmenybę operacijoms rytiniame Donbaso regione. Pasak jo, tokia strategija gali būti bandymas įgyti įtakos derybose arba tai, kad rusai „iš naujo vertina“ savo tikslus.

Nepriims piliečių iš ES. Rusija paskelbė apribosianti „nedraugiškų valstybių“, tarp kurių yra Jungtinė Karalystė, visos Europos Sąjungos šalys ir JAV, piliečių atvykimą. Išsamiau apie tai skaitykite čia.

Mažėja rusų verslininkų pardavimai. Kovo mėnesį pardavimai sumažėjo 54% Rusijos mažų ir vidutinių įmonių, o 83% mažino savo einamąsias išlaidas, teigiama analitinio centro „NAFI“ atliktoje apklausoje. Plačiau skaitykite čia.

Traukiasi ir „Carlsberg“. Danijos alaus gamintoja „Carlsberg“ paskelbė, kad visiškai sustabdys savo veiklą Rusijoje. Apie pasitraukimą skaitykite čia.

JAV siūlo paramą Ukrainai ir NATO.  JAV skirs 6,9 mlrd. USD (6,26 mlrd. Eur) padėti Ukrainai atremti Rusijos invaziją ir paremti NATO šalis.

Sieks centralizuotai registruoti pabėgėlius. Europos Sąjunga nusprendė imtis veiksmų, kad būtų rastas IT sprendimas, kuris leistų visoje Europoje centralizuotai registruoti Ukrainos pabėgėlius.

Siūlo atimti „auksinius pasus“. Europos Komisija paragino Europos Sąjungos šalis išnagrinėti galimybes atimti vadinamuosius „auksinius pasus“ iš Rusijos ir Baltarusijos piliečių, įgijusių Bendrijos narių pilietybę pagal kontroversiškas schemas, turėjusias padėti pritraukti užsienio investicijų.

Šiuo teisiškai kebliu manevru galėtų būti nubausti Rusijos ir Baltarusijos elito nariai, nusipirkę ES šalių pilietybę didelėmis investicijomis tokiose Bendrijos narėse kaip Kipras, Malta ar Bulgarija.

Traukiasi iš Rusijos ir Baltarusijos. Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) uždaro savo biurus Maskvoje ir Minske.

2022-03-28 Suvestinė iki 16 val.

Naujas derybų etapas. Rusijos ir Ukrainos derybininkų delegacijos pirmadienį vyksta į Turkiją naujam raundui. Manoma, kad tiesioginės derybos gali prasidėti antradienį, o ne pirmadienį, kaip skelbta anksčiau.

Kalbės apie neutralų statusą. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis teigia, kad kitame derybų su Rusija etape jo prioritetai – suverenitetas ir teritorinis vientisumas. Ukrainos vadovas sako, kad yra pasirengęs diskutuoti dėl neutralaus statuso.

Rusija nelinkusi siųsti derėtis V. Putino. Sergejus Lavrovas, rusų užsienio reikalų ministras, sako, kad V. Putino ir V. Zelenskio tiesioginės derybos „duotų priešingą rezultatą“. Pagrindiniu tikslu S. Lavrovas nurodė „aštuonerius metus trukusio žudymo Donbaso regione užbaigimą“. Rusija nori, kad Ukraina „karine prasme liautųsi asimiliuotis su Vakarais, su NATO“, sakė jis.

Laikinai stabdo evakuaciją. Ukraina pirmadienį pranešė, jog laikinai stabdo civilių evakuaciją iš karo nuniokotų šalies regionų, žvalgybos pranešimams rodant, kad įsiveržusios Rusijos pajėgos planuoja atakas prieš humanitarinės pagalbos maršrutus.

Mariupolyje – dar 160.000 civilių. Humanitarinę katastrofą patiriančiame Mariupolio uostamiestyje tebėra apie 160.000 gyventojų, o miesto meras Vadimas Boičenko ragina suorganizuoti visišką jų evakuaciją. Gyventojai čia jau kurį laiką verčiasi be elektros, dujų ar vandens.

Rusijos šnipai Europoje. Ukrainos žvalgybos tarnybos pirmadienį paskelbė Europoje veikiančių šimtų įtariamų Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) agentų sąrašą, kuriame taip pat yra viena su Lietuva siejama pavardė. Plačiau skaitykite čia. 

Atsinaujino veiksmai Kalnų Karabache. Rusijos pajėgoms tęsiant karinį puolimą Ukrainoje, vėl atsinaujino įtampa ir Kalnų Karabache, kur Azerbaidžano pajėgos ketvirtadienį užėmė Farucho (Parucho) kaimą. Armėnija pirmadienį paprašė Rusijos taikdarių imtis „konkrečių žingsnių“. Plačiau skaitykite čia. 

„Heineken“ traukiasi. Nyderlandų alaus darykla „Heineken“ pirmadienį paskelbė pasitraukianti iš Rusijos, tapdama dar viena Vakarų šalių įmone, priėmusia tokį sprendimą po Maskvos invazijos į Ukrainą pradžios. Plačiau skaitykite čia.

„Fitch“ nebevertina Rusijos skolos. Reitingų agentūra „Fitch Ratings“ atšaukia Rusijos Vyriausybės skolai suteiktus reitingus ir jų nebeskelbs. Plačiau skaitykite čia. 

Italai rubliais nemokės. Italijos „Eni“ jungiasi prie vis ilgėjančios eilės Europos energetikos bendrovių, viešai pareiškusių, kad neketina ar negali už rusiškas dujas mokėti rubliais, kaip to pageidauja V. Putinas.

„Pobedai“ tenka mažinti parką. Rusijos pigių skrydžių bendrovė „Pobeda“ – nacionalinės vežėjos „Aeroflot“ filialas – dėl sankcijų gerokai sumažins savo „Boeing“ parką – nuo 41 iki 25 vienetų dėl dalių trūkumo.

Lietuvos įmonėse jau įsidarbino 1.466 ukrainiečius. Tačiau darbdaviai nespėja sekti teisės aktų pakeitimų, valstybės institucijos neturi iki galo vieningos ir aiškios pozicijos. Plačiau skaitykite čia.

Papildomų lengvatų nebus. Ukrainiečių pabėgėlius įdarbinantis verslas neturėtų tikėtis papildomų lengvatų, sako premjerė Ingrida Šimonytė. 

Apkarpė prognozę. Lietuvos BVP šiemet turėtų didėti 0,1%, Latvijos – 1,8%, o Estijos – 0,6%, skelbiama atnaujintoje ir kaip reikiant apkarpytoje SEB banko ekonomistų prognozėje. Plačiau – čia.

Lietuvai grėsmė sumažėjo. Kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys sako, kad Rusijai telkiant pajėgas Ukrainoje karinė grėsmė Lietuvai yra itin sumažėjusi, nors konflikto tikimybė išlieka. 

Daugiau šauktinių. Principinę kariuomenės struktūrą ir karių skaičių nustatančiame įstatyme siūloma numatyti, kad per metus į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą būtų pakviečiama nuo 3.400 iki 4.400 jaunuolių.

Bendras darinys Rusijos nusikaltimams tirti. Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos prokuratūros sudarys jungtinę tyrimo grupę karo nusikaltimams ir nusikaltimams žmoniškumui tirti. Ši tyrimo grupė fiksuos, analizuos ir saugos duomenis apie nusikalstamas veikas, jų vykdytojus ir nukentėjusiuosius, kitaip padės Ukrainos prokurorams užtikrinti tinkamą karo nusikaltėlių baudžiamąjį persekiojimą.

Valstybės pastatai – ukrainiečiams apgyvendinti. Turto bankas sustabdė 43 gyvenamosios paskirties objektų, kurie galėtų būti tinkami apgyvendinti nuo karo bėgančius ukrainiečius, aukcionus, pirmadienį įmonė. 

Praėjusios savaitės suvestines galite rasti čia.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
G. Kasparovas: pakeisti imperialistinę Rusijos žmonių mąstyseną gali tik šoko terapija

Vienintelė galimybė pakeisti imperialistinę Rusijos žmonių mąstyseną, leidusią Kremliui pradėti karą...

Verslo aplinka
2022.05.20
E. Macronas paskyrė naujus užsienio reikalų ir gynybos ministrus

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį paskyrė naujus užsienio reikalų, švietimo ir gynybos...

Verslo aplinka
2022.05.20
Turkija pareiškė toliau kalbėsianti su Vakarais dėl Suomijos ir Švedijos narystės NATO

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas penktadienį pareiškė, kad kalbasi su Vakarų šalių lyderiais...

Verslo aplinka
2022.05.20
Vokietija prieštarauja bendro ES skolinimosi Ukrainos atstatymui idėjai 3

Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris penktadienį atmetė bet kokios formos bendrą Europos...

Verslo aplinka
2022.05.20
Suomiai ir estai SkGD terminalą nuomosis iš amerikiečių

Suskystintų gamtinių dujų tiekimą Suomijai, Estijai ir platesniam regionui užtikrins iš amerikiečių...

Rinkos
2022.05.20
„Azov“ pulko vadas: Ukrainos kariuomenė įsakė „Azovstal“ likusiems kariams nutraukti kovą

Kyjivas įsakė likusiems Ukrainos kariams, tebesantiems apsiaustoje Mariupolio metalurgijos gamykloje...

Verslo aplinka
2022.05.20
G7 skirs beveik 20 mlrd. USD pagalbos paketą Ukrainai

Didysis septynetas (G-7) susitarė dėl 19,8 mlrd. USD (18,7 mlrd. Eur) vertės paramos paketo Ukrainai,...

Verslo aplinka
2022.05.20
G. Schroederis traukiasi iš „Rosneft“ 3

Buvęs Vokietijos kancleris Gerhardas Schroederis, pastaruoju metu spaudžiamas atsisakyti pareigų rusiškose...

Verslo aplinka
2022.05.20
Kariuomenės vadas: NATO atgrasymo ir gynybos struktūra regione bus patobulinta

NATO patobulins atgrasymo ir gynybos struktūrą rytiniame sparne po birželį Madride vyksiančio Aljanso...

Verslo aplinka
2022.05.20
PSO patvirtino kinų „CanSinoBIO“ vakciną nuo COVID-19

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį leido naudoti kinų gamintojo „CanSinoBIO“ skiepus nuo...

Verslo aplinka
2022.05.20
Portugalija žada apmokestinti sandorius kriptovaliutomis

Portugalija planuoja užtaisyti teisinę spragą, dėl kurios virtualus turtas tapo itin patrauklus kriptovaliutų...

Rinkos
2022.05.20
Rusija šantažuoja toliau blokuoti maisto eksportą, jei nebus panaikintos sankcijos 7

Dmitrijus Medvedevas, anksčiau vieną kadenciją Vladimirą Putiną pakeitęs Rusijos prezidento poste, o dabar...

Pramonė
2022.05.20
Pentagono pareigūnas: Rusijos karas Ukrainoje gali tęstis ilgą laiką

Vienas Pentagono aukšto rango pareigūnas ketvirtadienį sakė, kad Rusijos karas Ukrainoje galėtų tęstis ilgą...

Verslo aplinka
2022.05.20
G. Kasparovas: Rusijos visuomenė dar nesupranta, kad pralaimi karą Ukrainoje

Rusijos visuomenė dar nesupranta, kad pralaimi karą Ukrainoje, o Vladimiro Putino diktatūra to neišgyvens,...

Verslo aplinka
2022.05.20
Kinija skatina nuo COVID ribojimų kenčiančią ekonomiką

Kinijoje dideliu mastu sumažinto palūkanos būsto paskoloms, šaliai kovojant su neigiamu ekonominiu poveikiu...

Rinkos
2022.05.20
Vokietijos finansų ministras: pasaulinės stagfliacijos tikimybė didėja

Pusės amžiaus senumo išbandymus primenančios stagfliacijos tikimybė pasauliniu mastu didėja, skelbia agentūra...

Finansai
2022.05.20
Ketvirtadienį nustatyti 134 nauji COVID-19 atvejai

Praėjusią parą nustatyti 134 nauji COVID-19 atvejai, nė vienas žmogus nemirė, rodo penktadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.05.20
Vakarai ieško kelių, kaip iš Ukrainos išvežti pasaulio rinkai skirtus grūdus Premium

Rusijos agresija prieš Ukrainą kartu su sausromis ir vis dar nepasibaigusia koronaviruso pandemija kelia...

Verslo aplinka
2022.05.20
JT Saugumo Tarybos posėdyje – aistros dėl blokuojamų Ukrainos uostų

Jungtinės Valstijos ir Rusija ketvirtadienį kaltino viena kitą dėl pasaulyje blogėjančios apsirūpinimo maistu...

Verslo aplinka
2022.05.20
Naujasis „Bentley“ flagmanas „Bentayga EWB“ kelionėms pirmąją klase suteikė kitą prasmę Verslo tribūna

„Bentley Bentayga“ nuo pat pirmųjų dienų buvo populiariausias gamintojo modelis. Nuo šiol jam tenka dar...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku