Rusija apšaudė humanitarinę koloną prie Černihivo, NATO perspėja, kad rusai ne atsitraukia, o persigrupuoja

Publikuota: 2022-03-31
Atnaujinta 2022-03-31 22:02
  • Rusijos ir Ukrainos taikos derybos bus tęsiamos balandžio 1 d. nuotoliniu būdu.
  • Pentagonas: „mažiau nei 20%“ Kyjivo apylinkėse esančio Rusijos kontingento pradeda „keisti pozicijas“.
  • Ukraina atkovojo svarbią teritoriją prie Černihivo.
  • Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas prognozuoja, kad Rusijos ekonomika šiemet susitrauks 10%, Ukrainos – 20%.
  • Mariupolyje Rusija paskelbė laikinas paliaubas gyventojams evakuoti.
  • V. Putino populiarumas nuo karo Ukrainoje pradžios išaugo.
  • Rusija nuo balandžio 1-os reikalaus už dujas mokėti rubliais, grasina kontraktų nutraukimu.

Trečiadienio įvykių suvestinę galite rasti čia.

Biagiame pildyti ketvirtadienio laiko juostą. Penktadienį įvykius kartu kviečiame sekti nuo 6 val. 30 min.

21:52 J. Trudeau: Rusija negali likti patikima G20 partnere

Kanados premjeras Justinas Trudeau, kalbėdamas žurnalistams Otavoje pareiškė, kad Rusiaj negali būti laikoma konstruktyve partnere G20 bendradarbiavimo formate. Kanados lyderis taip pat apkaltino V. Putiną dėl to, kad jo veiksmai pakenkė ekonomikos augimui „visiems aplinkui“, premjerą citavo „Reuters“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:16 J. Bidenas nurodė iš strateginio rezervo kasdien paleisti po 1 mln. barelių naftos

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį kreipėsi į amerikiečius dėl kylančių energijos kainų ir dėl šio infliacinio šoko apkaltino Rusijos invaziją į Ukrainą, bei nurodė pusės metų laikotarpiui kasdien iš strateginio naftos rezervo atlaisvinti po 1 mln. barelių naftos per dieną.

20:50 V. Zelenskis prašo Australijos perduoti Ukrainai šarvuočių

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį tiesiogiai kreipėsi į Australijos parlamentą, prašydamas suteikti daugiau pagalbos kare su Rusija, įskaitant pėstininkų kovos mašinų tiekimą Kyjivui ir sankcijų griežtinimą Maskvai.

V. Zelenskis pastaruoju metu kreipiasi į pasaulio teisėkūros institucijas, pritaikydamas savo žinutes konkrečioms šalims. 

Australijos parlamentarai 16 minučių trukmės kreipimosi pradžioje ir pabaigoje Ukrainos prezidentui plojo atsistoję.

„Mums reikia daugiau sankcijų Rusijai, galingų sankcijų, kol jie liausis šantažuoti kitas šalis savo branduolinėmis raketomis“, – per vertėją sakė V. Zelenskis. Jis konkrečiai paprašė perduoti jo šaliai Australijos gamybos keturiais ratais varomų pėstininkų kovos mašinų „Bushmaster“.

20:23 Donecko separatistai paskelbė formuojantys Mariupolio miesto administraciją

Apsišaukėliškos Donecko Liaudies respublikos lyderis Denisas Pušilinas paskelbė, kad pradedama formuoti Mariupolio miesto merija, Rusijos pajėgoms toliau intensyviai puolant šį Ukrainos uostamiestį.

„Vietinė Donecko liaudies respublikos administracija pradedama formuoti Mariupolyje“, – D. Pušiliną citavo valstybinė naujienų agentūra TASS.

20:11 „Moody's“ atšaukė Rusijos reitingus

Tarptautinė reitingų agentūra „Moody's Investors Service“ atšaukė Rusijos valstybei bei jos beveik 20 federaliniių subjektų suteiktus kredito reitingus.

Visų šių emitentų reitingai jų atšaukimo metu buvo Ca lygio su neigiama perspektyva.

Šio mėnesio pradžioje „Moody's“, reaguodama į karą Ukrainą, neribotam laikui sustabdė veiklą Rusijoje.

Kiek anksčiau šį mėnesį Rusijos valstybės ir įmonių bei įstaigų reitingus atšaukė ir kita tarptautinė agentūra – „Fitch Ratings“.

Rusijai pradėjus neišprovokuotą ir nepateisinamą brutalų karą prieš kaimyninę Ukrainą, visos trys pagrindinės tarptautinės kredito reitingų agentūros – „Fitch Ratings“, „Moody's Investors Service“ ir „S&P Global Ratings“ – pablogino Rusijos valstybės reitingus iki „šlamšto“ statuso, pažymėdamos, jog tarptautinės sankcijos smarkiai sumažino jos galimybėms naudotis sukauptomis tvirtos valiutos atsargomis.

19:35 Rusijos pajėgos Ukrainoje apšaudė humanitarinę koloną, esama žuvusių ir sužeistų

Rusijos pajėgos Ukrainoje apšaudė autobusų koloną, vežusią civilius humanitarinės pagalbos darbuotojus, ketvirtadienį pranešė naujienų agentūra „Unian“, remdamasi ukrainiečių parlamento žmogaus teisių ombudsmenės informacija.

Incidentas įvyko prie šiaurinio Černihivo miesto, savo „Facebook“ pranešime nurodė ombudsmenė Liudmyla Denisova. Jos duomenimis, per apšaudymą vienas žmogus žuvo, dar keturi buvo sunkiai sužeisti.

„Penki autobusai pateko į priešo taiklią ugnį, kai mėgino nuvažiuoti į apsuptą miestą evakuoti žmonių. Autobusuose buvo tik civiliai savanoriai“, – rašė L. Denisova.

Vienam iš autobusų pavyko ištrūkti, nors jo padangos buvo peršautos. Šios transporto vairuotojas buvo sužeistas ir vėliau hospitalizuotas.

19:12 Lenkijos premjeras: Rusija bandys atsiriekti trečdalį Ukrainos teritorijos

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis CNN televizijai ketvirtadienį teigė, kad Rusija bandys atsiriekti „trečdalį Ukrainos teritorijos“ artimiausiu metu ir taip sustiprinti savo derybines pozicijas.

„Aš matau Rusijos karių persigrupavimą, reorganizaciją. Manau, jie bandys apsupti Ukrainos pajėgas artimiausiu metu, ypatingai Donbaso regione. Ir tada užėmę trečdalį šalies teritorijos, jie bandys derėtis iš stipresnės pozicijos“, – kalbėjo Lenkijos premjeras.

18:48 Rusija uždraudė atvykti į jos teritoriją ES lyderiams

Rusijos užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį paskelbė išplėtusi Europos Sąjungos pareigūnų, kuriems yra uždrausta atvykti į šalies teritoriją, sąrašą, atsakydama į sankcijas, įvestas Maskvai dėl jos karinės invazijos Ukrainoje.

„Suvaržymai taikomi Europos Sąjungos aukščiausiajai vadovybei, įskaitant keletą eurokomisarų ir ES karinių struktūrų vadovų, taip pat didžiąją daugumą Europos Parlamento narių, skatinančių antirusišką politiką“, – sakoma URM pranešime.

18:40 Danija NATO prašymu pasiųs 800 karių į Latviją

Danija gegužę pasiųs 800 karių į Latviją, atsakydama į NATO prašymą padėti sustiprinti Aljanso rytinį sparną, ketvirtadienį pranešė danų premjerė.

Kopenhaga šio bataliono padidintą parengtį paskelbė Rusijai praeitą mėnesį įsiveržus į Ukrainą ir toliau didėjant įtampai tarp Vakarų šalių ir Maskvos.

Danija jau yra dislokavusi Baltijos šalyse ir Lenkijoje sausumos pajėgų ir aviacijos pastiprinimų.

Antradienį Danijos vyriausybė pranešė esanti pasiruošusi pasiųsti į Baltijos šalis 800 karių, jeigu NATO to paprašys.

„Dabar gavome NATO oficialų prašymą dislokuoti batalioną Latvijoje“, – per vizitą šioje šalyje ketvirtadienį sakė danų premjerė Mette Frederiksen.

18:28 JAV ketina atverti strateginį rezervą ir paduoti į rinką rekordinį kiekį naftos

Baltųjų Rūmų ketvirtadienį išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad kiek vėliau šiandien JAV prezidentas Joe Bidenas ketina paskelbti apie naujas priemones naftos kainų infliacijai švelninti.

J. Bidenas turėtų paskelbti apie planą atverti JAV strateginio naftos rezervo išteklius ir kasdien į rinką paduoti po 1 mln. barelių naftos artimiausiu pusės metų laikotarpiu.

Plačiau apie tai galima perskaityti čia.

18:25 Rusijos pajėgos traukiasi iš Černobylio atominės elektrinės komplekso Ukrainoje

Rusijos pajėgos, vasario 24-ąją užėmusios Ukrainos šiaurėje esantį nebeveikiančios Černobylio atominės elektrinės kompleksą, ketvirtadienį pradėjo trauktis iš jėgainės ir ją supančios atskirties zonos, pranešė ukrainiečių valstybinė branduolinės energetikos įmonė „Enerhoatom“.

„Šį rytą įsibrovėliai paskelbė ketinantys išvykti iš Černobylio atominės elektrinės“, – sakoma per susirašinėjimo programėlę „Telegram“ paskelbtame „Enerhoatom“ pranešime.

Rusijos pajėgos iškeliavo dviem kolonomis Ukrainos sienos su Baltarusija link“, bet „nedidelis skaičius“ rusų karių tebėra jėgainės teritorijoje, pridūrė bendrovė.

„Taip pat esama įrodymų, kad Rusijos kariai, apsupę Slavutyčo miestą, šiuo metu ruošiami judėti Baltarusijos link“, – rašo „Enerhoatom“.

Slavutyče gyvena daugiausiai Černobylio atominės elektrinės darbuotojai.

18:10 JAV įvedė sankcijų Rusijos technologijų įmonėms

Jungtinės Valstijos ketvirtadienį paskelbė sankcijas kelioms Rusijos technologijų įmonėms, įskaitant didžiausią šalyje lustų gamintoją, skirdamos dar vieną ekonominę bausmę už Maskvos invaziją į Ukrainą.

JAV Iždo departamento teigimu, šios sankcijos yra „dalis jo priemonių, nukreiptų prieš Kremliaus sankcijų apėjimo/ išvengimo tinklus ir technologijų įmones, kurios yra Rusijos Federacijos karo mašinos įrankiai.“

18:07 Latvijoje uždrausti Rusijos karinės agresijos simboliai

Latvijos Seimas ketvirtadienį uždraudė Rusijos karinės agresijos simbolius, įskaitant per karą Ukrainoje naudojamą taktinį ženklą „Z“.

Priimtos pataisos numato bausmę už karinę agresiją ir karo nusikaltimus šlovinančių simbolių naudojimą viešose vietose.

Tokią iniciatyvą pateikė Žaliųjų ir valstiečių sąjunga. Šios partijos deputatas Viktoras Valainis nurodė, kad būtina drausti Rusijos kariuomenės per karą Ukrainoje naudojamus taktinius simbolius, tokius kaip „Z“ ir „V“.

Pataisomis numatomos išimtis, kai simbolių naudojimu nesiekiama pateisinti ar šlovinti karo nusikaltimų. Įstatymą pažeidė fiziniai asmenys bus perspėjami ar sulauks iki 350 Eur baudos, o juridiniai – iki 2.900 Eur.

17:49 V. Putino populiarumas nuo karo Ukrainoje pradžios išaugo

Nuo karinių veiksmų Ukrainoje pradžios Vladimiro Putino populiarumas išaugo – daugiau nei 80% respondentų palaiko Rusijos prezidento veiksmus, pranešė Levados centras, nepriklausoma sociologinių tyrimų grupė.

Pirmoji nuo karo Ukrainoje pradžios vasario 24 dieną atlikta Levados centro apklausa parodė, kad net 83% rusų pritaria V. Putino veiksmams, nors vasario pradžioje tokių buvo 71%.

Sociologų teigimu, tik 15% apklaustųjų nurodė, kad jiems nepritaria – vasarį jų buvo 27%, o 2% respondentų pareiškė neturintys nuomonės. 

17:46 J. Stoltenbergas: karas Ukrainoje skatina NATO nares didinti išlaidas gynybai

Rusijos įsiveržimas į Ukrainą paskatino NATO valstybes nares „iš naujo pajusti būtinybę“ didinti išlaidas gynybai, ketvirtadienį pareiškė Aljanso generalinis sekretorius Jenas Stoltenbergas, pristatydamas organizacijos 2022-ųjų metinę ataskaitą.

Dokumente, kuriame apžvelgiamos išlaidos prieš Rusijai pradedant karą šių metų vasarį, nurodoma, kad tik aštuonios iš 30 NATO valstybių narių vykdo įsipareigojimą gynybai skirti bent 2% nuo savo bendrojo vidaus produkto. Išsamiau skaitykite čia.

17:40 G. Landsbergis: NATO turi būti visiškai pasirengęs atremti Rusijos grėsmę

Gabrielius Landsbergis, užsienio reikalų ministras, ketvirtadienį vykusiame „Bukarešto devintuko“ susitikime Bratislavoje, Slovakijoje, sakė, kad NATO rytiniame flange turi dislokuoti tiek pajėgų, kad Rusijai nekiltų abejonių dėl Aljanso pasiryžimo ginti savo nares.

„NATO turi būti visiškai pasirengęs atremti Rusijos grėsmę, o tai yra ypač aktualu Aljanso rytiniame flange. Lietuvoje ir kitose regiono šalyse turi būti dislokuotos tokios sąjungininkų pajėgos, kad Rusijai nekiltų abejonių dėl NATO parengties ir pajėgumo užtikrinti Aljanso teritorijos gynybą“, ? Užsienio reikalų ministerijos pranešime cituojamas G. Landsbergis.

Ministrai sutarė, kad Rusijos grėsmė bus ilgalaikė, todėl aukščiausias NATO prioritetas turi būti kolektyvinės gynybos stiprinimas.

17:36 Prancūzija ir Vokietija ruošiasi galimiems Rusijos dujų tiekimo trikdžiams

Prancūzija ir Vokietija ruošiasi galimam Rusijos dujų tiekimo sumažėjimui, teigia Bruno Le Maire'as, Prancūzijos ekonomikos ministras. 

Jis atsakė į Rusijos prezidento Vladimiro Putino perspėjimą, kad Maskva užsuks dujų čiaupus tiems, kurie atsisakys mokėti rubliais, praneša BBC.

„Mes turime pasiruošti tokiems scenarijams, ir mes ruošiamės“, – sakė B. Le Maire'as po derybų Berlyne su Robertu Habecku, Vokietijos ekonomikos ministru.

17:27 Ambasadorius: Ukraina kalbasi su Lenkija ir Baltijos šalimis dėl sienos uždarymo

Ukrainos ambasadorius Lenkijoje Andryjus Deščicia teigė, kad Ukraina su Lenkija derasi dėl visiško sienos su Baltarusija uždarymo, skelbia dienraštis „Ukrainskaja Pravda“.

„Deramės su Lenkijos Infrastruktūros ministerija, su Lenkijos vyriausybe, siekdami visiško sienos tarp Lenkijos ir Baltarusijos uždarymo, net jei sprendimas europiniu lygiu ir nebūtų priimtas“, – sakė diplomatas.

A. Deščicia pranešė, kad šiuo klausimu taip pat kalbamasi su Lietuvos, Latvijos ir Estijos ambasadoriais.

„Kreipėmės ir į šias šalis, kad jos imtųsi uždaryti sieną su Baltarusija ir Rusija. Manau, kad jei būtų priimtas toks sprendimas, nebereikėtų laukti sprendimo Europos Sąjungos lygiu ir taip užblokuotume reikmenų tiekimą Rusijai“, – tikino ambasadorius.

17:18 Ukraina: evakuacijos autobusai prie Mariupolio buvo užlaikyti Rusijos pajėgų

Iryna Veresčiuk, Ukrainos laikinai užimtų teritorijų reintegracijos ministrė, paskelbė, kad į Mariupolį pasiųsti 45 autobusai civilių evakuacijai buvo sulaikyti prie Rusijos pajėgų patikros punkto Vasylijivkoje, kuri yra tarp Zaporožės ir Rusijos karių kontroliuojamo Berdiansko uosto.

Anot I. Veresčiuk, apie 100.000 žmonių Mariupolyje reikalinga evakuacija, rašo CNN.

16:51 „Orlen Lietuva“ pasiruošusi atsisakyti rusiškos naftos

Michalas Rudnickis, Lenkijos naftos koncerno „Orlen“ valdomos Lietuvos naftos importo ir perdirbimo bendrovės „Orlen Lietuva“ vadovas, patvirtino, kad įmonė yra pasiruošusi atsisakyti rusiškos naftos, kuri iki šiol sudarė didžiąją dalį jos perdirbamos žaliavos.

„Tam buvome pasiruošę. Per pastaruosius ketverius metus daug dėmesio skyrėme įvairių žaliavinės naftos rūšių testavimui. Vienintelė Baltijos šalyse naftos perdirbimo produktų gamykla yra visiškai technologiškai pasiruošusi perdirbti ne rusišką naftą. Taigi, nenutrūkstantis gamybos procesas yra užtikrintas esant bet kuriam geopolitiniam scenarijui“, – pranešime teigė M. Rudnickis.

Plačiau apie tai galima perskaityti čia.

16:46 Rusija nuo balandžio 1-os reikalaus už dujas mokėti rubliais, grasina kontraktų nutraukimu

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą, kuriuo nurodoma, kad už dujų sandorius su šalies kompanijomis būtų atsiskaitoma rubliais.

Pasirašęs dekretą V. Putinas kreipėsi į šalį ir pareiškė, kad visi mokėjimai už dujas turės būti atliekami į sąskaitas rubliais, o jei mokėjimai bus nevykdomi, kontraktai bus stabdomi, V. Putiną cituoja BBC.

Plačiau apie tai rašoma čia.

16:33 Kremlius neigia kalbas, kad V. Putinas yra klaidinamas aplinkos

Kremlius ketvirtadienį paneigė JAV ir Jungtinės Karalystės teiginius, kad prezidento Vladimiro Putino patarėjai bijo jam atskleisti, kokia yra Maskvos karinės kampanijos Ukrainoje tikroji padėtis.

Tačiau Rusijos sausumos pajėgų veržimasis įstrigo dėl stipresnio nei tikėtasi Ukrainos pasipriešinimo. Vakarų pareigūnų teigimu, įtakos taip pat turėjo Rusijos taktinės klaidos, žema karių moralė, maisto, degalų trūkumas, šalti orai bei kitos problemos.

„Nei Valstybės departamentas, nei Pentagonas neturi jokios realios informacijos apie tai, kas vyksta Kremliuje“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

„Jie nesupranta prezidento Putino, nesupranta sprendimų priėmimo mechanizmo ir mūsų darbo stiliaus“, – pridūrė jis.

16:29 Vaizdo įrašas iš subombarduoto ir apgulto Mariupolio

16:23 Didžiausia pasaulyje lizinguotoja reikalauja iš Rusijos 3,5 mlrd. USD už lėktuvus

Didžiausia pasaulyje orlaivių lizingo kompanija „AerCap“ pareikalavo iš Rusijos 3,5 mlrd. USD už lėktuvus, kuriuos ji pasisavino dėl tarptautinių sankcijų, įvestų po invazijos į Ukrainą, skelbia  „Financial Times“.

„AerCap“ pranešė, kad pateikė 3,5 mlrd. USD draudimo ieškinį, siekdama padengti galimus nuostolius dėl Rusijoje likusių savo orlaivių ir variklių“, – teigiama pranešime.

Dubline įsikūrusi bendrovė, kurios rizikos dėl veiklos Rusijoje – didžiausios iš tarptautinių lizinguotojų, pareiškė, kad iškilo realus pavojus jos aktyvams šioje šalyje ir įspėjo, kad tikisi atgauti bent dalį jų.

„AerCap“ pažymi, kad jai pavyko atgauti tik 22 iš 135 lėktuvų ir 3 iš 14 variklių, kurie buvo sumontuoti Rusijos aviakompanijų naudojamuose lėktuvuose prieš prasidedant karui.

16:18 Japonija neketina pasitraukti iš bendro su Rusija naftos ir dujų projekto

Japonija neketina pasitraukti iš bendro su Rusija naftos ir dujų projekto, nors ir prisijungė prie griežtų sankcijų Maskvai dėl jos invazijos į Ukrainą, ketvirtadienį pareiškė ministras pirmininkas Fumio Kishida.

Energetiniais ištekliais negalinti pasigirti Japonija mėgina subalansuoti savo iškastinio kuro poreikį su griežta pozicija Rusijos atžvilgiu, todėl sulaukė klausimų dėl tolesnio dalyvavimo projekte „Sachalin-2“.

Praėjusį mėnesį Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, naftos milžinė „Shell“ pareiškė, kad parduos savo 27,5% dalį minėtame projekte.

Tuo tarpu F. Kishida teigė, kad projektas padeda Japonijai užtikrinti „ilgalaikį, nebrangų ir stabilų suskystintųjų gamtinių dujų tiekimą“.

„Tai nepaprastai svarbus projektas mūsų energetinio saugumo požiūriu, – parlamento sesijoje teigė jis. – Mūsų planas yra nesitraukti.“

Išsamiau apie tai galima perskaityti čia. 

16:15 Rusijos vyriausybė legalizavo produkcijos importą be prekių ženklų savininkų sutikimo

Rusijos vyriausybė legalizavo vadinamąjį „pilkąjį“ importą – leido į šalį įvežti produkciją be jų prekių ženklų savininkų sutikimo, skelbia Vokietijos visuomeninė transliuotoja „Deutsche Welle“, remdamasi Rusijos naujienų agentūra „Interfax“.

Iki šiol tokį importą draudė Rusijos civilinis kodeksas – jo atitinkamas straipsnis numatė, kad produkciją į Rusija gali tiekti tik pats jos prekės ženklo savininkas, arba tai gali būti daroma tik su jo sutikimu, tai yra „pilkasis“ importas Rusijoje buvo laikomas užslėpta kontrabanda.

Daugiau apie tai rašoma čia.

16:11 Rusija mokėjimus už dujas kreipia į „Gazprombank“

Rusijos planas keisti atsiskaitymų už dujas valiutą, regis, bus vykdomas šalies viduje. Europos dujų pirkėjų bus prašoma pervesti mokėjimus pirma į „Gazprombank“, kur jie bus iškeičiami į rublius ir pervedami „Gazprom“.

Taip atsiskaitymo pokyčius apibūdino Olafas Scholzas, Vokietijos kancleris ir, atskirai, naujienų agentūros „Reuters“ šaltiniai. 

Išsamiau apiue tai rašoma čia.

15:57 J. Stoltenbergas: Rusija ne atsitraukia, o persigrupuoja

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas, kalbėdmas apie Rusijos planus neva mažinti puolimą šiaurinėje Ukrainos dalyje, teigė, kad Rusija ne atitraukia pajėgas, o mėgina jas pergrupuoti.

„Mūsų žvalgybos duomenimis, rusų daliniai ne atsitraukia, o persigrupuoja. Rusija bando persirikiuoti, pasipildyti atsargas ir sustiprinti savo puolimą Donbaso regione“, – J. Stoltenbergą citavo „The Guardian“.

„Tuo pat metu Rusija palaiko spaudimą Kyjivui ir kitiems miestams. Todėl galime tikėtis papildomų puolamųjų veiksmų, atnešančių daugiau skausmo, – kalbėjo NATO vadovas, – nematome jokio tikro pokyčio dėl Rusijos veiksmų tikslo <...>, jie toliau siekia karinio sprendinio“.

15:25 Per karą žuvo mažiausiai 148 vaikai, dar 232 buvo sužeisti

Ukrainos žmogaus teisių ombudsmenė Liudmila Denisova ketvirtaidenį paskelbė, kad nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios jau žuvo mažiausiai 148 vaikai, o dar 232 buvo sužeisti. Apie tai ji pranešė savo „Telegram“ paskyroje.

Anot jos, kol kas nėra įmanoma nustatyti tikrojo žuvusių vaikų skaičiaus dėl toliau intensyviai vykstančių kovų.

15:19 Švedijos premjerė neatmeta stojimo į NATO galimybės

Švedijos ministrė pirmininkė Magdalena Andersson trečiadienį pareiškė neatmetanti galimybės, kad jos šalis sieks narystės NATO, reaguodama į Rusijos karą prieš Ukrainą.

Iki šiol vyriausybės vadovė tvirtino, kad Stokholmo nestojimo į karinius aljansus politika nepasikeitė.

„Jokiu būdu neatmetu narystės NATO“, – švedų visuomeninei televizijai SVT sakė premjerė ir pridūrė, kad šiuo metu peržiūrima šalies saugumo politika.

„Norėčiau, kad atliktume išsamią analizę dėl mūsų galimybių šioje situacijoje, su jomis susijusių grėsmių bei rizikos ir priimtume Švedijai geriausią sprendimą“, – pabrėžė lyderė socialdemokratė.

15:15 Ukrainiečiams jau išdalinta daugiau kaip 25.000 maisto kortelių

Į Lietuvą nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams jau išdalinta daugiau kaip 25.000 maisto kortelių, daugiau nei 31.000 humanitarinių paketų.

Kaip ketvirtadienį pranešė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), Lietuvoje veikiančios nevyriausybinės organizacijos nuo karo pradžios iki šiol suteikė pagalbą 38.000 nuo karo pabėgusių ukrainiečių.

Pranešime nurodoma, kad siekiant atliepti pagrindinius ukrainiečių vaikų, moterų, senolių poreikius, buvo skirtos papildomos lėšos maitinimo kortelėms – 3 mln. Eur – ir 585.000 Eur maisto paketams.

Pranešama, kad jau yra išdalinta daugiau kaip 25.000 maisto kortelių, 31.090 humanitarinių paketų, 34.200 maisto paketų.

15:11 Pietų Osetijos lyderis nori viešų konsultacijų dėl prisijungimo prie Rusijos

Sakartvelo separatistinio Pietų Osetijos regiono lyderis trečiadienį sakė, kad turėtų būti surengtos viešos konsultacijos dėl jungimosi prie Rusijos.

„Žinoma, privalome paklausti žmonių nuomonės ir pasirūpinti, kad žmonės pasisakytų dėl galimybės jungtis prie Rusijos Federacijos“, – sakė regiono lyderis Anatolijus Bibilovas. Jo komentarus tiesiogiai transliavo Rusijos televizija.

Plačiau apie tai rašoma čia.

14:52 Baltijos šalių NATO oro policijos misiją perėmė čekai ir ispanai

Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose ketvirtadienį įvyko NATO oro policijos misiją Baltijos valstybėse vykdančių karinių vienetų pasikeitimo ceremonija, pranešė Krašto apsaugos ministerija.

Keturis mėnesius Baltijos oro erdvę saugojusius Lenkijos karius ir du mėnesius – Danijos karius pakeitė Ispanijos kariai, patruliuosiantys su aštuoniais naikintuvais F-18 „Hornet“, bei Čekijos kariai su penkiais naikintuvais „Saab JAS 39 Gripen“.

14:48 G. Nausėda: sankcijos Rusijai turi būti griežtinamos nesitikint sąmonės prašviesėjimo

Sankcijos Ukrainoje kariaujančiai Rusijai turi būti griežtinamos kuo anksčiau, nesitikint Kremliaus „sąmonės prašviesėjimo“, sako prezidentas Gitanas Nausėda.

„Ar yra galimybė griežtinti (sankcijas – VŽ) – be jokios abejonės, yra, ir mes pasisakome už tai, kad tas griežtinimas būtų vykdomas kiek galima anksčiau, nelūkuriuojant, nesitikint iš agresoriaus kažkokių sąmonės prašviesėjimų, kuomet jis staiga nustos kariauti ir grįš prie taikaus sambūvio“, – žurnalistams Kaune ketvirtadienį sakė G. Nausėda.

Plačiau apie tai galima perskaityti čia.

14:45 Per antradienio ataką Mykolajive žuvo 20 žmonių

Atnaujintais duomenimis, per Rusijos pajėgų smūgį Mykolajivo miesto administracijos pastatui žuvusiųjų skaičius padidėjo iki 20-ies, dar 33 žmonės buvo sužeisti. 

Atnaujintą informaciją paskelbė Ukrainos Valstybinė gelbėjimo tarnyba.

14:36 V. Zelenskis ragina Nyderlandus boikotuoti rusišką energiją

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, ketvirtadienį sakydamas dar vieną kalbą užsienio valstybių parlamentams, paragino Nyderlandus boikotuoti Rusijos eksportuojamą energiją.

„Būkite pasirengę sustabdyti energiją iš Rusijos... kad neprisidėtumėte prie karo milijardais“, – sakė jis vaizdo pareiškime olandų parlamentarams.

Išsamiau apie tai skaitykite čia.

14:24 13 civilių sužeisti per apšaudymą Donecke regione

Ukrainos kontroliuojamoje Donecko regiono dalyje per apšaudymą buvo sužeista mažiausiai 13 civilių, pranešė regino kariuomenės administracijos vadas Pavlo Kyrylenko.

Anot jo, 11 žmonių nukentėjo Marijinkos miestelyje, tarp kurių yra keturi vaikai, o dar du civiliai buvo sužeisti Ochretine. 

Kaip skelbia BBC, P. Kyrylenko apkaltino Rusijos pajėgas panaudojus baltojo fosforo bombas Marijinkos, Krasnohorivkos ir Novomychailivkos miesteliuose, tačiau nepriklausomai patvirtinti šios informacijos kol kas neįmanoma.

14:15 M. Skuodis: karinio mobilumo jungtims – 60 mln. Eur ES paramos lėšų

Susisiekimo ministras Marius Skuodis ketvirtadienį pareiškė, jog Vyriausybė Europos Sąjungos paramos lėšomis artimiausiu metu planuoja atnaujinti kelius, kurie užtikrintų geresnį judėjimą Lietuvoje dislokuotiems kariškiams.

„Esame gavę europinį finansavimą virš 60 mln. Eur karinio mobilumo jungtims, todėl artimiausiu metu paskelbsime konkursą, pavyzdžiui, vienas iš tų didelių prioritetų bus „Via Baltica“ statyboms nuo Marijampolės link Lenkijos sienos“, – ketvirtadienį atidarant tiltą Kaune žurnalistams sakė M. Skuodis.

14:05 JK skelbia sankcijas Rusijos propagandistams ir valstybinei žiniasklaidai

Jungtinė Karalystė ketvirtadienį dėl invazijos į Ukrainą paskelbė naujų sankcijų „Rusijos propagandistams ir valstybinei žiniasklaidai“, nukreiptų prieš Kremliaus finansuojamas dviejų televizijos stočių savininkes ir garsų televizijos vedėją.

„Britanija padeda vadovauti pasaulio pastangoms demaskuoti Kremliaus dezinformaciją ir šis naujausias sankcijų paketas smogia ciniškiems propagandistams, skleidžiantiems V. Putino melagienas ir naratyvus“, – sakoma užsienio reikalų sekretorės Liz Truss pareiškime.

Į sankcijų sąrašą pateko TV laidų vedėjas Sergejus Brilevas ir Kremliaus finansuojama „TV-Novosti“ kompanija, kuriai priklauso kanalas RT. Taip pat Aleksandras Žarovas, „Gazprom-Media“ vadovas, Aleksejus Nikolovas, vykdantysis RT direktorius, ir Antonas Anisimovas, „Sputnik International Broadcasting“ vadovas.

Į sankcijas taip pat įtrauktas pulkininkas-generolas Michailas Mizincevas, o iš viso naujai sankcionuota 14 fizinių/juridinių asmenų.

13:26 Zaporožėos srityje išlaisvintos penkios gyvenvietės

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro desantininkai kartu su kitais Zaporožėos regiono gynybos pajėgų daliniais iš Rusijos pajėgų iškart išlaisvino penkias regiono gyvenvietes. Apie tai Ukrainos oro pajėgų vadovybė pranešė savo oficialiame „Facebook“ profilyje.

Ukrainos oro desanto pajėgų nuotr.
Ukrainos oro desanto pajėgų nuotr.

13:02 Apie 400.000 ukrainiečių prievarta išvežti į Rusiją

Ukrainos parlamento žmogaus teisių komisarė Liudmyla Denysova „Euronews“ sako, kad į Rusiją prievarta išvežta apie 400.000 ukrainiečių.  

„Mūsų piliečiai buvo deportuoti iš mūsų teritorijos į jų teritoriją. Jie išvyko ne savo noru, pirmiausia jie prievarta buvo nuvežti į filtravimo stovyklą Donecko srityje. Po to autobusu juos veža į Rusiją. Tada traukiniais į įvairias vietas, ypač į skurdžius Rusijos Federacijos regionus, pavyzdžiui, Sachaliną“, – sakė ji.

12:38 G. Nausėda: pabėgėlių priėmimas vyksta gana sklandžiai

Karo pabėgėlių priėmimas iš Ukrainos Lietuvoje vyksta gana sklandžiai, sako prezidentas Gitanas Nausėda.

„Žmonės žino, kur kreiptis, kokią informaciją gauti, maisto davinius čia pat gali gauti, o tiems, kurie neturi, kur prisiglausti, yra patalpos su visomis reikalingos sanitarinėmis patalpomis, kur žmogus gali pernakvoti ir tikėtis, kad jo problema bus išspręsta, kol nukeliaus į tą gyvenamąją vietą, kuri jam skirta“, – ketvirtadienį apsilankęs pabėgėlių registracijos ir paskirstymo centre Kaune sakė valstybės vadovas.

Anot jo, pastarosiomis dienomis pabėgėlių srautas mažėja" „(...) matyt, žmonės tikisi, kad tie karo baisumai netrukus baigsis. Girdėjau, kad nemaža dalis net tų, kurie buvo priversti pasitraukti iš savo gyvenamųjų vietų, lieka Vakarų Ukrainoje tikėdamiesi, jog ateis ta laiminga diena, kai jie galės grįžti namo“. 

12:33 Procedūrų iš Rusijos persikeliantiems verslams nelengvins 

Lietuva neplanuoja supaprastinti procedūrų iš Rusijos ir Baltarusijos norintiems persikelti verslams, nori juos tikrinti, sako premjerė Ingrida Šimonytė. Plačiau skaitykite čia.

12:24 Rusija stiprina apšaudymus Donbase

Ukrainos rytuose esančių sričių karinių administracijų vadovai ketvirtadienį pranešė apie suintensyvintą apšaudymą, Rusijos kariuomenei stiprinant karinius veiksmus Donbaso regione.

„Aiškiai jaučiame, kad dabar prasideda (karinės) technikos permetimas mūsų kryptimi“, – per televiziją sakė Luhansko srities karinės administracijos vadovas Serhijus Haidajus.

„Mūsų priešai tiesiog šaudo dažniau, galingiau. Čia jau dalyvauja viskas: lėktuvai, artilerija, sunkiojo kalibro ginklai, minosvaidžiai – apšaudomos visos gyvenvietės“, – teigė jis.

Donecko srities karinės administracijos vadovas Pavlo Kyrylenko „Telegram“ kanale pranešė, kad Rusijos pajėgos visą naktį tęsė centrinės regiono dalies apšaudymą.

„Maryjinkoje, Krasnohorivkoje ir Novomychailivkoje priešas vėl panaudojo baltojo fosforo sviedinius“, – rašė jis.

12:01 Dauguma Rusijos užsienio prekybos ir TUI susiję su „nedraugiškomis“ šalimis

Bendrovės „Loko-Invest“ analitikų atliktas „nedraugiškų“ šalių vietos Rusijos užsienio prekybos ir užsienio investicijų struktūroje tyrimas rodo, kad 2021 m. joms teko daugiau nei pusė viso eksporto ir importo: 50–70% mechaninės inžinerijos, metalų, medienos ir chemijos produktų importo ir daugiau nei 30% kitų pagrindinių produktų grupių. Šioms šalims taip pat teko 75% visų tiesioginių užsienio investicijų (TUI) šalyje, iš kurių didžioji dalis buvo nukreipta į sektorius, kurių indėlis į BVP sudaro apie 50%, o į užimtumą – 40%.

11:52 Spaus Indiją dėl Ukrainos prieš S. Lavrovo vizitą

Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorė ketvirtadienį per vizitą Indijoje ragins Naująjį Delį imtis griežtesnių veiksmų prieš Rusiją dėl jos karo Ukrainoje.

Ji pabrėš, kad „Rusijos invazija į Ukrainą išryškina demokratinių šalių glaudesnio bendradarbiavimo svarbą siekiant atgrasyti agresorius, padidinti atsparumą prievartai ir sustiprinti pasaulinį saugumą“, nurodė Britanijos aukštoji komisija Indijoje.

Ketvirtadienį Naujajame Delyje laukiama ir Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo, veikiausiai raginsiančio Indiją elgtis priešingai.

Indija susilaikė per balsavimus dėl Jungtinių Tautų rezoliucijų, smerkiančių Maskvos agresiją, pasisakydama tik už smurto nutraukimą, ir toliau perka rusišką naftą bei kitas prekes.

11:44 Ukraina pakviesta derėtis dėl narystės ES klimato kaitos programoje

Virginijus Sinkevičius ketvirtadienį pakvietė Ukrainą derėtis dėl narystės Europos Sąjungos (ES) klimato kaitos programoje LIFE, pranešė Lietuvos deleguoto eurokomisaro biuras.

„Ukraina išpildė visas sąlygas pradėti derybas dėl narystės LIFE programoje, todėl šiandien Ukrainos ekologijos ir gamtos išteklių ministrui Ruslanui Striletsui pasiūliau kuo skubiau pradėti šį procesą“, – teigė V. Sinkevičius.

Anot jo, ši partnerystė tapo dar svarbesnė dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą ir karo poveikio klimatui bei aplinkai.

11:09 Australija įveda papildomą 35% tarifą importui iš Rusijos ir Baltarusijos

Australijos Užsienio reikalų ir prekybos departamentas ketvirtadienį paskelbė, kad šalis taikys papildomą 35% tarifą visam importui iš Rusijos ir Baltarusijos.    

Departamento pranešime pažymima, kad Australija glaudžiai bendradarbiaus su savo partneriais, siekdama užtikrinti, kad Rusija atsakytų už invaziją į Ukrainą.

Pareiškimas apie papildomą 35% tarifą importui sutapo su Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio virtualiu kreipimusi į Australijos parlamentą, kuriame jis ragino stiprinti sankcijas Rusijai.

10:45 „Gazprom“ biuruose Vokietijoje atliktos kratos

Europos Sąjungos antimonopolinės tarnybos trečiadienį atliko kratas Rusijos dujų monopolininko „Gazprom“ patronuojamosiose įmonėse Vokietijoje, pranešė agentūros „Bloomberg“ ir „Reuters“, remdamosi šaltiniais.

Jų duomenimis, visų pirma, kratos vyko „Gazprom Germania“ ir „Wingas“ biuruose – „Gazprom“ antrinių įmonių, per kurias Vokietijos rinkai tiekia apie 20% gamtinių dujų. Plačiau skaitykite čia.

10:40 Turkija: derybų Stambule rezultatai neįgyvendinami 

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavuosglu sako, kad Rusijos ir Ukrainos derybų Stambule rezultatai nėra įgyvendinami.

M. Cavuosglu taip pat teigia manantis, kad Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo ir jo kolegos iš Ukrainos Dmytro Kulebos susitikimas deryboms galėtų įvykti per artimiausias dvi savaites. 

10:37 G. Nausėda: Vakaruose jaučiamas karo Ukrainoje nuovargis

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad, Ukrainoje tęsiantis Rusijos pradėtam karui, Vakaruose jaučiamas nuovargis, tačiau svarbu išlikti budriems.

„Karui vykstant jau daugiau nei mėnesį, Vakaruose pradedamas jausti tam tikras pripratimas ir nuovargis. Negalime to leisti. Turime išlikti budrūs ir tęsti šią kovą prieš agresorių drauge su Ukraina teikdami politinę, karinę ir humanitarinę pagalbą“, – ketvirtadienį po susitikimo su Danijos premjere Mette Frederiksen žurnalistams sakė G. Nausėda.

10:31 Ukraina atšaukia ambasadorius Sakartvele ir Maroke

 Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atšaukė šalies ambasadorius Sakartvele ir Maroke, teigdamas, jog jie nepadarė pakankamai, kad įtikintų šias šalis paremti Kyjivą ir nubausti Rusiją už invaziją.

„Su visa derama pagarba, jei nebus ginklų, nebus sankcijų, nebus apribojimų Rusijos verslui, tada, prašau, ieškokite kito darbo“, – sakė V. Zelenskis savo vaizdo kreipimesi į tautą, paskelbtame vėlų trečiadienį.

„Artimiausiomis dienomis laukiu mūsų atstovų Lotynų Amerikoje, Artimuosiuose Rytuose, Pietryčių Azijoje ir Afrikoje konkrečių darbo rezultatų“, – pridūrė jis.

10:23 Ukraina: Baltarusijoje gali būti pergrupuojami rusų daliniai

Baltarusijoje pastebėtas Rusijos karinės technikos judėjimas, tikriausiai skirtas daliniams pergrupuoti, taip pat sudaryti rezervą Ukrainoje veikiančių karių, ginkluotės ir technikos nuostoliams papildyti, sakoma ketvirtadienį paskelbtame Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo pareiškime.

Štabas taip pat skelbia, kad nuo invazijos pradžios Rusija prarado 17.500 karių, taip pat neteko 614 tankų, 1.735 šarvuotų kovos mašinų, 311 artilerijos sistemų, 135 lėktuvų ir 131 sraigtasparnio ir kt.

[infogram id="bc2e8ea2-cf41-4476-a97a-34feb539909a" prefix="CvJ" format="interactive" title="Rusijos koviniai nuostoliai Ukrainoje 2022 03 31"]

10:12 JK: sankcijos Rusijai turi būti griežtinamos iki visiško pasitraukimo iš Ukrainos

Jungtinės Karalystės vyriausybės vadovas Borisas Johnsonas trečiadienį pareiškė, kad Vakarų valstybės turėtų dar labiau veržti sankcijų kilpą Rusijai, kol visi jos kariai paliks Ukrainą.

Per klausymus parlamente B. Johnsonas įstatymų leidėjams sakė, kad jei Didysis septynetas atšauktų sankcijas Rusijai mainais į paliaubas Ukrainoje, tai atitiktų Vladimiro Putino scenarijų.

„Mano nuomone, turėtume griežtinti sankcijas pagal tęstinę programą, kol visi iki vieno jo kariai paliks Ukrainą“, – sakė britų premjeras.

10:08 Kyjivas siunčia 45 autobusus evakuoti civilių iš Mariupolio

Kyjivas ketvirtadienį siunčia 45 autobusus evakuoti civilių iš apsiausto Mariupolio uostamiesčio, Rusijos gynybos ministerijai ten paskelbus lokalias paliaubas, pranešė Ukrainos vicepremjerė Irina Vereščiuk.

„Šiąnakt Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas mus informavo, kad Rusija pasirengusi atverti“ humanitarinį koridorių iš Mariupolio į Zaporižią per rusų pajėgų kontroliuojamą Berdiansko uostą, sakė ji platformoje „Telegram“ paskelbtame vaizdo pranešime. 

„Siunčiame 45 autobusus šiam koridoriui“, – pridūrė I. Vereščiuk.

10:04 Vokietija suteiktų saugumo garantijas Ukrainai

Vokietija yra pasirengusi suteikti saugumo garantijas Ukrainai, sako Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Berbock, kurią cituoja „Die Zeit“. Tačiau kartu ministrė teigia, kad karas tebesitęsia, o taikos derybose proveržio dar nepasiekta.

A. Berbock pažymi, kad kai Rusijos pusė kalba apie garantijas ir neutralumą, ji turi omenyje visai ką kita, nei Ukrainos pusė.

JK ir JAV saugumo garantijų suteikimo galimybę atmeta. 

09:55 Bulgarija irgi atsisako už dujas mokėti rubliais

Bulgarijos vyriausybė pareiškė, jog šalis, kaip ir virtinė kitų Europos valstybių, atsisako mokėti Rusijai už jos tiekiamas gamtines dujas pastarosios nacionaline valiuta, skelbia agentūra „Reuters“.

„Bulgarija pritaria pozicijai, kuri palaikoma Europos lygmeniu, kad toks galiojančių sutarčių, kuriose aiškiai nurodyta, kad atsiskaitymai (už rusiškas dujas) turi būti atliekami eurais arba JAV doleriais, pažeidimas yra nepriimtinas“, – teigiama Bulgarijos ministrų kabineto pranešime spaudai.

09:52 ERPB: Ukrainos ir Rusijos ekonomikos šiemet smarkiai susitrauks

Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) pareiškė, kad Rusijos ekonomika šiais metais susitrauks 10%, o Ukrainos bendrasis vidaus produktas dėl Rusijos invazijos sumažės net 20%.

Prieš karą ERPB prognozavo, kad Ukrainos ekonomika augs 3,5%, o Rusijos – 3%.

ERPB taip pat teigia, kad Rusijos pradėtas karas sukėlė „didžiausią tiekimo šoką“ per 50 metų. „Rusija ir Ukraina tiekia neproporcingai daug žaliavų, įskaitant kviečius, kukurūzus, trąšas, titaną ir nikelį“, – teigia ERPB.

09:34 Atakos Mykolajive aukų skaičius išaugo iki 16

Per antradienį įvykdytą raketų ataką prieš Mykolajivo srities administracijos pastatą, naujausiais duomenimis, žuvo 16 žmonių. Griuvėsiuose rasti 15-os žmonių kūnai, vienas žmogus mirė reanimacijoje. Gelbėjimo ir paieškos darbai vis dar tęsiami.

09:21 JK: Rusija tęsia Černihivo apšaudymą

Jungtinės Karalystės Gynybos ministerija paskelbė naujausią žvalgybos informaciją apie Rusijos puolimą Ukrainoje.

Ministerija teigia, kad, nors Maskva pranešė ketinanti sumažinti savo karinę veiklą aplink Černihivo miestą, „reikšmingas apšaudymas ir raketų smūgiai tęsiasi“.

Pranešime įspėjama, kad artimiausiomis dienomis Kyjivo priemiesčiuose greičiausiai vyks „smarkios kovos“, nes Rusijos kariai išlaiko pozicijas į rytus ir vakarus nuo sostinės, nors „ribotas skaičius“ dalinių pasitraukė.

Mariupolyje tęsiasi smarkios kovos, tačiau Ukrainos pajėgos vis dar kontroliuoja miestą, priduriama atnaujintoje ataskaitoje.

09:12 I. Šimonytė: Kremliaus pažadais patikėsime pamatę tai praktiškai

Kremliaus pažadais apie esą planuojamą pajėgų atitraukimą iš kai kurių Ukrainos regionų bus galima patikėti tik tada, jeigu jie virs realiais darbais, iki tol svarbu nemažinti spaudimo karo nusikaltimus vykdančiam režimui, sako Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė.

Taip ji ketvirtadienį kalbėjo bendroje spaudos konferencijoje su Lietuvoje viešinčia Danijos premjere Mette Frederiksen.

I. Šimonytės teigimu, svarbu nepasiduoti nuoširdžiam norui matyti situacijos gerėjimą ir nenustoti žvelgti į situaciją realistiškai, ne mažinti spaudimą, o jį didinti.

08:51 Žiniasklaida: atleidžiamas Prancūzijos karinės žvalgybos vadovas

Prancūzijos karinės žvalgybos direktorius generolas Ericas Vidaud atleidžiamas iš pareigų už tai, kad nenumatė Rusijos invazijos į Ukrainą galimybės, ketvirtadienį pranešė Prancūzijos žiniasklaida.

Šaltinis Prancūzijos Ginkluotųjų pajėgų ministerijoje teigia, kad E. Vidaud neteks posto dėl „nepakankamo informacijos teikimo“ ir „nepakankamo išmanymo“.

08:36 JK žvalgybos vadovas: V. Putino patarėjai bijo sakyti tiesą apie Ukrainą

Rusijos prezidento Vladimiro Putino patarėjai bijo pasakyti jam tiesą apie jo „žlungančią“ karo Ukrainoje strategiją, teigia Britanijos pagrindinės komunikacijos žvalgybos agentūros vadovas.

Jo komentaras atkartoja diena anksčiau Baltųjų rūmų paskelbtą JAV žvalgybinę informaciją, rodančią, kad V. Putiną jo patarėjai „neteisingai informuoja“ apie Rusijos puolimo pažangą. Plačiau skaitykite čia

[infogram id="bc2e8ea2-cf41-4476-a97a-34feb539909a" prefix="Gbp" format="interactive" title="Rusijos koviniai nuostoliai Ukrainoje 2022 03 31"]

08:20 Dvigubai daugiau rusų prašo leidimų laikinai gyventi Lietuvoje

Vasario pabaigoje prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, Rusijos piliečių prašymų išduoti leidimus laikinai gyventi Lietuvoje išaugo daugiau nei dvigubai, ketvirtadienį pranešė naujienų portalas 15min.lt.

Tai paaiškėjo lyginant šių prašymų skaičių nuo vasario 24 iki kovo 29 dienos su pernai tokiu pačiu laikotarpiu.

Šiemet Rusijos piliečiai dėl laikinų leidimų gyventi kreipėsi 305 kartus, kai pernai – 141 kartą. Baltarusijos piliečių prašymų skaičius taip pat augo nuo 1.004 pernai iki 1.449 šiemet.

08:17 Įšaldė buvusio „Aeroflot“ vadovo šeimos butus Palangoje

Dėl ES sankcijų Rusijai Lietuvos institucijos įšaldė iki kovo pabaigos Rusijos oro vežėjai „Aeroflot“ vadovavusio Michailo Polubojarinovo nekilnojamąjį turtą (NT) Palangoje, ketvirtadienį pranešė nacionalinis transliuotojas LRT.

Šeima Lietuvos pajūryje buvo įsigijusi du butus tame pačiame name 2008 ir 2016 metais. Ekspertų vertinimu, šio NT rinkos vertė siekia mažiausiai pusę milijono eurų.

Registrų centras LRT informavo, kad NT registre tiek prie M. Polubojarinovo šeimos nuomojamos valstybinės žemės, tiek prie butų buvo pridėta speciali žyma, draudžianti su minimu NT atlikti bet kokius veiksmus.

08:10 Ragina boikotuoti „Ritter Sport“

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba tviteryje paragino boikotuoti „Ritter Sport“ dėl jos atsisakymo pasitraukti iš Rusijos rinkos.

Pasak ministro, „Ritter Sport“ atsisako pasitraukti iš Rusijos, motyvuodama galimomis „rimtomis pasekmėmis“ bendrovei.

„Tačiau pasilikimas Rusijoje atneša blogesnių pasekmių, tokių kaip lemtinga žala reputacijai. Nustokite remti karo nusikaltimus, „Ritter Sport“. Išsaugokite savo prekės ženklo vardą ir pelną“, – rašė D. Kuleba.

07:54 Rublio kursas beveik pasiekė prieškarinį lygį

Rusijos rublio kursas, smarkiai kritęs dėl pasaulinių sankcijų, vėl pasiekė maždaug prieš karą buvusį lygį – 85 rubliai už JAV dolerį, praneša BBC.

Kovo 7-ąją, JAV paskelbus apie Rusijos naftos ir dujų importo draudimą, jis buvo nukritęs iki 150 rublių už dolerį.

07:43 Rusija skelbia laikinai nutraukianti ugnį Mariupolyje

Rusijos gynybos ministerija paskelbė laikinas paliaubas apgultame Mariupolio uostamiestyje nuo ketvirtadienio ryto, kad būtų galima evakuoti civilius gyventojus.

„Kad ši humanitarinė operacija būtų sėkminga, siūlome ją vykdyti tiesiogiai dalyvaujant JT vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biurui ir Tarptautiniam Raudonojo Kryžiaus komitetui“, – sakoma ministerijos pareiškime, kurį citavo agentūra AFP.

Humanitarinis koridorius iš Mariupolio į Zaporižią – per Rusijos kontroliuojamą Berdiansko uostamiestį – turėtų būti atidarytas 10 val. vietos laiku.

Ukraina šio pranešimo kol kas nekomentavo.

07:26 V. Zelenskis apie derybas: tik žodžiai, nieko konkretaus

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienio vakarą socialinėje žiniasklaidoje paskelbtame vaizdo įraše teigė, kad derybos su Rusija vyksta, tačiau tai „tik žodžiai, nieko konkretaus“.

V. Zelenskio teigimu, „tariamas Rusijos karių atitraukimas“ iš Kyjivo ir Černihivo yra ne atsitraukimas, o Ukrainos kariuomenės darbo rezultatas.

Prezidentas taip pat sakė, kad Rusijos kariai telkia pajėgas Donbaso regione naujoms atakoms, ir pažymėjo, kad ukrainiečiai „yra tam pasirengę“.

07:08 Atkovota teritorija prie Černihivo

Socialinėje žiniasklaidoje paskelbtas vaizdo įrašas, kurio autentiškumą patikrino CNN, rodo, kad Ukrainos kariai iš Rusijos pajėgų atkovojo teritoriją netoli šiaurinio Černihivo miesto.

Vaizdo įraše, nufilmuotame Slobodos kaime, esančiame maždaug už 19 km nuo Černihivo, matomi Ukrainos pajėgų kariai.

Šis kaimas yra gyvybiškai svarbus Ukrainos pastangoms pralaužti Černihivo apsuptį. Tai būtų viena pirmųjų didelių pergalių įveikiant šią apsuptį. 

Filmuotoje medžiagoje užfiksuotas subombarduotas, užsidegęs rusų tankas, gatvėse matyti tiršti balti dūmai.

06:55 Dalis Rusijos karių pasitraukė iš Černobylio AE teritorijos

Pasak aukšto rango JAV gynybos pareigūno, kurį cituoja CNN, dalis Rusijos pajėgų pasitraukė iš Černobylio atominės elektrinės teritorijos.

Atsitraukimas vyksta tuo metu, kai dalis Rusijos karių netoli Ukrainos sostinės keičia savo pozicijas.

Plačiau skaitykite čia.

06:49 Kongresui pateikė reikalingų ginklų sąrašą  

Ukraina pateikė Kongresui ginklų, reikalingų gynybai nuo Rusijos, sąrašą, pranešė CNN. 

Sąraše yra žvalgybiniai bepiločiai orlaiviai, taktiniai radarai, radioelektroninės kovos sistemos su bepiločiais orlaiviais ir koviniai lėktuvai, ypač „Su-25“.

Į sąrašą taip pat įtrauktos artilerijos sistemos, raketos žemė-oras, prieštankinės raketos „Javelin“, priešlaivinės raketos ir optinio stebėjimo įranga.

06:43 Irpinė toliau apšaudoma

Nors Rusija tvirtina mažinanti puolimą prie Kyjivo, Irpinės meras sako, kad šis sostinės priemiestis toliau nuolat apšaudomas.

Oleksandro Markušyno teigimu, trečiadienį Irpinė buvo apšaudoma raketomis, minosvaidžiais ir artilerija. 

06:40 Pentagonas: Rusijos kariai Ukrainoje persigrupuoja

Kol kas konkrečiausiai apibūdindamas Rusijos pajėgų atsitraukimą nuo Kyjivo, Pentagonas trečiadienį pareiškė, kad „mažiau nei 20%“ Ukrainos sostinės apylinkėse esančio Rusijos kontingento pradeda „keisti pozicijas“.

Pentagono atstovas spaudai Johnas Kirby nenurodė konkretaus karių skaičiaus. Jis sakė, kad tos pajėgos, kurios pradėjo judėti nuo Kyjivo, buvo dislokuotos netoli Hostomelio oro uosto į šiaurės vakarus nuo sostinės.

06:32 Derybas tęs nuotoliniu būdu balandžio 1-ąją

Balandžio 1 d. bus tęsiamos Rusijos ir Ukrainos taikos derybos, jos vyks nuotoliniu būdu, sako Kyjivo derybinės grupės vadovas Davidas Arachamija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Vokietijos kancleris: V. Putinas karo Ukrainoje nelaimės ir nediktuos taikos sąlygų

Vladimiras Putinas, Rusijos autoritarinis lyderis, karo Ukrainoje nelaimės, ketvirtadienį sakė Olafas...

G. Landsbergis: siūlymai atiduoti dalį Ukrainos žemių Rusijai yra pavojingi Lietuvai

Pasigirstantys Vakarų šalių politikų ir ekspertų siūlymai dėl taikos atiduoti Rusijai dalį Ukrainos...

Seimas ėmėsi svarstyti civilinės sąjungos įteisinimo projektą 1

Parlamentarai ketvirtadienio plenariniame posėdyje sutiko pradėti svarstyti civilinės sąjungos įteisinimo...

ES įšaldyta 23 mlrd. Eur Rusijos centrinio banko turto

Europos Sąjungos (ES) valstybėse įšaldyta apie 23 mlrd. Eur (24,5 mlrd. USD) Rusijos centrinio banko turto,...

Pasaulio banko vadovas: karas Ukrainoje gali sukelti pasaulinę recesiją 1

Rusijos karas Ukrainoje ir jo poveikis maisto ir energijos kainoms, taip pat trąšų pasiūlai gali sukelti...

Rinkos
12:06
G. Sorosas. Mūsų gyvenimo kova 1

Nuo paskutinio kasmetinio Pasaulio ekonomikos forumo susitikimo istorijos eiga smarkiai pasikeitė. Rusija...

Nuomonės
12:05
R. Pocius: valstybė už elektrą kompensuos iki 9ct 3

Valstybė elektros vartotojams antrąjį šių metų pusmetį – nuo liepos iki gruodžio pabaigos – turėtų padengti...

Nauji fabrikai: tarp žaliavų stygiaus ir pašokusios paklausos Premium

Jeigu visi šiemet planuojami investiciniai projektai bus įgyvendinti, Lietuvoje atsiras ir daugiau tradicinės...

Pramonė
11:04
Vengrija įveda papildomo pelno mokestį įmonėms 1

Viktoras Orbanas, Vengrijos ministras pirmininkas, trečiadienį pareiškė, kad jo vyriausybė įves papildomo...

Paskyrusi administracijos vadovą Kalvarijos savivaldybė išvengė tiesioginio valdymo 1

Gresiant tiesioginiam valdymui, Kalvarijos savivaldybės taryba ketvirtadienį, po kelių mėnesių pertraukos,...

Infografika: Rusija laužo karo tabu ir atima vandenį Premium 1

Dėl Rusijos invazijos į Ukrainą 6 mln. žmonių čia neturi visavertės prieigos prie vandens. Tai itin svarbus...

D. Kuleba: Ukrainai labai reikia salvinės raketų ugnies sistemos

Ukrainos užsienio reikalų ministras trečiadienį pareiškė, kad jo šaliai labai reikia salvinės raketų ugnies...

Trečiadienį – 158 nauji COVID-19 atvejai, mirė vienas žmogus

Praėjusią parą nustatyti 158 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė, rodo ketvirtadienį paskelbti...

A. Anušauskas: iš kai kurių politikų reikėtų surinkti telefonus, kad neskambintų V. Putinui 1

Sankcijos Rusijai nebus švelninamos, o iš kai kurių Vakarų politikų galbūt „reikėtų surinkti telefonus ir...

V. Putinas rusams žada dešimtadaliu didesnes pensijas ir MMA 1

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, trečiadienį vakare paskelbė, kad pensijos, kitos socialinės išmokos...

Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ skiriama 175.000 Eur dotacija

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį planuoja skirti biudžeto dotaciją jos iki šiol negavusiai...

Bendrovei „Scandagra Group“ – ERPB aukso medalis už aplinkosaugos ir socialines inovacijas Baltijos šalyse Verslo tribūna 1

Ekologiškų grūdų prekybos sektoriuje Baltijos šalyse lyderiaujanti įmonių grupė AB „Scandagra Group“...

Pagaliau aukštesnės palūkanos 10

Užaugo ištisa karta investuotojų, vartotojų, verslų, nepatyrusių, kaip išlikti pasaulyje, kuriame pinigai,...

Nuomonės
05:50
Infliacija perskirsto turtą: kas vakar buvo vargšas, šiandien – turtuolis ir atvirkščiai Premium 9

Daug kalbama apie žalingą infliacijos poveikį, jos padarinius, it pelių graužiamas santaupas, tačiau kainų...

Finansai
05:45
Pilnėjantys restoranai – tik pagražintas atspindys, realybėje – gresiantys bankrotai Premium

Kredito rizikos vertinimas rodo, kad maitinimo sektoriaus įmonių padėtis per metus šiek tiek gerėjo, dalis...

Prekyba
05:45

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku