Atkovotoje Kyjivo srityje – šimtai civilių palaikų, beveik visas Černihivas sugriautas

Publikuota: 2022-04-03
Atnaujinta 2022-04-03 23:00
  • JAV ruošia daugiau sankcijų Rusijai.
  • Ukrainoje žuvo lietuvių režisierius M. Kvedaravičius.
  • Sekmadienį tęsiama evakuacija iš Mariupolio.
  • JK: išpuoliai prieš civilius gyventojus – karo nusikaltimas.
  • Pasaulio lyderiai smerkia civilių žudynes Bučoje.

Šioje įvykių juostoje informuojame apie įvykius Ukrainoje sekmadienį. Naujausią informaciją skelbsime pirmadienio rytą.

22:50 Charkive – šiurpūs vaizdai

BBC korespondentų teigimu, Ukrainos mieste Charkive, kuris yra apsuptas Rusijos pajėgų, po apšaudymų gatvėse matomi civilių palaikai. Vaizdžiai situaciją Charkive jiems išdėstė iš šio miesto evakuavęsi liudininkai. Regiono atstovų teigimu, sekmadienį Charkive žuvo septyni žmonės.

22:10 Vokietijos kancleris žada naujas sankcijas Rusijai 

Vokietija kartu su sąjungininkėmis parengs naujas sankcijas Rusijai dėl karo nusikaltimų, kuriuos jos kariai įvykdė Ukrainos sostinės Bučos priemiestyje, sekmadienį vakare pareiškė Vokietijos kancleris Olafas Scholzas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Civilių gyventojų žudymas yra karo nusikaltimas, ir mes turime nedvejodami ištirti šiuos Rusijos ginkluotųjų pajėgų įvykdytus nusikaltimus“, – sakė jis.

21:10 Rusija raketomis atakavo Mykolajivo miestą, yra aukų

Per Rusijos raketų ataką į Ukrainos pietinį Mykolajivo miestą sekmadienį vienas žmogus žuvo, 14 civilių gyventojų buvo sužeista, pranešė Mykokajivo srities karinės administracijos vadovas Vitalijus Kimas.

„Apšaudžius miestą į ligonines išvežta 14 žmonių“, – sakė V. Kimas ir pridūrė, kad tarp sužeistųjų yra 15-metis, kurio žaizdos „vidutinio sunkumo“ ir kuris bus operuojamas.

„Vienas žmogus žuvo, jo išgelbėti nepavyko“, – pabrėžė V. Kimas.

Jis pridūrė, kad žuvusiųjų ir sužeistųjų yra ir Okačiove – mieste prie Juodosios jūros. 

Pasak Mykolajivo mero Oleksandro Senkevičiaus, rusų okupantai sekmadienį sudavė kelis raketinius smūgius miestui.

20:27 JT ragina rinkti įrodymus

Jungtinės Tautos sekmadienį pareiškė, kad Ukrainos sostinės Kyjivo priemiestyje Bučoje aptiktos masinės kapavietės kelia rimtų įtarimų dėl galimų karo nusikaltimų, ir pabrėžė, kad svarbu išsaugoti visus įrodymus.

20:04 B. Johnsonas: civilių žudymai – karo nusikaltimai

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas sekmadienį pareiškė, kad Rusijos kariai yra kalti dėl karo nusikaltimų Ukrainoje, kai Kyjivui perėmus aplink sostinę esančių teritorijų kontrolę buvo aptikta masinių kapaviečių bei nužudytų civilių.

„Niekingi Rusijos išpuoliai prieš nekaltus civilius Irpinėje ir Bučoje – tai dar vienas įrodymas, kad  Putinas ir jo armija vykdo karo nusikaltimus Ukrainoje“, – pareiškė jis.

„Scanpix“ nuotr.
 „Scanpix“ nuotr.

19:35 Bučoje skaičiuojamos civilių aukos

Kyjivo priemiestyje Bučoje, kurio kontrolę neseniai susigrąžino ukrainiečių pajėgos, aptikta masinė kapavietė su žmonių palaikais. Masinės kapavietės, kuri yra už cerkvės miestelio centre, vietoje apsilankė CNN korespondentai.

Jie pamatė, kad kai kurie kūnai likę neužkasti arba tik iš dalies užkasti. Skirtingų šaltinių duomenimis, civilių aukų skaičius gali sudaryti nuo 100 iki 300. 

Ukrainiečiai, atkovoję Bučą, miestą surado siaubingai nuniokotą, gatvėse ir pakėlėse regimi žmonių palaikai – tai brutaliai nužudyti civiliai. 

 Iryna Venediktova, Ukrainos generalinė prokurorė, pranešė, kad Kyjivo srityje aptikti 410 civilių palaikai.

19:18 Nuo karo pradžios į Ukrainą sugrįžo daugiau nei pusė milijono žmonių

Nuo Rusijos invazijos pradžios vasario 24 dieną, apie 537.000 tautiečių grįžo į Ukrainą, sekmadienį skelbia Ukrainos vidaus reikalų ministerija.

„Per praėjusią savaitę 144.000 žmonių išvyko iš Ukrainos, o atvyko 88.000“, – nurodė ministerija, remdamasi sienos apsaugos tarnybos duomenimis.

Vyriausiasis pabėgėlių komisaras šeštadienį pranešė, kad nuo Rusijos invazijos pradžios iš Ukrainos išvyko 4,17 mln. ukrainiečių.

19:10 Meras: Černihivas beveik visas sugriautas

Černichivo meras Vladyslavas Atroshenko sekmadienį teigė, kad beveik 70% Šiaurinėje Ukrainos dalyje esančio miesto yra sugriauta, skelbia CNN.

Vladislav Savenok (AP) nuotr.
Vladislav Savenok (AP) nuotr.

Anot mero, situacija Černichive, deja, mažai kuo skiriasi nuo Charkivo, Mariupolio ar Bučos – miestų, kuriuos nusiaubė Rusijos karių pajėgos. 

Šiuo metu daug nerimo kelia telkiamos Rusijos karių pajėgos pasienyje su Baltarusija, taip pat baiminamasi naujų aviacinių bombų. 

18:50 Ukrainiečiai okupantus vaišina užnuodytu maistu

BBC skelbia, kad Ukrainos gyventojai priešinasi okupantams visais įmanomais būdais. Pranešama, kad Charkive pasivaišinę užnuodytu pyragu du Rusijos kariai mirė, o 18-a buvo paguldyti į ligoninę. Taip pat žinoma atvejų, kai Rusijos kariai apsinuodijo neaiškios kilmės alkoholiniais gėrimais. 

18:50 Italija: Rusija privalo atsakyti už tai, kas įvyko Bučoje

Italija sekmadienį pasmerkė kaip „pasibaisėtinus ir nepakeliamus“ civilių žudymus Ukrainos Bučos mieste, kuriuos, kaip įtariama, įvykdė Rusijos pajėgos, ir pareiškė, kad Maskva turi būti patraukta atsakomybėn.

„Nusikaltimų, įvykdytų Bučoje ir kitose Ukrainos kariuomenės išlaisvintose teritorijose, vaizdai yra pribloškiantys“, – sakoma premjero Mario Draghi pranešime.

„Neginkluotų civilių gyventojų žudynių žiaurumas yra pasibaisėtinas ir nepakeliamas. Rusijos valdžios atstovai turi nedelsdami nutraukti karo veiksmus, sustabdyti smurtą prieš civilius ir atsakyti už tai, kas įvyko“, – pridūrė jis.

18:40 JAV ruošia daugiau sankcijų Rusijai

JAV Valstybės departamento atstovas Nedas Price'as pareiškė, kad JAV reaguos į sekmadienį atskleistus šiurpius Rusijos veiksmus Bučoje. Labai greitai Rusija sulauks daugiau sankcijų, o spaudimas Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui didės, skelbia CNN.

18:18 Ukrainos vyriausybė siekia išlaisvinti pagrobtus merus

Ukrainos ministro pirmininko pavaduotoja Iryna Vereščuk sekmadienį pranešė, kad į vakarus nuo Kyjivo esančio Motyjino kaimo vadovę Olgą Suchenko ir jos vyrą nelaisvėje nužudė Rusijos kariškiai.

Apie O. Suchenko ir jos vyro pagrobimą prokurorai buvo paskelbę kovo 26 d.

„Iki šios dienos į nelaisvę pateko 11 Kyjivo, Chersono, Charkivo, Zaporožios, Nikolajevo ir Donecko sričių vietos bendruomenių vadovų“, – savo „Telegram“ paskyroje paskelbtame vaizdo įraše sakė ji.

18:13 Šiurpus Rusijos karių elgesys

Sergei Supinsky (AFP) nuotr.
Sergei Supinsky (AFP) nuotr.

Žmogaus teisių stebėjimo organizacija „Human Rights Watch“ sekmadienį pranešė, kad užfiksavo keletą atvejų, kai Rusijos kariai okupuotose Černihivo, Charkivo ir Kyjivo teritorijose galimai vykdė karo nusikaltimus prieš civilius gyventojus.

Tarp jų buvo pakartotinio išžaginimo atvejis ir du egzekucijos įvykdymo atvejai – vienas iš jų buvo įvykdytas šešiems vyrams, kitas - vienam. 

Be to, teisių grupė pridūrė, kad kareiviai įtariami maisto, drabužių ir malkų plėšikavimu.

17:57 JAV Moldovai skirs 50 mln. USD

Moldovai, kuri yra viena pagrindinių pabėgėlių iš Ukrainos krypčių, JAV skiria 50 mln. USD. Lėšos bus naudojamos įvairiems su pabėgėlių srautų valdymu susijusiems reikalams, įskai

tant pasieniečių darbui aktualias programas ir įrangą, praneša CNN.  

17:45: NATO: Rusija tik imituoja atitraukianti pajėgas 

Jensas Stoltenbergas, NATO generalinis sekretorius, dalijasi nerimą keliančiais žvalgybos duomenimis. Anot jo, daugėja indikacijų, kad Rusija pasirengusi tęsti šiurpias atakas Ukrainoje ir jos pareiškimai apie tam tikruose miestuose atitraukiamas pajėgas nėra teisingi, vyksta pajėgų pergrupavimas, bet ne atsitraukimas, skelbia CNN. 

17:37 Pasaulio lyderiai smerkia civilių žudynes Bučoje: Rusija atsakys už nusikaltimus

Europos Sąjungai pirmininkaujančios Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sekmadienį pasmerkė „nepakeliamus“ nužudytų civilių gyventojų vaizdus Ukrainos Bučos mieste ir pareiškė, kad Rusijos valdžia „turi atsakyti už šiuos nusikaltimus“.

„Gatvėse – šiurpiai nužudyti šimtai civilių“, – tviteryje parašė jis, turėdamas omenyje Kyjivo priemiestį Bučą, iš kurio neseniai pasitraukė Rusijos pajėgos. 

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sekmadienį pareiškė, kad nėra „pernelyg optimistiškai“ nusiteikęs dėl Rusijos pareiškimo, jog ji atitraukia karius iš Ukrainos sostinės Kyjivo.

„Tai, ką matome, nėra atitraukimas, bet matome, kad Rusija pergrupuoja savo karius,“ – televizijai CNN sakė jis.

„Jokiu būdu neturėtume būti pernelyg optimistiški, nes išpuoliai tęsis, taip pat esame susirūpinę dėl galimo išpuolių suintensyvėjimo“, – sakė jis.

17:11 Rusijos pajėgos vykdo genocidą – V. Zelenskis

Rusijos pajėgos Ukrainoje vykdo genocidą, interviu, kuris Jungtinėse Valstijose bus transliuojamas sekmadienį, pareiškė Ukrainos Prezidentas Volodymyras Zelenskis.

„Tai yra genocidas. Visos tautos ir žmonių naikinimas“, – CBS laidai „Face the Nation“ sakė Ukrainos vadovas, kaip nurodoma televizijos pateiktoje stenogramoje.

Tai jis pareiškė praėjus dienai po to, kai rasta naujų įrodymų apie Rusijos invazinių pajėgų žiaurumus.

„Mes esame Ukrainos piliečiai. Turime daugiau nei 100 tautybių. Kalbama apie visų šių tautybių sunaikinimą ir išnaikinimą“, – pridūrė V. Zelenskis.

17:09 Vokietija ragina tirti Rusijos nusikaltimus prieš civilius gyventojus

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas sekmadienį pareiškė, kad būtina tirti įtariamus Rusijos kariuomenės „nusikaltimus“ prieš civilius Ukrainos Bučos mieste netoli Kijevo, kur buvo aptikta masinė kapavietė.

Rodrigo Abd (AP) nuotr.
Rodrigo Abd (AP) nuotr.

16:55 Kremlius: visiškai izoliuoti Rusijos „neįmanoma“

Kremlius sekmadienį pareiškė, kad, Vakarams ir toliau taikant sankcijas Maskvai dėl jos karinės operacijos Ukrainoje, visiškai izoliuoti Rusijos neįmanoma.

„Visiško vakuumo ar Rusijos izoliavimo negali būti, nes šiuolaikiniame pasaulyje tai technologiškai neįmanoma padaryti“, – Rusijos valstybinei televizijai sakė Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai. 

Jis pažymėjo, kad pasaulis yra „daug didesnis nei Europa“, ir pridūrė: „Anksčiau ar vėliau turėsime užmegzti dialogą, nepriklausomai nuo to, ar kai kurie užsienyje to nori, ar ne“.

Vakarų šalių sostinės precedento neturinčių ekonominių sankcijų Rusijai paskelbė po to, kai Maskva vasario 24 dieną įvedė karius į Ukrainą. Taip pat daugeliui vyriausybės veikėjų, įskaitant prezidentą Vladimirą Putiną, buvo uždrausta keliauti ir buvo įšaldytas jų turtas.

Kalbėdamas apie galimybę V. Putinui susitikti su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, D. Peskovas sakė, kad tai būtų „hipotetiškai įmanoma“, tačiau tam reikėtų raštiško dokumento, dėl kurio abi pusės susitartų per taikos derybas.

Tam, kad toks susitikimas įvyktų, delegacijos turi parengti „konkretų dokumentą“, sakė D. Peskovas. „Ne idėjų rinkinį, o konkretų rašytinį dokumentą“, – pridūrė jis.

Anksčiau sekmadienį Rusijos vyriausiasis derybininkas taikos derybose su Ukraina pareiškė, kad dar per anksti rengti aukščiausiojo lygio susitikimą dėl konflikto užbaigimo.

16:21 Bučoje aptikta masinė kapavietė su palaikais 

Kyjivo priemiestyje Bučoje, kurio kontrolę neseniai susigrąžino ukrainiečių pajėgos, aptikta masinė kapavietė su 57 žmonių palaikais, pranešė vietos pareigūnas, AFP agentūrai parodęs prakastą griovį, kuriame guli palaikai.

15:58 JT: iš Ukrainos pabėgo beveik 4,2 mln. žmonių

Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios iš šalies pabėgo beveik 4,2 mln. žmonių ir vien per pastarąją parą į kaimynines šalis atvyko beveik 40.000 žmonių, rodo Jungtinių Tautų sekmadienį paskelbti duomenys. 

Pasak biuro, apie 90% pabėgėlių yra moterys ir vaikai.

iš Ukrainos išvyko ir beveik 205.500 užsieniečių, kurie gyveno, studijavo ar dirbo šalyje.

Skaičiuojama, kad nuo kovo vidurio beveik 6,48 mln. žmonių paliko savo namus Ukrainos viduje, tačiau iš šalies neišvyko.

Manoma, kad namus iš viso teko palikti daugiau nei dešimčiai milijonų žmonių, o tai sudaro apie ketvirtadalį visų Ukrainos gyventojų: iki invazijos ukrainiečių kontroliuotuose regionuose iš viso gyveno 37 mln. žmonių.

Krizė itin neproporcingai paveikė vaikus. JT vaikų agentūra UNICEF skelbia, kad namus buvo priversti palikti daugiau kaip pusė iš maždaug 7,5 mln. šalies vaikų – pustrečio milijono teko palikti namus šalies viduje, o du milijonai išvyko iš šalies.

Toliau pateikiami sekmadienio popietės duomenys apie tai, į kurias kaimynines šalis išvyko ukrainiečių pabėgėliai.

15:42 Rusijos išpuoliai prieš civilius turi būti tiriami kaip karo nusikaltimai – JK

Vis daugėjant Ukrainos sostinės Irpinės ir Bučos priemiesčiuose vykdytų „pasibaisėtinų veiksmų“ įrodymų, Rusijos išpuoliai prieš civilius turi būti tiriami kaip karo nusikaltimai, sekmadienį pareiškė Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų sekretorė.

Liz Truss pareiškime nurodė, kad vyriausybė mato, jog „vis daugėja pasibaisėtinų veiksmų, kuriuos įsiveržusios pajėgos vykdė tokiuose miestuose kaip Irpinė ir Buča, įrodymų“.

Naujienų agentūros AFP žurnalistai pranešė vienoje Bučos gatvėje šeštadienį matę mažiausiai 20 kūnų. Visi žmonės vilkėjo civilius rūbus. 

Trys iš šių žmonių buvo rasti šalia dviračių, o kiti – šalia kulkų suvarpytų ir suknežintų automobilių. Vieno žmogaus rankos buvo balta medžiagos skiaute surištos už nugaros. Vyras buvo nušautas, o šalia jo kūno gulėjo atvertas ukrainietiškas pasas.

Pasak L. Truss, Rusijos pajėgų „beatodairiški išpuoliai prieš nekaltus civilius per neteisėtą ir nepateisinamą Rusijos invaziją į Ukrainą turi būti tiriami kaip karo nusikaltimai“.

„Neleisime Rusijai nuslėpti savo dalyvavimo šiuose žiaurumuose skleidžiant cinišką dezinformaciją“, – pareiškė L. Truss ir pridūrė, kad JK „visapusiškai parems bet kokius Tarptautinio Baudžiamojo Teismo tyrimus“.

Ji taip pat paragino Rusijai paskelbti griežtesnių sankcijų.

Pasak L. Truss, yra labai svarbu, kad tarptautinė bendruomenė „ir toliau teiktų Ukrainai jai taip reikalingą humanitarinę ir karinę pagalbą, ir kad mes griežtintume sankcijas, kad būtų nutrauktas Putino karo mašinos finansavimas“.

15:30 Aukščiausio lygio susitikimą blokuoja Rusija

Rusijos vyriausiasis derybininkas taikos derybose su Ukraina sekmadienį pareiškė, kad dar per anksti rengti aukščiausiojo lygio susitikimą dėl konflikto užbaigimo.

„Ukrainos pusė ėmė elgtis realistiškiau sprendžiant klausimus, susijusius su Ukrainos neutraliu ir nebranduoliniu statusu, tačiau susitarimo projektas dar nėra parengtas pateikti aukščiausiojo lygio susitikimui“, – „Telegram“ platformoje parašė Vladimiras Medinskis.  

14:45 Ukraina susigrąžino Pripetės kontrolę

Ukrainos pajėgos susigrąžino Pripetės – miesto vaiduoklio šalia Černobylio atominės elektrinės – kontrolę, sekmadienį pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

„Šiandien, balandžio 3 d., Ukrainos ginkluotųjų pajėgų daliniai perėmė Pripetės miestą ir teritorijos palei Ukrainos valstybinę sieną su Baltarusija kontrolę“, – sakoma Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo pranešime „Facebook“.

14:20 JK: išpuoliai prieš civilius gyventojus – karo nusikaltimas

Rusijos pajėgų „beatodairiški išpuoliai“ prieš Ukrainos civilius gyventojus turėtų būti tiriami kaip karo nusikaltimai, teigia  Liz Truss, Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų sekretorė.

„Siaubingais Rusijos veiksmais“ ji vadina agresorės išpuolius Irpino ir Bučos miestuose, ir pažadėjo, kad JK visapusiškai rems Tarptautinio baudžiamojo teismo atliekamus tyrimus.

„Neleisime Rusijai su savo ciniška dezinformacija nuslėpti šių žiaurumų ir užtikrinsime, kad būtų atskleista visa Rusijos veiksmų tikrovė“, – BBC cituoja L. Truss.

Melinda Simmons, JK ambasadorė Ukrainoje, pareiškė, kad, nors dar nėra žinomas visas išprievartavimų mastas, tačiau „jau dabar aišku, kad tai buvo Rusijos pajėgų arsenalo dalis“.

„Moterys prievartaujamos savo vaikų, mergaitės – savo šeimų akivaizdoje, tai sąmoningas pažeminimo aktas. Prievartavimas yra karo nusikaltimas“, – pridūrė ji.

13:50 Kyjivo meras - Rusija vykdo genocidą  

Kyjivo meras Vitalijus Klyčko pareiškė esąs sukrėstas „žiaurių karo nusikaltimų“, kuriuos rusų pajėgos vykdė Ukrainos sostinės Bučos priemiestyje.

V. Klyčko, paminėjęs pranešimus apie sušaudytus civilius, vokiečių dienraščiui „Bild“ sekmadienį pareiškė, jog „tai, kas įvyko Bučoje ir kituose Kyjivo priemiesčiuose, galima apibūdinti tik kaip genocidą“.

Naujienų agentūros AFP reporterių komanda sekmadienį matė mažiausiai devynių žmonių, kurie regis buvo sušaudyti, kūnus. Mažiausiai dviejų iš šių žmonių rankos buvo surištos už jų nugaros. Visi dėvėjo civilius drabužius, o mažiausiai trys buvo pusnuogiai. Vienas, regis, buvo iš arti nušautas į krūtinę.

V. Klyčko pareiškė, kad už šiuos „žiaurius karo nusikaltimus“ yra atsakingas Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, ir pridūrė, kad civiliai buvo „sušaudyti, kai jų rankos buvo surištos“.

Kyjivo meras paragino visą pasaulį ir ypač Vokietiją nedelsiant nutraukti dujų importą iš Rusijos.

Anot jo, „gali būti tik viena pasekmė, ypač Vokietijai: Rusijai nebeturėtų atitekti nė vieno skatiko, tai kruvini pinigai, kurie naudojami žmonių žudynėms. Būtina nedelsiant paskelbti dujų ir naftos embargą.“

13:40 Ukraina: civilių žudymas Bučoje buvo tyčinės žudynės

Civilių žudymas Ukrainos sostinės Bučos priemiestyje buvo „tyčinės žudynės“, po skubaus rusų pajėgų atsitraukimo iš Kyjivo srities sekmadienį pareiškė Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.

“Žudynės Bučoje buvo tyčinės. Rusai siekia sunaikinti tiek ukrainiečių, kiek tik gali. Privalome sustabdyti juos ir juos išspirti. Reikalauju naujų triuškinančių G-7 sankcijų DABAR“, – parašė jis socialiniame tinkle „Twitter“.

„Kyjivo sritis. XXI amžiaus pragaras. Nužudytų vyrų ir moterų surištomis rankomis kūnai. Baisiausi nacizmo nusikaltimai grįžo į Europos Sąjungą“, – tviteryje skelbia Ukrainos prezidento patarėjas Mychailo Podoliakas.

13:25 11-a Ukrainos merų – nelaisvėje, vienas nužudytas

Rusijos pajėgos nelaisvėje laiko 11-os Ukrainos miestų merų, o vieną merą sulaikymo metu nužudė, sekmadienį pranešė Iryna Vereščuk, Ukrainos vicepremjerė.

Socialinėje žiniasklaidoje paskelbtame įraše I. Vereščuk teigia, kad 11-a Kijevo, Chersono, Nikolajevo ir Donecko regionų merų „yra Rusijos nelaisvėje“, rašo CNN.

Ji pridūrė, kad Ukraina „informuos Tarptautinį Raudonojo Kryžiaus komitetą, JT ir kitas organizacijas apie jų nelaisvę“.

I. Vereščuk sakė, kad šeštadienį Ukrainos vyriausybė sužinojo, kad Kijevo srities Motižyno miestelio merė Olga Sukhenko buvo nužudyta Rusijos pajėgų.

13:15 EVT pirmininkas pasmerkė Rusijos pajėgų žiaurumą

Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Charles'is Michelis sekmadienį pasmerkė Rusijos pajėgų prie Ukrainos sostinės Kyjivo vykdytus žiaurumus ir pažadėjo paskelbti Rusijai dar daugiau sankcijų.

„Esu sukrėstas pribloškiančių vaizdų, kuriuose matyti Rusijos kariuomenės vykdyti žiaurumai išlaisvintoje Kyjivo srityje. #BučaŽudynės (#BuchaMassacre)“, – skelbia Ch. Michelis savo „Twitter“ paskyroje.

12:50 Tęsiama evakuacija iš Mariupolio

Iryna Vereščuk, Ukrainos vicepremjerė, teigia, kad sekmadienį vėl bus bandoma evakuoti žmones iš apgulto Mariupolio. 

Pažymima, kad netoli nuo pietinio Berdiansko miesto iš viso išvažiuos 17 autobusų, kuriais bus evakuojami žmonės iš Berdiansko ir kaimyninio Mariupolio. 

„10 autobusų evakuos Mariupolio gyventojus ir žmones iš Berdiansko. Septyni autobusai bandys priartėti prie Mariupolio lydimi Raudonojo Kryžiaus“, – sekmadienį socialinėje žiniasklaidoje paskelbtame vaizdo įraše sakė I. Vereščuk.

Pasak Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto (TRKK) atstovo spaudai, šeštadienį TRKK komanda, išvykusi iš Zaporožės, negalėjo pasiekti Mariupolio. 

Ukrainos valdžios institucijos taip pat planuoja sekmadienį evakuoti žmones iš Severodonecko, Popasnos, Lysičansko, Rubižnės ir Nižnij kaimo Luhansko srityje, pridūrė I. Vereščiuk.

12:30 JK kalba apie paramą ginklais Ukrainai

Jungtinė Karalystės (JK) vyriausybė nori aprūpinti Ukrainą priešlaivinėmis raketomis. 

Tai leistų sumažinti spaudimą pakrančių miestams, kuriuos rusai bombarduoja iš jūros, rašo „Sunday Times“.

Borisas Džonsonas, JK ministras pirmininkas, teigė, kad nori tiekti ginklus, kad neleistų Rusijos pajėgoms įžengti į pietinį Odesos uostamiestį.

Rusijos raketų smūgiai šiam miestui smogė šį rytą.

11:35 Kol kas nėra žinoma apie aukas Odesoje

Ankstyvą sekmadienio rytą Rusija smogė Odesai – strategiškai svarbiame mieste Juodosios jūros pakrantėje nugriaudėjo smarkūs sprogimai.

AFP skelbiamuose nuotraukose matyti dūmų kamuoliai.

Rusija teigia, kad taikėsi į regione esančius naftos įrenginius, kuriuos Ukraina naudojo savo kariuomenei aprūpinti, skelbia BBC.

Ukrainos pareigūnai teigia, kad kol kas nėra žinoma apie aukas.

11:20 Traukiantis rusams, fiksuojami civilių žudymo įrodymai

Ukraina skelbia atgavusi Kyjivo srities kontrolę, rusų kariams traukiantis iš aplink sostinę ir Černihivą esančių teritorijų. Taip pat pranešama, jog fiksuojama vis daugiau įrodymų apie rusų galimai vykdytus civilių žudymus okupacijos laikotarpiu.

AFP žurnalistai praneša vienoje Bučos – Kyjivo priemiesčio – gatvėje matę mažiausiai 20 kūnų. Visi žmonės buvo apsirengę civiliai. Taip pat netoliese esančiame kaime buvo rastas ir dingusio fotografo kūnas.

Trys iš šių žmonių buvo rasti šalia dviračių, o kiti – šalia kulkų suvarpytų ir suknežintų automobilių. Vieno žmogaus rankos buvo balta medžiagos skiaute surištos už nugaros. Vyras buvo nušautas, o šalia jo kūno gulėjo atvertas ukrainietiškas pasas, nurodė AFP žurnalistai.

„Visi šie žmonės buvo nušauti, – AFP pareiškė Bučos meras Anatolijus Fedorukas, kuris taip pat pranešė, jog mieste esančiose masinėse kapavietėse palaidota dar 280 žmonių. – Tai yra rusų okupacijos pasekmės.“

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorė Liz Truss sakė esanti „pasibaisėjusi Bučoje ir kituose Ukrainos miesteliuose įvykdytais žiaurumais. Pranešimai apie tai, kad rusų pajėgos taikėsi į nekaltus civilius, yra pasibaisėtini. JK bendradarbiauja su kitomis šalimis, kad būtų surinkta įrodymų ir paremtas Tarptautinio Baudžiamojo Teismo tyrimas dėl karo nusikaltimų. Atsakingieji bus nubausti“, – vėlų šeštadienio vakarą parašė ji tviteryje.

10:20 Rusija: dar per anksti aukščiausio lygio susitikimui

Nors dar vakar Ukrainos derybininkai teigė, kad derybos pasistūmėjo pakankamai toli, kad prezidentų Volodymyro Zelenskio ir Vladimiro Putino susitikimas taptų įmanomas, šiandien Rusijos vyriausiasis derybininkas Vladimiras Medinsky pareiškė, kad taip nėra, skelbia BBC.

„Susitarimo projektas nėra parengtas pateikti aukščiausio lygio susitikimui“, – savo „Telegram“ kanale paskelbė V. Medinsky.

09:55 Rusijoje per protestus sulaikyta per 200 žmonių

Rusijos policija per šeštadienį vykusius protestus prieš Maskvos invaziją į Ukrainą sulaikė 211 žmonių, pranešė sulaikymus per protestus stebinti nevyriausybinė organizacija.

„OVD-Info“ nurodė, kad per demonstracijas 17-oje Rusijos miestų policija sulaikė mažiausiai 211 žmonių.

Naujienų agentūros AFP žurnalistas Maskvoje pranešė matęs, kaip gausiai sningant netoli Kremliaus esančiame Zariadjės parke riaušių policija sulaikė daugiau kaip 20 žmonių.

Pasak žurnalisto, pareigūnai išsivedė žmones, sėdėjusius ant suoliukų parke ar tiesiog ten stovėjusius, nepaaiškindami sulaikymo priežasčių.

Viena iš sulaikytų moterų laikė baltų tulpių puokštę, o kita kelis kartus šūktelėjo „Ne – karui Ukrainoje!“, kol buvo išvedama.

09:30 Lietuvoje registruota 39.300 karo pabėgėlių iš Ukrainos

Lietuvoje registruoti 39.347 karo pabėgėliai iš Ukrainos, 16.600 iš jų – nepilnamečiai, rodo sekmadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys.

Maždaug trečdalis atvykusių ukrainiečių registruota Vilniaus registracijos centre. 

Beveik 4.500 į Lietuvą atvykusių karo pabėgėlių yra vaikai iki šešerių metų, per 12.000 – nuo šešerių iki 18 metų. Plačiau skaitykite čia.

09:15 Odesoje nukentėjo „kritinė infrastruktūra“

Rusijos smūgis pietiniame Odesos uostamiestyje smogė „kritinei infrastruktūrai“, sekmadienį praneša Odesos regioninės karinės administracijos operatyvinio štabo atstovas Serhii Bratchukas.

„Šį rytą buvo smogta vienam iš svarbiausių infrastruktūros objektų“, – sakė jis per nacionalinę televiziją. 

Pasak jo, šiuo metu situacija kontroliuojama, vietoje dirba atitinkamos tarnybos.

Sekmadienio rytą virš miesto matėsi juodi dūmų pliūpsniai, griaudėjo sprogimai, degė degalų sandėlis, teigia įvykio vietoje dirbanti CNN komanda.

Odesos miesto taryba savo „Telegram“ paskyroje sekmadienio rytą patvirtino oro ataką, sakydama, kad jų priešlėktuvinės gynybos sistema numušė kelias Rusijos raketas, o kai kuriuose rajonuose kilo gaisras.

08:30 Ukrainoje žuvo lietuvių režisierius M. Kvedaravičius

Ukrainoje, Rusijos apsiaustame Mariupolyje, žuvo 45 m. režisierius Mantas Kvedaravičius, sekmadienį pranešė naujienų portalas 15min.lt.

Apie lietuvio mirtį rašo ir Ukrainos naujienų agentūra UNIAN, ji cituoja rusų režisierių Vitalijų Manskį. Šis „Facebook“ žinutėje tvirtino, kad M. Kvedaravičius „žuvo su kamera rankoje“.

Plačiau skaitykite čia.

07:35 Rusijos dėmesys krypsta į Rytų Ukrainą

JAV pareigūnai teigia, kad Rusijos dėmesys krypsta į Rytų Ukrainą.

Pasak kelių JAV pareigūnų, Rusija peržiūrėjo savo strateginius karo veiksmus, kad sutelktų dėmesį į Donbaso ir kitų rytų Ukrainos regionų kontrolę, skalbia CNN.

Praėjus daugiau nei mėnesiui nuo karo pradžios, Rusijos sausumos pajėgos nesugebėjo kontroliuoti teritorijų, kuriose kovojo.

JAV pareigūnų teigimu, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra spaudžiamas pademonstruoti, kad gali parodyti pergalę. Pasak JAV šaltinių, žvalgybos duomenys rodo, kad V. Putinas daugiausia dėmesio skiria gegužės 9-ajai, Rusijos pažymimai „Pergalės dienai“.

07:15 Smarkūs sprogimai Odesos mieste

Sekmadienio rytą strategiškai svarbiame mieste Juodosios jūros pakrantėje nugriaudėjo smarkūs sprogimai, skelbia „Reuters“ šaltiniai.

„Washington Post“ korespondentė Isabelle Khurshudyan, esanti Odesoje, „Twitter“ paryčiais parašė: „Šiuo metu Odesos centre garsūs sprogimai. Mano viešbučio kambario langai tiesiog drebėjo. Neaišku, kas tai buvo“.

Odesos regiono karinės administracijos atstovas Serhiy Bratchuk paragino miesto gyventojus likti namuose, skelbia BBC.

CNN įvykio vietoje esanti komanda teigia, kad Odesoje dega degalų sandėlis. 

Vienas liudininkas CNN pasakojo, kad prieš saulėtekį išgirdo šešis sprogimus degalų sandėlyje.

Svarbiausius šeštadienio įvykius rasite čia.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
G. Kasparovas: Rusijos visuomenė dar nesupranta, kad pralaimi karą Ukrainoje

Rusijos visuomenė dar nesupranta, kad pralaimi karą Ukrainoje, o Vladimiro Putino diktatūra to neišgyvens,...

Kinija skatina nuo COVID ribojimų kenčiančią ekonomiką

Kinijoje dideliu mastu sumažinto palūkanos būsto paskoloms, šaliai kovojant su neigiamu ekonominiu poveikiu...

Rinkos
10:19
Vokietijos finansų ministras: pasaulinės stagfliacijos tikimybė didėja

Pusės amžiaus senumo išbandymus primenančios stagfliacijos tikimybė pasauliniu mastu didėja, skelbia agentūra...

Finansai
09:54
Ketvirtadienį nustatyti 134 nauji COVID-19 atvejai

Praėjusią parą nustatyti 134 nauji COVID-19 atvejai, nė vienas žmogus nemirė, rodo penktadienį paskelbti...

Vakarai ieško kelių, kaip iš Ukrainos išvežti pasaulio rinkai skirtus grūdus Premium

Rusijos agresija prieš Ukrainą kartu su sausromis ir vis dar nepasibaigusia koronaviruso pandemija kelia...

JT Saugumo Tarybos posėdyje – aistros dėl blokuojamų Ukrainos uostų

Jungtinės Valstijos ir Rusija ketvirtadienį kaltino viena kitą dėl pasaulyje blogėjančios apsirūpinimo maistu...

Naujasis „Bentley“ flagmanas „Bentayga EWB“ kelionėms pirmąją klase suteikė kitą prasmę Verslo tribūna

„Bentley Bentayga“ nuo pat pirmųjų dienų buvo populiariausias gamintojo modelis. Nuo šiol jam tenka dar...

Įspūdingai pristatytas naujasis „Range Rover Sport“: jo galimybės įrodytos atliekant sudėtingą triuką Verslo tribūna

Pasaulinė naujojo „Range Rover Sport“ premjera įvyko automobiliui pirmą kartą įspūdingai įveikus galingą...

Inovacijos
06:00
Išmanieji kasos aparatai: dvejų metų darbą bando įveikti per pusmetį ir apčiuopomis Premium

Dalis prekybininkų greičiausiai nebus pasirengę nuo 2023 m. sausio 1 d. teikti kasos kvitų duomenis...

Finansai
05:45
Du scenarijai, kada verslui didėtų rizikos marža, brangtų paskolos Premium

Išaugusios energijos kainos arba nutrauktas dujų tiekimas euro zonoje ne tik sulėtintų ekonominį augimą ir...

Finansai
05:45
Matavimo prietaisų tikslumas: šiemet vartotojai skundžiasi dukart dažniau Premium

Prekybos įmonėse svarstykles ir fasuotas pakuotes tikrinanti Lietuvos metrologijos inspekcija per šių metų...

Prekyba
05:45
Kai pasiūlytieji mainai sunkiai dera su morale 2

Nuo Rusijos agresijos prieš Ukrainą pradžios praėjus trims mėnesiams tarptautinė bendruomenė staiga...

Lenkija tikisi, kad dėl teisės viršenybės ginčo įšaldytos ES lėšos bus išmokėtos artimiausiu metu

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis ketvirtadienį pareiškė manąs, kad Varšuva netrukus gaus lėšas,...

Verslo aplinka
2022.05.19
JAV Kongresas patvirtino 40 mlrd. USD paketą Ukrainai

JAV Senatas ketvirtadienį patvirtino 40 mlrd. USD pagalbos paketą, kuriame numatyta tiek karinė, tiek...

Verslo aplinka
2022.05.19
Estų bendrovė augina kriptovištas. Įmonės savininkas vadiną ją „kolūkiu 2.0“ Premium 3

Prieš trejus metus Tanelis Tangas Saremos saloje įkūrė bendrovę „Saaremaa Mahemunad“ (liet. – Saremos...

Finansai
2022.05.19
EP ragina visas Rusijai paskelbtas sankcijas taikyti ir Baltarusijai

Europos Parlamentas ketvirtadienį paragino visas sankcijas, paskelbtas Rusijai dėl įsiveržimo į Ukrainą,...

Verslo aplinka
2022.05.19
J. Stoltenbergas: NATO sprendžia Turkijos nuogąstavimus

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį pareiškė, kad Turkijos iškelti...

Verslo aplinka
2022.05.19
Prokurorai prašo iki gyvos galvos įkalinti Kyjive už karo nusikaltimus teisiamą rusų karį

Ukrainos prokurorai ketvirtadienį paprašė skirti laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę pirmajam už karo...

Verslo aplinka
2022.05.19
Europarlamentarai ragina konfiskuoti įšaldytą Rusijos oligarchų turtą

Europarlamentarai ragina konfiskuoti Rusijos oligarchų turtą ir taip padėti Ukrainai suvaldyti ekonomines ir...

Verslo aplinka
2022.05.19
Vokietija iš G. Schroederio dėl ryšių su Rusija atėmė oficialias privilegijas 1

Vokietija ketvirtadienį panaikino buvusiam kancleriui Gerhardui Schroederiui suteiktas oficialias...

Verslo aplinka
2022.05.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku