ES rekomenduoja atsisakyti „auksinių“ pasų ir panaikinti jų galiojimą sankcionuotiems Rusijos oligarchams

Europos Komisija (EK) pirmadienį Bendrijos šalims rekomendavo ne tik visiškai atsisakyti auksinių pasų išdavimo schemos, bet ir iš sankcionuojamų rusų oligarchų atimti jau išduotus auksinius pasus ir leidimus gyventi Bendrijoje.
EK jau prieš kurį laiką rekomendavo riboti auksinių pasų ir vizų išdavimą turtingiems investuotojams į ES šalis. Malta, Kipras ir Bulgarija per pastarąjį dešimtmetį dėl šios praktikos buvo aštriausiai kritikuojamos. Tačiau šiuo metu visos ją taikiusios valstybės, išskyrus Maltą (ji suspendavo VŽ) šią schemą yra nutraukusios.
Pagal šią schemą turtingiems užsieniečiams būdavo suteikiama ES šalies pilietybė arba leidimas gyventi, mainais į investicijas į šalį. Dažniausiai schema naudodavosi rusai, amerikiečiai, kinai.
EK pirmadienį išplatino rekomendaciją, kuria ragina ES šalis visiškai atsisakyti auksinių pasų išdavimo ir net ieškoti būdų, kaip iš 30-ties ES sankcionuotų Rusijos oligarchų atimti pasus ar išduotus leidimus gyventi šalyje. Visi 30 į ES sankcijų sąrašą patekusių Rusijos oligarchų yra nubausti dėl ryšių su Vladimiro Putinu, Rusijos prezidento, pradėtu karu Ukrainoje.
Didieras Reyndersas, už teisingumą atsakingas eurokomisaras, teigė, kad taikytos schemos pažeidžia ES sutartis ir kelia saugumo iššūkių. Anot eurokomisaro, auksinių pasų ir vizų išdavimo praktika atveria galimybes korupcijai, pinigų plovimui ir mokesčių vengimui.
Visos ES valstybės narės turėtų nedelsiant sustabdyti savo pasų išdavimo investuotojams schemas. Be to, ES narės turėtų persvarstyti, ar jos neturėtų atimti jau išduotų auksinių pasų tiems individams, kurie yra sankcionuojami, ar tiems, kurie reikšmingai remia V. Putino karą, teigė D. Reyndersas.
Ieško anksčiau gavusių
Kipro vyriausybė patvirtino, kad rado vieną sankcionuojamą rusą, kuris buvo gavęs Kipro pilietybę pagal auksinio paso schemą. Kipras ją teikė asmenims, kurie į šalį investavo daugiau nei 2 mln. Eur.
Vadimas Moškovičius, Rusijos žemės ūkio milijardierius, kuris buvo įtrauktas į ES sankcijų sąrašą ir yra gavęs auksinį pasą, remiantis FT šaltiniais, atitiktų kriterijus, tačiau Kipro vyriausybė atsisako komentuoti, ar kalbama apie šį asmenį.
Nicos Anastasiades, Kipro prezidentas, nuo tiesaus atsakymo, ar šiam asmeniui bus atšauktas auksinis pasas išsisuko.
Pamatysime. Iki šiol Kipras visiškai palaikė sankcijų režimą, kuris remiasi tarptautine teise. Užtikrinu, kad ir toliau eisime šiuo keliu, tepasakė Kipro prezidentas.
Portugalija peržiūri Romano Abramovičiaus, Rusijos milijardieriaus, natūralizacijos procesą. R. Abramovičiui taip pat taikomos sankcijos, dėl jo sąsajų su Kremliumi oligarcho turtas ES įšaldytas. Jis taip pat negali keliauti po ES. Tačiau R. Abramovičius yra gavęs pilietybę pagal kitokią, ne EK minimą schemą.
Portugalija teigė, kad pagal taip vadinamą auksinių vizų schemą nustatytas tik vienas atvejis, kai asmuo įtrauktas į ES sankcijų sąrašą pateikė prašymą dėl vizos, jis buvo atmestas. Portugalija sugriežtino apsigyvenimo šalyje schemą ir valdžios institucijos nebeišduoda tokių leidimų Rusijos piliečiams. Portugalijos valdžios institucijų teigimu, nė vienas iš maždaug 430 Rusijos piliečių, kurie jau gavo leidimą nuolat gyventi šalyje, nebuvo įtrauktas į sankcijų sąrašą.
Bulgarijos vyriausybė šiuo metu peržiūri maždaug 200 atvejų, kuriais buvo pasinaudota auksinio paso schema dar prieš šaliai nutraukiant tokią pasų išdavimo schemą.
Su sankcionuotais rusais, manau, kad situacija labai aiški, jų pasai nebegalios, FT sakė vienas su situacija susipažinęs šaltinis.
Maltos vyriausybės atstovas spaudai pirmadienį nurodė, kad nei vienas sankcionuotas rusas ar baltarusis nėra gavęs Maltos pilietybės pagal šiuo metu jau suspenduotą auksinių pasų ir vizų schemą.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti