Koalicija sudaryta: socialdemokratai gavo Ūkio ministeriją, premjeru taps Skvernelis

Publikuota: 2016-11-08
Atnaujinta 2016-11-08 16:52

Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (VŽS) ir Lietuvos socialdemokratų partija antradienį susitarė dėl valdančiosios koalicijos sudarymo.

Tai po derybų Seime žurnalistams paskelbė Ramūnas Karbauskis ir Algirdas Butkevičius, partijų vadovai.

„Dėl koalicijos sudarymo yra sutarta, dėl programinių dalykų yra sutarta“, – kalbėjo p. Karbauskis.

Koalicijos sutartis bus pasirašoma trečiadienį 12 val.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pagal susitarimą, socialdemokratams atiteks Ūkio, Teisingumo ir Užsienio reikalų ministerijos, likusioms vadovaus VŽS paskirti atstovai.

Paklaustas, kodėl vietoje Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siekė gauti Ūkio, p. Butkevičius kalbėjo, jog partija turi geresnių kandidatų šioms pareigoms.

Žurnalistams p. Karbauskis taip pat įvardijo, kad Vyriausybei vadovaus Saulius Skvernelis. Pastarasis derybose nedalyvavo, skelbiama, dėl šeimyninių priežasčių, tačiau atvyko į trumpą spaudos konferenciją, vykusią po to. Tiesa, premjero kandidatūrą dar turės patvirtinti prezidentė.

Kas bus Seimo pirmininku ir kaip bus sprendžiama dėl vicepirmininkų, VŽS vadovas žadėjo pranešti trečiadienį.

Ministrai vėliau

Po derybų atskirai su p. Karbauskiu pasikalbėjęs p. Skvernelis žurnalistams sakė dar negalintis vardinti potencialių ministrų pavardžių, „kol neatliktos procedūros“. Tačiau jis kalbėjo, kad dauguma anksčiau skelbtų kandidatų turėtų patekti į Vyriausybę.

Ponas Butkevičius taip pat kandidatus žadėjo paskelbti vėliau. VŽ šaltinių partijoje duomenimis, ūkio ministru galėtų būti Mindaugas Sinkevičius, Jonavos meras, kuriam ateityje matuojama ir partijos pirmininko kėdė. Tiesa, tokiu būdu partija rizikuotų prarasti mero postą, nes būtų iš naujo rengiami mero rinkimai.

Užsienio reikalų ministerijoje toliau matomas dabartinis ministras Linas Linkevičius, kurio kandidatūrą palaiko ir valstiečiai-žalieji, o teisingumo ministru galėtų būti Seimo nariai Julius Sabatauskas arba Darius Petrošius.

Logiška koalicija

Politologas Mažvydas Jastramskis, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas, VŽ komentuoja, kad sudaryta koalicija atrodo „gan logiška“.

„Ji labai artima tam, ką galima pavadinti minimaliai laiminčia koalicija, t. y. tokia, kuri yra vos virš daugumos ir nereikia per daug dalintis“, – aiškina p. Jastramskis.

Susitartas ministerijų proporcijas politologas laiko adekvačiomis.

Tiesa, nors valstiečių pozicija yra aiški, socialdemokratų ėjimas į valdžią „gana keistas dalykas“, pastebi p. Jastramskis. Partija, buvusi valdančiojoje daugumoje pastaruosius ketverius metus, dabar rinkimuose pasirodė nekaip. Galvojant apie kitus rinkimus, socialdemokratai turi realią grėsmę nepatekti į parlamentą, mat „rinkėjai valdžią įprastai baudžia“.

Anot jo, vienintelė partija, kuriai po buvimo valdžioje pavyko padidinti savo mandatų skaičių Seime, yra Liberalų sąjūdis 2012 m. rinkimuose.

„Arba socialdemokratai galvoja, kad jie irgi bus išimtis, arba čia yra asmeniniai interesai, kurie verčia juos kabintis į valdžią“, – kalba p. Jastramskis.

Be Skvernelio

Derybose valstiečiams-žaliesiems atstovavo p. Karbauskis, derybų grupės koordinatorius Povilas Urbšys, vienintelė dabartinė partijos atstovė Seime Rima Baškienė, Lietuvos edukologijos universiteto profesorius Eugenijus Jovaiša ir buvęs premjero patarėjas Stasys Jakeliūnas.

Socialdemokratų pusėje derybose dalyvavo p. Butkevičius, partijos vicepirmininkai Algirdas Sysas ir Julius Sabatauskas, partijos frakcijos Seime seniūnė Irena Šiaulienė ir Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas.

Abiejų partijų derybinės grupės dėl ministerijų pasidalijimo susitarė pirmadienį. Nuspręsta, kad socialdemokratams atiteks 3 – Socialinės apsaugos ir darbo, Teisingumo ir Užsienio reikalų – ministerijos, valstiečiams-žaliesiems – likusios 11.

Į pastarąsias įskaičiuojama Energetikos ministerija, kurią planuojama panaikinti, ir Krašto apsaugos ministerija, kurios vadovą, pasak p. Karbauskio, turėtų skirti prezidentė.

Vis dėlto socialdemokratų vadovai liko nepatenkinti derybų rezultatais. Vakarop susirinkusi partijos valdyba nusprendė, kad diskusijas verta tęsti, reikalaujant, kad partija gautų vieną „ekonominio“ pobūdžio ministeriją – Ūkio, Susisiekimo arba Aplinkos.

Antradienį prieš derybas p. Paluckas žurnalistams patikslino, kad socialdemokratai pageidauja 4 ministerijų.

Rinkimus į Seimą laimėjo valstiečiai-žalieji, gavę 56 mandatus. Konservatorių partija liko antra su 31 išrinktais parlamentarais, socialdemokratai užsitikrino 17. Iškart po rinkimų dėl koalicijos sudarymo VŽS tarėsi tiek su konservatoriais, tiek su socialdemokratais, tačiau su pirmaisiais derybos nutrūko.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku