Kas yra valstiečių-žaliųjų kandidatai į Vyriausybę

Publikuota: 2016-10-24
Ramūnas Karbauskis ir Bronis Ropė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Ramūnas Karbauskis ir Bronis Ropė. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Rinkimus laimėjusi Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (VŽS) nebuvo pateikusi kandidatų į visų ministerijų vadovų pareigas, tačiau tam tikrus potencialius ministrus buvo įvardijusi.

Ramūno Karbauskio, partijos pirmininko, rinkimų nakties pareiškimas, kad premjeru galėtų būti Bronis Ropė, o ne Saulius Skvernelis, daug kam sukėlė nuostabą. Tačiau tokią poziciją verslininkas buvo išreiškęs dar šių metų birželį.

Portalui „Delfi“ jis tuo metu teigė, kad europarlamentaras p. Ropė, ilgametis Ignalinos rajono meras ir buvęs kandidatas į prezidentus, galėtų užimti ministro pirmininko pareigas, o Saulius Skvernelis, buvęs policijos vadovas, dabartinėje vyriausybėje dirbęs vidaus reikalų ministru, taptų Seimo pirmininku.

„Saulius taptų Seimo pirmininku, nes Bronis nedalyvauja Seimo rinkimuose, todėl jis negalėtų tapti Seimo pirmininku“, – dėstė p. Karbauskis.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Rinkimų naktį prie šių dviejų kandidatų į premjerus p. Karbauskis taip pat pridėjo galimą „žmogų iš šalies“, iš esmės tęsdamas partijos akcentuojamą „profesionalų vyriausybės“ liniją.

Birželio mėnesį tikimybė, jog valstiečiai-žalieji deleguos savo atstovus į du pagrindinius postus valdžioje, atrodė juokingai maža. Tačiau rinkimuose užsitikrinusi 56 mandatus VŽS turi galimybę sudaryti koalicijas su beveik visomis mažesnėmis partijomis ir diktuoti joms sąlygas.

Šiemet rugsėjį valstiečiai-žalieji paskelbė savo šešėlinę vyriausybę: kandidatus į ministrų pareigas. Tiesa, partija pabrėžė, kad ne visi potencialūs kandidatai paviešinti „saugant teisę į privatumą“.

  • Aplinkos ministerijai vadovauti VŽS siūlytų Kęstučiui Navickui. Jis yra organizacijos „Baltic Environmental Forum“ direktoriaus pavaduotojas. Skelbiama, kad jis vadovauja Aplinkosaugos koalicijai.
  • Energetikos ministerijos vadovu VŽS norėtų matyti Virgilijų Poderį. Jis anksčiau vadovavo elektros perdavimo tinklų AB „Litgrid“, vėliau – ją valdančiai valstybinei energetikos grupei UAB „EPSO-G“.
  • Finansų ministru valstiečiai-žalieji skirtų Stasį Jakeliūną, buvusį premjero Algirdo Butkevičiaus patarėją finansų klausimais.
  • Kultūros ministerijai vadovauti VŽS siūlo Lianą Ruokytę-Jonsson. Ji daugiau nei 10 metų buvo Lietuvos kultūros atašė Skandinavijos šalyse, šiuo metu dirba Lietuvos kino centre.
  • Sveikatos apsaugos ministru partija siūlo gydytoją-psichiatrą, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos tyrimų instituto vadovą Aurelijų Verygą.
  • Švietimo ir mokslo ministerijai vadovauti VŽS siūlo Vilijai Salienei. Ji yra Lietuvos edukologijos universiteto edukologijos profesorė, studijų prorektorė.
  • Ūkio ministro pareigos siūlomos Mantui Katinui, dabar vadovaujančiam VšĮ „Investuok Lietuvoje“. Anksčiau jis dirbo AB „Teo LT“.
  • Užsienio reikalų ministerija galėtų atitekti Petrui Vaitiekūnui, buvusiam Lietuvos ambasadoriui Ukrainoje.
  • Žemės ūkio ministru VŽS matytų savo narį ūkininką Bronių Markauską, Lietuvos žemės ūkio rūmų vicepirmininką.

Partija nėra paviešinusi potencialių kandidatų į Susisiekimo, Vidaus reikalų ir Teisingumo ministerijų vadovus. Socialinės apsaugos ir darbo ministrės postas anksčiau buvo siūlomas Dovilei Šakalienei, buvusiai Žmogaus teisių stebėjimo instituto vadovei, tačiau vėliau visuomenininkė pranešė šios pozicijos netekusi, mat ji pasisako už liberalias vertybes, kurios nepriimtinos partijos vadovybei.

Kandidato į krašto apsaugos ministrus taip pat nėra – p. Karbauskis rinkimų naktį kalbėjo, kad šį Vyriausybės narį turėtų deleguoti prezidentė Dalia Grybauskaitė, mat ji yra vyriausioji ginkluotųjų pajėgų vadė.

Jis pats po rinkimų pareiškė ketinąs likti tik Seimo frakcijos vadovu.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku