LPK reikalavimai politikams: liberalūs darbo santykiai ir stabilūs mokesčiai

Publikuota: 2015-10-12
Robertas Dargis, LPK prezidentas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Robertas Dargis, LPK prezidentas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Pramonininkai tikisi, kad visų svarbiausių partijų politikai, rengdamiesi po metų įvyksiantiems Seimo rinkimams, įsipareigos kitą parlamento kadenciją vykdyti atsakingą finansinę politiką, liberalizuos darbo santykius, užtikrins stabilią mokesčių sistemą, efektyviai naudos pradedančią mažėti Europos Sąjungos paramą.

Šie ir daugelis kitų pasiūlymų politikams išsakyti pirmadienį surengtoje Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) specialioje konferencijoje, skirtoje pasirengimui 2016 m. spalį įvyksiantiems Seimo rinkimams.

„Baigdami 2015 m. galime pasidžiauti, kad valstybė per pastaruosius metus susikrovė tvirtą bagažą tolimesniam stabiliam kilimui – tapome euro zonos nariais, pradėjome derybas dėl narystės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje, įgyvendinome arba baigiame įgyvendinti visą eilę energetinių projektų“, – Robertas Dargis, LPK prezidentas, savo pranešime pirmiausia išvardijo Lietuvos pasiekimus.

Tada perėjo prie problemų – mažėjantis eksportas, didėjanti skola, kuri yra didžiausia regione, vis dar nemažėjanti emigracija, neefektyviai naudojamos valstybės lėšos, lėtai susitraukiantis nedarbas, sunkiai reformuojamos kai kurios socialinės sritys, nestiprinamas šalies ekonominis konkurencingumas.

Pono Dargio prezentaciją (.pdf) galite atsisiųsti čia.

Neramina ekonomikos perspektyvos

„Nepaisant vis dar vyraujančių ūkio augimo tendencijų, Lietuvos vidutinio laikotarpio ekonomikos perspektyvos verčia sunerimti. Didžiausią nerimą kelia tai, kad pradeda šlubuoti pagrindinis Lietuvos ūkio variklis – eksportas, kuris mažai ir atvirai mūsų ekonomikai buvo tapęs pagrindiniu lokomotyvu“, – sakė p. Dargis.

Todėl jis LPK vardu pakvietė šalies politikus rinkimų kampanijos akivaizdoje įsipareigoti „vykdyti atsakingą viešųjų finansų politiką, siekiant biudžeto deficito ir valstybės skolos valdymo, imtis struktūrinių Lietuvos ekonomikos ir verslo aplinkos problemų sprendimo – neproporcingai didelio darbo jėgos apmokestinimo ir biurokratinės naštos mažinimo, mokesčių administravimo supaprastinimo, darbo santykių liberalizavimo, ryžtingos švietimo sistemos reformos, energetinių išteklių stabilaus tiekimo ir konkurencingos kainos pramonei užtikrinimo“.

Be to, LPK prezidentas priminė, kad prasidėjo naujoji ir, greičiausiai, jau paskutinė ES finansinė perspektyva, kai Lietuva gaus palyginti ženklią europietiškų fondų paramą. „Tačiau jeigu ir toliau didžiąją jos dalį skirsime esamos infrastruktūros išlaikymui ir naujos kūrimui, abejotina, ar tokiu būdu sukursime pamatą tvariai ekonomikos plėtrai“, – sakė p. Dargis, kviesdamas „keisti suvokimą apie ES pinigų panaudojimą“ ir nukreipti juos į ateities ekonomikos kūrimą, į socialinių sferų reformas.

Kviečia patvirtinti socialinį modelį

Kreipdamasi į pagrindinių šalies partijų – socialdemokratų, konservatorių, „darbiečių“, „tvarkiečių“, liberalų – politikus, kurie greičiausiai taps ir pagrindiniais žaidėjais per ateinančių Seimo rinkimų kampaniją, LPK atkreipė dėmesį, kad „darbo santykių reglamentavimas Lietuvoje turi būti lankstesnis nei kaimyninėse valstybėse“, tokiu būdu ragindama paspartinti naujojo socialinio modelio priėmimą ir įdiegimą.

Pramonininkų nuomone, būtina pasiekti, kad mokesčių sistemos pakeitimų įsigaliojimai būtų nustatytas ne trumpesnis nei 12 mėn. laikotarpis. Dabar mokesčių pakeitimai turi būti priimti ir paskelbti prieš 6 mėn. iki įsigaliojimo.

„Neriboti Pelno mokesčio įstatyme numatytos investicijų lengvatos laiko ir dydžio atžvilgiu, praplėsti tinkamų turto grupių sąrašą. Reiktų atsisakyti mokesčių, kurių finansinė reikšmė valstybės biudžetui nereikšminga, o mokesčių mokėtojo ir mokesčio administratoriaus laikas skiriamas mokesčio sumokėjimui bei apskaitymui yra sąlyginai didelis. Skirtingi mokesčiai turi būti mokami tuo pačiu metu, apskaitymas ir sumokėjimas turi būti kiek įmanoma paprastesnis“, – sakoma LPK pasiūlymuose.

Nori „Sodros“ lubų

Darbo rinkoje siūloma „keisti galiojančią teisinę bazę sukurto socialinio modelio principų pagrindu, įtvirtinti „Sodros“ ir privalomojo sveikatos draudimo įmokų lubas, nustatyti reikalavimą viešuosiuose pirkimuose numatyti dalyvaujančių įmonių mokamo vidutinio mėnesio darbo užmokesčio dydį, lyginant su to regiono ar ūkio sektoriaus atitinkamos verslo srities atlyginimo vidurkiu, tokiu būdu užkertant kelią dalyvauti viešuosiuose pirkimuose įmonėms, kuriose mokamas nelegalios algos“.

Taip pat pasiūlyta „nustatyti laipsnišką darbo jėgos apmokestinimo mažėjimą – perkėlus bendrosios pensijos dalies mokėjimą į valstybės biudžetą, kasmet mažinti darbdavio mokamas socialinio draudimo įmokas“.

LPK turi pasiūlymų ir kitose ekonomikos srityse. Pavyzdžiui, transporto ir infrastruktūros srityje pramonininkai ragina kelių priežiūrai finansuoti kasmet skirti 80% akcizo pajamų, gautų už realizuotus degalus, vietoje dabar skiriamų 65%. Lengvatinio keleivių vežimo kompensacijų mokėjimo funkciją siūloma perkelti iš savivaldybės į valstybės biudžetą. Taip pat siūloma lengvatomis ar kitomis priemonėmis skatinti naujų ir taupių transporto priemonių naudojimą.

„Peržiūrėti skirtingų transporto rūšių degalų apmokestinimą, suvienodinant sąlygas visų rūšių infrastruktūros, įskaitant geležinkelius, plėtrai, sudarant lygias konkurencingas sąlygas visoms transporto rūšims“, – taip pat rašoma LPK pasiūlymuose politikams.

FOTOGALERIJA WEB LPK FOTO (23 nuotr.)

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus