Lukas investuoja: ryškėja naujos investicijos kontūrai

Publikuota: 2019-02-11
Investuotojas Lukas.  Vilmo Narečionio (VŽ) nuotr.
Investuotojas Lukas. Vilmo Narečionio (VŽ) nuotr.

Pastarieji keli mėnesiai investuotojams buvo tikri amerikietiški kalneliai – ar skaitėte, kad gruodis akcijoms buvo blogiausias nuo Didžiosios depresijos laikų, o štai jau sausis – geriausias nuo pat 1987 m.? Neblogai akcijos pasivažinėjo, ar ne?

Kadangi dar metų pradžioje dėjau į krūmus (susilaikiau nuo investavimo), gal ir praleidau investavimui tikrai palankų sausį, bet džiaugiuosi, kad nesudegiau gruodį. Kai vyksta tokie dideli svyravimai, manau, geriausiai ramiai sau sėdėti kamputyje ir viską stebėti iš šalies.

Bet dabar sėdėti tyliai man jau pradeda atsibosti. Galvoju, kad situacija akcijų rinkose jau kiek stabilizavosi ir metas pradėti įgyvendinti savo tikslus, apie kuriuos pasakojau dar pirmajame savo įraše. Juo labiau nebijoti krizių ragino ir mano neseniai kalbintas investuotojas Toomas.

„Gerai, tai kur trauksi investuoti, Lukai?“, – turbūt toks klausimas dabar skamba daugelio jūsų mintyse. Atsakau – jokių egzotikų nebus. Pradėsiu nuo vietinės rinkos. Taip taip, nuo JAV biržų operatorei „Nasdaq“ priklausančios Vilniaus biržos. Vėliau gal užsuksiu ir į Taliną ar Rygą. Nustebinau, ar ne? :)

Iš tiesų kurį laiką galvojau aplenkti vietinę biržą: pinigų ten sukasi palyginti mažai, be to, sako, kad prekyba akcijomis gana pasyvi – nupirkt nupirksi, bet parduot nebūtinai greitai parduosi. Arba teks stipriai mušt kainą.

Bet paskui pagalvojau – kokiems velniams investuoti vien sunkokai pasiekiamoje Amerikos ar kokios kitos šalies rinkoje, kai ir vietoje turime visai neblogą smėlio dėžę su visų puikiai žinomomis įmonėmis. Kažką tikrai išsirinksiu.

Žinau, daugelis turbūt galvojate, kad be reikalo išduodu pasyvaus (indeksinio) investavimo strategiją (iš tiesų visai neišduodu – tą planuoju tęsti), kai pinigai į biržoje prekiaujamus fondus (ETF) investuojami tiesiog pagal populiarių indeksų sudėtį. Ir be reikalo šią strategiją mainau į aktyvaus investavimo, nes juk statistika ne kartą parodė, kad aktyviai valdomos investicijos ilgu laikotarpiu neaplenkia pasyviai valdomų.

Tai noriu patikinti – tikrai neišsižadu pasyvaus (indeksinio) investavimo, tęsiu tą ir toliau, nes manau, kad tai vienas geriausių „išradimų“ investicijų pasaulyje vien dėl mokesčių sutaupymo. Bet greta to ir pats savarankiškai atsirinkinėsiu akcijas. Kalbant investuotojų terminais, darysiu „stock picking‘ą“.

Manau, kad gimęs ir augęs Lietuvoje, apie mūsų šalies įmones išmanau šiek tiek daugiau, nei apie kitų šalių. Ne tik žinau, bet ir fiziškai daugiau to pačiupinėju – Vilniaus biržoje yra ne viena įmonė, kurios prekes ar paslaugas naudoju ar naudojau. 

Bet suveikė ne tik faktorius „pirk prekę lietuvišką“. Nežinau, ar skaitėte šį VŽ straipsnį, tačiau iš ten pateiktų lentelių matyti, kad tiek pagal pernykštį akcijų prieaugį, tiek pagal tokius burtažodžius, kaip P/E ar EV/EBITDA (į šitus santykiniais vadinamus rodiklius pasigilinsime kituose mano įrašuose) Lietuvos įmonių akcijos atrodo tikrai patraukliai net ir visame Vidurio ir Rytų Europos regione. Maža to, turime įmonių, kurių dividendų grąža viršija 10% ar 20%. Ok, vidutinė pagrindinių įmonių dividendų grąža kuklesnė – 6%. Bet pabandykite tiek gauti už indėlį banke! Jei vien iš dividendų pasiimi didžiąją dalį siekiamos metinės grąžos, tai ko ne aukso puodas?!

Ir dar uoga ant torto – pavarčiau Lietuvos finansų tarpininkų įkainius, tai komisiniai prekybai akcijomis Baltijos biržose yra patys mažiausi iš visų siūlomų rinkų (gi namų rinka). O kai kur naujiems klientams pradžioje iš viso leidžia prekiauti nemokamai. Juk, kaip jau anksčiau rašiau, komisiniai mokesčiai yra vienas kertinių dalykų investuojant!

Taigi, investavimo rinką jau išsirinkau, o ką iš įmonių pasirinksiu – sekite kitus mano įrašus.

Argumentai, kodėl vietinė birža:

- Pažįstamos įmonės, su kuriomis pats susidūręs

- Geri dividendai

- Santykinai patrauklios akcijos net žiūrint platesnį regioną

- Maži komisiniai mokesčiai

Turite klausimų investavimo temomis?

Užduokite čia, o Lukas, pasitaręs su konsultantais, atsakys į įdomiausius ir dažniausiai pasikartojančius

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą
Tipas Kodas Pavadinimas Kiekis Kaina € Suma € Pokytis %

Rašyti komentarą

Laukiu pramogauti linkusių suomių turistų Premium 5

Priešingai nei nemaža dalis tautiečių, besąlygiškai mylinčių investavimą į nekilnojamąjį turtą, manau, kad...

Lukas investuoja
2019.08.19
Lukas investuoja: „Revolut“ akcijų platforma – išbandyta! Premium 20

Kas sakė, kad investuotojo dienraštyje, kokį jums čia ir rašau, turi būti tik pasakojimai apie tai, kokias...

Lukas investuoja
2019.08.12
Lukas investuoja: mano bankelis nenuvylė Premium 7

Viena mano pirmųjų ir kol kas geriausių investicijų Šiaulių bankas paskelbė antro ketvirčio ir pirmo pusmečio...

Lukas investuoja
2019.08.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau