Lukas investuoja: vaikykimės sutaupymų – ne uždarbių

Publikuota: 2019-01-21
Vilmo Narečionio (VŽ) pieš.
Vilmo Narečionio (VŽ) pieš.

Trys iš keturių mano investicinių priemonių yra „Vanguard“ ETF fondai. Ir ačiū velioniui šių fondų įmonės steigėjui Jackui Bogle‘ui ne tik už tai.

Anądien man atėjo iš „ETFmatic“ sąskaita už gruodžio mėnesį. Atsižvelgiant į tai, kad 4 sandoriai, kuriais įsigijau 4 vienetus skirtingų 4 ETF fondų vienetų, man visiškai nieko nekainavo, 4 euro centų užmokestis per gruodį nuo mano pirmosios 100 Eur investicijos, sakyčiau nėra didelis.

[infogram id="ce45e383-962b-4a51-8792-04d214bdd706" prefix="9op" format="interactive" title="ETFmatic saskaita"]

Kaip jau minėjau anksčiau, „ETF matic“ robotizuoto investicijų valdymo platforma man yra alternatyvus būdas įsigyti viso pasaulio ETF fondų vienetų, tiek išvengiant mano brokerio SEB banko taikomų įkainių už ETF įsigijimą biržose, tiek apeinant MiFID II direktyvos užkrautus apribojimus europiečiams mažmeniniams investuotojams įsigyti amerikietiškų ETF fondų. Nors pats čia ETF fondų neįsigyju ir jais nedisponuoju, man Lietuvoje tai yra kone vienintelis civilizuotas ir paprastas būdas gauti pigų priėjimą prie viso pasaulio ETF fondų, investuojant nedidelėmis sumomis. „ETF matic“ iš manęs per metus tenuskaičiuoja 0,48% turto valdymo mokestį ir viskas. Paprasta, nebrangu ir suprantama — nereikia kone maklerio licenzijos vertės žinių. O ir mano darbdavys gali būti ramus, kad prie kompiuterio dirbu tai, kam esu samdomas, o ne savo darbus.

Trys iš keturių investicinių priemonių mano portfelyje yra „Vanguard“ ETF fondai. Jie sukurti to paties pavadinimo vienos didžiausių investicinių fondų valdymo grupių pasaulyje ir yra skirti investuoti į visą rinką. Praėjusią savaitę mirė „Vanguard“ įkūrėjas ir indeksinio investavimo pradininkas Jackas Bogle‘as. Tai proga verta prisiminti jo svarbiausius patarimus investuotojams, kuriuos perskaičius ir kilo mano nenumaldomas noras pradėti nuo ETF‘ų. Pagrindinis jų – sąnaudų valdymas.

Jackas Bogle‘as ne tik „suvedžiojo“ mane, bet ir pakeitė finansų pasaulį, kai siekdamas uždirbti, jis pirmiausia prioritetą teikė žemų investavimo sąnaudų principui.  Pavyzdžiui, „Vanguard S&P 500 UCITS ETF“ fondas, kurį man nupirko „ETFmatic“ platforma, turi bendras 0,07% sąnaudas (TER). Kažkur skaičiau, kad   dėl tokios strategijos pasaulio investuotojai turėtų būti dėkingi jam bent dėl 100 mlrd. USD sutaupytų lėšų kasmet. 

Taigi tikiu jo įrodyta mintim, kad sąnaudos yra kertinis dalykas, nulemiantis investicijų grąžą ilguoju laikotarpiu, o ne įmantrios aktyvaus valdymo strategijos, ypač tokiems ilgai pensijos lauksiantiems investuotojams kaip aš.

Tik neskubėkite neperskaitę iki galo pulti rašyti piktų komentarų. Kodėl sąnaudos yra man svarbus dalykas? Pasitelkime garsaus velionio mokymą. Iš kur pareina sąnaudos aktyviai valdant investicijas pačiam arba perkant aktyviai valdomų investicinių fondų? Bandant pagal grąžą aplenkti rinką ir tuos pačius indeksinius, ETF fondus, atkartojančius rinkos pokytį, reikia įdėti nemažai pastangų, pasitelkiant brangiai apmokamų valdytojų. Aktyviai valdomų fondų valdytojai turi ne tik atidirbti šias sąnaudas ir pavyti rinką, bet ir ją aplenkti, nes už tai jiems ir mokami valdymo mokesčiai, kelis kartus viršijantys ETF mokesčius. Ar tik ne iš jų pareina dažnai klientams kartojama frazė, kad „taupydamas po nedaug kada nors nustebsi, kiek mažai sutaupei“?

Tik nedidelei daliai jų pavyksta aplenkti rinką, kaip liudija istorija ir pilna tyrimų, po kelerių metų daugumos sėkmė neišvengiamai pasibaigia ir jie nebesumuša rinkos. Lieka tik mokesčiai ir jokio papildomo uždarbio investuotojams.

Taigi, jei grąža galiausiai bet kuriuo atveju lieka vidutinė, t.y., rinkos arba mažesnė už rinkos, gal verčiau orientuotis ne į grąžą, bet į mokesčius?  Sąnaudos svarbu, renkantis investiciją, jos, manau, net svarbiau už fondo valdytojų praeities rezultatus, kurie, aišku, negarantuoja ateities. Sąnaudų (ne)įsivertinimo rezultatas ypač pasimato ilguoju laikotarpiu.

Bet neketinu veltis į ginčus su investicijų spartuoliais, kas geriau – pigus pasyvus investavimas per indeksinius ar ETF fondus  (nors ETFus galima naudoti ir aktyviam investavimui, ką visuotinai daro patys investicinių fondų valdytojai, pasižiūrėkit kad ir savo pensijų fondų sudėtis) ar aktyviai valdomos investicijos. Tiesiog pristatau savo sprendimo motyvus.

Velionis investicijų guru dar moko, kad sąnaudas reikia įvertinti ir bet kokio kito investicinio sprendimo procese.  Jis  propagavo „pirk ir laikyk“ investavimo strategiją, siūlė nevargti bandant atspėti geriausio laiko, kada ateiti ir išeiti iš rinkos (timing), nes tai vis tiek nepavyks. Demonstruodami užsispyrimą tik suplosime daugiau komisinių. Beje, „Neprarask pinigų“, yra ir pirmoji Warreno Buffetto taisyklė.

J. Bogle‘as yra suskaičiavęs, kad aktyviai veikiantys investuotojai praranda apie 3% dėl įvairių mokesčių, skaičiau „Forbes“.

Atleiskit, bet pasidalinsiu dar vieno investavimo guru Benjamino Grahamo teiginiu, kad pirmas klausimas, kurį žmogus turėtų sau ar siūlytojui užduoti, besirinkdamas investiciją – ne koks galimas investicijos prieaugis, bet kiek man tai kainuos. „Kiek man tai kainuos?“ – būtent nuo šito klausimo reikia pradėti investicijos atrankos procesą. 

Beje, penktadienį pasitikrinau sąskaitą „ETFmatic“ – išėjau ant pliuso. 1 euro centas arba 0,01% nuo atliktos investicijos. Tiesa, prieaugį atnešė ne vien turimų ETF‘ų pokytis, bet ir gauta pora porcijų dividendų, išmokamų jų savininkams.

[infogram id="b4a151e1-9391-48f0-9c1b-812cda5f6337" prefix="tXX" format="interactive" title="Luko portfelis 01 18"]

Beje, jeigu jau būnant iki galo sąžiningam – J. Bogle‘as turi ir kitą patarimą tokiam kaip aš – „investuok, nežiūrint į tai, koks išsigandęs esi“ („keep investing, no matter how frightened you are“). O aš dėjau į krūmus, vos tik rinka kaip reikiant susvyravo. Pasižadu kiek apšilęs investuotojo kailyje išbandyti ir šį jo patarimą.

Turite klausimų investavimo temomis?

Užduokite čia, o Lukas, pasitaręs su konsultantais, atsakys į įdomiausius ir dažniausiai pasikartojančius

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Lukas investuoja: pabandysiu iškišti Šiaulių banko akcijas darbuotojams Premium 6

Niekas pas mane nepasikeitė, ir toliau ilgalaikiais būdais kaupiu pensijai ir stebiu, kas vyksta aplinkui.

Lukas investuoja
2019.05.13
Štai kiek dabar turėtumėte, jei 2009 m. būtumėte investavę 1.000 Eur į ... Premium 16

Visada. Visada, visada, visada kainų pokyčius, grąžą, praradimus ir džiaugsmus savo gyvenime reikia vertinti...

Lukas investuoja
2019.05.06
Lukas investuoja: mano džiugesiai ir nusivylimai Premium 6

Kadangi tai, ką skaitote čia, yra ne tiek informacija, kur investuoju, kiek mano investavimo patirčių...

Lukas investuoja
2019.04.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau