Lukas investuoja: nusidaužiau nagus ir alkūnes, bet radau

Publikuota: 2018-12-03
Investuotojas Lukas.  Vilmo Narečionio (VŽ) pieš.
svg svg
Investuotojas Lukas. Vilmo Narečionio (VŽ) pieš.

Žinot, man regis, atradau, kad ir neidealų, bet paprastą ir pigų būdą periodiškai ir nedidelėmis sumomis įgyvendinti pasyvaus investavimo (kaupimo) strategiją, pasitelkiant įvairių pasaulio rinkų ETF fondus.

Sveiki, reguliarumas yra šventas dalykas ir bandau neišklysti iš duoto priesako kiekvieną pirmadienį pateikti po įrašą iš savo investavimo kelio. Pirmą kartą išdėsčiau argumentaciją, nuo ko ketinu pradėti. Su mano suopračiu apie pavienes akcijas nederėtų pradėti nuo konkrečių bendrovių akcijų įsigijimų ir šitaip pastatyti į nepamatuotą pavojų savo būsimą pensiją, todėl apsisprendžiau, kad investuosiu į visą rinką – ar tai būtų tik JAV rinka, ar pasaulio akcijos, ar kuri kita rinka. Tokiai užmačiai įgyvendinti tinkamiausia priemonė būtų ETF, arba biržoje prekiaujami fondai (angl. exchange traded funds). Kodėl, gal jau nebesiplėsiu. Argumentaciją, kodėl noriu investuoti pasyviai, o ne per aktyviai valdomus investicinius fondus, galite rasti pirmame įraše.

Pigiųjų ETF'ų noriu dar ir todėl, kad investuosiu-pensijai kaupsiu pasyviai ir reguliariai. Ne aktyviai spekuliuosiu, pirkdamas ir parduodamas tuos ETF'us, o reguliariai įnešiu lėšų jų įsigydamas. Beje, kaip man paaiškino vienas pažįstamas „spekuliantas“, amerikų aš čia neatradau, toks pasirinkimas susijęs su investavimo būdu, nuo seno vadinamu „dollar-cost averaging“. Ką jis reiškia? Tu reguliariai už fiksuotą sumą pinigų perki investicijų, nepriklausomai nuo to, kiek jos kainuoja. Griežtai nebandai spėlioti – pigiai ar brangiai pagal savo įsivaizdavimą, nebandai gaudyti jokio tinkamo įėjimo laiko ar kažkokių ten mistinių bangų.

Kodėl toks būdas man pasirodė geras? Nes jis, tokiam profanui kaip aš, sumažina netinkamo įėjimo riziką, riziką užsipirkti per daug užbrangusių investicijų ir riziką neišnaudoti progos įsigyti atpigusių investicijų. Kokiu būdu? Nu, pavyzdžiui, investuoju kas mėnesį po 100 Eur. Jeigu rinka yra pakilimo taške ir mano ETF'as užbrangęs labai, tuomet aš už tuos 100 Eur teįsigysiu kokių 20 vienetų užbrangusių ETF'o vienetų, viskas daugiau negalima. Jeigu rinka pagriūna, po kelių mėnesių, kai jau atlikinėsiu griežtai disciplinuotą savo įmoką, už tuos pačius 100 Eur nusipirksiu galbūt jau 40 vienetų atpigusių ETF'o vienetų. Tokiu būdu bus suvidurkinama (todėl ir vadinasi „cost averaging“) investicijų įsigijimo kaina ir siekiama ilgalaikio investavimo tikslo.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Na bet čia išsiplėčiau vėl, kodėl renkuosi ETF‘us. Žadėjau aprašyti, kaip praktiškai juos įsigysiu.

Kadangi pirksiu reguliariai ir nedidelėmis sumomis, man reikia, kad tai būtų pigu, kad įsigijimo mokesčiai nesuėstų visos grąžos.

Esu SEB klientas, naudojuosi šio banko vertybinių popierių platforma. Joje galiu paprasčiausiai nukeliauti į bet kurią biržą ir nusipirkti kurį nors iš mano rinkos pasirinkimą atitinkančių ETF‘ų. Žiūrim, kaip tai praktiškai atrodo. Skiriu 100 Eur ir perku, pavyzdžiui, Vokietijos „Xetra“ biržoje, kurioje SEB paliksiu 9,95 Eur komisinį mokestį! Kitose biržose minimalus komisinis mokestis dar didesnis. Komisas nuo mano mažytės periodinės įmokos sudarys 10–20%??? What a f***! Su tokiu mokesčiu aš kaupsiu ne savo, o maklerių pensijai.

Be to, bankai neduoda nusipirkti amerikietiškų ETF‘ų, o Amerikos ETF rinka yra labiausiai išvystyta – didžiausias jų pasirinkimas, tiksliausi ir kokybiškiausi ETF, jų likvidumas geriausias (o tai yra svarbi savybė). Neduoda, nes įsigaliojus MiFID II direktyvai, amerikietiški ETF‘ai tapo neprieinami mažmeniniams investuotojams Europoje, nes neturi paruošę privalomo Informacinio dokumento investuotojams (KID), kuris privalomas platinimui Europoje.

Taigi, tiek dėl komisinių, tiek dėl susiaurėjusio asortimento mano VP platforma netinka išsikeltam tikslui pirkti ETF‘us reguliariai.

Nusivylimą vėl keičia optimizmas: kuris laikas veikia jau spėjusi išpopuliarėti ir specialistų rekomenduojama ETF platforma „Degiro“, suteikianti ir priėjimą prie prikirptų amerikietiškų ETF‘ų, ir dar leidžia daryti tai labai pigiai, be drakoniškų komisinių. Galėčiau išsiplėsti ir pareklamuoti, bet neverta dėl paprastos priežasties. „Degiro“ prieinama daugelio Europos šalių investuotojams, išskyrus labiausiai pažengusias – Rumuniją, Bulgariją, Estiją, Latviją ir Lietuvą. Štai jums ir Lietuva – „fintech hub‘as“.

Bet galima bandyti atsidaryti sąskaitą užsienio banke ir iš ten persivesti lėšas į „Degiro“. Hehe, ne kvailas aš – taigi „Revolut“ turiu. Susikombinuoju britišką IBAN, platformos registracijos formoje į reikalaujamus laukelius jau suvedinėju sąskaitos numerį ir dar nepaspaudus „submit“, tik, pyst, išmeta, kad, „Unfortunately, we are not able to accept payments from Revolut accounts. Payments from Revolut do not meet our internal standards to identify and verify the client. Please register using a different account.“

Rausiuosi gilyn. Taigi su bankine licencija yra toks vokiečių interneto bankas, beje, pirmasis Europoje, N26. Galvoju, atsidarysiu pas juos sąskaitą ir iš ten persivesiu į „Degiro“. Jau pradedu pildyti, supranti, prasideda hipsteriški pasisveikinimai tinklalapyje, kokie mes faini, viską ten, ir jau kai bepildant prieini prie fakto, kad rezidavimo vieta yra Lietuvoje, viskas greitai užsibaigia. Sako, stok į virtualią eilę, kai veiksime tavo rinkoje, galėsi atsidaryti sąskaitą. Nu tu, *****, taigi skelbėtės, kad ateinate į Lietuvą. Tai va, N26 Lietuvoje nebeteikia paslaugų. O, koks „fintech hub‘as“.

Pradeda imti neviltis. Dar platus asortimentas pasaulio ETF‘ų yra „Interactive Brokers“ ar „Exante“. Tačiau ten minimali suma, kurią turi pervesti į sąskaitą siekia 10.000 Eur.

„Interactive Brokers“ komisiniai bus palyginti maži, bet yra 10 USD mėnesio mokestis, jeigu tą mėnesį nesugeneruojami komisiniai. Tiesa, jaunesniems nei 25 metai bus 3 USD. Tai man netinka.

Kalbu su specialistais, jie irgi laužo galvą, sako, gal pabandyk naują „JP Morgan“ produktą. Rugpjūtį „JP Morgan“ paskelbė, kad paleidžia programėlę mažmeniniams investuotojams, kuri leis prekiauti pirmus 100 sandorių akcijomis, ETF‘ais be komiso, o paskui už išties nedidelę sumą. Skamba patraukliai, bet, deja, amerikiečiams tik.

Prašau pagalbos Vytauto Plunksnio, Investuotojų asociacijos valdybos pirmininko. Kaip svarstytiną variantą mini „ETFmatic“. Tai yra JK finansinių paslaugų kompanija. Jie teikia automatizuotą portfelio valdymo paslaugą (angl. roboadvisory).

Jie pagal registracijos metu iš klausimų suformuluotą portfelį paskirsto ir investuoja lėšas į krepšelį ETF‘ų. Tačiau galima ir pačiam susikomplektuoti portfelį, kad ir iš kelių norimų rinkų ir taip priartėti prie savo norimos diversifikacijos ar rinkos, kelių rinkų. Deja, ten neįmanoma pačiam išsirinkti ir pirkti konkrečių ETF‘ų, tačiau tai bene geriausias būdas reguliariai ir pigiai investuoti pasaulio rinkose.

Kodėl? Nes jie ima tik 0,48% metinį portfelio valdymo mokestį plius pačių ETF‘ų mokesčiai, kurie vidutiniškai siekia iš viso (angl. total expense ratio, TER) apie 0,12%. Taigi, sąnaudos būtų apie 0,6%. Be to, nėra jokių komisinių, o startuoti galiu jau su 100 Eur. Nėra jokių platinimo, lėšų atsiėmimo mokesčių.

Bendrovė yra prižiūrima JK finansų priežiūros tarnybos FCA. Kol kas, kol Lietuvoje neprieinamos „Degiro“ paslaugos, galvoju, man turėtų tikti. Jau užsiregistravau ir pasibandymui pervedžiau 100 Eur. Tiesa, dar gali užtrukti iki 2 dienų, kol įkris lėšos į „ETF matic“. Bet apie tai – kitą savaitę.

Tipas Kodas Pavadinimas Kiekis Kaina € Suma € Pokytis %

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Lukas investuoja: pigiai ir labai paprastai naudojuosi proga Premium

O progą atveria situacija rinkose, kurios krenta jau septynios savaitės iš eilės.

Lukas investuoja
2022.05.23
Lukas investuoja: pasiūlymas mėgstantiems prietarus, ar susigundyti 7% palūkanomis? Premium

Tokių pasiūlymų ant prekystalio, ypač viešų, prieinamų lukučiams, vietos rinkoje pasitaiko ne taip ir dažnai,...

Lukas investuoja
2022.05.16
Lukas investuoja: turbūt liūdniausia portfelio investicija. Ką daryti? Premium 6

Beveik 30% minusas, nuviliantys rezultatai, dividendų sausra ir neaiškios perspektyvos. Jau ilgą laiką tai...

Lukas investuoja
2022.05.09
Lukas investuoja: kai dauguma krovė į kelnes, jie pirko akcijas Premium 4

Savaitgalį virtualiai buvau Kapitalistų Vudstoku vadinamame „Berkshire Hathaway“ metiniame akcininkų...

Lukas investuoja
2022.05.02
Lukas investuoja: šįkart nugalėjau fetišą Premium 4

Nieko negaliu su savimi padaryti. Vos tik pamatau krentantį peilį, būtinai turiu pulti jį gaudyti delniuku,...

Lukas investuoja
2022.04.25
Lukas investuoja: nedavė pinigų – pardaviau akcijas Premium

Pavasaris yra geriausias laikas investuotojo metuose, kai nuo dividendinių investicijų nuimamas derlius.

Lukas investuoja
2022.04.19
Lukas investuoja: skaitau investicijų titanų laiškus apie Rusiją Premium

Po paskutinio mano pirkinio gal kiek pagavo didybės manija, kad štai, koks aš čia dabar rimtas, nuobodus...

Lukas investuoja
2022.04.11
Lukas investuoja: bandau uždirbti iš kovos prieš Putiną Premium

Mes visi sumokėsime kainą už tai, kad kovoje su Kremliumi teks atsijungti nuo rusiškos naftos ir dujų...

Lukas investuoja
2022.04.04
Lukas investuoja: jau buvau beparduodąs šitas akcijas, dar viena pamoka Premium 1

Ir nors paskutinę akimirką nepardaviau, gavau dar vieną priminimą, kad portfelyje turiu per daug pavienių...

Lukas investuoja
2022.03.28
Lukas investuoja: kam man tas auksas? Premium 1

Jau galvojau, kad noriu parduoti šitą poziciją. Bet tuomet stojo karas, ir ji pabrango.

Lukas investuoja
2022.03.21
Lukas investuoja: putinas pasitarnavo mano investicijoms Premium 1

Ne baisus, ne kietas, o tiesiog nelaimingas, atstumtas, įsižeidęs žmogelis vardu Putinas, kurio kadaise tarp...

Lukas investuoja
2022.03.14
Lukas investuoja: blaivūs protai mane nuramino Premium

Reikia elgtis taip, tarsi nieko nenutiks. O jeigu nutiks, bus nebesvarbu, kokią portfelio alokaciją...

Lukas investuoja
2022.03.07
Lukas investuoja: karas paskatino parduoti Premium

Sunku rūpintis ir kalbėti apie žemiškus dalykus, tokius kaip pinigai, kai visai šalia tūkstančiais prasideda...

Lukas investuoja
2022.02.28
Lukas investuoja: naujienų portalai mums gali pridaryti nuostolių Premium 9

Žmonių šiurpinimo lenktynėse kai kurios žiniasklaidos priemonės pasiekė naują lygį. Jų skaitymas gali būti...

Lukas investuoja
2022.02.21
Lukas investuoja: srebiu su „Facebook“ prisivirtą košę Premium

„Facebook“ akcijų įsigijimas buvo situacija pagal vyžavotą patarlę „važiuok, važiuok, paskui pakinkysi“. Tai...

Lukas investuoja
2022.02.14
Lukas investuoja: nesusivaldžiau ir įsivėliau į garsiausias skerdynes rinkoje Premium 9

Pradžioje buvo „Novaturas“, paskui – „Alibaba“. Randuotomis rankomis vėl įlindau į rinką gaudyti krentančių...

Lukas investuoja
2022.02.07
Lukas investuoja: kaip elgiausi per neramumus rinkoje Premium 2

Buvau išgąsdintas turbūt labiausiai nuo 2020 m. kovo, neramiai prasidėjęs sausis su kiekviena savaite...

Lukas investuoja
2022.01.31
Lukas investuoja: bandžiau išgelbėti tūkstančius eurų, bet nepavyko Premium 3

Iš dalies žmogiškai dar galiu suprasti, kai protą atima slaviškos peroksidinės kasos, bet fundamentalių...

Lukas investuoja
2022.01.24
Lukas investuoja: maksimaliai paprastas pasirinkimas Premium 7

Taip apibūdinu ne investicinės idėjos sumąstymą, bet jos įgyvendinimą. Užtrukau ne ilgiau pusės minutės.

Lukas investuoja
2022.01.17
Lukas investuoja: vertingi konspektai – mokausi konstruoti portfelį Premium 6

Ray Dalio yra pasakęs, kad „žinojimas, kaip dorotis su tuo, ko nežinai, yra kur kas svarbiau nei viskas, ką...

Lukas investuoja
2022.01.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku