Lukas investuoja: galvoju pradėti nuo JAV akcijų ETF

Publikuota: 2018-11-26
Atnaujinta 2018-11-26 15:24
Investuotojas Lukas.  Vilmo Narečionio (VŽ) piešinys.
svg svg
Investuotojas Lukas. Vilmo Narečionio (VŽ) piešinys.

Kaip ir žadėjau, pradedu reguliarius rašymus apie savo investavimo ir kaupimo pensijai kelią.

Iš pradžių nebus per daug pakartoti komentaruose po pirmojo mano rašinio siautėjusiems skeptikams – viskas, ką čia rašysiu dabar ir ateityje, nutiks tikrais pinigais. Net neabejokite! Taigi visi aprašyti pelnai ir džiaugsmai arba nuostoliai ir ašaros bus tikri, kaip gyvenimas.

Žinoma, skausmas dažnu atveju būna svetimas – rinkoje degantys pinigai yra kaip tas tautosakinis kaimyno tvartas, neabejoju, kad neišvengsiu skaudžių pašaipų ir piktdžiugos. Bet svetimos pamokos gali būti ir savos. Pasimokyti iš savo klaidų yra būtina, o pasimokyti iš svetimo klaidų, t.y. mano, – dar ir pigiau, susitaupo. Ypač, kai investavimo atveju geriausiomis pamokomis yra laikomos brangiausios pamokos – paklausykite, ką apie tai sako Ray Dalio iš „Bridgewater Associates“, vieno garsiausių ir didžiausių pasaulyje rizikos draudimo fondų. Taigi, tikiuosi, mano brangūs nuopuoliai padės jums sutaupyti.

Vos tik „Verslo žinių“ redakcija, kuri su šiuo eksperimentu įsileido į tinklalapį ir dienraščio puslapius, paskelbė, kad galite siųsti man užklausas rūpimais investavimo klausimais, sulaukiau lūkesčius viršijusio susidomėjimo.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Džiugina tai, kad nemažai jūsų išsakytų klausimų rezonuoja su tuo, kas man pačiam pasirodė aktualu. Vienas iš jus klausimuose labiausiai dominančių dalykų, nuo kurio, beje, ir planavau pradėti rubriką, yra apie pasyvų investavimą pasinaudojant ETF fondais – ar tai gera priemonė, ar jūs turėtumėte ja naudotis, ar ji tinka smulkiems investuotojams, nuo kokių sumų galima pradėti naudotis ETF'ais.

ETF vadinami biržoje prekiaujami fondai (angl. exchange traded fund, ETF), pigi ir, eureka!, plačiajai investuotojų auditorijai skirta priemonė. Į ją, beje, nespjauna ir investicinių, pensijų fondų valdytojai dėl pigumo ir paprastumo.

Dar prieš pradedant rubriką svarsčiau, kad viena pirmųjų mano investicijų ir bus būtent ETF'as, susietas su konkrečia akcijų rinka.

Kodėl?

Natūralus atsargumas sufleruoja, kad šiame pradžios etape neturėčiau nerti į pavienes akcijas, nes tam reikia nuoseklesnių rinkos stebėjimų ir patirties įsigyjant kurių nors pavienių geriau pažįstamų įmonių akcijų, pavyzdžiui, iš Baltijos biržos. Taigi, prie jų grįšiu vėliau, kai jau bus suformuotos pakankamai atsargus investicijų portfelis, leisiantis ramiau mokytis ir kaupti patirtį.

Būtent dėl to ir pagalvojau pirmiausia apie ETF'o įsigijimą, nes pirkdamas ETF'ą, kuris susietas su akcijų, obligacijų, žaliavų krepšelio indeksu, tu praktiškai investuoji į visą rinką. Kodėl tai svarbu? Nes galutinis rezultatas bus nulemtas to, kaip pasisekė, pavyzdžiui, visos šalies ekonomikai ar sektoriui, o ne, pavyzdžiui, vien tik Šiaulių banko ar „Grigeo“ akcijų kainos pokyčio. ETF'as man leis su nedidelėmis sumomis užsitikrinti diversifikaciją.

Neabejoju, kad kas nors iš jūsų man prieštarausite komentaruose, kad galėčiau tiesiog nusipirkti kokio investicinio fondo, kurį valdo profesionalūs valdytojai, vienetų. Juk šie, kaip rašoma platintojų reklaminėse skrajutėse, gi stengiasi aplenkti rinką, uždirbti daugiau, o su tais ETF'ais gausi tik tiek, kiek uždirbs rinka. Pastabą girdžiu, bet turiu savo argumentų ir jie susiję su elementaria aritmetika. ETF'ai yra pigūs – investiciniams fondams gali būti taikomi platinimo (gali būti 1–2%), tada pareina valdymo (gali būti 0,5–1%) ir dar keletas kitų mokesčių.

Na, štai, pavyzdžiui, atsiverčiu vieno Lietuvoje platinamų fondų, investuojančių į JAV akcijas, aprašymą ir ten matau, kad valdymo mokestis siekia 1,5%, platinimo – 1%, bent sėkmės mokestis nulinis, einamasis mokestis – 1,55%.

Bet dar palaukit, o jeigu jūs nusižiūrėjote fondų fondą, kuris investuoja į kitus fondus. Tokiu atveju jūsų grąža bus dar labiau apkarpyta.

Buvo plačiai nuskambėjęs jaunesniųjų Landsbergių santaupų atvejis. Tai, kokiais mokesčiais juos apkrovė fondas, kuris patikėtas lėšas investuoja į kitus fondus, neapima galva.

Kaip yra su ETF fondais? Paimu, pavyzdžiui, patį žinomiausią JAV akcijų rinkos indeksą atspindintį ETF fondą „SPDR S&P 500 ETF Trust“, kuris, kaip supratote iš pavadinimo, atspindi akcijų indeksą S&P 500, ir matau, kad bendrasis išlaidų lygis (angl. gross expense ratio) yra vos 0,0945%, Karlai. Gerai, dar teks sumokėti komisinį mokestį už ETF vienetų įsigijimą brokerinei, per kurią įsigysiu (apie tai, beje, atskirai aprašysiu kitą kartą).

Bet tai ar matot skirtumą? Gal mokesčiai ir nėra pati įdomiausia tema, bet ir tokie investavimo korifėjai kaip Benjaminas Grahamas pataria, kad fondą pirmiausia reiktų pradėti rinktis ne nuo to, apie kokią rinką, grąžą jo valdytojas suokia, bet nuo to, kiek man tai kainuos. Gali iš pradžių atrodyti smulkmena, bet ilguoju laikotarpiu (o aš, kaip jau rašiau, čia kaupsiu pensijai, spekuliacijomis neužsiimsiu) turi didelę įtaką.

Tai va, įsivaizduokit, investicinių fondų valdytojai turi pirmiausia atidirbti mokesčius, kuriuos jūs sumokate už aktyvų valdymą, ir dar prie viso to aplenkti rinką, ko jūs, šiaip, ir tikitės mokėdami mokesčius už aktyvų valdymą. Paprasčiau tariant, jeigu aktyviai valdomo fondo valdytojas bus toks talentingas, kad keliais procentiniais punktais aplenks rinką, po mokesčių jūsų grąža liks panaši kaip rinkos. O jeigu jis viso labo pajėgs uždirbti tik tiek kiek rinka, tai atėmus mokesčius, kuriuos sumokėjote už rinkos aplenkimą, jūsų grąža bus mažesnė už rinkos.

Ar reikia mokėti investicinių fondų valdytojams už aktyvų fondų valdymą, užuot investavus pasyviai, t.y. į ETF'ą?

Internetas pilnas tyrimų, kurie liudija, kad tik koks penktadalis fondų valdytojų sugeba ilgą laiką investuotojams uždirbti daugiau negu rinka. Po kokių 5 metų jų rezultatai suprastėja, o tarp lyderių atsiduria kiti valdytojai. Ir įsivaizduokit tokį paprastą investuotoją kaip aš, patikėjusį lėšas investiciniam fondui. Pasirenku patį kiečiausią, t.y. iki šiol geriausią grąžą pasiekiantį, suprantat, o jam jau saulelė vakarop – sėkmingasis laikotarpis pasibaigia. Po prastų metų susinervinu ir pereinu į kitą fondą. Nu ir taip šokinėju pinigus taškydamas. O kaip yra su pinigų taškymu? Warreno Buffetto pirmoji taisyklė sako „neprarask pinigų“. Jeigu ji kam nepatinka, gal antroji taisyklė įdomesnė investavimui? Bet kad ne, ji sako „žiūrėk į pirmą taisyklę“.

„Rezultatai ateina, rezultatai ir išnyksta. Mokesčiai niekada neišnyksta“, – per vieną renginį savo investicijų kompanijos „Berkshire Hathaway“ investuotojams sakė senelis Buffettas.

Beje, tarp kitų Buffetto patarimų investuotojams yra tas, kuris buvo vienas pagrindinių argumentų man apsisprendžiant dėl ETF fondo, ir ne šiaip bet kokio ETF, o JAV akcijų rinkos ETF, įtraukimo į mano portfelį.

Buffettas sako, kad kai žmonės jo paklausdavo patarimo, kur investuoti, jis visada siūlydavo investuoti į S&P 500 indeksą ir tiesiog laikyti. Bet retai kas pasinaudodavo tokiu patarimu, nes, matai, gi per daug paprastas atrodydavo. Kaip, supranti, gali šitoks investavimo korifėjus duoti tokį paprastą patarimą.

Bet pasižiūrėkite į S&P 500 indeksą 10, 20, 50 metų ar dar ilgesnio laikotarpio. Kad ir kokios būdavo krizės, ilguoju laikotarpiu JAV akcijų rinka, galingiausios pasaulio ekonomikos atspindys, atsitiesdavo ir kildavo toliau. Pasižiūri į jį ir gali vadovautis itin paprasta investavimo strategija paprastam žmogui (dovanokit už klišę) – investuoju į akcijų rinką, nes ilguoju laikotarpiu akcijos tik kyla (dar kartą dovanokit už klišę).

Kurią rinką renkuosi? JAV. Kaip ten investuosiu? Į visą rinką. Kaip ją pasieksiu? Nusprendžiau - per ETF'ą. Kitą kartą aprašysiu, kaip praktiškai nusipirkti ETF'us. Nebus lengva, nes Europos institucijos, siekdamos mus apsaugoti nuo bėdų, kiek persistengė ir dabar nebe taip lengva nusipirkti amerikietišką ETF'ą. Bus nelengva, bet pabandysiu rasti išeitį.

Jeigu jums įdomu, sekite, kaip man sekasi – kiekvieną pirmadienį pasidalinsiu savo nauja patirtimi ir asmeniniais atradimais. Investavimas bus realus, tikrais pinigais.

Svarbiausi punktai išsineštinai:

  • Investicijų pradžios etape neturėčiau nerti į akcijas.
  • Atsargus bazinių investicijų portfelis, leidžia ramiau mokytis ir kaupti patirtį.
  • Fondą pirmiausia reiktų pradėti rinktis ne nuo to, apie kokią rinką, grąžą jo valdytojas suokia, bet nuo to – kiek man tai kainuos.
  • ETF fondai leidžai su nedidelėmis išlaidomis užsitikrinti rizikos išskaidymą – jie pigesni už investivcinius fondus.
  • Susiskaičiuokime mokesčius: „rezultatai ateina, rezultatai ir išnyksta. Mokesčiai niekada neišnyksta“, - sako legendinis investuotojas Warrenas Buffettas.

Aj, beje, susilaukiau pašaipų už tai, kad sumaniau pradėti investuoti ciklo pabaigoje, kai rinkos jau pačiame pike. Į pensiją išeiti galvoju po 30 metų, ne 3 ketvirčių.

[infogram id="48701f83-6569-407d-a204-06d1b4fbd305" prefix="9jJ" format="interactive" title="Lukas investuoja"]

Tipas Kodas Pavadinimas Kiekis Kaina € Suma € Pokytis %

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Lukas investuoja: pigiai ir labai paprastai naudojuosi proga Premium

O progą atveria situacija rinkose, kurios krenta jau septynios savaitės iš eilės.

Lukas investuoja
2022.05.23
Lukas investuoja: pasiūlymas mėgstantiems prietarus, ar susigundyti 7% palūkanomis? Premium

Tokių pasiūlymų ant prekystalio, ypač viešų, prieinamų lukučiams, vietos rinkoje pasitaiko ne taip ir dažnai,...

Lukas investuoja
2022.05.16
Lukas investuoja: turbūt liūdniausia portfelio investicija. Ką daryti? Premium 6

Beveik 30% minusas, nuviliantys rezultatai, dividendų sausra ir neaiškios perspektyvos. Jau ilgą laiką tai...

Lukas investuoja
2022.05.09
Lukas investuoja: kai dauguma krovė į kelnes, jie pirko akcijas Premium 4

Savaitgalį virtualiai buvau Kapitalistų Vudstoku vadinamame „Berkshire Hathaway“ metiniame akcininkų...

Lukas investuoja
2022.05.02
Lukas investuoja: šįkart nugalėjau fetišą Premium 4

Nieko negaliu su savimi padaryti. Vos tik pamatau krentantį peilį, būtinai turiu pulti jį gaudyti delniuku,...

Lukas investuoja
2022.04.25
Lukas investuoja: nedavė pinigų – pardaviau akcijas Premium

Pavasaris yra geriausias laikas investuotojo metuose, kai nuo dividendinių investicijų nuimamas derlius.

Lukas investuoja
2022.04.19
Lukas investuoja: skaitau investicijų titanų laiškus apie Rusiją Premium

Po paskutinio mano pirkinio gal kiek pagavo didybės manija, kad štai, koks aš čia dabar rimtas, nuobodus...

Lukas investuoja
2022.04.11
Lukas investuoja: bandau uždirbti iš kovos prieš Putiną Premium

Mes visi sumokėsime kainą už tai, kad kovoje su Kremliumi teks atsijungti nuo rusiškos naftos ir dujų...

Lukas investuoja
2022.04.04
Lukas investuoja: jau buvau beparduodąs šitas akcijas, dar viena pamoka Premium 1

Ir nors paskutinę akimirką nepardaviau, gavau dar vieną priminimą, kad portfelyje turiu per daug pavienių...

Lukas investuoja
2022.03.28
Lukas investuoja: kam man tas auksas? Premium 1

Jau galvojau, kad noriu parduoti šitą poziciją. Bet tuomet stojo karas, ir ji pabrango.

Lukas investuoja
2022.03.21
Lukas investuoja: putinas pasitarnavo mano investicijoms Premium 1

Ne baisus, ne kietas, o tiesiog nelaimingas, atstumtas, įsižeidęs žmogelis vardu Putinas, kurio kadaise tarp...

Lukas investuoja
2022.03.14
Lukas investuoja: blaivūs protai mane nuramino Premium

Reikia elgtis taip, tarsi nieko nenutiks. O jeigu nutiks, bus nebesvarbu, kokią portfelio alokaciją...

Lukas investuoja
2022.03.07
Lukas investuoja: karas paskatino parduoti Premium

Sunku rūpintis ir kalbėti apie žemiškus dalykus, tokius kaip pinigai, kai visai šalia tūkstančiais prasideda...

Lukas investuoja
2022.02.28
Lukas investuoja: naujienų portalai mums gali pridaryti nuostolių Premium 9

Žmonių šiurpinimo lenktynėse kai kurios žiniasklaidos priemonės pasiekė naują lygį. Jų skaitymas gali būti...

Lukas investuoja
2022.02.21
Lukas investuoja: srebiu su „Facebook“ prisivirtą košę Premium

„Facebook“ akcijų įsigijimas buvo situacija pagal vyžavotą patarlę „važiuok, važiuok, paskui pakinkysi“. Tai...

Lukas investuoja
2022.02.14
Lukas investuoja: nesusivaldžiau ir įsivėliau į garsiausias skerdynes rinkoje Premium 9

Pradžioje buvo „Novaturas“, paskui – „Alibaba“. Randuotomis rankomis vėl įlindau į rinką gaudyti krentančių...

Lukas investuoja
2022.02.07
Lukas investuoja: kaip elgiausi per neramumus rinkoje Premium 2

Buvau išgąsdintas turbūt labiausiai nuo 2020 m. kovo, neramiai prasidėjęs sausis su kiekviena savaite...

Lukas investuoja
2022.01.31
Lukas investuoja: bandžiau išgelbėti tūkstančius eurų, bet nepavyko Premium 3

Iš dalies žmogiškai dar galiu suprasti, kai protą atima slaviškos peroksidinės kasos, bet fundamentalių...

Lukas investuoja
2022.01.24
Lukas investuoja: maksimaliai paprastas pasirinkimas Premium 7

Taip apibūdinu ne investicinės idėjos sumąstymą, bet jos įgyvendinimą. Užtrukau ne ilgiau pusės minutės.

Lukas investuoja
2022.01.17
Lukas investuoja: vertingi konspektai – mokausi konstruoti portfelį Premium 6

Ray Dalio yra pasakęs, kad „žinojimas, kaip dorotis su tuo, ko nežinai, yra kur kas svarbiau nei viskas, ką...

Lukas investuoja
2022.01.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku