Kaip teisiniai įsigijimų patarėjai vertina 2017 m. ir ko laukia šiemet

Publikuota: 2018-02-25
„Matton“ nuotr.
„Matton“ nuotr.

Lietuvoje pernai sudaryti 88 įmonių beveik 800 mln. Eur atskleistos vertės įsigijimų ir susijungimų (angl. mergers and acquisitions, M&A) sandoriai, prie kurių plušo 15 advokatų kontorų.

Teisininkai sako, kad 2017-ieji buvo išskirtiniai tuo, jog daug sandorių buvo susiję su rinkos konsolidacija, taip pat tai buvo itin didelės vertės sandorių metai, be to, didelė dalis sandorių peržengė valstybių sienas, o tai buvo didelis iššūkis sandorių teisiniams patarėjams. 

„Verslo žinių“ kartu su Finansų analitikų asociacija apibendrintą statistiką apie tai, kokie praeiti metai buvo Lietuvos M&A rinkai, rasite ČIA, o statistiką apie aktyviausius teisinius ir finansinius patarėjus – ČIA.

Tuo tarpu šiame straipsnyje pateikiame su verslų perleidimo sandoriais aktyviausiai dirbusių advokatų kontorų atstovų komentarus, kaip kiekviena kontora vertina 2017-uosius ir ko tikisi iš 2018 m.

Dovilė Burgienė, „Ellex Valiunas“ partnerė:

Daug sandorių 2017 m. buvo susiję su rinkos konsolidacija. Dėl to labai rimtas iššūkis sėkmingai įgyvendinti sandorius buvo leidimai koncentracijai ir kiti reguliuotojų leidimai. Lietuva yra labai maža šalis ir įmonės, norėdamos dirbti efektyviai ir būti konkurencingomis, turi pasiekti nemažą dydį ir atitinkamai rinkos dalį. Negalėdamos to padaryti dėl konkurencijos teisės suvaržymų, jos priverstos veikti neoptimaliai, todėl tokioms įmonėms apskritai yra sunku rasti pirkėją. Lietuvoje reikia rasti balansą, kuris, iš vienos pusės, saugo vietos vartotojus, o, iš kitos pusės, leidžia mūsų įmonėms užaugti pakankamai didelėms ir įgalinti jas plėstis į užsienio rinkas. Priešingu atveju, taip galime ir likti užsienio įmonių nedidelių padalinių aptarnaujama maža rinka.

nuotrauka::1left

Tam tikri tradiciniai rinkos žaidėjai (tarkime, Skandinavijos investuotojai) pamažu pasitraukia iš rinkos, tad Lietuvos įmonėms reikia rasti, kuo pakeisti tokius investuotojus (tarkime, tai gali būti JAV privataus kapitalo fondai).

2018-aisiais dėl makroekonominių rodiklių ir pasaulio rinkų tendencijų atsiranda tam tikras nepasitikėjimas rinka, todėl kai kurie pirkėjai gali lūkuriuoti, bijodami permokėti už įmones, kaip kad atsitiko 2007 metais. Be to, šiemet iIšlieka tas pats konkurencijos teisės iššūkis, kaip ir 2017 m.

Kadangi realiai vietinė kapitalo rinka kol kas mažai veiksni, tad ir toliau Lietuvos įmonių pardavimui reikia ieškoti užsienio pirkėjų. Vis didesniu iššūkiu tampa tai, kad kai kurios įmonės vietos privataus kapitalo fondams yra per didelės, o užsienio fondams – per mažos. Neišvengiamai Lietuvoje reikia vystyti kapitalo rinkas, kad įmonių įsigijimus būtų galima finansuoti pritraukiant rinkos investuotojus. Tam reikalinga ne tik suaktyvinti rinką siūlant valstybės įmones, steigiant viešomis lėšomis finansuojamus investicinius fondus, bet ir edukuojant Lietuvos verslininkus, kad jie nebijotų skaidrumo, viešumo ir būtų pasirengę kitu kokybiniu lygmeniu tvarkyti savo įmonių valdymą (įsileisdami nepriklausomus valdybos narius, atsisakydami vidaus sandorių su pagrindiniais akcininkais ir pan.)

Dr. Irmantas Norkus, „Cobalt” vadovaujantis partneris:

2017 m. buvo didelės vertės sandorių metai. „Luminor“, „MTG“ (TV3), „Palink“ sandoriai buvo didžiausi atitinkamose rinkose. Buvo įgyjamos ar parduodamos strateginį interesą turinčios įmonės arba koncentruojamos rinkos. Todėl iššūkis teisininkams buvo suvaldyti procesą taip, kad visi valstybės institucijų (tiek užsienio, tiek ir Lietuvos) leidimai būtų gauti laiku.

nuotrauka::2right

Pavyzdžiui, „Luminor“ sandoryje reikėjo gauti Europos Komisijos, Europos centrinio banko sutikimus, suderinti sandorio sąlygas su Lietuvos, Latvijos, Estijos, Švedijos, Norvegijos reguliuotojais. „Palink“ sandoryje rinkos koncentracijos leidimo procesas užtruko ilgiau nei tikėtasi. Todėl iššūkis buvo suderinti ne tik sandorio šalių, bet ir valstybinių reguliuotojų interesus laiku, kad sandoris būtų baigtas pagal šalių suderintą grafiką. 

2017 m. mūsų kontoros teisininkai dirbo su daugiau nei 20 sandorių, kurių geografija platesnė, nei Lietuva. Paprastai tai buvo sandoriai, susiję su keliomis Baltijos šalimis arba Lietuvos verslo įsigijimai užsienyje. Pastaruoju metu lietuviai drąsiau investuoja užsienyje (pvz., 2018 m. „Eurovaistinės” Estijoje, „Girteka” Danijoje, „Viči” Prancūzijoje). Todėl mūsų kontoros teisininkams vis dažniau tenka valdyti projektus užsienio jurisdikcijoje. Tai nauja patirtis ir iššūkis Lietuvos teisininkams.

Marius Matonis, „TGS Baltic“ M&A praktikos grupės vadovas:

Pernai sandorių procesai daug chaotiškesni ir ilgiau trunkantys, tačiau neretai pereinantys į spurtą atskiruose etapuose. Daug dirbome su ambicingiausiais klientų projektais už Lietuvos ribų, pavyzdžiui, „Apoteksgruppen“ įsigijimu, o tai reikalavo aukščiausios kompetencijos ir komandinio darbo. Didelę darbo dalį sudarė darbas su privataus kapitalo fondais, kurie yra patys reikliausi ir profesionaliausi klientai. Turime didelę komandą, todėl pavyksta suvaldyti daug vienu metu vykstančių procesų.

nuotrauka::3left

2018 m. pagrindiniai teisiniai iššūkiai bus mokestinės aplinkos ir praktikos keitimas, kuris, be abejo, nedaro teigiamos įtakos sandoriams. Pavyzdžiui, holdingų apmokestinimas apsunkina sandorių struktūrų kūrimą ir finansavimą. Tačiau savininkų kartų keitimasis gali generuoti naujus sandorius.

Bendrai, manau, šiemet matysime tolesnį aktyvų privataus kapitalo fondų dalyvavimą sandoriuose, taip pat naujų fondų kūrimą. Pagrindinis iššūkis sandoriams yra pirkėjo ir pardavėjo lūkesčių suderinimas, ypač prasidedant kalboms apie galimą ekonomikos kilimo ciklo pabaigą.

Mantas Petkevičius, „Sorainen“ partneris:

Nors 2017-ieji bendru įmonių įsigijimų ir susijungimų sandorių skaičiumi ir verte nepasižymėjo, negalėčiau teigti, kad tai buvo prasti metai visai rinkai.

nuotrauka::4right

„Sorainen“ 2017 m. prisidėjo prie didžiausių įmonių įsigijimų ir susijungimų sandorių įgyvendinimo Baltijos šalyse, įskaitant „Nordea“ ir DNB jungiant veiklą Baltijos šalyse ir kuriant „Luminor“, kuris yra didžiausias verslo sujungimo sandoris Baltijos šalių istorijoje, „Providence Equity Partners“ įsigyjant Švedijos žiniasklaidos koncerno „Modern Times Group“ verslą Baltijos šalyse, perleidžiant IKI prekybos centrų tinklą valdančios „Palink“ akcijas „Rimi Baltic“ ir pan. Todėl praeiti metai tikrai buvo labai sėkmingi visai regioninei „Sorainen“ Įmonių įsigijimų ir susijungimų praktikai.

Tokie sandoriai dažniausiai peržengia vienos valstybės ribas ir yra labai kompleksiniai tiek klausimų įvairovės, tiek jų geografijos prasme. Todėl projekto valdymas, skirtingas valstybes apimančios teisininkų ir kliento komandos darna ir bendradarbiavimas, sugebėjimas greitai reaguoti į netikėtumus, kurie yra neišvengiami tokios apimties projektuose, yra ne mažiau svarbūs, nei patys teisiniai sprendimai. Būtent į tai mes stengiamės toliau investuoti ir tikime, kad „vienos komandos“ filosofija mums ir ateityje padės įgyvendinant sudėtingiausius sandorius. Viliuosi, kad 2018-ieji ir toliau suteiks mums progų prisidėti prie tokių išskirtinių rinkos projektų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Lietuvos energija“ ieško 500 inovacijų idėjų

UAB „Lietuvos energija“ inovacijų pritraukimo praktikas iš įmonių grupės bendrovių buria po viena vėliava ir...

Energetika
2018.10.18
Naujas „Eften“ fondas į NT Baltijos šalyse pasiruošęs investuoti 300 mln. Eur 1

Kompanija „EfTEN Capital“ į naują fondą „Usaldusfond EfTEN Real Estate Fund 4“ pirmuoju etapu iš institucinių...

Statyba ir NT
2018.10.18
Biržoje būriavosi tik apie flagmanų akcijas 1

Baltijos biržose investuotojai pasyvioje prekyboje lūkuriuoja pirmųjų įmonių trečiojo ketvirčio rezultatų.

Rinkos
2018.10.18
„Luminor“ galėtų investuoti į „fintech“ įmonę

Baltijos šalių bankas „Luminor”, kuriame jau kitų metų pirmąjį pusmetį kontrolę turės JAV privataus kapitalo...

Rinkos
2018.10.18
Dar viena ERPB pagalbos ranka – įsigijo „Luminor“ obligacijų

Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB) reikšmingai prisidėjo prie „Luminor“ banko pirmosios...

Rinkos
2018.10.18
Zalatorius – apie bankų „brūkšnį“ plovimui, akcininkų pokyčius, pasiruošimą krizei Premium 6

Baltijos šalyse netylant pinigų plovimo skandalams, Lietuvos bankai jaučiasi gana ramūs, nes dar pernai...

Rinkos
2018.10.18
Teismas: „Lewben Investment Management“ neatitinka nacionalinio saugumo kriterijų 11

Investicijų bendrovei „Lewben Investment Management“, planavusiai su biurų kompleksu „Verslo trikampis“...

Rinkos
2018.10.17
Vyriausybė investiciniams fondams Lietuvoje žada vienas palankiausių sąlygų ES 1

Lietuvos Vyriausybė trečiadienį patvirtino fondų veiklą reglamentuojančių įstatymų pakeitimams, kurie esą...

Rinkos
2018.10.17
Atšokimo ralio JAV būta trumpalaikio Premium 2

JAV biržose įvykęs atšokimo ralis iki Europos rinkų krantų neatplaukė, o Baltijos akcijų užutėkyje buvo...

Rinkos
2018.10.17
„Klaipėdos nafta“ dalį premijų darbuotojams mokės akcijomis 2

AB „Klaipėdos nafta“ nusprendė dalį metinių premijų išmokėti darbuotojams bendrovės akcijų pavidalu. Šiam...

Vadyba
2018.10.17
„Paskolų klubui“ nepavyko „paauklėti“ klientės už anksčiau grąžintą kreditą 10

Lietuvos bankas tarpusavio skolinimo platformą „Paskolų klubas“ valdančią įmonę „Neo Finance“ įpareigojo...

Rinkos
2018.10.17
„Danske Bank“ naujasis vadovas neįtiko priežiūros institucijai

Danijos finansų priežiūros institucija (FSA) atmetė „Danske Bank“ pasirinkto naujo vykdomojo direktoriaus...

Rinkos
2018.10.17
„Newsec“: NT sandorių rinka Baltijos šalyse turi potencialo pasiekti 2 mlrd. Eur 1

Šiemet komercinio nekilnojamojo turto (NT) investicinių sandorių apimtis Baltijos šalyse turėtų pasiekti...

Statyba ir NT
2018.10.17
Į pinigų plovimo skandalus tempiamas ir „Nordea“ bankas 12

Didžiausia Šiaurės šalių finansų grupė „Nordea“ tempiama į pinigų plovimo skandalą, investuotojui Billui...

Rinkos
2018.10.17
„Netflix“ rezultatai pranoko Volstrito lūkesčius

JAV interneto televizijos paslaugų bendrovės „Netflix“ akcijų kaina trečiadienį šoktelėjo 4% po to, kai...

Rinkos
2018.10.17
Baltijos biržos prekyboje dominavo estai Premium

Baltijos akcijų biržose daugiausiai prekybos aktyvumo teko Estijos įmonėms, tuo tarpu Lietuvoje laukta...

Rinkos
2018.10.16
„BlackRock“ rezultatuose – institucinių investuotojų rizikos atsikratymo ženklai

Didžiausia pasaulyje turto valdytoja „BlackRock“ trečiąjį ketvirtį pademonstravo neigiamą investuotojų...

Rinkos
2018.10.16
Reikšmingai pablogėjo lūkesčiai dėl Vokietijos ekonomikos 3

Prieveiksmį „reikšmingai“ pavartojo pats Europos ekonominių tyrimų centras ZEW, išmatavęs verslo lūkesčius...

Rinkos
2018.10.16
Keista savaitė akcijų rinkoms: geros naujienos iššaukė kritimą rinkose

Praėjusį trečiadienį JAV indeksai patyrė didžiausią dienos kritimą nuo vasario mėnesio.

Rinkos
2018.10.16
Lietuva kriptovaliutų sektorių stato į rėmus – bendruomenė ūžia Premium 4

Lietuvos valdžios institucijų bandymą reguliuoti šalies kriptovaliutų sektorių bendruomenė vadina pertekliniu...

Rinkos
2018.10.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau