Kaip teisiniai įsigijimų patarėjai vertina 2017 m. ir ko laukia šiemet

Publikuota: 2018-02-25
„Matton“ nuotr.
„Matton“ nuotr.

Lietuvoje pernai sudaryti 88 įmonių beveik 800 mln. Eur atskleistos vertės įsigijimų ir susijungimų (angl. mergers and acquisitions, M&A) sandoriai, prie kurių plušo 15 advokatų kontorų.

Teisininkai sako, kad 2017-ieji buvo išskirtiniai tuo, jog daug sandorių buvo susiję su rinkos konsolidacija, taip pat tai buvo itin didelės vertės sandorių metai, be to, didelė dalis sandorių peržengė valstybių sienas, o tai buvo didelis iššūkis sandorių teisiniams patarėjams. 

„Verslo žinių“ kartu su Finansų analitikų asociacija apibendrintą statistiką apie tai, kokie praeiti metai buvo Lietuvos M&A rinkai, rasite ČIA, o statistiką apie aktyviausius teisinius ir finansinius patarėjus – ČIA.

Tuo tarpu šiame straipsnyje pateikiame su verslų perleidimo sandoriais aktyviausiai dirbusių advokatų kontorų atstovų komentarus, kaip kiekviena kontora vertina 2017-uosius ir ko tikisi iš 2018 m.

Dovilė Burgienė, „Ellex Valiunas“ partnerė:

Daug sandorių 2017 m. buvo susiję su rinkos konsolidacija. Dėl to labai rimtas iššūkis sėkmingai įgyvendinti sandorius buvo leidimai koncentracijai ir kiti reguliuotojų leidimai. Lietuva yra labai maža šalis ir įmonės, norėdamos dirbti efektyviai ir būti konkurencingomis, turi pasiekti nemažą dydį ir atitinkamai rinkos dalį. Negalėdamos to padaryti dėl konkurencijos teisės suvaržymų, jos priverstos veikti neoptimaliai, todėl tokioms įmonėms apskritai yra sunku rasti pirkėją. Lietuvoje reikia rasti balansą, kuris, iš vienos pusės, saugo vietos vartotojus, o, iš kitos pusės, leidžia mūsų įmonėms užaugti pakankamai didelėms ir įgalinti jas plėstis į užsienio rinkas. Priešingu atveju, taip galime ir likti užsienio įmonių nedidelių padalinių aptarnaujama maža rinka.

nuotrauka::1left

Tam tikri tradiciniai rinkos žaidėjai (tarkime, Skandinavijos investuotojai) pamažu pasitraukia iš rinkos, tad Lietuvos įmonėms reikia rasti, kuo pakeisti tokius investuotojus (tarkime, tai gali būti JAV privataus kapitalo fondai).

2018-aisiais dėl makroekonominių rodiklių ir pasaulio rinkų tendencijų atsiranda tam tikras nepasitikėjimas rinka, todėl kai kurie pirkėjai gali lūkuriuoti, bijodami permokėti už įmones, kaip kad atsitiko 2007 metais. Be to, šiemet iIšlieka tas pats konkurencijos teisės iššūkis, kaip ir 2017 m.

Kadangi realiai vietinė kapitalo rinka kol kas mažai veiksni, tad ir toliau Lietuvos įmonių pardavimui reikia ieškoti užsienio pirkėjų. Vis didesniu iššūkiu tampa tai, kad kai kurios įmonės vietos privataus kapitalo fondams yra per didelės, o užsienio fondams – per mažos. Neišvengiamai Lietuvoje reikia vystyti kapitalo rinkas, kad įmonių įsigijimus būtų galima finansuoti pritraukiant rinkos investuotojus. Tam reikalinga ne tik suaktyvinti rinką siūlant valstybės įmones, steigiant viešomis lėšomis finansuojamus investicinius fondus, bet ir edukuojant Lietuvos verslininkus, kad jie nebijotų skaidrumo, viešumo ir būtų pasirengę kitu kokybiniu lygmeniu tvarkyti savo įmonių valdymą (įsileisdami nepriklausomus valdybos narius, atsisakydami vidaus sandorių su pagrindiniais akcininkais ir pan.)

Dr. Irmantas Norkus, „Cobalt” vadovaujantis partneris:

2017 m. buvo didelės vertės sandorių metai. „Luminor“, „MTG“ (TV3), „Palink“ sandoriai buvo didžiausi atitinkamose rinkose. Buvo įgyjamos ar parduodamos strateginį interesą turinčios įmonės arba koncentruojamos rinkos. Todėl iššūkis teisininkams buvo suvaldyti procesą taip, kad visi valstybės institucijų (tiek užsienio, tiek ir Lietuvos) leidimai būtų gauti laiku.

nuotrauka::2right

Pavyzdžiui, „Luminor“ sandoryje reikėjo gauti Europos Komisijos, Europos centrinio banko sutikimus, suderinti sandorio sąlygas su Lietuvos, Latvijos, Estijos, Švedijos, Norvegijos reguliuotojais. „Palink“ sandoryje rinkos koncentracijos leidimo procesas užtruko ilgiau nei tikėtasi. Todėl iššūkis buvo suderinti ne tik sandorio šalių, bet ir valstybinių reguliuotojų interesus laiku, kad sandoris būtų baigtas pagal šalių suderintą grafiką. 

2017 m. mūsų kontoros teisininkai dirbo su daugiau nei 20 sandorių, kurių geografija platesnė, nei Lietuva. Paprastai tai buvo sandoriai, susiję su keliomis Baltijos šalimis arba Lietuvos verslo įsigijimai užsienyje. Pastaruoju metu lietuviai drąsiau investuoja užsienyje (pvz., 2018 m. „Eurovaistinės” Estijoje, „Girteka” Danijoje, „Viči” Prancūzijoje). Todėl mūsų kontoros teisininkams vis dažniau tenka valdyti projektus užsienio jurisdikcijoje. Tai nauja patirtis ir iššūkis Lietuvos teisininkams.

Marius Matonis, „TGS Baltic“ M&A praktikos grupės vadovas:

Pernai sandorių procesai daug chaotiškesni ir ilgiau trunkantys, tačiau neretai pereinantys į spurtą atskiruose etapuose. Daug dirbome su ambicingiausiais klientų projektais už Lietuvos ribų, pavyzdžiui, „Apoteksgruppen“ įsigijimu, o tai reikalavo aukščiausios kompetencijos ir komandinio darbo. Didelę darbo dalį sudarė darbas su privataus kapitalo fondais, kurie yra patys reikliausi ir profesionaliausi klientai. Turime didelę komandą, todėl pavyksta suvaldyti daug vienu metu vykstančių procesų.

nuotrauka::3left

2018 m. pagrindiniai teisiniai iššūkiai bus mokestinės aplinkos ir praktikos keitimas, kuris, be abejo, nedaro teigiamos įtakos sandoriams. Pavyzdžiui, holdingų apmokestinimas apsunkina sandorių struktūrų kūrimą ir finansavimą. Tačiau savininkų kartų keitimasis gali generuoti naujus sandorius.

Bendrai, manau, šiemet matysime tolesnį aktyvų privataus kapitalo fondų dalyvavimą sandoriuose, taip pat naujų fondų kūrimą. Pagrindinis iššūkis sandoriams yra pirkėjo ir pardavėjo lūkesčių suderinimas, ypač prasidedant kalboms apie galimą ekonomikos kilimo ciklo pabaigą.

Mantas Petkevičius, „Sorainen“ partneris:

Nors 2017-ieji bendru įmonių įsigijimų ir susijungimų sandorių skaičiumi ir verte nepasižymėjo, negalėčiau teigti, kad tai buvo prasti metai visai rinkai.

nuotrauka::4right

„Sorainen“ 2017 m. prisidėjo prie didžiausių įmonių įsigijimų ir susijungimų sandorių įgyvendinimo Baltijos šalyse, įskaitant „Nordea“ ir DNB jungiant veiklą Baltijos šalyse ir kuriant „Luminor“, kuris yra didžiausias verslo sujungimo sandoris Baltijos šalių istorijoje, „Providence Equity Partners“ įsigyjant Švedijos žiniasklaidos koncerno „Modern Times Group“ verslą Baltijos šalyse, perleidžiant IKI prekybos centrų tinklą valdančios „Palink“ akcijas „Rimi Baltic“ ir pan. Todėl praeiti metai tikrai buvo labai sėkmingi visai regioninei „Sorainen“ Įmonių įsigijimų ir susijungimų praktikai.

Tokie sandoriai dažniausiai peržengia vienos valstybės ribas ir yra labai kompleksiniai tiek klausimų įvairovės, tiek jų geografijos prasme. Todėl projekto valdymas, skirtingas valstybes apimančios teisininkų ir kliento komandos darna ir bendradarbiavimas, sugebėjimas greitai reaguoti į netikėtumus, kurie yra neišvengiami tokios apimties projektuose, yra ne mažiau svarbūs, nei patys teisiniai sprendimai. Būtent į tai mes stengiamės toliau investuoti ir tikime, kad „vienos komandos“ filosofija mums ir ateityje padės įgyvendinant sudėtingiausius sandorius. Viliuosi, kad 2018-ieji ir toliau suteiks mums progų prisidėti prie tokių išskirtinių rinkos projektų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vartojimo kreditai ir paskolos su NT įkeitimu: kas rizikingiau 11

Parašyti šį tekstą mane paskatino neseniai VŽ publikuotas straipsnis „Investicijos į paskolas su NT užstatu:...

Rinkos
2019.01.20
VŽ paaiškina: kaip veikia europinis indėlių draudimas 1

Europos Sąjungos institucijos šiuo metu dirba prie bendros indėlių draudimo sistemos (angl. European Deposit...

Rinkos
2019.01.19
Tauragės butų ūkį perka „Icor“ grupės įmonė 5

Tauragės rajono savivaldybei priklausančios bendrovės Tauragės butų ūkis 100% akcijų už 1,215 mln. Eur perka...

Rinkos
2019.01.18
„EfTEN Capital“ valdomo turto vertė pasiekė 700 mln. Eur 3

2018-ųjų pabaigoje didžiausio Baltijos šalyse komercinio nekilnojamojo turto (NT) fondų valdymo...

Statyba ir NT
2019.01.18
Biržų optimizmui pakurstyti užteko vieno straipsnio 5

Azijos, Europos, o vėliau ir atsidariusioms JAV biržoms užteko vos vienos pozityvios žinios dėl JAV ir...

Rinkos
2019.01.18
JAV biržoms – geriausia nuo 1987-ųjų metų pradžia

JAV akcijų biržoms šių metų pradžia tokia gera, kokia nebuvo jau 32 metus.

Rinkos
2019.01.18
SEB: požiūris į rizikingas investicijas – teigiamas 5

Pasaulio finansų rinkoms pernai išgyvenus prasčiausius nuo 2008-ųjų metus, abejonių, kad augimo pikas jau...

Rinkos
2019.01.18
SEB ir klientų ginčas: prievaizdas turėjo trečią nuomonę 10

Lietuvoje gyvenanti šeima, iš SEB banko siekusi išsireikalauti būsto paskolų palūkanų sumažinimo nuo 4,29%...

Rinkos
2019.01.18
Sandorių rinka: po rekordinių metų – atoslūgio lūkesčiai Premium

Baltijos šalių įmonių įsigijimų rinka pernai užkaito iki visų laikų rekordo pagal sandorių skaičių, o pagal...

Rinkos
2019.01.18
Šiaulių banko pozicijoje – vienu pasiūlos veiksniu mažiau Premium

Paskutinę viešo Šiaulių banko akcijų pardavimo aukciono dieną prekyba biržoje banko akcijomis atkuto, atėjus...

Rinkos
2019.01.17
LB: „Telia Lietuva“ ir „Grigeo“ nesilaikė tarptautinių apskaitos standartų 13

Integruotų telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ ir medžio plaušo plokščių, kartono bei higieninio...

Rinkos
2019.01.17
„ACC Distribution“ vasarį perima „Acme Europe“ kontrolę

Elektronikos bei buitinės technikos prekių platintoja „ACC Distribution“ vasario 1 d. perims aktyvaus...

Technologijos
2019.01.17
Mirė „Vanguard“ įkūrėjas ir indeksinio investavimo tėvas J. Bogle 5

Eidamas 90-uosius mirė Jackas Bogle‘as, vienos didžiausių investicijų valdymo grupės „Vanguard“ įkūrėjas ir...

Rinkos
2019.01.17
Didžiosios pensijų fondų turto kraustynės: kaupimas senjorystei su daugiau adrenalino Premium 4

Antros pakopos pensijų sistemai pereinant prie privalomos gyvenimo ciklo investavimo strategijos, fondų...

Rinkos
2019.01.17
Parduoda dviračių „Baltik vairą“ Premium 11

Rizikos kapitalo valdymo įmonė „LitCapital“ parduoda 2014 m. įsigytas Šiaulių dviračių UAB „Baltik vairas“...

Pramonė
2019.01.17
Keičiasi „Novaturo“ vadovas 9

Kelionių operatoriaus „Novaturas“ vadovas Linas Aldonis palieka bendrovę, jį keičia Audronė Keinytė.

Vadyba
2019.01.16
Biržose – naujienų iš Britanijos diena

Vakarų Europos biržose, kuriose įdėmiai sekta „Brexit“ proceso drama, daugelis akcijų trečiadienį brango.

Rinkos
2019.01.16
„Ventus-Nafta“ prašo leidimo įsigyti „Timėjo“ degalinę

Lenkijos koncerno „Orlen“ valdomas degalinių tinklas „Ventus-nafta“ prašo Konkurencijos tarybos leidimo...

Rinkos
2019.01.16
Medicinos bankas: S. Karoso mirtis veiklos nepaveiks 8

Trečiadienį mirus pagrindiniam Medicinos banko akcininkui Sauliui Karosui, banko atstovai ramina, kad banko...

Rinkos
2019.01.16
„Newsec“ į NT finansavimo platformą „Rontgen“ investavo 50.150 Eur 9

Nekilnojamojo turto (NT) paslaugų UAB „Resolution Holdings“, Lietuvoje veikianti „Newsec“ prekės ženklu,...

Statyba ir NT
2019.01.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau