Kaip teisiniai įsigijimų patarėjai vertina 2017 m. ir ko laukia šiemet

Publikuota: 2018-02-25
„Matton“ nuotr.
„Matton“ nuotr.

Lietuvoje pernai sudaryti 88 įmonių beveik 800 mln. Eur atskleistos vertės įsigijimų ir susijungimų (angl. mergers and acquisitions, M&A) sandoriai, prie kurių plušo 15 advokatų kontorų.

Teisininkai sako, kad 2017-ieji buvo išskirtiniai tuo, jog daug sandorių buvo susiję su rinkos konsolidacija, taip pat tai buvo itin didelės vertės sandorių metai, be to, didelė dalis sandorių peržengė valstybių sienas, o tai buvo didelis iššūkis sandorių teisiniams patarėjams. 

„Verslo žinių“ kartu su Finansų analitikų asociacija apibendrintą statistiką apie tai, kokie praeiti metai buvo Lietuvos M&A rinkai, rasite ČIA, o statistiką apie aktyviausius teisinius ir finansinius patarėjus – ČIA.

Tuo tarpu šiame straipsnyje pateikiame su verslų perleidimo sandoriais aktyviausiai dirbusių advokatų kontorų atstovų komentarus, kaip kiekviena kontora vertina 2017-uosius ir ko tikisi iš 2018 m.

Dovilė Burgienė, „Ellex Valiunas“ partnerė:

Daug sandorių 2017 m. buvo susiję su rinkos konsolidacija. Dėl to labai rimtas iššūkis sėkmingai įgyvendinti sandorius buvo leidimai koncentracijai ir kiti reguliuotojų leidimai. Lietuva yra labai maža šalis ir įmonės, norėdamos dirbti efektyviai ir būti konkurencingomis, turi pasiekti nemažą dydį ir atitinkamai rinkos dalį. Negalėdamos to padaryti dėl konkurencijos teisės suvaržymų, jos priverstos veikti neoptimaliai, todėl tokioms įmonėms apskritai yra sunku rasti pirkėją. Lietuvoje reikia rasti balansą, kuris, iš vienos pusės, saugo vietos vartotojus, o, iš kitos pusės, leidžia mūsų įmonėms užaugti pakankamai didelėms ir įgalinti jas plėstis į užsienio rinkas. Priešingu atveju, taip galime ir likti užsienio įmonių nedidelių padalinių aptarnaujama maža rinka.

nuotrauka::1left

Tam tikri tradiciniai rinkos žaidėjai (tarkime, Skandinavijos investuotojai) pamažu pasitraukia iš rinkos, tad Lietuvos įmonėms reikia rasti, kuo pakeisti tokius investuotojus (tarkime, tai gali būti JAV privataus kapitalo fondai).

2018-aisiais dėl makroekonominių rodiklių ir pasaulio rinkų tendencijų atsiranda tam tikras nepasitikėjimas rinka, todėl kai kurie pirkėjai gali lūkuriuoti, bijodami permokėti už įmones, kaip kad atsitiko 2007 metais. Be to, šiemet iIšlieka tas pats konkurencijos teisės iššūkis, kaip ir 2017 m.

Kadangi realiai vietinė kapitalo rinka kol kas mažai veiksni, tad ir toliau Lietuvos įmonių pardavimui reikia ieškoti užsienio pirkėjų. Vis didesniu iššūkiu tampa tai, kad kai kurios įmonės vietos privataus kapitalo fondams yra per didelės, o užsienio fondams – per mažos. Neišvengiamai Lietuvoje reikia vystyti kapitalo rinkas, kad įmonių įsigijimus būtų galima finansuoti pritraukiant rinkos investuotojus. Tam reikalinga ne tik suaktyvinti rinką siūlant valstybės įmones, steigiant viešomis lėšomis finansuojamus investicinius fondus, bet ir edukuojant Lietuvos verslininkus, kad jie nebijotų skaidrumo, viešumo ir būtų pasirengę kitu kokybiniu lygmeniu tvarkyti savo įmonių valdymą (įsileisdami nepriklausomus valdybos narius, atsisakydami vidaus sandorių su pagrindiniais akcininkais ir pan.)

Dr. Irmantas Norkus, „Cobalt” vadovaujantis partneris:

2017 m. buvo didelės vertės sandorių metai. „Luminor“, „MTG“ (TV3), „Palink“ sandoriai buvo didžiausi atitinkamose rinkose. Buvo įgyjamos ar parduodamos strateginį interesą turinčios įmonės arba koncentruojamos rinkos. Todėl iššūkis teisininkams buvo suvaldyti procesą taip, kad visi valstybės institucijų (tiek užsienio, tiek ir Lietuvos) leidimai būtų gauti laiku.

nuotrauka::2right

Pavyzdžiui, „Luminor“ sandoryje reikėjo gauti Europos Komisijos, Europos centrinio banko sutikimus, suderinti sandorio sąlygas su Lietuvos, Latvijos, Estijos, Švedijos, Norvegijos reguliuotojais. „Palink“ sandoryje rinkos koncentracijos leidimo procesas užtruko ilgiau nei tikėtasi. Todėl iššūkis buvo suderinti ne tik sandorio šalių, bet ir valstybinių reguliuotojų interesus laiku, kad sandoris būtų baigtas pagal šalių suderintą grafiką. 

2017 m. mūsų kontoros teisininkai dirbo su daugiau nei 20 sandorių, kurių geografija platesnė, nei Lietuva. Paprastai tai buvo sandoriai, susiję su keliomis Baltijos šalimis arba Lietuvos verslo įsigijimai užsienyje. Pastaruoju metu lietuviai drąsiau investuoja užsienyje (pvz., 2018 m. „Eurovaistinės” Estijoje, „Girteka” Danijoje, „Viči” Prancūzijoje). Todėl mūsų kontoros teisininkams vis dažniau tenka valdyti projektus užsienio jurisdikcijoje. Tai nauja patirtis ir iššūkis Lietuvos teisininkams.

Marius Matonis, „TGS Baltic“ M&A praktikos grupės vadovas:

Pernai sandorių procesai daug chaotiškesni ir ilgiau trunkantys, tačiau neretai pereinantys į spurtą atskiruose etapuose. Daug dirbome su ambicingiausiais klientų projektais už Lietuvos ribų, pavyzdžiui, „Apoteksgruppen“ įsigijimu, o tai reikalavo aukščiausios kompetencijos ir komandinio darbo. Didelę darbo dalį sudarė darbas su privataus kapitalo fondais, kurie yra patys reikliausi ir profesionaliausi klientai. Turime didelę komandą, todėl pavyksta suvaldyti daug vienu metu vykstančių procesų.

nuotrauka::3left

2018 m. pagrindiniai teisiniai iššūkiai bus mokestinės aplinkos ir praktikos keitimas, kuris, be abejo, nedaro teigiamos įtakos sandoriams. Pavyzdžiui, holdingų apmokestinimas apsunkina sandorių struktūrų kūrimą ir finansavimą. Tačiau savininkų kartų keitimasis gali generuoti naujus sandorius.

Bendrai, manau, šiemet matysime tolesnį aktyvų privataus kapitalo fondų dalyvavimą sandoriuose, taip pat naujų fondų kūrimą. Pagrindinis iššūkis sandoriams yra pirkėjo ir pardavėjo lūkesčių suderinimas, ypač prasidedant kalboms apie galimą ekonomikos kilimo ciklo pabaigą.

Mantas Petkevičius, „Sorainen“ partneris:

Nors 2017-ieji bendru įmonių įsigijimų ir susijungimų sandorių skaičiumi ir verte nepasižymėjo, negalėčiau teigti, kad tai buvo prasti metai visai rinkai.

nuotrauka::4right

„Sorainen“ 2017 m. prisidėjo prie didžiausių įmonių įsigijimų ir susijungimų sandorių įgyvendinimo Baltijos šalyse, įskaitant „Nordea“ ir DNB jungiant veiklą Baltijos šalyse ir kuriant „Luminor“, kuris yra didžiausias verslo sujungimo sandoris Baltijos šalių istorijoje, „Providence Equity Partners“ įsigyjant Švedijos žiniasklaidos koncerno „Modern Times Group“ verslą Baltijos šalyse, perleidžiant IKI prekybos centrų tinklą valdančios „Palink“ akcijas „Rimi Baltic“ ir pan. Todėl praeiti metai tikrai buvo labai sėkmingi visai regioninei „Sorainen“ Įmonių įsigijimų ir susijungimų praktikai.

Tokie sandoriai dažniausiai peržengia vienos valstybės ribas ir yra labai kompleksiniai tiek klausimų įvairovės, tiek jų geografijos prasme. Todėl projekto valdymas, skirtingas valstybes apimančios teisininkų ir kliento komandos darna ir bendradarbiavimas, sugebėjimas greitai reaguoti į netikėtumus, kurie yra neišvengiami tokios apimties projektuose, yra ne mažiau svarbūs, nei patys teisiniai sprendimai. Būtent į tai mes stengiamės toliau investuoti ir tikime, kad „vienos komandos“ filosofija mums ir ateityje padės įgyvendinant sudėtingiausius sandorius. Viliuosi, kad 2018-ieji ir toliau suteiks mums progų prisidėti prie tokių išskirtinių rinkos projektų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Lietuva: išsivysčiusi, besivystanti ar mažesnio potencialo šalis 7

Lietuvą, kaip šalį, bendrąja prasme tikriausiai būtų galima vadinti besivystančia šalimi, visgi pagal kai...

Rinkos
2018.07.21
JAV prezidentui užkliuvo FED politika 13

Donaldo Trumpo socialinio tinklo „Twitter“ paskyros turinys vėl aidi plačiai ir garsiai. JAV prezidentas...

Verslo aplinka
2018.07.20
Investuotojams patiko „Auga Group“ noras prisikviesti ERPB Premium

Vakarų Europos biržose nuotaikos penktadienį buvo apniukusios, o Baltijos biržose vertintos vietinės...

Rinkos
2018.07.20
LHV Šiaulių banko akcijas po ERPB paskolos konvertavimo vertina po 0,55–0,59 Eur 1

Estijos banko LHV analitikai atnaujino Šiaulių banko akcijų vertinimą, kuriame atsispindi prognozės dėl...

Rinkos
2018.07.20
Pratęstas „Auga Group“ SPO, tarp investuotojų gali atsirasti ERPB 8

Atostogaujantiems investuotojams nespėjus susipažinti su žiniomis apie susitarimą su Europos rekonstrukcijos...

Rinkos
2018.07.20
Stocks Climb as Yuan Losses Ease; Dollar Declines: Markets Wrap

Stocks in Asia reversed losses and the yuan recovered its drop amid signs of intervention from Chinese...

2018.07.20
„Maxima“ Lenkijoje sujungia dvi įmones 5

„Maxima grupė“ į prekybos tinklą „Stokrotka“, kurį valdo nuo šių metų pavasario, integruos 2012 m. įsigytą...

Biržoje – rezultatų iššaukti „Olainfarm“ akcijų viražai Premium

Pasyviose Baltijos biržose ketvirtadienį aktyviausiai prekiauta pardavimų statistiką paskelbusios Latvijos...

Rinkos
2018.07.19
Bankams ruošiamas naujas finansavimosi būdas

Lietuvos komerciniai bankai galbūt jau kitąmet galės turėti visiškai naują finansavimo šaltinį.

Rinkos
2018.07.19
„Danske Bank“ nori išpirkti kaltę: pasiruošęs aukoti 230 mln. USD 12

Didžiausias Danijos bankas „Danske Bank“, įsivėlęs į bene didžiausią nuo banko įkūrimo 1871 m. skandalą, savo...

Rinkos
2018.07.19
Lietuva su kitomis šalimis bando išjudinti užmarinuotą ES projektą

Lietuva kartu su 7-iomis ES šalimis bando išjudinti jau ne vienerius metus įšaldytą europinį projektą –...

Rinkos
2018.07.19
Pajamoms iš NT ir akcijų didesnis pajamų mokesčio tarifas bus taikomas nuo 150.000 Eur Premium 8

Pajamos, kurios nepriskiriamos darbo užmokesčiui, individualios veiklos pajamoms ar dividendams, nuo kitų...

Finansai
2018.07.19
„Savy“ žmonės žengia į neišžvalgytą kriptovaliutomis įkeistų paskolų rinką Premium 8

Lietuvių kuriama finansinių paslaugų kompanija „Hodl Finance“ imasi teikti paskolas, įkeistas...

Rinkos
2018.07.19
Lietuvos tapsmas besivystančia šalimi – sunkiai pasiekiama svajonė Premium 11

Lietuva pagal savo kapitalo rinką vis dar rikiuojasi šalia tokių šalių kaip Nigerija ar Bangladešas, nors...

Rinkos
2018.07.19
„Danske Bank“ akcijoms seniai nebuvo taip blogai 8

Didžiausio Danijos banko „Danske Bank“, įsipainiojusio į galimo pinigų plovimo per Baltijos šalis skandalą,...

Rinkos
2018.07.18
Per „Revolut“ galimai plauti pinigai 7

Lietuviškos bankinės licencijos siekiantis Jungtinės Karalystės finansų startuolis „Revolut“ informavo britų...

Rinkos
2018.07.18
Brangsta akcijos ir bitkoinas 8

Daugelis akcijų Baltijos biržose trečiadienį pigo, užtat Europos biržose nuotaikos buvo neblogos kiek aprimus...

Rinkos
2018.07.18
JAV bankai prisuka pinigų kranelius komerciniam NT finansuoti 7

JAV bankai atsargiau vertina komercinio nekilnojamojo turto (NT) perspektyvas, todėl mažina išduodamų paskolų...

Statyba ir NT
2018.07.18
„Ecoservice“ įgijo „Marijampolės švaros“ kontrolę

Atliekų tvarkymo bendrovė „Ecoservice“ įsigijo 66,31% komunalinių paslaugų, antrinių žaliavų bei aplinkos...

Bankai atsisako klientų, o pakilęs spiečius ieško naujo avilio Premium 5

Latvijos, Estijos, Kipro ir daugelio kitų Europos Sąjungos šalių bankai atsisako senųjų klientų, jeigu šie...

Finansai
2018.07.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau