Kaip teisiniai įsigijimų patarėjai vertina 2017 m. ir ko laukia šiemet

Publikuota: 2018-02-25
„Matton“ nuotr.
„Matton“ nuotr.

Lietuvoje pernai sudaryti 88 įmonių beveik 800 mln. Eur atskleistos vertės įsigijimų ir susijungimų (angl. mergers and acquisitions, M&A) sandoriai, prie kurių plušo 15 advokatų kontorų.

Teisininkai sako, kad 2017-ieji buvo išskirtiniai tuo, jog daug sandorių buvo susiję su rinkos konsolidacija, taip pat tai buvo itin didelės vertės sandorių metai, be to, didelė dalis sandorių peržengė valstybių sienas, o tai buvo didelis iššūkis sandorių teisiniams patarėjams. 

„Verslo žinių“ kartu su Finansų analitikų asociacija apibendrintą statistiką apie tai, kokie praeiti metai buvo Lietuvos M&A rinkai, rasite ČIA, o statistiką apie aktyviausius teisinius ir finansinius patarėjus – ČIA.

Tuo tarpu šiame straipsnyje pateikiame su verslų perleidimo sandoriais aktyviausiai dirbusių advokatų kontorų atstovų komentarus, kaip kiekviena kontora vertina 2017-uosius ir ko tikisi iš 2018 m.

Dovilė Burgienė, „Ellex Valiunas“ partnerė:

Daug sandorių 2017 m. buvo susiję su rinkos konsolidacija. Dėl to labai rimtas iššūkis sėkmingai įgyvendinti sandorius buvo leidimai koncentracijai ir kiti reguliuotojų leidimai. Lietuva yra labai maža šalis ir įmonės, norėdamos dirbti efektyviai ir būti konkurencingomis, turi pasiekti nemažą dydį ir atitinkamai rinkos dalį. Negalėdamos to padaryti dėl konkurencijos teisės suvaržymų, jos priverstos veikti neoptimaliai, todėl tokioms įmonėms apskritai yra sunku rasti pirkėją. Lietuvoje reikia rasti balansą, kuris, iš vienos pusės, saugo vietos vartotojus, o, iš kitos pusės, leidžia mūsų įmonėms užaugti pakankamai didelėms ir įgalinti jas plėstis į užsienio rinkas. Priešingu atveju, taip galime ir likti užsienio įmonių nedidelių padalinių aptarnaujama maža rinka.

nuotrauka::1left

Tam tikri tradiciniai rinkos žaidėjai (tarkime, Skandinavijos investuotojai) pamažu pasitraukia iš rinkos, tad Lietuvos įmonėms reikia rasti, kuo pakeisti tokius investuotojus (tarkime, tai gali būti JAV privataus kapitalo fondai).

2018-aisiais dėl makroekonominių rodiklių ir pasaulio rinkų tendencijų atsiranda tam tikras nepasitikėjimas rinka, todėl kai kurie pirkėjai gali lūkuriuoti, bijodami permokėti už įmones, kaip kad atsitiko 2007 metais. Be to, šiemet iIšlieka tas pats konkurencijos teisės iššūkis, kaip ir 2017 m.

Kadangi realiai vietinė kapitalo rinka kol kas mažai veiksni, tad ir toliau Lietuvos įmonių pardavimui reikia ieškoti užsienio pirkėjų. Vis didesniu iššūkiu tampa tai, kad kai kurios įmonės vietos privataus kapitalo fondams yra per didelės, o užsienio fondams – per mažos. Neišvengiamai Lietuvoje reikia vystyti kapitalo rinkas, kad įmonių įsigijimus būtų galima finansuoti pritraukiant rinkos investuotojus. Tam reikalinga ne tik suaktyvinti rinką siūlant valstybės įmones, steigiant viešomis lėšomis finansuojamus investicinius fondus, bet ir edukuojant Lietuvos verslininkus, kad jie nebijotų skaidrumo, viešumo ir būtų pasirengę kitu kokybiniu lygmeniu tvarkyti savo įmonių valdymą (įsileisdami nepriklausomus valdybos narius, atsisakydami vidaus sandorių su pagrindiniais akcininkais ir pan.)

Dr. Irmantas Norkus, „Cobalt” vadovaujantis partneris:

2017 m. buvo didelės vertės sandorių metai. „Luminor“, „MTG“ (TV3), „Palink“ sandoriai buvo didžiausi atitinkamose rinkose. Buvo įgyjamos ar parduodamos strateginį interesą turinčios įmonės arba koncentruojamos rinkos. Todėl iššūkis teisininkams buvo suvaldyti procesą taip, kad visi valstybės institucijų (tiek užsienio, tiek ir Lietuvos) leidimai būtų gauti laiku.

nuotrauka::2right

Pavyzdžiui, „Luminor“ sandoryje reikėjo gauti Europos Komisijos, Europos centrinio banko sutikimus, suderinti sandorio sąlygas su Lietuvos, Latvijos, Estijos, Švedijos, Norvegijos reguliuotojais. „Palink“ sandoryje rinkos koncentracijos leidimo procesas užtruko ilgiau nei tikėtasi. Todėl iššūkis buvo suderinti ne tik sandorio šalių, bet ir valstybinių reguliuotojų interesus laiku, kad sandoris būtų baigtas pagal šalių suderintą grafiką. 

2017 m. mūsų kontoros teisininkai dirbo su daugiau nei 20 sandorių, kurių geografija platesnė, nei Lietuva. Paprastai tai buvo sandoriai, susiję su keliomis Baltijos šalimis arba Lietuvos verslo įsigijimai užsienyje. Pastaruoju metu lietuviai drąsiau investuoja užsienyje (pvz., 2018 m. „Eurovaistinės” Estijoje, „Girteka” Danijoje, „Viči” Prancūzijoje). Todėl mūsų kontoros teisininkams vis dažniau tenka valdyti projektus užsienio jurisdikcijoje. Tai nauja patirtis ir iššūkis Lietuvos teisininkams.

Marius Matonis, „TGS Baltic“ M&A praktikos grupės vadovas:

Pernai sandorių procesai daug chaotiškesni ir ilgiau trunkantys, tačiau neretai pereinantys į spurtą atskiruose etapuose. Daug dirbome su ambicingiausiais klientų projektais už Lietuvos ribų, pavyzdžiui, „Apoteksgruppen“ įsigijimu, o tai reikalavo aukščiausios kompetencijos ir komandinio darbo. Didelę darbo dalį sudarė darbas su privataus kapitalo fondais, kurie yra patys reikliausi ir profesionaliausi klientai. Turime didelę komandą, todėl pavyksta suvaldyti daug vienu metu vykstančių procesų.

nuotrauka::3left

2018 m. pagrindiniai teisiniai iššūkiai bus mokestinės aplinkos ir praktikos keitimas, kuris, be abejo, nedaro teigiamos įtakos sandoriams. Pavyzdžiui, holdingų apmokestinimas apsunkina sandorių struktūrų kūrimą ir finansavimą. Tačiau savininkų kartų keitimasis gali generuoti naujus sandorius.

Bendrai, manau, šiemet matysime tolesnį aktyvų privataus kapitalo fondų dalyvavimą sandoriuose, taip pat naujų fondų kūrimą. Pagrindinis iššūkis sandoriams yra pirkėjo ir pardavėjo lūkesčių suderinimas, ypač prasidedant kalboms apie galimą ekonomikos kilimo ciklo pabaigą.

Mantas Petkevičius, „Sorainen“ partneris:

Nors 2017-ieji bendru įmonių įsigijimų ir susijungimų sandorių skaičiumi ir verte nepasižymėjo, negalėčiau teigti, kad tai buvo prasti metai visai rinkai.

nuotrauka::4right

„Sorainen“ 2017 m. prisidėjo prie didžiausių įmonių įsigijimų ir susijungimų sandorių įgyvendinimo Baltijos šalyse, įskaitant „Nordea“ ir DNB jungiant veiklą Baltijos šalyse ir kuriant „Luminor“, kuris yra didžiausias verslo sujungimo sandoris Baltijos šalių istorijoje, „Providence Equity Partners“ įsigyjant Švedijos žiniasklaidos koncerno „Modern Times Group“ verslą Baltijos šalyse, perleidžiant IKI prekybos centrų tinklą valdančios „Palink“ akcijas „Rimi Baltic“ ir pan. Todėl praeiti metai tikrai buvo labai sėkmingi visai regioninei „Sorainen“ Įmonių įsigijimų ir susijungimų praktikai.

Tokie sandoriai dažniausiai peržengia vienos valstybės ribas ir yra labai kompleksiniai tiek klausimų įvairovės, tiek jų geografijos prasme. Todėl projekto valdymas, skirtingas valstybes apimančios teisininkų ir kliento komandos darna ir bendradarbiavimas, sugebėjimas greitai reaguoti į netikėtumus, kurie yra neišvengiami tokios apimties projektuose, yra ne mažiau svarbūs, nei patys teisiniai sprendimai. Būtent į tai mes stengiamės toliau investuoti ir tikime, kad „vienos komandos“ filosofija mums ir ateityje padės įgyvendinant sudėtingiausius sandorius. Viliuosi, kad 2018-ieji ir toliau suteiks mums progų prisidėti prie tokių išskirtinių rinkos projektų.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Skandalai neparklupdė: „Facebook“ pelnas ir vartotojų skaičius augo

Socialinio tinklo valdytoja „Facebook“, nepaisant ją sukrėtusių skandalo, pademonstravo tvirtus ketvirčio...

Interviu apie šimtamilijoninę „Revolut“ investiciją Premium 2

Jungtinės Karalystės technologijų startuolis „Revolut“ 250 mln. USD injekciją gavo ir milijardine įmone tapo,...

Rinkos
09:01
„Revolut“ pritraukė rusų milijardieriaus investiciją 7

Jungtinėje Karalystėje registruotas finansinių technologijų startuolis „Revolut“, siekiantis gauti bankinę...

Rinkos
09:00
Misiūnas: su „Maxima“ užaugę tiekėjai gaus realią galimybę plėstis Lenkijoje Premium

Trečią mėnesį mažmeninės prekybos lyderei „Maximos grupei“ vadovaujantis Dalius Misiūnas, pažįstamas kaip...

„Practica Capital“ kaupia naują rizikos kapitalo fondą Premium

Rizikos kapitalo fondų valdytoja „Practica Capital“ renka naują fondą ir dar šiais metais ketina pradėti...

Nerimas persimetė ir į Baltijos biržas Premium 1

Virš 3% pajamingumo ribos įsitvirtinantys JAV 10 metų skolos vertybiniai popieriai vis labiau neramina...

Rinkos
2018.04.25
„Twitter“ rezultatai pranoko Volstrito lūkesčius

Socialinį tinklą valdanti kompanija „Twitter“ pademonstravo analitikų prognozes pranokusius ketvirčio...

Technologijos
2018.04.25
Skrieja raketos ir vyksta žodžių karas, bet investuotojai ramūs Premium

Raketos Sirijoje, Šaltąjį karą primenantys Vakarų ir Rusijos santykiai, JAV ir Kinijos prekybinis karas –...

Rinkos
2018.04.25
Nafta brangiausia per 3 metus, bet toliau – nebūtinai tik brangimas 7

Naftos kainos, dar prieš kelias dienas šturmavusios 3 metų aukštumas, dabar nuo jų kiek atsitraukė, visgi...

Rinkos
2018.04.25
Stocks Drop Following U.S. Lead; Treasuries Steady: Markets Wrap

Asian stocks followed their U.S. counterparts lower as worries about the earnings outlook weighed on...

2018.04.25
Įvardijo geriausias 2018 m. Lietuvos advokatų kontoras Premium 5

Dviejų autoritetingų tarptautinių teisės žinynų sudarytuose 2018 m. Lietuvos advokatų kontorų reitinguose...

Investuotojų asociacija: „Žemaitijos pienas“ pavėlavo pateikti medžiagą akcininkams

Viena didžiausių Lietuvos pieno perdirbimo bendrovių „Žemaitijos pienas“ pavėlavo pateikti medžiagą...

Agroverslas
2018.04.24
JAV rinkoje kirstas psichologiškai svarbus lygis Premium 1

Tarp grynųjų aktyvų vertės ir kainos rinkoje žiojinti skylė paskatinto NT fondo „Baltic Horizon“ valdytojus...

Rinkos
2018.04.24
„Litgrid“ dividendais išmokės 7,7 mln. Eur 2

AB „Litgrid“ dividendais išmokės beveik visą grynąjį pelną – 7,716 mln. Eur, t. y., po 0,0153 Eur vienai...

Energetika
2018.04.24
„Lietuvos draudimas“ pelną pašokdino 60% 14

Didžiausia šalies ne gyvybės draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“ pernai uždirbo 13,1 mln. Eur grynojo...

Rinkos
2018.04.24
„Eften“ NT fondo grynosios nuomos pajamos augo 8,7%

Baltijos šalių biržoje listinguojamas investicijų į komercinį NT fondas „Eften Real Estate Fund III AS“ šių...

Statyba ir NT
2018.04.24
JAV doleris – 3 mėn. aukštumose pagrindinių valiutų atžvilgiu

JAV dolerio kursas pagrindinių valiutų krepšelio atžvilgiu pakilo iki 3 mėn. aukštumų.

Rinkos
2018.04.24
„Orion Asset Management“ pelną pašokdino 10 kartų 1

Lietuvos turto valdymo įmonė „Orion Asset Management“ pernai uždirbo 1,2 mln. Eur grynojo pelno – 10 kartų...

Rinkos
2018.04.24
„Swedbank“ pajamos augo, bet pelnas mažėjo

Pirmąjį 2018 m. ketvirtį „Swedbank“ Lietuvoje uždirbo 28 mln. Eur grynojo pelno, arba 4% mažiau nei tuo pačiu...

Finansai
2018.04.24
Sukruto pardavinėti OEG akcijas Premium

Investuotojai Baltijos biržose pirmadienį jau buvo užmiršę „Snaigės“ problemas, aktyviai perleidinėjo...

Rinkos
2018.04.23

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau