Kinas „Tarp pilkų debesų“: baudžiamoji atsakomybė kūrėjams

Publikuota: 2018-12-22
Filmo kadras.
Filmo kadras.
 

Kartais nuoširdžiai nesuprantu menininkų. Ypač tų, kurie turi biudžetą, aiškią kryptį, apgalvotus tikslus. Kurių menas – ne improvizacinis, o labai lengvai pasukamas reikiama linkme. Kurie sukelia didelius lūkesčius. O tada ima ir pagamina tokią gėdą, kad net sunku surinkti žodžius jai apibūdinti.

„Tarp pilkų debesų“ kūrėjai kokį gerą pusmetį erzino visus kino ir Lietuvos istorijos entuziastus akcentuodami, kad tai bus geriausias istorinis lietuviškas filmas. Ne tik istorinis, bet apskritai geriausias Lietuvos kino istorijoje. Geriausi aktoriai, tobulas siužetas, skausminga žmonių istorija, kurią visi žinome iš senelių pasakojimų ir istorijos pamokų.

Tačiau kino salėje panyri į nemalonų disonansą: kodėl turint tiek laiko ir išteklių, buvo išspaustas tik toks visiškai bevertis, Lietuvos istorijai gėdą darantis menkniekis.

Ir aš nehiperbolizuoju. Nesiruošiu švelninti tono. Man pikta. Tremtinių istorija yra žiauri. Tai vienas skausmingiausių mūsų valstybės etapų, ne tik sunaikinęs didžiąją dalį mūsų kultūros ir visuomeniškumo, bet kartu ir nesuvokiamai skausmingai sugriovęs daugybę gyvenimų.

Bet čia sutinkame menininkus, kurie pasiklydę savo meniškuose ieškojimuose išjungia sveiką protą ir siekdami asmeninio pripažinimo leidžia sau su Lietuvos istorija elgtis, kaip tik jiems atrodo patogu. Šypsodamiesi per spaudos konferencijas pristatinėja, kaip giliai čia viską pakapstė ir kaip štai ėmė ir pastatė išskirtinį tautos skausmą nupiešiantį filmą. Išėjo tikras Holivudas su lietuviškomis šaknimis, kokybė prilygsta bet kokiam aukščiausio lygio filmui, o istorija palies viso pasaulio širdis. Aha, patikėjome.

Aš tikrai čia taip neburbėčiau, jei nebūčiau piktas. Labai retai nesugebu išsėdėti salėje viso filmo. Ir iki šiol niekada filmui įpusėjus nesu garsiai salėje vimtelėjęs frazės „Kas čia per šūdas?“ Nes nė kiek nebijau to pasakyti – šūdas, ir tiek.

Kūrėjai išsišaipė iš visų žuvusių ir išgyvenusių tremtinių. Pastatė kažkokį absurdą, kuris tremtinių istoriją paverčia pajuokos objektu. Žiūrint „Tarp pilkų debesų“ susidaro įspūdis, kad tremtiniams iš tiesų nebuvo taip blogai, o pasakojimai apie kančias atrodo smarkiai perdėti. Vis kilo klausimas, o tai kur tos tragiškos kančios, apie kurias man pasakojo mokykloje? Kas čia jau tokio baisaus, ką mes šiuo filmu bandysime parodyti visam pasauliui? Kad mirė kūdikis? Kad kažką nušovė į nugarą? Kad kažkas prarado šeimos narį? Tik tiek?

Žiūrėdama filmą žmona, irgi neištvėrusi ekrane matomo apgailėtino meninio lygio, statiškų aktorių ir labai mėgėjiškai parašyto siužeto, pasakė taiklią frazę. Tiems, kas yra skaitę Balio Sruogos „Dievų mišką“ arba matę tą nelabai vykusią Algimanto Puipos ekranizaciją, šio filmo siužete pasakojami įvykiai turėtų atrodyti kaip gana lengvos atostogos. Tikroji tremtinių patirta kančia šių puikių menininkų buvo nuvalkiota, neskoningai parašyta ir pastatyta bei įžeidžiamai supaprastinta iki pigaus trečiarūšio prastai suvaidintų emocijų filmo.

Atskiro paminėjimo vertas faktas, kad lietuviškai dubliuotoje versijoje visi angliški dialogai buvo dubliuojami lietuviškai, tačiau rusiški palikti originalūs. Ir čia mes matome lietuviškos kultūros skaudulį, kad rusų kalbą vis dar laikome savu, visiems įprastu elementu. Nors filmas turėtų pabrėžti mūsų tautai padarytus nusikaltimus, agresoriaus, kuris ir nusikalto, kalbai kūrėjai suteikia išskirtinę vertę ir stengiasi išlaikyti jos autentiškumą. Tai vienas rimčiausių spjūvių į veidą visiems, kas kentėjo trėmimuose, ir elementari nepagarba valstybingumui.

Už tokių svarbių Lietuvai įvykių žeminimą ir neigimą Baudžiamasis kodeksas numato gana rimtas bausmes. Kartais pagalvoju, kodėl tai netaikoma tokiais atvejais? Pirmasis kandidatas, kurio nepralenkia ir šis šūdevras, būtų atviras pasišaipymas iš Sausio 13-osios aukų – filmas „Mes dar dainuosim“. Jį galite susirasti jutube, pasigrožėkite. Tačiau „Tarp pilkų debesų“ baudžiamosios irgi vertas, nes tokio niekalo pastatymas tikrai nusipelno kokios nors bausmės. Bent jau blogos karmos.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Knygos: Ginklai, mikrobai ir plienas kviečio draugijoje Premium

Kviečio įtaka žmonijos vystymuisi yra nepaneigiama, tačiau gerokai pervertinta. Atahualpa ir Francisco...

Verslo klasė
2019.07.20
Aukščiausia elektros lyga: XXI a. lenktynių formato aktyvistai sunkiai laužia tradicijų ledus Premium

Elektra varomų automobilių „Formulės E“ lenktynės – nuo 2014 m. plėtojamas projektas, kurį siekiama paversti...

Verslo klasė
2019.07.14
P. Jurkevičius: noriu prezidento, pietaujančio prie balta staltiese uždengto stalo! Premium

Žiniasklaidos iškeltas klausimas – reikia, o gal nelabai Daukanto aikštės rūmuose restorano arba kavinės,...

Verslo klasė
2019.07.13
A. Puklevičius: krizė skambina du kartus Premium 8

Neseniai teko prisėsti kompanijoje, kur keli iš pažiūros protingi žmonės, visi turintys aukštąjį...

Verslo klasė
2019.07.13
Medijų ateitis: nykstančios ribos Premium 3

Maždaug kokiais 2010 m. institucinė žiniasklaida pasijuto besanti beveik ištikta komos. Na gal porą metų...

Verslo klasė
2019.07.07
Kinas: Nuostabi antirusiška propaganda Premium 16

Vienu aspektu man „Černobylis“ („Chernobyl“) sukėlė stiprų nusivylimą. Nesuprantu, kodėl visi taip aistringai...

Verslo klasė
2019.07.07
Sigita Šimkutė: Ko nori moterys Premium 3

Biure buvo tuščia kaip niekada. Galėjai girdėti, kaip klankteli besisukanti ventiliatoriaus galva, pasiekusi...

Verslo klasė
2019.07.07
Ateities šeima – neišnaudota aukso gysla Premium 7

„Šeimos bilietu gali pasinaudoti viena šeima – abu tėvai, atvykę kartu su vienu arba keliais savo vaikais iki...

Verslo klasė
2019.07.07
Donatas Katkus: Manifestas? Premium

Kadaise bet kokia meno grupė – dailės, literatūros, muzikos – skelbdavo savo bendros estetikos manifestus.

Verslo klasė
2019.07.06
Kaip 1969-aisiais pasiekėme Mėnulį?  Premium 17

Žinią apie žmonių nusileidimą Mėnulyje Amerikoje supo audringi dešimtmečiai: šeštasis protestų ir rasinės...

Verslo klasė
2019.07.06
Bankai prieš anglis Premium 6

„Tauron“, vienas didžiausių Lenkijos energetikos koncernų, pereina prie žaliosios energijos. Tai nustebino...

Verslo klasė
2019.07.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau