Už lygių galimybių įgyvendinimą – „Lygių galimybių sparnai“

Reklama publikuota: 2019-11-27
Dovilė Grigienė, „Swedbank“ Lietuvoje vadovė: „Džiaugiuosi, kad savo organizacijoje mes jau išsiugdėme atitinkamą organizacinę kultūrą ir sąmoningumo lygį, o lygios galimybės mums tapo kasdiene vertybe.“
svg svg
Dovilė Grigienė, „Swedbank“ Lietuvoje vadovė: „Džiaugiuosi, kad savo organizacijoje mes jau išsiugdėme atitinkamą organizacinę kultūrą ir sąmoningumo lygį, o lygios galimybės mums tapo kasdiene vertybe.“

Už savo veikloje sėkmingai diegiamus lygių galimybių principus ir už tai, kad skleidžia lyčių lygybės bei lygių galimybių idėjas visuomenėje, o taip pat savo pavyzdžiu skatina kitas organizacijas aktyviau veikti šioje srityje, „Swedbank“ gavo aukščiausią įvertinimą – trejus „Lygių galimybių sparnus“. Šį standartą įsteigė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba ir Žmogaus teisių stebėjimo institutas.

Prisijungti prie „Lygių galimybių sparnų“ standarto gali bet kuri šalies įmonė ir organizacija, kuri atitinka nuo 4 iki 12 kriterijų, matuojančių organizacijos įsipareigojimą lygių galimybių principams.

„Swedbank“ lygių galimybių srityje pradėjo dirbti 2015 m. Tuomet įmonėje buvo patvirtinta Lyčių lygybės ir įvairovės politika, o taip pat iškeltas tikslas panaikinti nepagrįstą darbo užmokesčio skirtumą tarp vyrų ir moterų, užimančių tas pačias pareigas.

Vadovų balansas

Siekdamas įgyvendinti Lyčių lygybės ir įvairovės politiką, vienu iš uždavinių bankas išsikėlė tikslą užtikrinti lyčių balansą vadovų lygmenyje.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Tyrimai rodo, kad komandos, pasižyminčios įvairove ir lygiomis galimybėmis, pasiekia geresnių verslo rezultatų. Vadinasi, tai ne tik žmogaus teisių klausimas, bet ir akivaizdi nauda verslui. Žinoma, norint pakeisti įsisenėjusias nuostatas ir įpročius nepakanka vien sudėlioti naujus procesus. Bet dirbant nuosekliai tą pasiekit tikrai įmanoma. Džiaugiuosi, kad savo organizacijoje mes jau išsiugdėme atitinkamą organizacinę kultūrą ir sąmoningumo lygį, o lygios galimybės mums tapo kasdiene vertybe,“ – komentuoja Dovilė Grigienė, „Swedbank“ Lietuvoje vadovė.

Savo veiklos praktikoje diegdamas lygių galimybių principus bankas daug dėmesio skiria ir mokymams, kurie padėtų atsikratyti profesinių stereotipų ir leistų formuoti labiau subalansuotas komandas bei taip įgyvendinti Lyčių lygybės bei įvairovės politiką.

Žalia šviesa lygioms galimybėms

Statistikos departamento duomenimis, vidutinis moterų darbo užmokestis Lietuvoje yra 13% mažesnis nei vyrų. „Swedbank“ įgyvendino išsikeltą tikslą panaikinti nepagrįstą darbo užmokesčio skirtumą tarp vyrų ir moterų, dirbančių vienodose pareigose.

Banke visos pareigybės yra suskirstytos į tam tikrus lygius ir kategorijas, kurioms darbuotojai yra priskiriami pagal objektyvius kriterijus – kompetencijas, patirtį ir rezultatus. Šios kategorijos turi ir apibrėžtus atlyginimų rėžius. Tokia sistema padidina objektyvumą atlygio procesuose – per kelis metus aktyvaus darbo skirtumą tarp vyrų ir moterų, užimančių tas pačias pareigas, darbo užmokesčio skirtumą pavyko sumažinti iki 1%. Beje, Statistikos departamento 2017 m. duomenimis, didžiausias moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis Lietuvoje buvo finansinės ir draudimo veiklos įmonėse – 38,1%.

Bankas taip pat stengiasi pritraukti į atrankas kuo daugiau abiejų lyčių kandidatų.

„Tai ne visada lengva, nes pastebime, kad moterų pasitikėjimas savimi yra mažesnis ir jos rečiau ryžtasi kandidatuoti į aukštas pareigas. Todėl labai svarbu motyvuoti ir ugdyti abiejų lyčių kandidatus į vadovų pozicijas, kad visada turėtumėte iš ko rinktis,“ – teigia D. Grigienė.

Skaičiuojama, kad moteris, norėdama gauti tokį pat atlygį kaip atitinkamą poziciją užimantis vyras, per metus turėtų dirbti 40 dienų daugiau. Siekdamas atkreipti dėmesį į šią problemą, pernai sostinės Konstitucijos pr. „Swedbank“ inicijavo unikalių akciją: žalia šviesa pėsčiųjų šviesoforuose užsidegė su moters siluetu. Taip pažymėtas socialinės akcijos „Žalia šviesa lygioms galimybėms“ startas. Šia akcija bankas siekė atkreipti dėmesį į nelygybę darbo rinkoje ir paskatinti pokyčius visuomenėje bei versle. Savo patirtimi ir patarimais kitoms įmonėms bankas dalinasi specialioje svetainėje www.zaliasviesa.lt.

„Tikiu, kad verslas gali tapti jėga, kuri skatintų visuomenėje pozityvius pokyčius. Todėl kviečiu ir kitas įmones diegti lygių galimybių principus bei užkirsti kelią bet kokiai diskriminacijai darbo vietoje,“ – sako D. Grigienė.

Nuo ko galėtų pradėti įmonės, kurios savo viduje nori gerinti situaciją dėl lyčių lygybės bei lygių galimybių?

„Pirmas žingsnis – suprasti, kur šiuo klausimu organizacija yra šiuo metu. Prieš imantis kokių nors veiksmų būtina išanalizuoti situaciją, kad žinotumėte, ką gerinti, – pataria Donatas Paulauskas, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos vyresnysis patarėjas. – Antraip daug laiko ir išteklių gali būti skiriama patobulinimams, kurių nereikia. Šiam tikslui Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba suteikia „Lyčių lygybės liniuotę“ – įrankį, kuriuo galima išsimatuoti padėtį organizacijoje ir sužinoti, kuriose srityse reikėtų pasitempti.“

Kartu su rezultatais organizacijoms pateikiamos rekomendacijos, kokių veiksmų galima imtis. Vienai organizacijai aktualiausi gali būti mokymai, kitai – moterų ir vyrų atlyginimų atotrūkio mažinimo strategija ar lankstaus darbo grafiko įgyvendinimas ir panašiai.

Straipsnis parengtas įgyvendinant projektą „Pokytis versle, viešajame sektoriuje, visuomenėje – nauji standartai diskriminacijos mažinimui“. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis.

nuotrauka::1 nocrop

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku