Ukraina susigrąžino 86 į Rusijos nelaisvę patekusius karius, išlaisvinta Bučia, Odesos regionui smogta raketomis

Publikuota: 2022-04-01
Atnaujinta 2022-04-01 22:01
  • Rusijos kariai paliko Ukrainos Černobylio atominę elektrinę, pranešė Kyjivo pareigūnai.
  • Rusija 10 val. žada atidaryti evakuacijos koridorių iš apgulto Mariupolio uostamiesčio.
  • Vyks Rusijos ir Ukrainos nuotolinės taikos derybos.
  • Belgorode subombarduotas naftos sandėlis, liepsnoja 8 saugyklos.
  • Ukrainos pajėgos skelbia atsikovojusios 11 miestelių aplink Chersoną.
  • Ukraina susigrąžino 86 į Rusijos nelaisvę patekusius karius.
  • Bučios meras patvirtino, kad šis Kyjivo priemiestis išlaisvintas.

Ketvirtadienio įvykių suvestinę galima rasti čia.

Baigiame pildyti penktadienio naujienų juostą. Naujausias žinias pranešime šeštadienį 7 val. 

21:50 Lietuva perdavė Ukrainai 10 mln. Eur vertės karinės paramos

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pranešė, jog Lietuva perdavė Ukrainai karinės paramos už dar 10 mln. Eur. Apie tai penktadienio vakarą ministras paskelbė feisbuke. Plačiau skaitykite čia.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:41 Odesos regionui smogta raketomis

Trys raketos „Iskander“, paleistos iš Rusijos aneksuoto Krymo pusiasalio, pataikė į gyvenvietę Odesos regione, pranešė regiono karinės administracijos vadovas Makyimas Marčenka. Jis pridūrė, kad yra aukų.

21:36 Ukraina: dideles radiacijos dozes gavę rusų kariai gydomi Baltarusijoje

„Turimais duomenimis, Baltarusijos Respublikos teritorijoje, Gomelio respublikiniame moksliniame-praktiniame radiacinės medicinos ir žmogaus ekologijos centre, gydomi tariamai „sužeisti“ Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų kariai, gavę dideles radiacijos dozes buvimo Černobylio atskirties zonoje metu“, – savo „Facebook“ paskyroje rašo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas.

20:47 Meras: Bučia išlaisvinta

Pasak Bučios mero Anatolijaus Fedoruko, Ukrainos kariai ketvirtadienį atsikovojo prie Kyjivo esančią Bučią.

„Šiandien, kovo 31 d., mūsų miestą iš rusų orkų, rusų okupantų išvadavo mūsų Ukrainos ginkluotosios pajėgos“, – penktadienį paskelbtame vaizdo įraše prie Bučios rotušės sakė A. Fedorukas.

20:39 Meras: nelaisvėje gali būti apie 200 Černobylio AE sargybinių

Slavutyčiaus miesto, kuriame gyvena dauguma Černobylio atominės elektrinės darbuotojų, meras BBC sako, kad apie 200 Ukrainos nacionalinės gvardijos narių, kurie buvo įstrigę elektrinėje, kol ją kontroliavo Rusija, greičiausiai pateko į rusų karių nelaisvę, kai šie atsitraukė.

„Mes juos laikome karo belaisviais“, – sakė Jurijus Fomičevas ir pridūrė, kad nuo ketvirtadienio su jais nepavyksta susisiekti.

20:20 Indijos technologijų milžinė uždaro biurą Rusijoje  

„Infosys“, Indijos technologijų milžinė, kurioje Jungtinės Karalystės kanclerio Rishi Sunako žmona turi akcijų (jų vertė, manoma, siekia per 400 mln. GBP), uždaro savo biurą Rusijoje, remdamasis šaltiniais pranešė britų transliuotojas BBC.

19:48 Raudonasis Kryžius atideda evakuaciją iš Mariupolio

Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas pranešė, kad atidėjo bandymą evakuoti civilius gyventojus iš Rusijos pajėgų apgulto Mariupolio miesto.

„Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto komanda, penktadienį vykusi į Mariupolį, kad padėtų saugiai evakuoti civilius gyventojus, turėjo grįžti į Zaporižią po to, kai dėl esamų sąlygų buvo neįmanoma tęsti evakuacijos“, – sakė Tarptautinis Raudonasis Kryžiaus komitetas.

Saugiai evakuoti gyventojus iš Mariupolio vėl bus bandoma šeštadienį.

Kiek anksčiau Ukrainos rytinio Donecko regiono gubernatorius apkaltino Rusiją sulaužius pažadą leisti humanitarinei pagalbai pasiekti apgultą Mariupolio miestą.

„Nepaisant visų susitarimų ir Rusijos pusės pažadų, humanitarinės pagalbos tiekimas nevykdomas“, – sakė Pavlo Kyrylenko per televiziją transliuotame kreipimesi.

Jis pridūrė, kad humanitarinis koridorius „iš esmės neveikia“.

19:15 R. T. Erdoganas pasikalbėjo su V. Putinu

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, kalbėdamasis su Vladimiru Putinu telefonu, pasakė, kad norėtų surengti jo ir Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio susitikimą, pranešė Turkijos prezidentūra.

Anot pranešimo, R. T. Erdoganas pabrėžė, kad svarbu „veikti vadovaujantis sveiku protu ir palaikyti dialogą“.

„Turkijos prezidentas Erdoganas pareiškė, kad viltys dėl taikos atgijo, nes Rusijos ir Ukrainos delegacijų susitikimas Stambule buvo pozityvus ir konstruktyvus“, – sakoma pareiškime.

Jame taip pat teigiama, kad R. T. Erdoganas išreiškė „Turkijos troškimą vainikuoti taikos pastangas“ V. Putino ir V. Zelenskio susitikimu.

19:03 Kompanijoms, tęsiančioms veiklą Rusijoje, – 50% didesni mokesčiai

Tarptautinėms bendrovėms, kurios ir toliau vykdys veiklą Rusijoje, Ukrainoje bus taikomi 50% didesni mokesčiai.

Ukrainos parlamentas priėmė įstatymo projektą dėl 1,5 koeficiento įvedimo pelno, aplinkosaugos, nuomos ir nekilnojamojo turto mokesčių tarifams, Ukrainoje apmokestinant tarptautines bendroves, kurių padaliniai toliau veikia Rusijoje.

Apie tai „Telegram“ kanale pranešė Aukščiausiosios Rados Finansų, mokesčių ir muitų politikos komiteto vadovas Danylo Hetmancevas.

18:48 Ukraina susigrąžino 86 į Rusijos nelaisvę patekusius karius

Ukraina penktadienį apsikeitė su Rusija kariais, penktadienį pranešė aukšto rango Kyjivo pareigūnas.

„Apsikeitimas ką tik įvyko – 86 Ukrainos kariai, įskaitant 15 moterų, jau yra saugūs“, – per platformą „Telegram“ paskelbtoje vaizdo žinutėje sakė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio biuro vadovo pavaduotojas Kyrylas Tymošenka.

Apsikeitimo detalių jis nepateikė – lieka neaišku, kiek į ukrainiečių nelaisvę patekusių Rusijos karių grįžo į savo šalį. Apsikeitimas įvyko pietinėje Zaporižios srityje.

Kiek vėliau vicepremjerė Iryna Vereščuk pranešė, kad kariai „jau vežami namo“.

18:16 Ragina Prancūziją imtis lyderystės dėl Ukrainos narystės ES 

Prancūzija galėtų imtis lyderystės suteikiant Ukrainai kandidatės į ES nares statusą, penktadienį Vilniuje susitikęs su Prancūzijos užsienio reikalų ministru sakė prezidentas Gitanas Nausėda.

Jis pabrėžė, Lietuva tvirtai palaiko Ukrainos siekį dėl narystės ES ir tikisi Prancūzijos aktyvios lyderystės šį procesą pagreitinant – suteikiant šalies kandidatės statusą kiek įmanoma greičiau.

Prancūzija šiuo metu pirmininkauja ES Tarybai.

18:13 Siūlo 10.000 grivinų keisti pagal oficialų kursą ir be mokesčių

Europos Komisija siūlo karo pabėgėliams iš Ukrainos Europos Sąjungoje leisti iškeisti ribotą grivinų kiekį pagal oficialų valiutos kursą ir be jokių mokesčių, pranešė Komisijos atstovybė Lietuvoje.

„Didžiausia suma vienam asmeniui – 10.000 grivinų (apie 307 Eur – BNS) – turėtų būti keičiama netaikant jokių mokesčių, pagal oficialų valiutos kursą, kurį skelbia Ukrainos nacionalinis bankas“, – teigiama pranešime.

EK pasiūlyme, kuriam pritarta penktadienį, nurodoma, kad tokia schema turėtų būti taikoma ne trumpiau kaip tris mėnesius. 

18:08 ES paragino Kiniją padėti nutraukti karą 

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen vaizdo ryšiu penktadienį kalbėjosi su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu ir šalies premjeru Li Keqiangu. ES vadovai paragino Kiniją pasinaudoti savo įtaka Rusijai ir padėti nutraukti karą.

Ch. Michelis po pokalbio su Kinijos lyderiais teigė, kad ES ir Kinija sutaria, kad karas Ukrainoje kelia grėsmę tarptautiniam saugumui. Plačiau skaitykite čia

18:03 Tęsiantis karui Rusija pradeda pavasarinį šaukimą į kariuomenę

Rusija penktadienį pradėjo pavasarinį jaunuolių šaukimą į kariuomenę ir pažadėjo, kad šauktiniai nebus siunčiami kariauti į Ukrainą, kur, anot Maskvos, žuvo jau daugiau kaip 1.000 rusų karių. Šie skaičiai smarkiai atsilieka nuo tarptautinių stebėtojų, Vakarų šalių žvalgybos ir pačios Ukrainos vertinimų.

Rusijos kariuomenė rengia šaukimus dukart per metus – pavasarį ir rudenį. Į naujokus vieneriems metams imami tarnybai tinkami 18–27 metų vyrai.

Remiantis Kremliaus įsakymu, šį kartą prezidentas Vladimiras Putinas liepė pašaukti 134.500 jaunuolių.

17:47 Černobylio AE direktorius: neįmanoma įvertinti, kiek stipriai apsinuodijo Rusijos kariai

Černobylio atominės elektrinės direktorius teigė, kad yra neįmanoma įvertinti, kaip smarkiai radiacija apsinuodijo teritorijoje buvę Rusijos kariai.

Energoatom paskyroje socialiniame tinkle „Telegram“ elektrinės direktorius Valerijus Seida sakė, kad „pačioje elektrinės teritorijoje okupantai nieko nekasinėjo, tačiau tankūs dulkių debesys, kuriuos sukėlė pravažiuojanti karinė technika ir su jais pakilusi radiacija, galėjo patekti į rašistų (Rusijos fašistų – VŽ) kūnus per plaučius".

Lieka neaišku, ką Rusijos pajėgos veikė vadinamame „Raudoname miške“ elektrinės apylinkėse, tačiau jei iš tiesų jame buvo kasami apkasai, kariai galėjo gauti „reikšmingą radiacijos dozę“, anot elektrinės vadovo.

17:30 JAV: Rusijos pajėgos naudoja bažnyčios teritoriją pulti Kyjivą

Rusijos pajėgos į šiaurės-vakarus nuo Kyjivo naudoja bažnyčią, kaip puolimo bazę atakoms rengti ir sostinei apšaudyti, skelbia aukšto rango JAV pareigūnas.

„Karinis personalas yra įsikūręs tiek bažnyčios teritorijoje, tiek aplink esančiuose gyvenamuosiuose rajonuose“, – pareigūną citavo „The Guardian“.

„Mes manome, kad šią vietą jie naudoja atakoms ruošti“, – teigė jis

17:00 Italija ir Ispanija planuoja dujų jungtį energetinei priklausomybei nuo Rusijos sumažinti

Italijos ministras pirmininkas Mario Draghi pareiškė, kad su Ispanijos kolega aptarė idėją nutiesti dujotiekį į Ispaniją, kaip dalį planų, kuriais siekiama atpratinti Europą nuo rusiškų dujų, skelbia agentūra „Reuters“.

Ispanija turi didžiausius Europoje suskystintų gamtinių dujų (SGD) išdujinimo pajėgumus Europoje, tačiau jų transportavimą į kitas Europos valstybes smarkiai apsunkina Pirėnų kalnai.

„Europos šalys prie Viduržemio jūros supranta, kad dabar jos gali būti labai svarbios gamtinių dujų, o ateityje – vandenilio centrai Europoje“, – pabrėžė Italijos vyriausybė vadovas, pridurdamas, kad 30-40% iš Rusijos importuojamų dujų alternatyvių tiekėjų galima pakeisti iš karto, tačiau dėl likusios dalies – sudėtingiau.

„Europos Komisija nagrinėja tokio dujotiekio galimybę“, – sakė M. Draghi.

16:37 Vokietija užregistravo beveik 300.000 pabėgėlių iš Ukrainos

Vokietijos vidaus reikalų ministerijos teigimu, 294,508 pabėgėlių iš Ukrainos jau registravosi šalyje.

16:30 G. Nausėda: Europai grįžti prie rusiškų dujų po karo būtų didžiausia klaida

Nuo rusiškų dujų itin priklausomos Europos Sąjungos valstybės turi planų, kaip jų atsisakyti „per itin trumpą laiką“, sako prezidentas Gitanas Nausėda.

Interviu Didžiosios Britanijos televizijai „Sky news“ penktadienį jis taip pat pabrėžė, kad net ir pasibaigus Rusijos karui prieš Ukrainą, grįžti prie energetinės partnerystės su Rusija būtų „didžiausia Europos klaida“.

Išsamiau apie tai skaitykite čia.

16:05 Vokietijos atsargos karininkas kaltinamas šnipinėjimu Rusijai

Vienam Vokietijos kariuomenės atsargos karininkui pareikšti kaltinimai dėl šnipinėjimo ir įtariamo informacijos perdavimo Rusijos žvalgybos tarnyboms 2014–2020 metais, penktadienį pranešė vokiečių federaliniai prokurorai.

Įtariama, kad karininkas, pristatytas kaip Ralphas G., tiekė informaciją apie Vokietijos kariuomenės rezervą, „civilinę gynybą“, 2014 metais Maskvai paskelbtų sankcijų poveikį, taip pat apie Rusijos ir Vokietijos dujotiekio „Nord Stream 2“ projektą, sakoma federalinės prokuratūros pareiškime.

15:57 V. Klyčko: į šiaurę nuo Kyjivo vyksta intensyvūs mūšiai

Kyjivo meras Vitalijus Klyčko penktadienį pranešė, kad į šiaurę nuo Kyjivo užvirė dideli susirėmimai tarp Ukrainos ir Rusijos pajėgų. Meras taip pat pabrėžė, kad rizika nukentėti Kyjive ir toliau išlieka didelė, todėl norinčius grįžti paragino dar neskubėti, rašo „Sky News“.

Pastarosiomis dienomis užfiksuotas aktyvus Rusijos pajėgų atsitraukimas iš Irpenės, Buchos ir Hostomelio apylinkių į šiaurę nuo sostinės, kur galimai vyksta atsinaujinusios kovos. Iki šių teritorijų buvo priartėjęs didelis rusų pajėgų konvojus, kuriam taip ir nepavyko pasiekti Kyjivo.

Penktadienį taip pat pasirodė nuotraukų, kuriuose matomi Ivankovo gyventojai, sveikinantys Ukrainos kariuomenės dalinius, išlaisvinus miestą. Šis miestelis yra itin svarbus dėl to, kad yra toli į šiaurę nuo Kyjivo ir taip pat todėl, kad pro jį eina vienintelis kelias Rusijos pajėgoms atsitraukti į Baltarusiją.

Atsinaujinę susirėmimai gali reikšti, kad Ukrainos pajėgos bando sunaikinti likusius ir įstrigusius Rusijos karius netoli Kyjivo.

15:29 Meras: Rusija sunaikino Černihivo ligoninės onkologijos korpusą

Černihivo meras Vladislavas Atrošenko penktadienį televizijai CNN sakė, kad Rusijos pajėgos apšaudė ir sunaikino miesto ligoninės onkologinių ligų skyrių, praėjus vos keletui dienų po to, kai Rusija pažadėjo sumažinti puolimo apimtis šiaurės Ukrainoje.

„Kai kurios salvės smogė ligoninei tiesiogiai ir vienas pastatas, kuris yra ligoninės onkologijos centras, buvo visiškai sunaikintas. Trys žmonės buvo sunkiai sužeisti“, – eteryje kalbėjo meras.

Jis taip pat pranešė, kad mieste nėra elektros ir vandens, o miestui gali pasibaigti maistas ir vaistai per artimiausią savaitę. „Šiuo metu patiriame visišką humanitarinę katastrofą“, – sakė jis.

15:10 Kazachstanas pareiškė gerbiantis Ukrainos teritorinį vientisumą

Timuras Suleimenovas, Kazachstano prezidento administracijos pirmasis pavaduotojas, portalui „Euractiv“ teigė, kad Kazachstanas gerbia Ukrainos teritorinį vientisumą ir nepripažįsta Krymo Rusijos dalimi.

„Žinoma, Rusija norėtų, kad mes būtume labiau jų pusėje. Tačiau Kazachstanas gerbia Ukrainos teritorinį vientisumą. Mes nepripažinome ir nepripažinsime padėties tiek Kryme, tiek Donbase, nes Jungtinės Tautos to nepripažįsta“, – sakė T. Suleimenovas.

15:01 G. Depardieu pasmerkė V. Putino „beprotišką“ elgesį Ukrainoje

Prancūzų aktorius Gerard'as Depardieu ketvirtadienį pasmerkė Rusijos prezidento Vladimiro Putino „beprotiškus, nepriimtinus ekscesus“ Ukrainoje. 

„Rusijos žmonės nėra atsakingi už beprotiškus, nepriimtinus savo lyderių, tokių kaip Vladimiras Putinas, ekscesus“, – sakė kino veteranas, anksčiau nekart viešai reiškęs simpatijas Rusijos prezidentui. 

14:34 G. Landsbergis: kol valdžioje bus putiniškasis režimas, saugumo situacija nesikeis

Estijoje viešintis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad kol Rusijai vadovaus „putiniškasis režimas“, saugumo situacija nesikeis.

Taline susitikęs su Baltijos šalių ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrais, bendroje spaudos konferencijoje penktadienį jis teigė, jog šie iššūkiai turi atsispindėti NATO pozicijose.

„Kuomet kalbame apie naująją realybę, turime tiksliai įvardinti, prieš ką kovojame. Ir tai nėra tik Rusija, Putinas, karas Ukrainoje, tai yra režimas, kurį turime vadinti putiniškuoju režimu, o šalį – putiniškąja Rusija. Ir kol šis režimas yra valdžioje, globali realybė bus kitokia“, – sakė G. Landsbergis.

14:30 Apie 2.000 žmonių evakuojami iš Mariupolio

Penktadienį pasirodė pranešimų, kad maždaug 2.000 civilių iš Mariupolio yra evakuojami. Skelbiama, kad prie 42 autobusų prisijungė keletas privačių automobilių.

Tokia informacija paskelbta Mariupolio miesto tarybos „Telegram“ paskyroje.

14:25 Danų policija nutraukė „Greenpeace“ vykdytą tanklaivio su rusiška nafta blokadą

Danų policija penktadienį nutraukė aplinkosaugos organizacijos „Greenpeace“ aktyvistų surengtą akciją, per kurią prie Danijos krantų buvo parą blokuojamas rusiškos naftos perpylimas iš vieno tanklaivio į kitą.

Protestuotojai ragino uždrausti rusiško iškastinio kuro importą dėl Maskvos karo prieš Ukrainą.    

„Šiuo metu policija sulaiko keturis „Greenpeace“ aktyvistus, kurie šįryt vykdė blokadą“, – sakė organizacijos atstovė Emma Oehlenschlager. 

14:22 D. Kuleba negali nei patvirtinti, nei paneigti smūgių Belgorode

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba atsisakė komentuoti ataką Belgorodo mieste.

„Negaliu nei patvirtinti, nei paneigti teiginių, kad Ukraina prie to prisidėjo, nes paprasčiausiai neturiu visos karinės informacijos“, – viešėdamas Lenkijoje sakė D. Kuleba.

14:01 S. Lavrovas giria Indijos poziciją dėl Ukrainos

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas penktadienį gyrė Indijos poziciją dėl Ukrainos ir derybų metu tikriausiai spaudė Naująjį Delį nepasiduoti Vakarų raginimams pasmerkti Maskvos invaziją.

„Šiomis dienomis mūsų kolegos Vakaruose norėtų bet kokį prasmingą tarptautinį klausimą redukuoti iki krizės Ukrainoje (klausimo – VŽ)... Vertiname tai, kad Indija šią situaciją vertina atsižvelgdama į visus faktus, ne tik vienpusiškai“, – sakė S. Lavrovas, Naujajame Delyje susitikęs su Indijos užsienio reikalų ministru Subrahmanyamu Jaishankaru.

„Draugystė yra pagrindinis žodis, nusakantis mūsų santykių istoriją... Mūsų santykiai buvo labai tvarūs daugeliu ankstesnių sunkių periodų“, – angliškai sakė S. Lavrovas.

Plačiau apie tai galima perskaityti čia.

13:58 Derybos tarp Ukrainos ir Rusijos atstovų atnaujintos nuotoliniu būdu

Rusijos ir Ukrainos derybininkai tęsia pokalbius nuotoliniu būdu, ieškodami išeities sustabdyti nuo vasario 24 dienos prasidėjusį Rusijos karą Ukrainoje.

Kiek anksčiau Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas teigė, kad ataka Belgorode gali apsunkinti abiejų šalių derybas.

13:46 Kinija kaltę verčia JAV ir Ukrainai, iki šiol atsisako veiksmus vadinti karu

Kinija penktadienį apkaltino Jungtines Valstijas karo Ukrainoje kurstymu ir pareiškė, kad po Sovietų Sąjungos žlugimo NATO turėjo būti išformuota.

„Būdamos krizės dėl Ukrainos kaltininkės ir pagrindinės jos kurstytojos, JAV po 1999 metų paskatino NATO per pastaruosius du dešimtmečius penkis kartus plėstis į rytus“, – per eilinę spaudos konferenciją žurnalistams sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijianas.

„NATO narių skaičius išaugo nuo 16 iki 30 ir jos pasistūmėjo į rytus daugiau kaip 1.000 km iki vietos netoli Rusijos sienos, žingsnis po žingsnio spausdamos Rusiją į kampą“, – pridūrė URM atstovas.

Nors Kinija teigia kare neremianti nei Rusijos, nei Ukrainos, Pekinas anksčiau skelbė apie „beribę“ partnerystę su Maskva, atsisako pasmerkti invaziją, nepritaria sankcijoms Rusijai ir reguliariai kartoja Kremliaus dezinformaciją apie karą. Kinija, kaip ir Rusija, šios agresijos iki šiol nevadina įsiveržimu ar karu.

13:37 Per antradienio smūgį Mykolajivo savivaldybei žuvusiųjų padaugėjo iki 28

Antradienį Rusijai apšaudžius ir dalinai sugriovus Mykolajivo savivaldybės pastatą aukų skaičius padidėjo iki 28, pranešė miesto meras Vitalijus Kimas.

Smūgiuota buvo antradienio rytą, o V. Kimas apkaltino Rusijos pajėgas tyčia palaukus, kol į pastatą susirinks darbuotojai ir tada pradėjus ataką, rašo „The Guardian“.

13:33 Kremlius: smūgis Belgorode pakenks taikos deryboms

Kremliaus atstovas spaudai naujienų agentūrai „Reuters“ teigė, kad ataka Belgorode pakenks vykstančiam taikos derybų procesui.

Po smūgio naftos saugyklai Belgorodo mieste kilo didelis gaisras, pranešama apie liepsnojančias 8 kuro saugyklas. Rusija dėl atakos apkaltino Ukrainą, tačiau pati Ukraina situacijos nekomentuoja.

13:09 Ukrainos pajėgos skelbia atsikovojusios 11 miestelių aplink Chersoną, atsiėmė teritorijų aplink Kyjivą

Prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Oleksijus Arestovičius penktadienį pranešė, kad šalies kariuomenė atsikovojo iš Rusijos 11 miestelių ir kaimų aplink Chersono miestą. Chersonas išlieka kol kas vienintelis didelis Ukrainos miestas, patekęs Rusijos kontrolėn dar ankstyvoje karo stadijoje, o paskutiniu metu būta pranešimų, kad Ukrainos pajėgos miesto apylinkėse vyksta susirėmimai.

Šiaurinėje šalies dalyje dalis Rusijos kariuomenės atsitraukia nuo sostinės Kyjivo, o tuo pasinaudoję ukrainiečiai atsiėmė svarbių teritorijų. Į rytus nuo sostinės esančių Brovarų meras teigė, kad Rusijos pajėgos paliko miesto apylinkes. Pačių Brovarų rusai užėmę nebuvo, rašo BBC.

„Ukrainos ginkluotosios pajėgos šiandien atliks valymo operacijas“, – ukrainiečių televizijai sakė meras Ihoris Sapožko.

Taip pat esama nepatvirtintų pranešimų, kad Ukrainos pajėgos perėmė keletos svarbių miestelių į šiaurę nuo Kyjivo kontrolę.

Ukrainos kariai žygiuoja atsikovotame Mosčiūnų kaimelyje. Heidi Levine (SIPA/„Scanpix“) nuotr.
Ukrainos kariai žygiuoja atsikovotame Mosčiūnų kaimelyje. Heidi Levine (SIPA/„Scanpix“) nuotr.

12:43 Ukrainoje nuo karo pradžios žuvo 153 vaikai

Mažiausiai 153 vaikai žuvo nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios, o dar 245 vaikai buvo sužeisti, skaičiuoja Ukrainos generalinė prokuratūra.

Taip pat bombarduotos 859 mokymo įstaigos, o 83 buvo visiškai sunaikintos, prokuratūros pranešimą cituoja CNN.

12:29 EK viceprezidentas: ES aiškiai apsisprendė mažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų

Europos Sąjunga planuoja iki šių metų pabaigos dviem trečdaliais sumažinti savo priklausomybę nuo rusiškų dujų importo, interviu Latvijos visuomenei televizijai sakė Europos Komisijos vykdomasis viceprezidentas Valdis Dombrovskis. 

ES komisaras nurodė, kad ES aiškiai apsisprendė palaipsniui mažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų, todėl šiuo metu ieškoma alternatyvių sprendimų. 

Jo žodžiais, ES trumpalaikiame plane numatyta aprūpinti bloko dujų saugyklas pakankamomis dujų atsargomis artėjančiai žiemai, o valstybės narės bus raginamos savanoriškai dalyvauti bendruose ES dujų pirkimuose. 

V. Dombrovskis teigė, kad kai kurioms šalims, pavyzdžiui, Baltijos valstybėms, pereinamasis procesas bus sudėtingesnis dėl ribotų apsirūpinimo dujomis galimybių. EK viceprezidentas pridūrė, kad Komisija tęsia tyrimą dėl Rusijos dujų monopolininko „Gazprom“ galimo manipuliavimo dujų kainomis. 

12:25 „Gazprom“ teigia toliau pumpuojantis dujas klientams Europoje

Rusijos valstybės valdoma dujų kompanija „Gazprom“ teigia toliau siunčianti dujas klientams Europoje per Ukrainos dujotiekius.

Kompanija teigia, kad užsakymų apimtis balandžio pirmai dienai siekia 108,4 milijono kubinių metrų, kas yra nežymiai mažiau už vakarykštį 109,5 milijono kubinių metrų, eksportuotų ketvirtadienį, rašo „Al Jazeera“.

Ketvirtadienį V. Putinas pasirašė dekretą, kuriuo nurodoma, kad visi Europos klientai mokėjimus už dujas turės pervesti į specialias sąskaitas „Gazprom-Bank“, kur pinigai vėliau bus konvertuojami į rublius, ir tik paskui jais bus mokama už dujas, arba kontraktai bus sustabdyti.

Vokietija ir Prancūzija vakar atmetė tokius reikalavimus, todėl kilo nerimo dėl galimų dujų tiekimo trikdžių.

12:06 Ukraina: Rusija palieka Černihivo regioną

Rusija palieka Černihivo regioną, tačiau raketų ir oro antskrydžių grėsmė išlieka, praneša Viačeslavas Čausas, Černihivo karinio regiono atstovas.

„Mūsų ginkluotųjų pajėgų dėka priešas traukiasi iš Černihivo srities. Kodėl jis tai daro – žino tik jis pats. Bet tikiuosi, kad jis iš čia išeina visiems laikams. Net jei jis išvyksta persigrupuoti, kad galėtų sugrįžti, tada mes jo lauksime su „dvigubu širdingumu“, – V. Čausą citavo „UNIAN“.

Pasak jo, dabar visos regiono bendruomenės stengiasi atkurti gyvenimą.

12:02 Raudonasis Kryžius: „dar neaišku“, ar įvyks civilių evakuacija iš Mariupolio 

Raudonasis Kryžius pareiškė, kad „dar neaišku“, ar civilių evakuacija iš apgulto Ukrainos Mariupolio miesto įvyks, kaip planuota, penktadienį.

„Išliekame kupini vilties, veikiame ir judame link Mariupolio, tačiau dar neaišku, ar tai įvyks šiandien“, – žurnalistams Ženevoje sakė Ewanas Watsonas, Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus Komiteto atstovas spaudai.

11:41 Rusijos propagandininkui A. Šeininui Lietuvoje pritaikytos finansinės sankcijos

Rusijos propagandininkui, televizijos laidų vedėjui Artiomui Šeininui Lietuvoje pritaikytos finansinės sankcijos, penktadienį pranešė Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT). 

Sankcijos pritaikytos Lietuvoje esančiam ir A. Šeininui bei jo sutuoktinei priklausančiam nekilnojamajam turtui – daugiau nei 100 kv. metrų ploto butui Palangoje, kurio vertė, 2014 metų masinio vertinimo duomenimis, siekė beveik 60.000 Eur. Anot FNTT, tikėtina, kad dabartinė vertė – ženkliai didesnė.

11:31 Estijoje uždraudžiama Rusijos kapitalo „Yandex“ veikla

Estijos vyriausybė patvirtino nacionalines sankcijas Rusijos kapitalo bendrovei „Yandex“ – jos tiesioginė ar netiesioginė veikla Estijoje uždraudžiama nuo balandžio 11 dienos.

Komentuodama tokį sprendimą premjerė Kaja Kallas pabrėžė, jog jis priimtas Estijos nacionalinio saugumo užtikrinimo tikslais.

„Uždraudžiant „Yandex“ veiklą siunčiamas aiškus signalas, kad su Rusijos specialiosiomis tarnybomis bendradarbiaujančioms įmonėms Estijoje ne vieta. Mes taip pat pasiūlėme įvesti sankcijas „Yandex“ Europos Sąjungos mastu, – pabrėžė ji.

11:26 JAV perspėja Indiją nepasitikėti Rusija

JAV perspėjo Indiją nepasitikėti Maskva prieš Rusijos diplomatijos vadovo viešnagę Naujajame Delyje, siekiant paskatinti Indiją nepasiduoti Vakarų spaudimui ir pasmerkti Rusijos invaziją į Ukrainą.

Vietos žiniasklaida citavo Naujajame Delyje besilankantį Vašingtono vyriausiąjį sankcijų strategą Daleepą Singhą, anot kurio, Indija negalėtų pasikliauti Rusija, jei įvyktų dar vienas konfliktas.

„Rusija bus jaunesnioji partnerė santykiuose su Kinija. Kuo daugiau svertų Kinija turės prieš Rusiją, tuo mažiau naudinga tai bus Indijai“, – ketvirtadienį sakė D. Singhas.

„Nemanau, kad kas nors patikės, kad Kinijai dar kartą peržengus Kontrolės liniją, Rusija bėgtų ginti Indijos“, – sakė jis, kalbėdamas apie Indijos ir Kinijos sieną Himalajuose, kur neseniai vyko susirėmimai tarp indų ir kinų karių.

11:09 Luhansko regionas itin intensyviai bombarduotas

Virtinė miestų rytiniame Ukrainos Luhansko regione buvo stipriai apšaudyti praėjusią naktį. Bombos krito Severodonecke, Rubižnėje, Lysyčianske, Kreminoje, Ivanivkoje ir Siarhy Haidajoje.

„Du žmonės žuvo Severodonecke. Gyventojai Lysyčianske ir Toškivkoje buvo sužeisti, 4 buvo išgelbėti. Nebėra vandens tiekimo Rubižnėje, Popasnoje, Severodonecke, dalyje Hirskės ir Lysyčiansko“, – Ukrainos kariuomenės atstovą citavo CNN.

10:45 „Greenpeace“ prie Danijos krantų blokavo rusiškos naftos perdavimą

11 aplinkosaugos aktyvistų grupės „Greenpeace“ narių baidarėmis ir plaukte ketvirtadienį prie Danijos krantų blokavo rusiškos naftos perpylimą iš vieno tanklaivio į kitą.

„Greenpeace“ sakė akciją organizavusi norėdama paraginti uždrausti iškastinio kuro importą iš Rusijos, šiai pradėjus karinę invaziją Ukrainoje.

„11 val. (12 val. Lietuvos laiku) aktyvistai pradėjo supertanklaivio „Pertamina Prime“ blokadą, neleisdami kitam laivui, „Seaoath“, priplaukti prie jo... ir perpumpuoti naftą“, – naujienų agentūrai AFP sakė „Greenpeace“ atstovė Emma Oehlenschlager.

Abu laivai yra rusų.

10:39 Mariupolio merija: palikti miestą – labai pavojinga

Mariupolio miesto mero pavaduotojas Petro Andriuščenko teigė, kad šiuo metu bandyti palikti miestą yra labai pavojinga, praneša „Reuters“.

Jis taip pat pabrėžė, kad planuoti humanitariniai konvojai negali pasiekti gyventojų, o tai rodo, kad susitarimai su Rusija neveikia.

CNN skelbia, kad 631 gyventojas sugebėjo palikti Mariupolį ketvirtadienį, o dauguma tai padarė savo transportu.

10:25 Į lietuvių kalbos kursus Vilniuje registravosi per 1.000 ukrainiečių

Į lietuvių kalbos mokymus Vilniuje registravosi per 1.000 ukrainiečių, užsipildžius vietoms, registracija laikinai stabdoma, penktadienį informavo sostinės savivaldybė.

Pasak jos, registracija netrukus vėl bus atnaujinta. 

„Paskelbę registraciją tikrai nesitikėjome tokio didelio aktyvumo per tokį trumpą laiką, kuris ir džiugina dėl ukrainiečių motyvacijos, ir įpareigoja atliepti jų poreikius. Nenorėdami, kad atvykusiems tektų per ilgai laukti, šiuo metu pristabdome registraciją ir kartu kviečiame registruotis savanorius mokytojus, kad artimoje ateityje galėtume vėl startuoti su nauja mokymų banga“, – pranešime sakė „Edu Vilnius“ direktorė Unė Kaunaitė.

10:06 Ukraina: Rusų kariai apiplėšė humanitarinį konvojų prie Melitopolio, konfiskavo 14 t pagalbos

Ukrainos Laikinai okupuotų teritorijų reintegracijos ministrė Iryna Veresčiuk apkaltino Rusijos pajėgas prie Melitopolio miesto sustabdžius humanitarinį konvojų ir pasisavinus 14 tonų pagalbos, kuri buvo skirta apgultų miestų gyventojams padėti.

Anot I. Veresčiuk, pagalba buvo gabenama 12-oje sunkvežimių, rašo CNN.

09:57 Mariupolį mėginęs pasiekti humanitarinis konvojus užlaikytas Zaporožėje

Raudonojo kryžiaus humanitarinis konvojus, turėjęs vykti į apgulties ir bombardavimo išvargintą Mariupolį, buvo užlaikytas netoli Zaporožės miesto, nes sutartos saugumo garantijos nebuvo įvykdytos, o kariniai veiksmai tęsiasi toliau.

Penki automobiliai ir du sunkvežimiai į miestą gabena humanitarinę pagalbą, rašo BBC.

Ketvirtadienį Raudonasis kryžius taip pat mėgino suorganizuoti evakuaciją ir pasiuntė 40 autobusų gyventojams išvežti, tačiau jie buvo sulaikyti pakeliui Rusijos okupuotame Berdiansko uostamiestyje netoli Mariupolio.

09:51 J. Trudeau sako nenorintis matyti V. Putino G-20 susitikime

Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau ketvirtadienį prisidėdamas prie sąjungininkų pareiškė, kad dėl Rusijos invazijos į Ukrainą nenori matyti Vladimiro Putino šiemetiniame Didžiojo dvidešimtuko (G-20) susitikime.

Anot J. Trudeau, jis Indonezijos prezidentui Joko Widodo, vadovausiančiam didžiųjų ekonomikų susitikimui lapkričio mėnesį, pasakė, kad Rusijos prezidento dalyvavimas būtų „itin sunkus mums ir neproduktyvus G-20“.

„Tai būtų didelė problema daugeliui šalių, įskaitant Kanadą“, – Otavoje žurnalistams sakė J. Trudeau. Jis paaiškino, kad G-20 viršūnių susitikimuose kalbama apie tai, „kaip vadovaujame ekonominiam augimui pasaulyje ir jį skatiname“.

„Rusija savo neteisėta invazija į Ukrainą nubraukė ekonominį augimą visiems visame pasaulyje ir niekaip negali būti konstruktyvi partnerė mums sprendžiant Rusijos neteisėtos invazijos į Ukrainą išprovokuotą krizę“, – sakė jis.

09:33 Belgorode liepsnoja 8 kuro saugyklos

Po smūgio Belgorodo naftos saugyklai joje kilo didelis gaisras, liepsnoja 8 kuro saugyklos, skelbia valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“.

Skelbiama, kad per ataką žmonės nenukentėjo, o aplinkiniai gyventojai yra evakuojami, rašo BBC. Rusija dėl atakos kaltina Ukrainos pajėgas, tuo tarpu Ukrainos kariuomenė situacijos nekomentavo.

09:28 Lietuvoje registruota 38.600 karo pabėgėlių iš Ukrainos

Lietuvoje registruota 38.600 karo pabėgėlių iš Ukrainos, 16.400 iš jų – nepilnamečiai, rodo penktadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys. 

Maždaug trečdalis atvykusių ukrainiečių registruota Vilniaus registracijos centre. Kiti registravosi Migracijos departamento teritoriniuose skyriuose, Klaipėdos, Kauno, Alytaus, Šiaulių ir Marijampolės registracijos centruose.

Daugiau nei 4.400 į Lietuvą atvykusių karo pabėgėlių yra vaikai iki šešerių metų, 12.000 – nuo šešerių iki 18.

09:18 TATENA vadovas po apsilankymo Ukrainoje nuvyko į Rusiją

Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovas Rafaelis Grossi ketvirtadienį atvyko į Rusiją, kur penktadienį turi susitikti su šios šalies aukščiausio rango pareigūnais.

Prieš tai R. Grossi apsilankė kaimyninėje Ukrainoje, jos pietuose esančioje atominėje elektrinėje. Trečiadienio apsilankymas buvo pirmasis jo vizitas šalyje po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą, privertusio nuogąstauti dėl galimos branduolinės avarijos. 

TATENA vadovas ne kartą perspėjo dėl šio karo keliamų pavojų didelį branduolinį tinklą turinčioje šalyje.

„Grossi šiandien atvyko į Kaliningradą derėtis su Rusijos aukšto rango pareigūnais“, – sakoma vėlai ketvirtadienį paskelbtame TATENA pranešime. Jame nurodoma, kad derybos numatomos penktadienį ryte.

09:11 Vaizdo įraše užfiksuota ataka Belgorode

Rusijai apkaltinus Ukrainą dėl atakos prieš naftos saugyklą pasienio Belgorodo mieste, penktadienio rytą socialiniuose tinkluose pasirodė vaizdo įrašų, kuriuose užfiksuoti raketų smūgiai.

Manoma, kad puolimą galėjo vykdyti keletas ukrainiečių sraigtasparnių, tačiau patvirtinti šios informacijos kol kas neįmanoma. Pati Ukraina situacijos nekomentuoja.

08:59 JAV: suklaidintas dėl karo eigos V. Putinas galėjo izoliuoti savo patarėjus

Joe Bidenas, JAV prezidentas, ketvirtadienį sakė, kad Vladimiras Putinas, Rusijos vadovas, likęs „izoliuotas“ dėl invazijos į Ukrainą, galėjo skirti kai kuriems savo patarėjams „namų areštą“.

Pirmą kartą viešai komentuodamas Vakarų vertinimus dėl karo Ukrainoje galimai keliamos vidaus įtampos Kremliuje, J. Bidenas taip pat sakė skeptiškai vertinantis Maskvos pareiškimą, kad ji mažina karinį aktyvumą kai kuriose Ukrainos dalyse.

Išsamiau skaitykite čia.

08:57 ES su Kinija kalbėsis dėl karo Ukrainoje

Europos Sąjunga (ES) penktadienį surengs virtualų viršūnių susitikimą su Kinija, augant nerimui dėl vis didesnio Pekino suartėjimo su Maskva ir nenoro pasmerkti Rusijos invaziją į Ukrainą.

„Šiame susitikime pagrindinis dėmesys bus skirtas Kinijos vaidmeniui, kurį raginame atlikti, nedviprasmiškai palaikant tarptautinės teisės principus ir pasinaudojant visa būtina įtaka ir spaudimu Rusijai“, – sakė Clement'as Beaune'as, šiuo metu ES Tarybai pirmininkaujančios Prancūzijos Europos reikalų ministras. 

Plačiau skaitykite čia.

08:43 Rusijos kariuomenės daliniai juda link sienos su Baltarusija

Rusijos kariuomenės daliniai atitraukia iš Kyjivo link sienos su Baltarusija, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

„Užfiksuotas mišrių įvairaus skaičiaus technikos konvojų judėjimas. Konvojuose taip pat yra civilinių transporto priemonių (sunkvežimių, autobusų, mikroautobusų, lengvųjų automobilių), kurias rusų okupantai pavogė laikinai užimdami teritorijas“ , – savo „Facebook“ paskyroje rašė Generalinis štabas.

Pasak Ukrainos išplatintos informacijos, per parą buvo atremtos 7 atakos Donecke ir Luhanske.

08:33 Rusijos gubernatorius kaltina Ukrainą užpuolus naftos saugyklą

Viačeslavas Gladkovas, Rusijos Belgorodo miesto srities gubernatorius, apkaltino Ukrainos karinius sraigtasparnius atakavus mieste esančią naftos saugyklą.

Kaip praneša BBC, jo teigimu, du žmonės buvo sužeisti, o ugniagesiams kovojant su gaisru buvo evakuoti aplinkinių gatvių gyventojai.

Belgorodas yra į šiaurę nuo sienos su Ukraina, Ukraina įvykio kol kas nekomentavo.

08:16 Ukraina: prieš Rusijos kariškius iškeltos 3.457 baudžiamosios bylos

Ukrainos prokuratūra iškėlė 3.457 baudžiamąsias bylas Rusijos kariuomenei, pranešė Michailo Podoliakas, Ukrainos prezidento patarėjas.

M. Podoliakas teigė, kad sunkiausi nusikaltimai buvo „piliečių žudymas, smurtas, prievarta, vaikų išnaudojimas ir kankinimai“, o po to pridūrė, kad Rusijos laukia „katastrofiškos visose jurisdikcijose“ pasekmės.

08:09 V. Zelenskis: pajėgų atitraukimas tėra Maskvos taktika

Volodymras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pareiškė, kad rusų kariams pasitraukus iš šalies šiaurinių ir centrinių rajonų, situacija aštrėja pietryčiuose, kur Maskvos pajėgos ruošiasi naujoms smarkioms atakoms.

Praėjusią naktį paskelbtame kreipimesi į tautą V. Zelenskis sakė, kad visiems ukrainiečiams buvo džiugu matyti, kaip rusų pajėgos atsitraukia iš Kyjivo šiaurinių priemiesčių, šiaurinio Černihivo miesto apylinkių ir Sumų šalies šiaurės rytuose. Tačiau jis paragino ukrainiečius neatsipalaiduoti, pabrėžęs, jog atsitraukimas tėra rusų taktika.

„Dabar, kai Rusijos kariuomenė tam tikrose teritorijose telkia papildomas pajėgas, mums reikia didesnės partnerių paramos“, – sakė V. Zelenskis.

07:42 V. Zelenskis atėmė dviejų Ukrainos generolų laipsnius

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, savo kreipimesi, paskelbtame ketvirtadienio vakarą, pareiškė, kad pašalino du aukščiausio rango Ukrainos generolus ir pavadino juos „antiherojais“.

Iš generolų Naumovo Andrijaus Olehovičiaus, buvusio Ukrainos saugumo tarnybos Vyriausiojo vidaus saugumo departamento viršininko, ir Kryvoručkos Serhijaus Oleksandrovičiaus, buvusio Ukrainos saugumo tarnybos biuro Chersono srityje viršininko,  buvo atimti laipsniai.

„Tie kariškiai neapsisprendė, kur yra jų tėvynė, kurie sulaužo karinę priesaiką dėl ištikimybės Ukrainos tautai, jos laisvės ir nepriklausomybės apsaugos, neišvengiamai neteks aukštesniųjų karinių laipsnių. Atsitiktiniams generolams čia ne vieta“, – sakė V. Zelenskis.

07:35 Australija siųs Ukrainai šarvuočių

Penktadienį Scottas Morrisonas, Australijos ministras pirmininkas, pranešė, kad gavusi prezidento Volodymyro Zelenskio prašymą Australija siųs Ukrainai vietoje pagamintų šarvuočių. Jis nenurodė, kada ir kiek transporto priemonių, vadinamų „Bushmaster“, bus išsiųsta į Ukrainą.

„Mes siunčiame ne tik savo maldas, bet ir ginklus, amuniciją, humanitarinę pagalbą, siunčiame visa tai ir šarvuočius. Mes taip pat siųsime savo šarvuotus automobilius, savo „Bushmaster“. Juos ten skraidinsime savo C-17 lėktuvais“, – S. Morrisoną citavo CNN.

07:32 Derybas tęs nuotoliniu būdu

Balandžio 1 d. bus tęsiamos Rusijos ir Ukrainos taikos derybos, jos vyks nuotoliniu būdu, sako Kyjivo derybinės grupės vadovas Davidas Arachamija.

Andrijus Jermakas, Ukrainos prezidento administracijos vadovas, sakė CNN, kad po šios savaitės pradžioje Stambule vykusių diplomatinių derybų jis turi „labai, labai mažai optimizmo“.

07:27 Rusija žada atidaryti evakuacijos koridorių iš Mariupolio

Prancūzijos ir Vokietijos vadovų prašymu Rusijos kariuomenė balandžio 1 d.10 val. vėl atidarys evakuacijos koridorių iš apgulto Mariupolio miesto į Zaporožę, teigiama Rusijos gynybos ministerijos pranešime.

Ministerija nurodė, kad „Prancūzijos prezidento E. Macrono ir Vokietijos federalinio kanclerio O. Scholzo asmeniniais prašymais Rusijos Federacijos prezidentui V. Putinui nuo 2022 m. balandžio 1 d. 10.00 val. vietos laiku“ Rusijos ginkluotosios pajėgos vėl atidarys koridorių su tarpiniu punktu Berdianske.

„Kad ši humanitarinė operacija būtų sėkmingai įgyvendinta, siūloma ją vykdyti tiesiogiai dalyvaujant JT vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuro ir Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto atstovams“, – priduriama Rusijos pareiškime.

07:23 Ukraina: Rusijos pajėgos konfiskavo 14 tonų humanitarinės pagalbos

Pasak Irynos Vereščuk, Ukrainos vicepremjerės, ketvirtadienį Rusijos pajėgos konfiskavo 14 tonų humanitarinės pagalbos iš 12 autobusų, vykusių į Melitopolį, pietų Ukrainoje.

„Deramės dėl to, kad autobusai būtų grąžinti, o Melitopolio gyventojai galėtų evakuotis šiais autobusais“, – I. Vereščuk citavo CNN.

Pasak vicepremjerės, ketvirtadienį Zaporožę nuosavais automobiliais pasiekė 1.458 žmonės: 631 iš jų pabėgo iš Mariupolio, o 827 – iš kitų miestų Zaporožės regione.

07:18 Rusija: sankcijos prieš technologijas yra „neteisėtos“

Anatolijus Antonovas, Rusijos ambasadorius JAV, ketvirtadienį pasmerkė JAV sankcijas, nukreiptas prieš Rusijos technologijų sektorių, kaip „neteisėtas“.

Atsakydamas į klausimą socialiniame tinkle „Facebook“, A. Antonovas parašė, kad Joe Bideno, prezidento, administracija, išplėtusi „neteisėtų sankcijų sąrašus“, demonstruoja „bekompromisį požiūrį“.

Apie įvestas sankcijas galite skaityti čia.

07:13 Rusija: sankcijos veikia paprastus europiečius

Naujienų agentūra RIA penktadienį citavo Nikolajų Kobrinecą, užsienio reikalų ministerijos pareigūną, kuris sakė, kad konfrontacija su Maskva neatitinka Europos Sąjungos (ES) interesų.

„Neatsakingos Briuselio sankcijos jau dabar neigiamai veikia kasdienį paprastų europiečių gyvenimą“, – agentūrai sakė K. Kobrinecas.

06:59 JK: Rusija perkelia dalį savo pajėgų iš Sakartvelo

Ketvirtadienį Jungtinės Karalystės (JK) karinė žvalgyba pranešė, kad Rusija perkelia dalį savo pajėgų iš Sakartvelo, kad sustiprintų savo invaziją į Ukrainą.

„Nuo 1.200 iki 2.000 šių Rusijos karių pertvarkoma į taktines grupes. Labai mažai tikėtina, kad Rusija planavo tokiu būdu generuoti pastiprinimą, ir tai rodo netikėtus nuostolius, kuriuos ji patyrė per invaziją“, – naujausią JK gynybos ministerijos atnaujintą žvalgybos informaciją citavo CNN.

06:47 EP pirmininkė vyksta į Kyjivą

Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola pareiškė, kad vyksta į Ukrainą ir taps pirmąja Europos Sąjungos institucijų vadove, apsilankiusia karo apimtoje šalyje.

Sausį EP pirmininke išrinkta europarlamentarė iš Maltos ketvirtadienį socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Pakeliui į Kyjivą“ ir pridėjo Ukrainos vėliavėlę, tačiau daugiau informacijos nepateikė.

Kovo viduryje Lenkijos, Čekijos ir Slovėnijos ministrai pirmininkai atvyko į Kyjivą, kad pademonstruotų savo solidarumą su Ukraina.

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis ir jo kolegos iš Čekijos ir Slovėnijos Petras Fiala ir Janezas Janša sostinėje susitiko su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir ministru pirmininku Denisu Šmyhaliu.

06:38 G. Landsbergis Estijoje su Baltijos šalių, Prancūzijos kolegomis aptars sankcijas Rusijai

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis penktadienį Estijoje, Taline, dalyvaus Baltijos šalių ir Prancūzijos užsienio reikalų ministrų susitikime.

Diplomatijų vadovai aptars tolesnę paramą Rusijos užpultai Ukrainai, sankcijas Rusijai ir svarbiausius NATO darbotvarkės klausimus, įskaitant NATO rytinio flango gynybinių pajėgumų stiprinimą.

Ministrai taip pat diskutuos apie Kyjivo europinę perspektyvą, humanitarinę situaciją Ukrainoje ir nuo karo bėgančių ukrainiečių srauto valdymą.

06:35 Kyjivas: rusai paliko Černobylio atominę elektrinę

Po kelias savaites trukusios okupacijos Rusijos kariai paliko Ukrainos Černobylio atominę elektrinę, ketvirtadienį pranešė Kyjivo pareigūnai.

„Černobylio atominės elektrinės teritorijoje nebėra pašalinių žmonių“, – socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė Ukrainos valstybinė agentūra, atsakinga už Černobylio atskirties zoną.

06:32 J. Bidenas nurodė iš strateginio rezervo kasdien paleisti po 1 mln. barelių naftos

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį kreipėsi į amerikiečius dėl kylančių energijos kainų ir dėl šio infliacinio šoko apkaltino Rusijos invaziją į Ukrainą, bei nurodė pusės metų laikotarpiui kasdien iš strateginio naftos rezervo atlaisvinti po 1 mln. barelių naftos per dieną.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Verslas sukūrė platformą „Svetingi.lt“: kaip pakviesti vakarienės ukrainiečius ir prasmingai įtraukti darbuotojus Premium

Verslas ir visuomenė nuo pat karo Ukrainoje pradžios vasario 24 d. skyrė visokeriopą paramą: kuriam laikui...

Gazelė
05:45
Šią savaitę: S. Cichanouskajos kalba Seime, Rusijos nemokumas, Davosas Premium

Sukakus metams, kai Minsko režimas priverstinai nutupdė lėktuvą, baltarusių opozicijos lyderė pasisakys...

A. Dulkys PSO asamblėjoje susitiko su Taivano viceministre

Arūnas Dulkys, Sveikatos apsaugos ministras, dalyvauja sekmadienį prasidėjusioje Pasaulio sveikatos...

Verslo aplinka
2022.05.22
Varšuva ir Kyjivas sutarė dėl bendros šalių sienų kontrolės

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, ir Andrzejus Duda, Lenkijos prezidentas, susitarė pasirašyti...

Verslo aplinka
2022.05.22
Prancūzija: Ukraina į ES įstos po 15–20 metų 8

Clement'as Beaune'as, Prancūzijos Europos reikalų ministras, sekmadienį pareiškė, kad Ukrainos siekis įstoti...

Verslo aplinka
2022.05.22
Į dviračių saugyklas Tauragėje investuota per 700.000 Eur 11

Tauragėje pradėjo veikti dviračių saugyklos. Panašūs darnaus judumo projektai pasaulyje – ne naujiena,...

Gazelė
2022.05.22
Būsimasis Australijos premjeras žada didesnį dėmesį skirti klimato kaitai

Anthony Albanese'is, būsimasis Australijos ministras pirmininkas, skubantis iki svarbaus viršūnių susitikimo...

Verslo aplinka
2022.05.22
Maskva neatmeta ukrainiečių belaisvių iškeitimo į V. Medvedčuką

Maskva svarstys galimybę iškeisti Ukrainos pulko „Azov“ belaisvius į Viktorą Medvedčuką – prokremlišką...

Verslo aplinka
2022.05.22
„Invega“ primena: finansavimo galimybės rizikingam, bet visiems naudingam verslui

Socialinis verslas ir socialinio poveikio projektų vykdytojai gali pasinaudoti ir valstybės pagalba –...

Gazelė
2022.05.22
Australijos premjeras S. Morrisonas pripažino pralaimėjęs rinkimus

Australijos premjeras Scottas Morrisonas šeštadienį pripažino pralaimėjęs nacionalinius rinkimus po sunkaus...

Verslo aplinka
2022.05.21
V. Zelenskis: Ukrainai reikia ES kandidatės statuso, o ne kompromisų

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį pareiškė, kad jo vadovaujama šalis turi tapti visateise...

Kremliaus agresija
2022.05.21
Stiprindama gynybą, Albanija įsigijo prieštankinių raketų „Javelin“

Albanijos gynybos ministras šeštadienį pranešė, kad Vakarų Balkanų šalis pasirašė sutartį su JAV bendrove...

Kremliaus agresija
2022.05.21
Statybų inspekcija: E. Dragūnas turi nugriauti regioniniame parke pastatytą namą 14

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija mano, kad Vilniuje, Pavilnių regioniniame parke,...

Statyba ir NT
2022.05.21
Prezidentas pasirašė patikslintą biudžetą, kritikuoja antiinfliacinių priemonių tempą

Prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį pasirašė patikslintą 2022 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių...

Verslo aplinka
2022.05.21
Baltieji Rūmai: prezidentas J. Bidenas pasirašė 40 mlrd. USD paramos Ukrainai paketą

JAV prezidentas Joe Bidenas šeštadienį pasirašė 40 mlrd. USD (37,8 mlrd. Eur) pagalbos Ukrainai paketą, pagal...

Kremliaus agresija
2022.05.21
Per APEC susitikimą kitų šalių atstovai išėjo kalbant Rusijos atstovui

Jungtinių Amerikos Valstijų ir kitų keturių šalių delegatai šeštadienį paliko konferencijų salę, Rusijos...

Verslo aplinka
2022.05.21
A. Armonaitė prašė Liberalų sąjūdžio paramos civilinės sąjungos projektui

Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė šeštadienį Liberalų sąjūdžio suvažiavime paprašė sąjūdžio paramos...

Verslo aplinka
2022.05.21
Liberalai atnaujino vizualinį identitetą – naujuoju simboliu tapo stilizuota raidė „L“ 2

Šeštadienį Liberalų sąjūdžio suvažiavime valdantysis Liberalų sąjūdis nauju partijos simboliu pasirinko...

Verslo aplinka
2022.05.21
Kinija perspėja JAV dėl paramos Taivanui Premium

Kinijos vyriausiasis diplomatas perspėjo JAV dėl didėjančios Vašingtono paramos Taivanui. Kaip savo atsaką...

Verslo aplinka
2022.05.21
V. Šimkus. Ar veikia sankcijos Rusijai? 1

Prasidėjus karui Ukrainoje Vakarų pasaulis greitai sureagavo ir pritaikė Rusijai beprecedentes sankcijas.

Nuomonės
2022.05.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku