2025-11-19 17:22

ES siūlo atidėti DI taisykles, panaikinti slapukų reklamjuostes

Europos Komisijos posėdis dėl dirbtinio intelekto (DI) ir duomenų privatumo taisyklių supaprastinimo. Nicolaso Tucato (AFP / „Scanpix“) nuotr.
Europos Komisijos posėdis dėl dirbtinio intelekto (DI) ir duomenų privatumo taisyklių supaprastinimo. Nicolaso Tucato (AFP / „Scanpix“) nuotr.
Europos Sąjungos (ES) vykdomoji institucija trečiadienį pasiūlė atidėti pagrindines dirbtinio intelekto (DI) ir duomenų privatumo taisykles, siekdama sumažinti biurokratiją ir padėti Europos aukštųjų technologijų sektoriui pasivyti konkurentus.

ES technologijų taisyklės susidūrė su JAV prezidento Donaldo Trumpo vadovaujamos administracijos pasipriešinimu, tačiau taip pat ir įmonių bei vyriausybių skundais, kad jos trukdys ekonomikos augimui.

Briuselis neigia pasidavęs išorės spaudimui, tačiau pažadėjo palengvinti 27 valstybių Bendrijos įmonių veiklą ir trečiadienį pristatė pasiūlymus, kuriais siekiama sušvelninti tiek DI, tiek duomenų privatumo taisykles.

Be kitų dalykų, siūloma suteikti įmonėms daugiau laisvės naudotis duomenų rinkiniais, pavyzdžiui, asmeniniais duomenimis, mokant DI modelius, kai tai daroma „teisėtų interesų labui“, ir suteikti įmonėms papildomo laiko – iki 16 mėnesių – taikyti „didelės rizikos“ taisykles dėl DI.

Be to, pagal planą, kuriam pritartų daugelis europiečių, Briuselis nori sumažinti iššokančiųjų langų, kuriose naudojami slapukai, kad būtų rodomos suasmenintos reklamos, skaičių. Teigiama, kad tai galima padaryti nepažeidžiant privatumo.

„Turime talentų, infrastruktūrą, didelę vidaus bendrąją rinką. Tačiau mūsų įmones, ypač startuolius ir smulkųjį verslą, dažnai stabdo daugybė griežtų taisyklių“, – pareiškime sakė Henna Virkkunen, technologijų eurokomisarė.

Pasidžiaugę vadinamuoju „Briuselio efektu“, kai ES teisės aktai buvo laikomi darantys įtaką jurisdikcijoms visame pasaulyje, Europos įstatymų leidėjai ir teisių gynėjai vis labiau baiminasi, kad ES atsisako savo, kaip didžiųjų technologijų įmonių priežiūros institucijos, vaidmens.

Trečiadienį įvairių grupių, įskaitant „People vs Big Tech“, aktyvistai važinėjo po Briuselį su dideliais plakatais, ragindami Europos Komisijos (EK) pirmininkę Ursulą von der Leyen pasipriešinti D. Trumpui ir technologijų sektoriui bei ginti Bendrijos skaitmenines taisykles.

Reguliavimas – inovacijų sąskaita

Komisija teigia, kad šie planai padės Europos įmonėms pasivyti JAV ir Kinijos konkurentus ir sumažinti priklausomybę nuo užsienio technologijų gigantų.

Daugeliui ES valstybių nerimą kelia tai, kad dėmesys reguliavimui vyksta inovacijų sąskaita, nors Briuselis tvirtina esąs įsipareigojęs ginti Europos piliečių teises.

Tačiau ekspertai teigia, kad ES atsilieka nuo didesnių ekonomikų dėl kelių priežasčių, įskaitant susiskaidžiusią rinką ir ribotas galimybes gauti finansavimą, reikalingą plėtrai.

ES skubėjo priimti plataus masto DI įstatymą, kuris įsigaliojo praėjusiais metais, tačiau dešimtys didžiausių Europos įmonių, įskaitant „Airbus“, „Lufthansa“ ir „Mercedes-Benz“, paragino sustabdyti tas jo dalis, kurios, jų teigimu, gali stabdyti inovacijas.

Briuselis iš dalies sutiko su jomis, sutikdamas atidėti nuostatų dėl „didelės rizikos“ DI taikymą, pavyzdžiui, modelių, kurie galėtų kelti pavojų saugumui, sveikatai ar piliečių pagrindinėms teisėms.

ES pareigūnas teigė, kad siūlomu pakeitimu dėl slapukų reklamjuosčių blokas nori spręsti vadinamąją nuovargio problemą, susijusią su iššokančiais langais, kuriuose prašoma vartotojų sutikimo stebėti jų veiklą tinklalapiuose, ir „sumažinti tokių langų pasirodymo skaičių“.

Komisija nori, kad vartotojai galėtų duoti sutikimą vienu spustelėjimu ir išsaugoti slapukų nuostatas naršyklių ir operacinių sistemų nustatymuose.

Briuselis tvirtino, kad Europos vartotojų duomenų privatumas bus apsaugotas.

„Labai svarbu, kad Europos Sąjunga imtųsi veiksmų siekdama supaprastinimo ir konkurencingumo, kartu išlaikydama aukštą pagrindinių asmenų teisių apsaugos lygį – ir būtent tokią pusiausvyrą užtikrina šis paketas", – sakė Michaelas McGrathas, ES teisingumo komisaras Michaelas McGrathas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

52795
130817
52791