VŽ lentynoje – naujos knygos

Publikuota: 2021-11-28

Siautėjant rinkodariniam juodųjų išpardavimų savaitgaliui, galvoje pinasi sakinys „knyga – geriausia dovana“.

Gal kad artėja Kalėdos, o gal kad vienas iš būdų atsiriboti nuo varginančio triukšmo gali būti geras kinas arba knyga. Štai kelios jų.

Propaganda

Edward Bernays, iš anglų k. vertė Nida Norkūnienė, leidykla „Kitos knygos“, 2021 m.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Knyga apie tai, kaip radosi propaganda. Pasak viešųjų ryšių tėvu vadinamo Edwardo Bernayso (1891–1995), propaganda yra puikus dalykas, nes be jos visuomenė negalėtų gyvuoti demokratijos sąlygomis. Anot jo, jeigu niekas nereguliuotų žmonių veiksmų ir nenukreiptų slaptų jų norų, nevienalytėje visuomenėje žmonės apskritai negalėtų sugyventi.

Anot leidėjų, E. Bernaysas – kontroversiška ir ypač reikšminga figūra politinės minties istorijoje. Jis sukūrė metodų, kaip formuoti viešąją nuomonę ir ja manipuliuoti, sistemą, kurią pavadino „sutarimo inžinerija“, ir aprašė ją klasika tapusioje knygoje „Propaganda“.

Kurdamas „sutarimo inžineriją“ E. Bernaysas įtraukė savo dėdės Sigmundo Freudo ir vyresnio kolegos žurnalisto Walterio Lippmano idėjas. 1928 m. išleista ir atvirai už propagandą pasisakiusi knyga parodo, kaip organizuotai valdyti protus per politiką, valdžios institucijas, meną, mokslą ir švietimą.

Per Pirmąjį pasaulinį karą E. Bernaysas dirbo Visuomenės informavimo ir mobilizavimo komitete (angl. CPI) – pirmoje didelėje JAV valstybinės propagandos institucijoje. Komiteto užduotis buvo įtikinti amerikiečius, kad karas – būtina demokratijos palaikymo sąlyga.

Įdomi detalė – Lietuva irgi buvo pasamdžiusi E. Bernaysą saviems tikslams. Kai 1919 m. buvo pradėta pirmoji Lietuvos istorijoje ir viena pirmųjų pasaulyje apskritai ryšių su visuomene kampanija, E. Bernaysas bendradarbiavo su Lietuvių tautine taryba šiai siekiant, kad JAV pripažintų Lietuvos nepriklausomybę.

Kiti jo klientai – senatoriai, kongreso ir įvairių pilietinių iniciatyvų nariai, „Lucky Strike“, CBS, „American Tobacco Company“, „General Electric“, kitos korporacijos.

„Bernayso didžiausias pasiekimas buvo ne konkreti reklaminė kampanija, o tai, kad jis pirmas pradėjo naudotis psichoanalitinėmis priemonėmis masėms valdyti. Jis ieškojo būdų, kaip paversti nesąmoningus seksualinės kilmės, libidinius, troškimus valdomais politiniais sprendimais, kaip išnaudoti libidines galias kapitalizmo ir demokratijos raidai. Kapitalizmas, laisvoji rinka ir demokratija jam buvo neatskiriami dalykai. Pats jis nevykdė psichoanalitinių kabinetinių tyrimų: jis visą visuomenę pavertė tokiu kabinetu. Klausimas buvo ne apie psichoanalizę, o apie jos naudojimą masių nuomonės ir gyvenimo stiliaus valdymui ir demokratijos inžinerijai“, – lietuviško leidimo įvade rašo profesorius Gintautas Mažeikis.

E. Bernaysas laikomas vienu iš šiuolaikinių JAV saugios demokratijos ir pasaulio saugumo doktrinų kūrėjų. Jis pateisino JAV dalyvavimą Pirmajame pasauliniame kare, padėjo JAV vyriausybei vykdyti karines propagandos akcijas ir jau tuomet teigė, kad pasaulis taip daromas saugus. Vėliau JAV vyriausybės ir prezidento administracija panašius teiginius formuluodavo ir pati inicijuodama karo veiksmus. Paskutiniai panašios retorikos pavyzdžiai – bandymai pagrįsti karo Irake teisėtumą. Aktyviausiu E. Bernayso kritiku galima laikyti politinį mąstytoją Naomą Chomsky, nuosekliai kritikuojantį visą JAV globalinę ir militarinę propagandą apskritai.

Adamkus

Egidijus Aleksandravičius, išleido leidykla „Tyto alba“, 2021 m.

„Tai pirmoji išsami biografija žmogaus, kuris jau įėjo į Lietuvos istoriją kaip populiariausias Kovo 11-osios Respublikos politikas, kone aštuonis dešimtmečius aktyviai veikęs ir šiandien tebeveikiantis visuomenės ir valstybės laisvės labui“, – sako knygos „Adamkus“ autorius, istorikas, visuomenės veikėjas, VDU profesorius Egidijus Aleksandravičius.

Knyga „Adamkus“ pasirodė prieš pat lapkričio 3-ąją, Prezentui V. Adamkui pasitinkant 95-erių metų jubiliejų. Valdo Adamkaus bibliografija plati ir įvairi, kai kurios Prezidento knygos sulaukė didelio visuomenės dėmesio („Be nutylėjimų“, „Paskutinė kadencija“), tačiau išsamios jo biografijos ligšiol neturėjome.

Naujoje knygoje E. Aleksandravičius pasakoja ir neįtikėtinai įdomią V. Adamkaus gyvenimo istoriją, ir atveria pokarinės lietuvių diasporos veikimą.

Minaretas ir 7

Undinė Radzevičiūtė, išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2021 m.

Kiekvieno Undinės Radzevičiūtės kūrinio pasirodymas skaitytojų ir kritikų sutinkamas kaip literatūrinis įvykis. Originalus rašymo stilius, savita, estetiškai išbaigta struktūra, koncentruota mintis – dėl šių kūrybos ypatumų rašytoja išskiriama kaip viena originaliausių ir savičiausių šiuolaikinių lietuvių rašytojų.

Naujausia, aštunta, Europos Sąjungos literatūros premijos laureatės knyga „Minaretas ir 7“ – apie tai, kaip rašytoją veikia ir keičia triukšmas ir tyla, vieta, konfliktai, kančia, kitų parašyti ir jo paties rašomi tekstai ir herojai. Ir apie tai, kas atsitinka, kai rašytojas susiduria pats su savimi.

Pagrindinė knygos veikėja rašytoja, iškankinta triukšmo, gauna apdovanojimą – galimybę vienuolika mėnesių praleisti barokiniuose rūmuose Bamberge. Ji tikisi parašyti knygą apie ekscentrišką maniaką, tikisi tylos savo rožiniame Bambergo rūmų kambaryje su keturiais gipsiniais berniukais ant lubų. Bet gyvenimas nėra tobulas. Rūmuose tėra dvi studijos, o vienintelis jos kaimynas už sienos – triukšmingas šešiasdešimtmetis rašytojas iš Irako. Dviejų žmonių susidūrimas kartais yra kaip tekstas, o bet kuri jo pusė bet kurią akimirką gali tapti antagonistu. 

Undinė Radzevičiūtė baigė meno istorijos, teorijos ir kritikos studijas Vilniaus dailės akademijoje, dešimtmetį dirbo reklamos agentūrose, vėliau pradėjo rašytojos karjerą. Unikalaus stiliaus rašytojos knygos – „Strekaza“, „Frankburgas“, „Baden Badeno nebus“, „180“, „Žuvys ir drakonai“, „Kraujas mėlynas“, „Grožio ir blogio biblioteka“ – nuo literatūros tradicijos nutolusi literatūra, puikiai vertinama ir kritikų – Radzevičiūtės knygos 4 kartus pateko į kūrybingiausių metų knygų sąrašus, 2 kartus – į geriausių metų knygų sąrašus, 2015 m. knyga „Žuvys ir drakonai“ įvertinta prestižine Europos sąjungos literatūros premija, Lietuvių PEN centro išrinkta viena geriausių dešimtmečio knygų.

Dated Nutcrackers XVI–XVIII century

Parengė Arnas Jurskis

Knygą „Datuotos XVI–XVIII a. gliaudyklės“ anglų kalba išleido kolekcininkas iki pat kaulų smegenų Arnas Jurskis, bendrovės „Arimex“ įkūrėjas ir vadovas. Pirmąją gliaudyklę savo kolekcijai, kurią dabar sudaro daugiau nei 10.000 vienetų, jis įsigijo prieš 20 m. aukcione Londone – vietos meistras J. Ovenstonas XIX a. išdrožė ją iš 1832 m. nugriauto Londono tilto ąžuolinės pamatų dalies. 

„Tuomet gliaudyklę nupirkau vien iš smalsumo, maniau, bus puiki interjero detalė, tik vėliau, pradėjęs domėtis jos istorija, sužinojau, kad gliaudyklė mena vieną svarbiausių Jungtinės Karalystės simbolių – buvau sužavėtas. Vėliau eksponatų radosi vis daugiau: gliaudykles ėmė dovanoti draugai, pradėjau jas pirkti kelionių metu“, – pasakoja A. Jurskis.

Verslininko gliaudyklių kolekcija pretenduoja tapti geriausia ir didžiausia pasaulyje – eksponatai perduoti užregistruoti pasaulio Gineso rekordų knygoje. Rekordo siekiančioje kolekcijoje galima rasti ir vieną seniausių pasaulyje gliaudyklių, ji datuota 1572 m.

Per ateinančius dvejus metus Vilniuje, Gaono gatvėje, A. Jurskis planuoja įkurti „Gliaudyklių muziejų“, kuriame eksponuos savo kolekciją. Su jos dalimi galima susipažinti limituoto leidimo knygoje, kitos prabangiai išleistame leidinyje pristatomos gliaudyklės – iš privačių bei muziejų kolekcijų visame pasaulyje.

Kas išsigando Šliūpo?

Miglės Anušauskaitės komiksas, išleido Lietuvos nacionalinis muziejus.

Nijolė Laužikienė, Jono Šliūpo muziejaus Palangoje vadovė ir komikso idėjos autorė, sako, jog J. Šliūpą, palyginti nepopuliarią Lietuvos istorinę asmenybę, norėjosi pristatyti kuo platesnei auditorijai. Taip buvo sugalvotas gana netradicinis būdas – komiksas, pasirodęs kaip geriausias būdas pristatyti įvairialypę ir bekompromisę asmenybę.

Anot N. Laužikienės, nedidelės apimties knygoje linksmai ir nesistengiant pagražinti atskleidžiama dr. J. Šliūpo asmenybė, veikusi XIX a. pab.–XX a. pr. švietėjiškame, politiniame ir diplomatiniame kontekstuose Lietuvoje ir išeivijoje. Pristatomas ne visada „patogus“ J. Šliūpas, atkreipiamas dėmesys į jo veiklos progresyvumą anuomet ir jo nuveiktų darbų aktualumą šiandien.

Komikso autorė M. Anušauskaitė sukūrė ne vieną komiksų knygą. Didžioji jų dalis – apie istorines asmenybes: jos pieštas Steponas Darius atsidūrė knygoje „10 litų“ (kurta kartu su Gerda Jord), Algirdas Julius Greimas – knygoje „Dr. Kvadratas“, istorinių Lietuvos moterų piešiniais ji iliustravo Elenos Gasiulytės knygą „Lietuvos vizionierės“, komikso formatu menininkės įamžinti ir „Pirmieji lietuviai Indijoje“.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Svarbiausias šio savaitgalio renginys – projekto „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ (KEKS) atidarymas.

Laisvalaikis
2022.01.21
Saugumo organizacijos įspėja: olimpiečiai Kinijoje bus sekami

Vis daugiau Vakarų valstybių ir kibernetinio saugumo organizacijų įspėja dėl skaitmeninio sekimo per kitą...

Laisvalaikis
2022.01.20
M. Olkinaitės kūrybos rinktinė – tarp geriausių pasaulio dizaino darbų

Knyga „Matilda Olkinaitė. The Unlocked Diary: Collected Works“ („Matilda Olkinaitė. Atrakintas dienoraštis:...

Laisvalaikis
2022.01.19
Gigantiškas „Microsoft“ pirkinys su problemų šleifu: žaidimų industrijos ateitis ir metavisata Premium

„Activision Blizzard“ neabejotinai turi vieną įspūdingiausių produktų portfelių visoje žaidimų industrijoje –...

Inovacijos
2022.01.19
Kolekcininkams: medalyje įamžino Vytauto Didžiojo Sosto antspaudą

2022-aisiais sukanka 630 metų nuo Vytauto Didžiojo valdymo pradžios. Ta proga UAB „Monetų namai“ sukūrė 25...

Laisvalaikis
2022.01.18
Slidinėjimo sezonas: kovido taisyklės Europos žiemos kurortuose 1

Kaip tik dabar galėtų būti pats sezono įkarštis, tačiau visoje Europoje, o ir visame pasaulyje siaučianti...

Laisvalaikis
2022.01.16
Žiemos kelionėms po Lietuvą – dešimt atnaujintų piliakalnių

Keliaudamas žiemą pamatai daugybę dalykų, kuriuos šiltuoju metų sezonu slepia medžių lapija. Kur kas platesni...

Laisvalaikis
2022.01.16
Žmogus Voras tapo brangiausiu superherojumi, aukcione pardavus komikso puslapį už 3,36 mln. USD 2

Vos vienas originalaus 1984 metų komikso puslapis su didelio populiarumo sulaukusiu herojumi Žmogumi Voru...

Laisvalaikis
2022.01.14
Pradeda projektuoti lengvosios atletikos maniežą Vilniuje 1

Žirmūnų lengvosios atletikos maniežą projektuoti pradeda architektų komanda iš MB „Syrusas“, veikianti...

Statyba ir NT
2022.01.14
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Prieš svarbiausio šių metų renginio, tiksliau – projekto „Kaunas – Europos kultūros sostinė“ startą sausio 22...

Laisvalaikis
2022.01.14
Vilniaus trumpųjų filmų festivalyje – 15 programų 1

Sausio 12 d. prasideda Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis (VTTFF). Realiose kino salėse šiemet...

Laisvalaikis
2022.01.11
„Take-Two“ už 12,7 mlrd. USD perka „FarmVille“ kūrėją „Zynga“

Žaidimų kompanija „Take-Two“ paskelbė už 12,7 mlrd. USD perkanti žaidimų mobiliesiems bendrovę „Zynga“,...

Inovacijos
2022.01.10
„Kaunas – Europos kultūros sostinė“ pradėjo platinti bilietus

Pirmadienį pradėti platinti nemokami registracijos bilietai į „Kauno – Europos kultūros sostinės“ atidarymą.

Laisvalaikis
2022.01.10
NASA skelbia sėkmingai užbaigusi galingiausio teleskopo išskleidimą kosmose 3

Iki šiol pajėgiausias kosminis teleskopas šeštadienį buvo galutinai išskleistas po dviejų savaičių sudėtingo...

Inovacijos
2022.01.10
Išdalyti „Auksiniai gaubliai“ už geriausius filmus

Tamsusis vesternas „Šuns galia“ (The Power of the Dog) ir miuziklas „Vestsaido istorija“ (West Side Story)...

Laisvalaikis
2022.01.10
Ir vėl D. Bowie: išleidžiamas senas naujas atlikėjo dainų rinkinys

Šiomis dienomis britų roko žvaigdės Davido Bowie (1947–2016) veidas vėl mirga žiniasklaidos portalų...

Laisvalaikis
2022.01.06
N. Džokovičius nepasiduoda: advokatai kovos prieš deportaciją iš Australijos 21

Vizos atėmimo iš pirmosios pasaulio raketės Novako Džokovičiaus ir jo išsiuntimo iš Australijos byla...

Laisvalaikis
2022.01.06
Visų Davido Bowie dainų autorinės teisės – WMG rankose

Muzikos įrašų industrijoje dar vienas didelis sandoris – įrašų kompanijos „Warner Music Group“ (WMG) leidybos...

Laisvalaikis
2022.01.04
Medžiotojams norima užnerti specialų civilinės atsakomybės draudimą 1

Medžioklių dalyvius siūloma įpareigoti apsidrausti medžiotojo civilinės atsakomybės draudimu. Pasak Laimono...

Laisvalaikis
2022.01.01
Kompensacijos – pirkusiems paspirtukus, dviračius, elektromobilius

Per praėjusius metus Lietuvos gyventojai gavo 12 mln. Eur kompensaciją už įsigytas mažiau taršias transporto...

Logistika
2022.01.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku