„Gaidos“ startas – su daug pirmų kartų

Kažkuriais metais, dar prieš kovido pandemiją, „Gaidos“ vadovas Remigijus Merkelys yra pajuokavęs, jog po praėjusių metų sėkmingo festivalio nebuvo lengva susikaupti ir pasistengti pranokti save pačius. Jo frazę prisiminiau vartydama šių metų „Gaidos“ programą: neperdedant, jie vėl pranoko patys save – tokią programą, kaip šiemet, „Gaidos“ rengėjams kitąmet iš tikrųjų bus sunku pranokti. Bet laikas parodys.
Pasak R. Merkelio, jam pačiam festivalio programa asocijuojasi su žodžiu „duende“ (šis iš ispanų kalbos kilęs tiksliai neišverčiamas žodis reiškia antgamtinę jėgą, keliančią pagarbią baimę. Dažniausiai šiuo terminu apibūdinama žmogų stipriai paveikianti paslaptinga, galinga jėga, kurią valdo menas ir kūryba, sukelianti katarsį).
Duende klausytojus turėtų apimti nuo pat pirmojo koncerto. Spalio 19 d. naujojoje LNSO salėje (ne Nacionalinėje filharmonijoje, kaip įprasta) pasaulinio garso smuikininkė Leila Josefowicz (Kanada, JAV) su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (LNSO) atliks Smuiko koncertą, kurį solistei sukūrė Luca Francesconi, vienas žymiausių šių laikų italų kompozitorių.
Be šio kūrinio, LNSO atliks dviejų festivalio „in focus“ kompozitorių – Milane gyvenančios garsios lietuvių kūrėjos Justės Janulytės ir žinomo vokiečių autoriaus Enno Poppe – kūrinius. Atliekant įspūdingą, į meditaciją panardinantį J. Janulytės kūrinį „Recordare“ prie orkestro prisijungs valstybinis choras „Vilnius“.
Šių dviejų „Gaidos“ kviestinių kompozitorių muzikos festivalyje bus daugiau: ją atliks Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, Lietuvos kamerinis orkestras, violončelininkų grupė „Cello Club“, Berlyno muzikos kolektyvas „ensemble mosaik“ ir kt., o spalio 28 d. Nacionalinėje filharmonijoje rengiamas susitikimas su kompozitoriais.
J. Janulytė yra viena žinomiausių tarptautinėje scenoje Lietuvos kompozitorių. 2009 m. ji laimėjo pirmąją vietą UNESCO organizuojamoje Tarptautinėje kompozitorių tribūnoje Paryžiuje, yra Lietuvos kultūros ministerijos Jaunojo menininko premijos, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos (2017), Miuncheno konkurso „Musica femina“ (2019) laureatė.
Kompozitorė bendradarbiauja su daugybe garsiausių ansamblių ir solistų, tarp jų – Berlyno „Konzerthaus“ simfoninis orkestras, BBC simfoninis ir BBC Velso nacionalinis orkestras, Helsinkio filharmonijos, Lenkijos nacionalinės filharmonijos orkestrai, Vakarų Vokietijos radijo, Venecijos teatro „La Fenice“ simfoniniai orkestrai, „London Sinfonietta“, „BBC Singers“ ir kt.
J. Janulytė yra Monako princo Pierre’o fondo muzikinės tarybos narė.
Berlyne gyvenantis E. Poppe vadinamas vienu svarbiausių šių laikų Vokietijos kompozitorių, be to, jis yra žinomas dirigentas, dirigavęs žymiausiems šiuolaikinės muzikos ansambliams. Jo kūrinius atlieka žinomi orkestrai, festivaliai, jis yra daugybės apdovanojimų laureatas, Berlyno menų akademijos, Šiaurės Reino-Vestfalijos mokslų ir menų akademijos, Bavarijos dailiųjų menų akademijos narys.
Atidarymo koncertą diriguos žymus vokiečių dirigentas Peteris Rundelis. Apie jį prancūzų leidinys „Res Musica“ rašė: „Peterio Rundelio neklystanti ausis ir spinduliuojantys judesiai daro stebuklus.“

Prestižinių apdovanojimų „Grand Prix du Disque“ ir „Echo Klassik“ laureatas, nominuotas „Grammy“ apdovanojimui, P. Rundelis yra vienas labiausiai vertinamų batutos meistrų Europoje. Dėl savo gilaus įvairių stilių ir epochų muzikos pažinimo bei interpretacijų kūrybiškumo jis kviečiamas diriguoti svarbiausiems Senojo žemyno orkestrams.
Festivalio „Gaida“ programa – ČIA.