NATO viršūnių susitikimas: ką svarbu žinoti vilniečiams, verslui, miesto svečiams

  Publikuota: 2023-05-29
  Vilniaus savivaldybės nuotr.
  svg svg
  Vilniaus savivaldybės nuotr.

  Liepos 11–12 d. Vilniuje, Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“, vykstant NATO viršūnių susitikimui, numatomi pokyčiai, turėsiantys įtakos įprastam miestiečių ir miesto svečių gyvenimui, informacija apie juos dalijasi Vilniaus miesto savivaldybė. Susitikimas atsilieps ir verslui – vieni sostinės verslininkai tikisi iš jo gerai uždirbti, tuo metu kiti gali patirti nuostolių.

  Pasak Valdo Benkunsko, Vilniaus mero, Vilniui ir Lietuvai šis susitikimas, kuriame tikimasi sulaukti Europos šalių, JAV, Kanados atstovų bei NATO partnerių iš Japonijos, Pietų Korėjos, Australijos, Naujosios Zelandijos, yra „istorinė galimybė pademonstruoti save tarptautinėje arenoje“. 

  „Žinoma, neišvengiamai šis renginys pareikalaus daugiausiai pastangų per pastarąjį dešimtmetį dėl saugumo, masto ir intensyvumo. Laukia didžiulis iššūkis vilniečiams ir miesto svečiams dėl judėjimo mieste pakeitimų“, – sako V. Benkunskas. 

  Ko tikėtis Vilniuje

  Vilniaus savivaldybė miesto gyventojus kviečia iš anksto planuoti savo keliones liepos 11–12 dienomis. 

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  NATO viršūnių susitikimo metu eismo ir judėjimo ribojimai apims Senamiestį, Vilniaus oro uosto, atskiras Naujamiesčio seniūnijos teritorijas, taip pat Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ prieigas. Kai kurie rajonai ar gatvės bus uždaromi visiškai, kai kur – laikinai, todėl gyventojai bus kviečiami susipažinti su detalesne informacija artėjant susitikimui.

  Riboto patekimo zonose bus galima judėti tik pėsčiomis, bus uždarytas visų transporto priemonių judėjimas, įskaitant ir dviračius, elektrinius paspirtukus, todėl gyventojai ir verslas raginami apsirūpinti reikiamomis priemonėmis iš anksto.

  Šiose zonose veikiantis verslas galės vykdyti veiklą su tam tikromis išimtimis, kurios apima prekybą ir kitą veiklą lauke. Ribojimai lauko prekybos vietoms, kavinėms, bus pateikti artėjant renginiui.

  Patekti į gydymo įstaigas, maldos namus, ugdymo (darželius) ar kitas įstaigas, kurios įsikūrusios riboto judėjimo teritorijoje, bus galima tik pėsčiomis.

  Specialiojo transporto ribojimai

  Atliekų vežėjai konteinerius išvalys prieš pat įvedant eismo ribojimus. 

  Į uždarytas teritorijas nebus leidžiama įvažiuoti taksi, pavėžėjams, pašto siuntų išvežiotojams, kurjeriams. Į šias teritorijas su leidimais galės patekti tik specialusis transportas: policija, Vadovybės apsaugos tarnyba (VAT), greitosios medicinos pagalba (GMP) ir ugniagesių tarnyba, miesto avarinės tarnybos.

  Viešasis transportas prie Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ bus apribotas liepos 11–12 d., Senamiestyje transporto judėjimas nebus galimas liepos 10–12 d. 

  Viešasis transportas vyks į autobusų ir geležinkelio stotis, tačiau gali būti pakeisti judėjimo maršrutai, apvažiuojant Senamiestį ar tam tikras gatvių atkarpas, praneša savivaldybė.

  Visą aktualiausią informacija apie susitikimą, eismo ribojimus galima rasti čia.

  Pasak savivaldybės, pastarąjį dešimtmetį NATO viršūnių susitikimai vyko Varšuvoje, Madride, Briuselyje, Londone, daugelyje kitų miestų. Visų šių susitikimų metu, atsižvelgiant į NATO saugumo protokolus, buvo imtasi aukščiausių saugumo priemonių bei eismo ribojimų. Riboto judėjimo teritorijose buvo identifikuojami visi asmenys, taip siekiant užkirsti potencialų pavojingą elgesį.

  Verslo viešbučiai pilni 

  Artėjantis NATO viršūnių susitikimas kelioms dienoms pakeis ne tik miesto gyventojų, bet ir verslo gyvenimą. 

  Skelbiama, jog visi verslo klasės viešbučiai Vilniuje susitikimo metu bus užpildyti, tačiau mažesni gali likti be svečių. Restoranai irgi gali sulaukti mažiau lankytojų – visi NATO susitikimo svečiai bus maitinami „Litexpo“ ir Valdovų rūmuose, o juos aptarnaus dvi įmonės. 

  Pagal aukščiausius NATO standartus pertvarkytas „Litexpo“ parodų centras tikisi po šio renginio tapti išskirtiniu kongresų centru visame regione. 

  Eglė Ližaitytė, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos vykdomoji direktorė, sako, kad visi verslo klasės viešbučiai Vilniaus centre NATO susitikimo savaitę bus užimti 100% – juose apsistos šalių delegacijos. 

  Tomas Jaruševičius, senamiestyje esančio 4 žvaigždučių viešbučio „Šekspyras“ vadovas, BNS teigė, kad visi kambariai NATO susitikimui rezervuoti sausį. Anot viešbučio vadovo, įstaiga kol kas nėra gavusi jokių ypatingų nurodymų iš delegacijų, o prie eismo ribojimų jau yra įpratusi. 

  Tadas Evaltas, 4 žvaigždučių viešbučio „Hilton Garden Inn“ Gedimino prospekte direktorius, antrina, jog „visus kambarius užims susitikimo svečiai, o tam viešbutis ruošiasi jau dabar“. 

  Anot T. Evalto, viešbutyje gyvenant vienai iš delegacijų, bus imamasi ypatingų saugos priemonių – jau žinoma, kad ten negalės vykti jokių pašalinių renginių, o detalesnius nurodymus „Hilton“ gaus kelios dienos prieš susitikimą. 

  „Dažniausiai būna prašoma pateikti registruotų darbuotojų sąrašą, atliekama asmens patikra, (...) bus uždaryti keliai, uždaryti parkingai, kad jeigu su automobiliu atvažiuos, tai automobiliai irgi bus patikrinami, darbuotojai visi irgi bus patikrinami, ateinantys į pastatą, išeinantys iš jo“, – pasakojo „Hilton Garden Inn“ vadovas. 

  Pasak jo, NATO viršūnių susitikimo metu gali būti tikrinami visų svečių ir darbuotojų daiktai – jie turės praeiti pro metalo detektorius, bus nurodyta, ko negalima atsinešti ir išsinešti iš viešbučio.

  E. Ližaitytės teigimu, žemesnės klasės viešbučiai gali likti tušti, nes tą savaitę Vilniuje nebus daug turistų, juolab tomis dienomis bus ribojami ir skrydžiai. 

  Apie tai, kaip NATO viršūnių susitikimas keičia oro uostų darbotvarkę, galima paskaityti čia

  Restoranuose – mažiau svečių 

  Anot E. Ližaitytės, delegacijų maitinimas bus organizuojamas sutelktai, todėl miesto restoranai, tikėtina, nesulauks šių užsienio svečių, o įprastų lankytojų gali būti mažiau dėl uždaryto eismo Vilniaus centre ir senamiestyje. 

  „Dėl visiškai uždaryto senamiesčio praktiškai nematau restoranams dirbti“, – sako E. Ližaitytė. Ji prognozuoja, kad „verslas tikrai neteks reikšmingo dydžio pajamų ir turistų srautų“, juolab liepa – pats turistinio sezono įkarštis. 

  E. Ližaitytė tikino, kad iš Užsienio reikalų ministerijos restoranai vis dar nėra gavę aiškių nurodymų, kaip elgtis NATO viršūnių susitikimo metu. 

  Gediminas Balnis, „Amber Food“ vadovas, prognozuoja, jog tomis dienomis restoranai neteks apie 30% pajamų, tačiau tikisi, kad NATO renginys verslui atneš netiesioginės naudos ilgalaikėje perspektyvoje. 

  Užsienio reikalų ministerijos (URM) duomenimis, NATO susitikimo metu maitinimo paslaugas už 605.000 Eur teiks bendrovės „Konsultacijos verslui“ pasitelktos įmonės „Taurakalnis“ ir „Benerta“, o išsamesnė informacija apie galimus restoranų ir viešbučių veiklos ribojimus bus paskelbta vėliau, artėjant renginiui.

  „Šiuo metu yra žinoma, kad dėl būsimų eismo ribojimų su turizmu ir maitinimu susijusių verslų bus prašoma iš anksto pasirūpinti atsargomis, taip pat rekomenduojama NATO susitikimo metu neorganizuoti renginių ir pobūvių, o juos organizuojant – planuoti su laiko atsarga ir be transporto priemonių“, – teigia URM. 

  „Litexpo“ galimybė

  Justinas Bortkevičius, valstybės valdomo parodų ir kongresų centro „Litexpo“ direktorius,  BNS teigė, kad NATO viršūnių susitikimas turės ilgalaikę teigiamą įtaką įmonei – ji galės organizuoti daugiau įvairių renginių ir taps išskirtiniu kongresų centru visame regione. 

  „Infrastruktūros adaptavimas aukščiausiems reikalavimams turės įtakos ir ateinantiems renginiams – visiškai realu teigti, kad po NATO viršūnių susitikimo nebebus renginių, kurių negalėtume priimti. Parodų ir kongresų centras „Litexpo“ tokia parengtimi ir patirtimi tampa išskirtinis visame regione“, – sakė J. Bortkevičius.

  Pasak jo, „Litexpo“ penkių ekspozicijų ir 10-ies konferencijų salių plotas yra 18.500 kv. metrų, o NATO viršūnių susitikimui bus įrengta 24.000 kv. metrų erdvių, tarp jų – ir laikini paviljonai lauke, naujai įrengta 2.000 darbo vietų. Dabartinės erdvės pertvarkomos ir perstatomos iš esmės.

  „Atsižvelgiant į griežčiausius NATO reikalavimus renginiui bus pritaikyta visa „Litexpo“ infrastruktūra: patalpų kondicionavimo, IT, saugumo kamerų ir kitos sistemos“, – pabrėžė jis. 

   

   

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

  Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

  Nobelio medicinos premija – už indėlį kuriant vakcinas nuo COVID–19

  Pirmadienį startavo 2023 m. Nobelio premijų savaitė – Stokholme (Švedija) paskelbta, kad medicinos srityje...

  Inovacijos
  12:57
  Vyžulionių dvarą už 0,5 mln. Eur įsigijo D. Nedzinsko įmonė

  Vyžulionių dvaro sodybos rūmus Vilniaus rajone už 515.000 Eur įsigijo verslininko Dariaus Nedzinsko valdoma...

  Vagystės iš muziejų: kartais lengviau, nei manoma Premium

  Apie vagystes iš muziejų žinome daugiausiai iš kino filmų – pradedant nuo „Kaip pavogti milijoną“ su elniaake...

  Laisvalaikis
  2023.10.01
  Dinastijų pabaiga? Italijos mados namai sprendžia įpėdinio dilemą Premium

  Garsiausius ir reikšmingiausius Italijos mados prekių ženklus sukūrė aiškią viziją turinčios asmenybės. Kaip...

  Verslo klasė
  2023.10.01
  Lyčių lygybės nauda vyrams Premium 10

  Kuo daugiau lyčių lygybės, tuo laimingesnė ir sveikesnė yra visuomenė, ekonomika sukasi sparčiau, mažėja...

  Verslo klasė
  2023.09.30
  Škotai atidaro pirmąjį narkotinių medžiagų vartojimo kambarį

  2,3 mln. GBP (2,66 mln. Eur) kainuosianti patalpa bus įrengta Glazge, joje žmonės galės legaliai vartoti...

  Laisvalaikis
  2023.09.30
  Įteikti pirmieji kultūros paveldo apdovanojimai „Paveldo DNR“

  Rugsėjo 29 d. įteikti pirmieji kultūros paveldo apdovanojimai „Paveldo DNR“, iškilminga ceremonija vyko...

  Laisvalaikis
  2023.09.29
  „Q by Aston Martin“ – vieta, kur gimsta unikaliausi automobiliai pasaulyje Verslo tribūna 1

  „Aston Martin“ automobiliai daugiau nei šimtmetį garsėja savo galia, vairavimu ir, svarbiausia, grožiu.

  Dar viena prasta žinia – Šveicarijos ledynai per dvejus metus sumažėjo dešimtadaliu

  Šveicarijos ledynai šiemet neteko dar 4% savo tūrio – tai antras didžiausias praradimas per visą stebėjimų...

  Laisvalaikis
  2023.09.28
  „Tez Tour“ vadovas: per 20 metų pasikeitusi karta pakeitė keliavimo kultūrą Verslo tribūna 2

  Didžiausio Lietuvoje kelionių operatoriaus „Tez Tour“ vadovas Aleksandras Sukovas pastebi, kad po pandeminės...

  Laisvalaikis
  2023.09.28
  Lietuvos zoologijos sode gyvens baltieji raganosiai 1

  Į Lietuvos zoologijos sodą ketvirtadienio naktį atvežti du baltieji raganosiai.

  Laisvalaikis
  2023.09.28
  Tech mugė 2024 plėsis: pasiūlys daugiau skirtingų darbo pozicijų Verslo tribūna

  Tik ką nutilus šeštosios „Tech mugės“ šurmuliui, organizatoriai jau planuoja artėjantį renginį. Praėjusį...

  Vadyba
  2023.09.28
  Demencija nėra normalaus senėjimo dalis: ar galima išvengti Alzheimerio ligos Premium

  „Jungtinėje Karalystėje demencija bendrąja prasme yra viena iš trijų dažniausių mirties priežasčių, pas mus...

  Laisvalaikis
  2023.09.28
  VLKK – prieš moterų pavardžių rašybą su galūne -a 17

  Įteisinus moterų pavardžių rašybą su galūne -a būtų padarytas neigiamas poveikis šalies kalbiniam ir...

  Laisvalaikis
  2023.09.27
  „Softbank“ užmojis, konkurencija IBM ir valstybių milijardai vardan aukso karštine tapusios technologijos Premium

  Pasaulinės investicijos į kvantines technologijas pasiekė istorines aukštumas, lenktyniauja ne tik valstybės,...

  Inovacijos
  2023.09.26
  Investicija į vyną – sentimentai ar pelnas? Premium 1

  Daugumai žmonių investavimas reiškia fondus, akcijas, obligacijas. Kitiems – meno kūrinius, monetas, retus,...

  Laisvalaikis
  2023.09.26
  Geriausias rekreacinės architektūros kūrinys – Svencelės uostas

  Rugsėjui įpusėjus Nidoje vykusiose tradicinėse „Zavišinėse“, architekto, dailininko ir buriuotojo Algimanto...

  Laisvalaikis
  2023.09.26
  Sengirės fondas plečia saugomų miškų plotą

  Nevyriausybinė organizacija Sengirės fondas, ligšiol globojusi senuosius miškus daugiausia Dzūkijoje ir...

  Laisvalaikis
  2023.09.26
  Verslo partnerystė su kultūros renginiais: „išdistiliuota“ auditorija ir kryptinga reklama Verslo tribūna

  Verslui ieškant vis naujų būdų, kaip pasiekti vartotoją, į pagalbą gali ateiti kultūros renginiai,...

  Laisvalaikis
  2023.09.26
  Įmonės biurus ir toliau keičia į darbą gamtoje: mato daug privalumų Verslo tribūna

  Verslo įmonės, pastaruosius kelerius metus išbandžiusios įvairių darbuotojų motyvavimo strategijų, pritartų:...

  Laisvalaikis
  2023.09.26

  Verslo žinių pasiūlymai