Samanomis apaugęs siekis

  Publikuota: 2023-08-09
  Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
  svg svg
  Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
  „Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

  Lietuvos pramonei išgyvenant nelengvą laikotarpį, į sunkumų ruožą įžengė ir medienos perdirbimo sektorius – pastaruoju metu stebimas mažėjantis jos produkcijos vartojimas. Garsiausiai pavojaus varpais skambina šalies baldininkai: traukiantis baldų gamybos rinkai, įmonėms mažinant apimtį ir atleidžiant darbuotojus, pramonininkai viltis sieja su valstybe, kuri, išmokusi pandemijos pamokas, turi visą „paruoštukų meniu“. Medienos perdirbimo sektoriaus atstovai, siūlydami valdžiai atsižvelgti į jų kuriamą didesnę pridėtinę vertę, vėl prašo leisti jiems įsigyti žaliavos prioriteto tvarka.

  Medienos pramonė yra svarbi Lietuvos ūkio sudedamoji dalis: per metus šis pramonės sektorius generuoja apie 7% BVP, o mediena ir jos gaminiai sudaro apie 12% šalies eksporto. Minėtas sektorius kasmet sukuria apie 2 mlrd. Eur BVP, šiose įmonėse yra 4–5% visų darbo vietų šalyje.

  Raimondas Imbrasas, Medienos perdirbimo asociacijos vadovas, teigia, kad dar didesnė sektoriaus vertė yra tai, jog didžioji dalis darbo vietų yra sukuriama regionuose, kur darbo vietų pasiūla yra ribota.

  Pasak jo, pastaruoju metu dėl kritusio vartojimo lygio mažėja ir medienos sektoriaus produkcijos pardavimai. Pavyzdžiui, baldininkų produkcijos paklausa, kaip balandį skelbė kredito biuras „Creditinfo Lietuva“, šiemet, palyginti su pernai spaliu, sumažėjusi 32,5%.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Ekonomistai teigia, kad vartojimo lygis nusekęs visoje Europoje – per pandemiją dėl nuotolinio darbo išaugę baldų pardavimai dabar yra gana nuosaikūs.

  Artimiausios ekonominės tendencijos Senajame žemyne irgi nieko džiugesnio nežada. Asociacijos vadovas, vertindamas tokią neapibrėžtą situaciją, primena: įmonės turi paskolų iš bankų, jos investavo į naują įrangą, įsteigė naujų gamybinių bazių, apsirūpino sandėliavimo ir logistikos pajėgumais, įdarbino daugybę darbuotojų. 

  Visa tai kelia didelį nerimą dėl medienos pramonės artimiausios ateities scenarijų. Nerimas kyla ir dėl medienos, kurios poreikį ateityje prognozuojama didėsiant. Gerą dešimtmetį šio sektoriaus atstovai kreipiasi į valdžios atstovus, prašydami pirmumo teise žaliava aprūpinti nacionalinę medienos apdirbimo pramonę. Vienas argumentų – ši pramonė valstybei sukuria daug didesnę pridėtinę vertę negu elementarus medienos eksportas į kitas šalis.

  Į sektoriaus prašymus šiemet atsiliepė dalis Seimo narių – jų iniciatyva siekiama nustatyti aiškią kryptį, kaip valstybė naudoja savo miškų išteklius: siūloma keisti Miškų įstatymo 7-ąjį straipsnį ir nustatyti, kad didmeninėje prekyboje aukcionuose parduodamos žaliavinės medienos ir (ar) miško kirtimų liekanų pardavimas organizuojamas tokia tvarka, kad ne mažiau nei 80% šiuose aukcionuose parduotos žaliavinės medienos ir (ar) miško kirtimo liekanų iki jų eksporto būtų perdirbtos į aukštesnės pridėtinės vertės gaminius Lietuvos teritorijoje.

  Kitaip tariant, kad riboti Lietuvos miškų resursai būtų naudojami racionaliai ir efektyviai.    R. Imbrasas skaičiuoja: priėmus įstatymo pakeitimo projektą, prognozuojamas papildomas 500.000 kietmetrių medienos perdirbimas Lietuvoje. Tai sudarytų galimybę sukurti apie 3.000 naujų tiesioginių darbo vietų medienos perdirbimo sektoriuje ir per metus leistų sukurti produkcijos už 65 mln. Eur.

  Tokiai viliojamai prognozių statistikai kol kas skersai kelio stoja Konkurencijos taryba (KT). Įstatymo pakeitimo projekto autoriams nurodyta išanalizuoti, ar siūlomi pakeitimai nesudarys palankesnių sąlygų kai kurioms medieną perkančioms įmonėms.

  Aiškinama, kad valstybinių miškų medienos pardavimo tvarkos pakeitimai gali paveikti konkurenciją, todėl siūlomų Miškų įstatymo pataisų rengėjai turi atlikti projekto poveikio konkurencijai vertinimą.

  KT pranešime pabrėžiama, kad siekis užtikrinti konkrečių ūkio subjektų interesų tenkinimą, parduodant jiems valstybinių miškų medieną, savaime lemia kitų medienos pirkėjų diskriminavimą. Institucija taip pat atkreipia dėmesį, kad siūlomas reguliavimas turėtų būti įvertintas ir pagal valstybės pagalbos taisykles, užtikrinant, jog tokia pagalba nebus teikiama arba ji bus teisėta.

  Kiek kartų medienos apdirbimo sektoriaus atstovai prašė suteikti jiems galimybę pirmumo tvarka įsigyti valstybinės medienos, kone tiek pat kartų išgirsdavo abejonių dėl galimo konkurencijos pažeidimo: esą tokia privilegija gali prieštarauti laisvam prekių judėjimo ES rinkoje principui, o nauja tvarka gali būti traktuojama kaip neleistina valstybės pagalba.

  Tiesa, 2020 m. tuometis aplinkos ministras Kęstutis Mažeika aiškino: įvertinant kitų šalių praktiką, nėra tikslinga derinti su Europos Komisija, nes tai nėra tiesioginė valstybės pagalba.

  Tokią tvarką mėginęs apginti tuometis premjeras Algirdas Butkevičius dar 2015 m. pateikė keletą šalių pavyzdžių, kurios medienos įsigijimo prioritetą teikia perdirbimo pramonės įmonėms. Tarp jų – Latvija, Estija, Lenkija, Švedija. Pavyzdžiui, Latvijoje iš valstybinių miškų apvaliąją medieną gali pirkti tik vietos apdirbimo bendrovės, galinčios deklaruoti gamybos pajėgumą, turinčios tam tikrą darbuotojų skaičių ir sumokančios atitinkamai mokesčių į valstybės biudžetą.  

  Medienos apdirbimo sektoriaus (kaip, beje, ir visos pramonės) ateitį didžiąja dalimi lems verslo sumanumas – kaip sugebės rasti sprendimus ir prisitaikyti prie besikeičiančių sąlygų. Tačiau, VŽ nuomone, ir valdžios institucijos turėtų išmokti išgirsti verslą ir apsispręsti, kokią valstybinę politiką vykdo ir kokiam sektoriui reikia teikti prioritetą – ar kuriančiam pridėtinę vertę, steigiančiam naujas darbo vietas ir mokančiam mokesčius į valstybės biudžetą, ar žaliavos pardavėjams. Siekis stiprinti savo šalies pramonę, kurti didesnę pridėtinę vertę yra normalus noras.  

   

  REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

  Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

  Apie apklausas ir beletristiką 4

  Kartkartėmis viešumoje pasirodo įvairių tyrimų ir nuomonių apklausų rezultatų, atspindinčių gyventojų požiūrį...

  Nuomonės
  05:50
  I. Abromavičienė. Kada vadovams buvimas viešumoje taps savaime suprantamu dalyku?

  Vadovų komunikacija ir asmeninio prekės ženklo (angl. personal branding) tema tampa vis populiaresnė, plačiau...

  Nuomonės
  2023.09.29
  V. Juzikis. Kaip Lietuvos vežėjai atlaikys didžiausią nuosmukį per dešimtmetį?

  Signalai iš transporto sektoriaus dažnai būna pirmieji, kurie įspėja apie priešakyje laukiančius ekonomikos...

  Nuomonės
  2023.09.29
  Pelno dedamoji: jokios paslapties

  VŽ sudaryto pelningiausių įmonių sąrašo viršūnėje esančių bendrovių rezultatai rodo ne tik tai, kad Lietuvos...

  Nuomonės
  2023.09.29
  Nuo šiol NT sandorių duomenys bus teikiami adresu Lvivo g. nuo 20 iki 30 namo 4

  Praėjusią savaitę nekilnojamojo turto (NT) sektoriaus dalyvius pasiekė netikėta žinia: uždaromas daugiau nei...

  Nuomonės
  2023.09.28
  Kai ieško ne priežasčių, o galimybių

  Lietuva turėtų ko pasimokyti iš Ukrainos, kuri net ir alinančio karo metu stebina savo pasiekimais...

  Nuomonės
  2023.09.27
  „Vadovėlis“ statybų prievaizdams 2

  Lietuvos statybos priežiūros sistema sulaukė Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO)...

  Nuomonės
  2023.09.26
  M. Maldeikis. Atėjo laikas nusiimti kaukes 24

  Lietuvai būtinai reikia naujo socialinio kontrakto tarp valdžios ir suinteresuotų verslo grupių. Tiesa,...

  Nuomonės
  2023.09.25
  L. Radzevičius. Ką mano pagrindinis akcininkas? Atsakymas į VŽ nuomonę

  „Verslo žinių“ redakcinis straipsnis rugsėjo 13 d. labai teisingai primena kad valstybės valdomos įmonės...

  Nuomonės
  2023.09.25
  Šlubuojančių įstatymų įkaitai

  Vienos grožio klinikos, neseniai gavusios pirmąją reikšmingą baudą dėl Reklamos įstatymo pažeidimo, gretas...

  Nuomonės
  2023.09.25
  R. Petruškevičiūtė. Vidinė komunikacija įgauna dar didesnį svorį

  Pastaraisiais metais verslams tenka atlaikyti įvairius išbandymus, tačiau sprendžiant šias problemas gali...

  Nuomonės
  2023.09.24
  R. Vilpišauskas. Mokesčių (ne)reformos kaina 3

  Lietuvoje įsibėgėjus diskusijoms dėl mokesčių reformos, vis dažniau keliamas klausimas, ko netektume, jei...

  Nuomonės
  2023.09.22
  Ar verta taip lošti va bank? 24

  Pastarosiomis dienomis iš Lenkijos sklindantys politikų demaršai ir stebina, ir neramina. Valdančioji „Teisės...

  Nuomonės
  2023.09.22
  D. Palavenis. Investicijos į karinės paskirties technologijas: spąstai ar galimybė?

  Ukrainos karo fone tapo aktualus nacionalinės gynybos pramonės klausimas, yra aptariamos galimybės Lietuvoje...

  Nuomonės
  2023.09.21
  Kaip nuostoliu Latvijoje susimažinti pelną Lietuvoje ir nenudegti 1

  Iki pandemijos ir per ją vykusios karštos diskusijos Paryžiuje ir kitose pasaulio sostinėse dėl tarptautinio...

  Nuomonės
  2023.09.21
  P. Sadaunykas. 4 principai efektyviam vadovavimui nuotoliu

  Pastarosiomis savaitėmis diskusijos apie priverstinį darbuotojų grąžinimą į įmonių biurus įsiplieskia vis...

  Nuomonės
  2023.09.20
  Akiratyje – nemokūs klientai

  Didesnio neapibrėžtumo laikais gerokai padidėjo neatsiskaitymo rizika – nemokių klientų randasi ne tik...

  Nuomonės
  2023.09.20
  A. Pakštaitė-Marcinkienė. Ką verslui reiškia naujasis ES baterijų reglamentas?

  Nė viena baterija negali būti prarasta. Kadaise tokį tikslą paskelbusi Europos Komisija (EK) toliau žengia jo...

  Nuomonės
  2023.09.19
  Investicijos be vizijos 3

  Nors šalyje veikiančios laisvosios ekonominės zonos (LEZ) skelbiasi nebeturinčios kur plėstis, o Ekonomikos...

  Nuomonės
  2023.09.19
  Klaustukai paraštėse

  Po premjerės Ingridos Šimonytės pareiškimo, kad mokesčių reformoje numatomi pakeitimai, dėl kurių gali būti...

  Nuomonės
  2023.09.18

  Verslo žinių pasiūlymai