Europos vidury – ramu ir saugu

Publikuota: 2015-06-12
Atnaujinta 2015-09-10 13:10
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Ekonomiškai šviesiausias ir saugiausias Europos regionas šiuo metu plyti šiek tiek į pietus nuo Lietuvos – tai Vidurio Europa. Analitikai teigia, kad regiono šalys – Lenkija, Čekija, Slovakija – išgyvena geriausius savo laikus per visus sukrėtimų kupinus pastaruosius metus Europoje.

Įsiterpusi tarp euro zonos, kurios vizitinėje kortelėje jau kuris laikas įrašyta „vangios ekonomikos regionas“, ir recesijos ištiktų Rusijos bei Ukrainos, ne itin nutolusi nuo rūpesčių purtomų Turkijos ir Graikijos, Vidurio Europa šiuo metu atrodo rami ir ekonomiškai saugi vieta, rašo „Financial Times“.


Šios šalys, nors kaimynystė problemiška, išgyvena geriausius savo laikus, teigia Marcusas Svedbergas, „East Capital“, į augančias rinkas orientuotos investicijų kompanijos, vyriausiasis ekonomistas.
 
„Kai kurių iš šių šalių ekonomika auga 4%, kitų – apie 3%, nėra infliacijos“, – priduria p. Svedbergas.
 
Jis sako neprisimenąs kito tokio laikotarpio per pastaruosius 15 metų, kai šis regionas būtų taip išsiskyręs pranašumu.
 
Stipri vidaus paklausa, intensyvios viešosios investicijos, auganti užsienio paklausa – pranašumus vardija analitikai.
 
Kai kurie ekonomistai net vėl vartoja sąvoką „sveiki viešieji finansai“ – pavyzdžiui, kalbėdami apie Čekiją. Ši frazė jau senokai buvo beveik išnykusi iš viešosios erdvės.
 
„Capital Economics“, makroekonominių tyrimų kompanija, prognozuoja, kad ekonomikos augimas Čekijoje šiemet, palyginti su praėjusiais metais, padvigubės iki 4%, Rumunijoje augs nuo 2,7 iki 4%, Lenkijoje – nuo 3,3 iki 3,5%, Slovakijoje – nuo 2,4 iki 3%.
 
Ponas Svedbergas, „East Capital“ ekonomistas, mano, kad šios keturios šalys šiemet bus sparčiausiai augančios ES.
 
Ekonomistai atkreipia dėmesį į šioms šalims palankias aplinkybes, tokias kaip vidaus paklausa ir laiku priimti vietos politiniai sprendimai.
 
Nors įstrigęs euro zonos ekonomikos augimas buvo tapęs inkaru aplinkinėms šalims, net kuklaus 19 narių vienijančio bloko atsigavimo pakako, kad Vidurio Europos šalys pajustų sustiprėjusią paklausą eksporto rinkose.
 
Lenkijos eksporto į Vokietiją – didžiausią užsienio prekybos partnerę – augimas yra stabilus, nors nestulbina. Stiprėjanti paklausa euro zonoje tikriausiai padės Slovakijai įveikti eksporto smuktelėjimą, užfiksuotą 2014 m. antroje pusėje.
 
Vidurio Europos regionui teigiamą įtaką turi ir Europos centrinio banko (ECB) kiekybinio skatinimo programa – ji turėjo įtakos palūkanų normų mažėjimui šalyse, esančiose šalia euro zonos. Slovakijai, euro zonos narei, ECB programa turi tiesioginį teigiamą poveikį.
 
Vis dėlto labiausiai Vidurio Europos valstybių ekonominę sveikatą stiprina tvirta vidaus paklausa, daugiausia nulemta žemų pasaulinių naftos kainų.
 
„Capital Economics“ vertinimu, Lenkijoje, Čekijoje ir Slovakijoje kuro kainos pirmąjį 2015 m. ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, sumažėjo 15%.
 
Šiose trijose šalyse išlaidos kurui sudaro neįprastai didelę dalį visų išlaidų, taigi kuro kainų mažėjimas turi dar didesnę įtaką.
 
Lenkai, čekai ir slovakai skuba pasinaudoti netikėta sėkme – pirmąjį 2015 m. ketvirtį namų ūkių vartojimas regione augo sparčiausiai nuo 2008 m.
 
„Capital Economics“ prognozuoja, kad ši tendencija išliks visus 2015-uosius.

Pavojai

Tarp grėsmių Vidurio Europos šalių ekonomikai minimas galimas Graikijos bankrotas, bet net ir šį įvykį analizuojamų šalių rinkos, analitikų manymu, atremtų be didesnių sukrėtimų. Kai kurie analitikai mano, kad, tarkime, Lenkijoje kur kas svarbesnė vidaus politinė rizika: jei rinkimus spalį laimėtų konservatyvi ir euroskeptiška „Teisės ir teisingumo“ partija, tikėtina, kad ilguoju laikotarpiu ekonominės šalies perspektyvos taptų tamsesnės.


Tačiau svarbiausia, pasak ekonomistų, kad dabartinį palankų laikotarpį šalys išnaudotų darbo rinkos reformoms ir didesnėms investicijoms į technologijas, mokslo tyrimus ir plėtrą.
 
„Jie tikrai turi investuoti, ir dabar geras laikas tai daryti. Bet kol kas to nematau“, – sako p. Svedbergas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau