Prezidentas išbrokavo kandidatus į susisiekimo ir žemės ūkio ministrus

Publikuota: 2020-12-04
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda prašo pateikti jam naujus kandidatus į susisiekimo ir žemės ūkio ministrus. Apie tai valstybės vadovas paskelbė po penktadienį surengto susitikimo su paskirtąja premjere Ingrida Šimonyte, kuriame buvo aptartas Vyriausybės formavimas. Likusius kandidatus prezidentas žada skirti kabineto nariais, nors ir turi tam tikrų abejonių dėl pretendentų į sveikatos apsaugos ir energetikos ministrų portfelius.

Tekstas papildytas prezidento komentarais apie abejonių sukėlusius kandidatus.

Per pusantros valandos trukusį pokalbį prezidentas išsakė naujajai Vyriausybės vadovei savo nuomonę apie jos pateiktus kandidatus. Po to surengtoje spaudos konferencijoje G. Nausėda paviešino savo poziciją dėl ministrų kabineto formavimo.

Prezidentas pranešė, kad jo netenkina kandidatai į susisiekimo ir žemės ūkio ministrus Kasparas Adomaitis bei Dalia Miniataitė. Valstybės vadovas paprašė parinkti naujus kandidatus į šiuos postus.

Likusius kandidatus G. Nausėda paskelbė ketinąs skirti aštuonioliktosios Vyriausybės nariais.

Paprašė dviejų naujų kandidatų

„Su paskirtąja premjere aptarėme Vyriausybės formavimo principus ir sudėtį. Tos pastabos, kurios buvo aptartos anksčiau, šiandien buvo apsvarstytos ir aptartos vertinant konkrečių ministrų kandidatūras. Ir galiu pasakyti, kad į dviejų iš ministrų – susisiekimo ir žemės ūkio – pozicijas turėtų būti pateiktos naujos kandidatūros“, – sakė prezidentas.

„Jokiu būdu nenoriu pasakyti, kad tie kandidatai, kurie buvo prisistatę, buvo blogi arba nesuprato savo funkcijų. Tiesiog šiandien galėčiau pasakyti tik tiek, kad aš, kaip prezidentas, negaliu prisiimti atsakomybės už jų trumpalaikių ir ilgalaikių tikslų įgyvendinimą, nes stokojama vizijos, stokojama gero savo sektoriaus pagrindinių problemų išmanymo. Todėl tiek Laisvės partija, jei kalbam apie Susisiekimo ministeriją, tiek ir Tėvynės sąjunga, kalbėdami apie Žemės ūkio ministeriją, turėtų pateikti naujus kandidatus artimiausiu metu“, – pabrėžė G. Nausėda.

Prezidentas užsiminė žinąs, kad Laisvės partija turi, jo nuomone, tinkamą kandidatą į susisiekimo ministrus.

„Preliminariai žinau galimą Laisvės partijos kandidatūrą, ją dar turėtų patvirtinti partijos valdymo organai. Bet jeigu ta kandidatūra bus pateikta man, iš tikrųjų, pakankamai gerai pažinodamas šį asmenį, manau, kad tai tikrai gali būti geras kandidatas į susisiekimo ministrus“, – kalbėjo prezidentas, tačiau šio kandidato pavardės neįvardijo.

Abejonės dėl A. Dulkio ir D. Kreivio

Valstybės vadovas paminėjo ir dar kelis kandidatus, kurie jam buvo sukėlę tam tikrų abejonių.

„Pirmiausia reikia užsiminti apie sveikatos apsaugos ministro poziciją. Taip, Arūnas Dulkys pristatė savo situacijos matymą, perspektyvos vertinimą. Tačiau man daugiausiai abejonių kilo ne tiek dėl jo ilgalaikės vizijos ir planų optimizuoti sveikatos apsaugos sistemą, bet dėl artimiausio laikotarpio veiksmų. Esame pandemijos epicentre, rodikliai vis labiau blogėja. Todėl sprendimų reikia jau dabar. Bet kandidato planai artimiausiam laikotarpiui paliko tam tikrų abejonių“, – teigė G. Nausėda.

Tačiau prezidentas informavo, kad I. Šimonytė prisiėmė asmeninę atsakomybę už sveikatos apsaugos ministro veiklą: „Sutarėme, kad jeigu dirbti nesiseks, mes tikrai nelauksime ilgai – sprendimai bus priimti labai greitai. Aš tikrai nenoriu, kad dirbti nesisektų. Linkiu geriausios kloties A. Dulkiui. Bet iššūkiai bus tikrai didžiuliai ir pagalbos jam reikės labai didelės.“

Jis taip pat sakė, kad apsisprendimas skirti A. Dulkį esą „paneigė viešojoje erdvėje vyravusius įsitikinimus dėl išankstinio neigiamo nusistatymo šio kandidato atžvilgiu“.

Kita kandidatūra, sukėlusi prezidentui abejonių ne dėl kompetencijos, bet dėl tam tikrų tarnybinės etikos dalykų, yra į energetikos ministrus pasiūlytas Dainius Kreivys.

„Jis supranta tą sritį, bet jo dalyvavimas tam tikrose verslo struktūrose, jo patirtis dirbant anksčiau ministru ir po to sekęs atsistatydinimas, žinoma, kelia tam tikrų rizikų, į kurias nei prezidentas nei premjeras negali nereaguoti. Gavau iš D. Kreivio raštišką įsipareigojimą, kad jis vengs menkiausių įtarimų dėl jo galimų interesų supainiojimo. Matydamas tokį rimtą požiūrį į tas abejones, kurias jam išsakiau, aš vis dėlto nematau pagrindo jo netvirtinti energetikos ministro pozicijoje“, – sakė G. Nausėda.

2011 m. D. Kreivys atsistatydino iš ūkio ministro pareigų po to, kai tarnybinės etikos sargai konstatavo, jog jis grubiai pažeidė interesų derinimo principus, pasirašydamas įsakymą dėl europietiškų lėšų skyrimo projektui, kurį vykdė statybų bendrovė, kurios akcininke yra jo motina.

Tikina, kad atranka nebuvo vilkinama

G. Nausėda tikisi, kad jam pačiu artimiausiu metu bus pasiūlyti nauji pretendentai į dvi ministrų pozicijas. Tai leistų susitikti su jais jau pirmadienį, o vėliausiai antradienį ryte esą galėtų būti pasirašytas dekretas dėl Vyriausybės sudėties.

[infogram id="bccc00bb-3764-4601-b3bd-08ad94723cd8" prefix="Mcc" format="interactive" title="Aštuonioliktoji Vyriausybė"]

Anot jo, tokiu būdu bus išlaikyti visi Vyriausybės sudarymo terminai, kurie numatyti Konstitucijoje, ir „netgi tai bus padaryta greičiau nei planuota“.

Prezidentas ketvirtadienį baigė susitikimus su visais 14 kandidatų į ministrus.

„Šis susitikimų su kandidatais turas leido išsamiai susipažinti su jų pozicija, kompetencijomis, su vizijomis ir kartu neužtruko pernelyg ilgai“, – pastebėjo prezidentas.

Jis kategoriškai nesutiko su viešojoje erdvėje pasklidusiomis nuomonėmis, kad kandidatų į ministrus patikra buvo vilkinama.

„Susitikimai su kandidatais užtruko tik kelias dienas. Be to, dar ir šiuo metu nėra iki galo parengta Vyriausybės programa. Ar būtume labiau skubėję, ar mažiau skubėję, kol nėra parengtos Vyriausybės programos, kuri bus pateikta Seimui svarstyti, nėra pagrindo teigti, kad kažkas vėluoja ar kažkas užtrunka pernelyg ilgai. Išnaudojome optimaliai visą skirtą laiką, kuris buvo numatytas ir, tikiuosi, ši atrankos procedūra leido visapusiškai susipažinti su visais pateiktais kandidatais“, – teigė G. Nausėda.

Jis procedūrą pavadino „sėkminga ir teisinga“.

Programos patvirtinimas numatytas kitą savaitę

Be to, prezidentas pripažino, kad „kai kurie kandidatai maloniai nustebino“. Tarp tokių yra ir kandidatė į teisingumo ministres Evelina Dobrovolska: „Ši kandidatė maloniai nustebino tuo, kad puikiai pasiruošė susitikimui, atsakė į užduotus klausimus labai konkrečiai ir tiesiai, nesistengdama nusukti atsakymų kažkur kitur. Ir tai paskatino iš naujo įvertinti savo išankstinius nusistatymus, kandidatė juos sugebėjo teigiamai paveikti.“ 

Konstitucijoje numatyta, kad ministras pirmininkas ne vėliau kaip per 15 dienų nuo jo paskyrimo pristato Seimui savo sudarytą ir prezidento patvirtintą Vyriausybę bei pateikia svarstyti jos programą.

I. Šimonytė ministre pirmininke buvo paskirta lapkričio 25 d.

Seimo plenarinių posėdžių preliminarioje darbotvarkėje numatoma, kad kitą savaitę parlamentarams bus pristatyta aštuonioliktosios Vyriausybės programa. Jos priėmimas, Vyriausybės narių priesaika ir darbo pradžia numatyta gruodžio 10 d.

[infogram id="4e8f81cd-e5c4-457b-a33e-783e2bdd7e08" prefix="2Rv" format="interactive" title="Aštuonioliktoji Vyriausybė: 2020 12 07"]

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Elektroninė prekyba: kiek kainuoja mokėjimų surinkimas? Verslo tribūna

Lietuvoje po truputi kelią skinasi mokėjimo inicijavimo paslauga. Tai – vienas iš būdų elektroninės prekybos...

Prekyba
07:51
J. Bideno komanda: nepaisant D. Trumpo pareiškimo, JAV neatšauks draudimų keliauti

JAV išrinktojo prezidento Joe Bideno atstovė pirmadienį skubiai atmetė kadenciją baigiančio valstybės vadovo...

PVM mažinimas: už ir prieš

Užėjus pandemijai dvi šalys – Vokietija ir Airija – laikinai apkarpė standartinį PVM tarifą, tačiau kur kas...

Finansai
05:50
Kvotos importuojamai darbo jėgai: vežėjai skaičiuoja, kad neužteks Premium

Šiemet įvedus darbuotojų iš trečiųjų šalių kvotas, o Mobilumo paketui didinant darbo jėgos poreikį, vežėjai...

Logistika
05:45
Dėl mokesčių permokų užskaitų VMI ir „Sodra“ dar nesusikalba Premium

Ne visoms įmonėms, panorusioms „Sodros“ įmokas už 2020 m. gruodį padengti Valstybinės mokesčių...

Finansai
05:45
Italijos ir Ispanijos vyriausybėms dėl ES milijardų – naujas galvos skausmas Premium

Italija ir Ispanija, dvi didžiausios 750 mlrd. Eur vertės Europos atsigavimo fondo gavėjos, greičiausiai...

Paprasta GENERAL FINANCING BANKO tiesa: IT – integrali organizacijos dalis Verslo tribūna

Informacinių technologijų komandos susitelkimas ir tuo pačiu metu kiekvieno jos nario atsakomybė, noras...

Ledo ritulio federacija perkelia 2021-ųjų pasaulio čempionatą iš Baltarusijos 5

Tarptautinės ledo ritulio federacijos (IIHF) taryba pirmadienį nusprendė perkelti 2021-ųjų pasaulio...

Verslo aplinka
2021.01.18
Tyrimas: imuninė sistema koronavirusą „prisimena“ mažiausiai 6 mėnesius 5

COVID-19 persirgę žmonės gali būti atsparūs pakartotiniam užsikrėtimui koronavirusu mažiausiai šešis mėnesius...

Verslo aplinka
2021.01.18
I. Šimonytė: pernelyg greitas verslo atlaisvinimas gali pabloginti situaciją 21

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad matomas koronaviruso pandemijos situacijos gerėjimas kol kas yra trapus,...

Verslo aplinka
2021.01.18
30-čiai dienų sulaikytas A. Navalnas ragina Rusijos žmones išeiti protestuoti 11

Pirmadienį Rusijos sostinės Chimkų priemiesčio nuovadoje improvizuoto teismo sprendimu vakar į šalį sugrįžęs...

Verslo aplinka
2021.01.18
Jeigu užsikrėtimų koronavirusu toliau mažės tolygiai, 200 atvejų riba būtų pasiekta vasarį 4

Toliau tolygiai mažėjant naujų užsikrėtimų koronavirusu, 200 paros atvejų riba gali būti pasiekta vasario...

Verslo aplinka
2021.01.18
Laukia pasiūlymų, kaip padėti tašką „gyvulių ūkiui“ mokesčių srityje 10

Finansų ministerija kviečia gyventojus ir organizacijas iki vasario 10 d. pateikti pasiūlymus dėl mokesčių...

Finansai
2021.01.18
Vyriausybė kol kas nesvarstys parduotuvių atidarymo, nors darbdaviai prašo  5

Lietuvos darbdavių konfederacija pirmadienį paragino Vyriausybę atšaukti dabartinius prekybos ribojimus ir...

Prekyba
2021.01.18
A. Dulkys: didieji vakcinų kiekiai žadami tik trečią–ketvirtą metų ketvirtį

Skiepijimo nuo koronaviruso (COVID-19) planas kol kas aiškus iki kovo pabaigos, o didžiuosius vakcinų kiekius...

Verslo aplinka
2021.01.18
Dešimtys Seimo narių neskuba deklaruoti savo privačių interesų Premium 3

Beveik ketvirtadalis naujojo Seimo narių iki šiol neatnaujino savo interesų deklaracijų, nors parlamentas...

Verslo aplinka
2021.01.18
Ministrė: paraiškos subsidijoms – trečiadienį, nuomos kompensacijos nebus 1

Paraiškas paramai iš naujo 150 mln. Eur vertės subsidijų paketo verslas galės teikti jau trečiadienį, sako...

Gazelė
2021.01.18
ES svarsto galimą atsaką į A. Navalno sulaikymą

Europos Sąjunga (ES) svarsto galimą atsaką į besiklostančią padėtį dėl Rusijos opozicionieriaus Aleksejaus...

Verslo aplinka
2021.01.18
„Attention Insight“ pritraukė 285.000 Eur investiciją

Startuolis „Attention Insight“, vystantis dirbtinio intelekto algoritmais paremtą platformą, skirtą vartotojų...

Technologijos
2021.01.18
Slovakija pradeda naują masinį testavimą dėl COVID-19

Slovakija pirmadienį visoje šalyje pradėjo naują masinį testavimą dėl COVID-19, kuriuo siekiama sudaryti...

Verslo aplinka
2021.01.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus