Valdantieji vėl bando prastumti LRT parlamentinio tyrimo išvadas

Seimo valdantieji vėl stumia prieštaringai vertinamų ir politizuotomis vadinamų Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) veiklos parlamentinio tyrimo išvadų priėmimą. Išvadas patvirtinus LRT valdymo lauktų permainos jo struktūroje atsirastų valdyba, pasikeistų tarybos įgaliojimai ir formavimo principai.
Seimo opozicija kaltina valdančiuosius bandymu perimti nacionalinio transliuotojo valdymą ir turėti jam įtakos. Tačiau valdantieji Seimo balsų dauguma atmetė visas opozicijos pretenzijas ir siūlytas pataisas nutarime dėl išvadų patvirtinimo.
Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje vėl buvo svarstytos prieš beveik porą mėnesių laikinosios komisijos patvirtintos LRT veiklos tyrimo išvados. Prieš kelias savaites Seimas jau balsavo dėl išvadų, tačiau tuomet valdantiesiems nepavyko surinkti pakankamai balsų joms patvirtinti.
Todėl paprašyta valstiečių-žaliųjų lyderio Ramūno Karbauskio vadovaujamo Kultūros komiteto dar kartą pasvarstyti LRT veiklos tyrimo išvadas. Šis komitetas nusprendė, kad išvadoms reikia pritarti ir pakartotinai pateikė atitinkamą pasiūlymą Seimui.
Ketvirtadienį surengtos parlamentarų diskusijos dėl LRT tyrimo išvadų. Jose valdančiųjų atstovai nedalyvavo.
Opozicinių liberalų lyderis Eugenijus Gentvilas informavo, kad jo vadovaujamos partijos atstovai nedalyvavo šios parlamentinės tyrimo komisijos darbe, nes jame įžvelgė neleistiną spaudimą LRT darbuotojams ir bandymą performuoti nacionalinio transliuotojo valdymo struktūrą tam, kad valdantieji pasiektų savo tikslų.
Taip iš esmės ir įvyko, nes atsirado pasiūlymas dėl LRT valdybos. Akivaizdu, kad valdantieji bando daryti įtaką LRT. Tokią įtaką bandė daryti kai kurios politinės jėgos Nepriklausomybės aušroje, tokią įtaką bandė daryti ir sovietiniai kariškiai bei vietiniai kolaborantai 1991 m. sausį. Bus labai gražu ir simboliška, jeigu mes čia, Seime, 2019 m. sausio 12 d. priimtume įstatymus dėl tokios neteisėtos įtakos LRT įvedimo, pastebėjo p. Gentvilas.
Konservatorė Gintarė Skaistė priminė, kad grupė Seimo narių yra kreipusis į Konstitucinį Teismą (KT), kad šis pasisakytų, ar sudarytoji laikinoji tyrimo komisija dėl LRT veiklos atitinka Pagrindinį šalies įstatymą. Tačiau, apgailestavo politikė, Seimo valdančioji dauguma nepanoro palaukti KT išvados ir ėmėsi stumti tyrimo išvadas, be kita ko numatančias ir esminį LRT valdymo sistemos pakeitimą.
Socialdemokratas Julius Sabatauskas neabejojo, kad inicijuotasis parlamentinis LRT finansinės veiklos tyrimas buvo tik pretekstas, siekiant užvaldyti nacionalinį transliuotoją.
Šio rudens viduryje Seimui pateiktos beveik metus dirbusios valdančiųjų valstiečių-žaliųjų atstovo Arvydo Nekrošiaus vadovaujamos parlamentinės laikinosios komisijos, tyrusios LRT veiklą, išvados. Jose siūloma keisti LRT valdymo struktūrą, tarybos sudarymo tvarką. Kartu išvadose konstatuojami buvusios vadovybės padaryti pažeidimai.
Anksčiau Seimo posėdžiuose vykusiose diskusijose valdantieji gynė savo parengtas išvadas dėl LRT veiklos ir atmetė opozicijos kritiką. Valstiečių-žaliųjų atstovas Virgilijus Poderys yra kalbėjęs: Neigiu, kad tyrimo metu nebuvo skirta nei dėmesio, nei laiko ūkinei-finansinei LRT veiklai ištirti. Tam išvadose kaip tik itin daug dėmesio skirta. Kadangi konstatuojama nemažai pažeidimų, mes ir drįsome pasiūlyti tam tikrus struktūrinius LRT valdymo pakeitimus, kad būtų galima užtikrinti tokių pažeidimų prevenciją.
Seime jau yra registruotos valdančiųjų parengtos pataisos LRT įstatyme dėl tam tikrų nacionalinio transliuotojo valdymo struktūros pakeitimų. Ponas Karbauskis pažadėjo, kad skubos šiuo klausimu nebus ir įstatymas tikrai nebus priiminėjamas šioje sesijoje. Anot p. Karbauskio, nėra aišku, ar išvis šiemet jis bus pateiktas Seimui.
Galutinį balsavimą dėl LRT veiklos tyrimo komisijos išvadų patvirtinimo Seimas rengs kitą savaitę. Opozicija tikisi sutelkti pajėgas tam, kad išvados būtų atmestos.
Bet ketvirtadienio posėdyje opozicijai nepavyko įsiūlyti bent vieną savo pataisą į nutarimą dėl išvadų patvirtinimo. Valdantieji balsų dauguma atmetė visas tokias spataisas, tarp jų ir konservatoriaus Andriaus Kubiliaus pasiūlymą nutarime be kita ko numatyti, kad Seime negali būti pradėtos svarstyti įstatymų pataisos, liečiančios LRT veiklą, jeigu nepriklausomi ir tarptautiniai ekspertai pateikia išvadą, kad tokios pataisos gali pažeisti LRT nepriklausomumo principą.
Išvadų svarstymo metu pabrėžta, kad per pastaruosius porą mėnesių yra gauta Europos transliuotojų sąjungos, UNESCO, kaimyninių Latvijos ir Estijos nacionalinių transliuotojų bei žurnalistinių organizacijų ir kt. kreipimaisi, kuriuose išsakomas susirūpinimas dėl Lietuvos Seimo bandymų sugriežtinti LRT valdymo kontrolę, o kartu ir kištis į LRT turinį.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti