Muay Thai – apie smūgius, kurie gimsta galvoje

Publikuota: 2019-01-13
Fizinis ir psichologinis krūvis Muay Thai didžiulis. AP nuotr.
Fizinis ir psichologinis krūvis Muay Thai didžiulis. AP nuotr.
 

Pirmą kartą į treniruotę su kovos menų elementais patekau ne itin suvokdama, kur einu. Tiesiog pasitikėjau kolegės rekomendacijomis, kad bus labai gerai.

Labai gerai nebuvo, buvo labai sunku. Po smūgių į kriaušę drebėjo ir rankos, ir kojos, o organizmas, nesupratęs, kas čia ką tik įvyko, reikalavo vandens ir maisto. Visgi iš treniruotės išėjau apimta lengvos euforijos, viršijusi savo galimybių ribas ir susižavėjusi Tailando boksu.

Trumpa istorija

Muay Thai (arba Tailando boksas) – šimtmečius skaičiuojanti kovos menų šaka, kurios buvo mokomi Azijos tautų kariai. Mokomi tam, kad netekę ginklų ne ką prasčiau galėtų apsiginti ir apginti kitus naudodamiesi tik savo rankų bei kojų miklumu ir jėga.

Nuo įprasto bokso šis sportas skiriasi tuo, kad smūgiai atliekami ne tik rankomis, bet ir kojomis, alkūnėmis ir keliais. Dėl to Muay Thai kartais vadinamas aštuonių galūnių kovos menu. Užsiimant šiuo sportu gerėja bendra fizinė būklė, lavinamas greitis, reakcija, ištvermė. O svarbiausia – lavinamos ne tik fizinės, bet ir emocinės savybės.

Tailando boksą lydi daugybė senų tradicijų. Į ringą kovotojai žengia dėvėdami galvos papuošalą, vadinamą mongkon. Ant rankų, tarp peties ir dilbio, galima pastebėti pintas spalvotas juosteles prajioud. Tikima, kad šie atributai suteikia stiprybės, apsaugo ir padeda pasiekti pergalę kovoje.

Mongkon mokytojas įteikia mokiniui kaip pripažinimą, kad jis tapo patyrusiu kovotoju. Neatsitiktinai jis puošia galvą – tai labiausiai garbinama kūno dalis. Dėl to kovotojai lipdami į ringą nelenda tarp virvių, o perlipa per jas, kad galva liktų aukščiau. Taip pat vengia smūgių pėd? į galvą, nes tai gali būti laikoma įžeidimu.

nuotrauka::1 left

Prieš kovą tradiciškai atliekamas ritualinis šokis wai kru ram muay. Jis simbolizuoja pagarbą mokytojams, dvasioms ir pačiam Muay Thai. Manoma, kad labiau patyrę stebėtojai iš ritualinių šokių netgi gali suprasti, kuris iš kovotojų taps laimėtoju. Be to, šie šokiai ne tik ritualas, bet ir puikus apšilimas prieš kovą.

Ritualiniai šokiai atliekami skambant specifinei Muay Thai muzikai, vadinamai sarama. Kūrinius atlieka keturi muzikantai, grojantys obojumi, dviem tailandietiškais būgnais ir cimbolais.

Tailando boksas pasaulyje kaip oficialus sportas įteisintas 1930-aisiais. Tuomet patvirtintos kovos taisyklės, įvestos svorio kategorijos, o rankas juosiančias virves pakeitė pirštinės.

Lietuvoje Muay Thai skaičiuoja dar tik trečią dešimtmetį. Šio sporto pradininkas mūsų šalyje – Marius Misiūnas, sporto klubo „Titanas“ įkūrėjas. Pirmą kartą Tailando bokso kovą – tarp Baltarusijos ir Alžyro atstovų – jam teko stebėti 1990-aisiais Minske vykusiose kikbokso varžybose. Marių sužavėjo laisvesnė kovos technika ir atliekami ritualai, tad ėmė jos mokytis, 1992 m. du mėnesius praleido vietos Muay Thai profesionalų stovykloje Tailande. Grįžęs į Lietuvą pradėjo pats vesti šios kovos treniruotes ir tai daro iki šiol.

Marius atsimena, kad pradžioje Muay Thai daug kam atrodė keistai ir net juokingai. Keistai skambėjo pats pavadinimas, stebino ritualai, muzika. Tačiau pamažu šios sporto šakos populiarumas augo. Ypač tarp tų, kurie kovose norėjo mažiau apribojimų, nes Tailando bokse leidžiama smūgiuoti daugiau galūnių nei kituose kovos menuose.

Reikia pripažinti, kad Lietuvoje šį sportą iš pradžių lydėjo prasta reputacija. Neretai kovotojai buvo siejami su gaujomis, laikomi chuliganais, nusikaltėliais. Dabar, bent jau savo lankomose treniruotėse, nieko panašaus nematau. Jose sutinku rinkodaros specialistų, teisininkų, verslininkų, ateinančių išsikrauti po įtemptos darbo dienos ir palaikyti aktyvaus gyvenimo būdo. Treniruotėse dar nesusidūriau nė su vienu žmogumi, kurį bijočiau sutikti eidama tamsioje gatvėje. Nors ir žinau, kad smūgiuoti dauguma gali taip, kad maža nepasirodytų.

Ringą užima moterys

Stereotipai lydi ir kovos menais užsiimančias moteris. Vis dar atsiranda įrodinėjančių, kad boksas ir visos jo atmainos yra tik vyrų reikalas. Ši tema į viešumą ypač iškilo šių metų balandį. Tuomet modelis Simona Burbaitė savo „Instagram“ paskyroje pasidalijo vaizdo įrašu iš treniruotės, o atlikėjas Egidijus Dragūnas po juo parašė grasinantį komentarą: „Baisu, kai bobos virsta vyrais. Boksininkė. Kai p**čiau vieną, užmigtum amžiams.“

Simona šio komentaro asmeniškai nepriėmė: „Nė viena panaši replika neprivertė manęs susimąstyti, ar mano pasirinkimas lankyti Tailando boksą yra nemoteriškas. Kas apskritai XXI a. yra nemoteriška?“ Visgi ji sutinka, jog į tokius komentarus svarbu atkreipti dėmesį, kad neigiamas pavyzdys ir netolerancija neplistų toliau: „Stebina ne jo komentaras, o žmonių armija, kuri padėtų galvas po kiekvienu jo žodžiu. Man sunku pasakyti, kodėl taip yra. Gal jiems trūksta išsilavinimo ir kultūros. Visgi apie tai garsiai kalbėti reikia, negalima numoti ranka. Tada buvau aš, šiandien gali būti užpultas kitas žmogus.“

Buvo įdomu, ar su panašiais stereotipais susiduria ir profesionalios sportininkės, tad pakalbinau kovotoją Redą Stašauskaitę. Lietuvos ir Baltijos šalių Muay Thai čempionatų nugalėtoja, Europos klubų taurės čempionė, pasaulio Muay Thai čempionato 5–8 vietų laimėtoja – tai tik keli iš titulų, kuriais gali pasigirti ši mergina. Nuo 2014 m. jų sąrašas kasmet pasipildo. Ir nors Redos pasiekimai rodo akivaizdų profesionalumą, užgaulių žodžių ji taip pat sulaukia.

nuotrauka::2 right

Su neigiamomis nuostatomis merginai teko susidurti tiek gatvėje, tiek socialiniuose tinkluose – čia užgauliojimai žiauriausi. Ji yra gavusi net asmeninių žinučių, kad kovojančios merginos yra bukos, nieko vertos ir nieko negali pasiekti. Tokie nepagrįsti užgauliojimai, natūralu, kelia pyktį. Ypač žinant, kiek sunkaus darbo teko įdėti treniruojantis. Bet Reda skatina neišsigąsti nusistovėjusių stereotipų ir užsiimti ta veikla, kuri merginoms patinka.

Nors neigiamų nuomonių vis dar sklando, pastaruoju metu Tailando bokso treniruotes vis gausiau užplūsta merginos ir moterys. Šią tendenciją pastebi visi kalbinti treneriai. Tikėtina, merginas įtraukia sportas, kuriame mažai monotonijos, itin aktyviai deginamos kalorijos, o tai padeda išlaikyti gražias kūno formas. Be to, Muay Thai veikia kaip savotiška meditacija – padeda atsipalaiduoti po visų dienos rūpesčių, nes treniruotėje tiesiog neįmanoma galvoti apie ką nors kita.

Po truputį Tailando bokso treniruotės tampa savotišku mados dalyku. Daugėja ir žinomų moterų, užsiimančių šiuo sportu. Viena pirmųjų įspūdžiais iš treniruočių pradėjusi dalytis Simona pripažįsta, kad jaučiasi prisidėjusi prie susidomėjimo Tailando boksu skatinimo: „Prisimenu, kai jau kurį laiką lankiau Muay Thai, su treneriu pradėjome kelti filmukus, nuotraukas į socialines medijas, pradėjau apie tai kalbėti savo tinklaraštyje. Tada pastebėjau, kad praktikuojančių moterų pradėjo vis daugėti.“

Reda sako, kad daugėja ne tik mėgėjų, bet ir profesionaliai Tailando boksu užsiimančių merginų: „Prieš dvejus metus net nebūčiau pagalvojusi, kad Lietuvoje atsiras tiek merginų, kurios nori ne tik užsiimti tuo laisvalaikiu, bet ir kovoti ringe. Manau, po kelerių metų Lietuvoje tarp merginų bus didelė konkurencija.“

Galbūt didėjant Tailando boksu užsiimančių merginų ir moterų skaičiui mažės neigiamą nuomonę apie jas turinčių žmonių. Muay Thai sporto filosofijoje itin vertinama pagarba – mokytojui, oponentui, ritualams. Natūralu tikėtis, kad bent elementarios pagarbos iš visuomenės sulauktų ir šiuo kovos menu užsiimantys mėgėjai ir profesionalai. Nesvarbu, kurios lyties jie būtų.

Treniruotės ne tik raumenims

Kartą po treniruotės sėdėjau ant minkšto melsvo tatamio, vadavau riešus iš nuo skalbimo spėjusių išblukti tvarsčių ir dėliojausi mintis. Buvo apėmęs keistas jausmas – fiziškai jėgų dar lyg ir nemažai, bet emociškai jaučiausi visiškai išsunkta. Tada gal pirmą kartą aiškiai patyriau, kad kovos menai tikrai skatina ne tik fizinį, bet ir psichologinį tobulėjimą, ugdo kovotojo charakterį. Ir kad su savo mintimis susitvarkyti kartais sekasi sunkiau nei su fiziniu krūviu. Nuo tada pradėjau į Tailando boksą žiūrėti šiek tiek plačiau.

Mano pažintis su šiuo sportu prasidėjo su dviem nuostabiais treneriais – Elanu Gaidziu ir Ričardu Kuliu. Jie draugai nuo senų laikų, tik sportuoti pradėjo ne kartu. Elanas kovos menais žavėjosi nuo mažų dienų, peržiūrėjęs filmus su Jeanu Claude’u van Dame’u. Ričardą Tailando boksu jis sudomino daug vėliau, vėlyvoje paauglystėje. Ričardas, iki tol aktyviai užsiėmęs futbolu, prie šio kovos meno priprato greitai – jau po kelių mėnesių dalyvavo pirmoje kovoje ringe, po metų Lietuvos čempionate iškovojo trečiąją vietą, o dar po dvejų – čempionatą laimėjo. Treniruoti abu pradėjo netikėtai – ir vienam, ir kitam teko kurį laiką pavaduoti išvykusius mokytojus savo sporto klube. Tokia patirtis patiko tiek jiems, tiek besitreniruojantiesiems, tad treneriais dirbti abu ir liko. Ir dabar abu dirba ir treniruoja kartu, tik jau kitame klube.

Ir Ričardas, ir Elanas patvirtina, kad Muay Thai – ne visiems skirtas užsiėmimas. Fizinis ir psichologinis krūvis čia didžiulis. Visgi pasiryžus ir įdėjus daug darbo viską atperka malonūs jausmai, užplūstantys, kai perlipi savo galimybių ribas, kai žengi į ringą pilnoje arenoje, kai varžybų teisėjas iškelia tavo ranką parodydamas, kad kovą laimėjai. Mano, dar niekada ringe nekovojusios ir turbūt niekada nekovosiančios sportininkės mėgėjos, nuomonė gal ir ne tokia reikšminga, bet galiu tik pritarti. Malonu suprasti, kad lavini ne tik kūno raumenis, bet ir emocinę stiprybę. Ir pajausti, kad tai pavyksta.

Man pačiai emociškai sunkiausia buvo pradėti užsiimti sparingu – laisvojo pobūdžio kova. Kai treneris nebepasako, kokį smūgį atlikti, ir nebežinai, kokio smūgio tikėtis iš partnerio. Ir sunku ne tik dėl to, kad griūna treniruotės struktūra. Sunku, nes tenka greičiau reaguoti, dažniau nepasiseka priimti smūgio, tenka pasirinkti puolančiojo arba besiginančiojo vaidmenį. Psichologiškai jau ir taip nelengva, bet kartais atrodo, kad tokios treniruotės išlaisvina viduje užspaustus rūpesčius dėl darbo, šeimos, draugų. Ir tie rūpesčiai ne visada aiškiomis emocijomis veržiasi lauk. Tokios treniruotės nelengvos, bet padeda išsivalyti mintis.

Treniruojantis Muay Thai daug kas neišeina, kaip nori. Arba ne taip greitai, kaip tikiesi. Į sunkumus treniruotėse kiekvienas žmogus reaguoja skirtingai – vienas juos priima kaip iššūkius, kuriuos reikia įveikti sunkiu darbu, o kitas tiesiog viską metęs pabėga. Dažnai tai atspindi jo asmenines savybes. Įdomu stebėti save ir suprasti, kad ne tik ant tatamio taip elgiesi. Gyvenime taip pat.

Atsimenate, pradžioje rašiau, kad Tailando boksas mane sužavėjo nuo pat pirmos treniruotės. Tik nutylėjau, kad į antrą grįžau tik po dviejų mėnesių. Nes bijojau tai padaryti anksčiau, nepakankamai tikėjau savo jėgomis. Ir dabar kartais būna, kad savo galimybėmis suabejoju. Bet turbūt svarbiausias dalykas, ko mane išmokė treniruotės, – nebijoti bandyti. Daug kartų, kol pavyksta.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Muay Thai – apie smūgius, kurie gimsta galvoje 5

Pirmą kartą į treniruotę su kovos menų elementais patekau ne itin suvokdama, kur einu. Tiesiog pasitikėjau...

Verslo klasė
2019.01.13
Kur kava brangiausia ir dar 12 faktų apie šį gėrimą 7

Kava yra vienas populiariausių karštųjų gėrimų Europoje ir viena svarbiausių žaliavų pasaulyje.

Verslo klasė
2019.01.12
Dantys – Lietuvoje, implantai – Ukrainoje 26

Tiltai tarp šalių kartais yra panašūs į tiltus tarp dantų karūnėlių. Pasaulis, nepaisydamas Donaldo Trumpo...

Verslo klasė
2019.01.06
Pramonė: optimizmas smarkiai susipynęs su rizikos baime Premium 1

2018 m.prasidėjo ir baigėsi įspėjimais apie grėsmes vienoje ar kitoje šalyje, nerimą keliančius ženklus...

Verslo klasė
2019.01.06
Mokesčiai: kelionė 2019 m. pajamų kopėčiomis – iki ir po reformos Premium 1

Šioje kelionėje išvysime labai skirtingų peizažų, tačiau pernelyg užsisvajoti nepatartina, nes ant žemės bus...

Verslo klasė
2019.01.05
5G ryšio eros taškas Premium 14

Naujos kartos 5G ryšys panašus į „Vilniaus – Europos G taško“ reklamą. Lengvai pakeistas šūkis skambėtų taip:...

Verslo klasė
2019.01.05
Finansai: kaip pensijai papildomai kaupsime be „Sodros“ Premium 8

Natūralu, kad besikeičiantis gyvenimas reikalauja koreguoti įvairias valstybėje nustatytas sistemas, bet...

Verslo klasė
2019.01.04
Patys, viską patys, arba Jūsų pensija Premium

Valstybė beveik atviru tekstu sako (norintiems girdėti), kad jau tikrai atėjo laikas būsimos pensijos...

Verslo klasė
2019.01.01
Kada Lietuvoje bus populiarūs kalendoriai Premium

Manau, kad daugelis „Verslo klasės“ skaitytojų vaikystėje žaisdavo gaudynes, slėpynes ar karą kieme, patys...

Verslo klasė
2019.01.01
Ką darytų Wendy Kopp, tapusi Lietuvos švietimo ministre? Premium

Wendy Kopp niekada nevedė pamokų vaikams. Tačiau apie švietimo pokyčius ją kviečia kalbėti į Pasaulio...

Verslo klasė
2019.01.01
Pasaulis: laukia neapibrėžtumo metai Premium

Galvodamas apie 2019 m. geopolitiką ir galimus poslinkius pasaulyje, negali atsikratyti įspūdžio: viskas...

Verslo klasė
2018.12.31
A. Puklevičius: nulių ir vienetų tvanas Premium 1

Situacijų komedijoje „The Big Bang Theory“, kuri yra pirmas tokio populiarumo susilaukęs TV serialas apie...

Verslo klasė
2018.12.30
NT: šiemet pinigai degino kišenę ir spyrė pirkti greitai Premium

2018 m. komercinio nekilnojamojo turto (NT) rinkoje pažymėti visų laikų rekordu. Milijonai investuotojams...

Verslo klasė
2018.12.30
Technologijų sektorius: sulaužytos ietys, brangūs pokyčiai ir augimas Premium

Štai ir prabėgo 2018-ieji. Atrodo, tik vakar ruošėmės Bendrojo duomenų apsaugos reglamento taikymui. O...

Verslo klasė
2018.12.29
S. Šimkutė: kalėdiniai (ne)melagiai Premium

Įdomu, kada išmokstame meluoti. Ar tada, kai pradedame ašaromis išsireikalauti būti paimti ant rankų, ar kai...

Verslo klasė
2018.12.26
Knygos: „Frankenšteinas Bagdade“ ir 45 gerbėjų klubas Premium

Ant knygų, kurias tikimasi parduoti, nugarėlių leidėjai vis atspausdina kelias teigiamas autoritetų pastabas...

Verslo klasė
2018.12.26
Rinkos: 3 požiūriai, ką 2019-ieji žada investuotojams Premium 6

Investuotojai, kurių dalis neabejotinai buvo apsnūdę po ilgus metus iš eilės stabiliai brangusių akcijų,...

Verslo klasė
2018.12.26
Personalas: karjera – be stichiškų sprendimų

Nors verslas nenuilstamai kartoja, kaip sunku rasti darbuotojų, samdos profesionalai ramiai konstatuoja:...

Verslo klasė
2018.12.25
Menas, mokslas ir naujosios technologijos 3

„Žinoma, kad internetas yra! Čia, priimamajame“, – neplačiu rankos mostu „Wi-Fi“ zoną apibrėžia viešbučio...

Verslo klasė
2018.12.25
L. Anderson: politinės muzikos metai 1

„Nemaišykite meno su politika.“ Ne 2018-aisiais. Šiemet net Taylor Swift ragino eiti balsuoti, o...

Verslo klasė
2018.12.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau