Molinės caro kojos, arba Akligatvis nebetoli

Publikuota: 2022-01-07
AFP/„Scanpix“ nuotr.
svg svg
AFP/„Scanpix“ nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Lietuvos valdžios institucijų tarpusavio vaidai jau susilaukė ir užsienio žiniasklaidos dėmesio – „Financial Times“ (FT) atkreipė dėmesį į plyšius vieningame Lietuvos politikos formuotojų fronte: prezidento ir Vyriausybės kivirčas yra labai apgailėtinas Lietuvai, nes ji stengiasi išlaikyti tarptautinę bendruomenę savo pusėje ne tik dėl Kinijos, bet ir dėl Baltarusijos bei Rusijos. Šiame neramios tarptautinės politikos fone mūsų šalies valdžios rietenos byloja apie visišką atsakomybės nesuvokimą.

Situacija įkaitusi ne vienoje šalyje – neramina Kinija, Baltarusija, Ukraina, Rusija... Lyg to būtų dar mažai, akys jau krypsta ir į Kazachstaną. Tokiame užsienio politikos kontekste tautinių užsienio politikos diletantų rietenos atrodo jau nebe juokingai, o pavojingai pačiai Lietuvai, nes silpnina šalį, ES ir Vakarų aljansą – ką, beje, ir akcentuoja Richardas Milne'as, FT korespondentas Šiaurės ir Baltijos šalyse.

Naujų kibirkščių po kaistančiu tarptautinių įvykių katilu šią savaitę pametėjo Kazachstanas. Prasidėjus ten masiniams protestams Kremlius nedelsė – Maskvos vadovaujama Kolektyvinio saugumo sutarties organizacija (KSSO), vienijanti šešias buvusias sovietines šalis, atsiuntė į  Kazachstaną „taikdarių pajėgas“. Ką ir kaip tos jėgos „taiko“, matėme Ukrainos Donbaso regione. 

Rusijos vadovas Vladimiras Putinas įpratęs taikyti patikrintą taktiką – bet kokius sukilėlius paskelbti teroristais, kuriuos esą ruošia ir remia Vakarai. Taip atsiranda „teroristinės grupuotės“, o svetimos kariuomenės įsiveržimas tampa „antiteroristine operacija“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Užteko sukilėlius Kazachstane paskelbti „užsienio (Vakarų) paruoštais teroristais“ – ir „vsio zakono“: į šalį nedelsiant suplūdo rusų desantininkai, kariai iš Baltarusijos, Armėnijos ir kt.

Mat minėtos KSSO sutarties 4 str. byloja, kad sutarties šalys nedelsiant suteikia pagalbą valstybei, kuri buvo užpulta iš užsienio – įskaitant ir karinę pagalbą. Taigi, jei „teroristai“ – užsieniečiai, tai ir užpuolimas „iš užsienio“. Viską galima užtraukti ant savo interesų kurpaliaus.

Demokratiniam pasauliui, ko gero, net nekyla abejonių, kad šioje Vidurinės Azijos šalyje įvykdyta karinė intervencija, kuriai diriguoja Kremliaus šeimininkas. Visą tai lydi didžiarusišku šovinizmu „pagardinta“ propaganda, šiomis dienomis plūstanti įvairiais Rusijos medijos kanalais. Pavyzdžiui, aiškinama, kad iškyla grėsmė „tikram sovietiniam Kazachstanui“, nes... šalyje vis daugiau kalbama kazachų (!) kalba, kuria „anksčiau kalbėjo tik taksistai iš aulų“.

Beliko sulaukti, kol Putinas paskelbs, kad Rusija „sukūrė“ ne tik Ukrainą, bet ir „slavišką brolišką Kazachstaną“.

Keiksnodamas „kazachiškai kalbančius“ nepaklusnius kitos šalies piliečius, Putinas, ko gero, pirmiausia keiksnoja labai jam neparankiu laiku prasidėjusius įvykius.

Viena vertus, Kazachstano protestai yra paskutinis ženklas, kad piliečiams, dešimtmečius gyvenusiems kvailinamos autokratijos sąlygomis, ilgainiui tai nusibos.

Kita vertus, Putinui visiškai nenaudinga, kad šis sprogimas nuaidėjo jo kieme tuo metu, kai jis pats surėmė pečius su NATO ir JAV. Tai Vakarų akyse apnuogina jo menkumą ir menamą galią.

Rusijos vadovas dabar aktyviai šantažuoja Vakarus ir NATO, grasindamas įsiveržti į Ukrainą, reikalaudamas įtvirtinti kitas jo „įtakos zonas“. Kaip FT teigia redaktorius Peteris Spiegelis, Putinui barškinant kardu, aiškėja, kad jo ukrainietiškas gambitas gali būti jo silpnumo, o ne stiprybės padarinys. Ir kazachai priminė pasauliui, koks silpnas gali būti Putino gniaužtas.

Dabar išryškėjo, kad ne tik ir ne tiek NATO artėjimas prie Rusijos sienų Ukrainos priėmimo į Aljansą atveju yra didžiausias Putino košmaras – jis negali pakęsti (nes labiausiai bijo) nepriklausomos demokratijos artėjimo šalia caro valdomos šalies.

Labai tikėtina, kad kazachus numalšins, nes protestas – stichiškas, kadangi šalyje nėra jokios opozicinės politinės jėgos, kuri galėtų imtis lyderystės, nėra susiformavusi pilietinė visuomenė. Tuo, kaip ir visi diktatoriai, pasirūpino formaliai buvęs, realiai vis dar valdantis, prezidentas Nursultanas Nazarbajevas. 

Dar prieš kelis dešimtmečius jis buvo siejamas su labai populiaraus opozicijos lyderio Altynbeko Sarsenbajevo nužudymo 2006 m. organizavimu. Buvo svarstoma, kad puikiai išsilavinęs, charizmatiškas lyderis kėlė grėsmę postsovietiniam vadovui, nes sėkmingai telkė žmones ir siekė demokratinių permainų šalyje.

Kadangi šalyje nėra jokių kitokių politinių darinių ir lyderių (jie nužudyti ar emigravo,) tokius protestus sunku išlaikyti taikius ir jie dažniausiai virsta stichiškais maištais, kuriuos lydi plėšikavimai ir infrastruktūriniai griovimai – o tai labai paranku autoritarinei valdžiai. Žmonės pradeda bijoti chaoso ir lengviau pasiduoda kruvinų „taikdariškų“ misijų miglai.

Tačiau, VŽ nuomone, įvykiai Kazachstane atskleidė dar vieną viešą paslaptį: apie Putino molines kojas ir eižėjančią vadinamąją Nepriklausomų valstybių sandraugą, kuri laikosi prasivogusių vietinių klapčiukų bei jų papirkinėjamų „silovikų“ (jėgos struktūrų) pastangomis, rusiškų rublių lietumi bei karine jėga. 

Ukraina-Moldova-Gruzija-Baltarusija-Kazachstanas... Kas sekantis?

Putinui kol kas sekasi vis sukišti džiną į butelį, bet jis vis stiprėja, o štai diktatoriai – silpnėja. Rusija negalės amžinai atlaikyti tokio spaudimo. Tai velniškai brangu, o problemos jos viduje kaupiasi ir joms spręsti reikia išteklių, kuriais tenka apdalinti aplinkinius diktatorius.

Rusija nebeturi normalių kaimynų ir yra vis labiau spraudžiama į akligatvį. Tai kelia didžiulį pavojų pačiam KGB pulkininkui, nes tame akligatvyje neišvengiamai yra vieta, kur jis bus pats nukryžiuotas saviškių iš tų pačių jėgos struktūrų, kai tik jie pamatys, kad „Kremliaus avinėlio“ aukojimas yra vienintelis įmanomas būdas pratęsti savo viešpatavimo agoniją.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Verslas lašinius keičia raumenimis 3

Dar nesibaigia vasara, bet dažnas gyventojas jau suka galvą, kaip reikės išgyventi žiemą. O ši žada būti ypač...

Nuomonės
05:50
K. Gečas. Artėjant krizės audrai. Žmonių psichologija ir verslo komunikacija

Viešojoje erdvėje vis daugiau kalbama apie artėjančią krizę, nors kol kas tai pavadinama ne tokiu ryškiu...

Nuomonės
2022.08.10
Starto pakete – ir „užmarinuoti“ sprendimai

Iki Seimo rudens sesijos starto liko mėnuo. Bet joje, regis, vėsa nepadvelks – be tradiciškai daug aistrų...

Nuomonės
2022.08.10
Naujas balsas Kremliaus chore 12

Kam iš tikrųjų tarnauja žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“, kurios skandalinga...

Nuomonės
2022.08.09
Tvarka su properšomis 3

Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojams įvesta privaloma tvarka, reikalaujanti, kad nauji pastatai būtų visiškai...

Nuomonės
2022.08.08
V. Vikė-Freiberga. Putinas – ne Petras Pirmasis 1

Rusijos prezidento Vladimiro Putino brutalią agresiją prieš Ukrainą galima paaiškinti tik kaip bandymą...

Nuomonės
2022.08.07
E. Lucasas. Naujas JK lyderis turės rasti būdų Kinijos įtakai stabdyti

Užsitraukti totalitarinės supervalstybės rūstybę būnant 23 metų – įspūdingas pasiekimas. Studentas aktyvistas...

Nuomonės
2022.08.07
A. Urbonavičius. Nereiktų tikėtis, kad „Lidl“ ar kitas žemų kainų tinklas užkariaus visą šalies prekybos rinką 1

Nors Vokietijos žemų kainų tinklo „Lidl Lietuva“ turimų parduotuvių skaičius tiesiogiai koreliuoja su jo...

Nuomonės
2022.08.06
E. Leontjeva. Palūkanų didinimas – vieniems bizūnas, o kitiems bazuka

Europos centrinio banko (ECB) sprendimas didinti palūkanas pritraukia visų dėmesį. Įmonėms ir namų ūkiams jis...

Nuomonės
2022.08.05
Kai liks tik graužtukai

Europos Sąjungos (ES) sankcijų stabdomos bankų transakcijos į Rusijos bankus gali sustabdyti ir bet kokią...

Nuomonės
2022.08.05
J. Rimas. Baltarusijoje įstrigęs verslas: kokios galimybės liko Lietuvos verslininkams?

Nuo karo Ukrainoje pradžios gausybė įmonių, vedamų etinių ar ekonominių motyvų, pasitraukė iš Rusijos ir...

Nuomonės
2022.08.04
Padidinamasis stiklas gynybos finansavimui

Nors atostogų sezonas pačiame įkarštyje, Vyriausybėje intensyviai vyksta 2023-iųjų biudžeto dėlionė. Ji...

Nuomonės
2022.08.04
O. Mašalė. Ar aviacijai pavyks sukurti 5% Lietuvos BVP?

Neseniai susisiekimo ministras patvirtino Lietuvos aviacijos gaires iki 2030 m. (aka Aviacijos strategija).

Nuomonės
2022.08.03
Apie arbatą, burbulus ir riziką

Restoranų verslas, bankų vertinamas kaip viena iš rizikingiausių veiklų, jau dabar skaičiuoja daugiau...

Nuomonės
2022.08.03
Sustoti dar anksti

Užsieniečių įdarbinimas Lietuvoje sulaukė permainų, kurių būtinybę seniai akcentavo ekonomistai ir...

Nuomonės
2022.08.02
Nežinia gimdo baimes

Nors Ekonomikos ir inovacijų ministerija tikina, jog „iki šiol nebuvo jokių indikacijų, kad lietuviškas...

Nuomonės
2022.08.01
V. Kaušas. Pabrangęs doleris Lietuvos verslus privertė atsigręžti į Azijos valiutas 6

JAV doleriui pakilus į istorines aukštumas pinigines priversti plačiau atverti prekybinių ryšių su Azijos...

Nuomonės
2022.07.31
A. Rutkauskas. Svarbus ilgalaikės sėkmės siekiančių vadovų įgūdis

Įmonių vaidmeniui kovoje su klimato kaita, racionaliam išteklių naudojimui ir darnai su aplinka bei visuomene...

Nuomonės
2022.07.29
Kremliuje virtas jovalas – nei žodis, nei laisvė

Užvėrus ar bent privėrus duris į Lietuvos koncertų sales besiveržiantiems Kremliaus politiką palaikantiems...

Nuomonės
2022.07.29
Verslui reikia ne klumpių, o sportinių batelių

Tradicijoms, kai Lietuvos įstatymų leidėjai ir institucijos apauna verslą sunkiomis perteklinių reikalavimų...

Nuomonės
2022.07.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku