AgroMaisto Forumas 2021 siūlys naują kryptį

Reklama publikuota: 2021-11-16
Augustas Alešiūnas, agromaisto technologijų verslo angelas, Simonas Gentvilas, Lietuvos aplinkos ministras, Marja-Liisa Meurice, „EIT Food CLC North-East” direktorė.
svg svg
Augustas Alešiūnas, agromaisto technologijų verslo angelas, Simonas Gentvilas, Lietuvos aplinkos ministras, Marja-Liisa Meurice, „EIT Food CLC North-East” direktorė.

Praėjusiais metais „Agromaisto forumas“ nustebino daugelį. Pirmąkart virtualiai dvi dienas vykęs forumas pritraukė daugiau nei 1 800 unikalių žiūrovų, iš kurių 500 buvo stebėtojai iš užsienio. Įdomu tai, kad vienas prisijungęs dalyvis vidutiniškai forume praleido daugiau nei 4 valandas. Pagrindiniai renginio organizatoriai – skaitmeninių inovacijų centras „AgriFood Lithuania DIH“ ir Europos Parlamento biuras Lietuvoje – šiemet teigia, kad atėjo metas ambicijas paversti realiais veiksmais ir visoms pusėms susitarti dėl tvarios maisto tiekimo grandinės įgyvendinimo. Hibridinis „Agromaisto forumas 2021“ įvyks jau lapkričio 25 d.

Šiais metais „Agromaisto forumo 2021” pagrindinė tema – tvarios maisto tiekimo grandinės įgyvendinimas įgalinant sinergiją nuo pirminių veikėjų – ūkininkų – iki perdirbėjų, platintojų, vartotojų bei politinių sprendimų priėmėjų. Forumo organizatoriai informuoja, kad renginys nemokamas ir visus kviečia aktyviai registruotis.

Forumas neigs mitus

„Žemės ūkio ir maisto sektorius neturi savo atskiros koncepcijos, todėl dažnai yra traktuojamas kaip atskira Pramonės 4.0 dalis. Vis dėlto, Lietuvoje sparčiai vyksta sektoriaus transformacija, neretai turinti ir pramonės penki elementus. Šiomis sąlygomis svarbiausia tampa žmogaus ir technologijų sinergija, derinant žmogaus protą ir kūrybiškumą su technologijų efektyvumu. Turime apjungti verslo ir mokslo pastangas bei sukurti aiškią valstybės agromaisto sektoriaus viziją bei misiją ateinantiems dešimtmečiams ir parodyti to svarbą Lietuvos raidai. Tai ne tik leis kurti tvarią, sveiką aplinką žmogui, bet ir pritrauks į šį sektorių dideles investicijas bei skatins jaunimą mokytis agromaisto subtilybių ir kurti vertę Lietuvai regionuose“, – teigė forume kalbėsiantis VDU rektorius Juozas Augutis.

Iš tiesų, žvelgiant į forumo organizatorių rengiamą koncepciją galima identifikuoti dvi aiškias kryptis. Žemės ūkio ir maisto sektorius yra klaidingai nuvertinamas kaip nepažangus sektorius, kuriam ir kuriame nėra vystomi aukštos pridėtinės vertės produktai. Tai mitas, kurį organizatoriai paneigs realiais pavyzdžiais įrodę šio sektoriaus ryšį su IT bei pažangiausiais rinkoje kuriamais technologiniais sprendimais. Antra, agromaisto sektorius pasižymi ypatingu tarpsektoriškumu ir svarba socialinei visuomenės raidai. Tą įkūnys forumo metu vyksiantys mažesni forumai, apimsiantys temas nuo žemės ūkio ir inovatyvaus maisto iki investicijų, tvarios aplinkos, ateities įgūdžių formavimo, švietimo ar kaimo vystymo svarbos.

Didelė tarpsektorinė įtrauka

Sparčią sektoriaus technologinę raidą ir potencialą nesustoti augti pabrėžia įmonės „ART21” direktorius Augustas Alešiūnas. „Žemės ūkio ir maisto sektorius išgyvena piko laikotarpį visame pasaulyje. Europoje pagrindinis dėmesys yra skiriamas technologijų, susijusių su 5G, robotizacija bei autonomine technika, vystymui. Sektoriaus augimo tendencijas skatina ne tik EK inicijuota Žaliojo kurso kryptis, bet ir privačių investuotojų sprendimai toliau investuoti rekordines sumas į agromaisto sektoriui kuriamas technologijas. Tai jie daro ne vedini emocijų, bet matydami galimybes žemės ūkio ir maisto sektoriuje kurti aukštą pridėtinę grąžą generuosiančius sprendimus. Jei kaip valstybė to nepramiegosime, mūsų šalies inovatoriai gali sukurti tinkamus sprendimus bei sugeneruoti didelę vertę Lietuvos ekonomikai“, – tarptautinį kontekstą pristatė kitas forumo pranešėjas A. Alešiūnas.

Šiais metais forumas pasižymės didele tarptautinių ir vietinių ekspertų, politinių sprendimų priėmėjų ir verslo bei mokslo lyderių gausa. Forume pranešimus skaitys ir diskusijose dalyvaus Aplinkos ministras Simonas Gentvilas, „Ag Funder“ žiniasklaidos ir tyrimų vadovė Louisa Burwood-Taylor, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius, Prancūzijos Žemės ūkio ir maisto pramonės atašė Centrinei ir Rytų Europai Marie-Christine Le Gal, Europos Parlamento narys Bronis Ropė, ekonomistas Paulius Kunčinas, Lietuvos bankų asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė, „Versli Lietuva“ generalinė direktorė Daina Kleponė, „EY“ konsultacijų padalinio Baltijos šalyse vadovas ir partneris Linas Dičpetris, „Dojus Group“ generalinis direktorius Donatas Dailidė, Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas  Raimundas Juknevičius, „AgriFood Lithuania DIH“ direktorė Kristina Šermukšnytė-Alešiūnienė ir daugybė kitų.

Prieš forumą – susijusių renginių gausa

Šįmet vieni iš renginio organizatorių – skaitmeninių inovacijų centras „AgriFood Lithuania DIH“ – prieš forumą pasiūlė gausybę su „Agromaisto forumo 2021” tema susijusių renginių. Pirmieji renginiai prasidėjo jau šios savaitės pradžioje ir tęsis iki pat pagrindinio renginio išvakarių.

Lapkričio 15 d. prasidėjo „EIT FOOD“ tvarios maisto tiekimo grandinės mokymų savaitės keturių internetinių seminarų ciklas. Jų metu dalyviai sužinos, kas yra trumposios maisto tiekimo grandinės ir kaip sumažinti maisto švaistymą nuo ūkio iki stalo, išgirs apie ūkininkų kooperacijos naudą didinant tvarios tiekimo grandinės efektyvumą bei susipažins su naujausia informaciją apie tvarios maisto tiekimo grandinės finansavimo perspektyvas. Mokymus ves „Investra“ direktorius Gediminas Liaudanskas, VDU prof. dr. Vilma Atkočiūnaitė, „HBH“ Vilnius savininkė Aida Matulevičiūtė – Čepukaitė bei Žemės ūkio rūmų Kooperacijos ir teisės skyriaus vedėja Aušra Žliobaitė. 

Ketvirtadienį dėmesys bus nukreiptas į jaunuosius inovatorius, kadangi bus išrinkti HACK AgriFood’21 Iššūkių laboratorijos nugalėtojai. Jaunimas iš skirtingų Lietuvos universitetų jau pradėjo padedami mentorių, moderatorių bei klientų varžytis Iššūkių laboratorijos metu dėl piniginio prizo ir siekti sukurti kūrybiškus sprendimus organizatorių iškeltiems iššūkiams spręsti.

„Per pastaruosius keletą metų surengėme ne vieną sėkmingą tarptautinį hakatoną. Vis dėlto, nuolat ieškome kažko naujo, todėl šį rudenį nusprendėme pasiūlyti kitokį formatą. Anksčiau prarasdavome daug potencialių dalyvių ir jų idėjų dėl to, kad jiems nepavykdavo atrasti komandos. Šįmet nusprendėme perimti pirmaujančios maisto inovacijų iniciatyvos Europos Sąjungoje EIT FOOD patirtį, todėl registracijos buvo individualios, o dalyviai suburti į komandas pagal savo turimus gebėjimus ir kompetencijas. Be to, komandoms iškelti ne tik technologiniai, bet ir socialiniai, komunikaciniai bei marketinginiai iššūkiai. Tai reiškia, kad į šią Iššūkių laboratoriją galime įtraukti dar didesnį būrį iniciatyvių žmonių, kuriems rūpi žemės ūkio ir maisto sektorius bei aplinkos, kurioje mes gyvename, tvarumas“, – teigė „AgriFood Lithuania DIH“ direktorė Kristina Šermukšnytė-Alešiūnienė.

Įžanginius renginius užbaigs tarptautinės kūrybinės dirbtuvės

Likus dienai iki forumo (lapkričio 24 d.) organizatoriai kviečia visus dalyvauti tarptautinėse kūrybinėse dirbtuvėse apie netechnologinius robotikos iššūkius (renginys vyks anglų kalba). Šios dirbtuvės yra skirtos visiems – nuo robotikos sprendimų kūrėjų, vystytojų ar politikos formuotojų iki galutinių vartotojų ir visos visuomenės. Jų metu bus siekiama didinti suinteresuotų šalių tarpusavio supratimą apie netechnologinius robotikos iššūkius tokius kaip galimos etinės, teisinės, duomenų saugumo, privatumo ar socio-ekonominės problemos. Taip pat bus ieškoma bendrų sprendimų į jau egzistuojančius bei potencialius netechnologinius robotikos vystymo ir pritaikymo iššūkius.

Renginio metu dalyviams padės gausus būrys moderatorių bei trys ekspertai, kurie pristatys pranešimus skirtingomis temomis. Kauno Technologijos universiteto profesorius dr. Vidas Raudonis dalinsis žiniomis apie netechnologinius robotikos iššūkius, „FoodScale Hub“ viceprezidentas verslo plėtrai Grigoris Chatzikostas paaiškins robotikos sinergiją su Žaliojo kurso tikslais, o „Factobotics“ produkto dizaino vadovas Justinas Katkus pateiks gerosios praktikos pavyzdžių.

Kaip teigia ekspertai, pramonė juda į priekį neįtikėtinu greičiu, o žemės ūkio ir maisto sektorius yra ne išimtis. Anot jų, tyrimai rodo didžiulį šio sektoriaus imlumą robotikos sprendimų, pagrįstu dirbtiniu intelektu, diegimui. Vis dėlto, vis sparčiau diegiant pažangius sprendimus įvairiuose sektoriuose susidursime ne tik su finansiniais ar techniniais iššūkiais. Ne mažiau dėmesio yra verti ir netechnologiniai anksčiau minėti robotikos aspektai, susiję su etiniais, teisiniais, duomenų saugumo, privatumo ar socio-ekonominiais klausimais.

Renginio organizatoriai skaitmeninių inovacijų centras „AgriFood Lithuania DIH“, reaguodami į vis didėjantį tarptautinės bendruomenės diskursą šia tema, nusprendė paskatinti skirtingas suinteresuotas puses Lietuvoje (įtraukiant užsienio partnerius) apie šiuos potencialius iššūkius kalbėtis jau dabar ir diskusijose argumentuotai paneigti galimai egzistuojančius nepagrįstus mitus.

nuotrauka::1 nocrop

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
„Bitės“ grupė jungiasi prie „Business Ambition for 1.5 °C“ iniciatyvos kovoti su klimato kaita Verslo tribūna

„Bitės“ grupė jungiasi prie Jungtinių Tautų ir kitų tarptautinių organizacijų iniciatyvos „Business Ambition...

Išmani Lietuva
2021.11.16
3 situacijos, kai hibridinė infrastruktūra gali atnešti daugiausiai naudos verslui Verslo tribūna

Nepaisant to, kad debesijos paslaugos dažnai vadinamos neišvengiama ateitimi, dažnai įmonei reikia svarių...

Išmani Lietuva
2021.11.04
Technologijų įmonių ralis: „Tele2“ per plauką aplenkė „Telią“ Premium 5

„Verslo žinios“ pagal redakcijos analitikų sukurtą vertinimo modelį šeštą kartą skelbia Lietuvos technologijų...

Inovacijos
2021.10.25
Žiniasklaida: „Facebook“ keis kompanijos pavadinimą 2

Socialinių tinklų milžinė „Facebook“ planuoja keisti kompanijos pavadinimą į tokį, kuris labiau sietųsi su...

Inovacijos
2021.10.20
„Xiaomi“ 2024 m. žada masinę elektromobilių gamybą 1

Kinijos „Xiaomi“ žada 2024 m. pradėti masinę elektromobilių gamybą, pareiškė Lei Junas, bendrovės vadovas.

Inovacijos
2021.10.19
Airis „Revolut“ plėtrai pasikinkė lietuvišką komandą Premium 2

Sparčiai Europoje besiplečiančiam e. bankui „Revolut“ kol kas nepavyko pasiekti, kad veikla būtų pelninga.

Finansai
2021.10.19
Lietuvių išradingumas: kovai su koronavirusu kuria spintas, lempas ir filtrus Premium

Ieškodami naujų verslo nišų Lietuvos verslininkai kartu su mokslininkas kuria sprendimus, kurie padėtų...

Inovacijos
2021.10.18
„Facebook“ griežtina priekabiavimo prevencijos politiką

„Facebook“ pristatė naujas priemones, skirtas apsaugoti nuo interneto išpuolių žurnalistus, aktyvistus ir...

Inovatyvus verslas
2021.10.14
Kelią skinasi Elektroninių ryšių sistemos pertvarka – palies RRT, eSIM, susirašinėjimo programėles 2

Seime į priekį juda svarbi Elektroninių ryšių sistemos pertvarka – trečiadienį didelės, daugiau nei 700 psl.,...

Inovacijos
2021.10.13
Kibernetinio saugumo mėnuo: nuo grėsmių medžiojimo žaidimo iki praktinių dirbtuvių Verslo tribūna

Jau antrus metus iš eilės IT įmonė „Blue Bridge“, palaikydama Europos Sąjungos Kibernetinio saugumo mėnesio...

Išmani Lietuva
2021.10.13
Pirmuoju Lietuvos „Metų CTO“ tapo „Vinted“ technologijų vadovas M. Mozūras

Pirmą kartą Lietuvoje organizuojamų „Metų CTO“ rinkimų komisija išrinko stipriausią Lietuvos technologijų...

Inovacijos
2021.10.08
Moksliniams tyrimams pernai – 1,17% BVP 3

Praėjusiais metais mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) darbams Lietuva skyrė 571,9 mln. EUR,...

Inovacijos
2021.10.08
Investicijos į startuolius: Estiją gaivina vienaragiai, Lietuvoje bunda verslo angelai Premium 1

Lietuvos startuoliai trečiąjį šių metų ketvirtį pritraukė beveik 20 kartų daugiau investicijų nei per tą patį...

Inovacijos
2021.10.04
IT administratoriai – ne vieninteliai, dėl kurių reikia privilegijuotų prieigų apsaugos Verslo tribūna

Nors privilegijuotų paskyrų saugumas – viena populiariausių kibernetinio saugumo temų, dažnai pamirštama, kad...

Išmani Lietuva
2021.10.01
Pakeliui į tvarų verslą: laikas keisti normas ir nusisukti nuo neatsakingųjų  Verslo tribūna

Kiekvienas verslas gali būti tvarus, ginčija Gerrit Jan van’t Veen. Tačiau tam, kad kiekviena įmonė imtų...

Išmani Lietuva
2021.09.24
Iš užsienio universitetų sugrįžę lietuviai įkūrė startuolį, kuris taikosi į farmacijos pramonę Premium

Biotechnologijos ilgą laiką buvo viena Lietuvos mokslą garsinusių sričių, o pandemija leido ją sustiprinti ir...

Inovacijos
2021.09.23
Augančių startuolių ekosistemų indekse – Lietuvos šuolis per 60 pozicijų Premium

Lietuva besivystančių startuolių ekosistemų indekse per metus iš 80–90 pozicijos pakilo į 20–30, skelbiama...

Inovacijos
2021.09.22
Žalia šviesa žaliems startuoliams – kas padeda pritraukti sėkmę ir milijonus? Verslo tribūna

Tvarus, švariosiomis technologijomis grindžiamas verslas – ypač patrauklus investuotojams, tačiau pirkėjams...

Išmani Lietuva
2021.09.17
Virtualioje IT CONNECTED scenoje: „Google Cloud“ atstovai ir smagiosios „Cybersecurity for Dummies“ autorius Verslo tribūna

Jau rugsėjo 23 d. debesų kompiuterijos ir kibernetinio saugumo konferencija IT CONNECTED pakvies susipažinti...

Išmani Lietuva
2021.09.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku