Šimašiaus viltys žlunga – Vilniui siūloma palikti dar mažiau GPM

Publikuota: 2015-09-28
2015 07 30. Remigijus Šimašius, Vilniaus meras. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
2015 07 30. Remigijus Šimašius, Vilniaus meras. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Kitąmet Vilniui ir Neringai siūloma palikti tik apie pusę ten surenkamo gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Likusioji dalis nukeliaus kitoms savivaldybėms. Prie savivaldybių-donorių taip pat planuojama priskirti Kauno ir Klaipėdos miestus.

Tačiau kur kas daugiau lėšų bus atriekta savivaldybėms per specialiųjų tikslinių dotacijų programą, kas ir turėtų padengti dėl GPM dalies sumažinimo patiriamus praradimus.

Finansų ministerijos parengtame 2016 m. valstybės ir savivaldybių biudžetų projekte numatyta, kad GPM dalis, tenkanti visų savivaldybių biudžetams nuo šio mokesčio pajamų į konsoliduotus valstybės biudžetą ir savivaldybių biudžetus, – 75,49%.

56 savivaldybės iš 60-ties gaus visą 100% jose surenkamo GPM. Likusios keturios didžiausios ir turtingiausios savivaldybės taps vadinamosiomis donorėmis.

Pagal Finansų ministerijos pasiūlymą Vilniaus miesto savivaldybės biudžete liks 45,95% sostinėje surenkamo GPM. Tai gerokai mažiau nei šiemet, kai Vilniuje likdavo 48% GPM.

Neringos savivaldybės biudžetui bus palikta 59,04% šiame kurorte surenkamo GPM. Iki šiol Neringa nebūdavo savivaldybė-donorė, tačiau pakeitus GPM dalies paskyrimo vietinei valdžiai metodiką, turėtų tokia tapti.

Kauno miesto savivaldybės biudžetui numatoma skirti 76,85% GPM, Klaipėdos miesto – 87,32%. Šiemet Kaunui paliekama net 94% GPM, tuo tarpu uostamiesčiui – 86%.

Tačiau šiuos Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Neringos praradimus turėtų padengti gerokai išaugusios prognozuojamos valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams. Kitąmet jos turėtų siekti 339,602 mln. Eur. Tai beveik 2,3 karto didesnė suma, nei buvo nustatyta šiemet – 149,473 mln. Eur.

Garantuotos valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams kitąmet sieks 715,364 mln. Eur. Tai panašus rodiklis į šiemetinį – 726,216 mln. Eur. Bendrosios dotacijos kompensacijos savivaldybių biudžetams 2016-aisiais bus 64,3 mln. Eur, kai šiemet – 64,723 mln. Eur.

VŽ jau skelbė, kad Finansų ministerija siūlo nuo kitų metų nustatyti, kad finansinėmis donorėmis tapsiančios savivaldybės būtų nustatomos pagal jose surenkamą GPM, tenkantį vienam gyventojui, ir jo palyginimą su atitinkamu šalies vidurkiu. Taip numatoma įgyvendinti vasarą paskelbtą, bet tik kitų metų sausio 2 d. įsigaliosiantį Konstitucinio Teismo sprendimą, kad galiojantys įstatymai nepakankamai aiškiai pagrindžia, kodėl vienoms savivaldybėms yra paliekama didesnė GPM dalis nei kitoms, kitaip tariant – kodėl vienos savivaldybės tampa kitų finansinėmis donorėmis.

„Jeigu savivaldybės gyventojui tenkanti GPM dalis bus didesnė už atitinkamo rodiklio šalies vidurkį, ji taps donore. Tokiai savivaldybei bus paliekama proporcingai mažesnė GPM dalis, o likusios savivaldybės, kurios „netraukia“ iki šalies vidurkio, pasiliks didesnę GPM dalį arba visą ten surenkamą GPM ir, atitinkamai, dar pretenduos į didesnes kompensacines dotacijas iš tų lėšų, kurios bus surenkamos iš savivaldybių-donorių“, – naujai siūlomą metodiką aiškino Rimantas Šadžius, finansų ministras.

Savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos įstatymą teks šį rudenį pakoreguoti Seime, nes Konstitucinis Teismas nusprendė, jog šiame teisės akte nepakankamai aiškiai nustatoma, kokiais atvejais savivaldybė tampa GPM donore.

Egzistuojančia tvarka buvo ypač nepatenkintas dideles skolas turintis Vilnius. Jo vadovas Remigijus Šimašius po Teismo sprendimo pareiškė tikintis, kad jau kitąmet sostinės biudžete pasiliks iki 60% mieste surenkamo GPM. Esą tik toks rodiklis leistų ilgainiui susidoroti su šimtamilijonine Vilniaus skola.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus