Trumpo pergalė: NATO partneriai sunerimo

Publikuota: 2016-11-09
Jonathano Ernsto („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Jonathano Ernsto („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Respublikonų kandidatui Donaldui Trumpui laimėjus JAV prezidento rinkimus, transatlantinio karinio aljanso, kuriame dominuoja amerikiečiai, laukia neramūs laikai.

Kai kurios NATO partnerės Europoje jau užsimena, kad metas ruoštis gintis pačioms, tuo metu organizacijos vadovybė ir JAV ambasadoriai mėgina raminti šalis nares.

„NATO saugumo garantas yra įsipareigojimas laikytis sutarties“, – trečiadienį sveikindamas p. Trumpą su pergale kalbėjo Jensas Stoltenbergas, NATO generalinis sekretorius.

Kampanijos metu jis nevengė reikšti kritikos išrinktajam prezidentui dėl šio pozicijos NATO atžvilgiu.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Visi sąjungininkai yra įsipareigoję ginti vienas kitą. Tai yra visiškai besąlygiška“, – p. Stoltenbergą cituoja „The Wall Street Journal“.

NATO generalinis sekretorius pridėjo, kad vienintelis kartas, kai Vašingtono sutartis – pagrindinis aljanso dokumentas – buvo panaudota, yra 2001 m. rugsėjo 11 d. atakos prieš JAV.

Ambasadoriai aiškinasi

Donaldas Trumpas yra pasiūlęs siekti geresnių santykių su Rusija ir raginęs NATO labiau koncentruotis į kovą su terorizmu.

Šią vasarą, paklaustas, ar gintų Baltijos šalis nuo Rusijos agresijos, išrinktasis prezidentas tiesaus atsakymo nepateikė.

„Ar jie įgyvendino savo įsipareigojimus mums? Jei jie įgyvendins savo įsipareigojimus, atsakymas yra taip.“

„Aš nesakau, kas bus, jei ne. Aš sakau, kad dabar yra pernelyg daug šalių, kurios nėra įgyvendinusios savo įsipareigojimų mums“, – kalbėjo p. Trumpas.

Toks kandidato pareiškimas privertė visą eilę JAV ir NATO pareigūnų aiškinti, kad Baltijos šalys bei kitos aljanso narės turėtų būti ramios.

Paskelbus rinkimų rezultatus, aiškintis jiems tenka ir vėl.

„Aš esu įsitikinės, kad, nepaisant to, kas taps mūsų vyriausiuoju vadu, per laikotarpį tarp administracijų ir naujos administracijos valdymo laikotarpiu JAV išliks galinga Ukrainos partnere“, – trečiadienį kalbėjo Mary Jovanovich, JAV ambasadorė Ukrainoje, ją cituoja „Newsweek“.

Panašią žinutę skelbia Anne Hall, JAV ambasadorė Lietuvoje.

„Nesitikiu jokių permainų. Mes toliau palaikysime NATO, demokratines institucijas, žmogaus teises“, – „Lietuvos ryto“ televizijai teigė p. Hall.

Metas gintis patiems

Vis dėlto Europos gynybos ministrai prabyla apie savo nuogąstavimus, o, kaip pastebi „Reuters“, Europos gynybos kompanijų akcijos trečiadienį kilo, investuotojams prognozuojant, jog regionas išlaidas kariams reikalams didins sparčiau, nei anksčiau planuota.

Ursula von der Leyen, Vokietijos gynybos ministrė, pareiškė, kad Europa turėtų susirūpinti savo kariniais pajėgumais.

„Turime prisitaikyti prie realybės“, – „Der Spiegel“ cituoja p. von der Leyen.

Pasak ministrės, Europos šalims reikia mažiau kliautis JAV pagalba ir didinti saugumo biudžetus.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas Marcas Ayraultas kalbėjo panašiai.

„Mes turime priimti iššūkį Europai sugebėti geriau apginti savo piliečius ir interesus“, – „Reuters“ cituoja p. Ayraultą.

Hannesas Hanso, Estijos gynybos ministras, teigia, kad jis pritaria p. Trumpui, jog Europa turi išleisti bent 2% savo BVP karinėms išlaidoms. Estija šiuo metu yra vienintelė Europos šalis aljanse, įgyvendinanti šį reikalavimą.

Tuo pačiu jis visgi akcentuoja, kad JAV ir Estijos santykiai yra grįsti institucijomis, o ne asmenybėmis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku