„The Guardian“: Trumpo pasėta baimė Baltijos šalyse – ne teorinė

Lietuva pirmąkart per daugelį metų pasijuto nesaugi, suabejojusi Amerikos, kaip sąjungininkės, pasirengusios ginti Baltijos šalį nuo galimos Rusijos agresijos, vaidmeniu. Taip rašo britų dienraštis The Guardian, analizuodamas mūsų šalies reakciją į Donaldo Trumpo pergalę JAV prezidento rinkimuose.
Trumpo pergalė buvo neramiai sutikta toli už Amerikos sienų. Jo trikdanti politinių pažadų kolekcija ir pasididžiavimas savo paties nenuspėjamumu grasina suardyti geopolitinę tvarką nuo Pietų Korėjos iki Sirijos. Tačiau šios baimės ypač smarkiai jaučiamos Baltijos valstybėse, mažiau nei tris dešimtmečius buvusiose vakariniu sovietų imperijos pakraščiu, o dabar pažeidžiamose respublikose, esančiose vis įžūlesnės Rusijos kaimynystėje, rašo The Guardian.
Publikacijos autorė Emma Graham-Harrison primena 2002-aisiais ankstesnio JAV prezidento Georgeo G. Busho duotą pažadą ginti Lietuvą ir pabrėžia, kad dabar, pirmąkart per 15 metų, kyla abejonių dėl šio pažado laikymosi, kai į aukščiausią postą JAV ateina simpatijų Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui neslepiantis p. Trumpas.
Jie (lietuviai VŽ) matė, kaip Putinas sukurstė karus Gruzijoje ir Ukrainoje, aneksavo Krymą ir perspėjo, kad gali patys tapti kitu taikiniu, jei Putinas įsitikins, kad JAV ir Europos partnerių parama silpsta, pažymi britų leidinys ir priduria, kad beveik niekas mažoje Lietuvoje netiki, kad šalis viena galėtų atremti kaimynės agresiją.
Ponas Trumpas rinkimų kampanijos metu tvirtino, kad mainais už JAV pagalbą NATO partnerės privalo deramai savais ištekliais prisidėti prie gynybos.
Sakyčiau, kai kurie iš tokių komentarų buvo pagrįsti: kritika europiečiams, kurie neskiria pakankamai dėmesio savo pačių saugumui, neskiria pakankamai išteklių, The Guardian cituoja Liną Linkevičių, Lietuvos užsienio reikalų ministrą.
Tačiau, anot dienraščio, didesnį nerimą kelia tai, kad p. Trumpas apskritai kvestionavo kolektyvinės gynybos principą, įtvirtintą Aljanso sutarties penktuoju straipsniu juo grindžiamas visas NATO bendradarbiavimas.
Jei penktasis straipsnis bus peržiūrėtas, tai bus blogai ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai ir Šiaurės Atlanto bendruomenei. Jei sutinkame, kad NATO vis dar svarbi ir reikalinga, penktasis straipsnis yra organizacijos stuburas, britų leidiniui sakė p. Linkevičius.
nuotrauka::1
Nors kritikai kartais užsipuola Lietuvą, kad ši paranojiška Rusijos atžvilgiu, tačiau lietuviai teigia esantys realistai, iš patirties žinantys, kad už naivumą mokama krauju, rašo The Guardian.
Sovietų okupacija tebėra daugelio gyva atmintis, o istorija duoda ir daugiau priežasčių baimintis didžiulės kaimynės, pabrėžia dienraštis.
Lietuvos nerimas toli gražu ne teorinis, tęsia The Guardian, ir primena, kad Rusija Kaliningrade telkia karines pajėgas ir ginkluotę, kuri konflikto atveju galėtų atkirsti Baltijos šalis nuo likusios Europos.
Propagandiniai karai ir tikra Rusijos agresija kitas valstybes privertė labiau įsiklausyti į Baltijos šalių perspėjimus. Vis dėlto Lietuvoje baiminamasi, kad ilgi metai, kai Rusijos grėsmės buvo ignoruojamos, padarė šalį itin pažeidžiama, reziumuoja The Guardian.
FOTOGALERIJA JAV balsuoja prezidento rinkimuose (68 nuotr.)
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti