Protestuojanti opozicija ėmėsi demaršų – Seimo posėdžių boikoto

Publikuota: 2022-06-09
Atnaujinta 2022-06-09 12:46
Pauliaus Peleckio (BNS) nuotr.
svg svg
Pauliaus Peleckio (BNS) nuotr.

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko interpeliacijos svarstymas Seime įžiebė konfliktą tarp valdančiųjų ir opozicijos. Pastaroji nusprendė nedalyvauti Seimo plenariniuose posėdžiuose. Atskiruose posėdžiuose formuluojami reikalavimai valdantiesiems. Prezidentas paragino užtikrinti parlamento vienybę, bet dėl susidariusios situacijos apkaltino valdančiąją pusę.

Tekstas papildytas prezidentūros komentaru.

Valdantiesiems trečiadienį surengus nenumatytą plenarinį posėdį, kad būtų baigtas balsavimas dėl interpeliacijos, ketvirtadienį atsakomąjį žingsnį žengė opozicija – ryte susirinkę opozicinių frakcijų seniūnai nutarė posėdžiauti atskirai.

Išklausę Graikijos prezidentės kalbą plenarinėje posėdžių salėje opozicijos atstovai pareiškė, kad su jais nesiskaitoma ir paliko salę. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Tęsti posėdį tokioje aplinkoje tikrai negalime, organizuojame pasitarimą Kovo 11-osios salėje, tęsime darbą ten“, – pranešė Darbo partijos frakcijos seniūnas Viktoras Fiodorovas.

Jis teigė, kad nesiskaitymas su opozicijos teisėmis prasidėjo trečiadienį sušaukus nenumatytą posėdį ir pritarus žemės ūkio ministro atsakymams į interpeliaciją.

Teigė, kad yra nušalinti nuo pirmininkavimo

Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas ketvirtadienį prieš plenarinį posėdį žurnalistus informavo, kad visi opozicijos atstovai, kurie paprastai popiet pirmininkaudavo Seimo posėdžiams, nuo šių pareigų nušalinti.

„Taip nušalinti opozicijos atstovai, Seimo vicepirmininkai, nuo Seimo plenarinių posėdžių pirmininkavimo visą birželio mėnesį“, – pirmininkavimo grafiką žurnalistams rodė socialdemokratas.

Anot jo, tai padaryta be jokio paaiškinimo.

„Tiesiog atsiuntė ir viskas“, – sakė jis.

„Tai reiškia, kad opozicijos atstovai Seimo posėdžiuose nereikalingi“, – pridūrė J. Sabatauskas.

Tokį valdančiųjų sprendimą jis pavadino demaršu prieš opoziciją.

Klaidą pažadėjo ištaisyti

Plenarinio posėdžio pradžioje konservatorių lyderis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis viešai kreipėsi į Seimo vadovybę, kad ištaisytų klaidą ir grąžintų opozicijos atstovus pirmininkauti posėdžiams.

Pirmasis vicepirmininkas konservatorius Jurgis Razma paaiškino, kad taip pasielgta, nes trečiadienį Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen buvo informuota, jog opozicija ketvirtadienį boikotuos Seimo darbą.

Jurgis Razma, Seimo narys. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Jurgis Razma, Seimo narys. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

„Suprantama, kad boikotuojantys vicepirmininkai pirmininkauti posėdžiui nebūtų galėję“, – teigė jis.

J. Razma pažadėjo ištaisyti „nesusipratimą“, jei opozicijos atstovai vis dėlto nutartų likti dirbti plenarinių posėdžių salėje.

Ir V. Čmilytė-Nielsen pareiškė, kad klausimas dėl pirmininkavimo Seimo posėdžiams – nesunkiai išsprendžiamas. 

„Apie pirmininkavimą posėdžiams – klausimas yra naujas, bet jis lengvai išsprendžiamas. Tiesiog natūralu, kad turiu pasirengti tokiai galimybei, kad kolegos ir toliau boikotuos posėdžius, o kažkas juos turi vesti“, – žurnalistams ketvirtadienį kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.

Seimo vadovė teigė, kad sprendimas dėl pirmininkavimo priimtas po pokalbio su frakcijų seniūnais, kurie užsiminė apie atsakomuosius veiksmus.

Ji pabrėžė, kad „problemos čia nėra“ ir opozicija galės pirmininkauti posėdžiams, jei „jie ir toliau darbuosis konstruktyviai“.

Priminė, kad politika yra šachmatai

Vėliau komentuodamas žurnalistams opozicijos sprendimą dirbti Kovo 11-osios salėje, G. Landsbergis teigė, kad įpusėjus kadencijai opozicija atranda savo veikimo pobūdį.

Jis pabrėžė, kad nenumatyto posėdžio surengimą numato Seimo statutas, lygiai taip pat – kaip opozicijai paprašyti pertraukos.

„Yra tokios statutinės teisės, niekas nebuvo pažeista. Politika yra tam tikri šachmatai, padarydamas ėjimą turi pagalvoti, koks bus atsakomasis ėjimas“, – sakė G. Landsbergis.

Formuluoja reikalavimus

Tuo metu opozicijos atstovai, ketvirtadienį palikę Seimo plenarinį posėdį, susirinko posėdžiauti istorinėje Kovo 11-osios salėje.

Alternatyviai vykstančiam posėdžiui pirmininkaujantis Seimo vicepirmininkas „valstietis“ Jonas Jarutis sakė, kad darbotvarkėje numatyta aptarti veiksmų planą ir reikalavimus daugumai.

„Mes tikrai palaikom rezoliuciją, kurią svarsto parlamentas dėl paramos Ukrainai, bet, deja, tokia situacija susidarė, kad parlamente dauguma bando pastatyti opoziciją į vietą. Ačiū opozicijai, kad susitelkėm ir padarėm, ką turėjom padaryti. Pasitarsim, kokius klausimus keliam ir kokį terminą turim“, – sakė J. Jarutis.

Opozicijos atstovams paliekant Seimo salę Seimo vicepirmininkas „darbietis“ Andrius Mazuronis sakė, kad nuo pirmininkavimo nušalinę opozicijos atstovus valdantieji „galutinai sutrypė demokratijos likučius“.

Andrius Mazuronis, Seimo narys. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Andrius Mazuronis, Seimo narys. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

„Paskutinis lašas šiandien buvo, kai opozicijos atstovai buvo išbraukti iš pirmininkavimo grafiko birželio mėnesį, nepaisant jokių demokratinėse tradicijose nusistovėjusių normų, kad parlamento darbe dalyvauja tiek pozicijos, tiek opozicijos atstovai. Pozicija galutinai bando ištrinti opoziciją iš politinio žemėlapio ir galutinai bando Seimą padaryti vaikų darželiu“, – kalbėjo A. Mazuronis.

Opozicijos atstovai tarp siūlomų reikalavimų vardijo žemės ūkio ministro K. Navicko atstatydinimą, visuomenę skaidančių projektų stabdymą, tarp jų įvardindami socialinės sąjungos įteisinimą, nedidelio kiekio kanapių dekriminalizavimą, valstybės vadovo statuso Vytautui Landsbergiui suteikimą. Tai pat įvardintas siūlymas alternatyvų posėdį palikti išsirinkus opozicijos lyderį.

Opozicija nusprendė sudaryti darbo grupę, kuri iki ketvirtadienio popietės parengs rezoliucijos projektą su reikalavimais valdantiesiems, ir tuomet kvies valdančiųjų atstovus juos išklausyti. Iki to laiko opozicijos posėdyje padaryta pertrauka.

Prezidentas dėl situacijos apkaltino valdančiuosius

Susiskaldymą Seime lėmė beatodairiški valdančiųjų veiksmai, teigia prezidentas Gitanas Nausėda, ragindamas parlamento vadovybę skubiai ieškoti išeities.

Taip prezidentūra komentavo susidariusią situaciją.

„Šioje sudėtingoje geopolitinėje situacijoje Lietuvai kaip niekada reikalinga vienybė ir gebėjimas įsiklausyti. Deja, buldozerio principai politikoje ir beatodairiškas valdančiosios daugumos siekis „nugalėti“ oponentus bet kokiomis priemonėmis suskaldė Seimą ir atvedė į situaciją, kurios nesame matę jau keletą dešimtmečių“, – teigiama BNS prezidento atstovo Rido Jasiuliono atsiųstame komentare.

Ridas Jasiulionis, Prezidento patarėjas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Ridas Jasiulionis, Prezidento patarėjas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

„Prezidentas kviečia Seimo vadovybę skubiai ieškoti sprendimų, kurie užtikrintų sklandų teisėkūros procesą ir neskaldytų nei parlamento, nei visuomenės“, – teigiama jame.

Protestas pradėtas jau trečiadienį

Opozicijos inicijuotą interpeliaciją žemės ūkio ministrui Seimas svarstė antradienį. Likus balsavimui, ar pritarti ministro atsakymams į klausimus, opozicijos iniciatyva padaryta pertrauka iki kito posėdžio, tikintis pakeisti politinių jėgų pusiausvyrą per balsavimą ketvirtadienį. 

Valdantieji, reaguodami į tai, trečiadienio rytą sušaukė nenumatytą posėdį ir pritarė K. Navicko atsakymams. Protestuodama prieš tai opozicija jau trečiadienį nedalyvavo Seimo posėdyje.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Baltarusija kaltina Ukrainą paleidus į šalį raketų

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka apkaltino Ukrainos ginkluotąsias pajėgas paleidus...

Turkija užblokavo dviejų tarptautinės žiniasklaidos priemonių puslapius

Turkija uždraudė prieigą prie dviejų tarptautinės žiniasklaidos priemonių, suduodama smūgį žodžio laisvei...

Verslo aplinka
2022.07.02
„Airbnb“ būstuose – jokių vakarėlių

Tarptautinė būsto nuomos paslaugos teikėja „Airbnb“ savo platformoje esančiuose būstuose visam laikui...

Verslo aplinka
2022.07.02
G. Nausėda viešėdamas JAV energetikos įmonę „Holtec“ investuoti Lietuvoje

Filadelfijoje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda pakvietė JAV energetikos įmonę „Holtec“ investuoti...

Verslo aplinka
2022.07.02
Uzbekistane protestuotojai šturmavo vyriausybinių pastatų

Uzbekistano tarnybos šeštadienį pranešė sulaikiusios „masinių riaušių organizatorius“, bandžiusius užimti...

Verslo aplinka
2022.07.02
Penktadienį nustatyti 477 nauji COVID-19 atvejai 2

Per praėjusią parą nustatyta 477 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė, rodo šeštadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.07.02
„Super Mario“ efektas blėsta: Italijos ekonomikai teks atlaikyti audrą Premium

Italijos ekonomika šiemet turėjo gerokai ūgtelėti. Šalies ūkis, vairuojamas premjero Mario Draghi, turėjo...

Verslo aplinka
2022.07.02
„Der Spiegel“: EK leis Maskvai į Kaliningradą vežti visas prekes, bet ribotais kiekiais 8

Europos Komisija (EK) planuoja paskelbti išaiškinimą, kuris panaikins tranzito iš Rusijos per Lietuvą į...

Logistika
2022.07.01
PSO ragina imtis skubių veiksmų Europoje dėl beždžionių raupų 1

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) penktadienį paragino imtis skubių veiksmų siekiant užkirsti kelią...

Verslo aplinka
2022.07.01
Trūkstant blankų Migracijos departamentas laikinai mažina išduodamų pasų skaičių

Trūkstant blankų Migracijos departamentas laikinai mažina išduodamų pasų skaičių, penktadienį pranešė Asmens...

Verslo aplinka
2022.07.01
EK siūloma pirmoji makrofinansinės pagalbos Ukrainai dalis – 1 mlrd. Eur

Europos Komisija penktadienį Ukrainai pasiūlė pirmąją 1 mlrd. Eur vertės dalį iš išskirtinio beveik 9 mlrd.

Verslo aplinka
2022.07.01
EK vadovė ragina Ukrainą paspartinti kovos su korupcija reformas

Ursula von der Leyen, Europos Komisijos (EK) pirmininkė, penktadienį Ukrainos parlamentui sakė, kad šalies...

Verslo aplinka
2022.07.01
Rusija grasina uždaryti Bulgarijos ambasadą 3

Rusija penktadienį pagrasino uždaryti savo ambasadą Bulgarijoje ir bulgarų misiją Maskvoje, tvyrant įtampai...

Verslo aplinka
2022.07.01
„Bloomberg“: naujame ES sankcijų pakete turėtų atsirasti patikslinimai dėl tranzito į Kaliningradą 3

Europos Sąjunga pradėjo rengti naują sankcijų Rusijai paketą, kuris turėtų apimti embargą jos aukso pasiūlai,...

Verslo aplinka
2022.07.01
„Deutsche Bank“: Vokietijai gresia recesija

Didžiausio Vokietijos komercinio banko „Deutsche Bank“ ekspertai įspėja, kad Europa susiduria su nauju...

Verslo aplinka
2022.07.01
EK leido netaikyti muitų ir PVM ukrainiečiams gyvybes gelbstinčioms prekėms

Europos Komisija (EK) priėmė sprendimą, kuriuo Europos Sąjungos (ES) valstybėms narėms leidžiama laikinai...

Verslo aplinka
2022.07.01
Maskvos karo kišenes pildo Kinijos ir Indijos tandemas Premium

Rusijai stringant sankcijų gniaužtuose, Kinija ir Indija pamažu tampa svarbiausiomis Maskvos finansuotojomis.

Verslo aplinka
2022.07.01
A. Januška. Akis, kuri nemato toliau blakstienų 6

„Nekenčiu nežinojimo, menkos vaizduotės, akies, kuri nemato toliau už savo blakstienas. Viskas yra įmanoma.

Nuomonės
2022.07.01
A. Bilotaitė: migrantų srautas sumažėjęs, bet provokacijų gali būti

Neteisėtos migracijos srautai atrodo nuslūgę, bet atsipalaiduoti negalima, nes provokacijų galimybė išlieka,...

Verslo aplinka
2022.07.01
V. Landsbergis: išmokime gyventi be Rusijos Premium

Vytautas Landsbergis, atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas, VŽ podkaste apgailestauja, kad mes...

Laisvalaikis
2022.07.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku