Ukraina skelbia atgavusi dalies Charkivo gyvenviečių kontrolę, iš Severodonecko evakavosi vos trys žmonės

Publikuota: 2022-05-06
Atnaujinta 2022-05-06 22:00
  • Japonija įveda naujas sankcijas 140-čiai fizinių ir juridinių asmenų.
  • Planuojama trečioji gelbėjimo operacija iš „Azovstal“.
  • Lenkijos prezidentas mano, jog Rusija pati patikėjo savo propaganda, kad užims Ukrainą iš karto.
  • Vokietija Ukrainai perduos septynias savaeiges haubicas.

Ketvirtadienio įvykių juostą galima rasti čia.

[infogram id="bce34859-a559-4ee3-abc4-c666111e9e70" prefix="sOA" format="interactive" title="2022-05-05 : Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

22:00 Baigiame pildyti penktadienio naujienų juostą

Naujausias žinias pranešime šeštadienį ryte.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:55 Pentagonas: daugiau nei 200 Ukrainos karių baigė haubicų mokymus

Daugiau kaip 200 Ukrainos karių baigė mokymus, kaip naudotis JAV Ukrainai suteiktomis haubicomis M777, penktadienį paskelbė John Kirby, Pentagono atstovas spaudai.

Jis pridūrė, kad šiuo metu haubicų mokymus baigia dar „daugiau nei 150“ Ukrainos karių, praneša CNN.

21:48 Ukraina: iš Mariupolio evakuota 50 civilių

Iš Mariupolio buvo evakuota 50 civilių, sako Iryna Vereščuk, Ukrainos premjero pavaduotoja.

„Kolona visą dieną buvo priversta stovėti prie „Azovstal“. Vyko muštynės ir kitos provokacijos. Priešas nuolat pažeidinėjo paliaubas. Todėl evakuacija vyko itin lėtai. Rytoj ryte tęsime evakuacijos operaciją“, – pranešė Ukrainos pareigūnė.

21:35 Ukrainos teisingumo ministras: Rusijos politinė vadovybė – karo nusikaltėliai

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, šalies elitas ir politinė vadovybė yra karo nusikaltėliai, sako Denysas Maliuska, Ukrainos teisingumo ministras.

„Žinoma, Putinas yra karo nusikaltėlis, tuo negalima abejoti, bet kuris teisininkas, kuris bent kažkiek supranta tarptautinę humanitarinę teisę, jums tai patvirtins. Taip pat galima sakyti, kad nusikaltėliai yra visas jų elitas, visa politinė vadovybė Rusijos Federacijoje, jie kaltinami daugybe nusikaltimų, kuriuos pripažįsta tarptautinė teisė. Jie turi būti nubausti ilgais metais kalėjimo“, – LRT penktadienį sakė D. Maliuska.

Ministro teigimu, Jungtinės Tautos ir kitos tarptautinės organizacijos per ilgai delsė ir buvo per mažai aktyvios, kad būtų atverti humanitariniai koridoriai ir suteikiama kita pagalba Ukrainai. 

„Karo praktika parodė, kad tarptautinės organizacijos nebuvo pasirengusios įsijungti į veiklą, ir tik praėjus keliems mėnesiams aktyvių Rusijos karo veiksmų prieš Ukrainą jos pradėjo realiai remti ir padėti. Tai liečia ne tik Jungtines Tautas, bet ir kitas organizacijas, jos iš esmės rado savo nišą, kaip padėti Ukrainai tik praėjus daug laiko. Dabar galima konstatuoti, kad darbas vyksta, jos padeda“, – kalbėjo D. Maliuska.

21:24 Iš Severodonecko evakavosi vos trys žmonės

Iš Severodonecko evakuoti tik trys žmonės, mieste liko daugiau nei 15.000 gyventojų, sako Serhejus Haidajus, Luhansko gubernatorius.  ?

Jis patikino, kad šalia miesto vyksta aršios kovos, ir darkart paragino gyventojus išvykti iš miesto.

„Stengiamės, kad pasilikę gautų humanitarinę pagalbą jau dabar, nes artimiausios trys dienos bus sunkios“, – socialiniuose tinkluose rašė gubernatorius.

21:09 Tikimasi, kad JAV skirs dar 100 mln. USD vertės ginkluotės Ukrainai

Tikimasi, kad Joe Bidenas, JAV prezidentas, jau šį savaitgalį pasirašys naują ginklų paketą Ukrainai, kurio vertė – mažiausiai 100 mln. USD, „Reuters“ sakė keturi JAV pareigūnai.

JAV perdavė Ukrainai jau perdavė ginklų už 3,4 mlrd. USD, įskaitant haubicas, priešlėktuvines sistemas „Stinger“, prieštankines raketas „Javelin“, šaudmenis ir šarvuočius.

Pareigūnai, kalbėję su anonimiškumo sąlyga, sakė, kad į naujausią paketą greičiausiai bus įtraukta daugiau šaudmenų pristatytoms sistemoms.

21:04 Ukraina: komentuosime evakuacijos skaičius, kai civiliai bus saugūs

Ukrainos pareigūnai teigia negalintys komentuoti Jungtinių Tautų ir Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus organizuojamos civilių gyventojų evakuacijos iš plieno gamyklos „Azovstal“.

„Evakuacija kol kas vyksta.  Sunku komentuoti ar kalbėti apie kokius nors rezultatus, nes ji dar nesibaigė“, – sakė Pavlo Kyrylenko, Donecko srities gubernatorius.

„Kai žmonės jau bus Ukrainos kontroliuojamoje teritorijoje, kai jiems bus suteikta pirmoji pagalba ir jie bus saugūs, tada kalbėsime apie skaičius. Todėl komentuoti antrąjį etapą dar anksti“, – P. Kyrylenko citavo CNN.

20:58 Rusija: išvyko dar du autobusai iš „Azovstal“

Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“ praneša, kad iš apgultos Mariupolio plieno gamyklos „Azovstal“, išvyko dar du evakuacijos autobusai: viename iš jų buvo 13 civilių, įskaitant vaikus, kitame – 23 civiliai.

Remiantis šiais skaičiais, iš „Azovstal“ viso evakuota 48 civiliai gyventojai.

Ukraina ir tarptautinės organizacijos savo skaičių kol kas nepateikė.

20:41 V. Zelenskis sako, kad Mariupolis visiškai sugriautas

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, penktadienį pareiškė, kad pietrytinis Mariupolio uostamiestis yra visiškai sugriautas ir kad Rusijos pajėgoms jame nebeliko ką užimti, išskyrus apsuptą metalurgijos įmonę.

Plačiau skaitykite čia.

20:28 JT Saugumo Taryba vienbalsiai priėmė deklaraciją dėl „taikaus“ sprendimo Ukrainoje

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba penktadienį vienbalsiai priėmė pirmąją deklaraciją dėl Ukrainos nuo vasario mėnesio, kai Rusija įsiveržė į šią šalį, ir parėmė generalinio sekretoriaus pastangas rasti taikų sprendimą.

Vis dėlto Norvegijos ir Meksikos parengtoje deklaracijoje, su kuria susipažino naujienų agentūra AFP, nepritariama Antonio Guterreso tarpininkavimo pastangoms, kaip buvo numatyta ankstesnėje teksto versijoje.

20:08 Estijos URM iškvietė Rusijos ambasadorių

Estijos užsienio reikalų ministerija penktadienį iškvietė rusų ambasadorių Vladimirą Lipajevą, kad pasmerktų Rusijos ambasados ??pareiškimą socialiniuose tinkluose, kuriuo buvo užsipulta estų užsienio reikalų ministrė Eva-Maria Liimets.

„Rusijos ambasados ??pareiškimas buvo prastai suformuluota ir įžeidžianti propaganda. Pareiškime ir įraše socialiniuose tinkluose buvo pateiktos tarpusavyje nesusijusios temos ir nebuvo adekvačių argumentų, ir tuo norėta įžeidžiančiai užsipulti Estijos užsienio reikalų ministrę“, – sakė su ambasadoriumi susitikęs Martas Volmeris, užsienio reikalų ministerijos vicekancleris.

Išvakarėse Rusijos ambasada Taline paskelbė pareiškimą, kuriuo užsipuolė Estiją ir E.-M. Liimets dėl vieno Rusijoje populiaraus judėjimo „Nemirtingasis pulkas“ (Bessmertnyj polk) lyderių išvarymo ir abejojo žiniasklaidos laisve šioje Baltijos šalyje.

19:41 V. Zelenskis: daugiau kaip 0,5 mln. ukrainiečių priversti vykti į Rusiją

Nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios į Rusiją buvo deportuota daugiau kaip 0,5 mln. ukrainiečių, pareiškė Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas.

„Jie buvo priversti ten vykti. Jų dokumentai ir ryšio priemonės konfiskuoti. Jie siunčiami į tolimus tos svetimos šalies regionus, kad ten asimiliuotųsi“, – sakė V. Zelenskis kalbėdamas Islandijos parlamente.

19:22 Ukraina skelbia atgavusi dalies Charkivo gyvenviečių kontrolę

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas skelbia, kad Charkivo srityje susigrąžino Oleksandrivkos, Fedorovkos, Ukrainkos, Šestakovo, Pobedos gyvenviečių ir dalies Čerkasų Tiškio kaimo kontrolę.

18:58 Rusija: iš „Azovstal“ jau išvyko autobusas su 12 civilių

Iš „Azovstal“ jau išvyko autobusas su 12 civilių, kuriame yra keletas vaikų, praneša Rusijos naujienų agentūra „Ria“. 

Kol kas Ukraina ir tarptautinės organizacijos nepateikė savo duomenų.

18:47 Ukrainoje išplaukti negali 70 laivų

70 laivų negali išplauti iš Ukrainos jūrų uostų, o 6 iš jų Mariupolyje plaukioja su užsienio vėliavomis, sako Jurijus Vaskovas, Ukrainos infrastruktūros viceministras.

„Blogiausia situacija su įgulomis yra Mariupolyje, nes kituose uostuose įgulos turėjo galimybę evakuotis ir išvykti sausuma į kitas šalis“, – sakė viceministras per interviu leidiniui „Ekonomična pravda“.

18:18 Ukraina: per apsikeitimą kaliniais į šalį grąžintas 41 žmogus

Ukraina pranešė, kad per naujausius apsikeitimus kaliniais su Rusija į namus grįžo 41 žmogus.

Iryna Vereščuk , Ukrainos ministro pirmininko pavaduotoja, sakė, kad grupėje buvo 28 karinių tarnybų darbuotojai ir 13 civilių, tarp kurių buvo 11 moterų.

18:07 Rusija planuoja likti Chersono srityje

Rusija atvyko į Chersono sritį „pasilikti visiems laikams“, ir dėl to neturėtų būti „jokių abejonių“, teigia Andrejus Turčakas, Rusijos valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ generalinis sekretorius.

„Nebus jokio grįžimo į praeitį. Gyvensime kartu, plėtosime šį turtingą regioną, turtingą istoriniu paveldu, turtingą čia gyvenančiais žmonėmis“, – sakė A. Turčakas, lankydamasis Chersone ir besikreipdamas į regiono gyventojus, skelbia Rusijos valstybinė žiniasklaida „RIA-Novosti“, kuria remiasi CNN.

Jis pridūrė, kad Chersono srities statusą nustatys jos gyventojai, tačiau konkrečiai, kada bus „referendumas“, neįvardijo.

Pasak Rusijos valstybinės žiniasklaidos, penktadienį A. Turčakas ir Denisas Pušilinas, Donecko liaudies respublikos vadovas, lankėsi Chersone ir susitiko su Vladimiru Saldo, naujai Rusijos paskirtu Chersono srities administracijos vadovu.

17:56 V. Putinas gegužės 9 d. savo „karine galybe“ gąsdins Vakarus

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, pirmadienį vadovaudamas Sovietų Sąjungos pergalės prieš nacistinę Vokietiją 77-ųjų metinių iškilmėms, pasiųs Vakarams įspėjimą apie „lemtingą dieną“ ir demonstruos didžiulę Rusijos ugnies galią.

V. Putinas, nepaisydamas gilios Vakarų izoliacijos nuo tada, kai įsakė įsiveržti į Rusijos kaimynę, kalbės Raudonojoje aikštėje prieš karių, tankų, raketų ir tarpžemyninių balistinių raketų paradą, skelbia „Reuters“.

Virš Bazilijaus katedros praskris viršgarsiniai naikintuvai, strateginiai bombonešiai Tu-160 ir pirmą kartą nuo 2010 m. – „lemties dienos“ vadavietės lėktuvas Il-80, kuris, branduolinio karo atveju, skraidintų aukščiausius Rusijos vadovus, pranešė Gynybos ministerija.

17:47 Ukraina: Chersone rūsiuose kankinama apie 500 žmonių

Okupuotoje Chersono srities dalyje rūsiuose kalinama ir kankinama apie 500 žmonių, sako Tamila Taševa, Ukrainos prezidento nuolatinė atstovė Krymo autonominėje respublikoje.

„Taip yra Chersone prie administracinės sienos su Krymu. Pavyzdžiui, Novoaleksejevkos ir Heničesko gyvenvietėse okupacinės administracijos atvyksta su ištisais sąrašais aktyvistų arba žmonių, kurie dalyvavo civilinėje Krymo blokadoje ir juos išveža, pagrobia“, – T. Taševą citavo „Unian“.

17:30 Australija išsiuntė naują ginklų Ukrainai siuntą

Australija išsiuntė Ukrainai paskutinį šarvuotąjį transporterį „Bushmaster“ su keliomis M777 haubicomis, socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė Bruce'as Edwardsas, Australijos ambasadorius Ukrainoje.

17:20 V. Zelenskis gegužės 9 d. pakvietė O. Scholzą apsilankyti Kyjive

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, paragino Olafą Scholzą, Vokietijos kanclerį, žengti „ryžtingą žingsnį“ ir gegužės 9 d., kai Rusija mini Sovietų Sąjungos pergalę Antrajame pasauliniame kare, apsilankyti Kyjive.

„Jis pakviestas, kvietimas atviras. Jis galioja jau kurį laiką“, – sakė V. Zelenskis, kurį cituoja BBC.

17:12 Suomijoje rusišką naftą pradeda keisti norvegiška

Kovą, palyginti su tuo pačiu laiku pernai, Suomija importavo 70% mažiau naftos iš Rusijos. Ją daugiausia pakeitė kaimynės Norvegijos nafta.

Nupirktos naftos iš Rusijos vertė, palyginti su 2021 metais, sumažėjo 45%, skelbia „Bloomberg“, remdamasis šalies skelbiamais duomenimis. Daugiau skaitykite čia.

17:11 Kyjive besilankantys Baltijos šalių užsienio reikalų ministrai kalba apie Ukrainos atstatymą

Kyjive su Baltijos šalių kolegomis besilankantis Gabrielius Landsbergis, Lietuvos užsienio reikalų ministras, sako, kad laikas pradėti žvelgti į ateitį ir pradėti Ukrainos atstatymą.

„Tam, kad Rusijos agresija būtų sustabdyta, reikalinga tolesnė karinė parama Ukrainai bei sankcijų stiprinimas. Kartu turime žvelgti į ateitį ir pradėti Ukrainos atstatymą ir atkūrimą. Mes ir toliau dirbsime su partneriais koordinuodami veiksmus šiose srityse“, – pažymi G. Landsbergis.

Išsamiau skaitykite čia.

16:31 Kremlius pasipiktinęs Lenkijos „priešiška retorika“

Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai, penktadienį pareiškė, kad iš Lenkijos sklinda priešiška retorika ir kad Varšuva gali būti „grėsmės šaltinis“ Rusijai.

Lenkija prisidėjo prie raginimų, kad Europos Sąjunga sugriežtintų sankcijas, o NATO apginkluotų Ukrainą, bandančią pasipriešinti į jos rytus įsiveržusioms Rusijos pajėgoms.

Anna Moskva, Lenkijos aplinkos ir klimato ministrė, sakė, kad „Lenkija didžiuojasi patekusi į Putinui nedraugiškų šalių sąrašą“, skelbia „Reuters“.

16:17 Ukraina: Rusija grasinimais šantažuoja Europą

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, kreipėsi į užsienio politikos analitinį centrą „Chatham House“, kur sakė, kad Rusija netiki, jog bus teisiama už karo nusikaltimus Ukrainoje dėl „branduolinio šantažo“.

„Rusija atvirai kalba apie branduolinius ginklus. Laikas, per kurį Rusijos raketos gali pasiekti Europos miestus. Jie tai daro dėl nebaudžiamumo jausmo. Rusija grasinimais šantažuoja Europą“, – sakė Ukrainos prezidentas.

Anot jo, nuniokotas pietinis Mariupolio uostamiestis yra „kankinimų ir bado, naudojamų kaip ginklas, pavyzdys“, ir pridūrė, kad į miestą negali patekti jokios tarptautinės organizacijos, praneša „The Guardian“.

Paklaustas, kokios mažiausios sąlygos, su kuriomis sutiktų taikos susitarime su Rusija, V. Zelenskis atsakė: „Ukrainos žmonės mane išrinko Ukrainos prezidentu, o ne mini Ukrainos prezidentu.“

Jis sako, kad Rusijos kariuomenė turi pasitraukti, o Ukraina privalo susigrąžinti visas savo teritorijas, buvusias iki 2014 m.

16:03 Ukrainoje įstrigę 25 mln. tonų grūdų

Beveik 25 mln. tonų grūdų įstrigo Ukrainoje ir negali išvykti iš šalies dėl infrastruktūros problemų ir užblokuotų Juodosios jūros uostų, pranešė Jungtinių Tautų (JT) maisto agentūra.

Pilnos talpyklos gali sukelti sandėliavimo problemų derliaus nuėmimo metu liepos ir rugpjūčio mėnesiais, sakė Josefas Schmidhuberis, JT Maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) direktoriaus pavaduotojas.

„Nepaisant karo, derliaus nuėmimo sąlygos neatrodo tokios baisios. Tai iš tiesų gali reikšti, kad Ukrainoje gali nepakakti sandėliavimo pajėgumų, jei neatsivers kviečių eksporto koridorius iš Ukrainos“, –jį citavo „The Guardian“.

15:50 Ukraina: rusai šaudė per civilių evakuaciją iš „Azovstal“

Ukrainos pulkas „Azov“, vadovaujantis „Azovstal“ Mariupolyje gynybai, penktadienį apkaltino Rusijos pajėgas šaudžius per civilių evakuaciją iš didžiulės plieno gamyklos, nepaisant Maskvos paskelbtų paliaubų.

„Per paliaubas gamykloje „Azovstal“ rusai, panaudoję prieštankinį valdomąjį ginklą, pataikė į automobilį“, – „Telegram“ pranešė „Azov“. Remiantis pranešimu, tuo metu automobilis „judėjo link civilių gyventojų, kad juos evakuotų“.

Per smūgį žuvo vienas ukrainiečių karys ir dar šeši buvo sužeisti, teigiama pranešime.

15:34 V. Zelenskis: Baltijos šalys pirmosios palaikė Ukrainą ir ginklais, ir diplomatija

Nuo pat karo pradžios Baltijos šalys pirmosios palaikė Ukrainą ir ginklais, ir diplomatija, sako Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas.

„Nuo pat karo pradžios Baltijos šalys pirmosios palaikė Ukrainą ir ginklu, ir diplomatija“, – Ukrainos vadovas paskelbė savo oficialioje „Telegram“ paskyroje, penktadienį Kyjive viešint Lietuvos, Latvijos ir Estijos užsienio reikalų ministrams.

„Dėkojame Estijos ministrei Evai-Mariai Liimets, Latvijos – Edgarui Rinkevičiui ir Lietuvos – Gabrieliui Landsbergiui už apsilankymą Kyjive! Svarbu ne tik didinti sankcijų spaudimą, bet ir išlaikyti sankcijų vientisumą. Neturime leisti agresoriui jų išvengti ir toliau finansuoti nusikalstamą karą prieš Ukrainą“, – sakoma įraše.

G. Landsbergis savo „Twitter“ paskyroje informavo, kad vizito tikslas – aptarti būsimą sugriautų miestų atstatymą, Ukrainos narystės Europos Sąjungoje perspektyvas. 

15:30 Prie Ukrainos ambasados vyko apsikabinimų akcija

Apie pusšimtis žmonių penktadienį šalia Ukrainos ambasados Vilniuje dalyvavo apsikabinimų akcijoje, skirtoje pagerbti šios šalies laisvės gynėjus.

„Manau, kad dalyvavo apie 50 žmonių. Gera emocija, visi su gera nuotaika, pasipuošę, lietus akcijos tikrai nesugadino“, – BNS sakė Monika Pulokė, akciją organizavusio Lietuvos pašto atstovė spaudai.

Žmonės per pietų pertrauką buvo kviečiami ateiti pasipuošę Ukrainos vėliavos spalvomis ir apsikabinti.

Susirinkusiesiems dėkojo Ukrainos ambasados atstovai, kuriems įteiktas simbolinis pašto ženklas, skirtas Ukrainos laisvės gynėjams.

Akcijos akimirka. Gretos Skaraitienės (BNS) nuotr.
Akcijos akimirka. Gretos Skaraitienės (BNS) nuotr. 

15:23 Rusų pajėgos bando šturmuoti Severodonecką

Rusijos pajėgos beveik apsupo Severodonecką – labiausiai į rytus nutolusį Ukrainos miestą, tebekontroliuojamą Kyjivo, ir bando jį šturmuoti, penktadienį pranešė vietos pareigūnas.

„Miestas beveik apsuptas Rusijos ir separatistų paskelbtos „Luhansko liaudies respublikos“ karių“, – sakė Oleksandras Striukas, Severodonecko karinės administracijos vadovas, per Ukrainos televiziją.

„Jie bando šturmuoti miestą per netoliese esančius kaimus“, – sakė jis, turėdamas galvoje, jog puolimas vykdomas keliomis kryptimis.

O. Striukas sakė, kad į šiaurę nuo Severodonecko esančiame kaime vyksta mūšiai. Pasak jo, kol kas Ukrainos kariuomenei pavyksta „atremti šias atakas“, tačiau rusų pajėgos didina spaudimą.

15:17 V. Zelenskis: Rusijos kariai sunaikino beveik 400 ligoninių

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pranešė, kad „Rusijos kariai sunaikino arba apgadino beveik 400 sveikatos priežiūros įstaigų“, tarp kurių yra ir ligoninės, ir gimdymo namai, ir poliklinikos.

„Laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose – rytuose ir pietuose – padėtis dėl medicinos paslaugų ir vaistų prieinamumo yra tiesiog katastrofiška“, – sakė V. Zelenskis.

Prezidentas taip pat atkreipė dėmesį, kad šalyje sudėtinga gydyti vėžiu sergančius asmenis, be to, trūksta antibiotikų ir insulino.

15:06 „Amnesty International“: Rusija turi būti teisiama už nusikaltimus Bučoje

„Amnesty International“ ataskaitoje, parengtoje atlikus tyrimą vietoje, teigiama, kad Rusijos pajėgos turi būti teisiamos už karo nusikaltimus, įvykdytus Bučoje.

Teisių gynimo grupė teigė, kad civiliai gyventojai buvo „beatodairiškai šaudomi ir kankinami“.

„Tai nėra pavieniai incidentai. Tai labai būdinga situacijoms, kai Rusijos pajėgos kontroliavo miestą ar kaimą“, – Kyjive surengtoje spaudos konferencijoje sakė Donatella Rovera, „Amnesty“ vyresnioji patarėja krizių klausimais.

14:42 Ukraina prognozuoja, kad ekonomikos atsigavimui reikės mažiausiai penkerių metų

Ukrainos ekonominių tyrimų ir politinių konsultacijų institutas prognozuoja, kad šalies ekonomika, siekdama sugrįžti į iki karo buvusį lygį, po karo penkerius metus turėtų augti po 15%.

Igoris Burakovskis, instituto vadovas, teigia, kad atsigavimui įtakos turės laikas, finansai ir kitų šalių teikiama pagalba. Jis perspėjo, kad šalis turėtų kontroliuoti savo išlaidas, bei atidžiai sekti, jog būtų išvengta korupcijos atvejų, kurie apsunkintų šalies atstatymą.

14:11 Ukraina skelbia Rusijos nuostolius

Ukraina skelbia, kad per 72 karo dienas nukovė 24.900 Rusijos karių, 196 lėktuvus, 1.110 tankų ir 5.986 vnt. kitos karinės technikos.

14:06 Rusijos opozicijos atstovui I. Azarovui gresia bauda už kariuomenės „diskreditavimą“

Ilja Azarovas, Kremlių kritikuojantis opozicijos politikas, penktadienį pareiškė, kad jam gresia bauda iki 100.000 RUB (1.400 Eur) už ginkluotųjų pajėgų diskreditavimą Maskvos karinės kampanijos Ukrainoje metu.

Pasak I. Azarovo, teisėsauga jam iškėlė administracinę bylą „už Rusijos ginkluotųjų pajėgų panaudojimo siekiant apsaugoti Rusijos Federacijos ir jos piliečių interesus bei palaikyti tarptautinę taiką diskreditavimą“.

Didžiausio Rusijos nepriklausomo laikraščio „Novaja Gazeta“ žurnalistas ir vietos deputatas nurodė, remdamasis prokurorais, kad byla pradėta dėl vieno įrašo socialiniame tinkle „Facebook“, bet išsamesnės informacijos neturėjo.

„Jau pradėjau nerimauti, kad jie mane pamiršo arba kad nepakankamai aiškiai pasisakiau prieš karą!“ – ironizavo jis.

13:45 Kyjivas: Rusija tęsia Mariupolio gamyklos „Azovstal“ puolimą

Ukraina penktadienį paskelbė, kad Rusija tęsia „puolamąsias operacijas“ prieš Mariupolio metalurgijos gamyklą „Azovstal“, kur yra likusių sugriauto miesto gynėjų ir civilių.

„Gynybos pajėgų blokavimas „Azovstal' teritorijoje tęsiasi, – vaizdo įraše sakė ukrainiečių kariuomenės atstovas. – Kai kuriuose rajonuose padedant aviacijai atnaujintos puolamosios operacijos gamyklos kontrolei perimti.“

Pareiškimas paskelbtas Kyjivui pranešus, kad penktadienį planuojama dar viena civilių evakuacija iš „Azovstal“.

13:42 G-7 lyderiai sekmadienį surengs virtualią konferenciją su V. Zelenskiu

Didžiojo septyneto (G-7) lyderiai sekmadienį surengs derybas vaizdo ryšiu su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, pranešė Vokietijos, šiuo metu pirmininkaujančios turtingųjų šalių klubui, vyriausybės atstovė.

„Vokietijos kancleris surengs trečią vaizdo konferenciją nuo šių metų pradžios su savo partneriais G-7“, – penktadienį žurnalistams sakė atstovė Christiane Hoffmann. Ji pažymėjo, kad gegužės 8-oji yra „istorinė data, žyminti Antrojo pasaulinio karo Europoje pabaigą“.

„Per ją bus aptarti aktualūs klausimai, ypač padėtis Ukrainoje. Dalyvaus Ukrainos prezidentas Zelensky ir praneš apie dabartinę padėtį jo šalyje“, – sakė Ch. Hoffmann.

13:27 Ukrainos žiniasklaidoje – pranešimai apie liepsnojančią rusų fregatą Juodojoje jūroje

Ukrainos žiniasklaida penktadienį pranešė, kad Juodojoje jūroje netoli Gyvačių salos dega Rusijos karinių jūrų pajėgų fregata.

Naujienų agentūra „Unian“ citavo Odesos leidinio „Dumskaja“ pranešimą, kad į „Burevestnik“ klasės Rusijos karo laivą pataikė Ukrainos pajėgų paleista sparnuotoji raketa „Neptun“. Pranešime sakoma, kad pirmųjų žinučių apie gaisrą tame laive socialiniuose tinkluose pasirodė ketvirtadienį.

Nurodoma, kad virš numanomos įvykio vietas intensyviai skraido Rusijos kariniai orlaiviai.

13:17 „Reuters“: EK leis Vengrijai, Slovakijai ir Čekijai ilgiau pirkti rusišką naftą

Du šaltiniai Europos Komisijoje naujienų agentūrai „Reuters“ patvirtino, kad ES sudarys išimti tris Bendrijos valstybėms ilgiau pirkti rusišką naftą, net ir patvirtinus šeštąjį sankcijų paketą Rusijai.

Šiuo paketu siekiama įvesti naftos embargą rusiškos naftos importui. „Reuters“ šaltinių teigimu, Vengrijai ir Slovakijai bus leista pirkti rusišką naftą iki 2024 pabaigos, o Čekijai išimtis bus pritaikyta iki 2024 birželio.

12:39 G. Landsbergis su Estijos, Latvijos kolegomis lankosi Kyjive

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis su Estijos, Latvijos kolegomis penktadienį lankosi Kyjive.

G. Landsbergis savo „Twitter“ paskyroje informavo, kad vizito tikslas – aptarti būsimą sugriautų miestų atstatymą, Ukrainos narystės Europos Sąjungoje perspektyvas. 

„Lankausi Kyjive su Latvijos ir Estijos kolegomis. Šįkart mes taip pat kalbamės apie atstatymą, atkūrimą ir apie ES kandidatės statusą Ukrainai. Žydintis Kyjivas primena, kad šalis yra pasirengusi šviesiai ateičiai“, – teigė ministras.

12:28 NŠA kviečia teikti projektus ukrainiečių vaikų integracijai, lietuvių kalbos mokymui

Nacionalinė švietimo agentūra kviečia organizacijas teikti paraiškas projektams, skirtiems nuo karo pabėgusių ukrainiečių vaikų integracijai, lietuvių kalbos mokymui, emocinei pagalbai.

Kaip informavo NŠA, iš viso šioms veikloms numatyta skirti 90.000 eurų.

12:25 Prorusiški separatistai nuėmė ukrainietiškus kelio ženklus Mariupolyje

Maskvos remiami separatistai pietryčių Ukrainoje pareiškė, kad nuėmė kelio ženklus su rusų pajėgų apsiausto Mariupolio uostamiesčio pavadinimu ukrainiečių bei anglų kalbomis ir pakeitė juos rusiškais.

„Prie įvažiavimo į Mariupolį pastatyti atnaujinti kelio ženklai“, – sakoma ketvirtadienį separatistų darinio – „Donecko liaudies respublikos“ (DLR) – susisiekimo ministerijos paskelbtame pranešime.

Ministerija paskelbė nuotraukų, kuriose matyti, kaip savivaldybės darbuotojai su oranžinėmis liemenėmis nuima kelio ženklą su užrašu „Mariupolis“ ukrainiečių bei anglų kalbomis ir pastato tokį pat ženklą rusų kalba.

„Kelio ženklų keitimo darbai visoje išvaduotoje teritorijoje bus tęsiami“, – rašoma pranešime ir priduriama, kad analogiški darbai buvo atlikti ir mažesnėse gyvenvietėse.

12:14 V. Zelenskio patarėjas: „paradas“ Mariupolyje yra pasityčiojimas

Gegužės 9 d. Mariupolyje Rusijos planuojamas ukrainiečių belaisvių „paradas“ yra demonstratyvus pasityčiojimas iš Ženevos konvencijos. 2014 m. Rusija surengė panašų spektaklį Donecke ir dabar planuoja pakartoti savo karo nusikaltimą.

Tokius komentarus savo oficialioje „Twitter“ paskyroje paskelbė Ukrainos prezidento patarėjas Michailas Podoliakas.

„2014 m. rugpjūčio 24 d. Donecke įvyko „kalinių paradas“. Tada 50 Ukrainos ginkluotųjų pajėgų grupė buvo vedama miesto gatvėmis, jie buvo apmėtyti šiukšlėmis. Po aštuonerių metų Kremlius nusprendė pakartoti spektaklį gegužės 9 d. Mariupolyje. Tam jie planuoja pasinaudoti ne tik karo belaisviais, bet ir uniformomis aprengtus civilius gyventojus“, – sakė M. Podoliakas.

M. Podoliakas pavadino Rusijos veiksmus „demonstratyviu pasityčiojimu iš Ženevos konvencijos“. Anot Ukrainos prezidento patarėjo, Ukraina atsakingai dokumentuoja visus Rusijos karo nusikaltimus.

„Šiems nusikaltimams nėra senaties termino“, – konstatavo M. Podoliakas.

Prieš kelias dienas Ukraina paskelbė, kad Mariupolio apylinkėse esančiose filtravimo stovyklose esantys vyrai bus perrengti karinėmis uniformomis ir kaip karo belaisviai atvežti į gegužės 9-osios paradą. Šią informaciją pateikė miesto mero Petro Andriuščenkos patarėjas. V. Putinas taip pat siekia paimti į nelaisvę kelis Ukrainos karius, kurie gina „Azovstal“, kad galėtų juos panaudoti per paradą. Apie tai interviu Vokietijos laikraščiui BILD pranešė vienas iš „Azov“ karių.

11:56 Vengrija: rusiškos naftos embargu peržengiama raudona linija

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas penktadienį piktai užsipuolė Europos Komisijos vadovę Ursulą von der Leyen, pareiškęs, kad ji kėsinasi į Europos Sąjungos vienybę, siūlydama uždrausti rusiškos naftos importą.  

V. Orbanas sakė, kad naftos embargu peržengiama „raudona linija“. 

„Europos Komisijos pirmininkė tyčia ar netyčia pasikėsino į sukurtą Europos vienybę“, – sakė premjeras per valstybinį radiją.

„Nuo pat pirmos akimirkos aiškiai pasakėme, kad bus nustatyta raudona linija, t. y. energijos embargas, ir jie šią raudoną liniją peržengė“, – kalbėjo jis.

11:27 Rusija sako smogusi amunicijos sandėliui Kramatorske

Rusijos gynybos ministerija išplatino pranešimą, kuriame teigiama, jog Rusijos pajėgos raketomis smogė amunicijos sandėliui Kramatorsko mieste.

Rusai taip pat giriasi numušę du ukrainiečių lėktuvus virš Luhansko – Su-25 ir MiG-29, pranešimą cituoja „Reuters“.

Nepriklausomai patikrinti informacijos kol kas nėra galimybių.

11:07 Ukraina: JT vadovaujama Mariupolio misija išgelbėjo beveik 500 civilių

Iš nuniokoto Mariupolio miesto ir rusų pajėgų apgultos metalurgijos gamyklos „Azovstal“ per Jungtinių Tautų vadovaujamą gelbėjimo operaciją evakuota beveik 500 civilių, penktadienį pranešė Ukrainos prezidento biuras.

JT ketvirtadienį skelbė, kad su nauja vilkstine bus evakuoti civiliai iš paskutiniu pasipriešinimo židiniu Mariupolyje tapusios gamyklos „niūraus pragaro“.

„Mums pavyko evakuoti beveik 500 civilių“, – per susirašinėjimo platformą „Telegram“ pranešė ukrainiečių prezidento Volodymyro Zelenskio biurui vadovaujantis Andrijus Jermakas.

Pasak jo, Kyjivas „padarys viską, kad išgelbėtų visus savo civilius ir kariškius“, įstrigusius sugriautame pietiniame Mariupolio uostamiestyje. Jis pridūrė, kad operacija dar tęsiasi.

10:59 Vokietija perduos Ukrainai 7 modernias haubicas

Vokietijos vyriausybė pasiekė susitarimą perduoti Ukrainai daugiau sunkiosios ginkluotės – šaliai bus perduotos 7 vokiečių gamybos savaeigės haubicos „Panzerhaubitze 2000“, penktadienį pranešė Vokietijos gynybos ministrė Christine Lambrecht.

Apie tai ji pranešė lankydama vokiečių karius Slovakijoje, rašo „Deutche Welle“.

„Šios septynios haubicos yra būtent tie ginklai, kurių Ukraina prašė Vokietijos. Tokio tipo haubicas anksčiau Ukrainai jau pažadėjo perduoti Nyderlandai.

Lietuvos kariuomenė taip pat savo arsenale turi „PzH 2000“, kurios pasižymi dideliu šaudymo tempu ir gali taikiniams smogti 40 km atstumu, o savo distancija lenkia Rusų turimas savaeiges artilerijos sistemas.

Vokietijos kariuomenė turi apie 100 „Panzerhaubitze 2000“, bet tik 40 iš jų yra parengtos kovos veiksmams.

Kada bus pristatyta minima ginkluotė, nenurodoma.

Ukrainiečių kariai kitą savaitę Vokietijoje turi pradėti mokytis naudotis šiomis mašinomis.

10:34 JK: Rusija siekia užimti Mariupolį iki Pergalės dienos

Jungtinės Karalystės kariškiai mano, kad Rusija nori užimti Ukrainos pietrytinį Mariupolio uostamiestį ir jame esančią didžiulę metalurgijos gamyklą „Azovstal“ iki pirmadienio, kai minės Sovietų Sąjungos pergalės prieš nacistinę Vokietiją Antrajame pasauliniame kare metines. 

JK gynybos ministerija tai nurodė kasdieninėje žvalgybos informacijos apžvalgoje, kurią skelbia socialiniame tinkle „Twitter“.   

„Azovstal“ pramonės zonoje – paskutiniame uostamiesčio gynėjų bastione – jau daug savaičių vyksta intensyvūs mūšiai. Didžiuliame požeminių tunelių labirinte po plieno gamykla nuo rusų pajėgų bombardavimo slepiasi ukrainiečių kariai ir civiliai.   

„Šios pastangos Rusijai kainuoja daug karių gyvybių, technikos ir šaudmenų. Kol gamykloje „Azovstal“ tęsis ukrainiečių pasipriešinimas, Rusijos nuostoliai toliau didės ir bus žlugdomi jų operaciniai planai Donbaso pietuose“, – pridūrė jie. 

10:21 JK ekspertas: rusai patiria itin didelių nuostolių

Rusijos pajėgoms nepavyksta pasiekti strateginio proveržio Donbaso regione, teigia Justinas Bronkas, Jungtinėje Karalystėje įsikūrusio „Rusi“ saugumo tyrimų instituto ekspertas.

Anot jo, Rusijai vietomis pavyksta užimti keleto kilometrų atkarpą, tačiau jie patiria „itin didelių nuostolių“ ir „baigia išsikvėpti“, tyrėją cituoja BBC.

Eksperto vertinimu, atkakliausios kovos vyksta prie Iziumo miesto.

10:06 ES siūlo įvesti sankcijas V. Putino meilužei A. Kabajevai

Europos Sąjunga pasiūlė taikyti sankcijas buvusiai rusų gimnastei Alinai Kabajevai dėl jos vaidmens Kremliaus propagandoje ir glaudžių ryšių su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, rašoma dokumente, su kuriuo ketvirtadienį susipažino naujienų agentūra AFP.

Sankcijos A. Kabajevai numatytos šeštajame bloko sankcijų Rusijai už karą Ukrainoje pakete. 

Šį paketą, taip pat numatantį uždrausti rusiškos naftos importą, Europos Komisija trečiadienį pateikė patvirtinti 27 valstybėms narėms. Paketui priimti būtinas vienbalsis pritarimas. 

Vengrija, Slovakija ir kitos Rytų Europos šalys kol kas atsisako jam pritarti, reikalaudamos išimčių dėl rusiškos naftos embargo. 

Jei paketas bus patvirtintas, A. Kabajevai bus uždrausta atvykti į ES, taip pat bus įšaldytas jos turtas. 

09:50 JAV generolas: Rusijai nepavyko įgyvendinti plano

Rusijai nepavyko įgyvendinti savo karinio plano Ukrainoje, per JAV Senato Ginkluotųjų pajėgų komiteto posėdį sakė Jamesas McConville'as, Sausumos pajėgų štabo viršininkas generolas.

„Rusijos planas yra labai sudėtingas. Tokiam planui įgyvendinti reikia labai gerai parengtų ir drausmingų karių. Jie neturėjo šių įgūdžių. Jie neturėjo pakankamai apmokytų karių“, – jį cituoja ukrainietiškas „Voice of America“ kanalas. 

Generolas pažymėjo, kad panašiam Rusijos kariniam planui įgyvendinti reikėtų daug sudėtingesnės logistikos sistemos.

Christine Wormuth, JAV kariuomenės sekretorė, atkreipė dėmesį į tai, kaip JAV sugebėjo dislokuoti savo pajėgas Europoje.  

„Mes taip pat pademonstravome, kaip gerai sugebame teikti Ukrainai pagalbą ginklais. Tai rodo, kad JAV kariuomenė yra tvirtai įsipareigojusi teikti logistikos paramą“, – sakė ji.

09:39 Rusija ruošia smarkų puolimą Luhansko srityje

Rusija dės visas pastangas, kad prasiveržtų į Severodonecką arba Popasnę, esančias Luhansko srityje, sako Sergejus Gaidai, Luhansko srities vadovas. 

„Per ateinančias 3–4 dienas ruošiamės galingesniems puolimams. Jie dės visas pastangas, kad prasiveržtų į Severodonecką arba Popasnę“, – jį cituoja naujienų agentūra „Unian“.

Pasak jo, padėtis Popasnėje jau seniai yra „labai sudėtinga“. Miestas beveik visiškai sugriautas.

„Nes jis visą parą bombarduojamas, apšaudomas iš įvairiausių ginklų, o kartais net batalionai puola mūsų karines pozicijas“, – pridūrė jis.

Luhansko regionas nuolat apšaudomas. Žmones evakuoti sunku, nes okupantai nesuteikia žaliųjų koridorių, o susitarimai evakuoti civilius gyventojus nuolat pažeidžiami.

09:01 JAV prašymu Fidžyje areštuota su Rusijos oligarchu siejama superjachta

Fidžio pareigūnai areštavo 300 mln. USD vertės jachtą, priklausančią Rusijos oligarchui Suleimanui Kerimovui, JAV Teisingumo departamentui paprašius sulaikyti laivą dėl sankcijų pažeidimų ir įtariamų ryšių su korupcija, ketvirtadienį pranešė departamentas. 

Prieš penkerius metus pagaminta 106 metrų ilgio jachta „Amadea“ stovėjo Ramiojo vandenyno Lautokos uoste Fidžyje, kai pagal JAV išduotą orderį ir Teisingumo departamento prašymu ją perėmė vietos pareigūnai.

„Amadea“ gali būti konfiskuota dėl tikėtino JAV įstatymų pažeidimo, įskaitant Tarptautinės nepaprastosios padėties ekonominių galių įstatymo pažeidimus, pinigų plovimą ir sąmokslą“, – sakoma departamento pranešime.

S. Kerimovas yra vienas Rusijos oligarchų, „kurie gauna pelno iš Rusijos vyriausybės per korupciją ir jos piktavališką veiklą visame pasaulyje, įskaitant Krymo okupaciją“, – rašoma pranešime.

08:39 Pentagonas neigia padedantis Ukrainai „nusitaikyti“ į Rusijos generolus

JAV Gynybos departamentas ketvirtadienį paneigė teikęs žvalgybos informaciją apie Rusijos generolų buvimo vietas kovos veiksmų zonose, kad Ukrainos pajėgos galėtų juos nukauti.

Komentuodamas didelio atgarsio sulaukusį dienraščio „The New York Times“ pranešimą apie JAV paramą Ukrainos kariuomenei Pentagono atstovas Johnas Kirby pripažino, kad Jungtinės Valstijos teikia karinės žvalgybos informaciją Kyjivo pajėgoms, siekdamos „padėti ukrainiečiams ginti savo šalį“, nuo vasario pabaigos atakuojamą Maskvos kariuomenės.

„Mes neteikiame žvalgybos duomenų apie aukšto rango kariuomenės vadų buvimo vietą mūšio lauke ir nedalyvaujam Ukrainos kariuomenei priimant sprendimus dėl taikinių“, – pabrėžė J. Kirby.

Vėliau ketvirtadienį JAV žiniasklaida atskirai pranešė, kad Jungtinės Valstijos pasidalijo su Kyjivu žvalgybos informacija, esą padėjusia ukrainiečiams praeitą mėnesį nuskandinti Rusijos raketinį kreiserį „Moskva“. Šio Juodosios jūros laivyno flagmano praradimas buvo itin skaudus smūgis Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui.

Plačiau apie tai rašoma čia.

08:26 Baltijos šalys JT ragina užtikrinti saugų ukrainietiškų grūdų gabenimą

Baltijos šalys ragina Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybą, JT valstybių bendruomenę bei atsakingas JT agentūras užtikrinti saugų ukrainietiškų grūdų gabenimą iš Rusijos užgrobtų ir blokuojamų Ukrainos jūros uostų.

Toks raginimas buvo išreikštas ketvirtadienį vykusiame JT Saugumo Tarybos posėdyje, praneša Užsienio reikalų ministerija (URM).  

Komentuodamas bendrą Estijos, Latvijos ir Lietuvos pareiškimą Lietuvos nuolatinis atstovas JT ambasadorius Rytis Paulauskas sakė, kad Rusijai užblokavus šalies jūrų uostus, Ukraina negali išvežti 20 mln. tonų pernai metų derliaus grūdų.

08:07 Prie Ukrainos ambasados – apsikabinimų akcija

Prie Ukrainos ambasados sostinėje penktadienį rengiama apsikabinimų akcija, siekiant pagerbti šios šalies laisvės gynėjus.

Akciją inicijuoja Lietuvos paštas.

Jis kviečia apsirengti viena iš Ukrainos vėliavos spalvų ir per pietų pertrauką ateiti prie Ukrainos ambasados, kur planuojamas masinis apsikabinimas.

07:27 Pentagonas: didžioji dalis Rusijos pajėgų atitraukta nuo Mariupolio

Pentagonas ketvirtadienį pranešė, kad didžioji dalis Rusijos pajėgų, laikytų prie Ukrainos pietrytinio Mariupolio uostamiesčio, buvo perkeltos toliau į šiaurę, kur vyksta pagrindinės mūšio dėl Donbaso kautynės.

JAV Gynybos departamento atstovas Johnas Kirby nurodė, kad Mariupolyje paliktos tik maždaug dvi bataliono taktinės grupės, tai yra apie 2.000 karių.

Pareigūnas pažymėjo, kad Rusijos aviacija toliau bombarduoja Mariupolį, bet Maskvos pajėgos į naujas teritorijas veržiasi vangiai ir be didesnės pažangos, patirdamos įnirtingą Ukrainos kariuomenės pasipriešinimą vykstant pagrindinėms kautynėms rytiniame Donbaso regione.

Pentagono atstovas sakė, kad neįžvelgia jokių Rusijos pajėgų veiksmų pobūdžio pasikeitimų artėjant svarbia data laikomai gegužės 9-ajai.

J. Kirby sakė, kad JAV tebesilaiko nuomonės, jog Rusija atsilieka nuo savo numatyto grafiko ir Donbase nedaro tokios pažangos, kokios buvo tikimasi.

07:06 Planuojama trečioji gelbėjimo operacija iš „Azovstal“

Penktadienį planuojama surengti trečią civilių gelbėjimo operaciją iš apsiaustos „Azovstal“ gamyklos Mariupolyje.

Manoma, kad apie 200 civilių vis dar yra gamyklos teritorijoje, kur vakar Rusijos pajėgos buvo atnaujinusios puolimą, rašo BBC.

06:53 Japonija įveda daugiau sankcijų

Japonijos premjeras Fumio Kishida ketvirtadienį paskelbė, kad šalis išplečia sankcijų režimą Rusijai.

Naujos sankcijos įvedamos 140-čiai fizinių ir juridinių asmenų, kurių turtas galės būti įšaldytas rašo CNN. Taip pat sankcionuojamos 70 karinio pobūdžio kompanijų, kurioms bus taikomas eksporto draudimas.

Rusijai taip pat bus draudžiama parduoti aukštųjų technologijų produkcijos, tokios kaip kvantinių kompiuterių dalys.

06:33 Tarsis, kaip užtikrinti V. Putino atsakomybę už karo nusikaltimus

Vilniuje penktadienį bus diskutuojama, kaip užtikrinti Rusijos ir Baltarusijos vadovų Vladimiro Putino ir Aliaksandro Lukašenkos individualią baudžiamąją atsakomybę už karo nusikaltimus Ukrainoje.

Tarptautinėje konferencijoje bus diskutuojama, kodėl nuteisimas už agresijos nusikaltimą yra gyvybiškai svarbus tarptautinės bendruomenės išlikimui, ir persekiojimo už šį nusikaltimą galimybės, teisiniai mechanizmai Rusijos agresijos kontekste.

Konferencijoje nuotoliniu būdu dalyvaus Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba, buvęs Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Gordonas Brownas, į renginį atvyks pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas Vytautas Landsbergis, kiti atstovai.

Valdovų rūmuose rengiamoje tarptautinėje konferencijoje „Baudžiamoji atsakomybė už agresiją prieš Ukrainą. Kaip įvykdyti teisingumą?“ kalbės teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska, teisininkas, Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas.

06:30 Lenkijos prezidentas: Rusija pati patikėjo savo propaganda, kad užims Ukrainą iš karto

Karą pradėjusi Rusija pati tapo savo propagandos auka patikėjusi, jog Ukrainą dėl neva šalies piliečių nelojalumo galės užimti iš karto, sako Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda.

„Svarbiausia, kad Rusai tikėjo, kad užims Ukrainą iš karto, kad ukrainiečiai pasiduos, jie patys prisikimšę savo propagandos, galvojo, kad patys ukrainiečiai netiki savo valstybe, bet pasirodė, kad yra atvirkščiai“, – interviu LRT ketvirtadienį sakė A. Duda.

„(Ukrainiečiai – BNS) parodė ne tik sau, bet ir visam pasauliui, kad yra pasirengę atiduoti savo gyvybę už tai ir daugiau nei du mėnesius kovoja su daug stipresne už save armija, parodo savo didvyriškumą“, – kalbėjo Lenkijos vadovas.

„Rusija negali pakęsti nepriklausomos, suverenios, laisvos Ukrainos, kuri nori pati spręsti dėl savęs (...). Kremlius negali šito dalyko pakęsti ir sugalvojo užpulti Ukrainą“, – pabrėžė jis.

Klausiamas, kaip vertina Rusijos grėsmę Lenkijai, Baltijos šalims, A. Duda akcentavo, kad Lenkija pirmiausia turi savo kariuomenę „kuri bet kokios atakos atveju gins savo tėvynę“, o penktojo NATO straipsnio galiojimu, užtikrinančiu bet kurios narės kolektyvinę gynybą, niekas neabejoja. Anot jo, tai dar kartą patikino Lenkijoje neseniai viešėjęs Jungtinių Valstijų vadovas Joe Bidenas.

„Visi mes stotumėme į kovą, ir, kaip matėme, galima Rusiją nugalėti“, – sakė jis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Senų padangų guma virto inovatyviais produktais – tapo išskirtiniais rinkoje Verslo tribūna

Atliekų tvarkymas – tai ne tik kokybiškai perdirbta atlieka, bet ir inovatyvūs, pažangūs, aplinkai draugiški...

Kinija vilioja pietines Ramiojo vandenyno salas saugumo ir prekybos bendradarbiavimu

Kinija pristatė savo planus smarkiai plėsti bendradarbiavimą saugumo ir ekonomikos srityje su pietinio...

Verslo aplinka
2022.05.25
Rusija skelbia po išminavimo atidaranti Mariupolio uostą

Rusija trečiadienį pareiškė, kad jos pajėgų užimto Ukrainos pietrytinio Mariupolio miesto uostas vėl...

Verslo aplinka
2022.05.25
D. Kuleba Davose ragina Vakarus „užraukti rusišką eksportą“

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba trečiadienį paragino Vakarus „užraukti rusišką eksportą“...

Verslo aplinka
2022.05.25
Dūma panaikino viršutinę amžiaus ribą norintiems tarnauti kariuomenėje

Rusijos parlamentas trečiadienį priėmė įstatymo pataisas, kuriomis panaikinama viršutinė amžiaus riba,...

Verslo aplinka
2022.05.25
Rusija skelbia atliksianti su užsienio skola susijusius mokėjimus rubliais 3

Rusija trečiadienį pareiškė mokėsianti užsienio skolą rubliais, Jungtinėms Valstijoms paskelbus apie...

Finansai
2022.05.25
ES siekia įgaliojimų, apsunkinančių galimybes apeiti sankcijas

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį pasiūlė naujas taisykles, kurios apsunkintų Rusijos oligarchų galimybes...

Verslo aplinka
2022.05.25
EVT pirmininkas įsitikinęs, kad ES susitars dėl rusiškos naftos embargo

Charles'is Michelis, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas (EVT), trečiadienį teigė esąs tikras, kad Europos...

Verslo aplinka
2022.05.25
Rusija supaprastino pilietybės suteikimo tvarką Ukrainos pietinių sričių gyventojams

Ukrainos pietinių Zaporižios ir Chersono sričių gyventojai galės įgyti Rusijos pilietybę „supaprastinta“...

Verslo aplinka
2022.05.25
JK paskelbta ataskaita: šalies lyderiai turi prisiimti atsakomybę už kultūrą, leidusią vykti vakarėliams 2

Jungtinės Karalystės (JK) politiniai lyderiai ir aukščiausi pareigūnai „turi prisiimti atsakomybę“ už...

Verslo aplinka
2022.05.25
ECB: karas Ukrainoje didina grėsmes finansiniam stabilumui

Rusijos invazija į Ukrainą sukėlė naują įtampos finansų rinkose bangą išaugus kainoms ir sulėtėjus ekonomikos...

Rinkos
2022.05.25
Davose su „Google“ ir „Meta“ atstovais susitikęs G. Nausėda pakvietė bendroves plėstis Lietuvoje

Gitanas Nausėda, prezidentas, paragino JAV informacinių technologijų gigantę „Google“ ir JAV socialinių...

Verslo aplinka
2022.05.25
Infografika: kokią dalį savo gynybos biudžetų Vakarai siunčia į Ukrainą Premium 5

Nuo karo pradžios Vakarų valstybės Ukrainai suteikė arba pažadėjo ginklų už 33,6 mlrd. Eur. Ši suma – 7,8...

Verslo aplinka
2022.05.25
Įmonių atspindys VMI veidrodyje: žalios spalvos daugiau Premium

Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) balandžio pradžioje atvėrus daugiau nei 2.000 atsitiktine tvarka...

Finansai
2022.05.25
Lietuva Ukrainai perduoda karinės pagalbos paketą už 15,5 mln. Eur 6

Krašto apsaugos ministerija (KAM) ir Lietuvos kariuomenė Ukrainai perduos 20 šarvuotų transporterių „M113“,...

Verslo aplinka
2022.05.25
Antradienį nustatyti 159 nauji COVID-19 atvejai

Praėjusią parą nustatyti 159 nauji COVID-19 atvejai, nė vienas žmogus nemirė, rodo trečiadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.05.25
Po spaudimo G. Schroederis atsisako narystės „Gazprom“ stebėtojų taryboje 2

Gehardas Schroederis, buvęs Vokietijos kancleris, besitęsiančio viešo spaudimo fone pareiškė atsisakantis...

Verslo aplinka
2022.05.25
Statybos inspekcijos užduotį pavedė verslui, bet apgalvojo ne viską Premium 1

Nuo gegužės Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija verslui perleido pareigą tvirtinti...

Statyba ir NT
2022.05.25
G. Sorosas: V. Putinas turi būti nugalėtas kuo greičiau, jei pasaulis nori išsaugoti civilizaciją

Rusijos įsiveržimas į Ukrainą gali reikšti „trečiojo pasaulinio karo“ pradžią, o Vladimiras Putinas, Rusijos...

Verslo aplinka
2022.05.25
Visuomeninio elektros bei dujų tarifo buitiniams vartotojams dar teks palaukti 3

Vyriausybė trečiadienį dar nepatvirtins valstybės subsidijų dydžių ir minimalių tarifų, žemiau kurių nebus...

Verslo aplinka
2022.05.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku