JT į „Azovstal“ siunčia evakuacijos konvojų, Rusija kaltina Ukrainą „atsitraukus“ iš derybų

Publikuota: 2022-05-05
Atnaujinta 2022-05-05 22:02
  • Trečiadienį iš Mariupolio evakuoti 344 žmonės, sako V. Zelenskis.
  • Rusijos pajėgos raketomis smogė Užkarpatės sričiai, Kramatorskui.
  • Ukraina teigia, kad rusai prarado kelių gyvenviečių kontrolę Mykolajivo ir Chersono sričių pasienyje.

Trečiadienio įvykius galite rasti čia.

[infogram id="7b7a843b-ae53-44ca-b6bb-a665fad00002" prefix="vsv" format="interactive" title="2022-05-04 : Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

22:00 Baigiame pildyti ketvirtadienio naujienų juostą

Naujausias žinias pranešime penktadienį 6:30 val.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:52 D. Kuleba: Izraelis neleis Rusijai išvengti sankcijų

Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras, po pokalbio telefonu su Yairu Lapidu, Izraelio užsienio reikalų ministru, pareiškė, kad Izraelis rems Ukrainą, visų pirma neleisdamas Rusijai išvengti sankcijų ir padėdamas atkurti šalį.

Vėliau išplatintame Ukrainos užsienio reikalų ministerijos pranešime papildoma, kad D. Kuleba padėkojo Izraelio kolegai už humanitarinę pagalbą Ukrainai ir paramą JT Generalinėje Asamblėjoje.

21:41 Vokietija skirs 130 mln. USD Ukrainai

Olafas Scholzas, Vokietijos kancleris, per Varšuvoje surengtą paramos teikėjų konferenciją vaizdo pranešime pranešė, kad Vokietija Ukrainai skirs dar 130 mln. USD humanitarinės pagalbos. 

Pasak jo, lėšos „padės sustiprinti Ukrainos pasipriešinimą Rusijos išpuoliams“. O. Scholzas taip pat sakė, kad ketina skirti Ukrainai dar 147 mln. USD šalies atstatymui. 

„Su kiekviena diena, kuri praeina nuo Rusijos invazijos į Ukrainą, su kiekvienu Rusijos karių įvykdytu žiaurumu mūsų ryžtas ir vienybė tik stiprėja, – sakė Vokietijos kancleris, kurį citavo CNN. – Esame tvirtai įsitikinę: Putinas negali laimėti šio karo. Ir jis jo nelaimės.“

21:06 Ukrainos ir žvalgybos aljanso „Five Eyes“ teisingumo pareigūnai aptarė karo nusikaltimus

Aukščiausio rango teisingumo pareigūnai iš penkių anglakalbių žvalgybos aljanso „Five Eyes“ („Penkių akių“) valstybių surengė derybas su Ukrainos generaline prokurore dėl karo nusikaltimų tyrimo, ketvirtadienį pranešė JAV Teisingumo departamentas.

Jungtinių Valstijų, Jungtinės Karalystės, Naujosios Zelandijos, Australijos ir Kanados generaliniai prokurorai trečiadienį surengė susitikimą nuotoliniu būdu su Ukrainos kolege Iryna Venediktova, Kyjivui siekiant ištirti tūkstančius įtariamų karo nusikaltimų, įvykdytų per Rusijos invaziją.

Šešetas „aptarė savo pastangų koordinavimą, siekiant patraukti atsakomybėn asmenis, kurių nusikalstami veiksmai sudaro sąlygas karo nusikaltimams Ukrainoje“, sakoma JAV teisingumo departamento pranešime.

„Mūsų įsipareigojimas bendradarbiauti su tarptautiniais partneriais, įskaitant Ukrainos generalinę prokuratūrą, tiriant ir patraukiant baudžiamojon atsakomybėn asmenis, atsakingus už žiaurumus Ukrainoje, išlieka tvirtas“, – sakoma Merricko Garlando, JAV generalinio prokuroro, pareiškime.

21:00 Zaporižioje įvedama komendanto valanda

Nuo gegužės 8 d. vakaro iki gegužės 10 d. ryto Zaporižioje įvedama komendanto valanda, skelbia Anatolijus Kurtevas, laikinai pareigias einantis meras.

„Šiuo laikotarpiu būkite namuose. Per komendanto valandą į slėptuves galite eiti tik pavojaus atveju. Jei jums reikia išvesti savo augintinius, darykite tai prie savo namų ir su savo dokumentais. Pasivaikščiojimo laikas turi būti kuo trumpesnis“, – nurodė jis.

20:49 NATO gali sustiprinti savo buvimą aplink Švediją ir Baltijos jūrą

Jensas Stoltenbergas, NATO generalinis sekretorius, ketvirtadienį pareiškė, kad Aljansas galėtų sustiprinti savo buvimą aplink Švediją ir Baltijos jūrą, kad apsaugotų šią šalį nuo Rusijos kišimosi, Stokholmui svarstant galimybę teikti prašymą dėl narystės. Daugiau skaitykite čia.

20:30 „Azovstal“ apšaudymo vaizdai

Azovo būrys savo „Telegram“ paskyroje pasidalino apšaudomos „Azovstal“ gamyklos vaizdais

„Dėmesio! „Azovstal“ puolimas tęsiasi! Gynėjai išlaiko gamyklą net ir stipriai atakuojant. Priešas naudoja lėktuvus, artileriją ir pėstininkus“, – rašo Azovo būrys.

20:08 Izraelis skelbia apie V. Putino atsiprašymą

Naftalio Bennetto, Izraelio premjero, biuras ketvirtadienį pranešė, kad Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, atsiprašė už šios savaitės pradžioje Sergejaus Lavrovo, Rusijos užsienio reikalų ministro, išsakytus komentarus, kad Adolfas Hitleris buvo žydų kilmės. Plačiau skaitykite čia.

19:50 Rusija kaltina Ukrainą, kad ji „atsitraukė“ iš derybų

Leonidas Sluckis, Rusijos politikas, dalyvaujantis derybose su Ukraina, teigia, kad derybos tarp abiejų šalių yra sudėtingos.

Rusijos naujienų agentūros TASS cituojamuose komentaruose L. Sluckis apkaltino Ukrainos atstovus, kad šie „sujaukia“ esamus susitarimus.

19:24 Ukraina: Rusijos pusė imituoja humanitarinę veiklą 

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas skelbia, kad besitęsiant kovoms Ukrainos rytuose, rusai raketų smūgiais stabdo humanitarinės pagalbos ir karinės technikos judėjimą.

„Rusijos pusė ir toliau kaltina Ukrainos vyriausybę humanitarinės katastrofos sukėlimu okupantų kontroliuojamoje teritorijoje. Be to, rusų okupantai imituoja humanitarinę veiklą, demonstratyviai dalydami maisto rinkinius ir vaistus vietos gyventojams“, – rašo Generalinis štabas.

Anot Štabo, rusai neleidžia gyventojams evakuotis į Ukrainos kontroliuojamą teritoriją. Be to, laikinai okupuotose teritorijose jie vagia žemės ūkio produkciją ir techniką.

19:04 Kremlius: V. Putinas su Izraelio premjeru kalbėjo apie Ukrainą ir Holokaustą

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, ir Naftali Bennettas, Izraelio ministras pirmininkas, ketvirtadienį aptarė Ukrainos karą ir Holokaustą, tvyrant įtampai dėl Maskvos pareiškimų apie Adolfą Hitlerį.

„Nuodugnus apsikeitimas nuomonėmis apie padėtį Ukrainoje tęsėsi“, – pranešė Kremlius ir pridūrė, kad abu lyderiai taip pat aptarė „istorinę atmintį“ ir Holokaustą.

VŽ primena, kad įtampą Maskvos ir Izraelio santykiuose sukėlė užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo pareiškimas, kad  A. Hitleris „buvo žydų kilmės“. Izraelis savo versijos apie pokalbė kol kas nepateikė.

18:53 Ukraina derina tolimojo nuotolio ginklų tiekimo galimybę iš JK

Borisas Johnsonas ir Volodymyras Zelenskis aptarė tolimojo nuotolio ginklų tiekimo galimybę, kad padėtų Ukrainai apsiginti, pranešė B. Johnsono biuras.

„Vadovai aptarė įvykius mūšio lauke ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų poreikius, įskaitant ilgesnio nuotolio ginklų suteikimą, kad būtų išvengta civilių gyventojų bombardavimo“, – sakė Dauningo gatvės atstovas spaudai, kuriuo rėmėsi BBC.

18:29 JT: į „Azovstal“ vyksta konvojus, bandysiantis evakuoti civilius gyventojus

Martinas Griffithsas, Jungtinių Tautų vyriausiasis humanitarinių reikalų pasiuntinys, ketvirtadienį pranešė, kad į metalurgijos gamyklą „Azovstal“ Mariupolyje, kur vyksta intensyvūs Ukrainos ir Rusijos pajėgų mūšiai, keliauja naujas JT konvojus, kuris bandys evakuoti civilius gyventojus.

„Šiandien, mums besikalbant, konvojus vyksta į „Azovstal“, kurią turėtų pasiekti iki rytojaus ryto; tikiuosi, kad jis paims civilius, likusius tame niūriame pragare,.. ir nugabens juos į saugią vietą“, – sakė M. Griffithsas Varšuvoje vykusioje Ukrainos donorų konferencijoje.

18:15 Vidaus reikalų ministrė lankosi Kyjive

Agnė Bilotaitė, Vidaus reikalų ministrė, ketvirtadienį lankosi Ukrainoje, kur kartu su Latvijos, Estijos ir Lenkijos vidaus reikalų ministrais susitiko su Ukrainos kolega Denysu Monastyrskiu.

Ministrai pasirašė bendrą penkių šalių deklaraciją, kurioje susitarė plėtoti bendradarbiavimą ir didinti pastangas užtikrinant teisėtvarką, taip pat atkuriant taiką ir saugumą Europos regione, pranešė Vidaus reikalų ministerija (VRM).

Susitikime aptarta ir per karą nukentėjusių teisėsaugos pareigūnų reabilitacija Lietuvoje. Pasak ministrės, 200 Ukrainos pareigūnų galės būti priimti reabilitacijai, dalis jų – sanatorijoje „Pušynas“ Palangoje.

18:07 Rusija nori kurti savo „Vikipediją“

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, su Maksimu Drevalu, Rusijos žinių draugijos vadovu, aptarė rusiškojo Vikipedijos analogo sukūrimą, kadangi jo netenkina skelbiamos informacijos kokybė, praneša „Meduza“.

Rusija ne kartą pati norėjo užblokuoti internetinę enciklopediją ir skyrė jai baudą už tai, kad iš straipsnių nepašalino informacijos apie išpuolį prieš Ukrainą.

17:37 O. Arestovičius: Ukraina Charkive ir Iziume atlieka kontrpuolimo veiksmus

Oleksijus Arestovičius, Ukrainos prezidento patarėjas, teigia, kad Ukraina Charkive ir Iziume atlieka kontrpuolimo veiksmus, kurie gali padėti atsikovoti užimtas teritorijas.

„Tai daugiau atliekami taktiniai veiksmai ir tam tikromis kryptimis Rusijai tai kelia rimtą pavojų“, – LRT radijui sakė O. Arestovičius.

Jis aiškino, kad rusai dabar nori apsupti Zaporižią, Rubižnę, Popasną ir Kramatorską. Anot jo, vyksta sudėtingi mūšiai, bet Ukrainos kariai atsilaiko prieš agresorės karius.

„Dabar situacija yra kitokia, nes gauname sunkiąją ginkluotę. Bet Rusija karo nelaimės, ji jau pralaimėjo dėl ekonominių sankcijų. Mes jau esame laimėję šį karą, bet mes žinome, kad bus dar labai sunku“, – tvirtina Ukrainos prezidento patarėjas.

17:11 Ukraina: rusai grobia vietos savivaldos vadovus

Chersono srityje esančioje Čornobajivkoje seniūnas Ihoras Dudaras paguldytas į ligoninę, o jo pavaduotoją pagrobė rusai, praneša kaimo taryba.

Rusijos pajėgos užėmusios Čornobajivkos kaimą, apklausė ir pagrobė mero pavaduotoją, o seniūnas, po kratos atlikimo jo namuose, buvo paguldytas į ligoninę. Pasak kaimo tarybos, nežinoma, kokia seniūno būklė, nes ligoninę kontroliuoja rusai.

„Pabrėžiame, kad kaimo tarybos darbuotojai išlieka ištikimi vietos priesaikai, pagal kurią ir toliau ištikimai tarnauja bendruomenei ir Ukrainos žmonėms“, – skelbė Čornobajivkos kaimo taryba.

16:49 Ukraina sulaukė įvairios paramos už daugiau nei 12 mlrd. USD

Nuo karo pradžios Ukraina sulaukė įvairios paramos už daugiau nei 12 mlrd. USD, sako Denysas Šmyhalis, premjeras.

„Nuo karo pradžios mūsų šalis gavo daugiau nei 12 mlrd. USD pagalbos ginklais ir pinigais. Esame dėkingi už šią svarbią pagalbą. Dabar išgyvename patį kritiškiausią mūsų istorijos momentą, kai sprendžiamas mūsų valstybės likimas“, – donorų konferencijoje Varšuvoje sakė premjeras, kurį citavo „Unian“.

16:28 Per Varšuvoje surengtą konferenciją Ukrainai surinkta 6,5 mlrd. USD

Mateuszas Morawieckis, Lenkijos premjeras, ketvirtadienį pranešė, kad per tarptautinę donorų konferenciją Ukrainai surinkta 6,5 mlrd. USD (6,2 mlrd. Eur) suma.

Per Varšuvoje surengtą konferenciją buvo renkamos lėšos humanitarinei pagalbai karo draskomai Ukrainai, kur per Rusijos puolimą žuvo jau tūkstančiai žmonių, suniokota daug miestų, o milijonai žmonių buvo priversti palikti savo namus. Išsamiau skaitykite čia.

16:21 Vokietijos ir Ukrainos prezidentai išsprendė diplomatinį nesutarimą

Papildyta 16:53

Frankas-Walteris Steinmeieris, Vokietijos prezidentas, per pokalbį Volodymyru Zelenskiu, Ukrainos prezidentu, sutarė palaikyti glaudų dvišalį bendradarbiavimą.

„Vokietija finansiškai, ekonomiškai ir kariškai rėmė Ukrainą gynybos kovoje nuo pat pradžių ir išlieka vieningi su šalimi. Praeities susierzinimas pamirštas. Abu prezidentai sutiko palaikyti glaudžius ryšius“, – skelbia Vokietijos prezidento kanceliarija.

 V. Zelenskis pakvietė Vokietijos prezidentą apsilankyti Ukrainoje, ketvirtadienį naujienų agentūrai AFP pranešė šaltinis vokiečių prezidentūroje. 

16:02 „Azovstal“ gynėjai prašo pagalbos pasirūpinant sužeistais kariais

Kapitonas Sviatoslavas Palamaras, Azovo pulko vado pavaduotojas, kreipėsi į Volodymyrą Zelenskį, prezidentą, prašydamas pasirūpinti sužeistais kariais.

„Kariai miršta agonijoje dėl netinkamo gydymo. Suteikite galimybę perduoti mirusiųjų kūnus, kad ukrainiečiai galėtų atsisveikinti su savo didvyriais. Tinkamai reaguokite į kritinę situaciją, kai priešas nesilaiko jokių etikos normų, konvencijų ar įstatymų, naikina žmones pasaulio akivaizdoje, vadovaudamasis aplaidumu ir nebaudžiamumu“, – sakė S. Palamaras, kurį citavo leidinys „Ukrajinska pravda“.

Jis taip pat sakė, kad gamyklos teritorijoje tęsiasi kovos, neištesėtas paliaubų pažadas, dėl to vėl nebuvo evakuoti civiliai gyventojai, besislepiantys „Azovstal“ rūsiuose.

15:51 Ukraina kontrpuolimą žada birželio viduryje

Ukrainos karių kontrpuolimas galimas birželio viduryje, gavus Vakarų partnerių ginklus, sako Oleksejus Arestovičius, Ukrainos prezidento patarėjas.

Jis aiškino, kad pirmoji Vakarų ginkluotės, kuri reikalinga pasipriešinti rusams, siunta laukiama gegužės pabaigoje.

„Gavus ginkluotę, kontrpuolimas galimas ne anksčiau kaip birželio viduryje. Greičiausiai tai bus birželio antroji pusė. Ginkluotės turėtų pakakti bent kelioms brigadoms, jas reikia apmokyti. Po to jau galima pradėti žengti į priekį“, – O. Arestovičių citavo „Unian“.

15:40 Mykolaivo srityje po Rusijos apšaudymo sužeista 15 žmonių

Per parą Mykolaivo srityje dėl Rusijos apšaudymo buvo sužeisti mažiausiai 15 žmonių, paskelbė Hanna Zamazejeva, srities tarybos vadovė.

Ketvirtadienio rytą vietos ligoninėse buvo 157 civiliai, kurie buvo sužeisti per Rusijos atakas, skelbia CNN.

15:17 EVT pirmininkas siūlo išparduoti Rusijos turtą ir lėšas skirti Ukrainai

Europos Sąjunga (ES) turėtų parduoti įšaldytą Rusijos turtą, kuriam pritaikytos sankcijos, o gautas lėšas panaudoti Ukrainai atstatyti, pareiškė Charles Michelis, Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas.

„Mano nuomone, tai yra sąžiningumo klausimas, ne tik idėja įšaldyti turtą, bet ir konfiskuoti, kad atsirastų pinigų Ukrainos valdžios institucijų tikslams, ypač šalies atstatymui. Tai yra sąžiningumo ir teisingumo klausimas“, – sakė Ch. Michelis.

Anot EVT pirmininko, asmenų, kuriems taikomos sankcijos, turto konfiskavimas „nėra toks paprastas“ ir būtų „sunkus ir ilgas procesas“, praneša „The Guardian“.

14:45 Rusija išsiuntė septynis Danijos ambasados darbuotojus

Rusija išsiuntė septynis Danijos ambasados Maskvoje darbuotojus, keršydama už panašų Kopenhagos žingsnį praėjusį mėnesį, pranešė Rusijos užsienio reikalų ministerija.

Danijos užsienio reikalų ministerija patvirtino, kad bus išsiųsti keturi jos ambasados Maskvoje diplomatai ir trys darbuotojai. Jeppe Kofod, Danijos užsienio reikalų ministras, sakė, kad išsiuntimas yra „visiškai nepagrįstas ir labai problemiškas“, ir pabrėžė, kad Rusija „nebenori tikro dialogo ir diplomatijos“.

14:39 Kremlius: Vakarų ginklai trukdo „greitai“ karo Ukrainoje pabaigai

Kremlius ketvirtadienį pareiškė, kad Vakarų valstybės trukdo „greitai“ Rusijos karo Ukrainoje pabaigai, tiekdami šaliai ginkluotę.

Komentuodamas laikraščio „The New York Times“ pranešimą, kad JAV žvalgyba padėjo Ukrainai nukauti kelis rusų generolus, Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas, nurodė: „JAV, Britanija, visa NATO... nuolat perduoda žvalgybinę informaciją Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms.“

„Kartu su ginklų srautu, kurį šios šalys siunčia Ukrainai, visa tai yra veiksmai, neprisidedantys prie greito operacijos užbaigimo“, – kalbėjo jis.

Tačiau D. Peskovas pridūrė, kad tokia parama „negali sutrukdyti“ Rusijai pasiekti savo karo, kurį ji vadina „specialiąja karine operacija“, tikslus.

14:36 Dėl anglių trūkumo uždaryta Zaporižios šiluminė elektrinė

Ketvirtadienį dėl anglių trūkumo uždaryta didžiausia Ukrainoje Zaporižios šiluminė elektrinė, darbuotojai išleisti į prastovas, praneša Dmytro Orlovas, Energodaro meras.

Anot jo, dėl užimtų teritorijų, logistinių sunkumų ir sunaikintų tiltų, geležinkelių ruožų, nuolatinių kautynių Ukrainoje miestas nebegali atsigabenti anglių.

„Šiluminės elektrinės uždarymas neturės įtakos miesto gyventojams komunalinių paslaugų atžvilgiu. Šviesos, šilumos ir karšto vandens tiekimas Energodare yra ir bus užtikrintas iš atominės elektrinės. Tačiau karšto vandens temperatūra galimai sumažės keliais laipsniais“, – aiškino miesto meras.

14:06 Rusai neleidžia išvykti Chersono gyventojams

Rusai blokuoja išvykimą iš užimtų Chersono vietų, praneša Jurijus Sobolevskis, regiono tarybos pirmininko pavaduotojas.

„Pastarosiomis dienomis jie blokavo įvažiavimą ir išvažiavimą iš regiono į Mykolajivą ir kitus miestus. Tai didelė problema. Apie humanitarinius koridorius net nekalbame, suprantame, kad jų neatidarys. Jie suinteresuoti, kad mums būtų blogai“, – sakė J. Sobolevskis.

13:58 Į Ukrainą atvyko Lietuvos teisėsaugos grupė, tirianti karo nusikaltimus

Į Ukrainą atvyko pirmoji Lietuvos pareigūnų grupė, padėsianti tirti Rusijos kariuomenės įvykdytus karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmogiškumui, ketvirtadienį pranešė Generalinė prokuratūra.

Šią grupę sudaro Lietuvos prokuratūros, policijos, Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro ir Valstybinės teismo medicinos tarnybos atstovai.

Į Ukrainą išvykę tyrimo grupės nariai  dalyvaus tyrimo veiksmuose, teiks ekspertinę pagalbą, vykdys stebėtojų bei kitas funkcijas pagal kompetenciją. Šiuo metu numatoma periodinė grupės narių rotacija.

13:36 Kremlius neigia, kad Rusijos pajėgos šturmuoja „Azovstal“

Kremlius neigia, kad Rusijos kariai šturmuoja „Azovstal“ gamyklą Mariupolyje, kur įstrigę Ukrainos kovotojai ir civiliai, ir tvirtina, kad ten veikia humanitariniai koridoriai.

Paklaustas, ar aukšto rango Ukrainos pareigūno teiginys, kad Rusijos kariai įsiveržė į gamyklos teritoriją, yra teisingas, Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas žurnalistams nurodė į ankstesnį Vladimiro Putino įsakymą nešturmuoti gamyklos.

13:30 V. Zelenskis įkūrė sutelktinio finansavimo platformą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį įkūrė pasaulinę sutelktinio finansavimo platformą, turinčią padėti Kyjivui surinkti lėšų, reikalingų karui su Rusija laimėti ir šalies infrastruktūrai atstatyti.

„Vienu spragtelėjimu galite paaukoti lėšų mūsų gynėjams apsaugoti, gelbėti mūsų civilius ir Ukrainai atstatyti“, – angliškai sakė V. Zelenskis jo „Twitter“ paskyroje paskelbtame vaizdo pranešime apie platformos „United24“ įkūrimą.

„Kiekviena auka svarbi pergalei“, – pabrėžė jis.

13:24 A. Lukašenka: Rusijos karas Ukrainoje „užsitęsė“

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka ketvirtadienį naujienų agentūros AP paskeltame interviu pripažino nesitikėjęs, kad Rusijos „operacija“ Ukrainoje taip ilgai tęsis ir tikino darantis viską, kad šis karas liautųsi.

A. Lukašenka teisino Rusijos prezidento Vladimiro Putino sprendimą pasiųsti pajėgas į provakarietišką kaimynę.

„Tačiau nesu pakankamai įsigilinęs į šią problemą, kad galėčiau pasakyti, ar viskas vyksta pagal planą, kaip sako rusai, arba kaip man tai atrodo. Noriu dar kartą pabrėžti – man atrodo, kad ši operacija užsitęsė“, – Baltarusijos lyderis sakė per beveik 1,5 val. trukmės interviu Nepriklausomybės rūmuose Minske. Plačiau skaitykite čia.

Markuso Schreiberio („AP Photo“ / „Scanpix“) nuotr.
Markuso Schreiberio („AP Photo“ / „Scanpix“) nuotr.

12:35 Rusija: iš Donbaso atvyko beveik 200.000 vaikų

Rusijos naujienų agentūra RIA, cituodama nepaprastųjų situacijų tarnybų atstovą, praneša, kad nuo vasario 24 d., kai prasidėjo invazija į Ukrainą, į Rusiją atvyko beveik 199.700 vaikų iš separatistinių Ukrainos regionų – Donecko ir Luhansko. Iš jų 2.100 – per pastarąją parą.

Ukrainos valdžios institucijos kaltina Rusiją, kad ji vykdo priverstinę deportaciją iš šalies rytuose okupuotų teritorijų.

12:08 Ukraina: rusai koncentruojasi į karių „Azovstal“ gamykloje sunaikinimą  

Ukrainos ginkluotosios pajėgos teigia, kad Rusijos kariai koncentruojasi į ukrainiečių dalinių sunaikinimą plieno gamykloje „Azovstal“ Mariupolyje.

„Rusijos okupantai sutelkia pastangas blokuoti ir bandyti sunaikinti mūsų dalinius „Azovstal“ zonoje. Priešas atnaujino puolimą, remiamas lėktuvų, kad perimtų gamyklos kontrolę“, – teigiama naujausiame kariuomenės pranešime.

Mariupolio mero patarėjas Petro Andriuščenka kiek anksčiau sakė, kad intensyvus, nenutrūkstamas gamyklos puolimas vyko visą naktį.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vaizdo pareiškime sakė, kad „Azovstal“ teritorijoje dar yra įstrigusių civilių – „moterų ir vaikų“ – ir kad Kyjivas derasi dėl jų išgelbėjimo.

Apsišaukėliškos Donecko liaudies respublikos / „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
Apsišaukėliškos Donecko liaudies respublikos / „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

11:52 A. Anušauskas: karinės pratybos Baltarusijoje tiesioginės grėsmės Lietuvai nekelia

Neskelbtos karinės pratybos Baltarusijoje tiesioginės grėsmės Lietuvai nekelia, teigia krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

„Turiu pasakyti, kad pratybų apimties mes nežinome, nes tai nėra kaip nors deklaruota. Tačiau pačios pratybos tiesioginės grėsmės nekelia (...) Ji keliama tuomet, kai pajėgos dislokuojamos pasienyje, jos papildomos amunicija, logistiniais daliniais, kuro bazės steigiamos“, – žurnalistams sakė A. Anušauskas.

„Tai yra didžiulė veiksmų seka, iš kurios galima suprasti, kad ruošiamasi karinei agresijai“, – pridūrė jis.

11:35 Ispanijoje sulaikytas prorusiškas ukrainietis tinklaraštininkas

Ispanijoje trečiadienį sulaikytas prorusiškas Ukrainos tinklaraštininkas Anatolijus Šarijus, įtariamas valstybės išdavyste. Apie tai feisbuke pranešė Ukrainos saugumo tarnyba.

A. Šarijus įtariamas padaręs nusikaltimus pagal du Ukrainos baudžiamojo kodekso straipsnius – dėl valstybės išdavystės ir piliečių lygybės pažeidimo dėl jų rasės, tautybės, religinių įsitikinimų, negalios ir kt. 

11:14 Ukraina ir Rusija pateikia viena kitos nuostolius 

Ukrainos pajėgos nuo invazijos pradžios nukovė 24.700 Rusijos karių. Taip pat sunaikino 1.092 tankus, 499 artilerijos sistemas ir 196 naikintuvus. Tokią atnaujintą informaciją apie rusų nuostolius pateikia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo spaudos tarnyba.

Tuo metu Rusijos gynybos ministerija praneša šiąnakt nukovusi 600 Ukrainos karių, kai jos artilerija smogė daugeliui Ukrainos pozicijų. Taip pat teigiama, kad raketomis sunaikinta aviacijos įranga Kanatovo aerodrome Ukrainos centriniame Kirovohrado regione ir didelis amunicijos sandėlis pietiniame Mykolajivo mieste.

11:10 Iš Estijos išvarytas vienas iš „Nemirtingojo pulko“ lyderių

Estijos saugumo policijos departamentas socialiniuose tinkluose paskelbė, kad trečiadienį saugumo sumetimais iš šalies buvo išvarytas vienas Rusijoje populiaraus judėjimo „Nemirtingasis pulkas“ (Bessmertnyj polk) lyderių Aleksejus Jesakovas.

Departamento teigimu, A. Jesakovas daug metų viešai kurstė tarpvalstybinę neapykantą ir skleidė prokremlišką propagandą, rašė dienraštis „Postimees“. A. Jesakovas taip pat teisino Rusijos agresiją Ukrainoje, dalyvavo kontrabandinėje veikloje Ukrainos rytuose, nurodė Saugumo policija.

Rusijoje gegužės 9-ąją minint Pergalės prieš nacistinę Vokietiją dieną „Nemirtingasis pulkas“ daugelyje miestų rengia eitynes, per kurias gyventojai neša Antrajame pasauliniame kare kovojusių savo giminaičių nuotraukas.

11:03 Rusija teigia, kad Ukraina apšaudė Belgorodo sritį

Ukraina apšaudė Rusijos Belgorodo srities kaimus Žuravlevką ir Nechotejevką, tačiau aukų nebuvo, sako regiono gubernatorius Viačeslavas Gladkovas.  

Rusijos naujienų agentūra RIA cituoja jo pranešimą „Telegram“ kanale, kad „Nechotejevkoje buvo sugriautas namas ir garažas. Civiliai gyventojai nenukentėjo. Apšaudymas tęsiasi“.

Belgorodo sritis ribojasi su Ukraina.

10:54 Ukraina sulaukė 4,5 mlrd. Eur vertės tarptautinės finansinės paramos

Ukraina nuo Rusijos invazijos pradžios sulaukė 4,5 mlrd. Eur vertės tarptautinės finansinės paramos, taip pat daugiau kaip 300.000 tonų humanitarinės pagalbos, skelbia Lenkijos radijas, remdamasis „Ukrinform“.

Tai neatspindi Vakarų valstybių karinės paramos Ukrainai vertės.

Ukrainos premjeras Denysas Šmyhalis padėkojo tarptautinei bendruomenei už paramą jo valstybei ir pažymėjo, kad skirtos lėšos padėjo visiškai išmokėti Ukrainos piliečiams socialines išmokas ir pradėti vykdyti naujas paramos programas.

10:33 Pareigūnas: naktį tęsėsi nenutrūkstamas „Azovstal“ puolimas

Naktį į ketvirtadienį tęsėsi intensyvios atakos prieš apgultą „Azovstal“ plieno gamyklą Mariupolyje, pranešė miesto mero patarėjas Petro Andriuščenka.

„Vyksta nenutrūkstamas apšaudymas ir puolimas, net naktį (...). Kai kuriose vietose karo veiksmai jau yra už gamyklos tvoros“, – sakė jis.

Pasak P. Andriuščenkos, „paskutiniai 11 kvadratinių kilometrų laisvės Mariupolyje virto pragaru“.

Gamyklos viduje esantys kovotojai trečiadienį sakė, kad Rusijos pajėgoms pavyko prasiveržti į jos teritoriją.

10:04 Rusija bando išvengti skolinių įsipareigojimų nevykdančios valstybės etiketės

Šią savaitę Maskvai atlikus privalomą mokėjimą tarptautiniams kreditoriams, sankcijų paveiktos Rusijos nemokumas tapo mažiau tikėtinas, nei buvo baimintasi. Visgi, atsakymų į virtinę klausimų kol kas nėra. Plačiau skaitykite čia.

09:28 Ukraina: per karą žuvo 221 vaikas

Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios žuvo 221 vaikas, pranešė Ukrainos generalinės prokuratūros spaudos tarnyba „Telegram“ kanale. Sužeisti mažiausiai 408 vaikai.

09:11 Per raketų ataką Kramatorske sužeisti mažiausiai 25 žmonės.

Donecko srities karinės administracijos vadovas Pavlo Kyrylenka savo „Telegram“ kanale pranešė, kad Rusijos pajėgos šiąnakt raketomis smogė Kramatorskui – sužeisti mažiausiai 25 civiliai gyventojai.

„Šešiems sužeistiesiems reikalinga medicininė pagalba ligoninėje. Raketos apgadino devynis gyvenamuosius namus, mokyklą ir daugybę civilinės infrastruktūros objektų“, – sakė P. Kyrylenka.

08:36 JK atkerta Rusiją nuo savo sąskaitybos ir viešųjų ryšių paslaugų

Londonas trečiadienį paskelbė, kad nebeleis Rusijai naudotis Jungtinėje Karalystėje įsikūrusiomis paslaugomis, įskaitant sąskaitybą, ir įves sankcijas prokremliškoms žiniasklaidos priemonėms bei jų žurnalistams, rengiančioms reportažus apie Maskvos invaziją iš Ukrainos teritorijos.

„Apribodami Rusijos galimybes naudotis mūsų pasaulinės klasės valdymo konsultantų, finansininkų ir viešųjų ryšių firmų (paslaugomis), didiname ekonominį spaudimą Kremliui keisti kursą“, – sakoma JK verslo sekretoriaus Kwasi Kwartengo pareiškime. Išsamiau skaitykite čia.

08:17 Rusija surengė raketų „Iskander“ pratybas Kaliningrado srityje

Rusija trečiadienį pranešė, kad jos pajėgos treniravosi leisti branduolinius užtaisus galinčias nešti balistines raketas vakarinėje Kaliningrado srityje, tęsiantis Maskvos karinei kampanijai Ukrainoje.

Per trečiadienį vykusias pratybas Rusijos eksklave, esančiame tarp Lenkijos ir Lietuvos, buvo imituojami balistinių raketų „elektroniniai paleidimai“ iš mobiliųjų kompleksų „Iskander“, sakoma Gynybos ministerijos pranešime.

Rusijos pajėgos treniravosi suduoti pavienių smūgių arba leisti raketų salves į taikinius, imituojančius sąlyginio priešo raketų leidimo įrenginius, aerodromus, apsaugotą infrastruktūrą, karinę techniką ir vadavietes, sakoma pranešime. Plačiau skaitykite čia.

07:53 Nukauti rusų generolus padėjo JAV teikiama informacija

Jungtinės Valstijos suteikė žvalgybinės informacijos, kuri padėjo Ukrainos pajėgoms nukauti daugelį per karą Ukrainoje žuvusių Rusijos generolų, trečiadienį pranešė laikraštis „New York Times“, remdamasis aukšto rango JAV pareigūnais.

Anot leidinio, tokia pagalba yra dalis įslaptintų J. Bideno administracijos pastangų realiuoju laiku teikti Ukrainai mūšio lauko žvalgybinę informaciją.

Pranešama, kad Vašingtonas pateikė Ukrainai išsamią informaciją apie numatomus Rusijos kariuomenės pajėgų judėjimus, taip pat apie Rusijos mobiliųjų karinių štabų buvimo vietą ir kitas detales, o Ukraina derino šią informaciją su savo žvalgybos duomenimis, vykdydama artilerijos smūgius ir kitas atakas, per kurias žuvo rusų karininkai.

Ukraina teigia iš viso nukovusi 12 Rusijos generolų.

07:33 Ukraina: rusai prarado kelių gyvenviečių kontrolę

Per mūšius su Ukrainos ginkluotosiomis pajėgomis Rusijos kariai prarado kelių gyvenviečių kontrolę Mykolajivo ir Chersono sričių pasienyje. Apie tai pranešta ketvirtadienio ryto Generalinio štabo suvestinėje.

Joje taip pat rašoma, kad rusai nenutraukia puolimo rytinėje zonoje, siekdami visiškai kontroliuoti Donecko ir Luhansko sričių teritoriją ir išlaikyti sausumos koridorių su okupuotu Krymu.

Anot pranešimo, trečiadienį Donbase Ukrainos gynėjai atrėmė 11 priešo atakų, sunaikino 5 tankus, 7 šarvuotos kovinės technikos vienetus ir 5 automobilių technikos vienetus. Oro ir sausumos pajėgų priešlėktuvinės gynybos daliniai pataikė į keturis bepiločius orlaivius ir tris sparnuotąsias raketas. Taip pat nukentėjo du orlaiviai, preliminariai – „Su-30“ naikintuvai.

07:14 Palydovinėse nuotraukose – subombarduota „Azovstal“ gamykla

Palydovinėse nuotraukose, darytose trečiadienį, matyti intensyvaus „Azovstal“ gamyklos Mariupolyje bombardavimo padariniai.

(„Planet Labs PBC“ / AP / „Scanpix“ nuotr.)
(„Planet Labs PBC“ / AP / „Scanpix“ nuotr.)

07:06 JK skiria 45 mln. GBP padėti labiausiai nukentėjusiems 

Jungtinė Karalystė (JK) skiria 45 mln. GBP finansavimą, kad padėtų labiausiai pažeidžiamiems asmenims Ukrainoje ir prie jos sienų, pranešė vyriausybė.

Pinigai bus skirti Jungtinių Tautų agentūroms ir labdaros organizacijoms, teikiančioms gyvybiškai svarbią pagalbą ir taip pat remiančioms nukentėjusius nuo seksualinio smurto karo draskomoje šalyje.

06:52 Smogta Užkarpatės sričiai 

Rusai raketomis smogė Užkarpatei, pranešė Viktoras Mikita, regiono karinės administracijos vadovas.

„Priešas smogia į Užkarpatę raketomis su šrapnelių užpildu. Jis skirtas pataikyti ne tik į daiktus, bet visų pirma į žmones“, – sakė jis.

06:49 Trečiadienį iš Mariupolio evakuoti 344 žmonės

Iš Mariupolio ir aplinkinių vietovių į Zaporižią trečiadienį buvo evakuoti 344 žmonės, sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vėlai vakare paskelbtame vaizdo įraše.

V. Zelenskis taip pat paragino nutraukti ugnį, kad būtų galima evakuoti tuos, kurie liko Mariupolyje.

„Deramės ir tikimės toliau gelbėti žmones iš „Azovstal“, iš Mariupolio. Ten vis dar yra civilių, moterų, vaikų. Mums reikia tęsti paliaubas, kad galėtume juos išgelbėti“, – sakė jis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
ES planuoja centralizuotai pirkti vakcinas nuo beždžionių raupų

Europos Sąjunga (ES) tariasi dėl centralizuoto vakcinų bei vaistų nuo beždžionių raupų pirkimo, ketvirtadienį...

Užbaigta Lenkijos ir Slovakijos dujų jungtis

Gegužės 26-ąją baigta Lenkijos ir Slovakijos dujų perdavimo tinklų jungties statyba, skelbia Lenkijos radijas.

Dėl atsisakymo kautis Ukrainoje Rusija atleido 115 Rosgvardijos narių 2

Rusijos teismas patvirtino sprendimą atleisti 115 Nacionalinės gvardijos (Rosgvardijos) narių, apskundusių jų...

Lenkijos parlamentas panaikino ES ginčytą teisėjų drausminės kontrolės sistemą 2

Lenkijos parlamentas antradienį nusprendė panaikinti kontroversišką įstatymą dėl Aukščiausiojo Teismo...

„Įdarbinti“ stogus – įmanoma misija? 3

Lietuvai atsisakius elektros importo iš Rusijos, „įsivežamos“ elektros dalis tebelieka gana nemaža – ji...

Nuomonės
05:50
Dešimtys tūkstančių raštiškų paklausimų VMI: verslui taip saugiausia Premium 1

Mokesčių įstatymai painūs, o oficialūs jų komentarai, kuriuos teikia Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), –...

Finansai
05:45
Lietuva persiskaičiuoja, kokius turi naftos, dujų, maisto ir kitus rezervus Premium

Rusijos agresijos prieš Ukrainą akivaizdoje Lietuvoje susirūpinta ne tik gynybos finansavimu, kariuomenės...

Riboto leidimo „Bentley Bentayga EWB First Edition“ parodys, kas lauks naujųjų flagmano vairuotojų Verslo tribūna

„Visai neseniai Bentley pristatė savo naująjį flagmaną – „Bentayga EWB“ su ilgesne ratų baze. Gamintojas...

G. Nausėda sprendimą dėl kandidatavimo antrai kadencijai žada 2023 metų pabaigoje 5

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad dėl kandidatavimo antrai kadencijai tikriausiai apsispręs 2023 metų...

Verslo aplinka
2022.05.26
L. Truss: Vakarai turi užtikrinti V. Putino pralaimėjimą Ukrainoje

Vakarai privalo užtikrinti, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas būtų nugalėtas Ukrainoje, ir turi...

Verslo aplinka
2022.05.26
E. Macronas ragino R. T. Erdoganą gerbti Suomijos ir Švedijos sprendimą dėl NATO 2

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį paragino Turkijos lyderį Recepą Tayyipą Erdoganą...

Verslo aplinka
2022.05.26
Taivano ekonomikos viceministras: su Lietuva mus suartino Kinijos politika

Lietuvoje viešintis Taivano ekonomikos viceministras sako, kad jo šalies ekonominę partnerystę su Lietuva...

Verslo aplinka
2022.05.26
VRM ketina nebetęsti judėjimo ribojimo migrantams 2

Judėjimo ribojimo neteisėtiems migrantams, pernai atvykusiems per Baltarusiją į Lietuvą, bus siūloma...

Verslo aplinka
2022.05.26
Estija tikisi SkGD terminalą paruošti iki rudens arba žiemos

Estijos premjerė Kaja Kallas pareiškė, jog suskystintų gamtinių dujų (SkGD) importo terminalas, kaip patikino...

Verslo aplinka
2022.05.26
Vokietijos kancleris: V. Putinas karo Ukrainoje nelaimės ir nediktuos taikos sąlygų

Vladimiras Putinas, Rusijos autoritarinis lyderis, karo Ukrainoje nelaimės, ketvirtadienį sakė Olafas...

Verslo aplinka
2022.05.26
G. Landsbergis: siūlymai atiduoti dalį Ukrainos žemių Rusijai yra pavojingi Lietuvai

Pasigirstantys Vakarų šalių politikų ir ekspertų siūlymai dėl taikos atiduoti Rusijai dalį Ukrainos...

Verslo aplinka
2022.05.26
Seimas ėmėsi svarstyti civilinės sąjungos įteisinimo projektą 1

Parlamentarai ketvirtadienio plenariniame posėdyje sutiko pradėti svarstyti civilinės sąjungos įteisinimo...

Verslo aplinka
2022.05.26
ES įšaldyta 23 mlrd. Eur Rusijos centrinio banko turto

Europos Sąjungos (ES) valstybėse įšaldyta apie 23 mlrd. Eur (24,5 mlrd. USD) Rusijos centrinio banko turto,...

Verslo aplinka
2022.05.26
Pasaulio banko vadovas: karas Ukrainoje gali sukelti pasaulinę recesiją 1

Rusijos karas Ukrainoje ir jo poveikis maisto ir energijos kainoms, taip pat trąšų pasiūlai gali sukelti...

Rinkos
2022.05.26
G. Sorosas. Mūsų gyvenimo kova 1

Nuo paskutinio kasmetinio Pasaulio ekonomikos forumo susitikimo istorijos eiga smarkiai pasikeitė. Rusija...

Nuomonės
2022.05.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku