V. Putinas teigia, jog taikos derybos atsidūrė aklavietėje, Ukraina skaičiuoja, kad Mariupolyje jau žuvo iki 22.000 žmonių

Publikuota: 2022-04-12
Atnaujinta 2022-04-12 22:08
  • Mariupolyje Rusija pirmadienį galbūt panaudojo cheminį ginklą. Vakarų šalys bando šią informaciją patikrinti.
  • Mariupolio meras sako, kad nuo karo pradžios šiame mieste žuvo mažiausiai 10.000 civilių gyventojų.
  • JT: iš Ukrainos pabėgo per 4,6 mln. žmonių.
  • Į Lietuvos parlamentarus kreipsis V. Zelenskis.

Pirmadienio įvykių suvestinę rasite čia.

Antradienio įvykių laiko juostą pildyti baigėme. Kviečiame įvykius kartu sekti rytoj nuo 6 val. 30 min.

22:04 A. Blinkenas: JAV turi įtikinamų žinių, kad Rusija gali panaudoti cheminį ginklą Ukrainoje

Jungtinės Valstijos turi „įtikinamos informacijos“, kad Rusija „gali panaudoti... chemines medžiagas“ stengdamasi galutinai užimti apsuptą Ukrainos pietrytinį Mariupolio uostamiestį, antradienį pareiškė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Amerikiečių diplomatijos vadovas sakė „neturįs galimybės patvirtinti“ pastaruoju metu paskelbtų pranešimų, esą Maskva panaudojo cheminius ginklus strategiškai svarbiame Azovo jūros uostamiestyje.

„Turėjome įtikinamos informacijos, kad Rusijos pajėgos gali panaudoti įvairius riaušių valdymo medžiagas, įskaitant ašarines dujas, sumaišytas su cheminėmis medžiagomis, kurios sukeltų stipresnius simptomus, siekiant susilpninti ir padaryti neveiksnius Ukrainos kovotojus ir civilius vykdant agresyvią kampaniją Mariupoliui užimti“.

„Dalijamės šia informacija su Ukraina... ir tiesiogiai kalbamės su partneriais, mėgindami nustatyti, kas iš tikrųjų vyksta – taigi, tai realus susirūpinimas“, – žurnalistams sakė A. Blinkenas.

21:38 Ukrainos pajėgos sulaikė Kremliui artimą oligarchą V. Medvečiuką

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis savo oficialioje „Telegram“ paskyroje paskelbė, jog buvo sulaikytas Kremliui artimas, prorusiškų pažiūrų Ukrainos oligarchas Viktoras Medvečiukas.

Prezidento teigimu, oligarchas buvo sulaikytas specialios operacijos metu.

21:32 G. Nausėda: būtina peržiūrėti NATO planus

Rusijos karas Ukrainoje turės ilgalaikių pasekmių saugumui, tad būtina peržiūrėti NATO gynybos planus, antradienį viešėdamas Lenkijoje sakė šalies prezidentas Gitanas Nausėda.

Šalies vadovas kartu su Lenkijos, Latvijos Prezidentais ir Estijos Užsienio reikalų ministre aptarė karo Ukrainoje eigą, paramą Ukrainai ir Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos (NATO) rytinio flango stiprinimą.

Susitikime kalbėdamas su regiono partneriais šalies vadovas teigė, kad Rusijos karas Ukrainoje turės ilgalaikių pasekmių saugumo situacijai ir architektūrai regione.

21:04 Kyjivas susirūpinęs dėl Vatikano planuojamo geros valios ženklo Rusijai

Ukrainos pasiuntinys prie Šventojo Sosto antradienį išreiškė susirūpinimą dėl Vatikano planų Didžiojo penktadienio proga organizuoti ceremoniją, per kurią Rusijos ir Ukrainos moterys neštų kryžių, procesijoje dalyvaujant popiežiui Pranciškui.

Šis geros valios ženklas vykstant Rusijos karui prieš Ukrainą turėtų būti parodytas per Kryžiaus kelio (Via Crucis) procesiją Romos Koliziejuje penktadienio vakarą.

Ambasadorius Andrijus Jurašas per „Twitter“ parašė „suprantantis ir pritariantis bendram susirūpinimui Ukrainoje ir daugelyje kitų bendruomenių dėl idėjos suburti Ukrainos ir Rusijos moteris nešti kryžių“.

„Dabar dirbame prie šio klausimo, mėgindami išaiškinti jo realizavimo sunkumus ir galimas pasekmes“, – pridūrė diplomatas.

20:25 Kyjivas: derybos su Rusija – itin sunkios

Kyjivas antradienį sakė, kad tebevykstančios derybos su Rusija dėl karo užbaigimo yra „itin sunkios“, Maskvai apkaltinus Ukrainos derybininkus stabdant diskusijas vis keičiamais reikalavimais.

„Derybos itin sunkios. Rusai laikosi savo tradicinės taktikos viešai spausti derybų procesą, taip pat ir tam tikrais viešais pareiškimais“, – sakoma Ukrainos prezidento patarėjo Mychailo Podoliako rašytiniame komentare reporteriams.

„Aišku, kad derybų proceso emocinis fonas šiandien yra sunkus. Aišku, kad Ukrainos delegacija dirba tik pagal proukrainietiškas ir skaidrias gaires“, – rašė M. Podoliakas.

20:15 Ukrainos Siverskodonecko mieste nuo karo pradžios palaidota 400 civilių gyventojų

Ukrainos rytiniame Siverskodonecko mieste netoli fronto linijos nuo Rusijos invazijos pradžios buvo palaidota maždaug 400 civilių gyventojų, antradienį pranešė Luhansko srities gubernatorius.

„Siverskodonecke traktoriai kasa duobes, o kapai užrašomi registre... Per 48 karo dienas – apie 400 palaidojimų“, – sakė gubernatorius Serhijus Haidajus, kalbėdamas apie palaidotus civilius.

Netoliese esančiame Lysyčanske, pasak jo, mirusieji „laidojami masinėse kapavietėse“.

Mažesniuose rajonuose, kur vyksta susirėmimai, „gyventojai laidoja gyvenamųjų rajonų kiemuose“ arba „palaikai lieka gulėti gatvėse“.

19:45 Kyjivas pareiškė nepageidaujantis Vokietijos prezidento vizito

Vokietijos prezidentas Frankas-Walteris Steinmeieris antradienį sakė pasisiūlęs aplankyti Rusijos puolamą Ukrainą kartu su kitais Europos Sąjungos lyderiais, bet sulaukęs Kyjivo atsakymo, kad jo viešnagė nepageidaujama.

Šio akibrokšto sulaukęs F.-W. Steinmeieris, buvęs užsienio reikalų ministras, Vokietijoje ir užsienyje yra kritikuojamas dėl daug metų vykdytą santykių su Maskva gerinimo politiką, kuri, kaip jis pats vėliau pripažino, buvo klaidinga.

„Buvau pasiruošęs tai padaryti, bet akivaizdu – ir privalau į tai atkreipti dėmesį – kad tai Kyjive nebuvo pageidaujama“, – žurnalistams sakė formalus Vokietijos vadovas.

19:22 Vidurio Europa nesutaria dėl rusiškų angliavandenilių importo

Vidurio Europos šalys antradienį per užsienio reikalų ministrų susitikimą netoli Prahos nesutarė, ar nutraukti itin svarbų energijos importą iš Rusijos.

Čekija ir Slovakija pažadėjo iki minimumo sumažinti savo energetinę priklausomybę – keturis dešimtmečius trukusio komunistų valdymo regione palikimą.

Tačiau Vengrija, kurios ministras pirmininkas Viktoras Orbanas šį mėnesį buvo perrinktas ketvirtai kadencijai iš eilės, laikosi atsargesnės pozicijos.

„Turime vieną aiškią raudoną liniją – Vengrijos energetinį saugumą“, – sakė užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto po pilyje įvykusio susitikimo su kolegomis iš Austrijos, Čekijos, Slovakijos ir Slovėnijos.

Išsamiau apie tai galima perskaityti čia.

18:53 Mariupolio valdžia patvirtino pranešimus apie Rusijos cheminę ataką mieste

Ukrainos pietrytinio uostamiesčio Mariupolio mero pavaduotojas Serhijus Orlovas antradienį sakė galįs patvirtinti informaciją, kad miestą apsupusios Rusijos pajėgos panaudojo „cheminį ginklą“, pranešė naujienų agentūra „Unian“.

„Išsamesnės informacijos negalime pateikti. Tačiau turime kariškių patvirtinimą, jog tai įvyko“, – sakė S. Orlovas. Nepriklausomai patvirtinti šios informacijos kol kas yra neįmanoma.

Plačiau apie tai galima perskaityti čia.

18:34 Donecko regiono kariuomenės viršininkas: Mariupolyje žuvo iki 22.000 gyventojų

Situacija apsiaustame Mariupolio mieste yra „sudėtinga“, antradienį pranešė Donecko regiono kariuomenės viršininkas Pavlo Kyrylenko ir teigė, jog mieste jau žuvo iki 22.000 žmonių.

Anot jo, dėl karo veiksmų yra sudėtinga suskaičiuoti žuvusius.

„Šiuo metu kalbame apie 20.000-22.000 žuvusius žmonės Mariupolyje“, – CNN eteryje sakė P. Kyrylenko.

18:13 JAV: penktadalis Rusijos prieš invaziją sutelktų pajėgų yra išvesta iš rikiuotės

Rusija tebeturi „kiek daugiau nei 80%“ savo pajėgų, kurios buvo sutelktos prie Ukrainos prieš prasidedant invazijai, neįvardintą JAV gynybos pareigūną cituoja CNN. 

Jis taip pat pareiškė, jog Rusija į Ukrainos teritoriją jau paleido 1.540 balistinių raketų.

„Mes manome, kad kalbant apie Rusijos sutelktas pajėgas – dar kartą pabrėšiu, kad kalbama apie prieš invaziją sutelktas pajėgas – skaičiuojame, kad jiems liko apie 80% pajėgumų“, – teigė pareigūnas.

18:03 G. Landsbergis: Lietuvai kaip niekad svarbūs konkretūs NATO sprendimai dėl regiono gynybos

Lietuvai kaip niekad svarbūs konkretūs NATO sprendimai dėl regiono gynybos, teigia Lietuvos diplomatijos vadovas Gabrielius Landsbergis.

„Anksčiau mes galėjome tik nujausti ar spėlioti, jog Rusija gali imtis brutalių karinių veiksmų prieš kaimynines šalis, šiandien visos raudonos linijos yra peržengtos“, – pranešime teigė G. Landsbergis.

„Atsižvelgiant į tai, mums kaip niekada svarbūs konkretūs NATO sprendimai dėl rytų flango gynybos, būtina nauja saugumo architektūra Europoje“, ? pridūrė jis. Plačiau apie tai skaitykite čia.

17:41 M. Le Pen nepalaiko sankcijų Rusijos dujoms

Kandidatė į Prancūzijos prezidentus Marine Le Pen teigė, kad ji palaiko bendrą sankcijų režimą Rusijai dėl šios veiksmų Ukrainoje, tačiau nepalaikytų sankcijų rusiškų dujų ir naftos sektoriams.

Kalbėdama „France Inter“ radijo eteryje ji sakė, jog nenori, kad sankcijų pasekmės pajustų Prancūzijos piliečiai.

Anksčiau M. Le Pen yra išreiškusi palaikymą Rusijos įvykdytas Krymo aneksijai, tačiau naujausią Rusijos invaziją į šalį ji teigia vertinanti griežčiau.

17:29 „Caritas“: Mariupolyje nužudyti 2 darbuotojai, 5 jų šeimų nariai

Mariupolio mieste buvo nužudyti du „Caritas“ darbuotojai ir penki jų giminaičiai, antradienį pranešė ši katalikiška labdaros organizacija ir pridūrė, kad šis incidentas Rusijos pajėgų apsuptame Ukrainos pietrytiniame uostamiestyje tikriausiai įvyko maždaug prieš mėnesį.

„Ši tragiška ataka tikriausiai įvyko kovo 15 dieną, kai tankas paleido šūvių į „Caritas“ centro pastatą Mariupolyje, nužudydamas dvi darbuotojas ir penkis jų giminaičius“, – sakoma organizacijos pareiškime.

Vatikano naujienų portale „Vatican News“ remiantis „Caritas“ vietos šaltiniais“ nurodoma, kad šaudė rusų tankas.

17:25 V. Putinas: Baltarusija tebėra tinkama vieta deryboms su Ukraina

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, antradienį pareiškė, kad Baltarusija tebėra priimtina vieta deryboms su Ukraina. „Norėčiau padėkoti Baltarusijos kolegoms už gerą kelių derybų raundų organizavimą jų teritorijoje. Pradėti tiesioginį dialogą su Ukraina pavyko daugiausia dėl asmeninių Aliaksandro Lukašenkos pastangų. Manome, kad Baltarusija yra gana tinkama vieta tolesniems ryšiams plėtoti“, – pareiškė V. Putinas.

Plačiau apie V. Putino ir A. Lukašenkos susitikimą skaitykite čia.

17:19 JT: iš Ukrainos pabėgo per 4,6 mln. žmonių

Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios iš šalies pabėgo daugiau kaip 4,6 mln. žmonių ir nors dabar naujų pabėgėlių būna mažiau, jie yra pažeidžiamesni, rodo Jungtinių Tautų antradienį paskelbti duomenys.

JT vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuras (UNHCR) pranešė, kad iš Ukrainos jau pasitraukė 4.615.830 žmonių – 68.095 daugiau nei ankstesnę parą.

„Nors žmonių, kertančių sieną, skaičius reikšmingai sumažėjo, pastebėjome, kad tie, kurie kerta [sieną], yra pažeidžiamesni, turi mažiau išteklių ir... mažiau planų, kur galėtų vykti“, – Ženevoje sakė UNHCR atstovas Matthew Saltmarshas.

16:59 V. Putinas: taikos derybos atsidūrė aklavietėje, karinė operacija vyks pagal planą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kalbėdamas po susitikimo su Aliaksandru Lukašenka Baltarusijos Vostočnyj kosmodrome, teigė, jog Ukraina nesilaikė susitarimų, pasiektų per derybas Stambule, todėl derybos šiuo metu yra „atsidūrusios aklavietėje“.

„Mūsų uždavinys – vykdyti ir išpildyti visus nustatytus tikslus, kiek įmanoma sumažinant nuostolius. Ir veiksime ritmingai, ramiai, pagal planą, iš anksto pasiūlytą Generalinio štabo“, – V. Putinas sakė per televizijos transliuotą bendrą spaudos konferenciją su autoritariniu Baltarusijos prezidentu Aliaksandru Lukašenka.

V. Putinas taip pat kalbėjo, jog Vakarų pradėtas „ekonominis blitzkriegas“ nepavyko, tačiau pripažino, jog sankcijų žala gali pasijausti vidutiniu ir ilguoju laikotarpiu, Rusijos lyderį cituoja „The Guardian“.

16:39 Pasaulio bankas ruošia 1,5 mlrd. USD pagalbos paketą Ukrainai

Pasaulio bankas skelbia ruošiantis naują 1,5 mlrd. USD vertės finansinės pagalbos paketą Ukrainai.

Kalbėdamas Varšuvoje Davidas Malpassas, banko vadovas, teigė, jog paketą jau patvirtino 1 mlrd. USD skirsianti Tarptautinė vystymosi asociacija. Paketas taip pat numato 100 mln. USD pagalbą kaimyninei Moldovai, rašo „Al Jazeera“.

16:32 Bučos meras: rasti 403 Rusijos pajėgų nužudyti kūnai

Anatolijus Fedorukas, Bučos meras, antradienį pranešė, kad pareigūnai rado 403 žmonių kūnus, kuriuos, kaip įtariama, nužudė Rusijos pajėgos, o aukų skaičius vis auga, rašo BBC.

Meras taip pat pridūrė, kad pasitraukusiems miestelio gyventojams kol kas dar per anksti grįžti namo.

16:14 Seimui pristatyti siūlymai didinti šauktinių, kariūnų skaičių

Seimui antradienį pristatyti Vyriausybės siūlymai didinti per metus į privalomąją karo tarnybą kviečiamų jaunuolių, taip pat Karo akademijos kariūnų bei civilių darbuotojų kariuomenėje skaičius.

Tai numatyta įstatymo projekte, kuriuo nustatoma principinė kariuomenės struktūra ir karių skaičius.

„Siūloma šauktinių skaičių nustatyti iki 4.400 jaunuolių, šiuo metu viršutinė riba yra 4.000, tiesiog norima lanksčiai planuoti, nustatyti šauktinių skaičiaus didėjimą“, – sakė projektą pristatęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

16:07 Siūlymą plėsti galias ribojant karo propagandą svarstys skubos tvarka

Vyriausybės siūlymas plėsti institucijų galias ribojant karo propagandą Seime bus svarstomas skubos tvarka.

Antradienį parlamentarai po pateikimo pritarė Kultūros ministerijos rengtoms Visuomenės informavimo pataisoms, kurios suteiktų galimybę žurnalistų etikos inspektoriui duoti privalomus nurodymus interneto tiekėjams pašalinti arba panaikinti galimybę pasiekti draudžiamą informaciją.

Kultūros ministro Simono Kairio teigimu, teikiamomis pataisomis siekiama užpildyti spragas, kurios yra išryškėjusios Rusijos karo Ukrainoje metu.

„Karas vyksta ne tik Ukrainoje, informacinis karas vyksta ir mus supančioje informacinėje erdvėje, kurioje agresorė taip pat taikosi į visus ir naudoja klastingiausius ginklus bei priemones“, – sakė ministras.

15:56 Zdiživkos kaime rasta sušaudyta evakuotis bandžiusi šeima

Netoli sostinės Kyjivo, Zdviživkos kaimelyje, rasta daugiau karo nusikaltimų įrodymų. 

BBC ir „Laisvojo Europos Radijo“ žurnalistė Anastasija Magazova praneša, kad Zdiživkos kaime rasti evakuotis bandžiusių žmonių kūnai automobiliuose. Anot jos, kovo 12 dieną 15 automobilių su civiliais viduje bandė evakuotis iš Zdiživkos apylinkių, tačiau Rusijos pajėgos jiems neleido išvykti.

Ant automobilių buvo užrašyti žodžiai „vaikai“, kai kurie žmonės dėvėjo baltus drabužius.

Kitą dieną kolonai bandant išvykti, Rusijos pajėgų šarvuotis atidengė kulkosvaidžio ugnį, o atakos metu žuvo 5 asmenų šeima su mažamečiu vaiku. 

15:14 Rusijos Belgorodo regione sugadintas geležinkelis prie pasienio su Ukraina

Rusijos Belgorodo apskrities gubernatorius Viačeslavas Gladkovas antradienį patvirtino, jog paryčiais buvo sugadintas geležinkelio tiltas per Nežegolo upę, esantis maždaug 7 km atstumu nuo sienos su Ukraina.

Šis tiltas greičiausiai buvo naudojamas karinės technikos į Ukrainą gabenimui bei logistiniam Rusijos pajėgų aprūpinimui. Kol kas neaišku, kas atsakingi už tilto ir geležinkelio bėgių sugadinimą.

15:01 Reguliuotojas: be rusiško importo Vokietijai dujų užtektų iki vasaros pabaigos

Vokietijos energetikos reguliuotojas skelbia, kad Vokietijos gamtinių dujų rezervo užtektų šalies poreikiams patenkinti iki vasaros pabaigos, jei importas iš Rusijos būtų sustabdytas dabar.

Interviu laikraščiui „Die Zelt“ Klausas Muelleris, šalies energetikos reguliuotojo „Bundesnetzagentur“ vadovas, sakė, jog situacija Vokietijos dujų saugyklose atrodo geresnė, nei buvo prieš mėnesį, o atsargų galbūt užtektų iki pat rudens.

14:48 Lenkija dėl šnipinėjimo sulaikė Rusijos pilietį

Lenkija sulaikė Rusijos pilietį, kuriam pareikšti kaltinimai dėl šnipinėjimo, antradienį pranešė Lenkijos Vidaus saugumo tarnybos atstovas spaudai.

Vyras Lenkijoje gyveno 18 metų, jis buvo sulaikytas balandžio 6 dieną, o kardomoji priemonė galios tris mėnesius.

„Įrodymai, surinkti Karinės kontržvalgybos pareigūnų, rodo, kad vyras, veikdamas Rusijos specialiųjų tarnybų nurodymu, rinko informaciją apie Lenkijos kariuomenės ir NATO karių parengties lygį“, – Stanislawą Zaryną, Lenkijos specialiųjų tarnybų atstovą, cituoja „The Guardian“.

14:31 FNTT dėl ES finansinių sankcijų įšaldė 21 mln. Eur

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) praneša, kad dėl Lietuvoje taikomų Europos Sąjungos (ES) finansinių sankcijų, susijusių su Rusija ir Baltarusija, bendra iš viso įšaldytų lėšų suma sudaro daugiau nei 18,151 mln. Eur, 3,982 mln. USD ir 3,779 mln. RUB.

Plačiau apie tai rašoma čia.

14:16 Kyjivo priemiestyje rūsyje rasti šeši nušauti žmonės

Netoli Kyjivo esančiame mieste vieno pastato rūsyje buvo rasti šeši nušauti žmonės, antradienį pranešė Ukrainos prokurorai.

Šis šiurpus radinys veikiausiai papildys įtariamų Rusijos pajėgų žiaurumų Ukrainoje sąrašą.

„Šešių civilių kūnai su šautinėmis žaizdomis buvo rasti rūsyje tikrinant vieną privatų būstą“, – sakoma Generalinės prokuratūros pranešime. Taip pat nurodoma, kad šie žmonės buvo nužudyti netoli sostinės esančiame Brovarų mieste.

14:08 Vokietijos vyriausybės delegacija išvyko į Ukrainą

Vokietijos koalicinės vyriausybės delegacija antradienį išvyko į Ukrainą, pranešė naujienų agentūros AFP šaltinis, augant spaudimui kancleriui Olafui Scholzui nuvykti į Kyjivą paskui kitus Vakarų šalių lyderius.

Marie-Agnes Strack-Zimmermann iš liberaliosios partijos FDP, O. Scholzo bendrapartietis socialdemokratas Michaelis Rothas ir žaliųjų atstovas Antonas Hofreiteris susitiko su Ukrainos parlamentarais šalies vakaruose, pranešė šaltinis, patvirtindamas žurnalo „Der Spiegel“ pranešimą apie šį vizitą.

14:05 Ukraina pradeda tyrimą dėl civilio žūties sprogus minai

Ukrainos policija pranešė pradėjusi tyrimą dėl karo nusikaltimo, susijusį su 64 metų vyro žūtimi sprogus minai neseniai rusų pajėgų paliktame rajone.

Vienas vietos gyventojas pirmadienį važiavo netoli Krasnės kaimo Ukrainos šiaurėje ir sustabdė automobilį, kad pasisveikintų su pažįstamais, bet kliudė pakelėje paliktą prieštankinę miną, sakoma policijos pranešime.

Ukrainos pareigūnai ne kartą įspėjo dėl minų ir sprogmenų, tyčia paliktų rajonuose, kur veikė Rusijos pajėgos.

13:36 Rusijos karai bei nusikaltimai nuo 1990-ųjų ir Vakarų reakcijos barometras

Po 1990-ųjų Rusija inicijavo kelis karus, nenuilsdama ir pridengdama juos taikdaryste arba nuskriaustųjų rusakalbių gyventojų ar stačiatikių bendruomenių gelbėjimu. Dešimtmečius Rusija tęsia kruvinus žygius, o laisvasis Vakarų pasaulis, deja, jei ir apgailestavo, deramai į Kremliaus agresiją nereagavo. Maskvos invazija ir ukrainiečių tautos genocidas tarsi atvėrė akis – tai ne lokalus pasienio konfliktas, o globalus karas.

VŽ susistemino įvairių šaltinių duomenis apie Rusijos pradėtus karus ir šios šalies netektis. Nors tokie milžiniški žmogiškieji ir finansiniai praradimai iki šiol agresorės nestabdo. Plačiau skaitykite čia

Jevgenijaus Bijatovo („Sputnik“ / AFP / „Scanpix“) nuotr.
Jevgenijaus Bijatovo („Sputnik“ / AFP / „Scanpix“) nuotr.

13:33 Meras: Charkive intensyvėja apšaudymai

Nuo pirmadienio Ukrainos rytuose esantis Charkivas apšaudomas intensyviau, be to, visą laiką apšaudomi gyvenamieji rajonai, pranešė miesto meras Igoris Terechovas.

Jo teigimu, nuo invazijos pradžios sunaikinti 1.644 daugiaaukščiai gyvenamieji pastatai, iš viso sugriauta apie 2.000 pastatų ir statinių.

Pasak A. Terechovo, civilių aukų daugėja, tačiau konkretaus skaičiaus meras nepateikė: „Yra civilių aukų, deja, tarp aukų yra ir vaikų. Ir vienas berniukas, kuris vakar pateko į apšaudymą... Medikai kovojo dėl jo gyvybės, bet žaizdos buvo nesuderinamos su gyvybe“.

13:20 „Alrosa“ dėl sankcijų negalėjo įvykdyti skolinių įsipareigojimų

Didžiausia pasaulyje deimantų kasybos įmonė „Alrosa“, iš dalies valdoma Rusijos vyriausybės, pirmadienį pareiškė negalėjusi atlikti su euroobligacijomis susijusių mokėjimų dėl Vašingtono įvestų sankcijų, pranešė naujienų agentūra AFP, remdamasi „Interfax“ informacija.

Pasak pastarosios agentūros, įmonė pranešė dėl „techninių priežasčių“ negalinti sumokėti 11,6 mln. USD (10,6 mln. Eur) palūkanų už JAV doleriais denominuotas euroobligacijas.

JAV Iždas įmonei sankcijas įvedė nuo ketvirtadienio, o jau anksčiau jai buvo taikomos Jungtinės Karalystės sankcijos. Vašingtonas paminėjo „Alrosa“ vaidmenį teikiant „papildomą paramos ir pajamų šaltinį“ Rusijos vyriausybei, pastarajai surengus invaziją į Ukrainą.

13:12 G. Nausėda: tuštėjant ginkluotės sandėliams reikia kurti fondus Ukrainai

„Reikia suprasti, kad pastaruoju metu daugelio valstybių sandėliai tuštėja ir, tiesą sakant, mums labai svarbu sukurti dar ir finansinius mechanizmus tam, kad valstybės, kurios galbūt tiesiogiai natūrine prasme padėti negali, turėtų galimybę finansinėmis lėšomis prisidėti prie įvairių fondų“, – žurnalistams antradienį Seime sakė G. Nausėda. Platesnį prezidento komentarą skaitykite čia

13:03 V. Putinas: „operacija“ Ukrainoje pasieks „kilnius“ tikslus

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Maskvos karinė operacija Ukrainoje neabejotinai pasieks, anot jo, „kilnius“ tikslus.

Rusijos naujienų agentūros citavo tokius V. Putino žodžius, pasakytus per apdovanojimų ceremoniją kosmodrome „Vostočnyj“ Rusijos Tolimuosiuose Rytuose, kur jis taip pat turėtų susitikti su Baltarusijos neteisėtu vadovu Aliaksandru Lukašenka.

V. Putinas sakė, kad Maskva neturėjo kito pasirinkimo, kaip tik pradėti karinę operaciją Rusijai apsaugoti, ir kad susidūrimas su Ukrainos antirusiškomis pajėgomis buvo neišvengiamas ir tik laiko klausimas.

„Reuters“ rašo, kad V. Putinas taip pat sakė, jog jo šalis neketina izoliuotis nuo likusio pasaulio ir kad Rusijos pajėgos, vykdančios karinę kampaniją Ukrainoje, veikia drąsiai ir efektyviai. Jis teigė, kad Rusija negalėjo ilgiau toleruoti Donbaso regione esą vykdomo rusakalbių gyventojų genocido.

12:49 Tetrūksta vieno žingsnio, kad būtų uždrausti karo Ukrainoje ženklai

Seime liko vienas žingsnis, kad būtų uždrausta Georgijaus juosta ir Rusijos karo prieš Ukrainą simboliais tapę ženklai.

Parlamentas antradienį po svarstymo 118 balsų „už“ ir 13 parlamentarų susilaikius pritarė tokioms Administracinių nusižengimo kodekso ir Susirinkimų įstatymo pataisoms. Seimas dar turės balsuoti dėl pataisų priėmimo.

12:45 A. Kudrinas: Rusijos ekonomika gali susitraukti daugiau nei 10%

2022 m. Rusijos BVP gali smukti daugiau nei 10%, vertina Aleksejus Kudrinas, buvęs šalies finansų ministras ir dabar vyriausiasis auditorius.

Rusijos vyriausybėje šiuo metu atnaujinamos prognozės dėl ekonomikos perspektyvų šiems metams. Plačiau skaitykite čia.

12:39 Seimas siūlo Rusijos veiksmus Ukrainoje laikyti genocidu

Lietuvos Seimas Rusijos karinę agresiją Ukrainoje siūlo kvalifikuoti kaip ukrainiečių tautos genocidą, ragina tarptautinę bendruomenę toliau teikti jai įvairiapusę ginkluotę.

Tai sakoma antradienį priimtoje Seimo rezoliucijoje. Už ją vienbalsiai balsavo 134 parlamentarai.

Rezoliucija priimta po Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio nuotolinio kreipimosi į Lietuvos parlamentarus.

12:32 Nukentėjusiųjų nuo neaiškios medžiagos būklė patenkinama

Nukentėjusiųjų nuo neaiškios kilmės toksinės medžiagos Mariupolyje būklė yra gana patenkinama, tviteryje pranešė Azovo batalionas, kuris vakar paskelbė apie galimai rusų panaudotą cheminį ginklą.

„Civilių sąlytis su medžiaga buvo minimalus, nes atakos epicentras buvo tam tikru atstumu nuo žmonių buvimo vietos“, – sakoma pranešime.

Kaip rašo Mariupolio miesto taryba „Telegram“ kanale, kariškiai buvo šiek tiek arčiau nuodingos medžiagos plitimo vietos.

Pažymima, kad dabar neįmanoma visiškai ištirti įvykio vietos dėl rusų apšaudymų. 

Teigiama, kad tarp nukentėjusių civilių sunkiausia pagyvenusios moters būklė.

12:11 V. Zelenskis: šimtai tūkstančių ukrainiečių išvežta į Rusiją

 Šimtai tūkstančių ukrainiečių išvežta į Rusiją, bandant juos nutildyti dėl Kremliaus pajėgų vykdomų karo nusikaltimų, sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, nuotoliniu būdu kreipdamasis į Lietuvos Seimą.

„Jie masiškai deportuoja žmones iš užimtų rajonų, jau išvežė šimtus tūkstančių žmonių, juos siunčia į specialias filtracines stovyklas, atiminėja dokumentus, tardo, žemina ar žudo – neaišku“, – iš Kyjivo kalbėjo Ukrainos lyderis.

„Daug deportuotų siunčia į Rusijos regionus, draudžia išvažiuoti. Tai yra bandymas atsikratyti visų liudininkų dėl karo nusikaltimų“, – pridūrė jis.

12:05 Į Ukrainą grįžo pirma nelydimų vaikų grupė

Į Ukrainą praėjusį penktadienį grįžo pirma nelydimų vaikų grupė, teigia Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė Ilma Skuodienė.

„Penktadienį 34 vaikai išvyko į Ukrainą ir jie ją tikrai saugiai pasiekė, buvo perduoti savo tėvams. Tai pirma grupė, kuri grįžo į Ukrainą“, – BNS antradienį teigė tarnybos vadovė.

Jos teigimu, tokį norą pareiškė šių vaikų tėvai, taip pat grįžti ruošiasi ir dalis ukrainiečių šeimų. „Sunku vertinti, ar tikrai ta situacija keičiasi – žmonės jaučiasi saugesni ir nori grįžti, ar čia tik kelių žmonių trauminės patirtys“, – sakė I. Skuodienė.

11:43 G. Nausėda dar kartą ragina griežtinti sankcijas

Po Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio kalbos Lietuvos Seimui prezidentas Gitanas Nausėda dar kartą paragino sugriežtinti sankcijas karą sukėlusiai Rusijai.

„Kuomet Europoje svarstoma, štai pasilikime sau erdvės sugriežtinti sankcijas ateityje, pasilikime tam tikrą manevro laisvę, jei Rusijos elgesys keistųsi – šitoks požiūris yra klaidingas iš esmės“, – antradienį žurnalistams sakė G. Nausėda. 

Anot Lietuvos vadovo, po V. Zelenskio kalbos ir pasakojimų apie išprievartautą kūdikį akivaizdu, kad „pasiekėme tokį lygį, kad didesnių baisumų įsivaizduoti jau tiesiog neįmanoma“.

„Kas turi atsitikti dar baisesnio, kad pagaliau suprastume, kad turime spausti akseleratorių iki galo, nes tik tokiu būdu galime pasiekti realaus rezultato ir sustabdyt Rusiją šiame nežmoniškam kare“, – sakė G. Nausėda.

11:36 V. Zelenskis: jeigu visi būtų tokie principingi kaip Lietuva, šio karo nebūtų

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, antradienį kreipėsi į Lietuvos Seimą. Kalbėdamas vaizdo ryšiu V. Zelenskis gyrė Lietuvos poziciją ir dėkojo tiek Lietuvos lyderiams, tiek šalies žmonėms už pagalbą.

„Jeigu visi Europoje būtų tokie principingi ir gerbtų Europos vertybes, tai Rusijos valdžia niekaip negalėtų tikėtis, kad jiems viskas pavyks ir greičiausiai ir šito karo nebūtų, nes Rusijos valdžia neišdrįstų priimti tokio sprendimo“, – kalbėjo V. Zelenskis. Plačiau rasite čia.

Nuotolinė Ukrainos Prezidento Volodymyro Zelenskio kalba Lietuvos Seime. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

11:35 JK ministras: Rusijos cheminė ataka Ukrainoje sulauktų Vakarų atsako

Jungtinės Karalystės ginkluotųjų pajėgų ministras antradienį įspėjo, kad Rusijai panaudojus cheminį ginklą per jos pajėgų atakas Ukrainoje, šalis „sulauktų atsako ir būtų svarstomos visos galimybės“.

Šis įspėjimas nuskambėjo Londonui kiek anksčiau pareiškus, kad jis mėgina patikrinti pranešimus, esą Rusija pirmadienį panaudojo cheminį ginklą apsiaustame Mariupolio uostamiestyje.

„Jei jie apskritai panaudoti, (Rusijos) prezidentas (Vladimiras) Putinas turėtų žinoti, kad svarstomi visi variantai, kaip Vakarai galėtų reaguoti“, – sakė Jamesas Heappey ir pridūrė: „Kai kurie dalykai yra neleistini. Cheminio ginklo panaudojimas sulauks atsako“.

11:26 VSD perspėja dėl mėginimų verbuoti 

Padidėjus įtampai dėl Rusijos karo Ukrainoje, išaugo rizikos keliaujantiems į Rusiją bei Baltarusiją, antradienį perspėjo Valstybės saugumo departamentas (VSD).

Pasak departamento, šių šalių žvalgybos tarnybos imasi aktyvesnių veiksmų bandydamos verbuoti į Rusiją ir Baltarusiją atvykstančius Lietuvos piliečius. Plačiau skaitykite čia

11:12 Rublis vėl darda žemyn, naftos embargas suduotų lemiamą smūgį

Pirmadienį pastebimai atpigo Rusijos rublis, centriniam bankui atlaisvinus kai kuriuos kapitalo kontrolės ribojimus, įvestus po vasario 24 d. pradėtos Kremliaus invazijos į Ukrainą, kai teko reaguoti į Vakarų įvestas sankcijas. Kartu ekonomistai atkreipia dėmesį, kad išsekę ateities sandoriai rubliais rodo, kad agresoriaus pinigas nebėra konvertuojama valiuta, o jo kursą gali pastumti kur nori „kiekvienas Ivanas“. Visą straipsnį skaitykite čia.

11:04 Rusiją bandoma spausti reguliariais JT Saugumo Tarybos posėdžiais

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba, pirmadienį surengusi posėdį dėl sunkios moterų ir vaikų padėties Ukrainoje, kitą savaitę vėl susitiks aptarti humanitarinės situacijos šioje karo purtomoje šalyje, siekdama toliau spausti Rusiją, nors ji turi veto teisę šioje institucijoje, sakė diplomatai.

Nuo karo pradžios Saugumo Taryba surengė 15 posėdžių, o Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja tris kartus balsavo dėl karo.

Pasak kelių diplomatų, uoliausiai Ukrainą palaikančios Saugumo Tarybos narės netgi po tokių žudynių, kaip praėjusį penktadienį Rusijos pajėgų surengtas raketų smūgis Kramatorsko traukinių stočiai, nusprendė nebešaukti skubių susitikimų, o rengti reguliarius posėdžius dėl karo ir kiekviena proga grįžti prie Ukrainos klausimo.

10:53 Karo Ukrainoje pabėgėliams siūloma skirti 370 mln. Eur 

Atnaujinamame šių metų Lietuvos valstybės biudžete karo Ukrainoje pabėgėliams siūloma skirti 370 mln. Eur , antradienį pranešė finansų ministrė Gintarė Skaistė. Didžioji dalis lėšų būtų skiriamos socialinei apsaugai.

10:51 Turėtų veikti 9 humanitariniai koridoriai

Ukrainos ministro pirmininko pavaduotoja Iryna Vereščuk sako, kad antradieniui susitarta dėl devynių humanitarinių koridorių civiliams evakuoti. Tarp jų – iš apsiausto Mariupolio, tačiau gyventojai turės naudotis privačiais automobiliais.

10:48 Susitinka A. Lukašenka ir V. Putinas

Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka atvyko į Rusijos Tolimuosius Rytus, kur planuojamos derybos su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, antradienį pranešė vietos žiniasklaida.

V. Putinas ir A. Lukašenka susitiks kosmonautikos dienos proga, todėl planuojamas jų apsilankymas kosmodrome „Vostočnyj“.

V. Putinas ir A. Lukašenka ketina kalbėtis ir apie Rusijos pradėtą karą Ukrainoje. Jau kurį laiką Ukraina perspėja, kad Baltarusija gali ir tiesiogiai įsitraukti į Rusijos karinius veiksmus. Iki šiol A. Lukašenka leido Rusijai naudoti šalies teritorija atakoms prieš Ukrainą, tačiau įrodymų apie tiesioginį Baltarusijos pajėgų įsitraukimą kol kas nebuvo.

Kremlius spaudžia A. Lukašenka įsitraukti į karinius veiksmus, tačiau, remiantis VŽ turima informacija, kol kas Baltarusijos kariuomenės aukščiausiuose sluoksniuose tam priešinamasi. A. Lukašenka yra neteisėtai užgrobęs valdžią, todėl kariuomenės parama jam garantuoja išlikimą.

10:33 PPO: karas gali perpus sulėtinti pasaulinės prekybos augimą

Rusijos karas Ukrainoje gali beveik perpus sulėtinti pasaulio prekybos augimą, taip pat ir pasaulio bendrojo vidaus produkto (BVP) didėjimą šiais metais, prognozuoja Pasaulio prekybos organizacija (PPO).

PPO sumažino tarptautinės prekybos augimo 2022-aisiais prognozę iki 2,4–3% nuo pernai spalį skelbtų 4,7%, o pasaulio BVP augimo prognozę apkarpė 0,7–1,3 proc. punkto iki 3,1–3,7%. Plačiau skaitykite čia

10:28 J. Bidenas paragino Indiją susilaikyti nuo Rusijos energijos išteklių pirkimo

Joe Bidenas, JAV prezidentas, pirmadienį kalbėjosi su Narenda Modi, Indijos premjeru. J. Bidenas pokalbio metu pabrėžė, kad rusiškos naftos pirkimas neatitinka Indijos interesų. Plačiau skaitykite čia

10:07 Rusija gauna kontrabandinės ginkluotės iš Irako  

Rusija, padedant Irano ginklų kontrabandos tinklams, iš Irako gauna šaudmenų ir karinės įrangos karinėms operacijoms Ukrainoje. Apie tai rašo britų „Guardian“, remdamasis informacija iš Irano remiamų Irako karinių grupuočių ir regioninių žvalgybos tarnybų.

Teigiama, kad RPG ir prieštankinės raketos, taip pat Brazilijoje sukurtos raketų paleidimo sistemos buvo siunčiamos į Rusiją iš Irako, Rusijos kariniams veiksmais Ukrainoje praėjusį mėnesį ėmus strigti.

Pasak šaltinio, kuris padėjo organizuoti pervežimą, Teherano valdžia taip pat padovanojo Maskvai Irano gamybos raketų sistemą „Bavar 373“, panašią į rusišką „S-300“. Teheranas taip pat grąžino Maskvai „S-300“.

09:49 Lietuvoje – 43.800 pabėgėlių 

Lietuvoje registruota beveik 43.800 karo pabėgėlių iš Ukrainos, 18.200 iš jų – nepilnamečiai, rodo antradienį skelbiami Statistikos departamento duomenys.

Pastarąją parą registracijos centruose arba Migracijos departamento padaliniuose atvykimą deklaravo 857 asmenys, iš jų – 334 nepilnamečiai, 87 vaikai buvo nesulaukę šešerių.

Septynių dienų per parą atvykstančiųjų iš Ukrainos vidurkis, naujausiais duomenimis, siekia 489.

09:47 „Nokia“ traukiasi iš Rusijos rinkos

Suomijos telekomunikacijų kompanija „Nokia“ paskelbė pasitraukianti iš Rusijos rinkos. Ji teigia pastarosiomis savaitėmis sustabdžiusi prekių siuntimą į Rusiją, nutraukusi bet kokią verslo plėtrą bei ir taip ribotą tyrimų ir plėtros veiklą. Pasitraukimas, kompanijos vertinimu, reikšmingos įtakos finansams neturės. Išsamiau apie tai – čia

09:35 Europolas padės ieškoti sankcionuotų rusų turto

Europos policijos agentūra (Europolas) paskelbė pradedanti operaciją „Oskaras“, kurios tikslas – nustatyti rusams, kuriems taikomos sankcijos, priklausantį turtą.

Europolas padės atlikti finansinius tyrimus, kad būtų galima nustatyti turtą, taip pat kriminalinius tyrimus, susijusius su ES prekybos ir ekonominių apribojimų vengimu. Agentūra palengvins informacijos rinkimą, keitimąsi ja ir jos analizę, koordinuos veiklą ir teiks techninę bei finansinę paramą.

Operacija vykdoma bendradarbiaujant su ES šalimis, Eurojustu ir „Frontex“.

09:24 Pasirašė susitarimą dėl vaikų apsaugos 

Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė Ukrainoje su šios šalies socialinės politikos ministre Maryna Lazebna pasirašė dvišalį susitarimą dėl bendradarbiavimo užtikrinant vaikų apsaugą per Rusijos sukeltą karą.

„Siekdami apsaugoti vaikus ir užtikrinti jų teises ir socialines garantijas Lietuvoje, pasirašėme memorandumą. Kartu tai yra garantija, kad nė vienas Ukrainos vaikas nebus įvaikintas ar perkeltas į kitą šalį“, – Ukrainoje sakė Lietuvos ministrė.

„Tik Ukrainai pranešus ir esant saugioms aplinkybėms, vaikai vėl sugrįš į savo gimtąją šalį“, – teigia ji.

09:23 JK: kovos Rytų Ukrainoje suintensyvės per 2–3 savaites

Jungtinės Karalystės (JK) Gynybos ministerija atnaujintoje informacijoje apie padėtį Ukrainoje įspėja, kad kovos šalies rytuose greičiausiai suintensyvės per ateinančias 2–3 savaites, nes Rusija ir toliau telkia pajėgas šioje teritorijoje.

Ministerija taip pat praneša apie Rusijos atakas netoli Donecko ir Luhansko, toliau vyksta kovos pietiniuose Chersono ir Mykolajivo miestuose.

Žvalgybos duomenimis, rusai taip pat veržiasi link Kramatorsko. Praėjusią savaitę čia, raketai pataikius į geležinkelio stotį, žuvo dešimtys žmonių.

Gynybos ministerija priduria, kad Rusijos pajėgos toliau keliauja per Baltarusiją, kad galėtų persidislokuoti Rytų Ukrainoje.

09:01 Italija pasirašė susitarimus dėl dujų su Alžyru

Italijos premjeras Mario Draghi pirmadienį Alžyre paskelbė apie pasirašytus susitarimus dėl gamtinių dujų, siekiant sumažinti didelę savo šalies energetinę priklausomybė nuo Rusijos. 

Kreipdamasis į žurnalistus po susitikimo su Alžyro prezidentu Abdelmadjidu Tebboune, M. Draghi sakė, kad pasirašytas tarpvyriausybinis preliminarus susitarimas dėl ilgalaikio bendradarbiavimo energetikos srityje, o Italijos ENI ir Alžyro „Sonatrach“ pasirašė susitarimą dėl dujų eksporto į Italiją didinimo. Išsamiau skaitykite čia

08:52 J. Borrellis: Rusija karu Ukrainoje „provokuoja badą pasaulyje“

Rusijos karas Ukrainoje, o ne dėl to Maskvai įvestos sankcijos, skatina pasaulinę maisto krizę, pareiškė Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas.

„Tai formuoja (maisto) nepriteklių. Jie bombarduoja Ukrainos miestus ir provokuoja badą pasaulyje“, – kalbėjo Josepas Borrellis, pirmininkavęs Bendrijos užsienio reikalų ministrų susitikimui pirmadienį.

Pasak jo, Rusijos kariuomenė „sėja bombas Ukrainos laukuose, o Rusijos karo laivai blokavo dešimtis prekybos laivų, pilnų kviečių“.

08:38 Rusai užgrobę krovininį laivą, kur išgabenta įgula – neaišku

Rusijos pajėgos užgrobė Mariupolio uoste prisišvartavusį krovininį laivą ir nežinia kur išgabeno jame buvusius žmones, teigia Ukrainos žmogaus teisių kontrolierė Liudmyla Denysova.

Ji „Telegram“ kanale pranešė, kad iš laivo, pavadinto „Smarta“, buvo išlaipinta 18 ukrainiečių ir vienas egiptietis, o visi ryšiai su jais prarasti.

Tarp pagrobtų asmenų yra kapitono žmona, kuri atsitiktinai tuo metu buvo laive.

Su Liberijos vėliava plaukiojantis laivas vasario 21 d., likus kelioms dienoms iki Rusijos invazijos, prisišvartavo Mariupolyje pakeliui į Turkiją ir nebegalėjo vėl išplaukti į jūrą, sakė L. Denysova.

08:30 V. Zelenskis: rusai visur paliko minų

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis naktį paskelbtame kreipimesi perspėjo, kad pasitraukdama iš okupuotų vietovių Rusija paliko „dešimtis, jei ne šimtus, tūkstančių“ vienetų pavojingos amunicijos, įskaitant minas ir nesprogusius sviedinius.

„Okupantai visur paliko minų. Namuose, kuriuos jie užgrobė. Tiesiog gatvėse, laukuose. Jie užminavo žmonių turtą, užminavo automobilius, duris“, – sakė jis.

Borodianka. Zohros Bensemros („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
 Borodianka. Zohros Bensemros („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

08:20 Japonija įvedė naujų sankcijų

Antradienį Japonija įvedė papildomų sankcijų Rusijai – įšaldė 398 Rusijos piliečių, įskaitant prezidento Vladimiro Putino dukras Kateriną Tichonovą ir Mariją Voroncovą, turtą, teigiama Japonijos užsienio reikalų ministerijos pranešime spaudai.

Naujosios priemonės taip pat nukreiptos prieš Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo šeimą – jo žmoną Mariją Lavrovą ir dukrą Jekateriną Vinokurovą.

08:13 EP vicepirmininkas lankysis pabėgėlių registracijos centre Vilniuje

Antradienį Lietuvoje viešės Europos Parlamento (EP) pirmininko pavaduotojas Othmaras Karas.

Jis ketina lankytis karo pabėgėlių iš Ukrainos registracijos centre Vilniuje, susitikti su Seimo Europos reikalų komiteto pirmininke Radvile Morkūnaite-Mikulėniene.

Bus aptariami dabartiniai saugumo ir geopolitiniai iššūkiai Europoje, pristatyta Europos Parlamento pozicija aktualiais klausimais, pranešė EP atstovybė Lietuvoje.

08:09 JT: beveik du trečdaliai Ukrainos vaikų turėjo palikti namus

Per šešias savaites nuo Rusijos invazijos pradžios beveik dviem trečdaliams visų Ukrainos vaikų (4,8 mln. iš 7,5 mln.) teko palikti savo namus, pirmadienį pranešė Jungtinių Tautų Vaikų fondas (UNICEF).

JT taip pat patvirtino142 mažamečių žūtį, nors įspėjo, kad tikrasis skaičius beveik neabejotinai yra daug didesnis. Ukrainos generalinės prokuratūros duomenimis, per karą žuvo 183 vaikai.

„Iš 3,2 mln. vaikų, kurie, kaip manoma, liko savo namuose, beveik pusei gali grėsti pavojus negauti pakankamai maisto“, – sakė UNICEF skubios pagalbos programų direktorius Manuelis Fontaine‘as.

08:06 „Daumantai LT“ bando parduoti savo verslą Karaliaučiuje

Maisto pagardus gaminanti Lietuvos bendrovė „Daumantai LT“ bando parduoti įmonei iš dalies priklausančią gamyklą Kaliningrade, tačiau kol kas neranda pirkėjų, praneša portalas lrt.lt. Plačiau skaitykite čia.

07:34 Aptars priemones karui Ukrainoje stabdyti

Rusijai tęsiant karinę invaziją į Ukrainą, prezidentas Gitanas Nausėda antradienį vyks darbo vizito į Lenkiją, kur su keturių valstybių prezidentais aptars priemones karui stabdyti.

Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos ir Vokietijos prezidentai G. Nausėda, Egilas Levitas, Alaras Karis, Andrzejus Duda bei Frankas Walteris Steinmeieris kalbės apie papildomas sankcijas Rusijai, tolesnį gynybinės, humanitarinės ir finansinės paramos Ukrainai teikimą.

Prezidentai taip pat aptars saugumo situaciją regione, NATO rytinio flango stiprinimo klausimus, pranešė Prezidentūra.

06:55 Mariupolio meras: nuo karo pradžios žuvo mažiausiai 10.000 gyventojų

Apsiausto Mariupolio meras „Associated Press“ sakė, kad nuo karo pradžios šiame mieste žuvo mažiausiai 10.000 civilių gyventojų.

Vadymas Boičenka pirmadienį teigė, kad gatvės nuklotos lavonais. Jis kalbėjo ne iš Mariupolio, o iš neatskleistos vietos Ukrainoje.

Meras taip pat sakė gavęs pranešimų, kad rusai renka kūnus ir laiko juos šaldytuvuose didžiuliame prekybos centre.

„Mobilūs krematoriumai atvažiavo sunkvežimių pavidalu: atidarai jį, viduje yra vamzdis ir šie kūnai deginami“, – pasakojo jis.

Meras sako šiuos teiginius grindžiantis keliais šaltiniais, tačiau nepriklausomai patikrinti šios informacijos kol kas nėra galimybių.

06:47 JK tiria pranešimus dėl Rusijos cheminės atakos

Jungtinė Karalystė mėgina patikrinti pranešimus, kad Rusija panaudojo cheminį ginklą per ataką apgultame Ukrainos Mariupolio uostamiestyje, pirmadienį pranešė britų diplomatijos vadovė.

„Pranešimai, kad Rusijos pajėgos galėjo panaudoti chemines medžiagas per ataką prieš Mariupolio gyventojus. Skubiai dirbame su partneriais, kad patikrintume informaciją“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė JK užsienio reikalų sekretorė Liz Truss.

„Bet koks tokių ginklų panaudojimas būtų beširdiškas šio konflikto eskalavimas, todėl reikalausime Putino ir jo režimo atsakomybės“, – pridūrė ji.

JAV Pentagono spaudos sekretorius Johnas Kirby pirmadienio vakarą sakė, kad Vašingtonas žino apie pranešimus apie cheminę ataką Mariupolyje, bet negali jų patvirtinti.

„Jei šie pranešimai yra teisingi, jie kelia didelį susirūpinimą ir atspindi mūsų nuogąstavimus dėl to, kad Rusija Ukrainoje gali naudoti įvairias riaušių malšinimo priemones, įskaitant ašarines dujas, sumaišytas su cheminėmis medžiagomis“, – sakė jis.

Plačiau skaitykite čia.

06:45 Į Lietuvos parlamentarus kreipsis Ukrainos prezidentas

Antradienį per Lietuvos Seimo posėdį nuotoliniu būdu kalbą sakys Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Po šio kreipimosi parlamentarai planuoja svarstyti ir priimti rezoliuciją, kuria smerkiama Rusijos vykdoma karinė agresija ir karo nusikaltimai Ukrainoje.

Ukrainos vadovo kalbos Lietuvos Seime klausysis ir prezidentas Gitanas Nausėda.

06:42 I. Šimonytė:  įšaldytas Rusijos turtas turi būti panaudotas Ukrainai atstatyti

Kyjive viešinti premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad tarptautinėmis sankcijomis įšaldytas Rusijos turtas turi būti panaudotas Ukrainai atstatyti.

Taip pirmadienį vakare ji kalbėjo bendroje spaudos konferencijoje su Ukrainos ministru pirmininku Denysu Šmyhaliu.

„Neskaitant kitų šalių įnašo, sankcijomis įšaldytas Rusijos turtas turi būti areštuotas, sudarant galimybę jį panaudoti Ukrainai atstatyti. Tam reikalingas teisinis mechanizmas turi būti parengtas kaip įmanoma greičiau“, – teigė Lietuvos Vyriausybės vadovė. Plačiau skaitykite čia.

06:40 Gali būti, kad Rusija Mariupolyje panaudojo cheminį ginklą

Ukrainos pietrytiniame mieste Mariupolyje Rusija pirmadienį galbūt panaudojo cheminį ginklą, pranešė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

„Azovo pulkas praneša, kad Rusija Mariupolyje panaudojo neaiškios kilmės nuodingą medžiagą prieš Ukrainos karius ir civilius“, – feisbuke rašė ministras.

Jo teigimu, medžiaga buvo išplatinta bepiločiu orlaiviu, o aukos patiria dusulį ir vestibiuliarinį nepakankamumą.

„Informacija tikslinama, tačiau tai gali būti ir pirmasis Rusijos cheminio ginklo panaudojimas Ukrainoje“, – teigė A. Anušauskas.

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Verslas sukūrė platformą „Svetingi.lt“: kaip pakviesti vakarienės ukrainiečius ir prasmingai įtraukti darbuotojus Premium

Verslas ir visuomenė nuo pat karo Ukrainoje pradžios vasario 24 d. skyrė visokeriopą paramą: kuriam laikui...

Gazelė
05:45
Šią savaitę: S. Cichanouskajos kalba Seime, Rusijos nemokumas, Davosas Premium

Sukakus metams, kai Minsko režimas priverstinai nutupdė lėktuvą, baltarusių opozicijos lyderė pasisakys...

A. Dulkys PSO asamblėjoje susitiko su Taivano viceministre

Arūnas Dulkys, Sveikatos apsaugos ministras, dalyvauja sekmadienį prasidėjusioje Pasaulio sveikatos...

Verslo aplinka
2022.05.22
Varšuva ir Kyjivas sutarė dėl bendros šalių sienų kontrolės

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, ir Andrzejus Duda, Lenkijos prezidentas, susitarė pasirašyti...

Verslo aplinka
2022.05.22
Prancūzija: Ukraina į ES įstos po 15–20 metų 8

Clement'as Beaune'as, Prancūzijos Europos reikalų ministras, sekmadienį pareiškė, kad Ukrainos siekis įstoti...

Verslo aplinka
2022.05.22
Į dviračių saugyklas Tauragėje investuota per 700.000 Eur 11

Tauragėje pradėjo veikti dviračių saugyklos. Panašūs darnaus judumo projektai pasaulyje – ne naujiena,...

Gazelė
2022.05.22
Būsimasis Australijos premjeras žada didesnį dėmesį skirti klimato kaitai

Anthony Albanese'is, būsimasis Australijos ministras pirmininkas, skubantis iki svarbaus viršūnių susitikimo...

Verslo aplinka
2022.05.22
Maskva neatmeta ukrainiečių belaisvių iškeitimo į V. Medvedčuką

Maskva svarstys galimybę iškeisti Ukrainos pulko „Azov“ belaisvius į Viktorą Medvedčuką – prokremlišką...

Verslo aplinka
2022.05.22
„Invega“ primena: finansavimo galimybės rizikingam, bet visiems naudingam verslui

Socialinis verslas ir socialinio poveikio projektų vykdytojai gali pasinaudoti ir valstybės pagalba –...

Gazelė
2022.05.22
Australijos premjeras S. Morrisonas pripažino pralaimėjęs rinkimus

Australijos premjeras Scottas Morrisonas šeštadienį pripažino pralaimėjęs nacionalinius rinkimus po sunkaus...

Verslo aplinka
2022.05.21
V. Zelenskis: Ukrainai reikia ES kandidatės statuso, o ne kompromisų

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį pareiškė, kad jo vadovaujama šalis turi tapti visateise...

Kremliaus agresija
2022.05.21
Stiprindama gynybą, Albanija įsigijo prieštankinių raketų „Javelin“

Albanijos gynybos ministras šeštadienį pranešė, kad Vakarų Balkanų šalis pasirašė sutartį su JAV bendrove...

Kremliaus agresija
2022.05.21
Statybų inspekcija: E. Dragūnas turi nugriauti regioniniame parke pastatytą namą 14

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija mano, kad Vilniuje, Pavilnių regioniniame parke,...

Statyba ir NT
2022.05.21
Prezidentas pasirašė patikslintą biudžetą, kritikuoja antiinfliacinių priemonių tempą

Prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį pasirašė patikslintą 2022 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių...

Verslo aplinka
2022.05.21
Baltieji Rūmai: prezidentas J. Bidenas pasirašė 40 mlrd. USD paramos Ukrainai paketą

JAV prezidentas Joe Bidenas šeštadienį pasirašė 40 mlrd. USD (37,8 mlrd. Eur) pagalbos Ukrainai paketą, pagal...

Kremliaus agresija
2022.05.21
Per APEC susitikimą kitų šalių atstovai išėjo kalbant Rusijos atstovui

Jungtinių Amerikos Valstijų ir kitų keturių šalių delegatai šeštadienį paliko konferencijų salę, Rusijos...

Verslo aplinka
2022.05.21
A. Armonaitė prašė Liberalų sąjūdžio paramos civilinės sąjungos projektui

Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė šeštadienį Liberalų sąjūdžio suvažiavime paprašė sąjūdžio paramos...

Verslo aplinka
2022.05.21
Liberalai atnaujino vizualinį identitetą – naujuoju simboliu tapo stilizuota raidė „L“ 2

Šeštadienį Liberalų sąjūdžio suvažiavime valdantysis Liberalų sąjūdis nauju partijos simboliu pasirinko...

Verslo aplinka
2022.05.21
Kinija perspėja JAV dėl paramos Taivanui Premium

Kinijos vyriausiasis diplomatas perspėjo JAV dėl didėjančios Vašingtono paramos Taivanui. Kaip savo atsaką...

Verslo aplinka
2022.05.21
V. Šimkus. Ar veikia sankcijos Rusijai? 1

Prasidėjus karui Ukrainoje Vakarų pasaulis greitai sureagavo ir pritaikė Rusijai beprecedentes sankcijas.

Nuomonės
2022.05.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku