Ukraina atsikovojo Kyjivo regioną, derinamas V. Zelenskio ir V. Putino susitikimas

Publikuota: 2022-04-02
Atnaujinta 2022-04-02 22:57
„Verslo žinios“
„Verslo žinios“
  • Ukraina skaičiuoja mėnesio karo kainą – 10 mlrd. USD
  • Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atmetė bet kokią galimybę perleisti kai kurias Ukrainos teritorijas Rusijai.
  • Ukrainos pajėgos atkovojo ir dabar kontroliuoja Irpeną, Bučą, Hostomelį ir visą Kyjivo regioną.
  • Chersono srities taryba teigia, kad regione žlugo Krymo scenarijus.

Įvykių suvestines galite rasti ČIA.

23:00 Baigiame pildyti naujienų juostą

Sekmadienio naujienas iš Ukrainos pranešime 07 val.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

22:57 Derinamas prezidentų susitikimas

Rusija žodžiu pritarė Stambule Ukrainos pasiūlytam taikos sutarties projektui, išskyrus Krymo klausimą, transliacijoje gyventojams teigė Davidas Arachamija, Ukrainos derybų delegacijos vadovas.

Pasak jo, Rusijos pusė patvirtino, kad dokumentų projektai yra pakankamai parengti, kad būtų galima surengti tiesiogines prezidento Volodymyro Zelenskio ir Rusijos vadovo Vladimiro Putino konsultacijas, rašo „Unian“.

D. Arachamija teigė, kad Ukrainai svarbu, jog į jos saugumą garantuojančių valstybių grupę būtų įtrauktos branduolinės valstybės.

Ukraina diplomatiniais kanalais veda derybas su Kinija, Kijevas tikisi, kad valstybė prisijungs prie garantų grupės. Plačiau apie tai, kokios yra Ukrainos ir Rusijos derybinės pozicijos, skaitykite čia.

22:40 Evakuota 4.217 žmonių

Humanitariniais koridoriais šiandien evakuota daugiau nei 4.000 žmonių. O iš Mariupolio ir Berdiansko Zaporižę pasiekė 1.263 gyventojai, dar 300 yra pakeliui, pranešė Iryna Vereščuk, Ukrainos vicepremjerė.

„Iš Berdiansko miesto per Vasiljevką jau pravažiavo 10 autobusų evakuacinė kolona su beveik 300 Mariupolio gyventojų. Taip pat tęsiamas žmonių konvojų judėjimas privačiu transportu“, – pridūrė ji.

Luhansko srityje, pasak jos, šiandien evakuota 2.650 žmonių iš Severodonecko, Rubižnės, Lisičansko, Kreminnos, Popasnos ir Nižnės miestelių.

„Taip pat šiandien Berdiansko miestą iš Zaporižės pasiekė dar 17 autobusų, kurie rytoj ryte tęs Mariupolio gyventojų evakuaciją iš Berdiansko, o kai kurie iš jų bandys patekti arčiau Mariupolio“, – pridūrė vicepremjerė.

21:58 Laukia nelengvos dienos

Oleksijus Arestovyčius, Ukrainos prezidento patarėjas, sako, kad ateinančiomis dienomis kovų intensyvumas nemažės Ukrainos rytuose, netoli Mariupolio, ir šalies pietuose. Ir kad mūšiai nebus lengvi.

„Manau, kad mes atgausime Mariupolį, Rytų Ukrainą ir pietus“, – CNN cituoja jį. „Tačiau – klausykite atidžiai – ten nebus lengva.“

Pastarosiomis dienomis A. Arestovyčius ir kiti aukšto rango Ukrainos pareigūnai suintensyvino raginimus JAV ir jų sąjungininkams pristatyti daugiau sunkiosios ginkluotės. Kalbėdamas per savo kasdienį brifingą, A. Arestovyčius sakė, kad pagrindinės kariuomenės kryptys per pastarąją dieną buvo Kyjivo regionas.

„Perimame daug technikos, kuri yra tuščia, be degalų, ir perduodame ją Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms, – sakė jis. – Tai reiškia, kad puolimas vyksta gerai.“

A. Arestovyčius taip pat paragino žmones grįžti prie normalaus gyvenimo: „Tose teritorijose, kurios išlaisvintos iš priešo, kurios nekelia tiesioginės grėsmės, o juo labiau Vidurio ir Vakarų Ukrainos miestuose arba Ukrainos rytuose ir centre, kur nėra tiesioginės grėsmės, ekonominis atsigavimas yra labai svarbus norint atkurti normalų socialinį ir politinį gyvenimą, netgi psichologinį gyvenimą.“

21:30 Skelbia atkovoję visą Kyjivo regioną

Ukrainos pajėgos atkovojo ir dabar kontroliuoja Irpeną, Bučą, Hostomelį ir visą Kyjivo regioną, pranešė Hanna Maliar, Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja.

„Irpenas, Bucha, Hostomelis ir visa Kyjivo sritis – išvaduoti iš priešo“, – feisbuke parašė ji.

Pastarosiomis dienomis pasirodė pranešimai, kad Rusijos pajėgos traukiasi iš sostinės regiono, bando dėmesį koncentruoti į Donbasą. Tiek Kyjivas, tiek Vakrų žvalgyba bei politikai perspėjo nepasitikėti Rusijos pažadais atitraukti pajėgas, kol tai išties neįvyks.

21:15 Masinėje kapavietėje palaidota beveik 300 žmonių

Netoli Kyjivo esančioje Bučoje ukrainiečiai palaidojo masinėje kapavietėje beveik 300 rastų negyvų žmonių, šeštadienį naujienų agentūrai AFP pranešė priemiesčio meras.

Tokį pareiškimą jis padarė Ukrainos kariuomenei susigrąžinus šio strategiškai svarbaus miesto kontrolę, iš jo pasitraukus Rusijos pajėgoms.

„Bučoje masinėse kapavietėse jau palaidojome 280 žmonių“, – telefonu naujienų agentūrai AFP sakė meras Anatolijus Fedorukas.

21:00 Nuožmiausi mūšiai

Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, šiuo metu nuožmiausi mūšiai vyksta nuo Iziumo iki Charkivo, o Rusijos kariai bando prasiveržti į Donbasą.

20:28 O. Arestovyčius: Sumuose sudavėme galingą smūgį

Ukrainos kariuomenė sudavė galingą smūgį Rusijos pajėgoms Sumų regione, „24 Kanal“ eteryje sakė Oleksijus Arestovyčius, Ukrainos prezidento patarėjas.

„Šiąnakt Sumų kryptimi atvykusiems buvo suduotas labai stiprus smūgis“, – sakė O. Arestovyčius.

Šeštadienį Dmitrijus Živickis, Sumų regioninės karinės administracijos pirmininkas, pranešė, kad į šį regioną įsiveržė daug rusų karių, jie sukūrė koridorių iš Kyjivo besitraukiančioms Rusijos pajėgoms.

Pasak O. Arestovičius, vyksta karių rotacija. Tačiau dabartinės Rusijos pajėgos yra kur kas mažesnės nei tada, kai pirmą kartą bandyta užimti Sumus.

„Jie vykdys gynybinius veiksmus, o mes juos užpulsime“, – pridūrė A. Arestovyčius.

20:20 Ukraina gynybai nuo Rusijos invazijos išleido 10 mlrd. USD

Ukrainos Finansų ministerijos skaičiavimais, valstybė per mėnesį karinėms operacijoms išleidžia apie 10 mlrd. USD, skelbia „Unian“.

2020 m. Ukrainos BVP sudarė 155,6 mlrd. USD.

Karo kaina buvo paviešinta po Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio susitikimo su vyriausybės atstovais.

Jame taip pat aptartas šalies perėjimas prie supaprastintos mokesčių sistemos, sėjos klausimai, ypač ūkininkų aprūpinimas degalais.

„Buvo aptarti būdai, kaip diversifikuoti degalų importą ir apsaugoti Ukrainos energetikos infrastruktūrą nuo Rusijos kariuomenės bombardavimo“, – sakoma šalies prezidentūros pranešime.

19:40 Iš Mariupolio į Rusiją išvežta 40.000 gyventojų

Vadimas Bojčenka, beveik visiškai sunaikinto Ukrainos uostamiesčio Mariupolio meras, šeštadienį teigė, kad iš miesto į Rusijos teritoriją deportuota jau 40.000 gyventojų.

„Tokia liūdna statistika: beveik 40.000 žmonių jau deportuota į „Donecko liaudies respubliką“ arba Rusijos Federaciją. Deja, žinome, kad tėvai atskiriami nuo vaikų, pavyzdys – mūsų Višnevskio ligoninė, kurioje buvo gydomi vaikai. Nesuprantame, kuria kryptimi, bet 17 vaikų paliko šią ligoninę, tėvai buvo evakuoti į Zaporižę“, – sakė jis.

Pasak mero, deportuotųjų skaičiavimą apsunkina tai, kad iš žmonių atimami ukrainietiški dokumentai. Apie jų likimą sužinoma iš Rusijos duomenų bazių.

Jis pažymėjo, kad per pastarąjį mėnesį iš Mariupolio buvo evakuota apie 100.000 žmonių.

„Dabar jau beveik mėnesį vyksta evakuacija. Neturime jokių autobusų, todėl evakuojamės privačiu transportu, kuris apšaudomas iki šiol“, – sakė A. Bojčenka.

Pasak jo, padėtis Mariupolyje išlieka itin sudėtinga: mieste nėra nei šviesos, nei ryšio, nei maisto, nei vandens.

Tiek Kijevas, tiek tarptautinės organizacijos situaciją Mariupolyje vadina humanitarine katastrofa. Pastarieji Rusijos pažadai mieste atidaryti humanitarinius koridorius neišpildomi.

19:30 Lenkijos premjeras: jei Ukraina neapgins savo laisvės, Europa bus pažeminta

Jei Ukraina neapgins savo laisvės, suvereniteto, prie normalaus gyvenimo nebus grįžta, nes Europa pasirodys silpna, šeštadienį pareiškė Mateuszas Morawieckis, Lenkijos ministras pirmininkas. Jis taip pat pabrėžė, kad Rusijai reikia pritaikyti naujų sankcijų. Plačiau skaitykite čia.

18:37 Chersono srities pagal Krymo scenarijų okupuoti nepavyko

Jau pirmosiomis karo dienomis rusų kariai užėmė keletą Chersono srities miestų. Jie planavo ten pakartoti Krymo scenarijų, bet jiems nepavyko, teigia Jurijus Sobolevskis, regiono tarybos vadovo pirmasis pavaduotojas. Jį cituoja „Unian“.

Užgrobę regiono teritoriją, kariai stengiasi sutelkti valdžios institucijų, vietos savivaldos, stambaus verslo atstovų ir visuomenės nuomonės lyderių paramą. Tačiau šis planas kol kas nepavyko.

Anot J. Sobolevskio, regioninė taryba ir bendruomenių vadovai atsisakė dirbti po okupantų vėliavomis ir pagal jų įstatymus. Buvo išplatintas viešas kreipimasis dėl Ukrainos teritorinio vientisumo ir jokių referendumų dėl kvazirespublikos sukūrimo nepripažinimo.

Chersono sritis yra Ukrainos pietuose ir ribojasi su 2014 m. Rusijos okupuotu Krymu. Čia V. Putino pasiųstos pajėgos vis dar kontroliuoja teritoriją. O atakuojant Mariupolį bandoma sukurti sausumos koridorių iš Krymo į Donbasą, kur veikia Rusijos remiami separatistai.

J. Sobolevskis taip pat pridūrė, kad Chersono srityje kariai nenuima vėliavų nuo rotušių, bet kiekvienoje didelėje bendruomenėje prie vadovų ir merų jie „prikabina“ savo atstovus, su kuriais vietos valdžia privalo derinti visus svarbiausius sprendimus.

Tuo pat metu aktyviausi piliečiai yra sistemingai sulaikomi, aktyvistai ir žurnalistai grobiami, bauginami. Daugelio Rusijos kariškių sulaikytų asmenų likimas nežinomas, teigia srities atstovas.

Anksčiau rusai Chersono srityje bandė į apyvartą paleisti rublį. Pavyzdžiui, okupuotame Heničeske vietiniams gyventojams mokama 10.000 RUB „pašalpa“. Tačiau visas rublių judėjimas baigiasi „pinigų keityklose“, kur žmonės iš karto keičia rublius į grivinas, tvirtina Ukrainos atstovai.

18:15 Į Sumų regioną iš Rusijos įsiveržė daug karių 

Apie tai feisbuke pranešė Dmitrijus Živickis, Sumų regioninės karinės administracijos pirmininkas, rašo „Unian“. Pasak jo, šie kariai sukūrė koridorių iš Kyjivo besitraukiančioms Rusijos pajėgoms.

„Konotopo rajonas: iš Rusijos teritorijos įžengė daug priešo karių. Sukurtas sąlyginis koridorius, per kurį karinė technika iš Kyjivo ir Černygovo sričių nuolat juda į Rusiją“, – sakė jis.

Anot D. Živickio, Rusijos kariai „labai bijo vietos gyventojų ir Ukrainos kariškių, todėl chaotiškai apšaudo žmones, kurie pasirodo šalia jų technikos“, sakė Sumų OVA vadovas.

17:54 Rusijoje sulaikyta per 170 protestuotojų

Rusijos policija per šeštadienį vykusius protestus prieš Maskvos invaziją į Ukrainą sulaikė daugiau kaip 170 asmenų, pranešė viena nevyriausybinė organizacija.

Sulaikymus per opozicijos protestus stebinti grupė „OVD-Info“ nurodė, kad per demonstracijas 14-oje Rusijos miestų policija iš viso sulaikė mažiausiai 176 žmones.

Šeštadienį aktyvistai iš maždaug 30 Rusijos miestų socialiniuose tinkluose paskelbė apie nacionalinio masto sėdimąjį protestą prieš karą, kurį Maskva vadina „specialiąja karine operacija“.

Organizatoriai savo pareiškimu ragino protestuoti prieš Rusijos „ekonomikos krachą“, taip pat prieš šalies prezidento Vladimiro Putino valdymą. Jie taip pat pareikalavo paleisti kalinamą Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną.

„OVD-Info“ duomenimis, lig šiol Rusijoje per protestus prieš vasario 24-ąją prasidėjusius Maskvos karinius veiksmus Ukrainoje sulaikyta per 15.000 žmonių.

17:49 Rusijos ambasada Prahoje – Ukrainos herojų gatvėje

„Ukrainos herojų g. 36 – toks oficialus Mordoro ambasados adresas Prahoje“, – pranešė Ukrainos ambasadorius Čekijoje. Plačiau skaitykite čia.

17:07 Rusijos kariai pagrobė mero pavaduotoją

Sumų regione, Šiaurės Rytų Ukrainoje, Rusijos kariai pagrobė mero pavaduotoją, "BBC Ukraine" pranešė regiono vadovas Dmytro Živickis.

Pareigūnas buvo įvardytas kaip Oleksijus Šibajevas, Naujosios Slobodos rajono mero pavaduotojas. Jis lydėjo pagalbos siuntą, kurią penktadienį Rusijos kariai sustabdė kontrolės punkte Putyvlio srityje, maždaug už 80 km į šiaurės vakarus nuo Sumų.

Ši vietovė yra netoli Rusijos sienos. Sumai vis dar yra ukrainiečių rankose, tačiau juos apšaudė aplinkinė Rusijos artilerija.

Rusijos okupacinės pajėgos paėmė į nelaisvę daug kitų vietos ukrainiečių pareigūnų, o kai kuriais atvejais juos pakeitė kolaborantai.

16:47 Kirgizai protestavo prieš Rusijos invaziją

Kirgizijos milicija sulaikė apie 20 aktyvistų, kurie, nepaisydami teismo draudimų rengti mitingus, susijusius su Rusijos invazija į Ukrainą, surengė protestą prieš Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, šeštadienį pranešė įvykį stebėjęs naujienų agentūros AFP korespondentas.

Per nedidelį mitingą, kurio metu aktyvistai susirinko kitoje Biškeko dalyje ir rodė plakatus, kritikuojančius V. Putiną ir jo invaziją, nebuvo pastebėta jokių smurto požymių.

Protestas Biškeke. Vladimiro Voronino (AP / „Scanpix“) nuotr.
Protestas Biškeke. Vladimiro Voronino (AP / „Scanpix“) nuotr.

16:25 D. Kuleba: V. Putinas situaciją vertina realistiškiau

Pasak Dmytro Kulebos, Ukrainos užsienio reikalų ministro, gali būti, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šalies karinę strategiją jau vertina kiek realistiškiau. Anot ministro, tai gali būti susiję su puolimu Donbase.

„Manau, kad jis jau tapo realistiškesnis, nes neįsivaizduoju, kad Rusijos karių išvedimas iš Ukrainos šiaurės galėtų būti savavališkas. Išvertus šiuos pastarojo meto manevrus į žmonių kalbą – jis neturi pakankamai pajėgų pulti Ukrainą trimis kryptimis vienu metu. Todėl jis perkelia dalį savo pajėgų į kitą pusę, kad sustiprintų kariuomenę regione“, – D. Kulebą cituoja „Unian“.

Jo teigimu, gauta žvalgybinės informacijos, kad Rusija Donbasą vis dar vertina kaip strateginį tikslą, tad dėl jo tenka pergrupuoti išteklius ir pasirengti mūšiui.

Oleksijus Danilovas, Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius, anksčiau yra sakęs, jog dėl Rusijos karių atitraukimo džiaugtis dar per anksti, kadangi Kremlius idėjos sunaikinti Ukrainą taip lengvai nepaleis.

15:27 Černobylio AE iškelta Ukrainos vėliava 

Šeštadienį 11 val. vietos (ir Lietuvos) laiku Černobylio atominėje elektrinėje (AE) buvo iškelta Ukrainos vėliava, o personalas sugiedojo šalies himną. Apie pranešta elektrinės feisbuko paskyroje.

Ketvirtadienį Kijevas pranešė, kad po kelias savaites trukusios okupacijos Rusijos kariai paliko AE ir kad esą agresoriaus kariai gavo didelę radiacijos dozę.  

15:16 Italija pasirengusi garantuoti Ukrainos neutralumo statusą

Italijos užsienio reikalų ministras Luigi Di Maio pareiškė, kad jo šalis yra pasirengusi būti viena iš Ukrainos neutralumo statuso garantų. Apie tai pranešė „Interfax-Ukraina“.

„Pagrindinis mūsų prioritetas – tęsti derybų procesą. Turkijos veiksmai (tarpininkaujant derybose tarp Rusijos ir Ukrainos – VŽ) yra labai vertinami. Bus analizuojami derybų rezultatai. Italija yra pasirengusi garantuoti Ukrainos neutralumo statusą“, – šeštadienį Baku žurnalistams sakė Italijos ministras.

Penktadienį Turkijos prezidenras R. T. Erdoganas pažymėjo, kad Ukrainos vadovas V. Zelenskis ir Rusijos prezidentas V. Putinas artimiausiomis dienomis gali susitikti Stambule. Turkijos prezidentas teigė, kad Ukrainos ir Rusijos delegacijų derybose sudaryti susitarimai yra pagrindas abiejų šalių prezidentų susitikimui. Plačiau apie tai, dėl ko derasi Rusija ir Ukraina, galite skaityti čia.

14:39 M. Podoliakas: nebus jokių ilgalaikių konfliktų

Michailas Podoliakas, Ukrainos prezidento patarėjas, tviteryje dar kartą pabrėžė, kad Ukrainai reikia sunkiosios ginkluotės.

„Nebus jokios „afganizacijos“ ir ilgalaikių konfliktų, kurie sekintų Rusiją. Jie stengsis įsitvirtinti pietuose ir rytuose, taip sumažindami nuostolius ir diktuojant sąlygas, tad be sunkiosios ginkluotės jų išstumti nesugebėsime“, – teigė jis.

14:15 Netoli Kyjivo rastas negyvas ukrainietis žurnalistas M. Levinas

Ukrainietis fotografas ir dokumentinių filmų kūrėjas Maksas Levinas buvo rastas negyvas netoli sostinės Kyjivo, šeštadienį pranešė prezidento padėjėjas Andrijus Jermakas.

„Kovo 13-ąją jis dingo konflikto zonoje Kyjivo apylinkėse. Balandžio 1-ąją jo kūnas buvo rastas netoli Huta Mežihirskos gyvenvietės“, – sakoma A. Jermako pranešime.

Nevyriausybinis Masinio informavimo institutas citavo preliminarią prokuratūros išvadą, kad žurnalistas buvo nužudytas Rusijos pajėgų „dviem šūviais“.

Kaip praneša naujienų agentūra „Unian“, M. Levinas kartu su kariškiu Oleksijumi Černyševu, buvusiu fotonaujienų žurnalistu, dingo išvykę į Huta Mežihirską rinkti medžiagos apie Rusijos karinės invazijos Ukrainoje padarinius. Tuomet tame regione prasidėjo įnirtingi susirėmimai.

O. Černyševo likimas iki šiol nežinomas, nurodė „Unian“.

14:12 Popiežius pasmerkė „tuos, kurie kursto konfliktus“ Ukrainoje

Popiežius Pranciškus šeštadienį kalbėjo apie Europą vėl čaižančius „ledinius karo vėjus“, atkreipdamas dėmesį į konfliktą Ukrainoje.

„Ir vėl kažkoks patvaldys, deja, įsikibęs anachronistinių pareiškimų apie nacionalinius interesus, provokuoja ir kursto konfliktus, o paprasti žmonės jaučia  poreikį kurti ateitį, kuri bus arba visiems bendra, arba jos apskritai nebus“, – pabrėžė pontifikas, pradėjęs dviejų dienų vizitą Maltoje.

14:01 Rusija atakavo vieną iš didžiausių Ukrainos naftos gamyklų

Pasak Rusijos kariuomenės atstovo, šalies pajėgos šeštadienio rytą atakavo naftos perdirbimo gamyklą, kuri yra Kremenčuke, rašo CNN.

Teigiama, kad sunaikintos benzino ir dyzelino saugyklos, kuriomis buvo aprūpinami Ukrainos kariai šalies rytiniuose ir centriniuose regionuose.

13:42 Per taikų mitingą už Ukrainą Enerhodare įvyko didžiulis apšaudymas

Okupuotame Enerhodare, kuriame yra didžiausia Europoje atominė elektrinė, Rusijos kariai apšaudė ukrainiečių taikų mitingą, rašo „Unian“.

Iš pradžių Rusijos kariai tik stebėjo Ukrainą palaikančią akciją, tačiau jai pasibaigus, ėmė šaudyti, sulaikyti žmones, buvo girdimi ir sprogimai.

13:18 Kyjivas: Rusijos pajėgos „sparčiai traukiasi“ iš Ukrainos šiaurinių sričių

Rusijos pajėgos „sparčiai traukiasi“ iš teritorijų aplink Ukrainos sostinę Kyjivą ir šiaurinį Černihivo miestą, šeštadienį pranešė ukrainiečių prezidento patarėjas Michailas Podoliakas.

„Rusams sparčiai traukiantis iš Kyjivo ir Černihivo sričių visiškai aišku, kad Rusijos prioritetu tampa kitokia taktika: susitelkti į rytus ir pietus“, – sakoma per socialinius tinklus paskelbtoje M. Podoliako žinutėje.

12:37 Popiežius sako svarstantis galimybę keliauti į Kyjivą

Lėktuve, skridusiame iš Romos į Maltą, žurnalisto paklaustas, ar jis galvoja priimti Ukrainos politinės ir religinės valdžios kvietimą, Pranciškus atsakė, kad apie tai svarsto, rašo „Reuters“.

Daugiau detalių jis nepateikė.

12:28 Raudonasis Kryžius vėl vyksta į Mariupolį

Raudonojo kryžiaus vilkstinė šeštadienį vėl bandys evakuoti civilius iš apgulto Mariupolio, rašo „Reuters“.

„Mūsų komanda iš Zaporižios vyksta į Mariupolį. Šiuo metu negalime pateikti daugiau informacijos“, – BBC citavo Raudonojo Kryžiaus atstovą žiniasklaidai.

11:20 Šeštadienį bus atidaryti 7 humanitariniai koridoriai

Kaip praneša „Reuters“, šeštadienį ketinama atidaryti septynis humanitarinius koridorius.

Vienas iš jų bus skirtas ir Mariupoliui. Žmonės galės vykti savo transportu ar tam skirtais autobusais, informavo Iryna Vereščuk, Ukrainos ministro pirmininko pavaduotoja.

10:52 Dvi Lietuvos medikų grupės į karo niokojamą Ukrainą turėtų išvykti balandžio viduryje

„Pradėsime nuo jau sukomplektuotų ir pilnai parengtų dviejų misijų. Artimu metu bus prašoma į dar tris ligonines kitose apskrityse“, – informavo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Vykti į Ukrainą suformuotos dvi medikų grupės po 12 žmonių.

Daugiau apie tai skaitykite ČIA.

10:42 JT pareigūnas vyks į Maskvą tartis dėl „humanitarinių paliaubų“ Ukrainoje

Vienas aukšto rango Jungtinių Tautų pareigūnas šį savaitgalį apsilankys Maskvoje ir mėgins susitarti dėl „humanitarinių paliaubų“ Ukrainoje, penktadienį pranešė JT vadovas Antonio Guterresas.

Generalinis sekretorius sakė, kad jo pavaduotojas humanitariniams reikalams Martinas Griffithsas sekmadienį išskris į Maskvą, o vėliau aplankys Kyjivą.

Rusija iki šiol atsisakydavo priimti bet kurį aukšto rango JT pareigūną, kad būtų aptartas Rusijos pradėtas karas su Ukraina.

10:30 Bulgarija išsiunčia šnipinėjimu įtariamą Rusijos diplomatą

Bulgarijos užsienio reikalų ministerija penktadienį pranešė išsiunčianti dar vieną šnipinėjimu įtariamą Rusijos diplomatą.

Dviem savaitėmis anksčiau ši Balkanų šalis nepageidaujamais asmenimis paskelbė 10 Rusijos diplomatų.

„Užsienio reikalų ministerija įteikė notą, kuria šis diplomatinis pareigūnas skelbiamas persona non grata; jam suteikiamos 72 valandos palikti šalį“, – sakoma ministerijos pranešime.

Anksčiau penktadienį Bulgarijos prokurorai perspėjo, kad Rusijos ambasados Sofijoje pirmasis sekretorius „užsiėmė nereguliuojama žvalgybos veikla“, rinkdamas „nacionalinės svarbos informaciją“.

10:27 Ukrainos sėkmę stabdant Rusijos kariuomenę didele dalimi lemia tai, kad ukrainiečiai taikosi į jų transporto priemones

Ukrainos pajėgos atrėmė Rusijos kariuomenę ir sužlugdė jos pirminį planą žaibiškai įsiveržti į Kijevą ir užimti jį bei kitus didžiuosius šalies miestus.

Ginkluotos nuo pečių paleidžiamais nešiojamaisiais raketų paleidimo įrenginiais, kurių Vakarų šalys nuo invazijos pradžios parūpino tūkstančius, mažos ukrainiečių karių grupelės sumaniai pasinaudojo savo teritorija ir Rusijos taktika bei užtikrino tokį pasipriešinimą, kuris nustebino net artimiausius Kijevo rėmėjus Vakaruose.

Šiame kare priešininkai naudoja visiškai skirtingas taktikas: Ukraina pasitelkė kompaktiškus ginklus, o Rusijos kariuomenė kliaujasi sunkiąja artilerija.

Išsamų straipsnį apie tai rasite ČIA.

10:20 Dėl karo Ukrainoje jau žuvo arba buvo sužeista 412 vaikų

Kaip informuoja Ukrainos šalies generalinė prokuratūra, preliminariai nuo Rusijos pradėto karo pradžios šalyje žuvo 158 vaikai, o 254 buvo sužeisti. 

09:31 Kinija neigia mėginanti apeiti Rusijai įvestas sankcijas

Kinija šeštadienį pareiškė nesiimanti jokių priemonių apeiti Rusijai įvestas Vakarų sankcijas, kai buvo perspėta Europos Sąjungos pareigūnų, jog bet kokie mėginimai padėti Maskvos karui prieš Ukrainą gali pakenkti ekonominiams ryšiams su Bendrija.

Plačiau skaitykite ČIA.

09:18 Lietuvoje registruoti 39.167 karo pabėgėliai iš Ukrainos

Lietuvoje registruoti 39.167 karo pabėgėliai iš Ukrainos, 16.600 iš jų – nepilnamečiai, rodo šeštadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys. 

Maždaug trečdalis atvykusių ukrainiečių registruota Vilniaus registracijos centre. 

Daugiau skaitykite ČIA.

09:12 Pastebimas karių perdislokavimas Rusijos okupuotoje Padniestrėje

Kaip informuoja Unian.net, Padniestrėje (Moldovos vyriausybės nekontroliuojamoje teritorijoje) vyksta Rusijos karių perdislokavimo procesas, kas gali kelti papildomą grėsmę Ukrainai.

Papildyta 18:14. Moldova paneigė tokią informaciją.

Moldovos prezidentė yra pasisakiusi, kad šalis laikysis neutralumo ir neprisidės prie tarptautinių sankcijų Rusijai.

08:58 Po įrašo apie sąjungą su Rusija Z. Jedinskis sustabdė narystę partijoje

Po įrašo „Facebook“ apie sąjungą su Rusija ir dėl to kilusio viešo pasipiktinimo, buvęs Seimo narys Zbignevas Jedinskis sustabdė narystę Lietuvos lenkų rinkimų akcijoje-Krikščioniškų šeimų sąjungoje (LLRA-KŠS).

Partija taip pat pranešė atsiribojanti nuo Z. Jedinskio „asmeninio komentaro, parašyto feisbuke“, teigiama penktadienio vakarą paskelbtame LLRA-KŠS pranešime.

„Atsiribojame nuo šito pasisakymo vienareikšmiškai. Čia – privati nuomonė. Kitaip tai negali būti vertinama“, – tvirtino Valdemaras Tomaševskis, LLRA-KŠS pirmininkas europarlamentaras. 

08:48 V. Zelenskis patvirtino, kad iš apsiausto Mariupolio išgelbėta per 3.000 žmonių

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį pranešė, kad iš Rusijos pajėgų apsiausto Mariupolio uostamiesčio buvo evakuota daugiau kaip 3.000 žmonių.

„Humanitariniai koridoriai veikė trijose srityse – Donecko, Luhansko ir Zaporižios. Sugebėjome išgelbėti 6.266 žmones, tarp jų 3.071 – iš Mariupolio“, – anksti šeštadienį paskelbtame vaizdo pranešime sakė V. Zelenskis.

08:43 Rusijos kariai paliko Hostomelį

Iš palydovinių nuotraukų matyti, kad Rusijos kariai pasitraukė iš Antonovo karinio oro uosto Hostomelyje, kuris yra 29 km nuo Kyjivo.

Šią JAV gynybos departamento neįvardinto pareigūno informaciją patvirtina ketvirtadienį bendrovės „Maxar Technologies“ padarytos nuotraukos.

08:16 V. Zelenskis: sankcijos Rusijai veikia, bet jų turėtų būti įvesta dar daugiau

Sankcijos Rusijai veikia, bet jas reikia dar sustiprinti, vėlų penktadienio vakarą sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, rašo CNN.

„Sankcijos tikrai veikia ir Rusija neabejotinai jų bijo. Mes sakome JAV ir Europos lyderiams, kad visi turime dirbti dar greičiau“, – sakė V. Zelenskis.

07:50 Ukrainoje apsilankiusi EP pirmininkė išreiškė savo paramą

Kyjive apsilankiusi Europos Parlamento (EP) pirmininkė Roberta Metsola pažadėjo, kad po karo Europa padės atstatyti Ukrainos miestus.

Be to, ji pabrėžė, kad bus remiamos Ukrainos pastangos pradėti stojimo į Europos Sąjungą procesą.

07:40 JAV patvirtino papildomą karinę pagalbą Ukrainai už 300 mln. USD

Naujasis paketas pateikiamas Ukrainai prašant pažangesnės JAV ir Europos šalių ginkluotės. Didžioji dalis Ukrainai suteiktos įrangos tenkina prašymus, tačiau JAV neįgyvendins kai kurių didžiausių prašymų, tokių kaip orlaiviai.

Daugiau skaitykite ČIA.

07:20 V. Zelenskis pabrėžė, kad nebus daroma jokių teritorinių nuolaidų

Interviu JAV televizijos kanalui „FoxNews“ sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atmetė bet kokią galimybę perleisti kai kurias Ukrainos teritorijas Rusijai.

„Mes neprekiaujame savo teritorija“, – pabrėžė prezidentas.

07:16 Iš Mariupolio evakuota virš 3.000 civilių

Iš apgulto Mariupolio miesto evakuoti civiliai autobusais išvažiavo į Ukrainos vyriausybės kontroliuojamą Zaporožės miestą vėlų penktadienio vakarą vietos laiku, rašo CNN.

Mariupolio miesto tarybos duomenimis, autobusuose buvo virš 3.000 civilių. Ukrainos valdžia teigia, kad daugiau nei 100.000 civilių vis dar tebėra įstrigę šiame mieste.

07:10 Ukraina: Černobylio zoną užėmusius Rusijos karius tikriausiai paveikė radiacija

Rusijos kariai, pastarąsias keturias savaites laikę užėmę teritoriją aplink Černobylio atominę elektrinę, tikriausiai buvo paveikti ten esančių radioaktyvių teršalų skleidžiamos spinduliuotės, penktadienį sakė Ukrainos pareigūnai.

Rusijos pajėgų naudojamos mašinos tikriausiai pakėlė į orą radioaktyvių dulkių, be to, kariai buvo išsikasę apkasus labiausiai užterštoje šios zonos vietoje, sakoma Ukrainos branduolinės energetikos agentūros „Enerhoatom“ pranešime.

07:07 Lietuva perdavė Ukrainai 10 mln. Eur vertės karinės paramos

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pranešė, jog Lietuva perdavė Ukrainai karinės paramos už dar 10 mln. Eur. Apie tai penktadienio vakarą ministras paskelbė feisbuke. Plačiau skaitykite čia.

 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Dūma panaikino viršutinę amžiaus ribą norintiems tarnauti kariuomenėje

Rusijos parlamentas trečiadienį priėmė įstatymo pataisas, kuriomis panaikinama viršutinė amžiaus riba,...

Rusija skelbia atliksianti su užsienio skola susijusius mokėjimus rubliais 3

Rusija trečiadienį pareiškė mokėsianti užsienio skolą rubliais, Jungtinėms Valstijoms paskelbus apie...

Finansai
17:10
ES siekia įgaliojimų, apsunkinančių galimybes apeiti sankcijas

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį pasiūlė naujas taisykles, kurios apsunkintų Rusijos oligarchų galimybes...

EVT pirmininkas įsitikinęs, kad ES susitars dėl rusiškos naftos embargo

Charles'is Michelis, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas (EVT), trečiadienį teigė esąs tikras, kad Europos...

Rusija supaprastino pilietybės suteikimo tvarką Ukrainos pietinių sričių gyventojams

Ukrainos pietinių Zaporižios ir Chersono sričių gyventojai galės įgyti Rusijos pilietybę „supaprastinta“...

JK paskelbta ataskaita: šalies lyderiai turi prisiimti atsakomybę už kultūrą, leidusią vykti vakarėliams 2

Jungtinės Karalystės (JK) politiniai lyderiai ir aukščiausi pareigūnai „turi prisiimti atsakomybę“ už...

ECB: karas Ukrainoje didina grėsmes finansiniam stabilumui

Rusijos invazija į Ukrainą sukėlė naują įtampos finansų rinkose bangą išaugus kainoms ir sulėtėjus ekonomikos...

Rinkos
15:05
Davose su „Google“ ir „Meta“ atstovais susitikęs G. Nausėda pakvietė bendroves plėstis Lietuvoje

Gitanas Nausėda, prezidentas, paragino JAV informacinių technologijų gigantę „Google“ ir JAV socialinių...

Infografika: kokią dalį savo gynybos biudžetų Vakarai siunčia į Ukrainą Premium 3

Nuo karo pradžios Vakarų valstybės Ukrainai suteikė arba pažadėjo ginklų už 33,6 mlrd. Eur. Ši suma – 7,8...

Įmonių atspindys VMI veidrodyje: žalios spalvos daugiau Premium

Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) balandžio pradžioje atvėrus daugiau nei 2.000 atsitiktine tvarka...

Finansai
10:58
Lietuva Ukrainai perduoda karinės pagalbos paketą už 15,5 mln. Eur 4

Krašto apsaugos ministerija (KAM) ir Lietuvos kariuomenė Ukrainai perduos 20 šarvuotų transporterių „M113“,...

Antradienį nustatyti 159 nauji COVID-19 atvejai

Praėjusią parą nustatyti 159 nauji COVID-19 atvejai, nė vienas žmogus nemirė, rodo trečiadienį paskelbti...

Po spaudimo G. Schroederis atsisako narystės „Gazprom“ stebėtojų taryboje 2

Gehardas Schroederis, buvęs Vokietijos kancleris, besitęsiančio viešo spaudimo fone pareiškė atsisakantis...

Statybos inspekcijos užduotį pavedė verslui, bet apgalvojo ne viską Premium 1

Nuo gegužės Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija verslui perleido pareigą tvirtinti...

G. Sorosas: V. Putinas turi būti nugalėtas kuo greičiau, jei pasaulis nori išsaugoti civilizaciją

Rusijos įsiveržimas į Ukrainą gali reikšti „trečiojo pasaulinio karo“ pradžią, o Vladimiras Putinas, Rusijos...

Visuomeninio elektros bei dujų tarifo buitiniams vartotojams dar teks palaukti 2

Vyriausybė trečiadienį dar nepatvirtins valstybės subsidijų dydžių ir minimalių tarifų, žemiau kurių nebus...

EK pirmininkė: Rusija maisto tiekimą naudoja kaip ginklą

Antradienį Ursula von der Leyen, Europos Komisijos pirmininkė, pareiškė, kad Rusija, veikdama taip pat kaip...

Vakarų spaudžiama Rusijos ekonomika – virš vandens, bet tik laikinai Premium

Dėl Rusijos sukelto karo Ukrainoje agresorė šiuo metu yra labiausiai sankcionuota šalis pasaulyje. Nepaisant...

Kaip įsukti verslą Afrikoje: verslininkų diskusija Premium

Apie iššūkius, galimybes ir veiklos būdus Afrikos žemyne VŽ į podkastą pakvietė skirtingų patirčių...

Pramonė
05:45
Vadovo distancijos ir atvirumo kaina - kiek arti prisileisti komandą? Verslo tribūna 1

Kokį santykį kompanijos lyderis turi palaikyti su savo komanda – šiltą ir draugišką, ar paremtą griežtomis...

Vadyba
05:00

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku