Kitą savaitgalį atšaukiamas vasaros laikas

Ateinantį savaitgalį, naktį iš šeštadienio į sekmadienį, bus atšauktas vasaros laikas laikrodžius reikės pasukti vieną valandą atgal. Lietuva ateinantiems penkiems mėnesiams grįš į savo juostinį laiką. Gali atsitikti ir taip, kad tai bus jau paskutinis vasaros laiko atšaukimas.
Vasaros laikas kasmet įvedamas kovo pabaigoje ir atšaukiamas spalio paskutinį sekmadienį. Tad spalio 28-ąją, sekmadienį, 4 val. ryto laikrodžius reikės atsukti viena valanda atgal.
Atšaukus vasaros laiką rytais, kai yra aktyviausias ir produktyviausias periodas absoliučiai daugumai žmonių, įskaitant ir vaikus, švis anksčiau. Tiesa, taps kiek ilgesni tamsūs vakarai.
Laikas dukart per metus kaitaliojamas vykdant 2001 m. priimtą privalomąją Europos Sąjungos direktyvą Dėl sezoninio laiko taikymo, nors pats laikrodžių reguliarus sukinėjimas daugelyje žemyno valstybių įvestas dar praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje.
ES direktyvos Dėl sezoninio laiko taikymo galiojimas neribojamas. Kas penkerius metus Europos Komisija įpareigota paskelbti vasaros laiko įvedimo ir atšaukimo grafiką ateinančiam penkmečiui.
Bet šiemet Lietuvos ir kelių kitų ES valstybių iniciatyva Eurokomisija pradėjo šios direktyvos atšaukimo procedūrą. Buvo paskelbta internetinė ES gyventojų apklausa, kurioje dalyvavo apie 4 mln. žmonių, absoliuti dauguma iš Vokietijos. Jos metu daugiau kaip trys penktadaliai pasisakė už tai, kad laikrodžiai daugiau nebebūtų sukiojami dukart per metus.
Iki š. m. pabaigos arba kitų metų pradžioje laukiama galutinio visų ES valstybių vyriausybių bei Europos Parlamento apsisprendimo, ar tikrai dera pritarti šiai iniciatyvai. Jeigu direktyva bus atšaukta, kitąmet kovą ES paskutinį kartą privalomai pasuks laikrodžius link vasaros, bet spalį kiekvienai valstybei bus leista apsispręsti likti amžinajame vasaros laike ar grįžti į savo juostinį laiką ir daugiau laikrodžių nebesukinėti.
Lietuvos Vyriausybė jau paskelbė, kad greičiausiai tokiu atveju nuspręstų pasilikti su nuolatiniu vasaros laiku, tiesa, dėl galutinio apsisprendimo šiuo klausimu dar žada tartis bei atsižvelgti į kaimyninių ES valstybių Lenkijos ir Latvijos apsisprendimą.
Sezoninio laiko taikymas, t. y. vasaros laiko įvedimas ir atšaukimas, padeda racionaliau išnaudoti šviesųjį paros metą, ypač vidutinėse ir šiaurinėse platumose, kur gyvena daugiausiai žmonių ES. Tačiau daug gyventojų ši tvarka erzina, nes esą turi įtakos jų sveikatos būklei.
Sezoninį laiką šiuo metu taiko daugiau kaip 80 pasaulio valstybių.
Laiko pakeitimas turi nemenkos įtakos daliai verslo, pvz., į šaltojo meto periodo režimą pakeičiami aviakompanijų tvarkaraščiai.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti