Lenkijos valdantieji klimpsta gilyn į krizę
FOTOGALERIJA Protestai Varšuvoje (39 nuotr.)
Lenkijoje pirmadienį gilėjo politinė krizė, opozicijai reikalaujant iš naujo balsuoti dėl 2017 m. šalies biudžeto. Prieš vyriausybę nukreipti protestai, kuriuos pakurstė valdančiųjų užmojis riboti žiniasklaidos darbą parlamente, kaimyninėje valstybėje tęsiasi nuo penktadienio.
Nors valdančioji Lenkijos Teisės ir teisingumo (TiT) partija kol kas atsisakė ketinimų riboti žurnalistų ir žiniasklaidos priemonių, galinčių dirbti Lenkijos Seime, skaičių bei nustatinėti jiems naujas darbo sąlygas, problemos pirmadienį tik gilėjo, kadangi TiT atstovai parlamente nesutiko iš naujo balsuoti dėl biudžeto projekto. Opozicija tvirtina, kad biudžeto įstatymas priimtas neteisėtai, pažeidžiant procedūras.
Lenkijos biudžetas patvirtintas nelegaliai. Tokia padėtis negali tęstis. Mes tikimės, kad Teisės ir teisingumo partija grįš į parlamentą ir patvirtins biudžetą normaliomis aplinkybėmis, Bloomberg cituoja Slavomirą Nitrasą, opozicinės Piliečių platformos parlamentarą.
Opozicijos parlamentarai tvirtina, kad kai kuriems jų atstovams nebuvo leista patekti į patalpą, kurioje penktadienį buvo balsuojama dėl biudžeto, be to, nebuvo sudaryta galimybė pateikti klausimus. Opozicijos teigimu, žiniasklaidai buvo užkirstas kelias stebėti balsavimą, o oficialios parlamento kameros neužfiksavo viso proceso.
Witoldas Waszczykowskis, Lenkijos užsienio reikalų ministras, pirmadienį tvirtino, kad balsavimas dėl biudžeto atitiko visus procedūrų reikalavimus, o opozicijos taktika esą tik iliustruoja jos nusivylimą dėl vyriausybės populiarumo.
Analitikai teigia, kad Teisės ir teisingumo partija susidūrė su didžiausia vidaus politikos krize per 14 valdžios mėnesių. Jaroslawas Kaczynskis, TiT lyderis, pirmadienį ketino susitikti su prezidentu Andrzejumi Duda ir aptarti būdus, kaip išspręsti kilusią krizę.
Europos Komisija (EK) anksčiau yra pradėjusi beprecedentį tyrimą dėl galimų teisės viršenybės principo pažeidimų Lenkijoje.
Donaldas Tuskas, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas ir buvęs Lenkijos premjeras, įvykius Varšuvoje pavadino grėsme demokratijai šalyje.
Demokratija, kurioje kažkas atima žmonių galimybę turėti prieigą prie informacijos ir primeta gyvenimo būdą, tampa tokia pati nepakeliama, kaip ir diktatūra, viename iš savo retų pareiškimų apie Lenkijos politiką šeštadienį skelbė p. Tuskas.
Šiuo metu į Europos laisvės tradiciją kėsinamasi iš visų pusių, ji atakuojama dėl daugybės priežasčių. Būtent todėl šiuo kritiniu momentu tam reikia ypatingo dėmesio ir netgi švelnumo, kalbėjo p. Tuskas.
Lenkijos vyriausybė Briuselio pradėtą tyrimą traktuoja kaip ES kišimąsi į šalies vidaus reikalus.
Protestų savaitgalis
Pirmadienis jau ketvirtoji protestų diena Lenkijoje, jie Varšuvoje ir kituose Lenkijos miestuose tęsėsi visą savaitgalį.
Penktadienio vakarą, valdantiesiems užsimojus riboti žiniasklaidos darbą parlamente, protestuotojai mėgino blokuoti išvažiavimą iš Lenkijos Seimo. Pagal ankstesnius valdančiųjų planus, daugumai žurnalistų būtų buvusi atimta teisė patekti į pagrindinį parlamento pastatą ir suteikiama galimybė dirbti tik atskirame pastate, skelbia Thenews.pl.
Opozicijos parlamentarai surengė savo pasipriešinimo akciją pačiame parlamente, pagrindinėje balsavimo salėje. Jie tvirtino, kad jų kolega Michalas Szcerba buvo išprašytas iš biudžeto debatų, kadangi laikė užrašą Laisva žiniasklaida. Lenkijos dienraštis Rzeczpospolita rašė, kad opozicijos atstovai tęsė savo akciją, nors parlamento pirmininkas protestuotojų užimtoje salėje išjungė šviesas, šildymą ir išprašė žurnalistus.
Ponas Duda, Lenkijos prezidentas, savaitgalį išplatino pareiškimą, kuriame sakė esąs sunerimęs dėl įvykių Lenkijos Seime.
Norėčiau kreiptis į visas politinio spektro šalis, ragindamas sumažinti įtampą, kad parlamento darbas galėtų vykti sklandžiai, civilizuotai ir rimtai, kaip ir dera pagal parlamentinės demokratijos principus, pareiškime rašė p. Duda.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti