Administracinių nusižengimų kodeksas: maksimali bauda didėja 20 kartų, arešto nelieka

Publikuota: 2016-11-23
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Areštų nebelieka, o viena para arešto prilygsta trims valandoms viešųjų darbų arba 17 Eur baudai.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr. Areštų nebelieka, o viena para arešto prilygsta trims valandoms viešųjų darbų arba 17 Eur baudai.

Nuo 2017 m. sausio 1 d. įsigalioja Administracinių nusižengimų kodeksas, kuris bus taikomas vietoj Administracinių teisės pažeidimų kodekso. Naujame dokumente nebelieka tokios bausmės kaip areštas, o maksimali bauda didėja nuo 289 Eur iki 6.000 Eur. Nebelieka dviprasmybių, kai sename kodekse prie atskirų nusižengimų dar buvo įrašytos ir žymiai didesnės už maksimalią baudos – iki 14.481 Eur.

2017 m. sausio 1 dieną įsigalioja naujas Administracinių nusižengimų kodeksas (ANK) ir netenka galios iki šiol galiojęs Administracinių teisės pažeidimų kodeksas (ATPK). Viena pagrindinių naujojo ANK priėmimo priežasčių – siekis suderinti nuobaudų sistemą su atsakomybe baudžiamąja tvarka, taip pat įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo rekomendacijas.

Nelieka areštų

Milda Markevičiūtė, advokatų kontoros „Cobalt“ asocijuota teisininkė, pažymi, jog tuo atveju, jei iki 2017 m. sausio 1 d. yra padarytas pažeidimas ir ANK nustato švelnesnę atsakomybę nei nustatė ATPK, asmuo baudžiamas pagal naująjį kodeksą. Jei ANK numato griežtesnę atsakomybę, asmuo, padaręs pažeidimą iki 2017 m. sausio 1 d., atsakomybėn traukiamas pagal senąjį kodeksą.

Naujame kodekse nustatytas 2 metų trukmės terminas, per kurį pažeidimus padariusiems asmenims turi būti pritaikyta administracinė nuobauda. Šiuo metu tokia senatis įsigalioja po 6 mėnesių. Po 2017 m. sausio padarytiems pažeidimams bus taikomas 2 metų terminas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Panaikinama viena iš administracinių nuobaudų rūšių – administracinis areštas. Tai reiškia, kad 2017 m. sausio 1 d., įsigaliojus ANK, asmenys, atliekantys areštą, bus paleisti iš arešto atlikimo vietų, o likusios arešto dienos keičiamos į viešuosius darbus arba skiriama bauda. Laikoma, kad viena para arešto prilygsta trims valandoms viešųjų darbų arba 17 Eur baudos. Taigi pagal naująjį kodeksą nebegalint skirti administracinio arešto kaip nuobaudos, nebebus galima paskirtos baudos keisti administraciniu areštu“, – su naujovėmis supažindina „Cobalt“ asocijuota teisininkė.

Naujame kodekse maksimali bauda siekia 6.000 Eur, o dabar galiojančiame – 289 Eur asmenims (579 Eur – pareigūnams).

Maksimali bauda gali būti taikoma už kai kuriuos rinkimų ar referendumo agitacijos tvarkos pažeidimus, padarytus visuomenės informavimo priemonėse, pakartotinai padarytą nelegalaus darbo pažeidimą, tyčinį darbo užmokesčio apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos pažeidimą. Taip pat už tokius pakartotinus pažeidimus kaip akcininkų, žemės ūkio bendrovių ar kooperatinių bendrovių narių teisių pažeidimai, kreditorių teisių pažeidimus, azartinių lošimų organizavimo tvarkos arba lošimo reglamento pažeidimai, koncentracijos priežiūros reikalavimų pažeidimai, taip pat už finansinių priemonių rinkas reglamentuojančių teisės aktų pažeidimus, su kontrabanda ir akcizais apmokestinamų prekių nustatyta tvarka susijusius pažeidimus. Maksimalios baudos galima sulaukti ir už savavališką statybą.

Į kursus

„Specialiojoje ATPK dalyje prie konkrečių pažeidimų buvo numatytos ir didesnės baudos, kai kuriais atvejais – net iki 14.481 Eur. Naujajame ANK tokie baudų dydžių nesuderinamumai yra pašalinti“, – pažymi p. Markevičiūtė.

Naujame kodekse atsiranda naujų poveikio priemonių: draudimas lankytis viešosiose vietose vykstančiuose renginiuose, įpareigojimas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo ar kitose programose.

Naujasis kodeksas numato naujas nuo atsakomybės atleidžiančias ar ją švelninančias aplinkybes – mažai pavojinga veika, būtinoji gintis, įstatymų uždraustą veiką padariusio asmens sulaikymas, profesinių pareigų atlikimas, būtinasis reikalingumas, teisėsaugos institucijų užduočių vykdymas, įsakymų vykdymas, pateisinama profesinė ar ūkinė rizika, mokslinis eksperimentas, vadovavimasis klaidinga oficialia konsultacija.

Iš esmės šis sąrašas perkeltas iš Baudžiamojo kodekso.

Anot teisininkės, pagal naująjį kodeksą, administarcinių nuobaudų nebegalės skirti savivaldybių seniūnijų kaimo vietovėse seniūnai.

Kaip ir dabar bylas dėl daugumos pažeidimų nagrinės ne teismo tvarka tos institucijos, kurios ir surašė protokolus. Pagal ANK teismas visais atvejais nagrinės pažeidimus, kai asmeniui gresia bauda virš 1.500 Eur, arba turto konfiskacija, arba kai administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo yra nepilnametis.

Už vairo

Anot p. Markevičiūtės, pasikeitė kai kurių nuobaudų, taikomų už su kelių eismo taisyklėmis susijusiais pažeidimais, dydžiai. Pavyzdžiui, už transporto priemonių vairavimą neapsidraudus transporto priemonės savininkų ir valdytojų civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu arba nesant apdraustam šiuo draudimu galės būti taikoma apytiksliai 3,5 karto didesnė nuobauda (baudos ribos keičiamos nuo 23 – 34 Eur iki 60-120 Eur).

Didinamas galimas baudos dydis už įregistruotų arba išregistruotų transporto priemonių be valstybinio numerio ženklų (ženklo) vairavimą arba transporto priemonių, kurių valstybinio numerio ženklų galiojimas pasibaigęs, vairavimą. Naujasis kodeksas už šį pažeidimą leidžia taikyti baudą nuo 60 iki 120 Eur, tuo tarpu šiuo metu taikoma nuo 28 iki 57 Eur bauda (abiem atvejais gali būti taikomas ir teisės vairuoti transporto priemonę atėmimas nuo 1 iki 3 mėnesių).

Taip pat ženkliai didinamos nuobaudos už greičio viršijimą daugiau nei 50km/h: šiuo metu galiojantis ATPK taiko 289 – 434 Eur baudą su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo 1 metų iki 1,5 metų, tuo tarpu naujasis kodeksas už analogišką veiką numato baudą 450 – 550 Eur baudą su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo 1 iki 6 mėnesių.

Anot teisininkės, teisės vairuoti transporto priemones atėmimas nuo 1 metų iki 1,5 metų bus taikomas pradedantiesiems vairuotojams, motociklų vairuotojams, taip pat transporto priemonių, kurių didžiausioji leidžiamoji masė didesnė negu 3,5 t. arba kuriose yra daugiau kaip 9 sėdimos vietos, vairuotojams.

Taip pat naujasis kodeksas nustato, kad visais atvejais už pavojingą vairavimą kartu su bauda turės būti skiriamas teisės vairuoti atėmimas nuo 3 iki 6 mėnesių, o chuliganiško vairavimo atveju – nuo 1 iki 2 metų (teisės vairuoti atėmimo ribos neblaivių ar apsvaigusių asmenų atveju nesikeičia).

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Finansai“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Duomenų teikimas JANGIS: kai kurioms įmonėms teks įveikti nemažai biurokratijos Premium

Artėja rugpjūčio 1 d., nuo kada įmonėms, nepateikusioms duomenų apie savo galutinės naudos gavėjus į sistemą...

Finansai
2022.07.06
Šiemet Latvijoje pirmąjį pusmetį įregistruota 11% mažiau naujų įmonių

Per pirmąjį pusmetį Latvijoje įregistruotos 4.305 naujos įmonės – 11% mažiau nei per tą patį laikotarpį...

Finansai
2022.07.06
VMI kaip policija: siūloma jai leisti keliuose savarankiškai stabdyti automobilius Premium 20

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) darbuotojams norima suteikti teisę keliuose savarankiškai stabdyti ir...

Finansai
2022.07.05
„SCT Lubricants“ grynojo pelno marža viršijo 20% Premium 3

Klaipėdos automobilių alyvų ir skysčių gamybos UAB „SCT Lubricants“ pardavimo pajamos per 2021 metus išaugo...

Pramonė
2022.07.05
Finansų viceministrė: sumažinus degalų akcizą litras benzino atpigtų 4 ct 32

Benzino kainai Lietuvoje perkopus 2 Eur ribą ir daliai politikų raginant mažinti degalų akcizą, tokia...

Verslo aplinka
2022.07.05
Alytaus meras: Snaigė“ bando išvengti bankroto 3

Finansinių sunkumų turinti ir restruktūrizuotis siekianti Rusijos grupės „Polair“ netiesiogiai valdoma...

Pramonė
2022.07.04
SEB pradėjo teikti žaliąsias garantijas verslui 2

SEB bankas verslui Lietuvoje pradeda teikti žaliąsias garantijas. Tai yra naujovė Baltijos šalyse, ja bankas...

Rinkos
2022.07.04
Registrų centras: pernai verslas didino apyvartą ir pelną, šiemet augimo gali nebelikti

Daugeliui įmonių pernai pavyko susidoroti su pandemija ir padidinti pardavimo pajamas bei pelną, rodo...

Finansai
2022.07.04
„Invalda INVL“ įsigijo „Mandatum Life“ draudimo verslą Baltijos šalyse

Turto valdymo grupė „Invalda INVL“ baigė Suomijos bendrovės „Mandatum Life“ gyvybės draudimo verslo Baltijos...

Rinkos
2022.07.04
Kol „Sodra“ ir VMI nesiima valymo, bankrotai viduvasarį stabilizavosi Premium

Pastaraisiais mėnesiais stabilizavosi skelbiamų įmonių bankrotų skaičius, kuris nesiekia 100 atvejų per...

Finansai
2022.07.04
Finansų įstaigoje užčiuopė verslo nišą: parūpina ir milijonines paskolas Verslo tribūna 1

Vienoje kredito bendrovėje kelerius metus dirbęs Matas Kadžiulis netruko suprasti, kad rinkoje konkurencija...

Finansai
2022.07.04
Infliacija ir politinė krizė Estiją įsuko į naujų iššūkių verpetą

Su politine krize ir didžiausia infliacija ES šiuo metu susidurianti Estija turi imtis darbo rinkos ir kitų...

Finansai
2022.07.03
Vilniaus apsileidėliai lieka be žemės mokesčio lengvatos 2

Vilniuje sklypų neprižiūrintys savininkai nebegaus žemės mokesčio lengvatos – nuo šiol jiems bus taikomas...

Statyba ir NT
2022.07.02
Lietuvos bankas: kad būsto įperkamumas neprastėtų, reikia NT mokesčio 55

Nors Lietuvoje didėja būsto kainos, jo įperkamumas vis dar yra geras, tačiau gali prastėti. Norint, kad to...

Statyba ir NT
2022.07.02
Bankas „Luminor“ įsigijo 99% „Maksekeskus“ akcijų 1

Baltijos šalių bankas „Luminor Bank“ įsigijo 99% elektroninės prekybos mokėjimo įmonės „Maksekeskus“ (MKK)...

Rinkos
2022.07.01
Infliacija euro zonoje birželį palypėjo iki 8,6%

Preliminari metinė infliacija birželį euro zonoje pakilo iki 8,6% nuo 8,1% gegužę, penktadienį paskelbė...

Finansai
2022.07.01
Vidaus vandens kelių direkcija įvykdė pertvarką – tapo akcine bendrove

Valstybės valdoma Vidaus vandens kelių direkcija nuo penktadienio tapo akcine bendrove.

Logistika
2022.07.01
„Snoro“ bankroto administratoriaus ir Šveicarijos banko ginče susitarta dėl 105 mln. Eur atgavimo 3

„Snoras“ nemokumo administratoriaus komanda ir Šveicarijos bankas „Julius Baer & Co. Ltd.“ taikos sutartimi...

Rinkos
2022.07.01
Biržose – dešimtmečius nematytas nuosmukis Premium

Pirmąjį šių metų pusmetį pasaulio finansų rinkos užbaigė su ekstremalius lygius žyminčiais nuosmukiais,...

Rinkos
2022.07.01
Penki bankai ir unijos privalės kaupti papildomą 2% kapitalo rezervą

Lietuvos kredito įstaigos, kurių būsto paskolų portfelis viršija 50 mln. Eur, nuo liepos privalės jam turėti...

Finansai
2022.07.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku