VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Publikuota: 2022-09-30
Scena spektaklio „Sausasis sezonas“. Jeano-Luco-Beaujault / festivalio „Sirenos“ nuotr.
svg svg
Scena spektaklio „Sausasis sezonas“. Jeano-Luco-Beaujault / festivalio „Sirenos“ nuotr.

Kaip šiemet įprasta, renginiais tiesiog taškosi Kaunas – Europos kultūros sostinė, tęsiasi dokumentiniai ir teatro festivaliai, vienos parodos atsidaro, kitos – užsidaro.

Rugsėjo 30–spalio 1 d. Europos kultūros sostinėje Kaune, „Žalgirio“ arenoje, – garso ir vaizdo labirintas „Kauno kantata“. 

Tai dviejų lietuviškų šaknų turinčių menininkų Philipo Millerio (PAR) ir Jenny Kagan (JK) sumanytas eksperimentinis kūrinys. Skelbiama, kad jo žiūrovai galės judėti po arenos erdvę ir iš arti stebėti kantatos atlikėjus, kurių projektas subūrė beveik 300 – tai Kauno miesto simfoninis ir klezmerių orkestrai, pučiamųjų orkestras „Ąžuolynas“, VDU Muzikos akademijos studentai, Kauno valstybinis choras, vaikų kolektyvai, solistai Rafailas Karpis, Agnė Stančikaitė, Steponas Zonys, Tshegofatso Moeng (PAR) ir daugybė kitų. 

Kantatos temos – holokaustas, Sibiro tremtys, pokario „vilko vaikų likimai“, dokumentinę medžiagą jai menininkai pradėjo rinkti 2020 m., archyvuose jiems talkino archyvuose Kauno jaunimas. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Nesiekiame dokumentinio atpasakojimo – juk kuriame meną. Norime atskleisti istorijos kompleksiškumą. Į faktus Jenny ir aš žiūrime kaip į akimirkas, į dviejų žmonių susidūrimus, kuriuose slypi vienas kito žmogiškumo atpažinimas“, – sako Ph. Milleris, trečios kartos PAR litvakas, kurio seneliai iš Lietuvos ir Latvijos išvyko dar iki Antrojo pasaulinio karo.

Šis projektas – vienas paskutinių didžiųjų „Kaunas 2022“ renginių, taip pat viena svarbiausių „Kaunas 2022“ programos „Atminties biuras“ iniciatyvų bei baigiamasis tarptautinio Litvakų kultūros forumo akcentas. Visą „Kaunas 2022“ programą galite rasti čia ir mobiliojoje programėlėje.

Spalio 1 ir 2, 7 ir 8 d. 19 val., 9 d. 15 val. Nacionaliniame Kauno dramos teatre (NKDT) – pirmoji sezono premjera – „Dorianas“. 

Spektaklį pagal D. Pinckney pjesę režisavo eksperimentinio teatro meistru vadinamas Robertas Wilsonas (Didžioji Britanija), jis – ir spektaklio scenografas bei šviesų dailininkas. Spektaklio vizualinis ir dramaturginis pasakojimas supintas iš rašytojo Oscaro Wilde‘o, jo personažo Doriano Grėjaus ir tapytojo Franciso Bacono gyvenimo motyvų, vaidina Dainius Svobonas ir Mantas Zemleckas. 

Robertas Wilsonas repetuojant „Dorianą“ Kaune. NKDT nuotr.
Robertas Wilsonas repetuojant „Dorianą“ Kaune. NKDT nuotr. 

„Tai vienas sudėtingiausių mūsų projektų – tokio dar nesame turėję per visą teatro istoriją: pasirengimas, dekoracijos, šviesos ir kostiumai – viskas reikalauja nepaprastos kokybės, preciziškumo“, – sako teatro vadovas Egidijus Stancikas.

Pastatymo partneriai – „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ ir „D‘haus“ teatras iš Diuseldorfo (Vokietija). 

Vilniuje tęsiasi tarptautinis teatrų festivalis „Sirenos“. 

Šio savaitgalio programoje – ir vienu svarbiausių festivalio spektaklių vadinamas prancūzų režisierės Phios Menard „Sausasis sezonas“, jis bus vaidinamas Nacionalinio akademinio dramos teatro Naujojoje salėje. Žongliravimo, vaidybos ir šiuolaikinio šokio studijas baigusi Ph. Menard ilgus metus dirbo su vienu iš Prancūzijos naujojo cirko garsenybių – žonglieriumi Jerome’u Thomas. Nuo 2008 m. Ph. Menard pradėjo, kaip ji pati pavadino, „papildomo elementų nesuderinamumo“ paieškas. Nuo tada ji tyrinėja ledą, vandenį, orą ir jų įtaką žmogaus elgesiui. „Sausasis sezonas“ yra šio organinio ciklo tęsinys. 

Visa „Sirenų“ programa – čia

Vilniuje, „Skalvijos“ kino centre – paskutinės tarptautinio Vilniaus dokumentinių filmų festivalio (VDFF) dienos.

Šių metų VDFF tema – realybės rekonstrukcijos, kviečia pažvelgti į realybę kaip į nuolat kintančią, judrią terpę, kuria laisvai manipuliuoja stebėtojo žvilgsnis. Festivalio formatas nesikeičia, jį sudaro trys tradicinės – pagrindinė ir specialioji programos bei retrospektyva ir kelios lydinčiosios programos.

Festivalio programa čia

Spalio 1 d. 15 val. Kaune, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, – „Muzikinė geldutė“, renginys apie?klestintį Kauno žydų muzikinį gyvenimą tarpukariu.

Jo programoje – muzika, istorinio teksto (surinktas dr. Kamilės Rupeikaitės) skaitymai, filmas, jidiš dainos ir Aimee Birnbaum meno darbų paroda. Visa tai – apie turtingą tarpukario Kauno žydų bendruomenės kultūrinį gyvenimą, kuris klestėjo koncertų salėse, kavinėse, restoranuose. 

Spalio 1 d. 19 val. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje koncertuos Lenkijos radijo choras. 

Prieš 74 m. įkurtas kolektyvas Lietuvoje koncertuos pirmą kartą. Šv. Jokūbo festivalio kvietimu atvykęs choras parengė programą „Žodžių ir balsų romantika“, atspindinčią lenkų kultūros romantizmą. Joje – XX a. lenkų kompozitorių kūriniai a capella – K. Szymanowskio ir R. Maciejewskio „Kurpių dainos“, K. Pendereckio sakralinė muzika bei šių dienų lenkų kompozitorių kūriniai. Diriguos įvairių konkursų laureatė Maria Piotrowska-Bogalecka, koncerte dalyvaus obojininkė Karolina Stalmachowska.

Spalio 1 d. 18.30 val. 36-ąjį sezoną pradeda Klaipėdos muzikinis teatras. 

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto Koncertų salėje vyksiančiame koncerte „Vivat musica!“ skambės teatro orkestro atlliekama L. van Beethoveno „Egmonto“ uvertiūra, P. Čaikovskio baleto „Romeo ir Džuljeta“ uvertiūra-fantazija, R. Wagnerio operos „Parsifalio“ įžanga, kiti monumentalūs kūriniai. Orkestro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas – Tomas Ambrozaitis.

Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22) – vasaros sezono parodos „Patalai ir purslai. Laisvalaikis XX–XXI a. Lietuvos dailėje“ uždarymo savaitgalis. 

Šia proga rugsėjo 30–spalio 2 d. parengta speciali uždarymo savaitgalio renginių programa: ekskursijos, kūrybinės dirbtuvės, didžėjaus pasirodymas. 

Meno kūriniai ir archyvinė medžiaga parodoje leidžia stebėti, kaip per pastarąjį šimtmetį mūsų krašte mainėsi būdai palaikyti psichinę ir fizinę sveikatą, kokios veiklos išliko nepakitusios, kurie motyvai, nepaisant politinių ir ideologinių virsmų, nesiliovė dominę meninink(i)ų. Greta jau pažįstamų ar rečiau matomų kūrinių iš muziejų ir privačių kolekcijų lankytojai ras ir specialiai parodai sukurtus šiuolaikinio meno kūrinius.

Platesnį parodai atrinktų kūrinių kontekstą atskleis parodos kuratorės – penktadienį 17 val. ir sekmadienį 14 val. ekskursijas ves Austėja Tavoraitė, o spalio 1 d., šeštadienį, 14 val. – Eglė Juocevičiūtė. Daugiau informacijos apie renginius ir registraciją į juos – čia

Ta pačia proga VŽ primena apie NDG veikiančia Veronikos Šleivytės parodą. Abi parodos vertos kelių savaitgalio kultūringų valandų. 

Vilniuje, VDA galerijoje Artifex (Gaono g. 1), atidaryta Daukantės Subačiūtės paroda „Viešieji darbai“. 

Daukantė Subačiūtė baigė studijas Vilniaus dailės akademijoje, grafinio dizaino specialybę, magistratūroje mokėsi Eindhoveno dizaino akademijoje (Nyderlandai), garsėjančioje konceptualumu ir eksperimentiniu dizainu. Šie mokslai paskatino menininkę į kūrybą žvelgti kiek kitaip, idėjų ieškoti kasdieniškuose, buitiškuose, švelniai obsceniškuose dalykuose, atkreipti dėmesį į nereprezentacinę aplinką arba lesioti iš aplinkos „neskanius“ trupinius.

Iš Daukantės Subačiūtės parodos „Viešieji darbai“.
Iš D. Subačiūtės parodos „Viešieji darbai“. 

Pasak parodos rengėjų, D. Subačiūtės piešiniai nėra kokia giliamintiška šiuolaikinės kultūros kritika, tai veikiau būdas pastebėti absurdą, kuris mus supa čia, kurio yra ir Holivude. Flomasterių ir spalvotų pieštukų linijomis (ir ne tik) sudėlioti siužetai – absurdiški ir mieli, kandūs ir jaukūs, nepadorūs, švelnūs ir žiauroki. 

Parodoje – ir D. Subačiūtės kurta keramika, naktinės lempos išsigandusiems kardiochirurgams bei palaikymo šokėjoms. Kūryboje menininkė naudoja nemažai kontrastų: objektuose – medžiagų, faktūrų, iliustracijose – nuotaikų, emocijų. „Lidl”, „Aldi” ir kiti krepšeliai pasiūti iš šilko, derinamo su kailiu ir siuviniais iš karoliukų.

Vilniuje, galerijoje „Meno niša“ (J. Basanavičisu g. 1), atidaryta Rimo Sakalausko paroda „Sūkurys“. 

Kūrėjas joje pristato virtualiosios realybės instaliaciją ir videodarbą, kuriuos vienija viena tema – turbulencija.

Rimas Sakalauskas.
Rimas Sakalauskas. Galerijos „Meno niša“ nuotr. 

R. Sakalauskas gali pasigirsti netrumpu laimėjimų sąrašu, kuriame – „Sidabrinės gervės“ ir „Auksinis scenos kryžiaus“ apdovanojimai, meno mugėje „ArtVilnius’13“ jo darbas buvo išrinktas geriausia instaliacija, o „ArtVilnius’18“ jis pripažintas geriausiu jaunuoju mugės menininku. 

Išgarsėjęs kaip videomenininkas ir teatro dailininkas, besispecializuojantis multimedijos, 3D instaliacijos srityse, R. Sakalauskas teigia kiek pavargęs nuo darbo teatre ir šiuo metu daugiau dirba su kinu – filmams kuria specialiuosius efektus. Nors kūrėjas dirba su skirtingomis medijomis, jų turinys išliko toks pat – nejaukius, industrinius, mistiškus, išgalvotus vaizdinius menininkas įdeda į aplinką, kurioje svetimkūniai tampa realūs, o bauginantis vaizdas – itin patrauklus. 

Keletą R. Sakalausko videokūrinių yra įsigijęs MO muziejus. 

Vilniuje, patalpose Didžioji g. 11, veikia Afrikos meno pop up paroda „Mylintys rudenį“. 

Joje keturi jauni Afrikos menininkai kelia šiuolaikiniam pasauliui aktualius klausimus apie tapatybę ir migraciją, rasizmą ir toleranciją, taiką ir karą. Taip jie kovoja su plačiai paplitusiais stereotipais apie „necivilizuotą“ žemyną, kuria ir pasakoja naują istoriją apie Afriką. 

Alpha Odh. „Same not Equal“.
Alpha Odh. „Same not Equal“.

Parodą pristato „Tumo galerija“. 

Pop up paroda „Mylintys rudenį“ eksponuojama iki spalio 5 d., durys atviros nuo 14 val. iki 19 val.

Vilniuje, Adomo Galdiko muziejuje (Arklių g. 20-1a), atidaryta nauja paroda „Ritualinė gamta“, joje eksponuojami A. Galdiko išeivijos laikotarpio (1944–1969 m.) peizažai. 

1944 m. Adomas Galdikas (1893–1969) emigravo į Vokietiją, kur metus laiko kūrė ir dėstė Freiburgo Dailės ir amatų mokykloje. Čia jis nutolo nuo realistinės tapybos manieros ir į abstrakciją linkstančius peizažus pradėjo lieti temperos, akvarelės ir guašo technikomis, taip išplėtodamas Rytų Azijoje populiariausią – metų laikų – temą. Vėliau menininkas gyveno Paryžiuje, nuo 1952 m. – Niujorke, kur kūrė iki mirties.

,,Ritualinė gamta“ – tai antroji privačiame muziejuje eksponuojama dailininko kūrinių paroda, joje – kita A. Galdiko kūrybos pusė. 

Muziejuje kviečiama apsilankyti iš anksto užsiregistravus.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

Soutine’as ir jo draugai Alytuje Premium

Jei tiesa, kad būtinieji miesto atributai yra geras restoranas ir gero meno galerija, Alytus jau bus nudirbęs...

Laisvalaikis
2022.11.27
„LTG Link“ traukiniai gruodį pradeda kursuoti į Varšuvą ir Krokuvą 18

„Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupės bendrovės „LTG Link“ traukiniai nuo gruodžio 11 d. pradės reguliariai...

Logistika
2022.11.25
„Kaunas 2022“ uždarymo programos maršrutas šeimoms: Žvėries pėdsakais

Lapkričio 24–27 d. Kaune ir Kauno rajone – didysis „Kauno – Europos kultūros sostinės“ uždarymo savaitgalis.

Laisvalaikis
2022.11.24
S. Loznicos statomas spektaklis Valstybiniame jaunimo teatre artėja finišo link 1

Gruodžio 14, 15 d. Valstybiniame jaunimo teatre planuojama neeilinė premjera – teatro kūrėjų bendruomenę ir...

Laisvalaikis
2022.11.21
Vykstantiems į pasaulio futbolo čempionatą Katare – perspėjimas dėl dviejų programėlių

Šįvakar 18 val. Lietuvos laiku rungtynėmis tarp šeimininkų Kataro ir Ekvadoro startuoja 2022 m. FIFA pasaulio...

Inovacijos
2022.11.20
Kataras 2022: pasaulio futbolo čempionate futbolas tūno antrame plane Premium 1

„Teises organizuoti 2022 m. FIFA pasaulio futbolo čempionatą laimėjo... Kataras!“ – dar 2010 m. gruodį,...

Laisvalaikis
2022.11.20
VŽ bando: vidaus degimo variklio išsižadėjusi „Megane E-Tech“ Premium

Prancūzai parodė galintys sukurti dailų, pažangų, smagų ir konkurencingą kompaktinį elektromobilį, kuriame...

Automobiliai
2022.11.19
LNDT – nauja Orwello „Gyvulių ūkio“ interpretacija 4

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) rengia trečiąją šio sezono premjerą – lapkričio 25 d. Naujojoje...

Laisvalaikis
2022.11.19
Sporto batelių gamintoja pasiruošė spurtui su R. Federeriu

Šveicarijos avalynės gamintoja „On Holding“ planuoja pasinaudoti tuo, kad iš teniso pasitraukė Rogeris...

Laisvalaikis
2022.11.19
FIFA prezidentas: pasaulio futbolo čempionato sirgaliai gali išgyventi be alaus 12

FIFA prezidentas Gianni Infantino šeštadienį pareiškė, kad uždraudus prekybą alumi aplink stadionus, pasaulio...

Laisvalaikis
2022.11.19
Knygoje „Man skauda“ – L. Donskio tekstai

Ne kartą teko girdėti mintį – o ką apie vieną ar kitą problemą pasakytų Leonidas Donskis (1962–2016). Praėjo...

Laisvalaikis
2022.11.19
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Tiems, kurių neužpustys, – Lietuvos miestuose besibaigianti „Scanorama“, 40 metų laukta premjera Operos ir...

Laisvalaikis
2022.11.18
Vilniaus taksi parke – dar daugiau „Saulės ir jūros“

Į Vilniaus taksi parką šį gruodį sugrįžtančios operos-performanso „Saulė ir jūra“ organizatoriai paskelbė...

Laisvalaikis
2022.11.17
Lankomiausi pasaulio muziejai ir teminiai parkai Premium

Pasaulyje yra begalė puikiausių muziejų – nuo chrestomatinių, tokių kaip Viktorijos ir Alberto (V&A) Londone...

Laisvalaikis
2022.11.17
NT bendrovė „Via LT“ į sveikatingumo kliniką investavo 3 mln. Eur

Nekilnojamojo turto (NT) investicijų ir valdymo UAB „Via LT“ 2022 m. pradžioje Vilniuje, Z. Sierakausko g.,...

Prekyba
2022.11.17
Meno aukcionuose toliau mušami rekordai, dabar – A. Warholas

Andy Warholas (1928–1987 m.) geriausiai žinomas dėl savo poparto ikonografijos, kurioje vaizduojama Marilyn...

Laisvalaikis
2022.11.17
„Lonely Planet“ pataria, kur keliauti 2023-aisiais

Bene didžiausia pasaulyje kelionių vadovų leidybos kompanija „Lonely Planet“ (LP) paskelbė 18-ąjį metinį...

Laisvalaikis
2022.11.16
Banksy „siautėja“ Ukrainoje 2

Praėjus trims dienoms, kai tapatybę atkakliai slepiantis Bristolio (Jungtinė Karalystė) gatvės menininkas,...

Laisvalaikis
2022.11.15
200 mlrd. USD industrija: kaip žaidimų studijos uždirba pinigus Premium 1

Kompiuterinių žaidimų industrija per pastaruosius du dešimtmečius nuėjo ilgą kelią. Kadaise ji startavo...

Inovacijos
2022.11.15
Populiariausi slaptažodžiai Lietuvoje šiemet 2

Kurdami slaptažodžius mūsų tautiečiai fantazija netrykšta – šiemet, kaip ir pernai, populiariausias lieka...

Laisvalaikis
2022.11.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku