Į tūkstantinę stovyklą susirinkę skautai už 100 metų dėkoja išeivijos lietuviams

Publikuota: 2018-07-18

„Dievui, tėvynei, artimui“, – tai žodžiai, visą šią savaitę bene dažniausiai skambantys Rumšiškėse. Čia daugiau kaip 3.000 skautų susirinko į stovyklą, kurioje mini tiek Lietuvos, tiek savo organizacijos šimtmetį.

Tautinės stovyklos – sena skautų tradicija. Pirmoji tokia stovykla Lietuvoje įvyko 1928 m., praėjus dešimtmečiui nuo skautų organizacijos įsteigimo mūsų šalyje. Iki sovietmečio buvo spėta surengti dar vieną tautinę stovyklą, tačiau okupuotoje Lietuvoje už dalyvavimą skautų veikloje grėsė net tremtis.

Vis dėlto tautinių stovyklų tradicija nenutrūko. Jas ėmė rengti išeivijos skautai – viena vyko Vokietijoje, kita JAV, vėliau ir kitose šalyse, kuriose įsikūrė gausesnės lietuvių bendruomenės.

Kaip VŽ sako skautų atstovas Karolis Žemaitis, būtent išeivijos lietuviams, kurių daug šią savaitę susirinko ir Rumšiškėse, reikia dėkoti už išsaugotą Lietuvos skautų judėjimo tęstinumą ir galimybę „Laužų karta“ pavadintoje stovykloje minėti mūsų šalies skautų šimtmetį.

Kviečia atvykti visus

Lietuvos liaudies buities muziejuje įsikūrusioje stovykloje „Laužų karta“ šiuo metu stovyklauja apie 3.300 skautų iš Lietuvos ir 23 užsienio valstybių. Kaip pasakoja p. Žemaitis, visą savaitę stovyklautojai užsiima skautiškomis veiklomis, pritaikytomis pačioms įvairiausioms amžiaus grupėms.

„Vyksta įvairiausi amatų užsiėmimai, taip pat pilietinio ugdymo programos, bendraujama su bendraamžiais ir susirandama daug naujų draugų“, – sako p. Žemaitis.

Pasak pašnekovo, norintys iš arti pamatyti ir daugiau sužinoti, kaip ir kuo gyvena skautai, gali bet kada atvykti į Liaudies buities muziejų Rumšiškėse. Tiesa, eilinėmis stovyklos dienomis svečiai stovyklos gyvenimą galės stebėti tik iš šalies. Tačiau liepos 19 d., ketvirtadienis, bus skirta būtent tiems žmonėms, kurie nepriklauso skautams, bet nori apie juos sužinoti daugiau.

„Tądien rengiame specialią programą svečiams, mielai juos priimsime ir papasakosime apie skautų gyvenimą ir vertybes“, – pasakoja p. Žemaitis.

Svečių dieną „Laužų kartos“ stovykloje renginiai vyks nuo ryto iki vėlaus vakaro. Jie prasidės religinėmis apeigomis. Beje, jos vyks pagal skirtingų konfesijų tradicijas, nes skautai yra atviri visų religijų atstovams.

„Laužų kartos“ stovykloje svečių dieną taip pat lankysis Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinė „Aras“, gyvosios istorijos klubas „Viduramžių pasiuntiniai“, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, „Misijos Sibiras“ atstovai, jie rengs specialias programas ir pasirodymus.

Žinoma, skautai nebūtų skautai, jei jų susibūrimuose prie laužų neskambėtų dainos. Svečių dieną jas dainuos ne tik patys skautai, bet ir į stovyklą pakviestos grupės „Skylė“, „Baltos varnos“ ir kitos.

Visko centras – laužas

Kaip pasakoja p. Žemaitis, ne veltui ir stovyklai pasirinktas „Laužų kartos“ pavadinimas, nes būtent laužavietė yra ta vieta, prie kurios vyksta didelė dalis skautų gyvenimo.

„Laužas skautų judėjime yra simboliška vieta. Čia po dienos darbų visi susirenka, dalijasi įspūdžiais, istorijomis ir idėjomis, gaminasi maistą. Tai suburianti ugnis, ji mums labai svarbi, nors keičiasi laikai, keičiasi pati skautų organizacija. Nesvarbu, kad ir kokiame moderniame pasaulyje gyventume, laužavietė vis tiek išlieka viena centrinių skautų gyvenimo ašių. Tai vieta, kuri mus vienija ir uždega meile Dievui, tėvynei ir artimui“, – aiškina pašnekovas.

Pasak jo, Rumšiškėse vykstančioje stovykloje netrūksta šiuolaikinių technologijų – renginiai filmuojami dronais, veikia net stovyklos televizija. Tačiau gyvenimas prie laužo – toks pats, koks buvo ir prieš 100 metų. Svarbiausia, kad prie to laužo iš kartos į kartą perduodamos vertybės išliko tokios pačios kaip ir skautų organizacijos veiklos pradžioje.

„Esminiai skautų principai nesikeičia. Tarpukariu tai buvo didžiausia nevyriausybinė organizacija, deja, sudėtinga mūsų šalies istorija buvo sudėtinga ir skautų judėjimui, bet išeivijos dėka tradicija ir skleidžiama mintis nenutrūko. Šiandien taip pat džiaugiamės, kad išeivijos skautai sudaro labai svarbią mūsų dalį“, – sako p. Žemaitis.

Gyvena palapinėse

Pašnekovas vertina, kad skautų judėjimas šiuo metu Lietuvoje auga, o iš viso mūsų šalyje 14-ai veikiančių skautų organizacijų priklauso daugiau kaip 5.000 žmonių.

Daugiau kaip pusė jų atvyko į „Laužų kartos“ stovyklą, dar 600 skautų į Rumšiškes atkeliavo iš kitų šalių – tarp jų ir svetur gyvenantys lietuviai, ir užsieniečiai.

Visi „Laužų kartos“ stovyklos skautai gyvena palapinėse, patys lauko sąlygomis ruošia sau maistą. Tiesa, pažymi p. Žemaitis, produktų stovykla gauna iš renginį remiančių verslininkų: „Vis dėlto keturis kartus per dieną pamaitinti daugiau kaip 3.000 žmonių yra nemenkas iššūkis.“

Visgi skautų atstovas tikisi, kad liepos 19 d. stovykloje susirinks dar daugiau žmonių, kai skautų gretas papildys organizacijai nepriklausantys, bet jei prijaučiantys žmonės.

„Skautų judėjimas yra atviras visiems Dievą, tėvynę ir artimą mylintiems žmonėms. Visus tokius žmones labai kviečiame į svečių dieną ir pažadame, kad visi ras sau mielos veiklos. Nesvarbu, ar žmogui 6-eri, ar 96-eri. Skautų judėjimas yra puikus būdas ugdyti asmenybę, prisidėti prie pilietiškumo formavimo. O svečių diena – geriausia galimybė susipažinti ir žengti pirmuosius žingsnius į kelias dešimtis milijonų žmonių visame pasaulyje vienijančią skautų šeimą“, – sako p. Žemaitis.

Skautai Lietuvoje ir pasaulyje

Pirmasis skautų judėjimo vienetas Lietuvoje buvo įsteigtas 1918 m. lapkričio 1 d. Pirmieji skautai mūsų šalyje susibūrė Vilniaus Vytauto gimnazijoje, o jiems vadovavo skautavimo Lietuvoje pradininkas Petras Jurgelevičius-Jurgėla. Vėliau atsirado ir daugiau skautų organizacijų.

1922 m. visos šios organizacijos susijungė į Lietuvos skautų asociaciją, o ši 1930 m. pakeitė pavadinimą į Lietuvos skautų sąjungą.

Tautinės stovyklos, pasaulinių „Jamboree“ atitikmuo, Lietuvoje prieš Antrąjį pasaulinį karą vyko du kartus: 1928 ir 1938 m. Trečioji tautinė stovykla rengta 1948 m. Vokietijoje, ketvirtoji – JAV, kitų skaičiavimas – kiek sudėtingesnis.

1928 m. Lietuvoje buvo apie 2.500 skautų, 500 iš jų susirinko į pirmąją tautinę stovyklą. Jie apsigyveno 177 palapinėse – tai buvo Lietuvos rekordas. Daugumai tai buvo įspūdingas įvykis – pirma didelė stovykla. Tačiau ne visiems – kai kurie jau buvo stovyklavę panašioje stovykloje Latvijoje ar tarptautiniame skautų sąskrydyje Danijoje.

Pirmoji tautinė stovykla vyko Kaune, Panemunės šile. Vyriausybė stovyklai skyrė 4.000 litų, tarpukariu tai buvo didžiulė parama.

Sovietmečiu skautų judėjimas buvo draudžiamas ir puoselėjamas tik pogrindyje arba išeivijoje. Lietuvos skautų sąjunga buvo atkurta tik 1989-aisiais.

Dabar tautinės skautų stovyklos Lietuvoje vyksta kas penkerius metus, tokios stovyklos anksčiau jau vyko Telšiuose, Zarasuose ir kitur. Minint Lietuvos skautų 100-metį stovykla vėl įkurta Kauno apylinkėse – ten, kur ir prasidėjo jų istorija.

Skautai yra didžiausias jaunimo judėjimas pasaulyje – jame dalyvauja daugiau nei 30 mln. skautų ir skaučių, jaunimo ir suaugusiųjų, 160-yje šalių ir vietovių. Per visą skautų istoriją judėjimui priklausė per 580 mln. žmonių.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Įpusėjusio rugpjūčio savaitgalis pažėrė renginių įvairiausiam skoniui, ypač – muzikos mėgėjams; juos į...

Laisvalaikis
2018.08.17
Iš krepšinio pasitraukęs „Lietuvos rytas“ sporto veiklai nori prekės ženklo RYTAS 9

Žiniasklaidos grupę valdanti UAB „Lietuvos rytas“ Valstybiniame patentų biure pateikė paraišką registruoti...

Rinkodara
2018.08.17
Už Davido Hockney paveikslą prašo 80 mln. USD

Milijardierius Joe Lewisas šiemet ketina aukcione parduoti britų dailininko Davido Hockney darbą „Portrait of...

Laisvalaikis
2018.08.16
Mirė soulo muzikos legenda Aretha Franklin

Sulaukusi 76-erių Detroite mirė soulo karaliene vadinama JAV atlikėja Aretha Franklin. Dainininkei 2010 m.

Laisvalaikis
2018.08.16
Taline – futbolo rungtynės, kokių Baltijos šalys dar nematė 8

Rugpjūčio 15-osios vakarą Taline įvyks futbolo rungtynės, kokių Baltijos šalyse dar nebuvo. Estijos sostinėje...

Laisvalaikis
2018.08.15
„Prienų“ era po Ballų: dėkoja savivaldybei, bet laukia „Vytauto“ 2

Ballų šeimynėlės ženklu pažymėtas praėjęs sezonas Prienų krepšinio klubui buvo tragiškas sporto požiūriu, bet...

Laisvalaikis
2018.08.15
Mėgstantiems poilsį gamtoje – du nauji objektai Trakų rajone 4

Mėgstantiems poilsį gamtoje Trakų rajone atidaryti du objektai – nauja stovyklavietė prie Skaisčio ežero...

Laisvalaikis
2018.08.14
JT globojamame konkurse Lietuvai atstovaus ir „Laisvės TV“ 1

Išrinkti šių metų skaitmeninio turinio sprendimų konkurso „Naujasis knygnešys 2018“ laureatai. Aštuoni...

Už 165.000 GBP parduotas paveikslas – klastotė

Ekspertai įvertino už 165.000 GBP parduotą britų dailininko sero Williamo Nicholsono (1872-1949 m.) paveikslą...

Laisvalaikis
2018.08.13
Vilniaus „Rytas“ keičia logotipą 5

Komandos pavadinimą ir šūkį šią vasarą pakeitęs Vilniaus krepšinio klubas „Rytas“ pirmadienį pristatė naują...

Rinkodara
2018.08.13
Muzika: Martynas Švėgžda von Bekker. Lietuvos XXI a. raiška smuikui Premium

Martyno Švėgždos karjeros pradžia Vilniuje buvo neįtikimai efektinga: publiką sužavėjo jo asmenybės charizma...

Verslo klasė
2018.08.12
Kolekcininkams: sąžinės apsiausto istorija 2

„Lewben Art Foundation“ projekte „Savas kambarys“, kurio pavadinimas pasiskolintas iš vienos svarbiausių XX...

Laisvalaikis
2018.08.12
Futbolininku virtęs Usainas Boltas jau neša pinigus Australijos klubui 1

Garsiausias visų laikų sprinteris Usainas Boltas įgyvendino savo vaikystės svajonę ir sudarė sutartį su...

Laisvalaikis
2018.08.11
Liveta Jasiūnaitė ieties metime pelnė bronzą

Lietuvos ieties metikė Liveta Jasiūnaitė Europos lengvosios atletikos čempionate Berlyne penktadienį iškovojo...

Fotoreportažai
2018.08.10
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių 2

Po didžiųjų vasaros renginių prieš rudens pradžios didžiuosius nusistovėjo štilis. Šį savaitgalį „kažko tokio...

Laisvalaikis
2018.08.10
Teiks „Oskarą“ ir populiariausiam filmui

Ateinančių metų „Oskarų“ ceremonijoje bus apdovanotas ne tik geriausias, bet ir populiariausias filmas (angl.

Laisvalaikis
2018.08.09
Ar saugu maudytis Baltijos jūroje?

Nuo rugpjūčio 3 d. kai kuriose Baltijos jūros pakrančių vietose Danijoje, Estijoje, Suomijoje, Vokietijoje,...

Laisvalaikis
2018.08.09
„Chelsea“ už vartininką Kepą paklojo visų laikų rekordinę sumą 3

Londono „Chelsea“ futbolo klubas iš Bilbao „Athletic“ už 71 mln. GBP įsigijo vartininką Kepą Arrizabalagą.

Laisvalaikis
2018.08.09
„Force India“ iš „Formulės-1 nedings: komandą gelbėja Kanados milijardierius

„Formulės-1“ komanda „Force India“ išvengs bankroto. Tai leis padaryti į komandą nusprendęs investuoti...

Laisvalaikis
2018.08.08
Vėl leidžiama kilti į Gedimino kalną 1

Vilniečiai ir miesto svečiai vėl gali aplankyti Gedimino kalną ir Gedimino pilies bokštą. Į kalną kilti...

Laisvalaikis
2018.08.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau