Į tūkstantinę stovyklą susirinkę skautai už 100 metų dėkoja išeivijos lietuviams

Publikuota: 2018-07-18

„Dievui, tėvynei, artimui“, – tai žodžiai, visą šią savaitę bene dažniausiai skambantys Rumšiškėse. Čia daugiau kaip 3.000 skautų susirinko į stovyklą, kurioje mini tiek Lietuvos, tiek savo organizacijos šimtmetį.

Tautinės stovyklos – sena skautų tradicija. Pirmoji tokia stovykla Lietuvoje įvyko 1928 m., praėjus dešimtmečiui nuo skautų organizacijos įsteigimo mūsų šalyje. Iki sovietmečio buvo spėta surengti dar vieną tautinę stovyklą, tačiau okupuotoje Lietuvoje už dalyvavimą skautų veikloje grėsė net tremtis.

Vis dėlto tautinių stovyklų tradicija nenutrūko. Jas ėmė rengti išeivijos skautai – viena vyko Vokietijoje, kita JAV, vėliau ir kitose šalyse, kuriose įsikūrė gausesnės lietuvių bendruomenės.

Kaip VŽ sako skautų atstovas Karolis Žemaitis, būtent išeivijos lietuviams, kurių daug šią savaitę susirinko ir Rumšiškėse, reikia dėkoti už išsaugotą Lietuvos skautų judėjimo tęstinumą ir galimybę „Laužų karta“ pavadintoje stovykloje minėti mūsų šalies skautų šimtmetį.

Kviečia atvykti visus

Lietuvos liaudies buities muziejuje įsikūrusioje stovykloje „Laužų karta“ šiuo metu stovyklauja apie 3.300 skautų iš Lietuvos ir 23 užsienio valstybių. Kaip pasakoja p. Žemaitis, visą savaitę stovyklautojai užsiima skautiškomis veiklomis, pritaikytomis pačioms įvairiausioms amžiaus grupėms.

„Vyksta įvairiausi amatų užsiėmimai, taip pat pilietinio ugdymo programos, bendraujama su bendraamžiais ir susirandama daug naujų draugų“, – sako p. Žemaitis.

Pasak pašnekovo, norintys iš arti pamatyti ir daugiau sužinoti, kaip ir kuo gyvena skautai, gali bet kada atvykti į Liaudies buities muziejų Rumšiškėse. Tiesa, eilinėmis stovyklos dienomis svečiai stovyklos gyvenimą galės stebėti tik iš šalies. Tačiau liepos 19 d., ketvirtadienis, bus skirta būtent tiems žmonėms, kurie nepriklauso skautams, bet nori apie juos sužinoti daugiau.

„Tądien rengiame specialią programą svečiams, mielai juos priimsime ir papasakosime apie skautų gyvenimą ir vertybes“, – pasakoja p. Žemaitis.

Svečių dieną „Laužų kartos“ stovykloje renginiai vyks nuo ryto iki vėlaus vakaro. Jie prasidės religinėmis apeigomis. Beje, jos vyks pagal skirtingų konfesijų tradicijas, nes skautai yra atviri visų religijų atstovams.

„Laužų kartos“ stovykloje svečių dieną taip pat lankysis Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinė „Aras“, gyvosios istorijos klubas „Viduramžių pasiuntiniai“, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, „Misijos Sibiras“ atstovai, jie rengs specialias programas ir pasirodymus.

Žinoma, skautai nebūtų skautai, jei jų susibūrimuose prie laužų neskambėtų dainos. Svečių dieną jas dainuos ne tik patys skautai, bet ir į stovyklą pakviestos grupės „Skylė“, „Baltos varnos“ ir kitos.

Visko centras – laužas

Kaip pasakoja p. Žemaitis, ne veltui ir stovyklai pasirinktas „Laužų kartos“ pavadinimas, nes būtent laužavietė yra ta vieta, prie kurios vyksta didelė dalis skautų gyvenimo.

„Laužas skautų judėjime yra simboliška vieta. Čia po dienos darbų visi susirenka, dalijasi įspūdžiais, istorijomis ir idėjomis, gaminasi maistą. Tai suburianti ugnis, ji mums labai svarbi, nors keičiasi laikai, keičiasi pati skautų organizacija. Nesvarbu, kad ir kokiame moderniame pasaulyje gyventume, laužavietė vis tiek išlieka viena centrinių skautų gyvenimo ašių. Tai vieta, kuri mus vienija ir uždega meile Dievui, tėvynei ir artimui“, – aiškina pašnekovas.

Pasak jo, Rumšiškėse vykstančioje stovykloje netrūksta šiuolaikinių technologijų – renginiai filmuojami dronais, veikia net stovyklos televizija. Tačiau gyvenimas prie laužo – toks pats, koks buvo ir prieš 100 metų. Svarbiausia, kad prie to laužo iš kartos į kartą perduodamos vertybės išliko tokios pačios kaip ir skautų organizacijos veiklos pradžioje.

„Esminiai skautų principai nesikeičia. Tarpukariu tai buvo didžiausia nevyriausybinė organizacija, deja, sudėtinga mūsų šalies istorija buvo sudėtinga ir skautų judėjimui, bet išeivijos dėka tradicija ir skleidžiama mintis nenutrūko. Šiandien taip pat džiaugiamės, kad išeivijos skautai sudaro labai svarbią mūsų dalį“, – sako p. Žemaitis.

Gyvena palapinėse

Pašnekovas vertina, kad skautų judėjimas šiuo metu Lietuvoje auga, o iš viso mūsų šalyje 14-ai veikiančių skautų organizacijų priklauso daugiau kaip 5.000 žmonių.

Daugiau kaip pusė jų atvyko į „Laužų kartos“ stovyklą, dar 600 skautų į Rumšiškes atkeliavo iš kitų šalių – tarp jų ir svetur gyvenantys lietuviai, ir užsieniečiai.

Visi „Laužų kartos“ stovyklos skautai gyvena palapinėse, patys lauko sąlygomis ruošia sau maistą. Tiesa, pažymi p. Žemaitis, produktų stovykla gauna iš renginį remiančių verslininkų: „Vis dėlto keturis kartus per dieną pamaitinti daugiau kaip 3.000 žmonių yra nemenkas iššūkis.“

Visgi skautų atstovas tikisi, kad liepos 19 d. stovykloje susirinks dar daugiau žmonių, kai skautų gretas papildys organizacijai nepriklausantys, bet jei prijaučiantys žmonės.

„Skautų judėjimas yra atviras visiems Dievą, tėvynę ir artimą mylintiems žmonėms. Visus tokius žmones labai kviečiame į svečių dieną ir pažadame, kad visi ras sau mielos veiklos. Nesvarbu, ar žmogui 6-eri, ar 96-eri. Skautų judėjimas yra puikus būdas ugdyti asmenybę, prisidėti prie pilietiškumo formavimo. O svečių diena – geriausia galimybė susipažinti ir žengti pirmuosius žingsnius į kelias dešimtis milijonų žmonių visame pasaulyje vienijančią skautų šeimą“, – sako p. Žemaitis.

Skautai Lietuvoje ir pasaulyje

Pirmasis skautų judėjimo vienetas Lietuvoje buvo įsteigtas 1918 m. lapkričio 1 d. Pirmieji skautai mūsų šalyje susibūrė Vilniaus Vytauto gimnazijoje, o jiems vadovavo skautavimo Lietuvoje pradininkas Petras Jurgelevičius-Jurgėla. Vėliau atsirado ir daugiau skautų organizacijų.

1922 m. visos šios organizacijos susijungė į Lietuvos skautų asociaciją, o ši 1930 m. pakeitė pavadinimą į Lietuvos skautų sąjungą.

Tautinės stovyklos, pasaulinių „Jamboree“ atitikmuo, Lietuvoje prieš Antrąjį pasaulinį karą vyko du kartus: 1928 ir 1938 m. Trečioji tautinė stovykla rengta 1948 m. Vokietijoje, ketvirtoji – JAV, kitų skaičiavimas – kiek sudėtingesnis.

1928 m. Lietuvoje buvo apie 2.500 skautų, 500 iš jų susirinko į pirmąją tautinę stovyklą. Jie apsigyveno 177 palapinėse – tai buvo Lietuvos rekordas. Daugumai tai buvo įspūdingas įvykis – pirma didelė stovykla. Tačiau ne visiems – kai kurie jau buvo stovyklavę panašioje stovykloje Latvijoje ar tarptautiniame skautų sąskrydyje Danijoje.

Pirmoji tautinė stovykla vyko Kaune, Panemunės šile. Vyriausybė stovyklai skyrė 4.000 litų, tarpukariu tai buvo didžiulė parama.

Sovietmečiu skautų judėjimas buvo draudžiamas ir puoselėjamas tik pogrindyje arba išeivijoje. Lietuvos skautų sąjunga buvo atkurta tik 1989-aisiais.

Dabar tautinės skautų stovyklos Lietuvoje vyksta kas penkerius metus, tokios stovyklos anksčiau jau vyko Telšiuose, Zarasuose ir kitur. Minint Lietuvos skautų 100-metį stovykla vėl įkurta Kauno apylinkėse – ten, kur ir prasidėjo jų istorija.

Skautai yra didžiausias jaunimo judėjimas pasaulyje – jame dalyvauja daugiau nei 30 mln. skautų ir skaučių, jaunimo ir suaugusiųjų, 160-yje šalių ir vietovių. Per visą skautų istoriją judėjimui priklausė per 580 mln. žmonių.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Restauratoriai pagavo populiarumo bangą

Vieni tai vadina noru pažinti stebuklą, kiti sako, kad šiuolaikinis žmogus tiesiog nesugeba atsispirti...

Laisvalaikis
2018.10.21
Kiek sveikatos priklauso pagal darbo sutartį 2

Biuras neturi tapti ligos priežastimi, tačiau mokslas vis dažniau konstatuoja priešingai. Specialistai...

Laisvalaikis
2018.10.21
Paskelbti pigiausi šio žiemos sezono slidinėjimo kurortai 3

Pigiausiųjų šio sezono slidinėjimo kurortų sąrašo viršūnėje – vienas pagrindinių Bulgarijos kalnų kurortų –...

VŽ rekomenduoja: naujos knygos

Tamsūs vakarai ilgėja. Geras laikas griebti knygą ir persikelti – bent trumpam – į kitas šalis ir kitus...

Laisvalaikis
2018.10.21
Gera žinia tėvams: gausi biblioteka kone prilygsta universitetui

Australijos valstybinio universiteto mokslininkai išsiaiškino, kad augdami aplinkoje, kurioje yra daug knygų,...

Laisvalaikis
2018.10.20
Į JAV išvykęs D. Songaila „Hooters“ barą perleido R. Javtokui 17

Krepšinio aikštelėje praeityje vienas kitą ne kartą keitę Darius Songaila ir Robertas Javtokas tokį patį...

Laisvalaikis
2018.10.19
Tyrimas: Birštone gyventi gerai

Birštone pristatytas tyrimas, kuriuo siekta išsiaiškinti, kaip Birštono savivaldybės gyventojai vertina...

Laisvalaikis
2018.10.19
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį renginių apsčiai, pradedant pėsčiųjų žygiais, baigiant MO muziejaus atidarymo „MOratonu“ ar...

Laisvalaikis
2018.10.19
UEFA 50% didina išlaidas moterų futbolui 1

Europos futbolo asociacija UEFA 50% didina moterų futbolo plėtros programos fondą.

Laisvalaikis
2018.10.18
Pažintinis takas per pelkes drieksis beveik 6 kilometrus 17

Prieš trejetą metų atidarytas 3,6 km ilgio Mūšos tyrelio pažintinis takas prailgės gerais dviem kilometrais.

Laisvalaikis
2018.10.18
Iš Jaunimo olimpiados lietuviai parveš 3 medalius

Likus vienai dienai iki jaunimo olimpinių žaidynių Buenos Airėse (Argentina) pabaigos paaiškėjo, jog į...

Laisvalaikis
2018.10.17
Futbolininko Kompany tėvas tapo pirmuoju juodaodžiu meru Belgijoje

Pierre‘as Kompany, „Manchester City“ klubo ir Belgijos futbolo rinktinės gynėjo Vincento Kompany tėvas, tapo...

Laisvalaikis
2018.10.16
Naujuoju Futbolo federacijos generaliniu sekretoriumi tapo Stankevičius

Lietuvos futbolo federacijos (LFF) Vykdomasis komitetas naujuoju federacijos generaliniu sekretoriumi išrinko...

Laisvalaikis
2018.10.16
Fotografijos parodoje – paskutinės pakylos

Vilniuje, Bažnytinio paveldo muziejuje veikia Gedimino Pranckūno fotografijų paroda „Priešnavis. Paskutinė...

Laisvalaikis
2018.10.14
„Jekaterina Didžioji“ stabdys eismą kai kuriose Vilniaus vietose 1

Vilniuje spalio ir lapkričio mėnesiais teks susidurti su eismo ribojimais, nes sostinėje bus filmuojamas...

Laisvalaikis
2018.10.14
Lankytojams atidarytas Šunskų fazanynas

Marijampolės savivaldybėje, Šunskų miestelyje, ketvirtadienį lankytojams oficialiai atidarytas Šunskų...

Laisvalaikis
2018.10.12
Top 10 šiemet jau išleistų kino juostų

Filmų naujienų, apžvalgų ir recenzijų tinklalapis „Rotten Tomatoes“, remdamasis kritikų vertinimais, kasmet...

Laisvalaikis
2018.10.12
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Bobų vasara vilioja eiti laukais ir miškais, tačiau šį savaitgalį vyks keletas „vienetinių“ renginių, dėl...

Laisvalaikis
2018.10.12
„Cirque du Soleil“ pristatys šou apie Lionelio Messi gyvenimą

„Barcelonos“ klubo ir Argentinos rinktinės futbolininko Lionelio Messi gyvenimo istorija bus pasakojama...

Laisvalaikis
2018.10.11
Automobilis, kuriuo Lietuvoje keliavo popiežius, padovanotas vienuolėms 1

Automobilis „Fiat Tipo“, kuriuo Lietuvoje keliavo popiežius Pranciškus, padovanotas Dievo Meilės Misionierių...

Laisvalaikis
2018.10.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau