Apie Rusiją, Sovietų Sąjungą ir Andrejų Sacharovą

Publikuota: 2021-05-06
Nobelio taikos premijos laureatas, fizikas, žmogaus teisių aktyvistas Andrejus Sacharovas (1921–1989) – 1987 metais (J. Rost nuotr.) ir 1989 metais (autorius nežinomas).
svg svg
Nobelio taikos premijos laureatas, fizikas, žmogaus teisių aktyvistas Andrejus Sacharovas (1921–1989) – 1987 metais (J. Rost nuotr.) ir 1989 metais (autorius nežinomas).
 

Dabarties Rusija daugeliu atžvilgiu yra Sovietų Sąjungos atspindys. Kaip ir dabar, SSRS represijos buvo taikomos ir prieš tuos, kurie sistemai priešinosi moraliniais sumetimais. Vienas iš tokių – fizikas ir žmogaus teisių aktyvistas, Nobelio taikos premijos laureatas Andrejus Sacharovas (1921–1989), kurio 100-metį minime šią gegužę.

Rusija šiandien daugeliu atžvilgių yra Sovietų Sąjungos atspindys. Jos gyventojai nuolatos susiduria su propaganda, vyriausybė prieš savo oponentus naudoja terorą, o žmonių gyvenimai visiškai nevertinami. 

V. Putino epochos Rusija, bandydama pateisinti savo nusikaltimus, netgi imasi sovietiniu būdu melagingai aiškinti moralės principus. Vyrauja įsitikinimas, kad būtent valstybės stiprinimas yra politinių veiksmų kriterijus.

2004 m. gruodžio 28 d. Federalinės narkotikų kontrolės tarnybos (FKSN) vadovas ir buvęs sovietų disidentų tardytojas Viktoras Čerkesovas rašė, kad, žvelgiant į susidariusią Rusijos geopolitinę padėtį ir nacionalinę sudėtį, būtina šalies išlikimo sąlyga – stipri valstybė.

Šios „stiprios valstybės“ interesai pateisina represijas net prieš tuos, kurie priešinasi valstybės politikai moraliniais pagrindais. Savo argumentą jis vaizdžiai pailiustravo teigdamas, kad dauguma tų, kurie priešinosi sovietinei sistemai, iš tikrųjų „taikėsi į pačią valstybės širdį“. Štai kodėl KGB agentai (įskaitant ir jį patį) jautėsi teisūs persekiodami tuos žmones.

Savo nuomonę dėl tokios mąstysenos Andrejus Sacharovas išsakė tiek savo politinėje veikloje, tiek savo raštuose. Kiek jį pažinojau per tuos metus Maskvoje (1976–1980 m.), Sacharovas ne tik viešai kalbėjo apie politinių represijų atvejus, bet ir pasirodydavo už teismo rūmų, kuriuose vykdavo disidentų teismas, durų, taip išreikšdamas savo palaikymą jiems. (Kaltinamųjų draugai nebūdavo įleidžiami į teismo salę).

Taip savo palaikymą jis reiškė ne tik Maskvoje teisiamiems Helsinkio grupės disidentams – Jurijui Orlovui, Aleksandrui Ginzburgui ir Anatolijui Šaranskiui, – bet ir Vilniuje teisiamam Sergejui Kovaliovui, Omske prieš teismą stojusiam Krymo totorių lyderiui Mustafai Džemiliovui ir Taškente teisiamam Vladimirui Šelkovui, 83 metų Septintosios dienos adventistų bažnyčios lyderiui.

Kartais atrodė, kad Sacharovas, suvokdamas savo milžinišką mokslo prestižą ir patį faktą, kad praeityje tarnavo sovietinei valstybei, buvo pasiryžęs apsaugoti kitus, kurie kovojo už demokratines laisves Sovietų Sąjungoje ir buvo mažiau žinomi, tačiau kurių drąsą ir indėlį jis be galo vertino.

Jis susitikdavo su šimtais paprastų piliečių, kurie kreipdavosi į jį susidūrę su neteisybe. Žinoma, tokie susitikimai Sacharovui kėlė pavojų, nes niekada negalėjai žinoti, ar su juo susisiekęs „darbininkas“, kuris pasidalindavo savo istorija apie patirtą neteisybę, iš tikrųjų nebuvo provokatorius.

Tačiau pavojus kilo ne tik Sacharovui, bet ir tiems, kurie kreipdavosi į jį su teisėtais skundais tikėdamiesi, kad jis jiems padės. Kai kuriuos iš jų pakeliui į susitikimą su Sacharovu ištikdavo įtartinos mirtys, dėl kurių jis pats labai sielvartavo.

Sacharovo butas Čkalovo gatvėje buvo organizuoto pasipriešinimo sovietiniam totalitarizmui viršūnė Maskvoje. Būtent čia vykdavo spaudos konferencijos, kuriose daug kartų ir pats dalyvavau; į jas susirinkdavo žurnalistai ir disidentai, kurie susėdę ant grindų klausydavosi pačių aukų pasakojimų apie žmogaus teisių pažeidimus ir rengdavo pareiškimus, kurių egzemplioriai būdavo padaromi per kalkę ir kuriuos pasirašydavo pats Sacharovas bei kiti ten susirinkusieji.

Jo bute vykdavo ir rimtos intelektualinės diskusijos; kartu su kitais korespondentais ir artimiausiais Sacharovo draugais, tokiais kaip Georgijus Vladimovas, Marija Podyapolski, Jevgenija Pečuro ir Sofija Kalistratova, kartu virtuvėje gerdavome arbatą.

Tačiau Sacharovo vykdoma veikla asocijavosi ne vien su gera nuotaika ir smagiai leidžiamu laiku. Vieną vakarą savo bute jis man pasakė: „Spaudimas yra beveik nebepakeliamas.“ 

nuotrauka::1

Sacharovas buvo pasirengęs mesti iššūkį sovietinei valstybei, nes kaip ir visi tikri didieji humanistai tikėjo, kad moralė yra svarbesnė už politinius valstybės tikslus. 1973 m. Skandinavijos radijui ir televizijai duotame interviu, kuris vėliau tapo pretekstu rengti prieš jį nukreiptą spaudos kampaniją, Sacharovas paaiškino protesto vaidmenį.

„Reikia kurti idealus, – sakė jis, – net ir tada, kai nematote jokio būdo juos pasiekti... nėra idealų, nėra ir vilties ir... ir tada nelieka nieko kito, kaip tik tūnoti visiškoje tamsoje, beviltiškame akligatvyje.“

Anot Sacharovo, buvo dar vienas svarbus dalykas.

„Mūsų šalies istorija – tai pavyzdys, kuriuo nereikėtų sekti, – sakė jis. – Vakarų pasaulis ir besivystančios šalys turėtų nekartoti tokio masto klaidų, kurias padarėme mes savo istorinės raidos metu.“

Sacharovui neteko pamatyti Sovietų Sąjungos žlugimo bei demokratijos vilties žlugimo posovietinėje Rusijoje. Niekas negali pasakyti, kokia būtų buvusi jo pozicija dėl B. Jelcino suorganizuoto ginkluoto išpuolio prieš Rusijos parlamentą 1993 m., dviejų Čečėnijos karų, sprogimų daugiabučiuose 1999 m., „Nord-Ost“ įkaitų dramos 2002 m., Beslano mokyklos žudynių 2004 m. ir kitų posovietinių Rusijos žiaurumų. Galbūt jis visuose šiuose įvykiuose, kuriuose rėžimo vaidmuo buvo pridangstytas, būtų įžvelgęs slaptosios policijos provokacijas?

Niekas to nežino. Tačiau Sacharovo reakcija į 1977-ųjų įvykį Maskvoje leidžia numanyti galimą jo reakciją.

Sausio 8 d. Maskvos metro sprogo bomba. Sprogimo metu žuvo keli keleiviai, daugybė žmonių buvo sužeisti. Sausio 11 d. KGB agentas Viktoras Luisas, vienintelis Rusijos pilietis, kuriam buvo leista dirbti Didžiosios Britanijos laikraštyje, paskelbė straipsnį, kuriame buvo teigiama, kad sovietų pareigūnai apkaltino disidentus įvykdžius šį nusikaltimą. Atrodė, kad tai buvo pasirengimas visų represijų kampanijai.

Reaguodamas į tai, Sacharovas rašė: „Manęs neapleidžia nuojauta, kad sprogimas Maskvos metro... yra nauja represinių institucijų provokacija... Raginu pasaulį reikalauti atviro ir viešo tyrimo...“.

Ir šiandien Rusijoje reikalingas „atviras ir viešas“ pastarųjų 26 metų įvykių tyrimas. Šiuo atžvilgiu nėra geresnio įkvėpimo už Andrejaus Sacharovo, kuris ieškojo tiesos sunkiausiomis sąlygomis Sovietų Sąjungoje, pavyzdį, nes jis tikėjo, kad idealų egzistavimas buvo vienintelė alternatyva „beviltiškam akligatviui“ ir vilties sinonimas.

Gegužės 6 d. Vilniaus rotušėje atidaryta Andrejui Sacharovui skirta paroda. A. Sacharovo šimtmečiui skirtus renginius organizuoja A. Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras prie VDU.

Gegužę Vilniuje numatytos dvi filmų apie A. Sacharovą peržiūros, tarptautinė konferencija, kiti renginiai. Registruotis į juos kviečiama čia.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Revolut“ vėl platina vaivorykštės kortelę 4

Pasaulinė finansų platforma „Revolut“, turinti 15 mln. klientų, paskelbė prisidedanti prie visame pasaulyje...

Rinkodara
09:20
Autorių teisų direktyva: brangi, klampi ir vis dar derinama Premium

Iki šių metų birželio 7-osios Lietuvoje, kaip ir kitose ES valstybėse, turėjo būti įgyvendinta dar 2019-ųjų...

Rinkodara
2021.06.18
Lietuvos nacionaliniame muziejuje – paroda tremties 80-mečiui

Birželio 14 d. sukako 80 metų nuo masinių lietuvių trėmimų į Sibirą pradžios, kurių po metų okupacijos ėmėsi...

Laisvalaikis
2021.06.18
Minint Archeologijos dienas atveriamos parodos, rengiamos ekskursijos

Penktadienį Europoje prasideda Archeologijos dienos – Lietuvoje renginiai vyks dešimtyje šalies apskričių ir...

Laisvalaikis
2021.06.18
Vilnius pradeda turizmo kampaniją, skatinančią atostogas leisti sostinėje

Vilniaus miesto savivaldybė ketvirtadienį pradeda vietinio turizmo skatinimo kampaniją „Poilsis Vilniuje, po...

Paslaugos
2021.06.17
Birštono verslas per karantiną nesiilsėjo: atsinaujino ir atidarė naujų vietų Premium

Birštone dar nėra buvę, kad sveikatinimo įstaigos neveiktų žiemą, sezono piko metu. Kadangi būtent taip dėl...

Laisvalaikis
2021.06.16
Tarp prasmingiausių prekių ženklų – ir vaistinės, ir siuntų bendrovės

Pasaulinė pandemija ir pasikeitę prioritetai paveikė šalies vartotojų požiūrį į prasmingus prekių ženklus bei...

Rinkodara
2021.06.16
LGBT palaikymas: svarbu nuoseklumas, o ne vienadienė „šlovė“ Premium 5

Visame pasaulyje birželį reiškiant palaikymą LGBT judėjimui, vaivorykštės spalvomis nusidažė ne vienas prekės...

Rinkodara
2021.06.15
R. Šimašius prašo įtraukti P. Cvirkos skverą į Kultūros vertybių registrą

Vilniaus meras Remigijus Šimašius pirmadienio vakarą kreipėsi į Kultūros paveldo departamento vadovą Vidmantą...

Laisvalaikis
2021.06.15
D. Grinkevičiūtė: čekistas perskaitė dokumentą, kad mes ištremiami visam gyvenimui

Vienas žymiausių lietuviškosios tremties literatūros kūrinių yra Dalios Grinkevičiūtės atsiminimų ir...

Laisvalaikis
2021.06.14
Teismas atmetė F. Kirkorovo skundą 1

Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė Rusijos ir Bulgarijos piliečio Filipo Kirkorovo skundą...

Rinkodara
2021.06.14
Kita pandemijos pusė – milijardierių bumas Premium

Per pastaruosius du dešimtmečius pasaulio milijardierių skaičiui išaugus daugiau nei penkis kartus, o jų...

Laisvalaikis
2021.06.13
Tauragė norėtų būti pirmuoju klimatui neutraliu miestu Lietuvoje

Lietuvai siekiant iki 2030 metų turėti bent vieną klimatui neutralų miestą, Tauragės meras sako, kad ši...

Laisvalaikis
2021.06.13
VŽ bando „Formentor“ – pirmasis tikras „Cupra“ Premium

Naujausias koncerno „Volkswagen“ gamintojas – „Cupra“ – išėjo iš SEAT teritorijos ir taikosi į prieinamos...

Automobiliai
2021.06.12
Kodėl ES už vakcinas moka mažiau nei Amerika Premium

Skaičiuojama, kad nuo skiepijimo pradžios pasaulyje sušvirkšta daugiau nei du milijardai COVID-19 vakcinos...

Laisvalaikis
2021.06.12
VŽ rekomenduoja: renginiai

Laisvalaikio renginiai veržiasi tarsi džinas iš butelio: Neringoje – Lietuvos kultūros sostinės atidarymo...

Laisvalaikis
2021.06.11
Geriausiems 2020 m. kultūros centrams skirtos premijos

Kultūros ministro įsakymu geriausiems 2020 m. kultūros centrams paskirtos Kultūros ministerijos premijos,...

Laisvalaikis
2021.06.10
UEFA nurodė Ukrainai pakoreguoti šūkį, bet Krymas liko Ukrainai 2

Europos futbolo asociacijų sąjunga (UEFA) neleido naudoti šūkio „Šlovė didvyriams“ ant Ukrainos rinktinės...

Laisvalaikis
2021.06.10
Žydus gelbėjusiems Lietuvos piliečiams siūloma prie paminklų įrengti atminimo ženklus 2

Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija siūlo žydus gelbėjusių Lietuvos piliečių...

Laisvalaikis
2021.06.10
Didinga G7 lyderių skulptūra – iš elektronikos atliekų

G7 lyderių susitikimo Kornvalyje, Jungtinėje Karalystėje, išvakarėse Karbiso įlankoje iškilo skulptūra,...

Laisvalaikis
2021.06.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku