Ateik, kai sunešiosi geležines kurpes

Publikuota: 2022-04-05
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Valstybinė verslo finansuotoja „Invega“ praėjusią savaitę 30% sumažino eksporto kredito garantijų įkainius. Nors šį sprendimą rinka sutiko teigiamai, pernelyg didelio optimizmo nedemonstruoja – kelionę garantijų link apsunkina biurokratinės kliūtys. Perteklinė biurokratinė našta valstybės teikiamų paslaugų srityse iki šiol stoja skersai kelio ne vieno verslo kelyje.

Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) sveikina minėtą „Invegos“ žingsnį, tačiau siūlo tuo neapsiriboti, siekiant sudaryti kuo palankesnes sąlygas įmonėms plėsti eksporto rinkas neparduotinos ar laikinai neparduotinos rizikos valstybėse.

„Labai svarbu, kad būtų peržiūrėtas ir „de minimis“ finansavimo intensyvumas, o svarbiausia – sumažinti šių suteikiamų kreditų panaudojimo trikdžiai ir apribojimai, kurie yra nustatyti pačios institucijos ir nesukuria jokios vertės, bet apsunkina įmonėms gautų finansų panaudojimą, sukuria papildomą administravimo naštą“, – komentavo Daiva Rimašauskaitė, LPK prezidento patarėja korporatyvinei komunikacijai.

Pramonininkai atkreipia dėmesį, kad įmonės, aplikuojančios dėl eksporto kreditų garantijų, susiduria su gausybe sąlygų, kur ir kokioje situacijoje gali būti panaudoti pinigai, iki kada išrašytos sąskaitos ir pan.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Pasak mūsų įmonių, kai įžengi į tuos sąlygų laukus ir paskęsti. Liaudiškai tariant, tai tas pats, kai tau mama sudeda pinigus į tris kišenes ir nurodo, kad iš pirmos kišenės gali pirkti tik bandeles, iš antros – duoną, o iš trečios – sviestą“, – pridūrė D. Rimašauskaitė.

Pasak kreditų draudimo įmonių atstovų, mažesni įkainiai yra gerai, tačiau didesnio aktyvumo naudojantis tomis garantijomis vargu ar bus sulaukta. Pirmiausia dėl to, kad šalių sąrašas, kur gali būti teikiamos tokios garantijos, nėra platus.

Be to, garantijų naudotojų ratą sumažina ir reikalavimas, kad parduodamos prekės būtų lietuviškos kilmės. Tad prekybininkai, perparduodantys prekes, įsigytas iš kitų šalių, jomis pasinaudoti negali.

Draudimo brokeriai antrina pramonininkams: ne vieną klientą išgąsdina ir pernelyg didelė biurokratija siekiant gauti tokią garantiją.

„Puslapyje galima matyti, kad yra net 12 punktų, kokių reikia dokumentų siekiant tokią garantiją gauti. Tokioms garantijoms gauti turėtų būti sukurtas paprastesnis „online“ instrumentas, kur atsakymus dėl garantijų suteikimo būtų galima gauti greičiau ir patogiau“, – vertina Darius Klemka, „AON Baltic“ kreditų draudimo grupės vadovas Baltijos šalims. Dar ilgesnis sąrašas dokumentų, reikalingų pildant prašymą dėl garantijos išmokos sumokėjimo.

Keliaujant per tokius sąrašus, tenka prisiminti seną anekdotą-posakį, atskleidžianti biurokratų reikalavimų absurdą: „Mums reikalinga pažyma, kad jums reikalinga pažyma.“

Kad ir kiek viena kitą keičiančių vyriausybių dievagojosi, kad stos į aršią kovą su perdėtais biurokratiniais reikalavimais, kad nukels biurokratinę naštą ir nuo verslo, ir nuo piliečių pečių, esama padėtis vis dar reikalauja efektyvesnių veiksmų.  

Štai kaip apie įsivešėjusią biurokratiją Vilniaus savivaldybėje ir valstybinėse institucijose kalba nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai.

„Biurokratinis aparatas veikia griežtai kaip tikrintojas. Kartais labiau ieškoma priežasčių atmesti projektą, nei konsultuojant jį suderinti greičiau. Matyt, tokiu atveju valdininkai turi tam tikrą saugiklį apsisaugoti nuo korupcinių prielaidų. Dažnai korupcine prielaida laikoma tai, jei suderini projektą greičiau nei per maksimalų terminą. Taigi, matyt, viešajame sektoriuje yra nelabai sveika atmosfera“, – sako Mindaugas Statulevičius, Lietuvos NT plėtotojų asociacijos prezidentas. Anot jo, plėtotojai ilgus terminus vertina pagal įvairias patiriamas išlaidas: žmogiškuosius išteklius, mokamas palūkanas bankams. Esą kai kurių projektų mėnesio prastova gali atsieiti apie 50.000 Eur.

Priekaištų turi ir šalies gynybos pramonė: ji norėtų didinti gamybos apsukas (taip reikalingas šiuo metu), tačiau tarp augimą stabdančių priežasčių šios pramonės atstovai irgi mini perteklinius reikalavimus įmonėms.

Pasak Vaido Sabaliausko, Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos direktoriaus, visa veikla, susijusi su karinės paskirties prekių gamyba, netgi dvigubos paskirties prekių gamyba, A kategorijos ginklais, susijusi su labai griežtais leidimais ir licencijomis. Kontroliuoti reikia, bet tai galėtų būti ženkliai supaprastinta, nes kartais reikalaujama perteklinių dalykų.

„Jeigu žiūrėsim netoli, Latvija, Lenkija, visos kitos Vakarų šalys – ten viskas yra leidžiama ir ženkliai paprasčiau“, – tikina VŽ pašnekovas.

„Guma tempiama“ ir kitur. Pavyzdžiui, darbuotojų stokojantys darbdaviai ilgą laiką ragino Vyriausybę supaprastinti sąlygas dėl piliečių iš trečiųjų šalių įdarbinimo. Kaimyninės šalys, tarp jų – tą padariusi Lenkija, jau ne pirmus metus džiaugiasi reikšmingu darbuotojų papildymu.

Galima pagirti Vyriausybę bent už tai, kad į Lietuvą atvykstantiems pabėgėliams iš Ukrainos nereikia susidurti su lietuviškos biurokratijos siurprizais: iš karto dirbti gali tie, kurie naudojasi beviziu režimu ar turi vizą, leidimą gyventi arba yra pateikę prašymą gauti prieglobstį Lietuvoje. Žymūs pokyčiai naudingi ir verslui – darbdaviams nebereikės kreiptis leidimo ar sprendimo į Užimtumo tarnybą.

Dabar, ko gero, kaip niekad anksčiau tapo ypač aktualu greitai ir maksimaliai sumažinti perteklinę biurokratinę naštą visose valstybės teikiamų paslaugų srityse, nes tai – viena iš priemonių ekonomikai ir verslui pagyvinti. Kol ekonomika nepradėjo dusti, reikia ją stimuliuoti visomis prieinamomis priemonėmis.   

VŽ nuomone, galbūt premjerė Ingrida Šimonytė mintyse galėtų pasikartoti buvusio ministro pirmininko Andriaus Kubiliaus sukurtos Saulėlydžio komisijos pamokas, sudaryti specialistų superkomandą ir  nedelsiant kibti įgyvendinti jų rekomendacijas.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
„Suprasti“ Rusiją 1

Viena žymiausių sovietologių, žurnalistė Francoise Thom savo naujausiame straipsnyje bando atsakyti į...

Nuomonės
05:50
R. Skyrienė. Vyriausybės veiklos ataskaita: ar stiklinė pusiau tuščia?

Visi esame puikūs vairuotojai, kai vairuojame sėdėdami ant užpakalinės automobilio sėdynės. Tokios mintys...

Nuomonės
2022.05.14
R. Vilpišauskas. Ginčai dėl Europos ateities 1

Tuo metu, kai Europos ateitis sprendžiasi karo laukuose ir miestuose Ukrainoje, ES institucijose vyksta...

Nuomonės
2022.05.13
Pažiūrėkite į veidrodį 3

Panašu, kad Rusiją jau visai netrukus užklups naujas galvos skausmas – neutralumo politikos atsisakančios...

Nuomonės
2022.05.13
N. Mačiulis. Akcijų rinkos raudonuoja: kur ir kaip dabar investuoti 15

Šių metų pradžioje daugelis akcijų indeksų pasiekė rekordines aukštumas, tačiau pastaraisiais mėnesiais...

Nuomonės
2022.05.12
Gudručių laikams turi ateiti galas 53

Iki gegužės pabaigos – per ateinančias dvi su puse savaitės – didžioji dalis Lietuvos juridinių asmenų...

Nuomonės
2022.05.12
P. Neuding. Šiaurės šalių neutralumo pabaiga 2

Per visą Šaltąjį karą „nesijungti prie jokių aljansų taikos metu ir būti neutraliai per karą“ buvo ne tik...

Nuomonės
2022.05.11
R. Baravykas. Ar Lietuvos institucijos moka valdyti duomenis, kad jie kurtų vertę?

Pastaruoju metu visame pasaulyje duomenų tema tampa vis aktualesnė. Turbūt nieko nereikia įtikinėti, kad...

Nuomonės
2022.05.11
Ne tik pareiga, bet ir teisės 2

Šiandien, švenčiant Pagarbos mokesčių mokėtojams dieną, verta dar kartą priminti, kad mokesčius turime mokėti...

Nuomonės
2022.05.11
A. Skinulis. Kodėl naudotos elektromobilių baterijos nepatenka pas atliekų tvarkytojus?

Europa siekia, kad visos naudotos pramoninės ir elektra varomų transporto priemonių baterijos turėtų būti...

Nuomonės
2022.05.10
Kol neatburzgė griovėjai 2

Britiško kapitalo bendrovei „Intersurgical“, pasistačiusiai Pabradėje pirmąjį visiškai automatizuotą...

Nuomonės
2022.05.10
S. Sierakowskis. Moralinis Vokietijos pacifizmo bankrotas 1

Po užsitęsusio nėštumo Vokietija pagaliau pagimdė sprendimą siųsti į Ukrainą sunkiąją ginkluotę. Tačiau...

Nuomonės
2022.05.09
Politinių lavonų brigada 6

Rusijai vis dar bandant pademonstruoti savo karinę „galybę“, Maskvos centre vėl marširuoja kolonos, palydimos...

Nuomonės
2022.05.09
V. Juzikis. Kaip nustatyti, kokią įtaką karas turi grūdų rinkai?

Prasidedant naujam žemės ūkio sezonui, lūkesčius dėl palankių oro sąlygų užgožia karas Ukrainoje. Rusijos...

Nuomonės
2022.05.06
„Nematomi“ matomo sąrašo herojai 1

Registrų centro tinklalapyje galima rasti sąrašą, kuriame išrikiuoti vadovai su apribotomis teisėmis. Nors...

Nuomonės
2022.05.06
Kai tenka mokėti didžiausią reputacijos kainą 3

Nors vadovėlių apie krizių valdymą netrūksta, į aštrias situacijas įklimpusių verslų istorijų ir pamokų –...

Nuomonės
2022.05.05
A. Mickus. Energinė klasė ir realus energijos sunaudojimas – be ryšio? 5

Lietuvai atsisakius rusiškų dujų ir siekiant energetinės nepriklausomybės, kaip niekad aktualus tampa...

Nuomonės
2022.05.04
Stiklinė pustuštė ar puspilnė? 1

Tvyrant gana neapibrėžtai geopolitinei bei ekonominei situacijai ieškoti optimizmą keliančių naujienų...

Nuomonės
2022.05.04
Bus dėl ko pasukti galvą

Atlaisvinimo požymių nerodantys infliacijos gniaužtai toliau šokdina istorinėse aukštumose atsidūrusias...

Nuomonės
2022.05.03
N. Roubini. Besitvenkianti stagfliacijos audra

Naujoji realybė, su kuria tenka tvarkytis daugeliui pažangios ekonomikos šalių ir besivystančios rinkos...

Nuomonės
2022.05.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku