J. Bidenas: Nebijokite

Joe Bidenas, JAV prezidentas, šeštadienio vakarą užbaigė vizitą Europoje pasakęs kalbą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur dar kartą paragino Rusiją nutraukti karą Ukrainoje.
Dalies apžvalgininkų nuomone, nieko konkretaus neįvyko, kitų pastebėjimu, šeštadieninė JAV prezidento kalba įeis į pačių žinomiausių pranešimų Pasaulio istorijoje.
Dėl Dievo meilės, šis žmogus negali likti valdžioje, apie Rusijos prezidentą V. Putiną sakė J. Bidenas, keletą kartų jį pavadinęs diktatoriumi ir net skerdiku.
JAV administracijos atstovai vėliau bandė švelninti toną, teikdami, kad prezidentas neragino keisti Rusijos režimo, tačiau žinia Putinui nusiųsta aiški Vakarai pabudo ir nesitaikstys su agresija bei nekaltų žmonių žudymu, todėl stiprins NATO rytinį flangą.
Galima būtų pasiginčyti, ar tokių pareiškimų nereikėjo anksčiau, bet jie pagaliau išsakyti ir JAV demonstruoja, kad yra vienijantis veiksnys transatlantinio bendradarbiavimo formate. Todėl J. Bidenas ir atskrido į Europą: Vakarai yra vieningi.
Kad ir kaip tai nepatiktų Kremliui, amerikiečiai jaučiasi privalą telkti demokratines jėgas prieš autokratijos bandymus perrašyti dabar galiojančias saugumo taisykles bei stabdyti civilių žudymą.
Taisykles jau sugriovė Rusijos invazija į Ukrainą, bet pakankamai vieninga Vakarų reakcija Putiną turėjo nustebinti bei priversti sunerimti ne tik jį asmeniškai, bet ir Kremliaus režimą. JAV prezidento kalba Varšuvoje pasiuntė dar vieną aiškų signalą, kad autokratams nebus nuolaidžiaujama.
Pakankamai skamba neįtikinančiai, bet užšaldytas valiutos rezervas ir draudimas prekiauti auksu Rusijos ekonomikai smogė labiau nei dalies bankų atjungimas nuo tarpbankinės SWIFT sistemos.
Ukrainiečiai be moralinės bei politinės paramos prašo ginklų, galinčių padėti sustabdyti agresorių. Kad ir kaip būtų, ES valstybės labiau kalbomis nei darbais iki šiol rėmė Ukrainą (nebent visuomenė to nežino). Vokietijos sprendimas Ukrainai pateikti kelis tūkstančius senų sovietinių raketų Strela atrodo apgailėtinai: lyg ir prisideda kovoje, lyg ir dairosi į Nord Stream 2 vamzdį ir slepiasi pakrūmėse.
Po J. Bideno vizito, situacija turėtų bent iš dalies keistis. Jis su Europos vadovais nusiuntė aiškią žinutę Rusijai atsitokėkit. Paspartintas ginklų tiekimas Ukrainai būtų labiausiai suprantamas ir paveikus.
JAV taip pat pažadėjo į Europą tiekti didesnį kiekį suskystintų dujų, tai sumažins rusiškų dujų vartojimą bent dešimtadaliu. Lyg ir nedidelis postūmis, bet svarbus ženklas, kad nuo žodžių pereiname prie darbų.
Europos Komisija mąsto apie bendrą Bendrijos galimybę pirkti dujas centralizuotai. Kaip taip bus konkrečiai įgyvendinta, nelabai žinome, bet kryptis nulipti nuo rusiškos dujų adatos yra sveikintina.
Nerijus Mačiulis, Swedbank vyriausiasis ekonomistas, VŽ podkaste sako, kad siekdami sustabdyti Putino režimą, turime būti nusiteikę bent kurį laiką mokėti brangiau: Žinot, pastaraisiais metais pernelyg gerai gyvenom. Tam buvo apstu neracionalių pavyzdžių tarkim, niekas nenorėjo Vilniuje eiti dirbti už 1.000 Eur algą, buvo garsiai piktinamasi eilėmis prie naujų prabangių automobilių ir pan. Įsivyravo toks, sakyčiau, pirmojo pasaulio pasipūtimas. Todėl dabar yra gera proga bent kiek pakeisti savo įpročius.
J. Bidenas savo kalboje citavo Lenkijoje gimusio velionio popiežiaus Jono Pauliaus II raginimą Nebijokite ir pridūrė, kad Putino invazija į Ukrainą gali vesti prie dešimtmečius truksiančio karo, kuris bus negailestingas bei brangus.
Verslo žinių nuomone, bijoti neturime prabangos. Priešprieša kainuos, bet geriau atsisakyti kelių puodelių kapučino kavos rytais ar naujo išmanaus įrankio, į darbą minti dviračiu, nei išgirsti priešlėktuvinių sirenų gausmą.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti