Priešas slypi detalėse

Publikuota: 2022-03-14
„Zuma Press“ / „Scanpix“ nuotr.
svg svg
„Zuma Press“ / „Scanpix“ nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Atrodo, kad ekspertai, puolę kritikuoti Vyriausybės siūlymą drausti prorusišką propagandą, nevisiškai supranta, kas yra minkštoji galia, kurią vis dažniau hibridiniame kare pasitelkia mūsų šaliai priešiškos jėgos. Dalį jų įdirbio ypač jaučiame šiomis, Rusijos karo prieš Ukrainą dienomis – tai ir ilgamečių propagandinių rusiškų laidų, ir praktiškai be atrankos į Lietuvą koncertuoti plūstančių sovietijos bei imperinės Rusijos politikos garbintojų veiklos rezultatas.

Vyriausybė siūlo pratęsiant nepaprastąją padėtį drausti visų Rusijos ir Baltarusijos kontroliuojamų programų transliacijas, taip pat numatyti galimybę riboti dezinformaciją bei karo propagandą skelbiančių lietuviškų žiniasklaidos priemonių veiklą, šalyje drausti prokremliškus renginius.

 Policijos departamentas dar kovo 2 dieną pranešė, kad įvedus nepaprastąją padėtį ir susiklosčius įtemptai situacijai visuomenėje, bus blokuojami portalai, platinantys karo propagandą ar dezinformaciją.

„Dabartinė situacija Rytų Europoje sudaro itin palankias sąlygas Rusijos ir Baltarusijos valdžios institucijų nurodymu vykdyti hibridines atakas ir bet kokio pobūdžio provokacijas prieš Lietuvą ir kelia grėsmę visuomenės rimčiai bei viešajai tvarkai“, – rašoma pranešime. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tačiau dalis ekspertų, kaip rašo BNS, tikina, kad siūlymai nepaprastosios padėties metu drausti prorusišką propagandą yra populistiniai ir rodo valdžios nepasitikėjimą savo šalies piliečiais.

 Štai politologas Kęstutis Girnius sako, kad drausdama Rusijos propagandą valdžia parodo nepasitikėjimą savo piliečių kritiniu mąstymu, taip pat kyla grėsmė, kad ilgainiui sprendimai riboti prieigą prie informacijos taps įprasta praktika. O Mantas Martišius, Vilniaus universiteto  Komunikacijos fakulteto docentas, aiškina: „Situacija yra tokia, kad visi šie puslapiai ir Kremliaus kanalai jau ilgą laiką nebuvo labai žiūrimi, jų poveikis buvo labai minimalus. Antras dalykas, Lietuvos radijo ir televizijos komisija jau uždarė aštuonis rusiškus kanalus, patys kabelinių televizijų transliuotojai atsisakė bendradarbiauti (su rusais), dabar Vyriausybės sprendimas toks „mes pataikom į bendrą toną, žinom, ko (žmonės) nori“. 

Anot jo, Vyriausybės sprendimas šiuo atveju yra „šiek tiek populistiškas, jau gerokai pavėluotas“.

„Jei tai būtų buvę pačioje pradžioje, kai dar niekas nieko nebuvo pradėję, sakyčiau, kad Vyriausybė ėmėsi iniciatyvos. Dabar tai yra parodyt, kad mes bendrame chore ir irgi už tai“, – teigė docentas.

Galima sutikti, kad visa tai reikėjo daryti kur kas anksčiau, ko gero - net griežčiau, tačiau keistoka, kai šį Vyriausybės žingsnį komunikacijos specialistas vadina „populistiniu“. Kas jau kas, o politologai ir komunikacijos specialistai turėtų puikiai žinoti, kas yra „minkštoji galia“.

„Soft Power“ („minkštoji galia“) - terminas, kurį įvedė Josephas Nye. Jis tai aiškina kaip galios formą, galinčią pritraukti ir pasirinkti, o ne priversti, naudoti jėgą ar suteikti mokėjimą kaip įtikinėjimo priemonę. Paprasčiau tariant, „minkštoji galia“ yra valstybės sugebėjimas netiesiogiai įtikinti kitus trokšti savo tikslų ir vizijos.

Niekam ne paslaptis, kad savo viziją (nelabai maskuojant ir tikslus) mums jau kelis dešimtmečius mėgina „prakišti“ Rusija. Tam pasitelkiama visaapimanti propaganda, visos ideologinės priemonės, kurias puikiausiai išmano ir ištobulino KGB mašina, be kita ko, priperėjusi ir įvairiausių „trolių fabrikų“. Iš Kremliui lojalių (o Rusijoje kitokių seniai nebėra) televizijų ekranų nutaisę grėsmingus veidus srutas ant Vakarų lieja įvairaus plauko solovjovai, kiseliovai, skabejevos ir kita panaši šutvė.

Sakote reikia „pasitikėti savo piliečių kritiniu mąstymu“? Reikėtų. Tačiau apie kokį „kritišką mąstymą“ galime kalbėti, kai dabar, Ukrainai srūvant krauju, atsiranda Lietuvoje tokių „piliečių“, kurie atkakliai kartoja, kad jokio karo Ukrainoje nėra. Šiomis dienomis tokiais pasakojimais dalijasi pašiurpę draugai, kolegos, bičiuliai, kurie tokias „teorijas“ girdi net iš savo giminaičių - čia pat, Lietuvoje. 

Sakote „populistiškas“, „pavėluotas“? Tai gal geriau nieko nedarom, toliau leidžiam „kritiško mąstymo“ neužsiugdžiusiems piliečiams nardyti „zombių universitetų“ minčių platybėse? Kol iš įvairių pakampių pasigirs kvietimai Kremliaus cariukui?

Dar prieš prasidedant Rusijos agresijai, į Ukrainą dalis lietuviškos medijos siuntė signalus koncertų organizatoriams, perspėdami apie čia planuojamus abejotinos proputiniškos reputacijos atlikėjų koncertus. Tokių Kremliaus vaduko imperinės politikos šlovintojų būta ir anksčiau, tiesa, jų „derlius“ nebuvo toks gausus.

Tačiau šiemet, kaip tyčia (?!), jie pasipylė tarsi drumzlino vandens srovė iš sugedusio čiaupo. Vienos „žvaigždės“ yra koncertavusios Kryme, šlovino jo aneksiją, kitos trypia ir dainuoja koncertuose, apsikaišiusios sovietine atributika, apsirėdžiusios sukarinta uniforma ar pionieriais – viskas apie Sovietų Sąjungą. Su nostalgija.

Negana to, jau tapo „tradicija“, kad tokiems „kultūriniams“ vojažams tokie propagandistai pasirenka Lietuvai brangių ir svarbių valstybinių švenčių datas. Klausimas tik, ar jie patys pasirenka, ar organizatoriai pasistengia? Apie tai rašė ir VŽ. Organizatoriai tikino, „politika yra politika, biznis yra biznis“. O ką Užsienio reikalų ar Kultūros ministerijos? Tik bedė pirštus į organizatorius – esą privatiems nenurodysi.

Tai gal pakoncertuoti pasikvieskime ir kokį S. Lavrovą, Rusijos pseudodiplomatą, kuris ketvirtadienį po derybų su Ukrainos užsienio reikalų ministru Dmytro Kuleba ciniškai pareiškė: „Kitų šalių pulti neplanuojame. Mes ir Ukrainos nepuolėme. Ukrainoje tiesiog buvo... paaiškinčiau taip: susiklostė situacija, sukėlusi tiesioginę grėsmę Rusijos Federacijos saugumui.“

Prastas žemiausio lygio farso veikėjas nuo scenos rusiškos „kultūros“ mylėtojams gal dar pasuoktų politinių pasakėlių, kuriomis jau seniai užliūliuoti jo paties šalies zombiai. 

Kai biznis yra biznis, kai nėra kritinio mąstymo, kai trumparegiškai žvelgiama į išorės grėsmes, gali atsitikti siaubingi dalykai. Karas irgi kai kam yra biznis, tai matome ir dabar, kai apsukrūs Putino klano vanagai pelnosi iš karinės pramonės apsukų.

Todėl kai kurių ekspertų pagraudenimai dėl uždraustos rusiškos propagandos mažų mažiausiai atrodo keistai. 

VŽ nuomone,  ne visi dar yra visiškai atsparūs Rusijos minkštųjų galių bei pinigų kerams, naiviai manant, kad „vienas kartas“ didelės žalos nedaro. Kažkas patryps „kazačioką“, kažkas parėkaus „pergalės“ dainuškų, kažkas susižers kelias dešimtis sidabrinių...

Bet kažkodėl vėliau labai piktinamės, iš kur Lietuvoje per svarbiausias ir brangiausias valstybės šventes atsiranda baubiančių ir švilpiančių veikėjų, kurie tik ir ieško progos pademonstruoti savo penktosios kolonos lygio ideologiją.    

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
E. Leontjeva. Infliacija ir drugelio efektas

Per pasaulį vilnija pavojingi infliacijos ūkai. Jie atsirado drauge su pandemija, tačiau ne pati pandemija...

Nuomonės
2022.05.27
„Įdarbinti“ stogus – įmanoma misija? 8

Lietuvai atsisakius elektros importo iš Rusijos, „įsivežamos“ elektros dalis tebelieka gana nemaža – ji...

Nuomonės
2022.05.27
G. Sorosas. Mūsų gyvenimo kova 1

Nuo paskutinio kasmetinio Pasaulio ekonomikos forumo susitikimo istorijos eiga smarkiai pasikeitė. Rusija...

Nuomonės
2022.05.26
Pagaliau aukštesnės palūkanos 26

Užaugo ištisa karta investuotojų, vartotojų, verslų, nepatyrusių, kaip išlikti pasaulyje, kuriame pinigai,...

Nuomonės
2022.05.26
R. Imbrasas. Laikas turėti valstybės strategiją biokurui 1

Kaip reikia ruošti roges vasarą, taip ir kalbėti apie šilumos ūkį reikia vasarai artėjant. Nes prasidėjus...

Nuomonės
2022.05.25
Ar obuoliaujame su Putinu?

Dievas sukūrė žmogų pagal savo atvaizdą, o Adomas, velnio paveiktas, nuraškė obuolį nuo draudžiamo medžio ir...

VŽ požiūris
2022.05.25
K. Bieliakova. Viešieji pirkimai Ukrainoje iki karo ir jo metu: kaip reagavo valstybė

Būsiu atvira: iki paskutinės akimirkos netikėjau, kad pas mus, Ukrainoje, prasidės karas. Pamenu, dieną prieš...

Nuomonės
2022.05.24
Įstatymas nėra iškaltas akmenyje 6

Daugiau nei 43.000 Lietuvos mokesčių mokėtojų naudoja daugiau nei 101.000 kasos aparatų, skaičiuoja...

VŽ požiūris
2022.05.24
E. Lucasas. V. Putino karas atskleidžia Europos susiskaldymą dėl saugumo

Saviapgaulė būdavo Vakarų mąstysenos apie Baltijos jūros regioną leitmotyvas. Nuo šio regiono atitolusių...

Nuomonės
2022.05.23
Verslininkas, kuris bijo baubo po lova 13

Savo kasdienėje veikloje analizuodami informaciją, įvairius duomenis ir rašydami straipsnius dažniausiai...

VŽ požiūris
2022.05.23
E. Volskis. Karas ir kainų šuolis smogė Lietuvos verslui, bet sprendimų jis randa

Kaip alternatyvaus finansavimo bendrovės mato Lietuvos įmonių situaciją po trijų mėnesių karo Ukrainoje ir...

Nuomonės
2022.05.22
E. Gliaudelytė. Net gerai sutariantys darbdaviai ir darbuotojai gali susipykti 2

Nors pastaraisiais metais pandemijos pastūmėtas verslas į darbo laiko organizavimą ėmė žiūrėti gerokai...

Nuomonės
2022.05.21
V. Šimkus. Ar veikia sankcijos Rusijai? 1

Prasidėjus karui Ukrainoje Vakarų pasaulis greitai sureagavo ir pritaikė Rusijai beprecedentes sankcijas.

Nuomonės
2022.05.21
Kai pasiūlytieji mainai sunkiai dera su morale 2

Nuo Rusijos agresijos prieš Ukrainą pradžios praėjus trims mėnesiams tarptautinė bendruomenė staiga...

VŽ požiūris
2022.05.20
P. Singeris. Ar Europa turėtų nustoti mokėjusi už Putino karą?

Ar teisinga, kad Europos šalys toliau moka Rusijai po 1 mlrd. Eur (1,1 mlrd. USD) per dieną už energiją...

Nuomonės
2022.05.19
Statybą stabdo ne verslas 31

Statybos bei kelių tiesimo įmonės beveik 80-yje viešųjų objektų pusdieniui metė darbus ir su plakatu...

VŽ požiūris
2022.05.19
A. Bogdanovičius. Vyriausybės veikla atveriant duomenis – tikėjimas iš troškimo 5

Tikėjimas iš troškimo (angl. wishful thinking) – terminas, naudojamas apibūdinti situaciją, kai...

Nuomonės
2022.05.18
Pagalbai – valstybės kišenė arba sugebėjimas prisitaikyti 2

Rusijos pradėtas karas Ukrainoje ir dėl jo Rusijai bei Baltarusijai paskelbtos sankcijos tapo paskutiniais...

VŽ požiūris
2022.05.18
A. Zujevas. Valstybinės sistemos gali tapti perkamiausia Lietuvos eksporto preke

Šiuo metu Lietuvos Finansų ir Ekonomikos ir inovacijos ministerijų dėka vyksta puiki iniciatyva – viešojo...

Nuomonės
2022.05.17
Siūlote algą vokelyje? Turbūt juokaujate 20

Kol darbuotojai nepradės atsisakyti dirbti įmonėse, kuriose atlyginimo dalis mokama neoficialiai, tol dalis...

Nuomonės
2022.05.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku