Ką valgysime po 30 metų: Lietuvos klasteris ieško būdų, kaip tvaraus maisto viziją paversti realybe

Reklama publikuota: 2021-12-03

Kas ir kaip atsidurs ant mūsų stalo, kai maisto pramonės sektoriui po maždaug 30 metų teks išmaitinti ketvirčiu daugiau nei dabar, t.y. papildomus 2 mlrd žmonių? Ekspertai žada laboratorijos mėgintuvėliuose užaugintą mėsą, genetiškai redaguotus grūdus ir dar daugiau funkcinio maisto specialioms sveikatos reikmėms. Pokyčiai yra neišvengiami ir gyvybiškai būtini, nes maisto paprasčiausiai neužteks. Dar didesnis iššūkis – kaip pagaminti daugiau maisto ir jį pristatyti vartotojui, tausojant gamtą ir jos senkančius resursus.

Lapkričio 25 d. Vilniuje įvyko tarptautinis skaitmeninių inovacijų centro „AgriFood Lithuania DIH“, Europos Parlamento biuro Lietuvoje ir Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros  (MITA) organizuojamas „Agromaisto forumas 2021“. Forumas pritraukė 2 000 skirtinguose sektoriuose veikiančių dalyvių, iš kurių net ketvirtadalis iš užsienio. Pagrindinė jo tema – tvarios maisto tiekimo grandinės įgyvendinimas, skatinant visų maisto pramonės veikėjų bendradarbiavimą: nuo ūkininko iki politinių sprendimų priėmėjo.

„Forumo sėkmę liudija didžiulė skirtingų sektorių, įvairių valdžios institucijų ir vietinės inovacijų ekosistemos įtrauka. Šiemet forumas pritraukė gausiausią būrį ne tik Lietuvos, bet ir Europos Sąjungos ir net pasaulio žemės ūkio ir maisto sektoriaus įtakingiausiųjų. Diskusijų ir pranešimų metu išgirdome aiškius siūlymus, ką turime daryti, jei norime Lietuvoje įgyvendinti tvarią maisto vertės grandinę, spręsti regionų problemas bei kurti palankesnę inovacijų ekosistemą tiek nacionaliniu, tiek ir ES mastu. Džiugu, kad galima matyti vis didesnį tarpsektorinį sutarimą: agromaisto sektorius turi būti vienas iš prioritetinių sektorių Lietuvoje.  Norėdami tai įgyvendinti turime visi kartu sėsti prie apskritojo stalo ir parengti aiškią žemės ūkio ir maisto sektoriaus ateities viziją, kurios gairės buvo nubrėžtos forume vykusių pristatymų ir diskusijų metu“, – „Agromaisto forumo 2021” sėkme džiaugėsi „AgriFood Lithuania DIH“ direktorė Kristina Šermukšnytė-Alešiūnienė. 

Į pagalbą robotai, moterys ir investicijų šaltiniai

„Agromaisto forumas 2021“ šiemet vainikavo visą virtinę maisto tvarumui skirtų renginių.  Artėjant forumui buvo surengta HACK AgriFood’21 Iššūkių laboratorija, tarptautinės kūrybinės dirbtuvės apie netechnologinius robotikos iššūkius ir „EIT FOOD“ tvarios maisto tiekimo grandinės mokymų savaitė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Forumo dalyvių gyvai ir virtualiai laukė beveik 50 Lietuvos ir užsienio pranešėjų. Verslo ir politikos atstovai į tvaraus maisto problemą žiūrėjo iš įvairiausių pusių. Atskiros forumo dalys buvo skirtos robotikai, inovatyviam maistui, regionų vystymui ir net moterų įgalinimui agromaisto sektoriuje. Buvo nagrinėjama dekarbonizacija, Lietuvos agromaisto sektoriaus ateities vizija, investicijų ir finansavimo galimybės žaliosios transformacijos kontekste.

Veiksmų plano paieškos

Pasak renginio organizatorių, forumui buvo išsikelti keli tikslai.  Forumu siekiama paskatinti diskusijas dėl tvarios maisto vertės grandinės ir jos įgyvendinimo priemonių bei paraginti suinteresuotas šalis imtis konkrečių naujų veiksmų tiek nacionaliniu, tiek ES lygmeniu.

Forumas – įvairių suinteresuotų šalių raginimas imtis konkrečių naujų veiksmų tiek nacionaliniu, tiek ES lygmeniu su pamatuojamais rezultatais.

„Šių metų forumas, įsitraukusių dalyvių mintys bei labai įvairialypė publika, stebėjusi forumą internetu, parodė, kad šio sektoriaus situacija, iššūkiai, tendencija bei ateitis yra svarbi labai plačiam visuomenės ratui. Be to, pirmąkart į forumą įsitraukė toks gausus būrys žiniasklaidos atstovų. Tai dar labiau aktualizuoja temas, apie kurias mes kalbėjome renginio metu. Dabar mūsų tikslas yra užtikrinti, kad šios temos nebūtų užmirštos. Apie jas toliau aktyviai diskutuoti privalo tiek visuomenė, tiek sprendimų priėmėjai. Tikimės, kad skirtingų suinteresuotų pusių išreikštas noras bendradarbiauti, skatinti agromaisto inovacijas bei įgyvendinti tvarią maisto vertės grandinę Lietuvoje išsivystys į naują bendrą formatą, kuris leis mums parengti aiškias visų sutartas gaires ir siūlymus žemės ūkio ir maisto sektoriaus vystymui“, – apie tolimesnius žingsnius po forumo pasakojo Lietuvos klasterių tinklo direktorė Kristina Šermukšnytė-Alešiūnienė. 

Novatoriai apsikeitė ir mintimis, ir kontaktais

Agromaisto 2021 forumo metu vyko speciali B2B (verslas verslui) sesija tinklaveikai, kurią globojo renginio partneriai Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra su projektu „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)”.

„Šiandien norėdami būti stiprūs, augantys ir atsparūs iššūkiams nebegalime būti užsidarę. Privalome kalbėtis su partneriais ir kolegomis tiek nacionaliniu, tiek ir tarptautiniu mastu. Tinklaveika yra tai, kam turime skirti didžiulį dėmesį, jei norime atrasti naujas bendradarbiavimo formas, kurios didintų mūsų konkurencingumą, leistų kurti naujus produktus, įžengti į naujas rinkas bei būti atsparesniems rinkos pokyčiams. Tokių susitikimų metu prasiplečia ne tik mūsų pažinčių ratas, bet ir gimsta naujos idėjos, kurios vėliau tampa komercinėmis sėkmėmis versle ar net rimtais kokybiniais šuoliais moksle“, –tinklaveikos naudą pabrėžė „AgriFood Lithuania DIH“ direktorė Kristina Šermukšnytė-Alešiūnienė. 

 „Agromaisto forumo 2021” tinklaveikos sesijoje dalyvavo daugiau nei 100 dalyvių iš skirtingų ES šalių. Susitikimuose dalyvavę verslo atstovai specializuojasi labai skirtinguose sektoriuose nuo IT sprendimų, energetikos, logistikos iki žemės ūkio, maisto inžinerijos, chemijos, švietimo, pramonės ar akvakultūros.

Ypatingas dėmesys klasteriams

Inovacijų skatinimui skirta B2B sesija – viena iš 16, kurias organizuoja Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros įgyvendinamas „InoLink” projektas. Kitąmet numatyta organizuoti bent 6 tokio pobūdžio renginius klasteriams bei jų nariams, veikiantiems įvairiuose sektoriuose. Pasak „InoLink” projekto vadovės J. Razumienės,  penkerių metų projekto praktika rodo, kad gyvų renginių metu vykdoma tinklaveika duoda geriausių kokybinių ir kiekybinių rezultatų. „Brandindami klasterius ir konsultuodami jų narius skiriame didelį dėmesį inovacijų skatinimui ir partnerių paieškai. Siekdami sukurti daugiau galimybių organizuojame tarptautines B2B (verslas verslui) sesijas ir komandiruotes į užsienį”, – pasakojo J. Razumienė.

„InoLink” projekto vadovė pabrėžė klasterių vertę plėtojant tarptautinį ir tarpsektorinį bendradarbiavimą: „Klasterizacijos procesuose dalyvauja ne tik įmonės, bet ir mokslo institucijos bei viešojo sektoriaus subjektai. Tai ideali terpė ieškant kompleksinių problemų sprendimų ir inovacijų. Šiuo metu daugiau nei trečdalis Lietuvos klasterių užsiima tarpsektorine veikla. Dalyvavimas tarptautinio ar Lietuvos klasterio veikloje atveria į didesnės apimties ir svarbesnius tarptautinius projektus, kurie orientuoti į globalius iššūkius, tokius kaip tvaraus maisto tiekimo grandinės kūrimas.”

  AgriFood Lithuania DIH – Lietuvos atstovas tarptautinėje arenoje

„AgriFood Lithuania DIH“ yra skaitmeninių inovacijų centras, jungiantis daugiau nei 60 svarbiausių Lietuvos verslo, mokslo ir viešojo sektoriaus partnerių tam, kad būtų įgyvendinta žemės ūkio, maisto ir susijusių sektorių skaitmeninė transformacija. Skaitmeninis inovacijų centras jungia skirtingas suinteresuotas šalis su tarpsektoriniais veikėjais siekdamas visapusiškai remti pažangių agromaisto technologijų tyrimus, plėtrą ir diegimą. Nuo 2021 m. kovo mėn. „AgriFood Lithuania DIH“ yra didžiausios Europoje maisto inovacijų iniciatyvos EIT FOOD centras Lietuvoje.

AgriFood Lithuania DIH dalyvauja Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) kartu su Lietuvos inovacijų centru (LIC) įgyvendinamame projekte „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)“ ir priklauso Lietuvos klasterių tinklui. „InoLink” skatina įmonių jungimąsi į klasterius, didina klasterių brandą, skatina jų augimą bei tarptautinį bendradarbiavimą. Šiuo metu projekte dalyvauja daugiau nei 20 įvairių sričių klasterių. „InoLink” projektas ir jo veiklos yra finansuojami Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

nuotrauka::1 nocrop

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Rekordiniai Lietuvos žaidimų industrijos metai: naujos galimybės ir senos problemos Premium

Lietuvos žaidimų industrija pernai stiebėsi į viršų – plėtėsi vietos įmonės, taip pat atvyko naujų, kurios...

Inovacijos
2022.06.30
Darbo aplinka keičiasi iš esmės: „Xerox“ žengia permainų priešakyje Verslo tribūna

Skaitmeninimo iniciatyvos versle, ypač paskatino prigijęs hibridinio ar nuotolinio darbo modelis, ragina...

Išmani Lietuva
2022.06.30
Švedų tyliai nupirkta Kauno žaidimų kūrėja „Tutotoons“ pelną augino 15 kartų Premium 1

Kauno mobiliųjų žaidimų kūrėjai „Tutotoons“ karantinas leido pasiekti rekordinį pelną ir apyvartą. Be to,...

Inovacijos
2022.06.27
Tiksliosios technologijos tvariai užaugintam kokybiškam maistui – Lietuvos ūkių dabartis Verslo tribūna

Neįtikėtinu greičiu tobulėjančios šiuolaikinės technologijos ir inovatyvūs sprendimai keičia Lietuvos...

Išmani Lietuva
2022.06.27
Robotai, „atimsiantys jūsų darbą“ – ne toks jau ir baubas Premium

Robotizacija ir, kalbant plačiau, DI, tebėra daugybės mitų gaubiamos technologijos ir tendencijos. Galima...

Inovacijos
2022.06.26
P. Kuisys: ruošiamės blogiausiam, o tikimės geresnio Premium

Nors ekonominės krizės – galbūt pageidaujamas reiškinys, į jas reikėtų žiūrėti kaip į savotišką gydymą – per...

Inovacijos
2022.06.23
50 mln. Eur investicija Klaipėdoje – galimybė pramonei nebemindžikuoti ties inovacijų slenksčiu Premium 1

Jau šį rudenį planuojama baigti statyti 21.000 kv. m ploto pramonės inovacijų parką „VMG Technics R&D Park“,...

Vadyba
2022.06.23
Bizūnas dar neišgąsdino: kriptoįmonės Lietuvoje toliau dygsta kaip grybai po lietaus Premium

Vyriausybė kriptopaslaugų tiekėjų reguliavimo sugriežtinimui pritarė anksčiau birželį. Dabar svarstymai...

Inovacijos
2022.06.22
Naujasis „Bitė Lietuvos“ vadovas – G. Butėnas

Naujuoju UAB „Bitė Lietuva“ vadovu paskirtas Gintas Butėnas, ilgametis bendrovės darbuotojas, pastaruoju metu...

Inovacijos
2022.06.21
„Money 20/20“: „fintech“ reguliavimas toliau eis saugumo keliu

Birželio 7–9 d. Amsterdame vyko didžiausias Europoje „fintech“ renginys „Money 20/20“, kuriame pirmą kartą...

Inovacijos
2022.06.19
Tyrimas: kas penktas Lietuvos gyventojas norėtų keisti karjerą į IT 7

Kas antras suaugęs Lietuvos gyventojas – 52% – mano, kad jo ar jos skaitmeninių įgūdžių ir žinių lygis yra...

Vadyba
2022.06.18
Kompiuterijos ateitis – gali tekti pajudėti prie krašto Premium 1

Technologijų tyrimų ir konsultacijų bendrovė „Gartner“ skaičiuoja, kad iki 2025 m. net 75% duomenų verslai...

Inovacijos
2022.06.17
Norime daugiau turtingų žmonių? Sumažinkime opcionų biurokratiją Premium

Nors skatinimas opcionais – teisė darbuotojams įgyti dalį įmonės, kurioje jie dirba, nuosavybės – Vakaruose...

Inovacijos
2022.06.16
Metų verslumo pedagogė: mokome susikurti pagalvę ir skaudžiai nekristi Premium

Poreikiai yra neriboti, o ištekliai – riboti, – toks vienas iš principų ir sąvokų, kurių siekta mokiniams...

Gazelė
2022.06.16
Neišvengiama, bet komplikuota tvarių vilkikų perspektyva Lietuvoje Premium

Jau nuo 2035-ųjų ES bus visiškai sustabdyta prekyba naujomis anglies dvideginį išmetančiomis transporto...

Logistika
2022.06.16
Kas bendro tarp juostų ir AI bei kaip duomenų saugykla gali apsaugoti nuo „Ransomware“ ? Verslo tribūna

Atsakymai į visus šiuos klausimus – neseniai pristatytose IBM naujienose, susijusiose ir su programine...

Išmani Lietuva
2022.06.16
5G inovacijoms ir pritaikymui Lietuvoje – „smėlio dėžė“

Susisiekimo ministerija trečiadienį pristatė bandomosios 5G inovacijų ir pritaikymo skatinimo aplinkos –...

Inovacijos
2022.06.15
Kaip vadovauti komandai, kuri nori augti? Verslo tribūna

Kiekviena organizacija susiduria su darbuotojų pritraukimo, išlaikymo ir motyvavimo iššūkiais. Ne vienas...

Išmani Lietuva
2022.06.15
Ruošiamasi atverti didelės vertės duomenis

Ekonomikos ir inovacijų ministerija teigia, jog viešojo sektoriaus institucijos turėtų pradėti rengtis...

Inovacijos
2022.06.13
Lietuvoje kuriasi Izraelio „fintech“ bendrovė „UNIPaaS“

Izraelio finansinių technologijų („fintech“) sprendimų bendrovė „UNIPaaS“ Lietuvoje įsteigė padalinį „UNIPaaS...

Inovacijos
2022.06.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku