Rusiška COVID-19 vakcina į ES braunasi per Vengriją

Vengrija pranešė, kad per pusantros savaitės gaus Rusijoje pagamintos COVID-19 vakcinos pavyzdį ir tapo pirmąja ES valstybe, paskelbusia apie planus įsigyti Kremliaus proteguojamą preparatą.
Vengrijos užsienio reikalų ir prekybos ministras Peteris Szijjarto, trečiadienio vakarą paskelbė apie pasiektą pažangą derybose su Maskva dėl vakcinos įsigijimo.
Tai gera žinia Vengrijai, sakė jis, cituoja Financial Times.
Pats ministras yra karantine, po to kai praėjusią savaitę užsikrėtė koronavirusu. Apie derybas su Rusija jis pranešė kalbėdamas nuotoliniu būdu netrukus po to, kai Vengrijos parlamentas patvirtino nepaprastąją padėtį šalyje 90-čiai dienų, suteikdamas didesnių galių ministrui pirmininkui Viktorui Orbanui.
Ministras P. Szijjarto sakė, kad pirmasis rusiškos vakcinos mėginys laboratoriniams tyrimams į Vengriją atkeliaus per pusantros savaitės, o klinikiniai tyrimai prasidės gruodį. Jei vakcina įrodys savo veiksmingumą, didesnės siuntos galėtų pasiekti sausio antroje pusėje, planuoja ministras.
Jis informavo, kad jau tarėsi ir su Vengrijos farmacijos kompanija, aiškindamasis, ar ji pajėgtų gaminti vakciną.
ES reikalavimas gaminti Europoje
ES pabrėžia ketinanti su koronaviruso pandemija kovoti naudodama tik ES šalyse pagamintas vakcinas. Tai trečiadienį pareiškė Europos Komisijos atstovas spaudai Ericas Mameris, cituoja Rusijos agentūra Interfax.
Per spaudos brifingą Briuselyje jis kalbėjo, kad ES turi parengusi strategiją, kuria vadovaujasi per derybas su potencialiais vakcinos kūrėjais. ES pozicijos esmė, kad dėmesys koncentruojamas į tuos kūrėjus, kurie gamina arba gamins vakcinas Europoje, kalbėjo jis, paklaustas ar ES domisi ne europinės kilmės vakcinomis, pavyzdžiui sukurtomis Rusijoje arba Kinijoje.
nuotrauka::1left
Tuo tarpu Vengrijos ministras P. Szijjarto teigia, kad šalis ieško kelių gauti vakcinų iš kiek įmanoma daugiau šaltinių. Pasak jo, Vengrijos vyriausybė praėjusią savaitę derėjosi su Izraeliu dėl šioje šalyje kuriamos vakcinos įsigijimo. Ministras kalbėjo ir, kad Kinijoje sukurtos vakcinos galima nusipirkti per kelias savaites ar kelis mėnesius.
Būtų didelė Rusijos sėkmė
FT pastebi, kad Sputnik V vakcinos patekimas per Vengriją į ES rinką būtų nemenka Rusijos pergalė. Skiepo kūrimą kai kurie ekspertai kritikuoja dėl greičio, abejotino saugumo ir ribotos viešai prieinamos informacijos apie jos veiksmingumą.
VŽ rašė, kad rugpjūčio mėn., nepaisydama ekspertų skepsio dėl greitai sukurto preparato saugumo, Rusija paskelbė įregistravusi pirmąją pasaulyje vakciną nuo COVID-19, sukurtą Gamalėjos nacionaliniame epidemiologijos ir mikrobiologijos institute.
Nors iš tiesų, tik tada buvo pradėtas trečiasis klinikinių tyrimų etapas kuriame dalyvauja tūkstančiai savanorių.
Leidinys Kommersant tuomet atkreipė dėmesį, kad vaisto registracija turi svarbią politinę reikšmę Rusijai, tačiau trūksta mokslinių publikacijų apie vakcinos saugumą ir efektyvumą.
Trečiadienį Rusija paskelbė, kad Sputnik V veiksmingumas siekia 92%, pranešė AFP-BNS. Agentūros rėmėsi Gamalėjos tyrimų centro ir Rusijos tiesioginių investicijų fondo pareiškimu apie pirmųjų tyrimų rezultatus.
Tyrėjai skelbia, kad paskutiniame Sputnik V bandymų etape dalyvauja 40.000 savanorių, paskiepytų 29 medicinos centruose. Rugsėjį vakcina buvo atskirai suleista medikams ir kitiems Rusijos ligoninių darbuotojams, kurių sveikatai buvo iškilęs pavojus, o jų atsparumas koronavirusui pasiekė 90%, teigiama pareiškime.
Rusiškos vakcinos pasiekimai buvo paskleisti nedelsiant po kompanijų Pfizer ir BioNTech pranešimo, kad jų kuriama vakcina nuo COVID-19 yra efektyvi daugiau kaip 90%.
VŽ rašė, kad rinkose ši žinia buvo sutikta labai optimistiškai, tačiau po euforijos investuotojai buvo įspėti dėl pernelyg didelio optimizmo, susijusio su lūkesčiai dėl vakcinos.
Ypatingas Budapešto ir Maskvos ryšys
Vengrijos susidomėjimas rusiška vakcina, pastebi FT, yra naujausias iš daugybės sprendimų, rodančių Budapešto suartėjimą su Maskva. Vienas iš ankstesnių buvo Rusijos Tarptautinio investicijų banko (International Investment Bank), glaudžiai susijusio su saugumo tarnybomis, būstinės įsteigimas Budapešte.
Vakarų sąjungininkai kritikavo Vengriją stabdant glaudesnius NATO ir Ukrainos santykius, taip pat už atsisakymą išduoti Rusijos ginklų prekeivius JAV, dėl padidėjusios šalies priklausomybės nuo Rusijos energijos išteklių importo.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti