Registrų centras rezervinę e.sveikatos bazę planavo, bet liūtis aplenkė

Publikuota: 2020-07-23
Saulius Urbanavičius, registrų centro direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Saulius Urbanavičius, registrų centro direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Registrų centras planavo dar šiais metais įsirengti rezervinę e.sveikatos duomenų bazę, kuri nelaimės atveju būtų apsaugojusi nuo tokio masto sistemos sutrikimo, BNS interviu ketvirtadienį sakė įmonės vadovas Saulius Urbanavičius.

„Šiuo metu laukiame įrangos. Jei nebūtų tas nelemtas vamzdis mūsų aplenkęs ir būtume spėję įgyvendinti šį projektą, tai tokio incidento paslaugų prasme nebūtų pajautusios nei gydymo įstaigos, nei žmonės, nei kiti klientai“, – aiškino Registrų centro vadovas.

S. Urbanavičius taip pat teigė, jog naujų patalpų įstaiga ieško nuo pat jo vadovavimo pradžios 2018 m. viduryje, bet procesai nevyksta greitai.

„Tai yra ilgalaikiai sprendimai, ilgalaikiai klausimai, mes juos turime derinti su Vyriausybe ir gauti jos pritarimą. Alternatyvių patalpų ieškoma nuo pat pradžių. Tik reikia suprasti, kad valstybė neturi tiek daug tinkamų patalpų pasirinkimo Vilniuje“, – komentavo jis.

Po Vilniuje vykusios liūties pirmadienio vakarą trūkus vamzdžiui buvo užpilta Registrų centro serverinė. Dėl to sutriko daugelio įstaigos valdomų sistemų veikla. Nors dauguma jų, anot Registrų centro, jau veikia, daugiausia problemų vis dar kyla atkuriant e.sveikatos sistemą.

Tai rezervinių duomenų bazių Registrų centras paprasčiausiai neturi?

Mes turim kitą lokaciją, registrai turi rezervines duomenų bazes, kurios šito incidento metu ir užsikūrė, pradėjo veikti, deja, e.sveikata to neturi, todėl ir kilo tiek problemų. Tik noriu atkreipti dėmesį, kad rezervinės duomenų bazės projektas buvo įpusėjęs, mes jį iki metų pabaigos būtume įgyvendinę.

Jei kalbame apie duomenų kopijas, tai mes jas turim, duomenys nėra prarasti, duomenys yra saugūs. Kalbant tiek apie e.sveikatą, tiek apie kitus registrus.

O kaip pati įranga? Kiek jos dėl užpiltos serverinės praradote?

– Taip, įrangos bus prarasta, bet dabar labai sunku pasakyti, kiek jos netekome. Tiek su draudimu, tiek ekspertais reikės įvertinti, sutestuoti, suskaičiuoti. Mums dar kyla klausimų dėl garantinio aptarnavimo, draudiminių įvykių. Be abejo, bus praradimų, nes vanduo ir technika yra nesuderinami dalykai.

Ar yra tikimybė, kad e.sveikata nebus išvis atkurta?

Manau, kad mes ją atkursim. Duomenų perkėlimo etapas pavyko sėkmingai, tačiau dar reikės testuoti, gal paleidus sistemą atsiras nenumatytų dalykų, kuriuos reikės šalinti, bet mes ją atkursim. Dabar sunku prognozuoti, kada tai įvyks.

Kokie artimiausi jūsų žingsniai, siekiant užtikrinti atkurtų paslaugų veikimą?

Atkeliaujančią įrangą, kuri turėjo veikti kaip rezervinė duomenų bazė, mes panaudosime kaip pirminę duomenų bazę, o rezervinę vėl turėsime užsakyti. Kol kas turime laikinus sprendimus, prašysime tiekėjo, kad greičiau atsiųstų perkamą įrangą.

Ką Registrų centras padarė iki šiol, jog būtų užtikrinamas sistemų saugumas?

– Visų pirma reikia kalbėti apie duomenų kopijų darymą – ne vienos, o kelių – ir darymą skirtingomis technologijomis. Be abejo, buvo sutvarkyta infrastruktūra. Taip, šiuo atveju ji nėra sutvarkyta iki galo, kas liečia e.sveikatą, bet kas liečia kitus registrus, tai yra padaryta. Kaip žinia, technika sensta, ją reikia atnaujinti, tas daroma nuolat.

Informacinių technologijų ekspertai atkreipia dėmesį, siekiant užtikrinti veiklos tęstinumą ir apsisaugoti nuo tokių situacijų, jūs joms privalėjote ruoštis, testuoti sistemas, imituoti galimus sutrikimus. Ar tai buvo daroma?

Su kitais registrais, sistemomis, kurios turi rezervines duomenų bazes, tas buvo daroma ir tai yra natūralu. Bet kai nėra rezervinės duomenų bazės, tai tiesiog to negali padaryti.

Antradienį sakėte, kad serverinė yra žemutiniame aukšte, be to, pats pastatas įrengtas ant šlaito ir per lietų jis nuolat skalaujamas vandens. Ar, jūsų nuomone, paties pastato vieta yra tinkama tokioms patalpoms?

Visiškai ne, bet duomenų centras šiose patalpose įkurtas prieš 15 metų. Tuo metu buvo priimami tokie sprendimai, tuo metu gal jie ir buvo tinkami, nes ten tikrai pagal reikalavimus tuo metu įkurta, apsaugant nuo vandens užliejimo, nuo ugnies. Bet reikia suprasti, kad 15 metų yra pakankamas laiko tarpas. Dabar šalia yra intensyvi gatvė, taip pat šiuo metu vyksta statybos šalia, tai, be abejo, tas daro įtaką. Prašysime Vyriausybės pagalbos dėl kitų patalpų.

Ilgalaikėje perspektyvoje numatyti visi veiksmai, kad išsikeltume iš šitų patalpų ir užtikrintume dar didesnį saugumą, vengiant išorinės rizikos veiksnių. Tikrai negalime būtų tarp dviejų gatvių, negalime būti vidiniame namo kieme. Tam reikia parinkti patalpas, parinkti lokaciją, bet čia jau reikalinga Vyriausybės pagalba. Tikimės greitų sprendimų iš Vyriausybės, nes įmonė pati neturi galimybių susitvarkyti, nusipirkti, pasistatyti pastatų.

Krašto apsaugos ministerijos specialistai siūlo serverius laikyti valstybiniuose duomenų centruose. Kaip vertinate šį siūlymą?

– Tai yra viena iš alternatyvų, vienas iš galimų variantų, bet dabartiniai valstybiniai duomenų centrai yra pradinėse stadijose ir mes, ko gero, esame jiems per dideli. Svarstytini ir kiti scenarijai, pavyzdžiui, kad tai galėtų būti perkama komercinė paslauga, atitinkamai priėmus tam būtinus teisės aktus. Bet čia reikia greitesnių sprendimų, negalime taip gyventi, todėl tuos procesus, tuos darbus ir pradėjome.

Ar visuomenei teikiate visą informaciją apie incidentą? Pradžioje minėjote ir akcentavote, kad neveikia tik e.sveikatos sistema, netrukus paaiškėjo, kad ir notarai negali jungtis prie jiems reikalingų sistemų, vėliau sužinojome apie neveikiantį elektroninį parašą. Ar esate atviri ir teikiate patikimą informaciją, nebandydami ko nors nutylėti?

Tikrai esame atviri ir nieko nenorime nutylėti ar slėpti. Kiek komunikavo mūsų specialistai, atgaivindami sistemas, tiek mes ir pasakydavome. Tiesiog galbūt tam tikrų dalykų dar patys nežinojome. Galiu užtikrinti, kad dedame visas pastangas, kad e.sveikata būtų atstatyta.

Kieno atsakomybę matote dėl šio incidento ir apskritai visos situacijos?

– Matau savo atsakomybę dėl to, nes esu vadovas. Vadovas atsako už viską. Turbūt ir už senus dalykus, už senas kitų klaidas, nepadarytus darbus. Bet šita komanda, kuri yra čia, mes matėme problemą, ją sprendėme ir planavome įgyvendinti iki metų galo. Prisiimu atsakomybę ir už tai, kad trūko vamzdis ir įtrūko siena.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Verslo aplinka“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Baltijos šalių gynybos ministrai: Baltarusijos režimo hibridinė ataka nukreipta prieš ES 2

Lietuvos, Latvijos ir Estijos gynybos ministrai sutarė koordinuoti veiksmus dėl migrantų krizės, ją įvardinę...

Kinija ambasadoriumi Vašingtone paskyrė kovingo būdo diplomatą Qin Gangą

Kinija trečiadienį paskelbė savo naujuoju ambasadoriumi Jungtinėse Valstijose paskyrusi vieną iškiliausių...

JAV Senatas uždegė žalią šviesą infrastruktūros plano svarstymui

JAV Senatas trečiadienį vakare uždegė žalią šviesą svarstyti istorinį trilijonų dolerių vertės...

Delta griauna pasaulio planą pasveikti Premium

Delta atmaina, ekspertų pripažįstama pačia pikčiausia koronaviruso versija, graso sujaukti pasaulio planus...

Pramonė
10:59
Trečiadienį nustatyta 380 naujų koronaviruso atvejų, mirė vienas žmogus

Trečiadienį Lietuvoje nustatyta 380 naujų koronaviruso atvejų, nuo šios ligos mirė vienas žmogus,...

Geležinės vežėjų klumpės 8

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), regis, užsimiršo, kad jos pavadinime yra ir žodis „darbo“,...

Statybinių medžiagų prekybos šuolis: kainos kyla, tiekimo grafikai ilgėja  Premium 3

Tiek statistikų šių metų duomenys, tiek specializuotų statybinių medžiagų ir apdailos prekių įmonių apyvartos...

Prekyba
05:45
V. Orbanas kloja pamatus savo eros pratęsimui: išnaudos nesutarimus su Briuseliu, bet pinigų neišsižadės Premium 1

Viktoras Orbanas, Vengrijos premjeras, jau ruošiasi kitų metų pavasarį vyksiantiems parlamento rinkimams.

„Brexit“ fondo lėšos – Lietuvos muitinės prisitaikymui prie pokyčių Verslo tribūna

Siekiant sušvelninti Jungtinės Karalystės (JK) išstojimo iš ES padarinius, Europos Parlamentas (EP) ir ES...

Finansai
05:00
FED mato ekonomikos progresą, signalizuoja apie skatinimo atitraukimą

JAV centrinė finansų institucija trečiadienį, kaip ir tikėtasi, paliko palūkanas nepakeistas, kalba apie tai,...

Rinkos
2021.07.28
Baltuosiuose rūmuose J. Bidenas priėmė Baltarusijos opozicijos lyderę

JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį Baltuosiuose rūmuose susitiko su Baltarusijos opozicijos lydere...

Verslo aplinka
2021.07.28
Naują krizių valdymo centrą planuojama įkurti iki 2023 metų pabaigos

Iki 2023 metų pabaigos Lietuvoje numatoma įkurti Ekstremaliųjų situacijų ir krizių valdymo centrą. Tokį planą...

Verslo aplinka
2021.07.28
Finansų ministerija siūlo apmokestinti lošimo organizatorių grynąsias pajamas

Finansų ministerija siūlo nuo 2022-ųjų liepos atsisakyti fiksuoto dydžio loterijų ir lošimų mokesčio ir...

Verslo aplinka
2021.07.28
Briuselis ruošia vaistus lėtiniam finansiniam bronchitui: stipresni už dabartinius, bet su uždelstu veikimu Premium

Europos Komisijos (EK) liepos 20 d. priimtos direktyvos turi labai aiškią, tačiau nebūtinai lengvą užduotį –...

Verslo aplinka
2021.07.28
„Pfizer“ smarkiai pagerino savo lūkesčius 2021-iesiems, pajamos 7,5 mlrd. USD viršys prognozes

„Pfizer“ trečiadienį gerokai padidino savo pajamų 2021 metams prognozę, skaičiuodama, jog šiais metais...

Verslo aplinka
2021.07.28
Darbdadaviai siūlo ieškoti alternatyvų nesiskiepijančių darbuotojų nušalinimui, baiminasi papildomų įtampų

Darbdaviai yra linkę palaikyti valdžios siūlymą griežčiau reaguoti į nuo koronaviruso nesiskiepijančius...

Verslo aplinka
2021.07.28
Profesinės sąjungos nepritaria vyriausybės planams: neskiepytų darbuotojų nušalinimas turėtų neigiamų pasekmių

Premjerei Ingridai Šimonytei pasiūlius, kad sąmoningai apsisprendę nesiskiepyti žmonės galėtų būti nušalinti...

Verslo aplinka
2021.07.28
Buhalterio profesionalo dilema: kas vertins ir kam iš to nauda Premium 1

Vėl įsisiūbuoja ginčai, ar apskaitą reglamentuojančiuose įstatymuose turi likti terminas „buhalteris...

Finansai
2021.07.28
I. Šimonytė: sąmoningai apsisprendę nesiskiepyti galėtų būti nušalinti nuo darbo 47

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad sąmoningai apsisprendę nesiskiepyti žmonės galėtų būti nušalinti nuo...

Verslo aplinka
2021.07.28
M. Stankūnas: griežto karantino turėtume išvengti

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Mindaugas Stankūnas sako, kad griežto karantino Lietuvoje...

Verslo aplinka
2021.07.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku