Registrų centras rezervinę e.sveikatos bazę planavo, bet liūtis aplenkė

Publikuota: 2020-07-23
Saulius Urbanavičius, registrų centro direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Saulius Urbanavičius, registrų centro direktorius. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Registrų centras planavo dar šiais metais įsirengti rezervinę e.sveikatos duomenų bazę, kuri nelaimės atveju būtų apsaugojusi nuo tokio masto sistemos sutrikimo, BNS interviu ketvirtadienį sakė įmonės vadovas Saulius Urbanavičius.

„Šiuo metu laukiame įrangos. Jei nebūtų tas nelemtas vamzdis mūsų aplenkęs ir būtume spėję įgyvendinti šį projektą, tai tokio incidento paslaugų prasme nebūtų pajautusios nei gydymo įstaigos, nei žmonės, nei kiti klientai“, – aiškino Registrų centro vadovas.

S. Urbanavičius taip pat teigė, jog naujų patalpų įstaiga ieško nuo pat jo vadovavimo pradžios 2018 m. viduryje, bet procesai nevyksta greitai.

„Tai yra ilgalaikiai sprendimai, ilgalaikiai klausimai, mes juos turime derinti su Vyriausybe ir gauti jos pritarimą. Alternatyvių patalpų ieškoma nuo pat pradžių. Tik reikia suprasti, kad valstybė neturi tiek daug tinkamų patalpų pasirinkimo Vilniuje“, – komentavo jis.

Po Vilniuje vykusios liūties pirmadienio vakarą trūkus vamzdžiui buvo užpilta Registrų centro serverinė. Dėl to sutriko daugelio įstaigos valdomų sistemų veikla. Nors dauguma jų, anot Registrų centro, jau veikia, daugiausia problemų vis dar kyla atkuriant e.sveikatos sistemą.

Tai rezervinių duomenų bazių Registrų centras paprasčiausiai neturi?

Mes turim kitą lokaciją, registrai turi rezervines duomenų bazes, kurios šito incidento metu ir užsikūrė, pradėjo veikti, deja, e.sveikata to neturi, todėl ir kilo tiek problemų. Tik noriu atkreipti dėmesį, kad rezervinės duomenų bazės projektas buvo įpusėjęs, mes jį iki metų pabaigos būtume įgyvendinę.

Jei kalbame apie duomenų kopijas, tai mes jas turim, duomenys nėra prarasti, duomenys yra saugūs. Kalbant tiek apie e.sveikatą, tiek apie kitus registrus.

O kaip pati įranga? Kiek jos dėl užpiltos serverinės praradote?

– Taip, įrangos bus prarasta, bet dabar labai sunku pasakyti, kiek jos netekome. Tiek su draudimu, tiek ekspertais reikės įvertinti, sutestuoti, suskaičiuoti. Mums dar kyla klausimų dėl garantinio aptarnavimo, draudiminių įvykių. Be abejo, bus praradimų, nes vanduo ir technika yra nesuderinami dalykai.

Ar yra tikimybė, kad e.sveikata nebus išvis atkurta?

Manau, kad mes ją atkursim. Duomenų perkėlimo etapas pavyko sėkmingai, tačiau dar reikės testuoti, gal paleidus sistemą atsiras nenumatytų dalykų, kuriuos reikės šalinti, bet mes ją atkursim. Dabar sunku prognozuoti, kada tai įvyks.

Kokie artimiausi jūsų žingsniai, siekiant užtikrinti atkurtų paslaugų veikimą?

Atkeliaujančią įrangą, kuri turėjo veikti kaip rezervinė duomenų bazė, mes panaudosime kaip pirminę duomenų bazę, o rezervinę vėl turėsime užsakyti. Kol kas turime laikinus sprendimus, prašysime tiekėjo, kad greičiau atsiųstų perkamą įrangą.

Ką Registrų centras padarė iki šiol, jog būtų užtikrinamas sistemų saugumas?

– Visų pirma reikia kalbėti apie duomenų kopijų darymą – ne vienos, o kelių – ir darymą skirtingomis technologijomis. Be abejo, buvo sutvarkyta infrastruktūra. Taip, šiuo atveju ji nėra sutvarkyta iki galo, kas liečia e.sveikatą, bet kas liečia kitus registrus, tai yra padaryta. Kaip žinia, technika sensta, ją reikia atnaujinti, tas daroma nuolat.

Informacinių technologijų ekspertai atkreipia dėmesį, siekiant užtikrinti veiklos tęstinumą ir apsisaugoti nuo tokių situacijų, jūs joms privalėjote ruoštis, testuoti sistemas, imituoti galimus sutrikimus. Ar tai buvo daroma?

Su kitais registrais, sistemomis, kurios turi rezervines duomenų bazes, tas buvo daroma ir tai yra natūralu. Bet kai nėra rezervinės duomenų bazės, tai tiesiog to negali padaryti.

Antradienį sakėte, kad serverinė yra žemutiniame aukšte, be to, pats pastatas įrengtas ant šlaito ir per lietų jis nuolat skalaujamas vandens. Ar, jūsų nuomone, paties pastato vieta yra tinkama tokioms patalpoms?

Visiškai ne, bet duomenų centras šiose patalpose įkurtas prieš 15 metų. Tuo metu buvo priimami tokie sprendimai, tuo metu gal jie ir buvo tinkami, nes ten tikrai pagal reikalavimus tuo metu įkurta, apsaugant nuo vandens užliejimo, nuo ugnies. Bet reikia suprasti, kad 15 metų yra pakankamas laiko tarpas. Dabar šalia yra intensyvi gatvė, taip pat šiuo metu vyksta statybos šalia, tai, be abejo, tas daro įtaką. Prašysime Vyriausybės pagalbos dėl kitų patalpų.

Ilgalaikėje perspektyvoje numatyti visi veiksmai, kad išsikeltume iš šitų patalpų ir užtikrintume dar didesnį saugumą, vengiant išorinės rizikos veiksnių. Tikrai negalime būtų tarp dviejų gatvių, negalime būti vidiniame namo kieme. Tam reikia parinkti patalpas, parinkti lokaciją, bet čia jau reikalinga Vyriausybės pagalba. Tikimės greitų sprendimų iš Vyriausybės, nes įmonė pati neturi galimybių susitvarkyti, nusipirkti, pasistatyti pastatų.

Krašto apsaugos ministerijos specialistai siūlo serverius laikyti valstybiniuose duomenų centruose. Kaip vertinate šį siūlymą?

– Tai yra viena iš alternatyvų, vienas iš galimų variantų, bet dabartiniai valstybiniai duomenų centrai yra pradinėse stadijose ir mes, ko gero, esame jiems per dideli. Svarstytini ir kiti scenarijai, pavyzdžiui, kad tai galėtų būti perkama komercinė paslauga, atitinkamai priėmus tam būtinus teisės aktus. Bet čia reikia greitesnių sprendimų, negalime taip gyventi, todėl tuos procesus, tuos darbus ir pradėjome.

Ar visuomenei teikiate visą informaciją apie incidentą? Pradžioje minėjote ir akcentavote, kad neveikia tik e.sveikatos sistema, netrukus paaiškėjo, kad ir notarai negali jungtis prie jiems reikalingų sistemų, vėliau sužinojome apie neveikiantį elektroninį parašą. Ar esate atviri ir teikiate patikimą informaciją, nebandydami ko nors nutylėti?

Tikrai esame atviri ir nieko nenorime nutylėti ar slėpti. Kiek komunikavo mūsų specialistai, atgaivindami sistemas, tiek mes ir pasakydavome. Tiesiog galbūt tam tikrų dalykų dar patys nežinojome. Galiu užtikrinti, kad dedame visas pastangas, kad e.sveikata būtų atstatyta.

Kieno atsakomybę matote dėl šio incidento ir apskritai visos situacijos?

– Matau savo atsakomybę dėl to, nes esu vadovas. Vadovas atsako už viską. Turbūt ir už senus dalykus, už senas kitų klaidas, nepadarytus darbus. Bet šita komanda, kuri yra čia, mes matėme problemą, ją sprendėme ir planavome įgyvendinti iki metų galo. Prisiimu atsakomybę ir už tai, kad trūko vamzdis ir įtrūko siena.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
L. Linkevičius: S. Cichanouskaja nusiteikusi gerai, pasisakys artimoje ateityje 2

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad į Lietuvą atvykusi Baltarusijos opozicijos kandidatė...

Lietuva svarsto Baltarusijai įvesti individualias nacionalines sankcijas

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Dainius Gaižauskas sako, kad Lietuva...

Valstybinė žiniasklaida: Minske sulaikyti masinių neramumų koordinatoriai

Baltarusijos sostinėje sulaikyti „masinių neramumų koordinatoriai", vienas iš kurių vadovavo bendražygių...

Per antradienį Lietuvoje patvirtinti 26 nauji koronaviruso atvejai

Kaip praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), per antradienį Lietuvoje patvirtinti 26 nauji koronaviruso...

JAV siūlo JT patęsti ginklų embargą Iranui neribotam laikui

Jungtinės Valstijos antradienį išplatino pakeistą Jungtinių Tautų rezoliucijos projektą, kuriuo dabar...

Nauja realybė keičia geriausio darbdavio stereotipą

Pastaraisiais metais, Lietuvos ekonomikai pasisukus darbuotojų naudai, darbdavio komunikacijos tema tapo...

Vadyba
10:31
Po rekordinio kryčio JK ekonomika oficialiai recesijoje

Jungtinės Karalystės (JK) ekonomika tarp balandžio ir birželio, šaliai kovojant su koronaviruso pandemija,...

Vilniuje už 24 mln. Eur bus remontuojamos gatvės

Vilniuje už 24 mln. Eur bus remontuojamos gatvės bei gyvenamųjų namų kiemai. Darbus atliks bendrovės „Kamitra...

V. Sinkevičius: efektyviausios sankcijos Baltarusijai būtų individualios 1

Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius sako, kad efektyviausios sankcijos Baltarusijai už rinkimų klastojimą ir...

JAV prezidento posto siekiantis J. Bidenas kampanijos partnere pasirinko senatorę K.Harris  1

 JAV prezidento posto siekiantis demokratas Joe Bidenas savo rinkimų kampanijos partnere antradienį pasirinko...

Ekonominės sankcijos Baltarusijai: mažai tikėtinos, bet kirstų ir Lietuvos verslui Premium 2

Baltarusijoje įtampai po prezidento rinkimų nerimstant, situaciją šalyje kaimynėje atidžiai stebi ir Lietuvos...

Pramonė
05:45
Sienų kontrolė gali būti pratęsta iki rugsėjo vidurio

Ministrų kabinetas trečiadienį svarstys, ar pratęsti sienų kontrolę oro ir jūrų uostuose iki rugsėjo 14...

Vyriausybėje – siūlymai nedrausti atvykti užsienio studentams, investuotojams

Vyriausybė trečiadienį svarstys ministerijų siūlymus netaikyti draudimų dėl koronaviruso pandemijos atvykti...

Seimo komitetas svarstys grūdų augintojų prašymą numatyti lėšų derliaus supirkimui 3

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas trečiadienį svarstys grūdinių kultūrų augintojų prašymą numatyti lėšų šių...

Pramonė
07:50
Statoma nauja mokslo erdvė: vienas akcentas neleis suabejoti, kokios srities specialistams ji priklauso  Verslo tribūna 3

Realybe virsta daugiau nei prieš 5 metus sukurta vizija – Vilniuje, Linkmenų gatvėje, netrukus ims kilti...

Sprendimas oro uostams: dezinfekcinis robotas, gebantis atliepti papildomus poreikius Verslo tribūna

Nors žmogiškųjų darbo išteklių keitimas robotiniais įrankiais vis dar sulaukia skeptiško požiūrio, nūdiena...

Ir po romaus vakaro ateina audros

Po Baltarusijos prezidento rinkimų, kuriuos opozicija vadina suklastotais, įvairiuose šalies miestuose...

Baltarusija nerimo ir trečią naktį 13

Naktį iš antradienio į trečiadienį Baltarusija vėl nerimo: Minske ir kituose miestuose žmonės vėl rinkose...

Verslo aplinka
2020.08.11
ES: Baltarusijos rinkimai nebuvo laisvi, šaliai gresia sankcijos

Europos Sąjunga antradienį pareiškė, kad savaitgalį vykę Baltarusijos prezidento rinkimai „nebuvo nei laisvi,...

Verslo aplinka
2020.08.11
G. Nausėda: ES gali siųsti atstovą derėtis su Baltarusijos valdžia 5

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį, liepos 11 d., pranešė, kad Europos Sąjunga (ES) svarsto galimybę...

Verslo aplinka
2020.08.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus