Iš prarastų dotacijų Darbo partija atgaus 220.000 Eur

Publikuota: 2018-12-04
Viktoras Uspaskichas, Darbo partijos lyderis. Žygimanto Gedvilos („15min“) nuotr.
svg svg
Viktoras Uspaskichas, Darbo partijos lyderis. Žygimanto Gedvilos („15min“) nuotr.

Darbo partija atgaus 220.000 Eur iš 1,8 mln. Eur, kuriuos teismas po „juodosios buhalterijos“ bylos pervedė į biudžetą.

Tokį sprendimą antradienį priėmė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), vertinusi „darbiečių“ prašymą grąžinti 2007 ir 2008 metais paskirtas, bet neišmokėtas dotacijas. Už tai balsavo aštuoni komisijos nariai ir keturi susilaikė.

VRK konstatavo, kad iš trijų į biudžetą pervestų dotaciją viena, siekianti 736.000 Eur, 2008 metų balandį buvo skirta pagrįstai.

Tačiau VRK negrąžino visos šios sumos, o atėmė 2005 ir 2006 metais sumokėtas dotacijas.  „Darbiečiams“ bus pervestas skirtumas, siekiantis apie 220.000 Eur.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

VRK patvirtino, kad minimos dotacijos negalėjo būti skirtos dėl partijos padarytų šiurkščių pažeidimų, apie kuriuos komisija negalėjo žinoti priimdama sprendimus.

 Linas Sesickas, Darbo partijos advokatas, tvirtino, kad VRK negali pritaikyti Darbo partijai sankcijos už pažeidimus, padarytus daugiau kaip prieš dešimt metų.

„Teisės retrospektyviai nustatyti pažeidimus, praėjus dešimties metų laikotarpiui, VRK neturi. Teisės požiūriu, teisinėje valstybėje negalima situacija, kai praėjus daugiau nei dešimt metų politinei partijai galėtų būti skiriama sankcija“, – teigė advokatas.

Galimybe atgaline data šiurkščiais pripažinti Darbo partijos padarytus pažeidimus ir pakeisti sprendimus dėl 2005 ir 2006 metais skirtų dotacijų abejojo ir VRK pirmininkės pavaduotoja Svetlana Misevičienė.

„Man kyla abejonių ir klausimų, ar mes galime praėjus dešimčiai metų taikyti sankcijas“, – sakė p. Misevičienė.

Darbo grupės narys Vilius Semeška teigė, kad „situacija nėra eilinė“, o VRK sprendimas, tikėtina, bus skundžiamas teismui, ir jis priims galutinį sprendimą, kuri pusė buvo teisi šiame ginče.

VRK posėdyje vertino nuo 2005 iki 2008 metų priimtus sprendimus dėl „darbiečių“ dotacijų. Iš šių dotacijų dvi buvo išmokėtos 2005 ir viena 2006 metais, antroji 2006 metų dotacija neskirta už šiurkštų įstatymo pažeidimą, o vėliau dotacijos buvo sustabdytos teismo ir pervestos į biudžetą.

Teismai sustabdė abi 2007 metų ir pirmą 2008 metų pusmečio dotaciją. Šie pinigai, 1,8 mln. Eur, teismo sprendimu grąžinti į biudžetą.

Šių metų birželį „darbiečiai“ kreipėsi į VRK dėl šių dotacijų grąžinimo, tad sudaryta darbo grupė sprendė, ar toks prašymas pagrįstas, įvertinus padarytų pažeidimų šiurkštumą.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra patvirtinęs, kad 2004, 2005 ir 2006 metų Darbo partijos finansinėse ataskaitose buvo nurodyti tikrovės neatitinkantys duomenys.

Bylos duomenimis, 2004–2006 metais į oficialią Darbo partijos buhalterinę apskaitą neįrašyta 7,037 mln. Eur pajamų ir apie 4,3 mln. Eur išlaidų.

VRK darbo grupės siūlymu komisija pažeidimus pripažino šiurkščiais ir atitinkamai pakeitė 2005, 2006 ir 2007 metų sprendimus, juose įrašant, kad „darbiečiai“ dėl šiurkščių pažeidimų negalėjo gauti dotacijų.

Politinė partija turi teisę pradėti gauti biudžeto asignavimų pusmetinį dydį tik kitą pusmetį nuo pažeidimo pašalinimo.

VRK nuomone, Darbo partija pažeidimus pašalino 2008 metais, pateikusi 2007 metų finansinės veiklos deklaraciją.

Neturint informacijos, kad tos deklaracijos duomenys būtų klaidingi, darbo grupės siūlymu konstatuota, kad 2008 metų balandžio 14 dienos sprendimo dėl 736.000 Eur dotacijos „darbiečiams“ keisti nėra pagrindo. 

Tačiau „darbiečiams“ nuspręsta pervesti ne visą, o dalį teismo sprendimu į biudžetą pervestos sumos, kurią sudaro skirtumas tarp 2008 metų pirmojo pusmečio dotacijos ir 2005 bei 2006 metais paskirtų dotacijų, kurios dėl pažeidimų neturėjo būti paskirtos. Tai sudaro apie 220.000 Eur.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku