Verslininkas, kuris bijo baubo po lova

Savo kasdienėje veikloje analizuodami informaciją, įvairius duomenis ir rašydami straipsnius dažniausiai bendraujame su atvirais, skaidriais, šiuolaikiškais įmonių vadovais, turinčiais vizijas ir jomis besidalijančiais su VŽ skaitytojais, ir tai yra svarbu, naudinga, reikalinga visai visuomenei, ne tik verslo pasauliui. Šįkart pakalbėkime apie kitokio tipo verslininkus, sakytume, inkognito, kurie Lietuvos ekonomikai savo veikla daro reikšmingą įtaką, tačiau ypatingai nori likti paslaptyje.
Gerbdami kiekvieno prigimtį ir pasirinkimą būti labiau atviru ar uždaresniu, apie asmenines savybes ir psichologines skirtingo elgesio priežastis nekalbėkime. Nes jos dažniausiai ne argumentas atsitverti nuo viešumo, plėtojant verslą demokratinėje valstybėje, kurioje, beje, svarbiausi duomenys apie fizinius ir juridinius asmenis yra visiškai prieinami Registrų centro duomenų bazėse ne tik žiniasklaidai, bet ir kiekvienam. Skelbti tuos duomenis, juos analizuoti ir lyginti svarbi visuomenės informavimo misijos dalis.
Nors metams bėgant atvirumo daugėja, vis dar, paskelbus su įmonės akcininkais susijusius duomenis ar veiklos rodiklius, redakcijoje sulaukiame verslininkų skambučių: Aš tokiu nepatogiu klausimu, norėčiau, kad nerašytumėte/išimtumėte iš straipsnio, nes bijau dėl... Tai, ko šie išsilavinę, drąsūs, pasiturintys žmonės bijo, jie įvardija skirtingai, bet daugeliu atvejų, gerbiamieji, tos baimės nepagrįstos.
Praėjusią savaitę paskelbus apie nemažos apimties investicinį projektą, investuotojų vardu buvo prašoma neskelbti plėtotojo akcininkų, esą... bijoma dėl vaikų saugumo (pikti žmonės sužinos apie turtingus tėvus ir pagrobs vaikus? Prašys pinigų, kurie dar tik bus gauti iš banko?).
Jau atrodė, kad praėjus trisdešimčiai metų nuo Nepriklausomybės atkūrimo vis giliau užmarštin stumiasi gaujų karai, laukinių Vakarų ar abejotinų privatizavimų istorijos, nesąžiningai įgytą turtą, apgavystes ir kitokias leidusias praturtėti situacijas, kurios šiaip yra gana įprastos santvarkų keitimosi kontekste. Jei tada praturtėjimas buvo siejamas su spekuliavimu blogąja prasme, tai dabar verslumas nebeturi tokių neigiamų konotacijų.
Netgi daugiau viešoji nuomonė apie verslą yra gerokai pasitaisiusi. Jau didesnė dalis gyventojų, net ir nemažai politikų, didžiuojasi savo šalies verslo bendruomene, kurios mokesčiais užpildomas šalies biudžetas, kuriamos darbo vietos, investuojama į inovacijas, naujus produktus, aukojama nepriteklių jaučiantiems ir ligų ištiktiems žmonėms.
Tai, kad visuomenė domisi verslininkais yra dar vienas demokratinės valstybės požymis sąmoningumui didėjant, vis svarbiau, kokias vertybes puoselėja įmonė, iš kur kilęs kapitalas ir kas yra galutiniai naudos gavėjai.
Kai norintys likti incognito verslininkai sako, kad bijo pavydo, mes juos suprantame, bet galime tik pakartoti, kad visuomenės interesas mums yra svarbesnis. Didžiuojamės savo laisva šalimi, galimybėmis rašyti tai, kas mums atrodo svarbu, ir be jokių išimčių pateikiame skaitytojams tai, kas mums yra prieinama, žinoma, laikydamiesi teisės aktų.
Gyvendamas teisinėje valstybėje, įmonės savininkas neturėtų stebėtis ar net piktintis, kad visuomenei rūpi, pavyzdžiui, kas kaimynystėje stato naują fabriką, arba kas yra mano darbdavys, galutiniai naudos gavėjai. Investuodamas jau pirmą eurą, verslininkas nebegali viltis likti nepastebėtas.
Dabar, sankcijų Rusijai kontekste, duomenų atvirumas ir patikimumas yra ypatingai aktualus, todėl ir mes, žurnalistai, sužinoję apie naują investiciją, jaučiame pareigą patikrinti, kas yra akcininkai ir kokia kapitalo kilmė. Beje, nuo šių metų atsirado prievolė Registrų centrui pateikti galutinius naudos gavėjus. Specialiai sukurtame Registrų centro posistemyje JANGIS visi juridiniai asmenys privalo pateikti informaciją apie galutinius naudos gavėjus fizinius asmenis, kurie tiesiogiai ar per tarpininkus kontroliuoja verslą. Šių duomenų nepateikusioms įmonėms gali būti apribotos piniginės operacijos bankuose, neprieinamos notaro ar advokato paslaugos.
Beje, gal nieko tokio, jei atvirumą skatina ir išskaičiavimas, jei tai leidžia visiems džiaugtis skaidrumo vaisiais. Štai nuo pandemijos nukentėjusiems verslams skirstant paramą, kai atsirado prievolė teikti ataskaitas, ilgus metus slapukavusios įmonės, buvo paskatintos duomenis paviešinti. Įdomu, ar kitąmet, nelikus galimybės gauti paramą, jos irgi uoliai vykdys pareigas ir įstatymuose numatytas prievoles. Bus įdomu pastebėti.
VŽ nuo seno skatina skaidrią veiklą ir rinkdamos metų CEO kviečia nepamiršti, kad vadovai už savo veiklą atsiskaito ne tik akcininkams, bet ir darbuotojams bei visuomenei. Rinkdami sparčiausiai augusias Gazeles taip pat tarp kriterijų nurodome, kad vertinant įmones svarbus skaidrumas ir viešumas. Įmonė turi tvarkingai mokėti įstatymuose numatytus mokesčius, kasdieninėje veikloje vadovautis gerąja verslo praktika ir dalytis su visuomene savo patirtimi.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti