Pilkoji zona neapsivalo

Publikuota: 2018-05-31
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) pusmečiui buvo paniręs pilkąją zoną, kur ieškojo galios centrų, realiai valdančių valstybę. Iš tų galios centrų, dar prieš skelbiant išvadas buvo pasakyta, sklinda jėga, judinanti politinius procesus.

Vakar, dar nepaskelbus NSGK išvadų, premjeras Saulius Skvernelis užsiminė apie galimybę kreiptis į teisėsaugos institucijas. Tuo metu tik garsėjo spėlionės, kuri verslo grupė, koks politikas ar teisėsaugininkas bus arba nebus pažymėti tyrimo ženklu.

Į pavakarę paskelbtos žinios ir įmonės skiriasi nuo Valstybės saugumo departamento (VSD) duomenų. Kodėl? Atsakymai, matyt, bus pateikti vėliau.

Vytautas Bakas, NSGK pirmininkas, entuziastingai ėmęsis minėto tyrimo, nuo pat pradžių kartojo, kad šis tyrimas nėra joks sąskaitų suvedinėjimas, joks kerštas, o tik šešėlių nuo politikos nuvaikymas. Kad žmonės tikrąjį politikos ir verslo veidą pamatytų. Ko gero, to jau paties tikrojo politikos veido žmonės nepamatys, nes tyrimas apima tik pastarąjį dešimtmetį, tą laiką, kai Lietuvą valdė kiti, ne valstiečiai.

Tuo metu ir buvusių teisėsaugininkų valdžioje buvo mažiau. Įvertinus, kiek jų dabar eina aukštas valdžios pareigas, tyrimų pagundas galima suvokti, galima suvokti ir menamą pažymų viešinimo naudą.

NSGK interesas, kaip vyksta politiniai šalies procesai, absoliučiai suprantamas. Ir tyrimo rezultatai – pradėti kitus tyrimus – nenustebino. Generalinė prokuratūra tirs „Leo LT“ istoriją, „MG Baltic“ valdomos „Mitnijos“ reikalus su „Lietuvos geležinkeliais“. Kas laukia „Achemos“ ir epizodiškai minimo „Icor“, neaišku. Bandžiusios įtaką daryti įmonės išvardytos, o politikų pavardės slepiamos. Taigi, kaip ir po VSD pažymų, po komiteto tyrimo pernelyg daug užuominų ir kalbėjimo puse lūpų.

Visuomenei tam tikrų verslo grupių ir politikų, švelniai tariant, flirtas seniai kėlė klausimų. NSGK, pradėjęs politinį valstybinių reikalų įvertinimą, turėjo galimybę išsiaiškinti ir išaiškinti viską taip, kad tų abejonių neliktų, o vadinamoji pilkoji zona būtų išmatuota ir pradėta siaurinti.

Dabar viskas atvirkščiai – klausimai ir abejonės toliau tįsta kaip tie šešėliai pavakarę. Labai gali būti, kad bus pažerta dar daugiau pažymų, juolab, kad žinome, jog žvalgyba gali žmogų stebėti metų metus, kaupti duomenis „mažu pravers“ (toks nudistų pliažas per prievartą). Tada pažymos prilyginamos teismo nuosprendžiams. Politikų padedama visuomenė ką nors jau pasmerkė, nubaudė, belieka laukti susidorojimo.

Tiesa, pilietinė visuomenė keltų klausimus ir lauktų teismų. Ar tokią turime? Deja, kol kas tik brandiname ją. Todėl patekome į pavojingą teritoriją, prieblandos zoną, kur daugiau demokratinės sistemos destabilizavimo pavojų nei apsivalymo galimybių.

Kad šlubuoja ir dalies politikų, ir dalies verslo moralė, akivaizdu. Ir jokie tyrimai ar paviešintos pažymos neturės įtakos tų žmonių vertybinei sistemai, jos nepakeis.

Tačiau greta moralinių dalykų egzistuoja įstatymai, būtent jie turėtų būti ta raudona linija, kuri turėtų stabdyti ar priversti susimąstyti prieš žengiant į pilkąją teritoriją.

Kai kalbame apie kyšininkavimą, nusikaltimą daro abi pusės. Verslas būna ciniškas ir plėsdamas savo teritoriją naudoja instrumentą „nesąžiningas politikas“, o ar politikai imdami kyšį „partijai“ yra tik savo pačių įstatymų aukos? Štai toje vietoje visu gražumu išnyra citata „Baikit, nemanau“.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau