Rusijos nuosmukio atspindys - biudžete

Publikuota: 2015-10-31
Rusijos vyriausybės sudarytame 2016-ųjų biudžeto projekte matyti būtinybė veržtis diržus. Šamilio Žumatovo („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Rusijos vyriausybės sudarytame 2016-ųjų biudžeto projekte matyti būtinybė veržtis diržus. Šamilio Žumatovo („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Kitų metų Rusijos biudžeto projekte atsispindi šalies ekonominis sunkmetis – mažinamos išlaidos gynybai, taip pat švietimui, sveikatos apsaugai, aprūpinimui gyvenamuoju būstu. Valstybės skolos tvarkymo išlaidos išaugs, o biudžeto skylės bus kamšomos Rezervų fondo lėšomis.

2016-ųjų biudžetas pagrįstas 50 USD už barelį naftos kaina. Tikimasi, kad šalies ekonomika šiek tiek augs (0,7%), o infliacija sieks 6,4%. Tokie rodikliai įvardijami šalies Finansų ministerijos parengtame projekte, kurį nagrinėja gazeta.ru.

„Biudžetas neišsprendžia ekonomikos augimo skatinimo problemos, jis nukreiptas tik į ekonomikos stabilizavimą. Iš dalies tai pagrįsta, BVP smuko, jo augimą stabdo sankcijos ir naftos kaina, o tai yra už biudžeto politikos ribų“, – komentuoja Vladimiras Osakovskis, „Bank of America Merrill Lynch“ vyriausiasis ekonomistas Rusijai ir NVS šalims, jį cituoja gazeta.ru.

Prognozuojamas infliacijos sumažėjimas iki vienaženklio rodiklio gali suteikti Rusijos centriniam bankui galimybę smarkiau mažinti palūkanų normas, mano analitikai. Aleksejus Uliukajevas, Rusijos ekonominės plėtros ministras, neseniai teigė, kad jau 2016 m. antrąjį ketvirtį galima tikėtis vienaženklės infliacijos.

Deficitas

Kitais metais Rusijos biudžeto deficitas sieks 2,184 trln. RUB, arba maždaug 2,8% BVP. Neviršyti 3% deficito vyriausybei nurodė šalies prezidentas Vladimiras Putinas.

Toks rodiklis nekelia grėsmės biudžeto sistemos tvarumui, mano Dmitrijus Polevojus, ING banko ekonomistas Rusijai ir Kazachstanui.

„Tokį deficitą vyriausybė gali suvaldyti“, – tvirtina jis.

Planuojamos biudžeto pajamos kitąmet – 13,577 trln. RUB, išlaidos – 15,761 trln. RUB. BVP turėtų sudaryti 78,672 trln. RUB.

Biudžeto deficitą ketinama dengti šalies Rezervų fondo lėšomis. Skaičiuojama, kad 2016 m. pabaigoje padengti deficitui iš šio fondo bus išeikvota 1,9 trln. RUB.

Finansų ministerijos skaičiavimais, Rusijos nacionalinės gerovės fondas kitąmet aptirps nuo 4,9 trln. RUB iki 4,69 trln. RUB.

Iš 14 pagrindinių Rusijos biudžeto eilučių kitąmet sutrumpės šešios. Tarp jų – ir išlaidos nacionalinei gynybai. Tiesa, pakoregavus pirminį Finansų ministerijos biudžeto projektą, gynybos išlaidos mažės ne tiek, kiek iš pradžių skaičiuota. Iš pradžių ketinta lėšas gynybai mažinti 7,4%, iki 2,886 trln. RUB. Tačiau po korekcijų gynybai buvo papildomai skirta 165 mlrd. RUB ir kitąmet išlaidos gynybai (3,051 trln. RUB) sieks 19,1% visų valstybės išlaidų. Pernai gynybai iš Rusijos biudžeto buvo skirta 3,111 trln. RUB.

Beveik neaugs išlaidos nacionaliniam saugumui ir teisėsaugai. Taip pat mažinamos išlaidos švietimui ir sveikatos apsaugai. Labiausiai (41,4%) mažėja išlaidos aprūpinimui gyvenamuoju plotu, Rusijos biudžete ši eilutė vadinama „Gyvenamasis ir komunalinis ūkis“.

Kitąmet augs išlaidos valstybės ir savivaldybių skoloms tvarkyti – nuo 585,3 mlrd. 2015-aisiais iki 652,9 mlrd. RUB kitąmet.

Daug diskusijų kelia pensijų indeksavimas Rusijoje: vyriausybė jas siūlo indeksuoti vos 4%, taigi gerokai mažiau, nei numatomas infliacijos rodiklis kitais metais. Šiemet pensijos buvo indeksuotos 11,4% pagal pernykštės infliacijos vidurkį, taigi pensijų augimas jau ir šiemet atsilieka nuo kainų augimo, pabrėžia analitikai.

Planuoja trumpesnį laikotarpį

Šiemet Rusijos vyriausybė pakeitė biudžeto formavimo principus – nuo anksčiau įprasto trejų metų planavimo pereinama prie vienų metų. Be to, naikinama biudžeto taisyklė, pagal kurią biudžeto išlaidos siejamos su kelerių metų vidutine naftos kaina.

Ekonomistų teigimu, planuodama trumpesnį laikotarpį vyriausybė siekia pasilikti daugiau veiksmų laisvės tam atvejui, jei ekonominės aplinkybės, susijusios su sankcijomis bei naftos kainomis, pasikeistų.

Kol kas optimistinių prognozių dėl Rusijos ūkio negirdėti. Naujausiais „Standard & Poor’s“ vertinimais, Rusijos ekonomika šiemet gali trauktis labiau nei prognozuota ir beveik neaugti kitąmet. Kredito reitingų agentūra mano, kad šiemet šalies BVP smuks 3,6%, palyginti su ankstesne 2,6% prognoze.

Kitąmet „Standard & Poor’s“ Rusijai žada vos 0,3% augimą vietoj ankstesnės 1,9% prognozės.

Šiemet antrąjį ketvirtį Rusijos BVP smuko 4,6%.

Tolesnės prognozės

Rusijos finansų ministerija prognozuoja, kad 2017 m. šalies ūkis įsibėgės iki 1,7% augimo, o nafta pabrangs iki 52 USD už barelį. Infliacija turėtų siekti 6%.

2018 m. laukiama 2,4% BVP augimo, o naftos kaina, prognozuojama, sieks 55 USD už barelį. Infliacija sieks 5,1%, prognozuoja Rusijos vyriausybė.

Rusijos centrinio banko įvardytas infliacijos tikslas – 4%.

Vyriausybės parengtas 2016 m. biudžeto projektas Rusijos Valstybės Dūmai turi būti pateiktas ne vėliau kaip spalio 25 dieną.

Straipsnis publikuotas VŽ rubrikoje „Premium“ spalio 19 d.

infogr.am::infogram_0_rusijos_atsargos

infogr.am::infogram_0_rusijos_makro_prognozes

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
PVM grobstymas ES sukuria 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio neturėtų būti  Premium

Skaičiuojama, kad bendroji Europos Sąjungos (ES) rinka turi 307 mlrd. Eur prekybos perteklių, kurio apskritai...

Finansai
2020.01.09
Baltijos šalių dujininkai ėmė raikyti Suomijos rinką Premium 3

Suomijos gamtinių dujų sektorius 2020 m. sutiko radikaliais pokyčiais. Sausio 1 d. atsivėrusi Suomijos...

Pramonė
2020.01.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau